LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 Februari 1937 RECHTZAKEN Binnenland Buitenland FAILLISSEMENTEN SPORT Dr. R. SIMONS OVER HUIDZIEKTEN. Wat een kapper er van weten moet. Op uitnoodiging van het bestuur dej' Leidsche Kappersvakschool hield gister avond dr. R. D. G. Ph. Simons, assistent, van de afd. voor huid- en geslachtsziekten aan het Acad. Ziekenhuis alhier, voor de cursisten dezer school in de bovenzaal van het Nutsgebouw een causerie over de huid ziekten, welke bij den mensch kunnen voor komen en welke vooral de kapper dikwijls het eerst kan constateeren. Dr. Simons behandelde dit onderwerp op wel zeer populaire wijze, zoodat zijn toehoorders het gemakkelijk konden volgen en begrijpen. Hij wilde geen anatomie van de huid geven, doch de huidziekten zelf bespreken en begon met te vertellen, dat men in het algmeen van een huidziekte een somberen indruk krijgt. Sommigen meenen, dat een huidziekte erfelijk kan zijn, hetgeen spr. ten eeneninale kan ontkennen. Wel zijn er besmettelijke huidziekten. De huidziekte, welke zich door schilfers op het hoofd openbaart, is niet besmette lijk. doch een korstvorming wel. Daar zijn echter nog meerdere gevallen van huidziekte en een der meest, voor komende is wel de baardschurft. Op deze ziekte moet een kapper nauwlettend toe zien, want nog onlangs zijn bij een kap per op een dorp in de omgeving der stad zeventien gevallen van deze ziekte bij cliën ten van hem voorgekomen. Een kapper kan zich daartegen wapenen door zijn instru menten te desinfecteeren evenals een dok ter zulks doet en dat is hij verplicht tegen over zijn clientèle, zoowel als voor zichzelf om den goeden naam van zijn zaak te be houden. Een andere vorm van huidziekte is de schimmelziekte, welke door een miciosco- pisch klein diertje wordt overgebracht en welke in verschillende soorten zijn te on derscheiden. Men heeft etterige huidziekten, wrat en geslachtsziekten. Spr. waarschuwt vooral voor de wrat-besmetting. In verdachte gevallen moet een kapper zijn klant waarschuwen, maar daartoe moet hij de verschillende gevallen ook weten te onderscheiden. In het algemeen geldt de stelregel, dat puistjes enz. in het niet be haarde gedeelte niet besmettelijk zijn, in het behaarde gedeelte wel. Kaalheid van het hoofd behoudt men bij Edteekens. bij ouderdom, bij roos en bij schimmel. Alle kaalheid is niet besmettelijk behalve de kaalheid door favus, welke spr. niet beter kan aanduiden dan dat zij valt waar te nemen door de muizenlucht van het haar. Over deze huidziekte weidt spr. dan uitvoeriger uit en zegt, dat zij heel goed uitgeroeid kan worden. Zij komt bijna al leen voor bij kinderen, die het b.v. kunnen krijgen door eikaars hoofddeksel op te zet ten of van de moeder, wanneer deze de ziekte in haar jonge jaren heeft gehad en daar niet van af geholpen is. Een röntgenbestraling met een sterkte van 100.000 volt is noodig om het, hoofd dan weer rein te krijgen en deze behande ling vereischt zeer veel zorg. Doch dan kunnen de kinderen ook weer een flinken krullekop krijgen. Nog verschillende behartigenswaardige wenken werden den cursisten door dr. Si mons meegegeven en we twijfelen er niet aan, of zij zullen er hun voordeel mee ge daan hebben. Dit bleek trouwens wel uit de verschil lende vragen, die den inleider na de pauze werden gesteld. Aan het einde van den avond dankte de heer v. d. Vlist namens de L.K.V. dr. Simons hartelijk voor zijn uiteenzetting. NEDERLANDSCH ÏNDIË EN DE STILLE ZUIDZEE. Lezing van den heer J. Th. Moll. Gisteravond heeft de heer J. Th. Moll, archivaris van het Pacific Instituut te Amsterdam m het Academiegebouw een voordracht gehouden over ..Nederlandsch Indië en de Stille Zuidzee". Na in het kort de oudste en oudere geschiedenis van dit uitgestrekte zeegebied, den grootsten oceaan der aarde te hebben behandeld, legde spr. den nadruk op de ontwikkelingen, die zich in de tweede helft der 19e eeuw begonnen af te teekenen. Forsche stuwingen gingen van vele zijden in dien fel-bewogen tijd in de richting van deze wereldzee die meer en meer ophoudt een zee te zijn, die wereld- deelen en volkeren scheidt om te worden tot een zee, die verbindingsmogelijkheden biedt voor volkeren en werelddeelen. De Nederlandsch-Indische Archipel evenals de Philippijnen en het Malakka schiereiland was reeds een paar eeuwen tevoren met de Europeesche wereld in een nauwe aanraking gekomen. De aard der in Indië gegroeide koloniale verhouding leidde ertoe, dat het contact zich tot voor kort uitsluitend op Nederland concentreerde en eerst vla Nederland de overige wereld be reikte. Zijn hoedanigheid van grensland van den Indischen Oceaan, van ultlooper van Azië, domineerde volkomen en het duurt tot in de 20e eeuw voordat daarin verandering komt. Dan echter begint een in wezen nog belangrijker functie van dit eilandenrijk te spreken: die van drempel tusschen twee wereldzeeën, den Indischen Oceaan en den Pacific en tevens die van brug tusschen Azië en Oceanie". De Europ. oorlog van '14—'18 accentueert en versnelt deze ontwikkeling tot een stormtempo. In de vermaard geworden „21 eischen'' tracht Japan in 1915 zich een positie van feitelijke hegemonie over China te verzekeren, doch die poging stuit af op verzet van China zelf, dat hierbij natuurlijk steun vindt bij de geallieerden. De vrede van Versailles be zegelt Duitschland's uitschakelingg in het Verre Oosten en in de Stille Zuidzee. Doch de Japansche aspiraties ten opzichte van Duitschland's erfenis worden slechts ge deeltelijk bevredigd. Kiantsjau en het pachtgebied komen terug aan China, Duitsch Nieuw Guinea en de Bismarck Archipel komen onder mandaat van Nieuw- Zeeland. Aan Japan wordt het mandaht opge dragen over de Duitsche koloniën ten Noor den van den equator, met uitzondermg van Guam, het beroemde kabelknooppunt, dat van 1898 af Amerlkaansch was en nu na tuurlijk Amerikaansch bleef. Men geve zich rekenschap van deze belangrijke verschui ving van zwaartepunten .aldus spr.: Japan is een nabije buur geworden van Ameri kaansch, Britsch en Nederlandsch domein. Van groot belang is ook de ontwikkeling die Oost-Siberië te zien geeft onder het Sowjet-regiem, aldus de heer Moll. Siberië voedt thans reeds meer menschen dan het nog ooit gedaan heeft en schijnt ruim schoots vatbaar voor verdere ontwikkeling, die vooralsnog in autarchische, welhaast isolationistische richting geleid schijnt te worden; niettemin moet. zij een verschui ving van zwaartepunt tengevolge hebben. Op cultureel en economisch gebied zijn de verschuivingen minstens even belangrijk als op politiek gebied. Vooral Japan trekt hier de aandacht. Sterk geïndustrialiseerd, in samenhang met een krachtigen druk van bevolkingsaanwas, moet het bij gebrek aan grondstoffen binnenlands zijn behoef ten elders dekken. En overal zoekt het af zet. Tegenover de krachtige dynamiek van Japan treft ons in China een veel trager tempo; men kan zelfs van een passieve houding spreken. Dichtbij Nederlandsch- Indië verdient het nieuw gevormde Phlip- pijnsche gemeenebest de aandacht, In Australië heeft Indië een buur, die het levensniveau van zijn „blanke" bevolking op een zeer hoog peil wil handhaven. Met dit ideaal, (of is het. een doctrine, vraagt spr.) voor oogen, houdt men in Queensland een suikercultuur in stand, die drijft op „white labour". Die suiker is natuurlijk eenige malen zoo duur als die, waarmede men op Java sinds jaren geen raad weet. doch die door een prohibitief tarief wordt geweerd Temidden van deze „Umwelt" heeft Ned. Indië zijn ontwikkelingsweg te zoeken en te gaan. Deze zware taak werd door den heer Moll in het slot van zijn voordracht nader behandeld, waarbij spr. concludeerde tot een hoopvolle prognose, daar Indië immers verzekerd is van de be proefde leiding van Nederland. De krach tige, zelfs phenomenale bevolkingstoename in Indië gedurende de laatste eeuw moge zorgen meebrengen, voor Indië is zij boven al een zegen en tevens het beste bewijs van de kwaliteit van het door Nederland gevoerde regime. Indië beschikt buiten Java over ruime reserves aan grond. Het moet daarmee inderdaad zuinig zijn, doch bij een juist gebruik van den bodem zijn de mogelijkheden om een toenemende bevol king te voeden inderdaad aanwezig. Indië's kracht blijft au fond gelegen in zijn gees telijke en economische gastvrijheid, die ten opzichte van degenen met wie het cul tuurwaarden, goederen en diensten ruilt, van huis uit, geen andere voorkeur kent, dan die welke gebaseerd is op bereidheid tot oprechte en eerlijke wederkeerigheid, tot leven en laten leven. Op dit fundament is voor Indië een groote toekomst in de Paci- fic-wereld te bouwen als deel van het Koninkrijk der Nederlanden, dat zijn heele geschiedenis door getoond heeft interna tionaal ingesteld te zijn op orde, evenwicht en rust en tevens in staat om effectief te waken tegen misbruik van de gastvrijheid, die het anderen vrijelijk verleent. CHR. WIJKVER. „MORSCHKWARTIER". Hier ter stede opgericht. Hier ter stede is opgericht de Christe lijke Wijkvereen. „Morschkwartier", waar van voorzitter is ds. Liocher. Deze vereeni- ging heeft ten doel de Ned. Herv. Kerk ten dienste te staan bij haar arbeid, in t bijzonder den arbeid onder de inwoners van Wijk II der Kerkelijke Gemeente. Thans werkt ze reeds mede aan de pre dikdiensten, welke iederen Zondag in de school Hooge Morschweg 12 worden gehou den en het is haar bedoeling in de toe komst velerlei Christelijken arbeid ter hand te nemen. De Koninklijke goedkeu ring zal op de statuten der vereeniging worden aangevraagd. Secretaris is de heer F. van Alewijk, Tesselschadestraat 17, al hier. DE CENTRALE WERKPLAATS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De heer L. Th. van der Laken, architect en leeraar N.O. te dezer stede is benoemd tot leider van de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen, tot welke stichting de gemeenteraad in zijn zitting van Maandag j.l. besloot. De heer Van der Laken is reeds verschei dene Jaren leider geweest van den cursus voor timmerlieden, welke onder auspiciën der Gemeent. Commissie voor Ontwik keling en Ontspanning in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk werd gegeven. Mej. M. Houben alhier slaagde te Den Haag voor het diploma costumière, afge nomen vanwege de Eerste Ned. Modevak- schoolvereeniging. A.s. Zaterdag is het 25 jaar geleden dat de heer D. Kret aan de Oude Heeren gracht een loodgietersbedrijf stichtte. De zaak is thans gevestigd Hooge Rijndijk 71. Morgen hoopt de heer A. Huter den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als metaaldraaier bij de N. Z. H. T. M. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor scheikundig ingenieur onze stadge noot, de heer E. E van Andel. DE AANRANDING TE DEN DUNGEN. De rechtbank te Den Bosch behandelde heden de strafzaak tegen den 21-jarigen schilder E. D. uit 's Hertogenbosch, verdacht van het feit. dat hij op 8 November van het vorige jaar onder Den Dungen twee meisjes, B. van P. en M. R. heeft overvallen en haar met een knuppel slagen heeft toegebracht. Daar zij zich flink verweerden en om hulp riepen, moest de aanrander de vlucht nemen. De verdachte die voor de politie en den rechter-commissarjs een volledige bekente nis had afgelegd, hierriep deze bekente nissen. Als eerste getuige werd gehoord dr. Casparl. zenuwarts in den Bosch, die ver klaarde. dat de verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar is en zoo gevaarliik voor de openbare orde. dat het wenscheliik is. hem ter beschikking van de regeering te stellen. De beide meisjes, als getuigen gehoord, gaven een relaas van hetgeen zich heeft afgespeeld. De finesses wisten zij zich niet meer te herinneren De officier van iustitie zeide in zijn requisitoir dat de mishandeling vast staat en dat de verdachte een gevaarlijke psycho paat is. Hij moet uit de maatschappij wor- ■Q. Herscholing der oudere werkloozen. Een kans om weer in het bedrijfs leven te worden opgenomen De minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, heeft aan de besturen van de gemeente, waar centrale werkplaatsen zijn gevestigd dit zijn er ongeveer 30 een rondschrijven gezonden, waarin de minister de aandacht van de gemeentebesturen vraagt voor de kwestie van de „herscholing" der oudere werkloozen. De niet ongunstige ontwikkeling van de arbeidsmarkt, welke hier en daar te bespeuren valt, kan wellicht, zoo staat in deze circulaire, een aantal oudere werkloozen een kans geven om weder in het bedrijfsleven te worden opgenomen. Nu doet zich echter het verschijnsel voor. dat de langdurige werkloosheid in sommige gevallen een nadeeligen in vloed heeft uitgeoefend op dc geschikt heid om weer ten volle in het bedrijf te kunnen meewerken. Daarom is het wen- schelijk, de bedrijfsvaardigheid van de hierbedoelde arbeiders zooveel mogelijk weer op het gewenschte peil te brengen. Bij den minister Is nu de vraag gerezen of het niet mogelijk zou zijn, centrale werk plaatsen aan dit doel dienstbaar te maken, zonder daarbij aan de bestemming dezer werkplaats voor de jeugdige werkloozen af breuk te doen. Gedacht is aan een regeling, waarbij de centrale werkplaats gedurende drie middagen in de week voor oudere werk loozen wordt opengesteld, terwijl op deze middagen de gewone deelnemers geen toe gang hebben, maar dan dezen tijd door het volgen van cursussen of anderszins nuttig besteden. De voor hen verloren gegane uren op de centrale werkplaats, kunnen zij eenigermate Inhalen, aldus schrijft de mi nister, door des morgens een uur vroeger te beginnen. De leider en de werkmeesters dienen ook aanwezig te zijn tijdens het verblijf der ouderen. In het algemeen zal men de keuze dienen te beperken, zoo gaat de aanschrijving ver der, tot werklooze arbeiders tusschen 25 en 40 jaar, die, voordat hOn werkloosheid op trad, een groot aantal jaren geroutineerde vakarbeiders zijn geweest en van wie moet, worden verwacht, dat, indien zij zonder meer in het bedrijfsleven worden opgeno men, zij moeilijkheden zullen ondervinden door hun gedaald arbeidsvermogen. Het is dus niet de bedoeling aan ongeschoolden een vak te leeren of aan geschoolden een ander vak bij te brengen, dan waarin zij opgeleid zijn. Ook dient niet tot hét orgariiseeren van dezen cursus voor ouderén te worden over gegaan, wanneer niet naar het oordeel van de leiding vail de arbeidsbeurs ter plaatse het vooruitzicht 'bestaat, dat de in aanmer king komende werklooze vakarbeiders inder daad binnëh afzienbaren-tijd geplaatst zul len worden. Er dienen dus strengere eischen te worden gesteld dan voor de toelating van de jongeren tot de centrale werkplaats. Ver goedingen worden aan deze ouderen niet gegeven. Wanneer dc genoemde voorwaarden ver vuld en voldoende oudere werkloozen aan wezig zijn, die voor deze .cursussen in aan merking komen, stelt de minister er prijs op, van burgemeester en wethouders een afzonderlijke begrooting te ontvangen van de uitgaven, welke speciaal in verband met dezen cursus voor de ouderen ten behoeve van de centrale werkplaats moeten worden gedaan. Aan dezen cursus kunnen ook deelnemen jongere werkloozen, die wegens het bereiken van den 25-jarigen leeftijd de centrale werkplaats moesten verlaten. KINDEREN OP DE RAILS. Door oplettendheid een ongeluk voorkomen. (Van onzen spoorwegmedewerker). Gistermiddag zag machinist Gies van trein 3388, Utrecht—Leiden, dat nabij Woer den acht kleine jongens tusschen de rails liepen. Toen hij bemerkte dat de jongens, hoewel hij herhaaldelijk signalen gaf, de komst van den trein niet opmerkten, bracht hij den trein onmiddellijk tot stilstand. Daarna pas ontdekten de jongens in welk gevaar zij verkeerd hadden en namen ijlings d'e vlucht in een weiland. De trein kreeg hierdoor eenige minuten vertraging. NED. HERVORMDE RADIO-OMROEP. Te Middelburg is gesticht de „Vereeni ging tot oprichting van een Ned. Herv. radio-omroep". Het secretariaat dezer ver eeniging is gevestigd bij ds. G. van Yperen te Waterlandkerkje. Voorzitter is ds. Lou- werse te Wissekerke A. G. M. J. BARON VAN OLDENEEL OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is te Waalre in den ouderdom van negen en zeventig jaar overleden A. G M. J. baron van Oldeneel, ■geboren te Hou them (L.)gepensionneerd generaal-majoor van de cavalerie. DE „O. 16" De plaats van Hr. Ms. „O. 16" was op 2 Februari om 12 uur 32 graden 11 minuten NB en 54 graden 14 minuten W. L. den verbannen. Hij requireerde tegen hem drie laar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regeering. De verdediger, mr. Hengst uit den Bosch, drong aan op een voorwaardelijke straf. TWEEDE KAMER. INTERPELLATIES. (Zitting van heden) Aan den heer van der Sluis (sd.) wordt verlof verleend tot het richten van vra gen aan den minister van landbouw en visscherij over het landbouwcrisisbeleid van de regeeering met betrekking tot den nood toestand in het pluimveebedrijf. Evenzoo aan den heer Wendelaar tot het richten van vragen aan de ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij over de sluiting van het bak kersbedrijf te Amsterdam en Rotterdam, benevens over den wettelijken grondslag waarop die sluiting berust. Beide interpellaties zullen worden gehou- dden op een nader te bepalen dag. Grondwetsherziening. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsvoorstel betreffende het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor be roep en bedrijf in te stellen. De heer Smeenk (a.r.) wijst op het ver schil van meening over de vraag of niet buiten de grondwet om nieuwe maatschap pelijke organen kunnen worden in het leven geroepen. De voortgaande organisatie van het bedrijfsleven maakt inmiddels or ganen voor het bedrijfsleven gewenscht. Het is echter bij art. 194 der grondwet gebleven. Wat thans wordt voorgesteld, gaat verder. Dit is ook noodig bij wat er in de laatste Jaren gegroeid is. Het bedrijf is een gemeenschap, zoodat samenwerking daarin natuurlijk is. Aan die samenwerking ontbreekt echter nog veel, niet alleen door de onwilligen. In de grondwet nu moeten voor den wetgever eventueele belemmerin gen worden weggenomen. Er dient dan te worden gekomen tot weer decentralisatie van de staatstaak. Bij bindende regelingen moet het algemeen belang op den voor grond staan; in de fouten van het oude gildewezen mag niet worden vervallen. De controle der overheid kan dus niet worden gemist, Bij de decentralisatie der staatstaak zal centrale controle noodig zijn. Dit alles geldt later ook voor eventueele wegschap pen. havenschappen enz. De voorgestelde wijziging geeft nieuwe, nog niet bestaande mogelijkheden. Daarbij wordt den gewonen wetgever de vrijheid gelaten welke deze noodig heeft. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederland- sche boter is voor de week van 8 tot en met 13 Februari vastgesteld op 69 ct. per kilogram. VERTREK DELEGATIE VAN DEN SULTAN VAN JOGJA. Ook de delegatie van den sultan van Jogjakarta heëft thans de residentie ver laten. Via Brussel. Parij$. Lausanne. Milaan en Nice heeft zij de reis naar Marseille aanvaard om vandaar op 19 Februari met de Dempo naar Nederlandsch-Indië scheep te gaan. DE DOLLAROBLIGATIES DER KONINKLIJKE. In aansluiting aan haar bekendmaking van 2 Febr. deelt de directie der Ko ninklijke mede. dat de warrant, die bij de inwisseling van dollar in guldensobligatie zal worden uitgegeven, een afzonderlijk stuk zal zijn. Deze warrant zal een formule inhouden, krachtens welke de rechten van den warrant-houder niet zullen worden be nadeeld door uitbreiding van kapitaal voor 31 Maart 1943. Voor zoover de maatschap pij zelve houdster der dollarobligaties is, zal geen omwisseling plaats vinden, Eventueele vervroegde aflossing der gul- der.sobligaties moet per advertentie be kend worden gemaakt met inachtneming van den termijn van 75 dagen en bij ge deeltelijke aflossing zal loting plaats vin den. evenals bij de uitstaande dollarobli- galiea MINISTER SANDLER IN DEN HAAG. Lunch te zijner eere. De bestuurder, de heer Volgts en de 21a jarige mej. Hannie van der Hoeven, dl* naast hem zat, werden op slag gedood. Mej. van der Hoeven was eerst twee maanden geleden uit Nederland gekomen en was als gouvernante in dienst bij de familie Egter van Wissekerke, administra teur van de Besoeklsche Tabaks-Mij. Mevr. Geesink, die naast mej. van der Hoeven zat, alsmede de heer Geesink eü een inlander beide laatsten zaten in de dicky-seat werden zwaar gewönd. De oorzaak van het ongeluk is nog niel opgehelderd. SAMENSMELTING RECHTSCHB PARTIJEN IN SPANJE Een speciale correspondent van Havaa meldt: Er begint zich een beweging af te teeke nen, die zich ten doel stelt, eenheid te ver werkelijken onder de verschillende natio nale partijen. Het valt echter te betwijfelen of de falanxistgn en de traditionalisten een verbond zouden kunnen aangaan over bin- nenlandsche actie. Intusschen wordt in de pers de gedachte gelanceerd van de vor ming van één enkele partij, die Franco als eenigen leider zou erkennen. De partij zou den naam „Franklstische partij" moeten dragen. Het is echter bekend, dat generaal Franco niet als dictator wil worden voorge steld, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hij zelf het enthousiasme van zijn partij gangers zal beteugelen. OFFGENSIEF OP MALAGA INGEZET. De laatste opmarsch naar Malaga is van morgen begonnen uit Marbella. Alle auto'i vrachtauto's en vrachtwagens van particu lieren rondom Gibraltar zijn vroeg in den Morgen gerequireerd voor het vervoer van alle troepen naar het front van Malaga. Men meent te weten, dat er niet één dokter meer in La Linea is, waar op een bevol king van 60.000 zielen verscheidene hon derden ernstige griepgevallen voorkomen. Zes driemotorige vliegtuigen zijn van Me- ïilla vertrokken naar den sector .Marbella, terwijl uit Ceuta drie andere bombarde mentsvliegtuigen naar het front zijn gegaan. DE GRENS TUSSCHEN DENEMARKEN EN DUITSCHLAND. De Deensche minister-president Stau- ning heeft in een onderhoud met een pers vertegenwoordiger verklaard, dat de nieu we grenslijn tusschen Denemarken en Duitschland in 1920 officieel door belde landen aanvaard is. Het is de plicht der Deensche regeering, deze grens te hand haven. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING 1 IN CANADA. De organisaties van de Canadeesche spoorwegarbeiders hebben het rapport ver worpen van de verzoeningscommissie, die aanbeval de loonsverlaging van 10 pCt. tot 7 pCt. voor 1 Nov. a.s. Het ligt thans in het voornemen een stemming te houden onder de vakv'èreenigingsleden, in totaal 100.000 man. HET SPAANSCHE CONTROLE-PLAN. Volgens de „Daily Telegraph" zou het controleplan voor Spanje zich zoowel over vrijwilligers als over oorlogsmateriaal uit-, strekken en zouden Internationale waar nemers op alle voor Spaansche havent be stemde schepen medereizen. DE VROUW VAN SOKOLNIKOF UIT DB COMMUNISTISCHE PARTIJ. De vrouw van Sokolnikof is uit de com munistische partij gezet. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken, de heer Sandler, is hedenoch tend om kwart over elf aan het Holland- sche spoorstation te Den Haag aangekomen voor het brengen van een onofficieel be zoek aan zijn Nederlandschen ambtgenoot, jhr. mr. de Graeff. De Zweedsche minister was vergezeld van zijn secretaris en van den heer Vendel, den tijdelijken zaakgelastigde van Zweden in Den Haag, die den minister tot Rotterdam tegemoet was gereisd. Op het perron waren ter begroeting van den Scandinavischen gast aanwezig onze minister van buitenlandsche zaken en de heer A. Hammarskjold, rechter in het per manente hof van internationale justitie. Minister de Graeff heeft hedenmiddag ter gelegenheid van het bezoek van den heer Sandler enkele gasten aan een lunch veree- nigd. Behalve de beide ministers namen hieraan deel: minister-president dr. H Colijn de afgetreden Zweedsche gezant, de heer von Adlercreutz en de Zweedsche zaakge lastigde ad interim, de heer Vendel, de minister van staat jhr. mr. dr. van Karne- beek, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, de oud-gezant te Berlijn, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal, mr. E. N. van Kleffens, chef van de afdeeling diplomatieke zaken en mevr. C. A. Kluijver, referendaris van de afdeeling Volkenbonds zaken van het departement van buitenland sche zaken, het Eerste Kamerlid mr. van Lanschot en jonkvrouwe de Graeff. dochter van den minister. UIT NED. OOST-INDIË. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee personen gedood. SOERABAJA, 4 Febr. (Aneta/A.N.P.). In den afgeloopen nacht is in de Ohlnee- sche kamp te Bondowoso een auto tegen een mast van het electrisch net gebotst. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. Haasnoot, Katwijk. HOCKEY. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Naar wij vernemen wordt de hockey lan- deniwedstrijd tusschen Nederland en Duitschlaml op; Zondag 25 April te Am sterdam gespeeld. De ontmoeting vindt ia het Olympisch stadion te Amsterdam plaats. CRICKET. AUSTRALIË WINT DEN VIERDEN TOETSWEDSTRIJD. Met 148 runs voorsprong. De vierde toetswedstrijd tusschen Austra lië en Engeland te Adelaide is door Austra lië met 148 runs gewonnen. De stand van deze serie ontmoetingen is, dat beide lan den twee wedstrijden hebben gewonnen, de vijfde moet dus de beslissing brengen. Australië maakte in de eerste innings 288 en in de tweede innings 433 runs. Daar stelde Engeland In de eerste Innings 330 runs tegenover en aan het einde van den zesden speeldag was het totaal der tweede Egelsche innings tot 243 runs opgeloopem Met 148 runs heeft Australië dezen vierden toetswedstrijd dus gewonnen. Totalen Australië 721 runs, Engeland 573 runs. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2