STADSNIEUWS 77ste jaargang VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 No. 23578 Overleg der Oslo-mogendheden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Uitnoodiging onzer regeering tot een conferentie in den Haag Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN1 PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 etsJper legel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57035 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per t mnd.> Aankoop van slachtvee voor plan-Deterding iets geremd. Zoowel te Leiden als te Leeuwarden en Zwolle. In verband met de steeds oploopende prij- ren van het slachtvee der laatste 14 dagen zijn de aankoopen voor het plan-Deterding in den loop dezer week beduidend geremd Naar wij vernemen hebben de commissio nairs opdracht gekregen om langzamer hand den aankoop te verminderen om alzoo een te sterke stijging van de prijzen van ons slachtvee te voorkomen. Hier ter stede bedroeg heden het aantal verkochte exem plaren tegen het middaguur nog slechts 25, zoodat er hier en daar, doordat men te hooge prijzen wilde bedingen, in werkelijk heid nog al verliezen zijn geleden. Wij vernamen verder telefonisch dat ook te Leeuwarden en Zwolle het aantal aan gekochte exemplaren heden weinig meer bedroeg dan de helft van verleden week. iLeeuwarden heden 60. vorige week meer dan 100; Zwolle 45, vorige week 90). HENGELWEDSTRIJD ONTSPANNINGS- VEREENIGING „V. O. A." Gisteren heeft bovengenoemde vereeni- ging een vischwedstrijd gehouden aan de Sassenheimerpont, helaas onder zeer slech te weersomstandigheden. Een woord van dank komt toe aan allen, die medegewerkt hebben om dezen dag desondanks te doen slagen. De vangst was zeer slecht. De uitslag was als volgt: 1ste prijs A. Leuring met extra prijs voor grootste visch; 2de prijs C. Hillebrand; 3de pr. T. Eradus; 4de pr. W. Hartevelt; 5de pr. J, Amster dam; 6de pr. S Holswilder; 7de pr. N. Kromhout; 8ste pr. W. v. Loeff; 9de pr. J. Schouten; 10de pr. D. Koolmoes. Alle leden kregen een troostprijs. De prijsuitkeering geschiedt hedenavond 7 uur, bij den heer J. de Ru, Beesten markt 8. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. NED. CHR. REIS VER. AFD. LEIDEN. Lezing van dr. W. G. N. van der Slecn. Gisteravond heeft de Ned. Chr. Reisver- eeniglng afd. Leiden, haar vierde winter- bijeenkomst in „Oud Hortuszicht" gehou den. waarvoor zeer veel belangstelling was. hetgeen niet te verwonderen valt. daar de relbekende wereldreiziger, dr W. G. N. van der Sleen een lezing met lichtbeelden en films over Canada zou houden. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 100 1 en 4 en gebed, waar- ia de voorzitter der afdeeling. de heer Joh. ïooys. eenige hartelijke welkomstwoorden r, de aanwezigen richtte, meer speciaal tot den spreker van dezen avond Hierna verkreeg dr. van der Sleen het word, die op aangename en onderhoudende wijze van cultuur en klimaat van Ca nada vertelde. Aan de hand van mooie lichtbeelden en schitterende films werd een prachtige tocht door de bosschen en de prairies gemaakt. Gezellig werd in de colonist cars gereisd en gekampeerd op de Gouvernementskampeerplaatsen. Ter afwis seling werden eenige Indianen-spelen bij gewoond en vol bewondering staarde men naar den prachtigen tooi van arendsveeren der Indianenhoofden. welke dracht bij wind echter zeer lastig bleek. Vervolgens ging men door het rotsge bergte en de Sentinel-pass. Schitterende natuurtafereelen en liefelijke tooneeltjes rit het riik der dieren trokken od het witte doek voorbii. Na de pauze leidde de spr. zijn gehoor naar de hut van de ..Grijze Uil" den wel doener en beschermer der wilde dieren. Interessante trekken uit het leven der bevers kreeg men te zien en te hooren en ontroerend was de dierenliefde die sprak nlt de houding en de levenswijze van den Indiaan. Prachtig gekleurde beelden accen tueerden het gesproken woord. Hiermede was deze genotvolle avond ten einde, tot split van allen. Ten slotte dankte de voorzitter dr. van der Sleen hartelijk voor het gebodene, daarbij den wensch uit sprekende. dat het niet de laatste maal zou zvin. dat genoemde heer in 't midden der Ned Chr. Reisver. van zijn reizen zou ver tellen. Een harteliik applaus onderstreeDte deze woorden. Rest nog te vermelden dat de pauze op geluisterd werd door pianomuziek van den beer H. j. Sloos. die zich od uitnemende wüze van zijn taak heeft gekweten. Met dankzegging werd de avond, waaron Met voldoening kan worden teruggezien, eesloten. Afdeeling Leiden. In de gisteren gehouden ledenvergadering van bovengenoemde Vereeniging werd, in de vacature Mr. A. J. Romijn, tot rechts kundig adviseur benoemd Mr. M. B. Bos. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: de heeren D J. Koeleman. Kar- lovy-Vary iTsjecho Slowakije!. N J. West- Palm v. Hoorn v. ^Burgh (Den Haag) en Mej. A. C. Rühl Oegstgeest)voor het doctoraal examen rechten de heer P. C. Klomp (Den Haag): voor het doctoraal examen geneeskunde de dames A. C. Becker 'Den Haag). E. H. Strumphler (Hengelo) en de heer J M. Gerritzen (Den Haag): voor het candidaatsexamen Indisch Recht 0e heer L. Adena (Den Haag); voor het artsexamen le gedeelte de heeren A O. Goors (Den Haag). Lie Swan Bo (Leiden) en mej. G. N. Scheer Oud-Beyerland Bevorderd tot arts de heeren P. C. J. v. Loo (Zaandam). H. J Keegstra (Den daag) en J. van Buren (Rotterdam). WAARSCHUWING. De politie waarschuwt de ingezetenen van widen en omliggende gemeenten tegen een ïi'oa 30-jarig persoon, klein van postuur, aiootshoofds, met achterover gekamd don- *er haar en groote kuif en gekleed in een 'ange bruine jas. die bij verscheidene geeste- dken een valsche inteekenlijst heeft aange- °oden, waarbij gelden worden gevraagd voor rr? ®-K. Stichting te Amsterdam. De man ipont daarbij een aanbeveling van een Am- ''ordamsch geestelijke. Aangezien deze lijst valsch is en de man 5® êelden te eigen bate aanwendt, zij men dp a n hoede. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 32, betonvlechters 29, betonwerkers-' 68, fundeeringwerkers 1. glazenmakers 2, glazenwasschers 12. granietwerkers 17, grondwerkers 99. heiers 1. metselaars 163. opperlieden 124. polijsters 1, schilders 253. sloopers 6. straatmakers 11. hulp-straatma kers 15. stucadoors, witters 90. timmerlieden 326, uitvoerders 11. voegers 27, ongesch. bouwarb. 11. Totaal 1302. Fabrieksarbeiders: bleekers 21, lompen sorteerders 15. vellenblooters 9, steenfabr. arb. 123. zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 66 Totaal 238. Kantoorpersoneelkantoorpersoneel 84, reizigers, colp. 45. winkelbedienden 38. eta leurs 4. incasseerders 11, musici 8. onder wijzers 9, overheidspersoneel 9. verplegers 5 Totaal 213. Hotel- en café-pers.: huispersoneel 7, kellners 50. koks 10. Totaal 67. Houtbewerkers: beddenmakers 6. hout bewerkers 87, kistenmakers 6, kuipers 4. lijstenmakers 2, mandenmakers 3. meubel stoffeerders 19. meubelmakers 32, politoer- ders 3. ongesch. arbeiders 36. Totaal 198. Kleermakers: kleermakers 98, kappers 9, schoonmakers e.a. 15 Totaal 122. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 43. landarbeiders 26. tuinlieden 36. warmoe- ziers 11. ongesch. landarb. 10. Totaal 126. Metaalbewerkers: bankwerkers 119. blik- bcwerkers 29, burgersmeden 42. electriciens 60. gasfitters 13. gasmetermakers 4, instru mentmakers 3. isoleerders 10. karnmakers 3, kettingsmeden 24, klinkers 11, kopersla gers 2, lab. bedienden 4. lasschers 6. lood gieters 72. machinisten 18. metaalboorders 6. metaaldraaiers 9. metaalslijpers 4. me taalzagers 2. monteurs 23. pianostemmers 3. polijsters 1. ponsers 5. rijwielherstellers 17. rijtuigschilders 3, scheepstimmerlieden 7, stokers 22. tegenhouders 19 verw. mon teurs 20. voorslaanders 8. voorwarmers 5, vulcaniseprs 1. vuurwerkers 8, wagenma kers 6. ijzerwerkers 60. zandspuiters 3. zandvormers 4. ongesch. arbeiders 38. Totaal 694. Sigarenmakers: sigarenmakers 22, siga- rensorteerder.s 1, sigarenstrippers 2. Tot. 25. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 8, in genieurs 3, technikers 6, teekenaars. opz. 16. werkmeesters 14. Totaal 47 Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen drukkers 23. kluwers e.a. 10. luikers 11, plaatsnijders 18. sc'nrobbelaars 2. spinners 52, spoolers 3. staaldraaddraaiers 2, sterkers 2. strijkers 13, wevers 119, wolbewerkers 38. ongesch. textieiarb. 63. Totaal 363. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 150, exp. knechten 23, koetsiers 17. loopknechten 49. schippers 103. magazijn knechten 63, spoor- en tramperson. 18. wa kers 4. transportarbeiders 59. losse arbei ders 549. Totaal 1940. Typografen: boekbinders 34. boekdruk kers 15. fotografen 2. hulp-vakarbeiders 4. letterzetters 23, steendrukkers 2. Totaal 80. Voedingsmiddelenarb.bakkers 94, ove- nisten 5. slagers 56. suikerwerkers 20, wijn- kooperskn. 11. zoutzieders 3. zuivelbereiders 4, ongesch. arb. fabr. 53. Totaal 246. Vrouwen: kapsters 4. naaisters (costuuml 22. strijksters 3, maasters 1. winkeljuffrou wen 23, serveersters 2. buffetjuffrouwen 2, linnenjuffrouwen 2, boekhoudsters 1, kan toorbedienden 27. verpleegsters 3, bedrijfs leidsters 1, onderwijzeressen 4. ass. en huishoudsters 13. dienstboden (d. en d. en n.)), 62. kinderjuffrouwen 5. tweede meis jes d'. en n. 1. werksters 79, fabr. arbeid- sters63. Totaal 319. Kooksters 1. Algemeen totaal 5080 6 Februari 1936 4984 7 Februari 1935 4601 Ben. 37 ged. werkloozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Fabriek van Suikerwerken v/h. Ge broeders Pel. Morschweg 50/58. Leiden. Nieuwe Commissaris: C. G. Pel. Wassenaar. Gez. Sasburg. Haarlemmerstraat 73, Lei den. dameshoedenzaak De beide vennooten A. C. en E. Sasburg, zijn uitgetreden dd. 1 Febr. 1937. De Nederlandsche regeering heeft tot de regeeringen der Scan dinavische landen, België en Luxemburg de uitnoodiging gericht experts te zenden naar eene, omstreeks het eind van deze maand te 's-Gravenhage te houden informeele samenkomst, ten einde met elkander de mogelijkheden te onderzoeken van een nauwere economische samenwerking tusschen de dusge naamde Oslo-staten en te overleggen, in hoeverre in verband hiermede een programma ontworpen zou kunnen worden voor een eventueel ter zake te houden conferentie. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond tegen 6 uur is de 57-jarige aardewerkfabrikant W. J. S. uit Leiderdorp op den Maresingel ter hoogte van 't Slacht huis aangereden door een uit de tegenover gestelde richting komende vrachtauto, be stuurd door K. S. uit Wassenaar. De heer S. fietste geheel ter rechterzijde van den weg en werd aangereden doordat de bestuurder van de vrachtauto meende te kunnen passeeren tusschen een aan de rech terzijde van den weg geparkeerden paard en wagen en den wielrijder. Hij haalde daarbij te veel naar links uit met bovengemeld noodlottig gevolg. De heer S. bekwam een hersenschudding, een boven- kaakfractuur, een verbrijzeld neusbeen en vermoedelijk ook een schouderfractuur. In ernstigen toestand werd hij naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk wel. BEGIN VAN BRAND. Gisteravond omstreeks 10 u. 20 bemerkte de portier van het St. Elisabethshof aan de Oude Vest, dat een begin van brand was ontstaan aan de achterzijde van perceel Oude Vest 23, waar is ondergebracht een garage, behoorende bij de veevoederfabriek der firma B. De brand bleek te zijn ontstaan in een aparte betonnen ruimte, waar de ketel voor de centrale verwarming is ge plaatst. Door de hitte-uitstraling had een stapel hout vlam gevat. De motorspuit was spoedig aanwezig, waarna het vuurtje met één slang water werd gebiuscht. De schade is zeer gering. De commissaris van politie was mede aan wezig. EEN SLAAPWANDELAAR. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is de 13-jarige N N. in de ouderlijke woning in de Javastraat in zijn slaap gaan wande len, waarbij hij van een trap is gevallen. In zijn buiteling nam hij een aan den muur hangend schilderijtje mede, waarvan het glas brak. Een der scherven drong diep in zijn linkerbeen, waarbij een slagader werd geraakt. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. RESIDENTIE-ORKEST. Beethoven-avond. Prof. Georg SzclI (dirigent). Frederic Lamond (piano). De „Eroïca" heeft wederom getuigenis afgelegd van eeuwigheidswaarde en prof. Georg Széll. Beethovenvertolker bij uit nemendheid, heeft ons dit met oprecht en edel dirigentenmeesterschap doen bele ven. Want een belevenis was 't, om deze grootsch opgezette en welhaast geniaal bezielde uitvoering mee te maken. Het lijdt géén twijfel: Széll bezit een groote verwantschap met den heroïschen Beethoven. Hij ondergaat het leed. dat uit de Marche Funèbre spreekt, hij juicht mede in de overwinningsroes der finale en weet alle factoren, die de „Eroïca" tot een magistraal werk stempelen, tot in details op het onder zijn klare, preciese directie geconcentreerd spelende orkest over te dragen. „DE GRAAL" IN ENDEGEEST. In de centrale ontspanningszaal van ..Endegeest" gaf de vrouwelijke jeugd beweging „De Graal" alhier gisteravond voor de patiënten der gestichten Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest onder lei ding van mej. J. Spronk en den heer J. Duindam, hoofd der gymnastiek een uit voering. Nadat eenigen tijd gTamafoonmuziek ten gehoore was gebracht werd met het pro gramma een aanvang gemaakt. Dit werd ten uitvoer gebracht door de kruiskinde- rc-n, de adspirantcnafdceling I van de Graalturnclub „Actief", de kleuters van de Graalturnclub „Actief", de adspiranten afd. II van de Graalclub „Actief" en door de damesafdeeling n van de Graalturnclub „Actief". De verschillende oefeningen werden keu- lig uitgevoerd en het daverend applaus na eik nummer, bewees dat de aanwezigen het gegevene zeer op prijs stelden. Aan het einde dankte de geneesheer directeur dr. F. J. Stuurman namens de vele aanwezigen de medewerkenden voor het gebodene. Mej. J. Spronk werden seringen aan geboden. Gistermiddag omstreeks halfdrie is de 58-jarige venduknecht H. van D.. werkzaam in het Venduhuis aan het Utrechtsche Veer onder een zware schuifdeur geraakt, welke als gevolg van een aanrijding door een vrachtauto omlaag stortte. De man brak vermoedelijk een rib en werd door den E.H.D. ter onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De 13-jarige J. W. is gistermiddag met zijn rijwiel op de Langegracht geslipt, waar door hij viel en zijn linkerarm uit de kom schoot. De E.H.D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Prof. Georg Széll. Szèll heeft stellig aan de „Eroïca" zijn liefde verpand. Reeds de vorige maai, dat hij hier gasteerde voerde hij deze iederen concertbezoeker door en door bekende symphonie uit. Afgezien van de enorme kwaliteiten van deze compositie, zouden wij hem nu gaarne eens in ander werk gezien hebben, teneinde ons een volledi ger beeld van zijn ontegenzeggelijk sterke persoonlijkheid te kunnen vormen. Men zal het ons niet ten kwade duiden, dat wij ditmaal, na vorige besprekingen over deze symphonie kort zijn. Zij is ons wederom zóó duidelijk en lief gewor den, voorgelegd als dit werk werd is 'n zui vere stijlvolle analyse, die ons opnieuw be wust deed zijn van haar machtige struc tuur en diepindringende expressie. Szèll projecteerde de symphonie groot en sterk van kracht, met een eerlijke en nobele visie, met een absolute zekerheid, die zijn diepgaande Beethovenkennisonom- stooteiijk vaststelde. Rythmische nadruk kelijkheid en energische spankracht staan bij hem op den voorgrond, waardoor een enkele maal de nuanceering aan waarde inboet. Ovationeele successen zijn Széll in alle hoofdsteden van Europa gebracht. Het is daarom géén wonder, dat Leiden aan deze serie na déze interpretatie een nieuwe toevoegde. Dat 't orkest onder deze cultureel hoog staande directie zijn allervoortreffelijkst kunnen afgezien van een enkele ver- BINNENLAND. Besprekingen in Den Haag over nauwèrë samenwerking tusschen de Oslo-staten (le Blad). Naar betere vcrdeeling van den arbeid; een wetsontwerp ingediend (4e Blad). De maatregelen tegen lintbebouwing (Bin nenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). Moord te Tilburg (Laatste Berichten, le Bl.| BUITENLAND. De Turksche minister Roesjdi Atas te Bel grado (Buitenland, le Blad). Een deel der Engelsche pers tegen von Rib- bentrop (Buitenland, le Blad), De Oostenrijksche monarchisten weer in actie (Buitenland, le Blad). Nieuwe moeilijkheden in Amerika (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. gefelijke weifeling uitspeelde, behoeft evenmin geen verwondering te wekken. Reeds in de ..Coriolan" ouverture was ons Szèll's domineerend leiderschap opge vallen. In tegenstelling met sommige diri genten, die zich tot een trance moeten op voeren alvorens zich te kunnen geven, is bij hem alles gezond en reëel gedacht. Onwrikbaar zeker is het aangeven van een inzet, even onwrikbaar is zijn ryth mische stuwkracht en zijn helder inzicht, dat niet onderhevig is aan plotselinge temperamentvolle opvlammingen. Een oerkracht en een puur muzikaal gevoel openbaren zich. waardoor een voornaaan evenwicht zonder onderbreken bewaard blijft. Frederic Lamond handhaafde zijn ouden roem volledig in het 5e pianoconcert. Men moet het uithoudingsvermogen niet onderschatten, dat hier gevraagd werd van dezen nu 70 jarige. Zonder één in zinking wist hij de spanning vol te hou den: daarvoor onze eerbiedige hulde en vurige bewondering Oude en nieuwe school gingen hier eendrachtelijk tesamen. Een bewijs, dat hetgeen waarlijk volkomen subliem is, niet aan tijd en opvatting onderhevig be hoeft te zijn. De krasse meester, wiens geweldige capaciteiten reeds zoo veelvuldig geroemd zijn en die al aocr onze vaderen werd togejuichd. kon ook van de huidige gene ratie de hoogste dankbaarheid oogsten en zoodoende een nieuw blad hechten aan. den roemrijken lauwerkrans, die in den loop van vele jaren zijn uitzonderlijke frischheid heeft behouden. 't Was al-te-zamen een monumentale Beethovenavond van verheven karakte ristiek, scherp van beeldingsvermogen en in een zeldzaam grootschen stijl! De stampvolle zaal heeft niet nagela ten door langdurig applaus haar erken telijkheid te betuigen voor de eer, Beet hoven, onverwoestbaar en onvergankelijk door de eeuwen heen, door Lamond, Szèll en het Residentie-orkest bewezen! Het spreekuur van den wethouder van fabricage wordt waargenomen door den burgemeester des Zaterdags van 111/4 tot 12 1/4 uur ten bureele van Gemeentewerken Breestraat No. 125. Gisteravond heeft een automobilist het verlichte paaltje op den overweg der Ned. Spoorwegen van de spoorlijn Leiden Woerden aan den Morschweg onderst boven gereden. Ook het voetstuk waarop het paaltje geplaatst is werd geheel ver nield. GEBOREN Roelof, Z. van J. Zandvliet en B. C. Noest. OVERLEDEN: M. Jansen, ongeh Vr. 72 j. M. Wal- laartMassaar, Wede. 80 j. L. Menken, M. 72 j. M. A. Kemp—Kuipers. Vr. 68 j. G. E. Bunschoten—Broekhuis. Wede, 86 jaar.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1