tegeering over haar algemeen beleid Dinsdag 9 Februari 1937 gemengd nieuws De fijnproever gebruikt VAN HOUTENS CACAO ywTik'iiiKWN^i KERK- EN SCH00LNIEUWS EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Maatschappelijke ordening en haar toepassing. Verschenen is het antwoord der regeering de algemeene beschouwingen der Eerste janier "over de rijksbegrooting 1937. Het mlgende is daaraan ontleend: De regeering is zich allerminst bewust an het gebruik van een vage terminologie li van het maken eener scheiding tusschen noblemen van economischen en finan- eelen aard ter eene en vragen van wereld- II levensbeschouwing ter andere zijde, ïnmers is zij volkomen overtuigd, dat ook e diepere levensbeginselen van invloed ijn op de beoordeeling van economische li financieele problemen. Intusschen was n is daarbij de waarschuwing volkomen j haar plaats, dat men voorzichtig moet jn met het maken van gevolgtrekkingen, anneer het er om gaat de mate van den nvloed der christelijke beginselen op de nln of meer technische vraagstukken vast stellen. Eenheid van gevolgtrekking is zelfs bij testverwanten in engeren zin niet altijd anweztg. Ongetwijfeld wint de gemeenschaps gedachte ook op economisch terrein veld, maar als het gaat om de wijze waarop deze gedachte moet worden toegepast, dan blijkt vaak diepgaand meeningsverschll te bestaan, vooral wanneer men toekomt aan een over denking met betrekking tot de belan gen van onzen uitvoer, die ongetwijfeld bij een vrijere economie dan thans gangbaar is, maar gehaat zal zijn dan bij een sterk doorgevoerde ordening. Dit neemt intusschen niet weg, dat de regeering een open oog houdt voor hetgeen ter zake in het eigen land en elders groeiende is. Alleen meent zij de waarschuwing niet achterwege te mo gen laten, dat men zich te hoeden beeft voor het creëeren van beginsel- tegenstellingen die niet aanwezig zijn. Het verschil bestaat niet hierin, dat de eene zijde vóór en de andere tegen maatschappelijke ordening is, maar let uit zich veeleer bij de beoordeeling van de concrete toepassing. De aanpassing. Natuurlijk denkt de regeering er geen "enblik aan, te ontkennen, dat in haar leid fouten zullen zijn aan te wijzen, aar nog altijd ls zij van meening, dat de "litiek van aanpassing, door haar gevolgd, juiste is geweest. Die aanpassing toch ft er reeds vóór het verlaten van den uden standaard toe geleid, dat Neder- "d mede kon profiteeren van het herstel de wereldconjunctuur en dat het thans die verbeterde conjunctuur de volle chten geniet. Dat stimuleering van de binnenlandsche njunctuur ln ons land tot betere uitkom- "u zou hebben geleid is een op niets "unende gissing en de verwijzing naar de tragen van zulk een politiek ln andere "den snijdt in geen enkel opzicht hout. at met name in Scandinavië op dit ge- Kd kon worden verricht, was hier te lande :™s grootendeels eerder gedaan en voor -veel het aangelegenheden betreft waar- 1 deze landen met ons in een vergelijk- re positie waren, is hier niet minder ge- aan dan elders het geval is. De kwestie van de voortzetting van de upjissingspolitiek ziet de regeering in radzaak aldus, dat het ook thans nog -—zakelijk zal zijn, ervoor te zorgen, dat n-li stulc der aanPassiltg aan het in- mationale prijspeil reeds bereikte resul- (en niet teniet gedaan worden 'door een gemotiveerde stijging van de binnen- Jdsche kosten en prijzen. «et gevolg immers hiervan zou zijn, dat leuw een prijsdispariteit met het bui- and zou ontstaan. De maatregelen, welke de regeering reeds genomen heeft, hebben de doelmatigheid dezer politiek be wezen. De stijging van de kosten van levensonderhoud is binnen zeer nauwe grenzen beperkt gebleven. Wat betreft het niveau, waarop te zijner tijd tot stabilisatie van den gulden zal moeten worden overgegaan, meent de re geering zich op dit oogenbllk nog niet te kunnen uitspreken. Zij ls evenwel voor nemens, zich daarbij te laten leiden door de eischen, welke de rentabiliteit van het be drijfsleven en de financieele positie des lands ter zake zullen stellen. Intusschen kan echter reeds op menig gebied worden geconstateerd, dat het Ne derlandsche bedrijfsleven op internationaal gebied de concurrentie met succes kan voeren. Het werkloosheidsvraagstuk. Uit een staatje van de opbrengst der verkochte rentezegels over de laatste tien jaren blijkt, dat de werkgelegenheid weder denzelfden omvang benadert van dien van de laatste jarn vóór het intreden van de crisis, waaruit de gevolgtrekking is te ma ken, dat de huidige werkloosheid voor een zeer belangrijk gedeelte kan worden toe geschreven aan toenemen der bevolking en aan verdere voortschrijding der mechani satie in het productie-proces. Het streven der regeering is er op gericht, om te zorgen, dat bij toenemende vraag naar arbeidskrachten zooveel mogelijk ook gesteunden worden te werk gesteld en dat het aantal permanente werkloozen zoo het niet geheel kan verdwijnen, dan toch zoo klein mogelijk wordt. Dc vraag, in hoe verre voor de ondersteuning van mogelijke permanente werkloozen op den duur spe ciale regelingen noodig zijn, maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit. Communisme of nationaal-socialisme. De regeertng wijst het alternatief-com- munisme of nationaal-socialisme met be slistheid af. Niet alleen, omdat geen van beide richtingen in Nederland ooit een rol van beteekenis spelen zal, maar vooral om dat de probleemstelling zelve niet deugt, omdat men niet behoeft te kiezen, omdat er een betere weg is, omdat ons huidig staatsbestel, gelouterd van enkele euvelen, die het aankleven, voor het Nederlandsche volk het meest geschikte is. Financieel regeeringsbeleid. De ontwikkeling van zaken als gevolg van de monetaire gebeurtenissen in Sep tember 1936 zal moeten worden afgewacht. Voorloopig heeft de regeering den indruk, dat de loop der rijksmiddelen niet-kohier- belastmgen) tot eenige tevredenheid aan leiding mag geven. De regeering heeft tot nu toe gepoogd alle tekorten van noodlijdende gemeenten voor rekening van het rijk te nemen. De middelen om daarin effectief te voorzien, zijn echter bij een bedrag, dat zoovele mil- lioenen zou moeten gaan beloopen, niet meer aanwezig. Intusschen wil de regeering de gemeenten, welke ondanks bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidie- fonds en/of rijksonderstand haar begroo ting niet sluitend kunnen krijgen, helpen bij de financiering van de nog overblijven de tekorten. Bezuiniging. Van de wet van 29 December 1935 (Staatsblad no. 685) tot verlaging van de openbare uitgaven zijn tot heden niet in werking getreden: paragraaf 11 (beperking verzet in strafzaken) art. 1 nos. 16, 812 en 16, en art. 2; paragTaaf 13 (overbren ging van het grootste gedeelte van de werk zaamheid der deurwaarders in strafzaken naar de posterijen) en paragraaf 18 (ver- plegingskosten armlastige krankzinnigen). De paragrafen 11 en 13 houden nauw verband met elkaar. De invoering daarvan wordt voorbereid, Voor het doen in werking treden van pa ragraaf 18 bestond nog geen aanleiding. Zooals in de memorie van toelichting is vermeld, bedoelt het hier bepaalde slechts te voorkomen, dat aan de gemeentebestu ren een verpleeggeld in rekening worde gebracht, dat redelijkerwijs niet te verant woorden is. Tot nu toe is dit echter nog niet voorgekomen. Alle gestichtsbesturen wer ken naar vermogen mede. tot het aanbren gen van de noodige versoberingen. Zoolang dit blijft voortduren, is er geen reden het in werking treden van paragraaf 18 te bevor deren. Anderhalf jaar in voorarrest. Keulen gearresteerde Nederlandsche res. luit. vlieger nog steeds te Essen in arrest. (Speciale G.P.D.-berichtgeving). •Men zal zich herinneren, dat begin September 1935, dus ongeveer l'/i jaar geleden, te Keulen werd aangehouden e Nederlander G. Aalders uit Amster- die vroeger te Enschedé woon achtig was R^eds ve]e maanden doen lerleï geruchten over de zaak van talders, die wordt verdacht van hoog verraad tegen den Duitschen staat, de ronde. Steeds hardnekkiger wordt het Senicht, dat hij door het Volksgericht e Herlijn tot levenslange gevangenis- faf zou zyn veroordeeld. 'n verband daarmede hebben wij te evoegder plaatse inlichtingen over zaak ingewonnen, waaruit ons eek, dat dc zaak tegen A. nog nooit J"T fM'n Rechtbank is behandeld. Hij indt zich nog steeds in voorarrest te U en en zelfs blijkt uit een mededee- van zeer recenten datum, dat er !aat°n' C'6 even*uee,e behandeling der no6 niets vaststaat. Naar ons bekend was, behandelt een Enschedesche advocaat zijn aangelegen heid, tot wien we ons om inlichtingen wendden. Uit diens mededeelingen bleek ons, dat het hem zelfs niet was toegestaan A. in de gevangenis te mogen opzoeken. Ondanks de talrijke pogingen door hem ondernomen, gelukte het hem niet toestem ming te krijgen met A., ook niet in het bij zijn van getuigen, te spreken. Evenmin kon hij inzage krijgen van het dossier der zaak Aalders. Het eenige, dat A's Nederlandsche verdediger, die zijn uiterste krachten voor deze zaak heeft ingespannen, kon bereiken, wat dat A. een Duitsche advocaat werd toe gevoegd, aan wien 't werd toegestaan hem in het Huis van Bewaring op te zoeken. Eenig practisch resultaat heeft dat ech ter niet opgeleverd en het ls begrijpelijk dat de ongerustheid van de familie en vrienden van A. steeds toeneemt. DOODELIJKE VAL TE ROTTERDAM. Aan boord van het in aanbouw zijnde tankschip 197, liggende aan het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam, is de 18-jarige boordersm'aat J. Vink uit de Nettenboeterstraat aldaar op een stelling, waar hij aan het werk was, misgestapt en ongeveer van 10 meter hoogte naar beneden geslagen. De knaap kwam in het tankruim terecht en is eenige oogenblikken later aan de bekomen ver wondingen overleden. 6283 (Ingez. Med.)' BRAND IN OPSLAGPLAATS TE AMSTERDAM. Te ruim kwart over negen ls gister avond brand uitgebroken ln perceel Dolle- begijnensteeg 3, een bij het Oudekerks- pieln gelegen oud pand, dat bij de Chemi sche fabriek P.E.K.A. in parfumerieën e.d. in gebruik Is als magazijn. Het vuur vond op de eerste verdieping, waartoe 'n smalle, houten trap toegang geeft en waar tevens een klein kantoortje is gevestigd, gretig voedsel ln een grooten voorraad opgeslagen emballage voor scheercrème. Toen het eerste brandweermateriaal ter plaatse was en men zich toegang tot het magazijn had verschaft, stonden dc brandwachts voor de lastige karwei om in den dichten rook. die hier stond, den vuurhaard te vinden. Wel dra echter had men zich georiënteerd, waarmede vaststond dat de situatie er, aangezien het vuur reeds door de gespron gen ruiten aan de zijde van de smalle Trompettersteeg bleek te zijn uitgeslagen, mede voor de omgeving dreigend uitzag. De bevelvoerder liet dan ook een tweede alarm geven. De vlammen werden met twee stralen, waarvan de slangen via de genoemde ste gen naar binnen werden geleid, zoodat de brand van twee kanten werd ingesloten, bestreden, met het gevolg, dat binnen tien minuten het natte element de over winning had behaald. Omtrent de oorzaak staat niets vast: de schade wordt door verzekering gedekt. BRIGADIER DER MARECHAUSSEE VERDRONKEN. Uit het Eindhovensch kanaal nabij de tweede brug te Eindhoven is gisteravond omstreeks halfzes het lijk. alsmede het rijwiel opgehaald van den 28-jarigen C. A. van Boven, brigadier der marechaussee van de brigade Princenhage, die tijdelijk t.e Eindhoven was gedetacheerd en eergis teravond om acht uur niet op zijn post bij de eerste brug over het Eindhovensch kanaal was aangekomen. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, te water gereden en verdronken. GEVEL-INSTORTING TE PUTTE. Zes boerenjongens uit de kleine grens gemeente Putte hebben een nachtelijk avontuur beleefd, waardoor op merkwaar dige wijze het leven werd gered van twee gezinnen. De jongens zakten 's nachts plot seling tot hun middel weg in de straat, gelegen voor de huizen van de families Machiels en Keelaars. Even later ontdek- en zij, dat deze huizen zoo ondermijnd waren, dat er groote kans op Instorting be stond. In hun natte kleeren rustten zij niet, voordat zij de beide gezinnen van het groote gevaar dat dreigde, hadden over tuigd. Juist op tijd! Want een oogenblik, nadat de woningen waren ontruimd, stortte een gedeelte van de gevels in en verzakten de huizen zienderoogen. Het ongeval schijnt het gevolg te zijn van een defecten duiker. ,,De Tel.". BUITENLANDSCH GEMENGD. NIEUW LAND IN ZUIDPOOLGEBIED ONTDEKT. Lars Christensen, de eigenaar van een der belangrijkste Noorsche vloten van walvischvaarders, die op het oogenblik met de „Thorshavn" ln het Zuidpoolgebied kruist, heeft telegrafisch gemeld, dat de Noorsche vlieger Vinggo Wideroe. die sa men met hem onderzoekingsarbeid ver richt, nieuw land heeft ontdekt, gelegen tusschen 35 en 40 graden Oosterlengte. Vanuit het vliegtuig ls de Noorsche vlag op dit grondgebied geworpen, dat bestaat uit een bergrug, waarvan de hoogste top ongeveer 1500 meter hoog schijnt te zijn. DE „KERTOSONO". De N.V. Rotterdamsche Lloyd bericht, dat de sleepboot „Seefalke" de „Kertosono" gistermorgen heeft vastgemaakt. Het con- vooi zet koers naar Lissabon. JAMBOREE IN WASHINGTON. President Roosevelt heeft per radio een uitnoodiglng gericht tot 25.000 padvinders uit alle deelen der wereld voor een Jam boree. die van 30 Juni tot 9 JuU gehouden zal worden. DE OVERSTROOMING IN AMERIKA. Het water in de overstroomde gebieden der V. St. blijft langzaam zakken. Californië en Anizona zijn geteisterd door een orkaan, die veel schade heeft aan gericht. Talrijke boomen werden ontworteld, hui zen vernield en spoorwegen weggeslagen. Ten gevolge van de overstroomingen zijn vele menschen om het leven gekomen. San Diego is geheel geïsoleerd. Kustvaarders hebben tallooze vluchtelingen aan boord genomen. Ook Oklahoma. Texas en Kansas hebben ernstige schade geleden. Ten gevolge van den hevigen wind was het verkeer 24 uur gestremd. WRAKSTUKKEN VAN ITALIAANSCH SCHIP AANGESPOELD. Visschers hebben nabij Stolpmonde Duitschlandeen wrakstuk gevonden van het 6000 ton metende Italiaansche s.s. „San Matto IV", dat 28 Januari uit Gedingen was vertrokken. Men veronderstelt, dat het schip in het begin van de vorige week ten gevolge van een lek schipbreuk heeft ge leden. Omtrent het lot van de bemanning is niets bekend. Toscanini komt naar Nederland Hij zal het Residentie-orkest dirigeeren. De wereldberoemde Italiaansche dirigent Ai-turo Toscanini heeft aan een desbetref fende uitnoodiging van het bestuur van het Residentie-orkest gevolg gegeven en zich bereid verklaard, twee concerten te geven met het Residentie-orkest en wel op Donderdag 4 Maart te 's-Gravenhage en Zaterdag 6 Maart te Rotterdam. Dit is de eerste maal, dat Toscanini in Nederland zal dirigeeren. TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. Plastiek van H. M. Wezelaar. De jonge beeldhouwer H. M. Wezelaar heeft gedurende de laatste jaren niet ten onrechte bekendheid verworven. Hij is in de eerste plaats iemand, die beschikt over groote vakkennis en technische vaardig heid. Er ls in zijn werk niets, dat wijst op een tekort aan technisch vermogen. Wij stellen dat voorop, omdat geen kunst tot stand komt zonder de grondige be- heersching van het ambachtelijk kunnen. Adama van Scheltema zei het zeer duide lijk: 98°/o transpiratie en 2°/o Inspiratie. De eerste 98 moet er zijn zal de 2 inspi ratie haar doel bereiken en de kundigheid tot kunst verheffen. Dat is bij het werk van Wezelaar zeer zeker geschied. Hij heeft over zijn werk grondig gedacht en gemijmerd. Het getuigt van kunstenaarsdrift, geadeld door bezon nenheid. Terwijl hij de realiteit van zijn object voor oogen had, stond tegelijkertijd op hetzelfde plan voor hem het Grieksche schoonheidsideaal. Dit ls een ideaal van geadelde lichamelijkheid. Ik gebruik hier opzettelijk niet het woord zinnelijkheid, dat alle aanleiding tot misverstand zou kunnen scheppen. Doch naast die geadelde lichamelijkheid wenscht Wezelaar nog Iets anders. Hij wil zijn object zien boven alle toevallig tijde lijke verschijningen uit. Hij tracht be halve de schoonheid van het lichamelijke, het meer constante geestelijk wezen te benaderen, wat naar mij dunkt, vooral in zijn portretten tot uiting komt. Daarom vindt men in de gelaatsuitdrukking veelal die eigenaardig verdroomde rust, alsof de voorgestelde tot verzoenende zelfbezinning ls gekomen. Hij plaatst daarmede de perso nen in 'n sfeer van meditatie, die ten slotte zijn eigen persoonlijkheid kenmerkt. Wij zullen U ter inleiding van Uw ten- toonstellingsbezoek op enkele werken op merkzaam maken, die ons bijzonder boei den. In de eerste plaats wijs ik dan op de tors, No. 9, ln terra-cotta en wel omdat deze reeds bij een vroegere tentoonstelling van den Hollandschen Kunstenaarskring in de Lakéflhal aanwezig was, en reeds toen onze warme belangstelling had. Deze figuur is zuiver van proportie, nobel van vorm, gevoelig en elastisch van lijn. Het karak teristieke materiaal: grijs, poreus terra cotta, werkt er toe mede, het geheel tot iets levends te maken, dat sterk houdt ge boeid. En niet minder gevoelig en zuiver van sentiment is de tors van een pril jong meisje in den overgangsleeftijd, waarbij het onaangeroerde, het zuivere uit het ge- heele wezen spreekt. Men kan van dit gracieuze beeld niet te veel goeds zeggen. Zoo zou ik nog kunnen wijzen op het groote bronzen naakt met de gespannen en toch zeer gevoelige lijnen. En fraai getroffen is ook de actie van de baadster, die met een innerlijk welbehagen door het water schrijdt. De portretten van den heer Wezelaar zijn zeer zeker welgelijkend. Men herkent onmiddellijk den schilder Hordijk en zoo zullen ook de portretten der menschen die men niet kent. welgelijkend zijn. Men voelt dat onmiddellijk aan. De koppen in brons of in terra of in steen zijn vervaardigd naar de realiteit. Doch alle toevalligheden, die onstaan kun nen door tijdelijke bewogenheid, hetzij van vreugde, verdriet, drift, ergernis of wat dan ook. zijn zorgvuldig vermeden. Het is alsof al deze personen tot een zekere rust, tot een innerlijk evenwicht zijn gekomen. Het is alsof de beelhouwer tot ons heeft wil len zeggen: zóó zijn zij eigenlijk in hun diepste wezen. Daarvoor had hij niet noo dig het doen verstarren van de gelaatsuit drukking tot iets archaïsch, zelfs niet eens tot iets mystieks. Het zijn de natuurlijke gelaatsexpressies, vermoeid door den droom, veredeld door bezonkenheid. Behalve het portret van Hordijk noem ik nog dat van den schilder Mathieu Wieg man. De kop is groot en forsch en zou door een ander wellicht door middel van sterke vlakken zijn geaccenteerd. Doch dat is hier niet het geval. Er blijft een waas van stilte en poëzie over zweven. Ik maak opmerkzaam ot> de zeer gevoe lige kopjes van een „Duitsch meisje" in terra en van „Leny" ln brons, op het fraaie kinderkooie „Hellen" ln gips en een zeer aantrekkelijk kinderkopje in brons. Om niet te uitvoerig te worden, noem ik van de kleine plastiekjes nog een drietal: het geestig zittende poesje; het leuke, zoo goed getypeerde boertje dat zoo stevig op zijn beenen is geplant, en de uit het leven gegrepen scène „Les amoureux". welke we heeren studenten als bureauversiering kun nen aanbevelen. Over het nobele werk van Wegelaar zul len we verder niet uitweiden. Weefwerk van „Het Paapje". Dames die mooi modern weefwerk willen bewonderen, kunnen in de eerste zaal te gast gaan aan de voortreffelijke dingen, die hier zijn tentoongesteld. De leider van de onderneming „Het PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. BOSKOOP. Ons LokaalNam. halfacht, de heer J. A. de Bruin van Den Haag. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref, Kerk In H.V.: Nam. 8 uur de heer J. Siegelaar van Den Haag. RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 6 3/4 uur ds. Bijleveld van Haarlem. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 8 3/4 u. ds. D. Drlessen van Rotterdam. VOOR WOENSDAG 10 FEBRUARI. AALSMEER. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heerma HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hen- driksen. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe Kerk: Nam. 7 uur, ds. Pras. NIEUWVEEN. Evangelisatie: Nam. 7 uur, de heer A. P. de Jong van Krimpen a/d. Lek. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28): Nam. half acht, ds. W. J. Lokhorst van Hilversum. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. de heer D. van Heyst. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Baan. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer J. Vroeg-in-de-Wey. NED. HERV. KERK. Beroepen en aangenomen naar Terwolde (Geld.) Mr. H. v. Ewijck te Arkel en Ke- dichem. Bedankt voor Groot-Ammers J. R. Cupe rus te 's-Grevelduin-Capelle. Bedankt voor Assen (Evang.) A. Hij mans te Nijverdal; voor Middelburg C. Hooykaas te Brielle. CHR. GEREF. KERK, Tweetal te Bunschoten M. Holtrop te Hilversum en W. P. Laman te Mlddelharnis. Ds. B. J. VAN GARDEREN. A.s. Donderdag viert ds. B. J. van Gar deren, Ned. Herv. predikant te Maassluis, zijn zilveren ambtsjubileum. Bruinis Johan van Garderen werd 29 Februari 1884 te Baam geboren. Hij be zocht het gymnasium te Utrecht en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden theologie. In 1910 candldaat geworden in Zuid-Holland, aanvaardde de jubilaris 11 Februari 1912 zijn ambt te Oudenbosch sprekende over 2 Oor. 4 57, na tevoren te zijn bevestigd door ds. Mond van Din- teloord. In 1916 vertrok de jubilaris naar Lienden in de Betuwe, vanwaar hij in 1918 naar Sleeuwijk vertrok. In 1921 verbond ds. v. Garderen zich aan de gemeente van Nieuw en St. Joosland om 15 September 1929 in zijn tegenwoordige gemeente te worden bevestigd door zijn plaatselijken collega ds. J. J. Bosman, waarna hij zich aan haar verbond sprekende over 2 Cor. 5 20. Om zijn arbeid onder de militairen tij dens zijn verblijf te Oudenbosch werd aan ds. van Garderen het Witte Mobilisatie- kruis aangeboden, terwijl zijn verdiensten ten behoeve van de noodlijdende predikan ten en prediikantskinderen in Duitschland, gedurende zijn verblijf te Nieuw en St. Joosland door de Duitsche regeering wer den erkend door de aanbieding van het eerekruis 2e klasse van het Duitsche Roode Kruis. Een commissie uit de gemeente zal den jubilaris in zijn pastorie een huldeblijk aanbieden as. Donderdag, waarna ds. van Garderen reclpieeren zal. A.s. Zondagmid dag om half drie zal ds. van Garderen ln de Groote Kerk te Maassluis een gedachte nisrede houden. Paapje" beschikt over een geraffineerde weeftechniek en heeft ten overvloede een gevoelig oog voor exquise kleurcombina ties. Vooral in het moderne interieur moe ten deze wanddraperieën, gordijnstoffen, vloer- en tafelkleeden, loopers en kussens uitstekend tot hun recht komen en een lichte, rustige sfeer scheppen. Natuurlijk zijn de kwaliteiten eerste klas. Ik denk aan het prachtige zilver grijze wandkleed met iets donkerder figuren ge- teekend, en daarnaast, aan het met goud draad doorweven kleed, als portière of voorhang te gebruiken ln licht roode. licht lila. gele en grijze tinten, dat in de teeke- ning een min of meer Oostersch karakter draagt. Verder trof mij de prachtige cobalt blauwe gordijnstof, en het groote kleed overheerschend donkerrood, waar aan de segmentvormige witte figuren een eigen aardig cachet geven. Ik merkte op het zware grijze vloerkleed met figuren, die aan sparretjes doen denken in verschillen de tinten. En dan trof mij het heldere geel van sommige stoffen en de kunstige wijze waarop de decoratieve figuren in het weef sel van allerlei stoffen zijn aangebracht. Doch ten slotte zullen de dames dit alles beter op zijn rechte waarde weten te schat ten, dan ik het kan. In ieder geval geeft dit fraaie weefsel aan de tentoonstelling een bijzondere attractie. Moge het streven der Leidsche Kunst- vereeniglng om mooie dingen te laten zien, ook ditmaal op prijs worden gesteld. O 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11