BINNENLAND Wed0-^ ft10 LEIDSCHE GROOTHANDEL telefoon 1965 77sf« jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 Februari 1937 Derde Blad No. 23581 I Moeilijkheid bij de verbouwing van de Koninklijke Bank in de Kerk te Baarn ZWITSERSCHE N.L. SMAKEN VERKRIJGBAAR isl ENGROS VERKRIJGBAAR BIJ DE LANGEBRUG 35 De Hegrooting van Binnenlandsche Zaken. Scherp toezieht op aan burgerwachten en B. V. L. verstrekte gelden. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopie verslag over de begrooting van Binnenlandsche Zaken is het volgende ontleend: In het bijzonder heeft het den Minister verheugd, de erkenning te vinden, dat hij er naar streeft, ook in deze uitermate moei lijke tijden het goede voor de gemeenten te behouden. De schijn toch is in dezen tegenovergesteld: de Regeering moet meer weigeren dan toestaan. Evenmin mag men uit de Regeeringsbe- moeiing afleiden het bewijs, dat de ge meenteraden onbekwaam zouden ziin voor hun bestuur. De gemeenteraden hebben niet en kunnen niet hebben het overzicht, dat hoogere bestuursorganen voor zich zien; rij zijn uit hoofde van hun karakter het minst in staat, om in hun gemeentebeleid rijksbelangen te doen gelden, terwijl de toe stand toch zoo is geworden, dat hun daden rechtstreeks of virtueel invloed hebben on de Rijksfinanciën Over het voorval in de vergadering van de Haagsche burgerwacht in de zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage. waarop de Tweede Kamer door den heer Van Zadelhof! de aandacht gevestigd is. heeft de minister duidelijk zijn gevoelen kenbaar gemaakt. Het spreekt welhaast vanzelf, dat hij zich niet tot deze openbare mededeeling heeft beperkt, doch zich ook de zekerheid heeft verschaft, dat deze. niet symptoma tische. vergissing geen verdere ongewensch- te gevolgen of vervolgen zal hebben. De controle over de besteding van aan burgerwachten verstrekte gelden laat naar de meening van den minister niet te wen- schen over en wordt onafgebroken en scherp uitgeoefend. De malversaties, welke in den laatsten tijd bii de besteding van telden voor den Bijzonderen Vriiwilligen Landstorm aan het licht kwamen, ziin voor den minister aanleiding geweest, het finan- tieeie toezicht te verscherpen. Uit de door den minister ontvangen rap- oorten omtrent tot dusver onder de werking un de wet gehouden luchtbeschermings- cefeningen Zeeland en West-Noord Bra bant Mei 1936. Friesland October 19361 is tebleken. dat de medewerking van de be- wlking in het algemeen zeer goed geweest is en slechts bii hooge uitzondering bezwa- m ondervonden zijn. welke aan tegenwer- ksg waren toe te schrijven. In aansluiting aan hetgeen hij daarom- kent bii vroegere gelegenheden heeft me degedeeld. moge de minister ten aanzien ran de mogelijkheid van benoeming van sociaal-democratische candidaten voor het burgemeestersambt opmerken, dat, naar mate de houding van de SD.A.P. ten op zichte van voor het burgemeesterschap vitale elementen van onze staatsinrichting rich in gunstigen zin wüzigt. de bereidheid van de Regeering. om haar leden voor de bekleeding van dat ambt in aanmerking te brengen, zal toenemen Geenszins wil de minister beweren, dat de raadgevingen, door eenige leden aan hun beschouwingen verbonden in den wind mogen worden geslagen, doch ook deze le den zulien moeten erkennen, dat er oo tal van punten, door hen genoemd, in den laatsten tijd een gunstiger ontwikkeling valt waar te nemen, dan in langen tiid het geval is geweest. Het verheugt den minister, dit te mogen constateeren. Het zou een zeer belangrijke versterking van de volkseenheid beteekenen. indien de ontwikkeling, boven bedoeld, verderen voortgang zou hebben. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TANDHEELKUNDE. Dezer dagen hield de Nederiandsche Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde haar 34e algemeenc vergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, onder leiding van den heer C. H. F. L Nord uit 's Gravenhage. Na behandeling der gewone agenda punten werd door secretaris en penning meester een gunstig luidend jaarverslag uitgebracht en werden de afdeelings- en commissieverslagen behandeld Vervolgens hadden bestuursverkiezingen plaats, waarbij, wegens aftreden van den heer Nord. tot voorzitter werd gekozen, de heer B. J. Brugman te Voorburg, terwijl de heeen J. A Salomons te Bussum en A. Edel te Amsterdam resp. als secretaris en pen ningmeester werden herkozen Tot secretaris van de besturende com missie van het steunorgaan werd benoemd de heer W. C Koldewijn te Amsterdam, terwijl de leden der centrale ziekenfonds commissie allen werden herkozen. Aan den aftredenden voorzitter, den heer Nord, werd het eere-lidmaatschap aangeboden. De heer mr. G. H E. Nord Thomson, ju ridisch adviseur der maatschappij, hield een voordracht, getiteld „Juridische be schouwingen over onbevoegde uitoefening der tandheelkunde", terwijl de heer P H. Buisman uit Tiel een lezing hield over „Wat kan de maatschappij voor den aanstaanden en voor den jongen tandarts doen?" Door de commissie tot bestudeering van minimum-tarieven voor laboratorium werkzaamheden werd rapport uitgebracht, ingeleid door den heer J. Visser uit Am sterdam, welk rapport en de daaruit voort vloeiende voorstellen met algemeene stem men werden aanvaard. Door den heer Margadant te Amster dam, werd uitvoerige mededeelingen ge daan over de stichting van de vereeniging tot bevordering van de systematische mondverzorging voor den middenstand. Voorts werd besloten de volgende alge meene vergadering in den zomer te Hilver sum te houden. Tot besluit hield prof. A. Kantorowicz uit Istanboel een voordracht over „Die Tiir- kei. Palestina, drei EntwicklungsStadien der Zahnheilkunde". Schoenprijzen zullen weer verhoogd worden. Mededeelingen van de Federatie van Nederiandsche schoenfabrikanten. Een dezer dagen vond te Tilburg een algemeene vergadering plaats van de Fe deratie van Nederiandsche Schoenfabri kanten. In deze vergadering werd in het leven geroepen de stichting „Centraal Kinder toeslagfonds voor de Nederl. schoenindus trie". welke ten doel heeft voor de geheele Nederiandsche schoenindustrie te komen tot een uniformen kindertoeslag en de aan de uitkeering daarvan verbonden kosten te doen dragen door de werkgevers naar rito van ieders totaal loonbedrag. Tegelijkertijd werd besproken een ont werp bindend besluit, waarbij alle bij de tederatie aangesloten werkgevers verplicht worden zich bij het centraal kindertoe- hagfonds aan te sluiten. In dezelfde vergadering werd aan dacht geschonken aan den bedrijfs- toestand van het oogenblik. Algemeen was men van oordeel, dat, hoezeer in de laatste maanden de schoenprijzen ook reeds een stijgenden tendenz ver toonden, deze prijzen in de naaste toe komst nog in belangrijke mate verder zullen moeten worden verhoogd, om dat eenerzijds de verhooging van de Prijzen wordt verdisconteerd en an derzijds alles er op wijst, dat ook aan bet oploopen van de prijzen van hul den en leder nog geen einde is ge komen. Betreurd werd, dat sommige fabrikanten vperHVrees' ^at een zoo alleszins gemoti- door v, Ptïisverhooging van hun artikel aanv koopend publiek niet zou worden litSyaard' kun toevlucht namen tot kwa- a[ 'jjyermindering. in de ijdele hoop, dat 'effen "J en verbruikers niet zouden be- od üii handhaving der oude prijzen iw oogenblik persé kwaliteitsbederf °et medebrengen. PRODUCT V D HOLLANDSCH CHOCOLADEFABRIEK i Volle Melk Chocolade i Hazelnoot Dessert Naturel (Bittere) 6290 (Ingez. Med.) 6291 (Ingez. Med.) WIJZIGING VAN DE CRISIS-INVOERWET Uitbreiding van het aantal onder handelingsobjecten. Naar aanleiding van de in het verslag van de Eerste Kamer inzake de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1937 door verscheidene leden gestelde vra gen, deelt de regeering' mede,» dat binnen kort een ontwerp tot wijziging van de Cri sisinvoerwet bij de Staten-Generaal Toenemende reislust van de Nederlanders. Jaarcijfers van den A.N.W.B. worden ingediend Dit ontwerp zal. indien lot wet verheven, de mogelijkheid geven het aantal onderhandelingsobjecten te vergrooten. De wijziging van de retorsiewet maakt nog onderwerp van verder departementaal onderzoek uit, zoodat de regeering te dien aanzien op het oogenblik nog geen verdere mededeeling kan doen. De statistische cijfers over het jaar 1936 betreffende de verschillende diensten van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. toonen voor dat jaar wederom op meer dan Zai één punt een vooruitgang. Het merkwaar- De oude Koninklijke bank. die reeds in 1674 in de Baarnsche Hervormde Kerk werd aangebracht en die thans een ingrijpende verandering zal ondergaan. (Bijzondere G.P.D.-berichtgevingi waarde van deze oude grafzerk over het hoofd zag en niets beter wist te doen dan haar maar weer tc bedekken met een vloer, juist zooals men haar had gevonden. Overigens is het feit. dat de grafzerk steeds onder den vloer gelegen heeft, het behoud geweest voor dit fraaie werkstuk. In den Franschen tiid werden namelijk alle blazoenen van de in de kerk gelegen graf zerken vernield. Alleen de namen bleven in tact. De bedoelde grafzerk werd dus klaar blijkelijk niet ontdekt. Het feit derhalve dat de in hoog relief gebeeldhouwde blazoenen vrijwel onbeschadigd bleven, verhoogt de historische waarde van de zerk in belang rijke mate. Het oorspronkelijke plan van den archi tect was nu deze'grafzerk te lichten en haar verticaal tegen een der muren van het kerkgebouw te metselen waardoor zii niet alleen tot verhooging van het decorum der van Zuilen van der Hacr. Heer van kerk zou bijdragen, maar ook definitief van Drakenborch. overleden in eerstgc- verdere beschadigingen verschoond zou blij ven. Maar helaas is deze grondige verande- Iring od het oogenblik. door gebrek aan tiid Door welwillendheid van den architect, den heer G. van Bronkhorst. beschikken wij thans over enkele gegevens, betreffende de specifieke moeilijkheden, welke zich voordoen bii de restauratie en verbouwing van de Koninklijke Bank in de Ned. Her vormde Kerk te Baarn. waarover wij on langs reeds enkele bijzonderheden naar voren brachten. Reeds bij dc verbouwing der kerk in liet jaar 1888 werd geconstateerd, dat zich onder den vloer voor de Konink lijke Bank een uitzonderlijk mooi ge conserveerde grafzerk bevond, datee- rende uit het jaar 1635 of 1638, toe- bchoorende aan de familie van Dirk noemd jaar en van zijn vrouw. Agnes van Brakel, gestorven in 1638. Van den 'ên"aan. geM, onmogelijk kant van Agncs van Brakel stamde deze familie af van Hendrik de Voogt van Rijncvelt. die overleed in 1578 en die burgemeester was van de stad Utrecht. Deze steen heeft de kapitale afmetin gen van 2.G0 bii 1.44 Meier en weegt volgens de berekeningen van den ar chitect ongeveer 1SOO Kilogram. Wanneer men de kerk thans betreedt, valt het op. dat deze verbouwing van de tach tiger jaren geen buitengewone verfraaiing voor het kerkgebouw heeft opgeleverd. Deze periode was arm aan smaakvolle tendenzen. Geen wonder dus. dat men de decoratieve Er is nu een voorloopig compromis ge sloten: mien zal den steen nog verder den grond in doen zakken en den vloer er boven als een luik onklapbaar maken, waardoor eventueele geïnteresseerden toch de blazoe nen en opschriften zullen kunnen bekijken. Eerst wanneer de benoodigde gelden bij een zullen zijn, om weer een gedeelte van de kerk te restaureeren. zooals met het voorste gedeelte van het schip is gebeurd, waar de zware eikenhouten banken, met haar eenvoudige strakke ltinen veel beter passen in 't stemmige kader, dan de hard geel geschilderde vormlooze banken van de verbouwing van 1888. zal men er toe over gaan de zerk definitief te lichten en te vcriolten. aige verschijnsel-doet zich daarbij voor, dat. ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden, het internationale verkeer blijk baar niet geremd wordt, zoodat het aan tal door den Bond verstrekte reisinlich- tïngen, zoowel voor het eigen land als voor het buitenland, dit jaar wederom aanzien lijk vermeerderd is. In 1936 heeft dit ge tal voor 't eerst de 60 000 overschreden, te gen 53.864 in het jaar tevoren, een teeken. dat de depreciatie van den gulden nog geen enkelen invloed op het gebied der reisinlichtingen heeft doen gelden Hoezeer deze dienst van den A.N.W.B. zich in den laatsten tijd uitgebreid heeft en blijkbaar meer en meer door het publiek wordt ge waardeerd. blijkt wel hieruit, dat in 1930 het totale cijfer nog beneden de 16.000 was ilj.731) een getal, dat ln het afgeloopen jaar alleen reeds in de maand Juli over- trollen werd, toen het in die ééne maand het cijfer van 1.6.788 bereikte Na 1930 is er een gestadige vermeerde ring geweest; in 1031 werden reeds eirca 27.000 reisinlichtingen gegeven, in 1932 steeg het getal tot xuim 35 000, daarna is het van jaar tot jaar met sprongen om hoog gegaan, in 1933 tot 44.445, in 1934 tot 53.864, totdat in 1936 een totaal van 60.820 werd bereikt. Opmerkelijk is daarbij, dat de toeneming geldt voor alle landen, met uitzondering van België, waarbij echter valt te beden ken. dat de toevloed daarheen in 1935 bui tengewoon groot is geweest, wegens de te Brussel gehouden wereldtentoonstelling, welke een groote attractie vormde. Bij een indeeling naar de landen waar voor reisinlichtingen werden gevraagd en gegeven, staat ons land bovenaan, met 16.877 inlichtingen, een respectabel aantal, ruim 1200 hooger dan verleden jaar en wel een teeken. dat er een toenemende belang stelling bij onze landgenooten bestaat, om het eigen mooie land te bereizen; de daar voor, ook door den A.N.W.B. gemaakte pro paganda begint vruchten te dragen. Wat het buitenland betreft, was de greote trek van de Nederiandsche toeris ten dit jaar weer naar Duitschland, waar voor 15.683 reisinlichtingen werden gege ven. Daarna volgen België met 7951. Frank rijk met 6435, Oostenrijk met 3348. Zwit serland met 3200. Italië met 1589, Engeland met 1487, de Scandinavische landen met 1248 en de overige landen tezamen met 3002 reisinlichtingen. Voor Duitscllland weiden in 1936 ruim 2400 meer reisinlich tingen gegeven dan in het jaar tevoren, voor België (wegens de reeds vermelde reden) 590 minder. Voor Frankrijk bedroeg' oe toeneming ruim 1000. voor Zwitserland ruim 800 „voor Oostenrijk meer dan 600, voor Italië en Engeland elk meer dan 200 en voor Scandinavië 332. Voor het wandeltoerisme, het watertoe risme en het algemeen toerisme is 't cij fer iets beneden dat van verleden jaar gebleven resp. 353, 106 en 1455 maar de groote stijging van het totaal is het ge volg van het aanzienlijk vermeerderd ge tal der inlichtingen voor reizen, per auto motorrijwiel en fiets. Dat voor autoreizen steeg van 24.726 tot 32.278 en bedraagt meer dan de helft van het totaal; het cij fer voor reizen per motorrijwiel nam toe van 1212 tot 1733 en dat voor reizen per fiets van 5079 tot 5876. Voor de eerste maal is dit jaar een af zonderlijke statistiek gemaakt van 't aan tal personen, door wie reisinlichtingen werden gevraagd en daaruit is gebleken, dat dit getal ruim 45.000 bedroeg. Dat dus ongeveer de helft van het aantal leden van den Bond gebruik maakt van den in lichtingendienst is zeker een goed teeken en een bewijs, dat deze dienst gewaardeerd wordt. Het getal der door den A. N. W. B in 1936 afgegeven grensdocumenten. on misbaar voor ieder die per auto of mo torrijwiel de grens passeeren wil, bedroeg ruim 100.000, waarvan 37.459 triptieken, 9204 carnets, 27.951 intern, rijbewijzen, 24.978 intern, wagenbewijzen en 552 belas tingcarnets. Het aantal douanekaarten voor wielrijders ls afgenomen, voorname lijk omdat deze voor België niet meer noo- dig zijn. nu gebruikte rijwielen, dank zij de actie van den Bond, daar zonder meer worden toegelaten, met weglating dus van de speciale kaart, welke daarvoor vroeger vereischi was. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat c.a. driekwart van het aantal reisinlichtingen gevraagd werd voor reizen per auto en motorrijwiel, een vorm van toerisme, die in de laatste jaren meer en meer toepassing gevonden heeft» PROF. MICHAEL BENOEMD IN DEN HAAG. Tot eerste chirurg aan de gemeentelijke ziekenhuizen. De Haagsche gemeenteraad heeft in zijn vergadering van gistermiddag benoemd tot eersten chirurg aan de gemeentelijke zie kenhuizen: prof. dr. P. R. Michael, hoog leeraar in de heelkunde aan de rijksuniver siteit te Groningen. Prof. Michael is de op volger van dr. J. Schoemaker. Prof Michael werd te Geldrop in 1892 geboren, studeerde in de geneeskunde aan de Utrechtsche universiteit en werd in 1918 bevorderd tot arts. In 1923 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde en werd assistent aan de heelkundige kliniek van prof. Lameres. In 1926 werd prof. Michael benoemd tot privaatdocent in de heelkunde aan de Utrechtsche Universiteit en in 1927 volgde zijn benoeming tot chirurg aan het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam. Sinds 1929 is hij hoogleeraar aan de Groningsche hoogeschool. Voorts benoemde de gemeenteraad dr. J. J. Wuite, arts, psychiater bij den genees kundigen dienst te Amsterdam tot genees kundige bij den Haagschen gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE AM BTEN AREN. Adviesclub onderwijswetgeving. Te Utrecht vergaderde Zaterdagmiddag de adviesclub voor de onderwijswetgeving. instelling van den Nederlarïdschen Bond van Gemeente-Ambtenaren. Na een ope ningswoord van den voorzitter, waarbij deze inzonderheid welkom heette den heer J. Kamman, oud-secretaris van Den Helder, algemeen voorzitter van den bond, werd tot bestuurslid herkozen de heer Schelling, hoofdcommies ter secretarie van Heem stede. Het door den heer J. G. van Dreumel, chef ter secretarie van Amersfoort, secre taris-penningmeester van de club, uitge bracht jaarverslag werd voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd de rekening en verantwoording nadat omtrent deze stukken rapport was uitgebracht door den heer Huinink, chef van de afdeeling onder wijs ter secretarie van Bloemendaal. De begrooting werd goedgekeurd waarna de voorzitter, de heer K. de Boer. secretaris van Hardinxveld, een inleiding hield over het bij Koninklijke Boodschap van 6 No vember 1936 ingevend ontwerp van wet tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 en het onlangs verschenen rapport van de staatscommissie omtrent de in standhouding van openbare scholen en concentratie van bijzondere scholen. Op de inleiding volgde een geanimeerde dis cussie. welke in een volgende vergadering zal worden voortgezet. HITLER'S UITLATING OVER NEDERLAND. Het Kamerlid Van Vessem stelt den minister opnieuw vragen. De heer Van Vessem. Eerste Kamerlid, heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van Buitenland- .-che Zaken: 1. Is de minister bereid, in aanvulling van zijn 6 Februari j.l. ingezonden antwoord op tot hem gerichte vragen, mede te deelen- oo welke vroegere openbare verklaringen van de zijde van den Duitschen leider en rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.l. uitgesproken rede. luidende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan Belgié en Holland verzekerd, dat zii bereid is deze staten te allen tijde als onaantast bare neutrale gebieden te erkennen en te garandeeren". naar het inzicht van minister blijkbaar terug sloeg? 2. Is het persbericht juist, volgens het welk aan den tiideliiken zaakgelastigde te Berlijn is opgedragen bij de Duitsche regee ring inlichtingen in te winnen omtrent de beteekenis van de in de vorige vraag aan gehaalde verklaring van den Duitschen leider en rijkskanselier? 3. Indien een dergelijke opdracht niet is verstrekt is de minister dan bereid als nog ae bedoelde inlichtingen bij de Duitsche regeering te doen inwinnen? 4. Is de minister bereid van de eventueel ingewonnen inlichtingen mededeeling te doen? VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het U.D. verneemt is benoemd, tot directeur-geneesheer van het Diacones- senhuis te Utrecht de heer M. A. van Melle, arts te Hoorn, specialist voor interne ziekten. Bii K.B. is aan den heer J. A. P. Albada Jelgersma, op zijn verzoek eervöl ontslag verleend als vlootaalmoezenier. In den ouderdom van 67 jaar is gis teren, naar de „Msb." meldt, te Haren overleden de heer A. B, Schaap, directeur der N. V. Scheepswerven gevestigd te Gro ningen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9