ELTAX LEIDEN 666 BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 9 Februari 193) VISSCHERIJ-BERICHTEN DAG EN NACHT Binnenland DR. M. KEY RAADSLID. Waar wij vernemen heeft dr. M.' Key zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. M. Vos. aangenomen. Dr. Key werd in 1890 te Amsterdam ge boren. Hij bezocht de H.B.S. te Nijmegen en te Hilversum en werd in 1908 als student in de medicijnen ingeschreven. Na ziin be vordering tot arts in 1917. was hij gedu rende twee jaar gemobiliseerd als officier van gezondheid In November 1917 werd hij assistent bii wlilen nrof. Kouwer te Utrecht om zich in 1924 hier ter stede als vrouwen arts te vestigen. Bil de jongste raadsverkiezing stond hij nr. 2 on de lijst san den Vrüz. Dem. Bond LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Causerie over radiolampen. Gisteravond hield voor bovengenoemde vereeniging de heer P. C. Tlssot van Patot van de N.V. Thermion Radio-lampenfabriek te Nijmegen, een causerie over de fabricage van de moderne Thermion-radiolampen Aan de hand van een aantal open lamp modellen. werden achtereenvolgens behan deld. de samenstelling van de gloei-katho- den, het aanbrengen van de emissie-laag, de constructie van de overige inwendige lamporganen en hunne isolatie, het op hoog- vacuum brengen van de lamp, het aanbren gen van de metaliseerlng op de ballon en ten slotte de verschillende controle-metin gen. welke op de lampen worden verricht, voordat ze de fabriek verlaten. Een groot aantal vragen, welke in ver band met het behandelde onderwerp was gesteld, werden beantwoord. De voorzitter, de heer Schaaf, bracht den spreker dank voor zijn leerzame causerie en deelde mede dat ir. Tissot binnenkort een tweede lezing zal houden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. W. Collee, Geversstraat 85. Oegst- geest. Leesbibliotheek, boekhandel, siga renmagazijn. Eigenaar: H. W. Collee, Oegst- geest Wijzigingen: De Amsterdamsche Boekenbeurs, Bree- straat 156, Leiden. Boek- en kantoorbock handel: leesbibliotheek. Vestiging filiaal Picterskerkgracht 28, Leiden, o. d. naam: „Filiaal Amsterdamsche Boekenbeurs". J. J. Slegenhorst. Pieterskerkhof 26/28, Leiden. Handel in kantoor-, schrijf- en leekenbehoeften en aanverw. artikelen. Uittredend Eigenaar: J. J. Slegtenhorst, Leiden, d.d. 15 Jan. 1937. De rede, welke de rector-magnificus. prof. dr. J. van der Hoeve gistermiddag ter gelegenheid van den 362sten Dies Natalis der Leidsche Universiteit heeft uitgespro ken. is bij H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers maatschappij N.V. te Leiden en Amsterdam in druk verschenen. Onze stadgenoot de heer H. A. Bron- gers candidaat tot den Heiligen Dienst en beroepen predikant der Ned. Herv. Ge meente te Weerselo (Ov.) zal Zöndag 21 dezer intrede in deze gemeente doen na vooraf bevestigd te zijn door ds. Th. C. Vrie zen van Den Haag. Gisteravond is de 48-jarige wielrijder J. van der H. bij het uitwijken met fiets en al in de Haarlemmervaart geraakt. Door handreiking werd hij weer op het droge geholpen. Voor de tweede maal is gisteravond in de Gehoorzaal de revue ..Groote Polonaise" vertoond. De oublieeke belangstelling was matig, doch de grappen van Louis Davids zorgden niettemin voor een zeer opgewekte stemming. Het bericht in ons Blad van giste ren, dat tot orgelist bij de Geref. Kerk aan de Heerengracht zou zijn benoemd, de heer J. de Maker, is voorbarig. Weliswaar is hij na gehouden examen als nummer één aangewezen, doch een officieele benoe ming voor deze functie is door den Kerke- raati nog niet gedaan. Een interl. tel. gesprek vanuit de omliggende plaatsen met Leiden KOST THANS SLECHTS 4 CENT Voor prompte bediening bel op: 6281 (Ingez. Med.) DANZIG Vonnis geveld. De rechter heeft den voorzitter der cen trumspartij van Danzig, dr. Stachnick, wegens' overtreding der perswetten en het schaden van de belangen van den staat veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Zijn medewerker Orzenia werd veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Tegen Orzenia is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. MEXICO Stakers wonden directeur van Engelsche maatschappij. Van wapens voorziene stakers hebben 't vuur geopend op de kantoorlokalen van 'n Engelsche maatschappij. Zij verwondden den directeur der maatschappij ernstig. Hij kreeg vier kogels in het dijbeen. De op Kerstmis j.l. geboren dochter van den hertog van Kent is in het register van den burgerlijken stand ingeschreven onder de namen Alexandra Helen, Elisabeth, Olga Christabel. De prinses is vandaag door den aartsbisschop van Canterbury In de kapel van Buckingham Palace gedoopt in tegen woordigheid van den koning, de koningin en koningin Mary. De Schotsche mijnindustrie wordt door een zeer ernstig arbeidsconflict bedreigd als gevolg van het door enkele personeels groepen genomen besluit de arbeidscon tracten met een termijn van drie maan den op te zeggen. Indien de 6000 man, die tot bedoelde personeelsgroepen behooren, in sta king gaan, zal de geheele mijnindustrie in Schotland worden verlamd. Dit besluit werd genomen na de weife ling der werkgevers de eischen der arbei der.-, in te willigen. oefent op de Duitsche politiek tegenover Spanje en waarschuwt tegen Mussolini en Franco, daar dit „occulte krachten" zou- dCVooral voor Goering is dit artikel, dat tot opschrift draagt: „Een Heksen-Sab- bath", buitengewoon onaangenaam. De totale oplage van Ludendorff's tijd schrift bedroeg 75.000 exemplaren. Thans heeft dr. Goebbels aan Ludendorff laten weten, dat alle artikelen en berichten, die in zijn tijdschrift opgenomen worden, te voren eerst door het rykspropaganda-mi- nisterie moeten worden gecensureerd. ROEMENIË Litwinof biedt Holsti diner aan. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, heeft een diner aangebo den ter cere van den Finschen minister van buitenlandsche zaken. Holsti, die een bezoek brengt aan de sovjets. Aan dit di ner zaten o.m. aan de volkscommissaris voor bultcnlandschen handel. Rosengols en de commissaris voor financiën, Grlnko. Litwinof en Holsti spraken redevoerin gen uit. Litwinof is dus nog wel ln functie! POLEN Arrestaties en vonnissen. De Poolsche politie heeft te Gdynia een veertigtal havenarbeiders gearresteerd, die in plaats van zich in den nacht met hun werk bezig te houden, de uitnoodlging van den commissaris van een sovjet-Russisch vrachtschip dat in de haven voor anker lag. hadden aangenomen en 'n communistische propaganda-vergadering aan boord van 't schip hadden bijgewoond. Tijdens deze ver gadering was een film vertoond. Vier en twintig leden van de Duitsche minderheid, die deel uitmaakten van een irredentlstische organisatie, zijn wegens samenzwering tegen de veiligheid van den Poolschen staat veroordeeld door het ge recht te Kattowltz tot gevangenisstraffen, varieerend tusschen zes maanden en twee en een half jaar. VEREENIGDE STATEN ROOSEVELT ZET DOOR. De staking in de auto-industrie. President Roosevelt, die vastbesloten schijnt zijn hervormingsplan door het Con gres met spoed te doen behandelen, heeft gisteren een conferentie van een uur gehad met de voorzitters van de juridische com missies van Senaat en Huis van Afgevaar digden, senator Ashurs en afgevaardigde Summers, beiden lid van dc democratische partij. De president gebruikte met hen de lunch. Ashurst heeft na een korte bijeenkomst der juridische commissie, den maatregel van Roosevelt in den Senaat ingediend, waarop naar verleidt, een scherpe verdeeld heid van opvattingen duidelijk aan het ilcht kwam. Senator Hiram Johnson, lid van de repu- INBRAKEN TE DEN HAAG OPGEHELDERD. Drie arrestaties. De politie te Den Haag is er in geslaagd twee belangrijke inbraken welke in het laatst der vorige maand aldaar werden gepleegd, op te heideren. Op 26 Januari is ingebroken bij de fir ma P. en Co., in de Hoogstraat, waar voor een bedrag van f. 2000 aan vulpenhouders, regenjassen en luxe-voorwerpen werd ont vreemd. Eenlge dagen later werd inge broken bij de expeditiefirma „Expresse" aan de Drie Hoekjes, waar voor een bedrag aan f. 3000 aan bontvellen werd gestolen. Naar wij vernemen zijn de daders van beide inbraken dezer dagen door de politie gearresteerd. Het was de recherche ter oore gekomen, dat in Rotterdam vulpenhouders, afkom stig van de inbraak bij de firma P. en Co., te koop werden aangeboden. In samenwerking met de politie te Rot terdam werd onmiddellijk aldaar een on derzoek ingesteld, hetgeen leidde tot de arrestatie van twee Rotterdammers, beiden bekende recidivisten. Bij hun aanhouding hadden zij een belangrijk aantal vulpen houders bij zich. afkomstig van bovenbe doelde inbraak. Bij de te Rotterdam gehouden huiszoe kingen. werd voorts een groote cartonnen doos gevonden, afkomstig van den bont diefstal in de Drie Hoekjes, terwijl boven dien een regenjas, een vulpenhouder en een vulpotlood werden aangetroffen van de inbraak bij de firma P. alsmede 3 sleu teltjes. afkomstig van een inbraak bij het Haagsche crisiscomité, waar men een be zoek had gebracht op denzelfden dag, dat by „Expresse" werd ingebroken. Het spoor leidde daarop weer naar Den Haag, waar een derde dader zou wonen. Deze werd aldaar inderdaad aangetrof fen. By een huiszoeking in diens woning vond men een koffer met bontvellen, af komstig van de Inbraak ln de Drie Hoekjes, nog een groot aantal voorwerpen, afkom stig van de inbraak by de firma P. en Co. en een koffer met voorwerpen, welke af komstig bleek te zyn van een Inbraak te Rotterdam by de firma P. en Zn. Deze laatste koffer was door de Rotter- damsche Inbrekers aan hun Haagschen collega ln bewaring gegeven. De drie verdachten, de 25-Jarlge A. M. en de 25-jarige M. J. T., beiden te Rot terdam en de 34-jarlge J. P. van de Nieuwe Haven te Den Haag, zyn heden voor de justitie geleid. J. P. heeft een volledige bekentenis af gelegd. De belde anderen ontkennen. blikelnsche party, heeft verklaard, dat hj| zich tot het uiterste zyner krachten ver. zetten zou tegen de voornemens van Roo- sevelt en dat hy zich daarby zou aanslui ten by figuren als senator Borah, senator Carter Glass en senator Arthur Vanden- berg. Intusschen is het federale Hooggerechts- hof, het doelwit van Roosevelt's pyien, ln een zitting bijeengekomen, die duidelijk aan 't licht bracht, hoe weinig dit lichaam in staat is te handelen ten aanzien van hangende, omstreden gevallen. Er waren verscheidene bezoekers gekomen, die er onder de huidige omstandigheden prys op stelden eenlge uitspraken van het nog on- gewyzlgde federale hooggerechtshof aan te hooren. Toen chief-justice Evans Hughes echter opstond om te vragen of iemand het woord wenschte te voeren, bleek reeds on- mlddeliyk dat er geen uitspraken voorge lezen zouden worden, hetgeen weliswaar ongebruikelijk, maar toch niet zonder pre cedent is. Iemand onder de toehoorders fluisterde: „zy staken met gekruiste ar men", terwijl 11a de vergadering de alge- meene indruk was, dat er juist voldoende afgeweken was van den traditioneelen gang van zaken om duidelyk te maken, dat de rechters te zeer onder spanning stonden om hun route den vryen loop te laten. Er wordt thans onder personen, die goed be kend zyn met de zaken van het Hoogge rechtshof veel gediscussieerd over de vraag of en zoo ja, hoeveel der tegenwoordige rechters zullen aftreden, wanneer president Roosevelt er in slaagt zijn hervormings maatregelen door te zetten. Waarop intus- schen na veel stryd, vooral in den Senaat, gerekend wordtl De staking in de auto-industrie is, wat de General-Motors betreft onveranderd. Van werkgeverszyde is men pessimistisch, kondigt men feiteiyk de mislukking der be sprekingen aan, doch hedenmorgen zullen deze op verzoek van gouverneur Murphy toch worden voortgezet. „Ondanks de door beide partyen uilge sproken beweringen", aldus Murphy, „heb ik het vertrouwen, dat de tegenover elkaar staande partyen dichter by een overeen stemming zyn dan by den aanvang van de onderhandelingen". William Green, de voorzitter van de American Federation of Labour heelt goedkeuring gehecht aan de stakingsbe weging in de auto-industrie. Hij heeft er echter op aangedrongen, dat de rechten van de leden der federatie gehandhaafd zouden blyven. De staking by de Goodyear-fabrlek is echter geëindigd. JAPAN. Nieuwe president van de Bank van Japan, Kigo Foekai, de president van de Japan- sche Bank is afgetreden. In welingelichtl kringen verluidt dat het ontslag geen poll- tleken achtergrond heeft en alleen om per soonlijke redenen aangevraagd is. Seuhin Ikeda heeft de functie van pre sident van de Bank van Japan aanvaart zyn benoeming is echter nog niet officii Ikeda heeft jarenlang een belangryken por, bekleed in den trust van Mitsoei. Het legé heeft ziin meening nog niet uitgesproken. Prinses Juliana en Prins Bernhard uit Krynica vertrokken. Uit Krynica wordt gemeld, dat H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard vandaar zijn vertrokken. E' zijn geen mededeelingen verstrekt om- trent de plaats, waarheen het vorste lijk paar zich heeft begeven. HET OVERWERKEN IN DE METAALINDUSTRIE. Adres aan den Metaalbond. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond en de CM. Metaalbewerkersbond in Nederland hebben gisterén en brief aan den Metaalbond ge zonden inzake het overwerken in de metaalindustrie. Bij de besturen dezer bonden zyn her- haaldelyk klachten binnengekomen over het overwerken in sommige ondernemin gen. Deze klachten zyn aanleiding geweesi in een aantal plaatsen een circulaire te richten aan de arbeiders, aangezien naar de meening der besturen, onder de tegen woordige omstandigheden overwerken wei allerminst op zyn plaats is. Verkorting 'an den normalen werktyd om de uitgestoo- tenen weer aan het werk te zetten is. in dien eenigszins mogeiyk, thans een eisen. Eer zal moeten worden gewaakt tegen d' verrichting van werk door een beperkte groep van arbeiders ln een overmatig® arbeidsweek, waardoor duizenden zonder uitzicht op werk op straat zuilen moeten blyven. Wel zyn de besturen er van over tuigd. dat deze aangelegenheid niet w eenvoudig is op te lossen, doch zij meen® alles in het werk te moeten stellen om o® overschryding van de 48-urenweek, als ne' niet dringend noodzakeiyk is, tegen j* gaan. Er kan om dit te bereiken de nuip van de overheid ingeroepen worden, maar men is van meening het initiatief beter va» de bonden zelf te kunnen laten uitg»™ die hiervoor de medewerking van d£™ Metaalbond vragen. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Hedenochtend is de 26-jarige A. J- G-' die werkzaam is by de verbouwing van kantoor van den post-, cheque- en 2"°' dienst Je Den Haag, tengevolge van eige onvoorzichtigheid van een steiger geval len. Hij viel vier meter naar beneden e> kwam daarby terecht op een y'zeren na' Gelukkig bleek, dat de man geen erns"= kwetsuren had bekomen. Met een gem ken dybeen werd hij naar het R.K-zie huis overgebracht. VISCHPRIJZEN. LJMUIDEN. 9 Februari. Tarbot per Kg. f 1.701,50; Griet per kist van 50 Kg. f. 36—8: Tongen per Kg. f. 0.900,72: Groote schol per kist van 50 Kg. f. 14—11; Midd. Schol id. f. 16,50-14; Zetschol idem f. 25,50—23,50; Kleine schol idem f. 19—7; Bot idem f. 13—7; Schar id. f. 158,50; Roggen per 20 stuks f. 2113; Vleeten per stuk f. 2,06; Pieterman en Poontjes per kist van 50 Kg. f. 108; Mid- delschelvlsch id. f. 23; Kleinmiddel Schel- visch idem f. 20,5017,50; Kleine Schel- visch idem f. 1814; Kabeljauw per kist van 125 Kg. f. 8636; Gullen per kist van 50 Kg. f. 2211; Lengen per stuk f. 2,30 1,10; Heilbot per Kg. f. 1—0,74; Wijting per kist van 50 Kg. f. 6,503,50; Koolvlsch per stuk f. 1,40—0,20. Aangevoerd U'/j kist versche haring. KW 65 heeft aangevoerd 14 kantjes pekelharing. Prijs volle haring f. 7,60. Aangekomen de Stoomtrawlers: LfM 118 met f. 2664; IJM 37 met f. 5584; IJM 190 met f. 2332: IJM 133 met f. 1708; IJM 89 met f. 2221; IJM 83 met f. 2256; IJM 177 met f. 1858. Nieuws uit IJmuiden. (Van onzen correspondent). Groote aanvoer van visch. Niet minder dan 60 vlsschersvaartulgen waren gisteren aan den afslag, n.l. 13 traw lers. 45 loggers en 2 stoombeugers. Hierdoor was Ineens een einde gekomen aan het groote vtschtekort, dat er gedurende eenlge weken door het stormweer is ge weest. De aanvoer van schelvisch was echter nog zeer gering, maar tong en tar bot waren er in ruime mate. Er waren tawlers met 1500 Kg. tong en ook onder de loggers waren er met mooie tongvang sten. Dat drie booten meer dan f. 5000 be- somden wyst op een goede markt; de visch was nog lang niet goedkoop. Alleen de tongpryzen waren veel lager dan verleden week. Vele trawlervisschers hebben een mooie reis gemaakt doordat veel lever en kuit aan de markt gebracht kon worden, waar door veel werd betaald. Brand op een stoomtrawler. Aan boord van den in de Haringhaven opgelegden stoomtrawler „Johanna" IJM 107 is brand ontstaan, doordat de op de boot verbiyf houdende wachtslieden de kachel te hard hadden opgestookt. Het vuur was spoedig bedwongen. De Kerkstrijd - Ludendorff onder censuur. Mgr. Maximilian Kaller, de katholieke bisschop van EnrUand 'Oost-Pruisen), heeft in alle kerken van zyn diocees een herderlijk schryven doen voorlezen, waar in hy den moeiiyken religieuzen toestand van Duitschland bespreekt. De bisschop herinnert er aan. dat men >n de afgeloopen 2000 Jaar meermalen het einde van het Christendom heeft voorspeld doch nooit is de godsdienst zoo bedreigd als thans. „Men zegt. dat het Christendom zyn tyd heeft gehad en dat het schipbreuk heeft geleden omdat het niet overeenkomstig het Duitsche ras Is. Dit is een oorlogs verklaring aan de katholieke kerkWe hebben een concordaat, dat de betrekking tusschen den Heiligen Stoel en het Ryk moet versterken en aanmoedigen, doch het volk en de Jeugd leeren ln de cursussen en de kampen, dat het papisme te vergelijken is met het Jodendom en de Vrymetselary en dat het ééne en vrije Duitschland een kerk, los van Rome. moet eischen". De bisschop protesteert verder tegen het verbod om herderlyke brieven te publicee- ren en tegen den veldtocht tegen het Ka tholicisme. „Wy zijn thans verplicht een beroep te doen op de openbare meening. wy vragen allen, die in ons land invloed hebben op den loop der gebeurtenissen: moet dit zoo doorgaan? Zal men zoover gaan, dat men de zielen der katholieke Duitschers geweid- zal aandoen?" Naar aanleiding van de inbeslagname van Ludendorff's tydschrift „Aan de hei lige bron der Duitsche kracht" verneemt de „Deutsche Presse" dat deze maatregel werd genomen in verband met een artikel, waarin Ludendorff scherpe critiek uit DE ALGEMEENE TOESTAND Dc eisch van koloniën. De Duitsche eisch naar koloniën blyft de situatie beheerschen. Von Ribbentrop heeft een onderhoud aangevraagd met Halifax, den plaatsver vanger van Eden. Men verwacht dat er morgen of Donderdag een bespreking tus schen beide staatslieden op het Foreign Office zal plaats hebben. Hoewel het nor maal is, dat een gezant na een tyd van afwezigheid een beleefdheidsbezoek op het departement van buitenlandsche zaken brengt, bestaat er toch weinig twijfel of de jongste uitlatingen van Hitier betreffende de koloniën, zullen by dit onderhoud ter sprake komen. Men vermoedt dat von Rib bentrop nogmaals de aandacht zal vestigen op de woorden van Hitier, doch men neemt niet aan, dat hij concrete voorstellen zal doen aangaande Duitschlands koloniale eischen. De diplomatieke correspondent van tu „Daily Telegraph" is van meening. dat men voorlooplg geen belangryke beslissingen in de koloniale kwestie moet verwachten. Zoo wel in Parys als Beriyn vinden op het oogenblik veranderingen plaats in de Brit- sche diplomatieke vertegenwoordiging en nu Eden voor veertien dagen met vacantie gegaan is. zullen er op het ministerie van buitenlandsche zaken geen belangryke be slissingen genomen worden Voorts verwacht men dat Baldwin in Mei door een anderen premier zal worden ver vangen en Baldwin wenscht geen verplich tingen op zich te nemen, waarmee hy zyn opvolger zou kunnen bezwaren. Men ver- wacht dat Chamberlain, de tegenwoordige minister van financiën, Baldwins opvolger 1 zal zyn. Onmiddeliyk na deze veranderingen in in den ministerraad, zal te Londen de im periale conferentie worden gehouden, waar o.a. de betrekkingen tot het buitenland en de verdediging van het Britsche Ryk zul len worden besproken. Deze conferentie zal waarschyniyk tot half Juni duren. Het zou derhalve niet te verwachten zyn, dat Engeland in de ko mende vier maanden eenig initiatief zou nemen ln de koloniale kwestie. De parlementaire commissie voor de in dustrieën van het Britsche ryk, welke voor- namelyk uit conservatieven van den rech tervleugel bestaat, heeft een resolutie aan genomen, waarin wordt bevestigd, dat er geen sprake van kan zyn gebied, waar de Britsche vlag wappert, af te staan. Een dergeiyke afstand van gebied zou de stra tegische veiligheid van het ryk ernstig in gevaar brengen en de samenhang, vooral in "Afrika, aantasten, zonder werkelijk Duitschland te helpen inzake de kwestie der grondstoffen en kolonisatie De commissie is evenwel bereid, voorstel len, welke de moeiiykheden van Duitsch land en andere landen inzake grondstoffen en levensmiddelen kunnen oplossen, te be- studeeren. Antonescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, heeft zyn reis naar Ankara uitgesteld wegens een griepaanval. Hy zal eerst dertien dagen naar Athene gaan en daarna naar Ankara. ENGELAND De Koning voorloopig niet naar Indië. Vragen in het Lagerhuis. Dreigend conflict in Schotland. Gemeld wordt dat de koning-keizer den minister voor Indië heeft laten weten, dat hy zeer tot zijn spyt tot de slotsom Is ge komen. dat hij den a.s. winter niet in de gelegenheid zal zyn in Indië een kroningï- durbar te houden. De koning-keizer is van meening, dat de plichten en verantwoordelijk heden, welke hij heeft aanvaard met de troonsbestijging onder onverwachte omstandigheden het hem onmogelijk maken een langdurige afwezigheid ge durende het eerste jaar zijner regce- ring onder oogen te zien. De koning-keizer hoopt later een durbar te kunnen houden. Arthur Henderson vroeg in het Lager huis. of de regeering het sluiten van een Oost-Locarno een essentieel element van vooruitgang in Europa achtte. Namens den minister van buitenland sche zaken, antwoordde Lord CranboniA Hy herinnerde aan het communiqué van 23 Juli van het vorig jaar en verklaarde verder, dat de regeering nog steeds van oordeel is. dat een einde van de wryving en het wantrouwen in het Oosten van Europa een essentieel punt is tot de be vordering van de goede betrekkingen In dit werelddeel. Lord Cranborne antwoordde vervolgens ontkennend op een vraag van den liberaal Lambert, of Engeland soms verplichtingen op zich heeft genomen, welke het in ver band met het Fransch-Russisch verdrag mee zouden kunnen sleuren in een Euro- peeschen oorlog. In antwoord op een vraag van Attlee, verklaarde Lord Cranborne, dat volgens door de regeering ontvangen inlichtingen, onlangs een aanzienlUk aantal Italianen ln Spanje is aangekomen. Het is niet mo gelijk te zeggen hoeveel vrywilligers aan beide eyden stryden, doch de regeering heeft den indruk, dat dit aantal aan beide zyden vrijwel gelyk is. Tenslotte vroeg nog de conservatief Oli ver Locker LamDson, of de regeering geen gelegenheid wilde zoeken om Duitschland te verzoeken, de verzekeringen van neutra liteit ten aanzien van Nederland en België, waarvan sprake was in de Jongste rede van den rijkskanselier, uit te strekken tot Denemarken en Tsjécho-Slowakije. Lord Cranborne antwoordde hierop: .Ik ben van meening. dat de toestand, welke doof deze verklaring is geschapen, vol doende duidelyk is, zoodat ik geen verkla ring zal afleggen ten aanzien van Dene marken en Tsjecho-Slowakye".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2