YSCOLA'S vraagt YSCOLA'S LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Februari 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Instantine GEMENGD NIEUWS Engros verkrijgbaar bij de LEIDSCHE GROOTHANDEL, Langebrug 35, Telef. 1965 LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN Een auto te water. Te Amsterdam door brugleuning gereden. De beide inzittenden omgekomen. Om half twaalf is gisteravond te Am sterdam een auto, komende van het Spul |op den Singel door de zware leuning die lóaar langs de gracht staat, in het water bereden. De wagen verdween onmiddellijk I geheel onder water. Van het toesnellende I publiek sprongen dadelijk drie burgers in het water. Zij doken, om te trachten de I oeuren open te krijgen en de menschen, I pre zich in den wagen bevonden, te red- 1 pen. Hun pogingen slaagden niet. want, J rooals zij zeiden, stond de wagen op zijn liop in de gracht en de deuren waren niet I epen te krijgen. De brandweer was spoe- I dig onder groote belangstelling van een I reer talrijk publiek bezig de auto te lich- I ten. Een aantal auto's aan de overzijde van I pe gracht wierp het licht van hun I schijnwerpers over het water om de red dingspogingen gemakkelijker te maken. Nadat de brandweer met behulp van een kraan eenigen tijd gepoogd had, de auto boven water te brengen, slaag de zij er na 25 minuten in, den wagen op te halen. Het bleek een kleine 4- persoonsauto te zijn, waarin zich de lichamen bevonden van den lieer en mevrouw Da S. Q., wonende in de Vij zelstraat te Amsterdam. De toestand van den wagen, die met den radiator naar beneden in het water had ge staan, wees er op, dat de inzittenden vergeefsche pogingen hadden gedaan, zich te bevrijden. In de auto werd een hamer gevonden, waarmee de voorruit was ingeslagen. In het zeildoek van de kap was een gat, waardoor de inzit tende dame getracht had uit den wa gen te komen. De directeur van den Geneeskundigen I Dienst, dr. Heyermans, moeet hij beide I slachtoffers den dood constateeren en deed Ihun stoffelijk overschot overbrengen naar bet Binnengasthuis. De oorzaak van het ongeval is thans nog I onbekend. De auto heeft wel groote snel- I treid gehad, doch is een eind verder dan de I bocht door het hek gevlogen. De politie I heelt eenige ooggetuigen omtrent de mo- óorzaak gehoord. De heer en mevr. Da S. kwamen terug I van een tocht naar Haarlem. De heer Da Is, die aan het stuur heeft gezeten, ge- Itaiikte geen alcohol, zoodat de oorzaak liltt in deze richting kan worden gezocht. Hoe Koningin Emma en prinses Wilhelmina gered werden. Een merkwaardig jubileum. 6079 (Ingez MedJ 6080 (Ingez. MedJ Auto rijdt tolhuis in puin. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. Op den verkeersweg BeilenAssen is bij de beruchte brug over het Oranje-kanaal een auto. bestuurd door den tandarts Ro- dermond uit Assen in volle vaart een tol huis binnen gereden. De wagen moet een groote snelheid hebben gehad. Op de brug ieden de achterwielen van den wagen van het middenbrugdek en stootten tegen den eenige centimeters hoogeren kani. De be stuurder bleef zijn stuur niet meester, met het gevolg, dat de auto een ruim twintig meter verder staand tolhuis ramde. Een stuk muur werd geveld, en de auto drong de woning binnen, tot groote ontsteltenis van vier menschen. die zich hier aan tafel bevonden. Een naaimachine en een tafel tje vlogen van den eenen hoek van het vertrek naar den anderen. Stukken steen suisden door de lucht en wolken stof vul den de heele kamer. Licht en vonken schoten in het rond, doch wonder boven v/onder werd niemand gedeerd. Ook de heer R.. die alleen in den wagen zat, kreeg geen noemenswaardig letsel. De auto werd nog erger dan de woning ver nield. Marken is weer bereikbaar. De verbinding met een motorboot na veel moeite hersteld. De gebroeders Kes. vrachtschippers, wo nende op Marken, zijn er gisteren, na een moeilijken tocht, welke ongeveer drie uur duurde, in geslaagd met hun motorboot den vasten wal in den Noord, nabij Kat- woude te bereiken. De tocht duurt onder normale omstandigheden eep half uur. Tij dens den overtocht voer het motorbootje nog op een kistdam, waarop het een uur heeft vastgezeten. Met den schipper kwa men ook passagiers mede. Onder hen be vonden zich eenige matrozen, die eenige dagen geleden reeds hadden moeten mon steren. Een veerboot van de Noord- en Zuld- Hollandsche Reddingmaatschappij heeft gisteren Monnikendam eveneens weten te bereiken. De toestand bij Ameland. De postboot „De Waddenzee" van Nes op Holwerd. welke eergistermiddag met post en passagiers van Holwerd vertrok, is eer gisteravond op een afstand van 550 meter van den steiger te Nes in bet Us vastge- loopen. De pogingen, welke men gisteren heeft aangewend om de boot los te krygen. zijn. mislukt. Alleen kwam de boot een paar honderd meter dichter bii de aanlegplaats. De reserveboot „Ameland", welke gister middag op den gewonen tüd. 12.20 uur van Nes vertrok, kwam met een paar uur ver traging te Holwerd aan. Zij kon te half vier de reis van hier naar Nes aanvaarden. Deze Een merkwaardig gouden jubileum zal op 19 Februari de heer Anton Kabelaar vie fen. Het zal op dien dag juist vijftig jaar geleden zijn dat hij.... de koningin het w AWJ ¥CW1 4UJ HH m* even redde. Dit feit kwam ons dezer dagen^ nam op de terugreis de post en de I ter oore en wij hebben Anton Kabelaar, die I op de Amsterdamsche Veerkade 35 a in Iden Haag woont, opgezocht en hem ge- lyraagti of hU ons het relaas van het ge- beurde nog eens wilde vertellen. Het was op 19 Februari 1887, den verjaar- dag van koning Willem III, toen Koningin JEmma en prinses Wilhelmina waren uit liefden voor een rytoer door, de residentie. |Te Scheveningen sloegen de paarden van liet rijtuig, waarin de vorstelijke personen Igereten waren, op hol. De postillons werden Ier afgeworpen, en de koetsier kon de bees- |ten niet meer houden. Den geheelen Scheveningschen weg hol den de paarden ongetoomd voort en bega- I "en zich, zooals paarden dat doen, naar de I stallen. Het zou niet te overzien zijn wat er I gebeurd was, als de paarden met het rijtuig I «chter zich aan getracht zouden hebben de Istallen binnen te rennen. In het Noord - I einde echter stond de koetsier Anton Kabe- I laar met het rUtuig van dr. Stein, in wiens I dienst hij indertUd was, te wachten. Kabe llaar bedacht zich geen oogenblik, toen hij I de hollende paarden zag aankomen, sprong |r»n de bok en pakte de brieschende paar- I den bij de teugels. Hij werd een eind mee- I pleurd. doch eindelijk gelukte het hem de I «esten tot stilstand te brengen. I Koningin Emma heeft den koenen koet- l'ler dadelUk aangeboden in dienst te ko- laen aan het hof. De koetsier heeft deze I betrekking echter niet aangenomen, omdat I fJ zich te zeer aan dr. Stein gehecht I roeide. Hij ontving van de Koningin een fraai gouden horloge met inscriptieaan Anton I Kabelaar, 19 Februari 1887. dat hij nog deeds zorgvuldig bewaard heeft. .fater ,na den dood van dr. Stein heeft I getracht als gewoon koetsier den kost re verdienen, wat aanvankelijk nog wel grig, maar omdat rijtuigen nu eenmaal uit leverde6 raa'c'en 1,06 'anSer Doe minder op- Eenlge jaren geleden heeft hij het koet- sjersvak er maar aangegeven ook al omdat "8 er te oud voor werd. Thans is hij 76 jaar. reizigers van de „Waddenzee" over. doch geraakte op ongeveer honderd meter van den steiger zelf in het ijs vast. Aan boord van de reserve-postboot „Ame land" bevonden zich tien reizigers, van wie er drie reeds zestig uur op de „Waddenzee" doorbrachten, alsmede de post voor het eiland van vijf dagen. Zij zijn gisteravond om half negen over het lis naar het eiland geloopen. Langs denzelfden weg ls de post op het eiland gebracht. Het was een tocht van slechts een kwartier, doch vol moeilijkheden, om dat de iisschotsen kris en kras over elkaar lagen. Een der reizigers een zeeman, die met- verlof is. heeft van Zaterdag tot Dins dag op „De Waddenzee" doorgebracht. „De Waddenzee" heeft een stuk van de schroef verloren. De boot is in het kielwater van de „Ameland" od 50 meter van den steiger geankerd. iNeuws en familieberichten van vijf dagen zijn thans op het eiland aan gekomen. Waarschijnlijk is Ameland thans uit ziin isolement verlost. FELLE BRAND TE SCHINVELD. ERNSTIG MOTORONGELUK TE HONTENISSE. I DP.Hen provincialen weg HulstWalsoor - I «t is gistermiddag omstreeks vijf uur te I MMaart in de gemeente Hontenisse een I ™stig motorongeluk voorgevallen, i. re Motor- en rijwielhersteller Jos. L., die taart z«n bedrijf heeft, doch nog bij iri ouders te Hengstdijk woont, slipte door .{PMheid van de keien met een motor, Deeren 'n rePara';ie ha<i en wilde pro- w?°WganSers troffen den jongeman in wire u- 1 toestand naast het motorrij- et Hij had een been gebroken en een ,.a hersenschudding bekomen. Zijn toe- Saolo was van dlen aard. dat hem de H.H. »Jj[„ „eiten der Stervenden werden toe- vSm slachtoffer is naar huis ver- en wordt daar verpleegd. Zeven stallen een prooi der vlammen. Omstreeks vier uur is gistermiddag brand ontstaan in een der stallen, behoorende tot de boerderij van den landbouwer W. Diederen, aan de Merkel beekstraat te Schinveld. Het vuur greep snel om zich hoen, en in minder dan geen tijd. hadden zeven stallen, welke opgetrokken waren uit beton en steen, vlam gevat. De plaat selijke brandweer legde drie slangen uit om den brand te bestrijden en na eenigen tijd blusschen slaagde zij er in het vuur te beperken tot de stallen. Deze stallen zijn geheel uitgebrand. De zich in de stallen bevindende vijf varkens, twee koelen en tien biggen kwamen in de vlammen om. Omtrent de oorzaak van den brand, tast men in het duister. De aangerichte schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De boerderij was van de stallen gescheiden door een spouwmuur. De brandweer heeft weten te voorkomen dat de vlammen oversloegen. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDVERSCHUIVINGEN IN ROEMENIË. In het Roemeensche district Doej ln Oltenië heeft zich een aardverschuiving voorgedaan. Uit een twintig meter diepen spleet stij gen rookwolken omhoog, terwijl ook een dof donderend gerommel ls te hooren. Een aantal huizen is onder de aardmas- sa's bedolven. Of er ook menschenlevens te betreuren zijn, kon tot nog toe niet worden vastgesteld. TWEEDE KAMER. GRONDWETSHERZIENING. WERING VAN REVOLUTIO NAIRE AFGEVAARDIGDEN. Minister de Wilde heeft het voorstel in zake de wering van revolutionaire volks vertegenwoordigers met kracht verdedigd. Maar: toch lag het voor de hand, dat hij wei nig of geen nieuwe argumenten meer kon bijbrengen. Natuurlijk heeft hij ln het licht gesteld, dat het met het wezen van ons parle mentaire systeem volstrekt in strijd is, per sonen toe te laten, die, in afwijking van den door hen afgelegden eed van trouw aan de Grondwet, ons staatsbestel onder mijnen door een streven, waarbij zij zich van onwettige middelen bedienen, of het gebruikmaken hiervan bevorderen „We moeten ons aan de regels van het spel houden, ook in het parlementaire stelsel!", zei de minister. Hij wèfi op uitlatingen van den heer De Visser, die beschouwd moeten worden als opzetten "tot opstand. En ls er zelfs in sommige colleges niet gezegd dat de eed geen waarde heeft? Dergelijke dingen zijn ontoelaatbaar De minister verklaarde zich er van overtuigd, dat van de nieuwe bepalingen een sterke preven tieve kracht zal uitgaan. Als het parle ment tegen deze verschijnselen optreedt, zal het zijn eigen prestige hebben ver sterkt. Zijne Excellentie wees er nadrukke lijk op, dat het criterium over de bepa lingen was: het toepassen of bevorde ren van onwettige middelen. Hierin vin den die bepalingen haar begrenzing. Zij zullen gebruikt kunnen worden om afge vaardigden te verwijderen, die in parle mentaire colleges niet thuishooren, omdat zij de legaliteit verwerpen. Tegenover den heer De Geer hield de minister vol, dat het geen denatureeren van het recht is, als de parlementaire colleges zélf de be slissing over uitsluiting nemen. Zij beslis sen toch ook over de toelating? vrozg de minister. Krachtig kwam hij op tegen hen, die allerlei schrikbeelden op grond van deze nieuwe bepalingen te voorschijn roe pen. De minister handhaafde natuurlijk de voorstellen, waartegen hij de oppositie on juist en overdreven achtte. De vraag, aan welk college de beslissing omtrent de vervallen-verklaringen moest wore!en opgedragen, hield de gemoederen opnieuw bezig, doch er is tenslotte, dank zij het initiatief van den heer de Geer (die zijn zooveelste..- parlementaire succes behaalde), een onverwachte oplossing aan gegeven.. Mj De heer Schouten wilde bij amendement bepalen, dat de vervallen-verklaringen zou den moeten geschieden door den Raad van State. Dit voorstel werd echter met 52 tegen 27 stemmen verworpen. Een ander amendement was dat van den heer Coops, dat de berechting wilde opdragen aan den Hoogen Raad, doch dit voorstel werd in getrokken. Bleef dus .over het regeerings- voorstel, om de beslissingen te doen ne men door de colleges zelf (Kamers, Prov. Staten, Gemeenteraad). Doch ook hiertoe kwam het niet. Want de heer De Geer had cp het laatst een amendement inge diend, om de behandeling en beslissing der vervallen-verklaringen te doen ge schieden door een nieuw ln te stellen col lege, een college ad hoe, dat door de Kroon benoemd zal worden op voordracht van de Tweede Kamer (op dezelfde wijze dus als waarop de leden van den Hoogen Raad en^ van de Rekenkamer worden benoemd En dit amendement werd met 54 tegen 21 stemmen aangenomen. Twee honden (Schouten en Coops) vochten om een been, een derde (mr. de Geer) liep er snel mee heen. We krijgen dus (aangenomen dat het geheele ontwerp er ook bij tweede lezing doorgaat, wat we echter gelijk wij gisteren in het licht stelden, niet gelooven) een speciaal orgaan, een speciaal college, dat de vervallen-verklaringen van het lidmaat schap onzer vertegenwoordigende lichamen zal moeten behandelen en beslissen. De samenstelling en de verdere organisatie en werkwijze van dit orgaan waar ook de minister zich tenslotte mee vereenigde zal bij de wet geregeld moeten worden. Men moet maar een moeien naam bedenken voor dit college, dat meende zijn geeste lijken vader mr. de Geer uit weinig le den zal moeten bestaaji. De revolutionaire heeren zullen er wel iets smadelijks voor uitvinden. De gelukkige tendenz van deze oplossing is, dat de vervallen-verklaringen zoodoende gehouden worden buiten alle be staande colleges, wat het ls een feit. dat er zoowel tegen den Hoogen Raad als tegen den Raad van State en de vertegenwoor digende lichamen zelf sterke argumenten waren aan te voeren. De vondst van den heer De Geer heeft dit alles ondervangen. Met 49 tegen 2(5 stemmen is tenslotte door aanneming van een amendement- Suring, nog beslist, dat aan de uit hun functie ontzette afgevaardigden geen pen sioen zal worden uitbetaald gedurende den tijd, dat de vervalien-verklarlng van kracht is. Een ontzetting geldt n.l. alleen voor de loopende wetgevende periode; daarna kan de uitgezette weer candidaat gesteld en gekozen worden. Maar tijdens de uitzetting zal hij geen pensioen krijgen. Als dat niet helpt. De afzonderlijke paragrafen inzake de vertegenwoordigende colleges werden aan genomen. maar de beslisisng over het ge heele wetsontwerp valt eerst later, als alle ontwerpen der revisie zijn afgedaan. HAC-ENAAR. VLIEGTUIGBOTSING. Zes dooden. Tijdens een nachtvlucht zijn twee water vliegtuigen van het vliegkampschip Bearn in de buurt van Podor (Brltsch-Indië) met elkander in botsing gekomen. De zes inzittenden der toestellen kwamen in de vlammen om. DE LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB. Lezing van den heer Glanzer. Na afloop van een korte huishoudelijke vergadering der Leidsche Zweefvliegclub in „Oud Hortuszicht" hield de Oostenrijker Glanzer, leider der afdeeling modellenbouw der A.M.J.V. te Amsterdam, aan de "hand van een serie lichtbeelden, een lezing over het zweefvliegen in Duitschland. Spr. begon met de allereerste sprongetjes van Otto Lilienthal met zijn toestel, waar aan geen enkele tegenwoordige zwever zijn leven wagen zou. Toch maakte hij met dit afschrikkende geval sprongen tot 350 meter totdat hij uiteindelijk viel bij een zijner po gingen, de vogels te evenaren. Hij stierf in het vaste geloof aan het welslagen dezer proeven en zijn laatste woorden waren: „Offers moeten nu eenmaal gebracht wor den". Hierna werd het eigenlijke zweven, na de toepassing van motorkracht, meer en meel op den achtergrond gedrongen en uitein delijk geheel vergeten. Totdat in 1919 het verdrag van Versailles alle luchtvaart- enthousiasme trachtte onmogelijk te ma ken. De Duitscher zcide echter: Mogen we niet meer vliegen met motor, dan doen wij het zonder en men begon weer op nieuw met de proeven van Lilienthal en Gebr. Wright en zoovele anderen. Het ging nu in snel tempo bergopwaarts. Hoewel we de laatste tientallen jaren geleerd hebben ons over niets meer te verwonderen, dwingt het toch verbazing en respect af wanneer men ziet wat ln de korte spanne tijds, sinds Oscar Ursinius uit Frankfurt in 1920 een oproep tot de Duitsche Jeugd richtte te komen zweven op de Wasserkuppe, be reikt is. Buitengewoon mooi kwam op het witte doek tot uiting de enorme vooruitgang, die gemaakt is ln deze luttele vijftien jaren op het gebied van vliegtuigbouw. In 1921 kon men eigenlijk nog niet spreken van aëro dynamische vormen, thans grenzen deze aan het volmaakte. Wat is er niet genoten door de Leidsche zwevers van de mooie, zuivere vormen van toestellen als de ranke Moazagotl en de buitengewoon fijn uitge- toetste „kisten", gebouwd naar gegevens van den vroegeren Luft-Hansa-pïloot Peter Riedel Wat betreft het zweefvliegen was niet al leen de practijk, doch ook het theoretische gedeelte zeer goed verzorgd. Buitengewoon duidelijk waren de diapositieven, die ons lieten zien het ontstaan en het verloop der verschillende thermiekstroomen en liet verloop van den hellingstygwmd. Vooral bij de plaatsjes van deze laatste soort „opwind" zullen de zwevers nog wel even hebben op gekeken van de groote wervelstroomen welke zich langs de helling vormen. Alles bij alles was het een zeer interes sante en niet minder leerzame avond, die voor de zweefvliegerij genoeg naar waarde geschat kan worden. Naar wij vernemen ligt het dan ook in de bedoeling van het bestuur der L.Z.V.C. meerdere van deze avonden te organisee- ren. PREDIKBEURTEN. NIEUW VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds, Bljle- veldt van Haarlem. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: Nam. 8 uur, de heer P. v. d. Wouden van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Angerlo H. A. Visser, cand. en hulppred. te Gorssel; naar Makkum J. W. van Swigchum te West-Terschelling. Aangenomen: naar Kolderveen (toez.) A. M. v. d. Vlugt, cand. en hulppred. te Veldhoven (N.B.). Bedankt: voor Wezep (toez.) D. J. v. d. Graaf te Schoonhoven. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Nunspeet M. J. v. Dijken te Oostkapelle en W. Schouten te Westbroek. Beroepen: te Drachten (als hulppred.) A. S. Schaafsma, cand. te Gasselternije- veen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: te Terneuzen H. Ligtenberg te Lisse en A. Verhagen te Middelburg. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: te Rotterdam H. Joh. Jaanu» te Nijmegen. Ds. W. WEENER. De classis Grootegast der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergade ring aan ds. W. Weener te Munnekezijl op zyn verzoek in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd eervol emeri taat verleend. Ds Weener werd 29 Dec. 1866 geboren en ln 1899 candidaat om 8 Juli 1900 te Cubaard het predikambt te aanvaarden Vandaar vertrok hij in 1908 naar Oudega (W.), welke standplaats in 1914 met Vianen verwisseld werd. In 1920 vertrok ds. Weener naar Baard, om 10 Dec. 1922 in zijn tegenwoordige gemeente Intrede te doen. Ds. J. J. KNAP Czn. Ir. DE KOK TE TURIJN. Schitterende vlucht over de Alpen. Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke, vergezeld van den heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaart School, is gisteren in den laten middag met zijn Havilland- vliegtuig ,,pragon Fly", de P.H.-K.O.K., te Turijn aahgekomen. Het weer. dat des ochtends na het vertrek van Ypenburg minder gunstig werd, bleek na een uur 's middags te zijn verbeterd. Te Lyon werd een tusschenlanding gemaakt om te tan ken, waarna de vlucht met schitterend weer over de Alpen werd voortgezet. De reis gaat van Turijn af heden verder. ll Jh dus goed Voortreffelijk te verdragen, abso- luut onschadelijk en vrij van elke nevenwerking is stilt en voorkomt pijnen! 6078 (Ingez. Mcd.) LIJK VAN DEN ONTVOERDEN DOKTER GEVONDEN. Van den verleden week te Willow Springs (Missouri, V. St.) ontvoerden dr. Davis heeft men thans op een nabijgelegen land het lijk gevonden. De politie heeft den ontvoerder, die van de familie Davis 5.000 dollar eischte, gear resteerd. Failllssementsstatistiek over de maand Januari, samengesteld door afd. Handels informaties v. d. Graaf en Co. N.V.. Am sterdam. Noord Holland (excl. Amsterdam) 34; Amsterdam 33; Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 34; Den Haag 20; Rotterdam 16; Utrecht 23: Gelderland 37; Noord Brabant 28; Limburg 17; Zeeland 2; Friesland 9; Groningen 19; Drenthe 4; Overijsel 11. Totaal 287 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 427 fail lissementen. Gedurende de maand Januari werden hij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 163 crediteurenlysten, met 'n letaal passief van f. 1.744.968.85. waarvan preferent f. 398.914.06. Vandaag viert de bekende auteur van stichtelijke werken, ds. J. J. Knap Czn., em. predikant te Groningen, zijn 70sten verjaardag. Jan Jakob Knap gesproten uit een pre dikantengeslacht dat in drie generaties de kerk gediend, werd 4 Febr. 1867 te Oldebroek, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde aan het gymna sium te Kampen en deed zich als Waalsch student aan de Gem. Universiteit te Am sterdam inschrijven. Na zijn candidaats- examen trok hij naar Zwitserland en vol tooide zijn studie aan de faculté libre te Neuchatel en later te Lausanne. Na zijn proponentsexamen voor de Waalsche com- misie werd hij beroepbaar verklaard, maar aangezien er op dat moment geen vacature was aanvaardde ds. Knap de post van adjunct-secr. van de Centr. Evange- lisatievereeniging te Parijs, onderwijl zich bekwamend ln de Fransche theologie. Kort na het overlijden van zijn vader werd hij, in Nederland teruggekomen, beroepen by de Waalsche gemeente te Maastricht, waar hy 16 April 1893 zyn In trede deed sprekende over Joh. 1 43a. Reeds na een Jaar vertrok hy naar de Waalsche gemeente te Groningen, waar hy in 1897 naar de Ned. Herv. Kerk over ging en 9 Mei 1897 zyn intrede deed even eens te Groningen, sprekende over Hebr. 13 8. Deze gemeente heeft hy gediend totdat hem het vorig jaar eervol emeri taat heeft gemaakt. Door een ernstig hoorgebrek verhinderd zijn arbeid in de gemeente naar wensch te verrichten, heeft hij voornamelyk met de pen gearbeid en zyn werken, schier alle van stichtelijken aard zyn in de woningen van duizenden gekomen en hebben herhaaldeiyk herdrukken beleefd. Behalve twee dagboeken „De lendenen omgord" en „Avondzegen" schreef ds. Knap ook tal van werken die ln het En- gelsch en Duttsch vertaald werden. Ook redigeerd ds. Knap reeds ruim 20 jaar het weekblad „Oude Paden" .en de scheurka lender „Maranatha". Ds. Knap die ook veel deed tot leni ging van den nood in de Saksische pasto rieën werd ln '33 benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau, terwyi de Duit sche regeering hem in '24 begiftigde met het Roode kruis 2e klasse. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE MANILLA GEOPEND. Gistermiddag verzamelden zich eenige tientallen duizenden katholieken in het schitterende Lunetapark by de baai van Manilla om de opening van het 33ste in ternationale eucharistische congres bij te wonen. Kardinaal Dougherty van Phila delphia, de pauselyke legaat, sprak vanaf de trappen van het hoogaltaar, dat in de open lucht is opgeslagen en zeide, dat dit liet eerste groote wereldcongres is in het Verre Oosten. De plechtigheid werd even eens bijgewoond door een honderdtal ker- kcly ke ïioogwaardigheidsbekleeders. Na kardinaal Dougherty sprak de aarts bisschop van Manilla en zeide o.a. dat de voornaamste intentie van den Paus ls den vrede terug te brengen in déze geschokte wereld. De bisschop van Namen hield de openingsrede. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11