SrleP.' BUITENLAND AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Februari 1937 RECHTZAKEN LUCHTVAART DE TOURNEE VAN DE K.R.O. De Troubadours in de Gehoorzaal. Voor de tweede maal ln dit seizoen brach ten de K.R.O -Troubadours een bezoek aan de Sleutelstad en weer mochten zij zich in een buitengewone belangstelling verheugen. Toen het doek zich dan ook, onder het spe len van het lied der Troubadours, voor de eerste maal opende, was de zaal geheel be zet. De vlotte afwerking van het programma droeg het hare ertoe bij. dat de prettige stemming, die Tholen en van Lier er reeds dadelijk in hadden gebracht, geen moment verloren ging. Het programma bood voor „elck wat wils". Dan was het klassieke mu ziek, speciaal door Hans Silberstein voor dit orkest bewerkt, dan weer een ultra-moderne fox-trott. die de jazzliefhebbers deed genie ten. Het repertoire van Tholen en van Lier. was als altijd keurig verzorgd. „The Jungle Serenaders" brachten imita ties van de „Mills Brothers", „het Meister sextet Comedian Harmonists" etc. en dat zij hierin goed .geslaagd zijn, bewees het gulle applaus, dat hun zoowel voor als na de pauze ten deel viel. Vooral met het tweede optre den oogstten zij een uitbundig succes. Voor de pauze sprak de heer Paul de Waart, propaganda-léider van de K. R. O. enkele woorden. Spr. wees speciaal op de verdiensten van de radio in de afgeloopen jaren. Groote programma's werden uitge zonden. Staatshoofden die hun volk toe spraken, heugelijke en droeve tijdingen die het volk door middel van de radio werden bekend gemaakt. Dit zijn de enorme ver diensten van de radio. Met klem spoorde spr. allen aan om de voor het katholieke volksdeel onmisbare Katholieke Radio Om roep te blijven steunen, omdat onze Katho lieke Omroep, aldus spr., het voorbeeld is en moet blijven van alle landen der wereld. Na de pauze volgde het tweede deel van het programma en dat dit voor het eerste geenszins onderdeed, bewezen het langdurig applaus en de herhaaldelijke toejuichingen na enkele nummers. Toen de Troubadours het einde aankondigden keerde ledereen uiterst tevreden over het gebodene huis waarts. DE ALGEMEENE TOESTAND De Duitsche eisch naar koloniën. DE WERKINRICHTING VOOR BLINDEN. B. en W. hebben benoemd tot leden van de Comm. van Beheer van de voor een proefjaar op te richten werkinrichting voor blinden de heeren mr. dr. S. Roze- mond, C. Th. Breebaart. P. J. Michels. C. F. M. Pieck, J. Zitman en W. A. Jacobs en mevr. J. C. de Cler de Bruyn en als secre taris aangewezen den heer Th. W. Zou- teriks ONTSPANNINGSVER. „V.O-A." Morgen organiseert bovengenoemde ver- eeniging voor haar leden een vischwed- strijd aan de Sassenheimerpont. De deel nemers vertrekken om halfacht vanaf de Haarlemmerstraat: De directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon en Sociale Zaken gaven voor deze gelegenheid vrijaf van stempelen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. A. Buys, Duinoord 19, Kat wijk a. Zee. stucadoorsbedrijf. Wijzigingen: H. Janse's Huisvlijtbazar N.V.. Haarlemmerstraat 129. Mare 106, Lei den. Bij besluit van de alg. vergad. van aandeelhouders, dd. 23 Dec. 1936, zijn de zaken der N.V. overgegaan aan de Eerste Rotterdamsche Markthoutkraam van H. Janse N.V.. te Rotterdam. H. Janse's Huis vlijtbazar N.V. blijft als leege N.V. voort bestaan. M. Bakker, Hoofdstraat 141, Sassenheim, timmerman. Procuratie verleend aan J. Bakker, Sassenheim. Naamlooze Vennootschap „Noorwij k's Bouwbedrijf" in liquidatie, Egbert de Groot- str. 32a, Noordwijk. Door het verloopen van den termijn waarvoor bovengenoemde N.V. was aangegaan, is deze op den 17den April 1936 van rechtswege ontbonden. Italiaansch-Turksche besprekingen. Na lange afwezigheid is von Ribbentrop, de Duitsche gezant te Londen, naar ziin post teruggekeerd. Het gerucht loopt, dat hij een gedetailleerd memorandum bij zich heeft inzake de Duitsche koloniale eischen en dat hij tot taak zou hebben, deze kwes tie direct na zijn aankomst met de Engel- sche regeering te bespreken. Volgens de in Duitsche politieke kringen verkregen inlichtingen, ver langt Duitschland teruggave van de koloniën, die het bij het verdrag van Versailles zijn ontnomen en toegewe zen zijn aan Engeland en zijn domi nions, Frankrijk en Japan. Men geeft evenwel te kennen, dat Duitschland bereid is over de koloniale kwestie te onderhandelen. De Engelsche pers toont eenige ongerust heid. De „Morning Post" schrijft o.m. „Egn terugkeer der mandaten naar Duitschland zou het uitgangspunt kunnen vormen voor nieuwe eischen. Bovendien verklaart FRANKRIJK Motie van vertrouwen inzake de landsverdediging. Staking in den Elzas. In de Kamer is gistermiddag minister Daladier aan het woord geweest. De regee ring wil alles doen, om oorlog te vermijden en is derhalve voorstandster van 'n abso lute publiciteit van de bewapeningen, doch zoolang dit inzicht niet overal wordt ge deeld, heeft de Fransche regeering den plicht, zorg te dragen voor de onschend baarheid van de grenzen. De minister herinnerde vervolgens aan de vermeerdering van het oorlogsmateriaal en aan de militaire opvoeding, zelfs van de jeugd, in sommige landen van Europa. De vredeswil van Frankrijk is groot, doch wij zullen voorkomen, dat Frankrijk een ge makkelijke prooi wordt. Materiaal alleen is niét voldoende, ook menschen moet men hebben en daarom Is besloten" een specialistencorps van 15.000 man op te richten en het kader een betere opleiding te geven. Verder is besloten een programma van 19 milliard franc aan te nemen, In 1933 is de eerste gemechaniseerde lichte divisie gevormd, een tweede derge lijke divisie is in voorbereiding en een derde zal spoedig volgen. Hierbij moeten dan zware divisies worden gevoegd. Het opvoe- BELGIË Het Zwecdsch bezoek. Koning Gustaaf van Zweden heeft zich gistermiddag naar de kathedraal te Laecken begeven, waar hij in den konink lijken grafkelder een krans heeft neer gelegd op het graf van Koningin Astrid en een tweeden krans op het graf van Koning Albert Even later verscheen ook de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Sand ler, in gezelschap van minister Spaak en legde eveneens kransen op beide graven. Later legde de koning nog een krans bij het graf van den Onbekenden Soldaat. Gisteravond was er een officieel diner, waarbij beide monarchen hartelijke toe spraken wisselden. Sandler had een onder houd met Spaak. Hitier geen enkel militair doel op het oog ren van de motoriseering maakt een snel- CHR. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT. Door de ouders der leerlingen aan de Chr. School Middelstegracht (hoofd de heer Zandeei is een oudercommissie be noemd, die zich ten doel stelt de belangen der leerlingen en de school te behartigen. Naast den heer Zandee zijn ln de ouder commissie gekozen de heeren E. v. Maurik, J. P. Poeliejoe, A. v. d. Laan, W. J. Mulder, W. F. Taffijn en de dames Sierag en Stra- ver. Het secrtariaat is gevestigd bij den heer I. P. Poeliejoe, Uiterstegracht 145. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Januari 1937. Een nikkel bandje van een polshorloge; handschoenen; portemonnaiessleutels; twee damestasschendrie ceintuurs; een lampenkap; een oranjewinpel, een rijwiel- taschje: een pimpel van een cape; een halskettinkje; twee kralen halskettingen en een broche; een plumeau; rijwielbelasting- merken; een armband; een gouden broche; een ijzeren gewicht; een papierbak; een rozenkrans; een actetasch, inh. fruit; een wieldop van een auto; een zilveren arm band; een band met velg; een smidsha mer; een bankbiljet; 2 armbandhorloges; 3 brillen met hoorn montuur; een bruine alpinomuts; een dameshoed; een blauwe regenjas; een nummerbord; een padvin- dersrlem; een bruine jas; een schroeven draaier; een blauwe kinderjekker; een heerenhoed (grijs); een étui met penseelen, een wollen deken; een witte halsketting; een schooltasch met boeken; een schaats; een padvindersriem; een maandkaart van de tram; een kwitantie. Gevonden in de tram (stadslijn): een paar handschoenen', een étui met potloo- den enz.; een zwarte muts; een heeren- parapluie; een bruine actetasch; een zwarte boodschappentasch; een étui; een roode muts; een portemonnaie; een lap wit goed: een paar bagageriemen; een zakmes Gevonden in het Postkantoor: een porte monnaie; zilvergeld. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 1—3 uur nam., behalve 's Donderdags en 'sVrijdags ten Polltiebureele alhier. te hebben, maar wanneer hij eenmaal in het bezit zal zijn van koloniën, wie zal hem dan het recht kunnen betwisten er te doen wat hij wil? Zou b.v. 't aanleggen van 'n duikbootbasis aan de West-Afrikaansche kusten niet een kwestie zijn, die Duitsch land alleen aangaat, op dezelfde wijze ais het vierjarenplan? Zou tenslotte het bezit van koloniën Duitschland niet in staat stellen zijn oorlogsveld uit te breiden? Er kan voor Groot-Brittannië geen sprake van zijn zich klakkeloos bloot te stellen aan een bedreiging van zijn rijksverbindingen van den kant van een mogendheid, die slechts optreedt met het doel haar mili taire macht grooter te maken". Voorts is er eenige Duitsch-Engelsche wrijving tengevolge van het feit. dat de „Daily Herald" onthult, dat het Duitsche gezantschapsgebouw een radiozender zou bezittea Gisteravond zijn Clano en de Turksche minister Roesjdi Aras te Milaan aangeko men. Op het station werden zij verwelkomd door vertegenwoordigers van de militaire bevelhebbers en van het bestuur van de provincie en de stad. Heden zal de eerste bespreking plaats vinden. Dit eerste onderhoud heeft in het bij zonder ten doel. dat Turkije wordt gerust gesteld ten aanzien van de Italiaansche plannen. Men verzekert in Itaüaansche kringen, dat Italië altijd een handhaving van den bestaanden toestand in de Mid- dellandsche Zee gewenscht heeft. De Ita liaansche basis op Leros heeft niet de be- teekents van een vooruitgeschoven stel ling met offensieve bedoeling, maar zij moet slechts het Italiaansche verkeer en de verzorging van de vloot beschermen Daarna zullen, aldus gelooft men, de beide ministers de voorwaarden voor samenwerking bestudeeren; Turkije zal de verovering van Abessynië feitelijk erken nen, waarna een handelsovereenkomst zal worden gesloten. De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met; Volgens recept van Apotheker Pumont AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. 6046 (lngez Meet.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde letter F mej. M. I. C. P. de Jong (Tilburg)idem letter L, de heer L. T. Liem (Leiden)idem letter K. de heer D. R. Kreger (Den Haag). FLORIS VERSTER 1861—1927 lere verplaatsing van manschappen en materiaal mogelijk en hiervoor zijn wegen noodig. Minister Daladier zette vervolgens uiteen, waarom hij een tegenstander is van een beroepsleger. Spr. zeide, dat een tprtenlinie van Duin kerken tot Bazel het schild moet vormen, waarachter de strijdmacht zich concen treert. Deze fortenlinie moet in de diepte worden ontwikkeld en moet een tegenoffen sief onzerzijds mogelijk maken. Frankrijk heeft ook een sterke vloot noodig en de minister van landsverdedi ging werkt vriendschappelijk samen met de ministers van luchtvaart en marine in de coördinatie van de strijdkrachten. De minister acht het niet nuttig om in vredestijd één opperbevelhebber over de drie onderdeelen van de weermacht aan te stellen. Indien dit in oorlogstijd noodig zou blijken, kan het dan geschieden. Ten aanzien van de organisatie van de arsenalen deelde de minister nog mede, dat een programma voor vier jaar is opgesteld. Na de staking is thans de productie van materiaal weer normaal. Hierna verklaarde de minister, dat hij de legerleiding heeft verzocht geen politieke propaganda in het leger toe te laten. Ook heeft hij maatregelen genomen, om de verpleging in het leger te verbeteren. In het leger zijn alle klassen der maat schappij vertegenwoordigd en meer dan tachtig procent van dc officieren behoort tot de arme families. Tenslotte heeft de Kamer met 413 124 stemmen een motie van vertrouwen In den Senaat interpelleerde de links- republikeinsche afgevaardigde Geautherot over een communistisch complot tegen de veiligheid van den staat, waardoor het verdrag van Frankrijk met Rusland wordt geschonden. Volgens inlichtingen, welke deze afge vaardigde heeft ontvangen, zouden de com munisten te Parijs een strijdcorps hebben gevormd. Minister-president Blum verklaarde de betrokken documenten, te kennen. Ze zijn op congressen van de socialisten bespro ken. De minister-president vroeg of de orde is verstoord en antwoordde hier zelf ontkennend „De opénbare meening is gerust". In het gebied der kalimijnen van den Elzas is onder de werklieden een alge meen® staking uitgeroepen, teneinde kracht bij te zetten aan den eisch, dat de verplaatsing haar Parijs van den voorzit ter hunner vakvereeniging ongedaan wordt gemaakt. .ENGELAND SIR ERIC PHIPPS VAN BERLIJN NAAF PARIJS. Actie der Arabieren. De gezant te Berlijn, Sir Eric Phipps, is benoemd tot gezant to Parijs als opvolger van sir George Clark. Sir Eric Phipps is 61 jaar oud. Hij is al sinds meer dan dertig jaar in diplomatic ken dienst. Hij werd voor de eerste maal te Parijs benoemd in 1899. Hij bekleedde achtereenvolgens diplomatieke posten te Constantinopel, Rome. Petrograd. Madrid, Biussel en Weenen. Hij was Britsche secre taris op de Parljsche Vredesconferentie in 1919. Hij nam deel aan dc hertel-confe rentie te 's Gravenhage in 1929 en 1930 en werd in 1933 benoemd tot Engelsch ambas- sadeut te Berlijn In 1907 huwde hij de Frangaise Yvonne de Louvencourt, die,echter twee jaar later stierf. Later trad hij in het huwelijk met miss Frances Tard. Hij is groot-officier van het Fransche legioen van eer en comman deur in de Belgische Leopold-orde. Van 1922 tot 1928 was hij reeds gezant van Engeland te Parijs. 0 Het opperste Arabische comité heeft be sloten een delegatie naar Londen te zen den, welker taak het zal zijn te waken voor de uitvoering door de Engelsche regeering van elke aanbeveling, die de koninklijke commissie voor Palestina ten gunste der Arabieren zal uitspreken. Er zal een cam pagne op touw gezet worden teneinde de noodige gelden bijeen te brengen, welke voor het zenden van deze delegatie noodig zijn. Voorts is overwogen, te Londen een Arabisch propaganda-bureau te openen. DE KNOEIERIJEN BIJ KLEURENPRACHT TE AMSTERDAM. Voorwaardelijke straffen opgelegd. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde vandaag tien jongemannen, wegens ver duistering tot voorwaardelijke gevangenis, straffen van vier maanden met een proef, tijd van drie jaar. Het O. M. had zes maanden onvoorwaar delijk gerequireerd. Deze verduisteringen zijn gepleegd door jongelieden, die te werk gesteld waren bij de rozententoonstelling Kleurenpracht n in het Vondelpark, georganiseerd door het Comité Practisch Werken Amsterdam, De jongens hadden een deel van de entree- gelden ten eigen bate aangewend. Ten slotte liepen hun knoeierijen ln het oog en op 16 September rekende de politie het tiental in. POLEN Geen Volksfront. Het congres der Poolsche socialistische nartü te Radom heeft met algemeene stem men het partiinrogram goedgekeurd. Hierin wordt o.m. vastgelegd dat de defensieve kracht van de republiek moet beschikken over alle voorwaarden, noodig voor de ver dediging der grenzen Het congres is voorts tot de slotsom gekomen, dat het onmogelijk P is met de communisten een samenwerking in de regeering aangenomen. 65 afge- -1n den ïeeS(, van een Volksfront aan te vaardigden onthielden zich van stem- gaan ming. RUSLAND Protest tegen Mexico. Volgens berichten uit Moskou is de directeur der sovjet-Russische staatsbank Marjasin, in heohtenis genomen. In de marine-leiding hebben eenige mu taties plaats gehad. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de gezant der sovjet-unie In Mexico van zijn regeering opdracht gekregen bij de Mexi caansche regeering een protest in te dienen wegens de aan Trotzky verstrekte verblijfs vergunning. De sovjet-Russische regeering wil de regeering van Mexico volledig ver antwoordelijk stellen voor Trotzky's optre den. Moskou eischt dat Trotzky onder speciale bewaking gesteld en verhinderd wordt in contact te treden met personen buiten Mexico, of dat hij uit het land wordt gezet. DE DOODELIJKE AANRIJDING OP DE BREESTRAAT TE LEIDEN. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan iji de zaken tegen J. p, van P. te Leiden en S. van der H. te Delft, die in hooger beroep hadden terecht ge staan wegens het veroorzaken van dood door schuld en aan wie bij dagvaarding was ten laste gelegd, dat zij op 3 Mei 1936 te Leiden, ieder als bestuurder van een vier wielig motorrijtuig, roekeloos, onoplettend, onvoorzichtig en onoordeelkundig hebben gereden over de Breestraat, tengevolge waarvan het door verdachte Van P. be- stuurde motorrijtuig het trottoir opreed en de zich op dat trottoir bevindende Jansje Maria van L. aanreed, tengevolge van welke aanrijding deze kort daarop ls overleden. Bij de behandeling voor de Haagsche rechtbank had de officier van justitie tegen beide verdachten 6 maanden gevangenis straf geëischt. De Rechtbank heeft, zooals destijds ge meld, Van der H. vrijgesproken én Van P. veroordeeld tot 3 maanden hechtenis en tot betaling van de ingestelde civiele vor dering ten bedrage van f. 70 aan den win kelier Hosman wegens de aan diens per ceel toegebrachte schade. Ten opzichte van Van P. heeft heden het Hof het vonnis van de rechtbank bevestigd, doch het vrijsprekend vonnis met betrek king tot Van der H. vernietigd en dezen veroordeeld tot een geldboete van f. 250. subs. 25 dagen hechtenis, alsmede tot be taling van de schade, aan den gevel van den winkelier H. toegebracht. De procureur-generaal had tegen Van P. 6 maanden gevangenisstraf gevorderd en met betrekking tot Van der H. vrijspraak gerequireerd. Verdedigers waren mr. L. Weijl alhier en mr. Willems te 's-Gravenhage. DUITSCHLAND Nieuwe functionarissen. De Fuehrer en rijkskanselier heeft be paald, dat nu de Duitsche rijksspoorwegen onder de souvereiniteit der rijksregeering zijn geplaatst de personeele unie in de lei ding van het rijksministerie van verkeers wezen en het rijksministerie van posterijen Naar aanleiding dat het dezer dagen (21 lsle:"e van posterijen Januari) 10 Jaar is geleden dat Floris Ver- 1 dgeheven en de beide ministe- ster overleed, zal ln den Kunsthandel hïwHS? vroeger' aPart kunnen Huinck en Scherjon, Heerengracht 469 te1 woi?eS„°ilieerd' Amsterdam, een overzichtelijke tentoon- e Fuellrer en rijkskanselier heeft den stelling van het werk van dezen meester i directeur-generaal der Duitsche ruksspoor- worden gehouden, waarvoor een 70-talwegen, dl'. Dorpmueller, benoemd tot rijks schilderijen, alle uit particuliere verzame- j nnlnister van verkeerswezen en den secreta- lingen, kon worden bijeengebracht. ris-generaal van het rljksmlnisterle van Hoewel direct na den dood van Verster. Posterijen, dr. Ohnesorge, tot rijksminister JAPAN. Het nieuwe bewind. Naar verluidt, zal het Huis van Afgevaar digden niet ontbonden, noch verdaagd worden, maar de nieuwe regeering zal ln een conferentie met alle parttlen verzoeken, om de volgende zitting op te schorten tot de nieuwe begrooting door de regeering zal vastgesteld zijn. Deze zal waarschijnlij k 13 Februari gereed zijn Admiraal Nagano, de minister van marine in het pas afgetreden mlnlsterie-Hirota. die zooals reeds gemeld, benoemd is tot opper bevelhebber der gecombineerde vlootstrlld- krachten. zal morgen aan boord van de „Moetsoe" uit Yokosoeka vertrekken naar een niet nader gemeld gebied waar ma noeuvres zullen worden gehouden hier ter stede, Den Haag en Rotterdam, retrospectieve tentoonstellingen van zijn werk werden gehouden, geschiedde dit nog nimmer in Amsterdam. De tentoonstelling zal Zaterdag 6 Fe bruari, des middags te 3 uur, door prof. dr. Albert Verwey worden geopend. van posterijen De rijkskanselier heeft den aftredenden rijksminister van verkeerswezen, baron von Eltz Ruebenach, schriftelijk dank gebracht voor de bewezen diensten. Er verluidt, dat de laatste, die R.K. is, zou zijn afgetreden wegens het verschil met de R.K. Kerk, doch officieel is dit niet. Hitier heeft voorts een „chef voor de or ganisatie van de Duitschers in het buiten land" benoemd. Zijn taak zal het zijn te waken voor de belangen van de Duitsche onderdanen ln den vreemde en te zorgen Te Den Haag slaagden voor 't examen costumlère mej. Leny Appel en mej. Willy Buutfeld, beiden alhier, en mej. C. H. de Munnik te Oegstgeest. Allen zijn leerlingen T van mevr. N. Kouw-De Rooze, hoofd- hun aangelegenheden ter kennis ko- leerares van den Bond van leeraressen en 1 jfgfl directrices in het Modevak- en Kunstnij verheids-onderwijs. tenlandsche zaken. Gouwleider Bohle, de Gisteren slaagden voor de examens chef van de buitenlandsche organisatie van ingesteld door de E. N. S. A. I. D. te 's-Gra- de N.S.D.A.P. is tot deze nieuwe functie be- venhage voor lingerie mej. A. van Kampen noemd. Voor zoover de besprekingen met en voor costumiète mej. M. Houben. zijn werkkring in verband staan, zal hij Belde stadgenooten zijn leerlingen van i deelnemen aan de zittingen van den ml- mej. M. H. van Hartevelt te Oegstgeest. nisterraad. men van het ministerie van buitenlandsche zaken. Daarom ls deze chef onmiddellijk ondergeschikt aan den minister van bui- UIT HET VERRE OOSTEN Troepen van Tsjang Hsoe Liang eischen zijn terugkeer. De communisten en extremistische ele menten van Tsjang Hsoe Llang hebben zich meester gemaakt van de controle over Sianfoe Zli hebben de ooorten der stad ge sloten en verzetten zich tegen een binnen rukken der regeeringstroeDen. Zi.i eischen den terugkeer van Tsjang Hsoe Liang VERDUISTERING TE HAZERSWOUDE. De gewezen postbode L. van G. uit Ha- zerswoude is wegens verduistering in dienst- betrekking en valschheid in geschrifte door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot acht maanden 'gevangenisstraf, well vonnis door het hof bij verstek werd be vestigd. De advocaat-generaal concludeerde heden tot bekrachtiging van het verstek-arrest, Het hof heeft thans het verstek-arrest be krachtigd. DE MUSSERT-ZEGELS. Naar wij vernemen, heeft het O.M. bil het Kantongerecht te Haarlem hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter inzake het voorhan den hebben van Mussert-zegels in den N.S.B.-sigarenwinkel in de Groote Hout straat te Haarlem. VERDUISTERING VAN ZESDUIZEND GULDEN. Dader tot één jaar cn vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde heden P. van V., vroeger gemeente-ont vanger te Hindeloopen. wegens verduiste ring van 6000 gulden tot éen jaar en vier maanden gevangenisstraf. De officier van Justitie had twee jaar ge vraagd. ENGELAND—KAAPSTAD. Llewellyn, die gistermorgen van Croydon vertrokken was, om te trachten het lucht- record EngelandKaapstad te verbeteren, ls wegens het slechte weer naar Engeland teruggekeerd. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" vertrok heden van het vlieg veld Tj 11111 tan te Batavia met medeneming van 256 kilogram post, 8 kilogram pakket- post en 52 kilogram goederen. Voor tus- schentrajecten waren 14 passagiers geboekt, VEREENIGDE STATEN De stakingen. De rechtbank heeft de vordering va" de General Motors toegewezen, en heefi t o- len. dat de twee bezette fabrieken 1 an 24 uur ontruimd moeten zijn. Voorts ,ieeft de rechtbank het posten verboden, en de nationale garde heeft een mitrailleur ge plaatst voor de Chevrolet-fabriek waar zich gisteren relletjes hebben afgespeeld. Een aantal postende arbeiders is door de nationale garde verjaagd en twee van hen J werden gearresteerd. De commandant der nationale garde heeft verklaard, dat den arbeiders ln de automobielindustrie niet zal worden toege staan, om aan de stakers, die de fabrieken bezet houden, levensmiddelen te brengen. De stakers, die de Chevrolet-fabrlektn bezet houden, hebben een verklaring afge legd, van den volgenden Inhoud: „Onze staking met gekruiste armen wordt van nu af aan een hongerstaking" Zij rekenen op „bloedige offers". ,f De vakvereenigingsleider Lewis ls uk Washington naar Flint vertrokken, waar hij den, aan de ontruiming, zooals die door het gerecht bevolen is, te bieden weer stand zal organiseeren. De directie der General Motors heel' verklaard, dat zij bereid is te onderhande len met de stakers, wanneer de werkplaat sen ontruimd zullen zijn. Ook ln een fabriek der Good Year in Akrun is een staking uitgebroken. Nader wordt gemeld dat de stakers o" Chevrolet-fabrieken bezet houden, en le vensmiddelen zijn voorzien. Gisteren ls door de vereeniging van Ame- rikaansche reeders en de vertegenwoordi gers der vakvereeniglngen een overeen komst onderteekend waarbij de loonen voor de leden der Internationale vakv|r* eenlging van zeelieden verhoogd worden met 10 dollar per maand. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2