STADSNIEUWS AfscHeid ds. W. Bouwman Vrachtauto te water WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 No. 23576 'Als predikant der Geref. Kerk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEPEN 77ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na een ambtsvervulling van ruim één-en-veertig jaar Restauratie van de N.H. Kerk te Baarn Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3d ctsrper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 -ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zIJhj per 3 maanden f. 2.34 per week ff. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.1 (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Na een diensttijd van ruim één en veertig iaar. waarvan twintig jaar de gemeente dezer stede, heeft gisteravond ds. W. Bouwman afscheid genomen als predikant der Gereformeerde Kerken. Onder de vele aanwezigen, die bü dit af scheid het bedehuis aan de Hooigracht vul den. merkten wii o.m. op ds. Dijk van Lei derdorp. ds. Eringa van Oegstgeest. ds. Broekstra van Rijnsburg. die met ds. Wier- sinsa alhier de classis vertegenwoordigde ends J. Verkuyl. die binnenkort als vierde oredikant der Leidsche gemeente zal wor den bevestigd. Ais overdenkingswoord voor deze af- scheidure had ds. Bouwman gekozen Jes. (0:8 „Het gras verdort, de bloem valt af, maar het Woord onzes Gods bestaat in der seuwigheid". Nu ik hier. aldus begon spr.. voor het laatst als dienstdoend predikant voor u op reed, vervullen velerlei gedachten miiMeer dan veertig jaar heb ik in 'sHeeren dienst solen werken en als ik terug zie op mijn iebrekkig werk dat ik als nietig zondig ansch heb mogen doen, dan zeg ik: gena. (God. gena. Spr. stelt dan in het licht, dat Gods Noord waarachtig en getrouw is en blijvend tot in der eeuwigheid. Tot ziin overdenkingswoord. Jes. 40 8 tomende, wees ds. Bouwman op de bood- ghap des Heeren. die de dienstknechten Gods hebben te brengen en die eenerziids smeekt van de vergankelijkheid van den mensch en een ernstig oordeel brengt, maar anderzijds ook spreekt van rijke troost. Al het vleesch en al wat daartoe behoort ran het gansche menschelijke geslacht, aldus spr. wordt door den profeet Jesaja in i tekst vergeleken met het verdorde gras de vergankelijke bloem Over dat vleesch is met de zonde de vloek gekomen. Zoolang wii niet een doemwaardig schepsel voor God zün geworden is er ook voor ons geen troost. Maar wanneer wii door Gods genade ons hebben leeren kennen als een doem- achuldige. dan komt God met het evangelie ran verzoening en verlossing tot ons. Het Woord Gods is vleesch geworden in den Messias, in welken Verlosser alle schuld 'enoend is. Diepen dank is spr. aan God verschuldigd. Ds. W. Bouwman. Ruim veertig iaar heeft lui dit Woord mogen brengen en den Verlosser mogen verkondigen. God alleen zij de lof. dank en aanbidding toegebracht. Die zulk een groot- sche en heilige taak heeft willen toever trouwen aan zulk een zondig wezen. Grooten dank is spr. eveneens verschuldigd aan de gemeente hier ter plaatse en aan die van vorige standplaatsen voor alle liefde, sympathie en steun steeds onder vonden. Er is voor mii. aldus spr.. alles overziende reden tot verootmoediging en dankzegging. En al vergaat nu alle heer lijkheid. dit staat vast. dat Gods Woord blijft tot in eeuwigheid. De dienaars gaan heen maar Gods Woord houdt eeuwig stand en zal niets aan Zitn heerlijkheid in- In verband met bewoning van Paleis Soestdijk door Prinselijk Paar. (Speciale berichtgeving). Daar Prinses Juliana en Prins Bernhard zich na hun verblijf in het buitenland te Soestdijk zullen vestigen, is het noodza kelijk gebleken dat in de Ned. Herv. Kerk te Baarn, waar de Koninklijke Familie steeds ter kerke placht te gaan, verschil lende veranderingen worden aangebracht. Binnenkort zal worden begon nen met de restauratie van de in 1674 door Stadhouder Wil lem III in dit kerkgebouw ge plaatste Koninklijke bank. Deze bank biedt slechts plaats aan drie personen, terwijl alleen de middelste plaats be hoorlijk is verlicht. In opdracht van H. M. de Koningin zal de bank worden weggebroken en hiervoor zul len drie fauteuils in de plaats komen. Verder zal de luifel worden vergroot en van een behoor lijk bovenlicht worden voor zien. Enkele minder fraaie banken, die dicht bij de Koninklijke bank staan, zullen worden ver vangen door stijlvolle stoelen. De Rijn- en Schiekade heeft al tot heel 'fel klachten aanleiding gegeven. Klagen bewoners in den zomer steen en been Jfer de stofwolken, welke als gevolg van "et njverkeer de openstaande ramen bin nendwarrelen, in den winter is het meer- ®a'.en de erbarmelijke toestand van het 'egdek, welke hen, die dezen dijk veel- Kldig passeeren, naar de pen doet grijpen. Ook voor automobilisten is het allesbe halve een genoegen deze kade te berijl'en. ontmoet men een tegenligger, dan is men «Ws blij, wanneer men den huizenkant houden en dus zekerheid heeft al- •nans niet. te water te geraken. De weg is dat draaien slechts op één plaats rjtolijk is en dat ook hier nog voet- en klemmen" liggen, ondervond hedenmorgen de chauffeur van boven staande ongeladen vrachtauto van de firma Van Gend en Loos. De bestuurder had juist zijn wagen op een oud spoor achteruit gereden en. tot stilstand gebracht cm vervolg: es in te schakelen op „vooruit" of de walkant brokkelde onder de achterwielen naar de slootzijde af met het gevolg, dat het voertuig meegleed en tot over de achter assen in den modder wegzakte. Gelukkig was de vrachtauto niet beladen en is ook de schade gering, doch het kostte heel wat moeite den wagen weer op het goede pad te brengen. Voorzoover de Rijn- en Schiekade op dien naam althans aanspraak kan maken! boeten. Alle wezenlijke vrucht van dat Woord zal ook eens ten hemel mede ingaan. Spr. bidt de gemeente van Leiden en alle gemeenten toe. dat zli mogen trouw blijven aan de banier des Heeren. Spr. richtte zich voorts met woorden van harteliiken dank tot de plaatselijke collega's en predikanten in de classis voor de vriend schap en liefde steeds van hen ondervon den om hierna kerkeraad, gemeentelijke commissies en catechisanten nog met een enkel woord te danken voor steun en mede werking in den geheelen ambtstijd zoo riik wedervaren. Spr. spoorde'allen aan het Woord Gods te blijven vasthouden. Zalig is hli die God ais ziin God en Vader mag aanbidden en liefhebben: dan valt alle vergankelijkheid des vleesches weg en zul len wij eens de heerlijkheid des Geestes aanschouwen. Nadat Ps. 111:5 was gezongen verliet ds. Bouwman den kansel en nam plaats in de ouderlingenbank. Ds. Thomas sprak vervolgens vanaf den kansel ds. Bouwman namens kerkeraad en gemeente toe. In een korte vaak geestige toespraak gaf spr. een terugblik op den ar beid van den thans scheidenden predikant in het midden der gemeente waarbij hij in het licht stelde, dat dr. Bouwman vaak licht in geestelijke duisternis bracht. Ds. Thomas dankte hem voorts voor ziin vriendschap en hulpvaardigheid en eindigde met hem Gods nabijheid en zegen toe te wenschen. Ds. E H. Broekstra van Rijnsburg voerde vervolgens namens de classis het woord. Ook spr herinnerde aan de groote hulp vaardigheid en vriendschap, accuratesse en correctheid van ds. Bouwman. Ook vooral als het de zendingsbelangen betrof was hli een man. die met. groote werklust bezield was. Spr., die aan menschen-verheerliiking niet mede wenschte te doen iets waarvan hij weet dat ook ds. Bouwman niets wil weten dankt God voor hetgeen Hij aan ons in ds. Bouwman heeft gegeven. In hem verliezen wij een trouwen dienaar des Woords. maar gelukkig God heeft weer reeds een dienaar in Zijn goddelijken raad bestemd die zijn plaats zal innemen. Spr. eindigde met ds Bouwman toe te wenschen dat God hem de troost moge geven van het Woord dat hij zelf zoove'e jaren beeft mogen brengen Toegezongen werd Ps. 48 6 „Want deze God is onze God", waarna ds. Bouwman met een enkel woord dank zegde voor de tot hem gerichte woorden om ten slotte ln een ernstig gebed de gansche ge meente aan God op te dragen. Na afloop van dezen dienst was er ge legenheid om in de consistorie afscheid van den scheidenden oredikant te nemen. Velen maakten hiervan gebruik. Hier werd ds. Bouwman bii monde van ds. Thomas nog toegesproken, die hem namens de gemeente een geschenk overhandigde. DE EGYPTISCHE PYRAMIDEN. Voordracht van dr. W. D. van Wijngaarden Gisteravond hield dr. W. D. van Wijn gaarden in het Rijksmuseum van Oudhe den alhier een lezing over doel en beteeke- nis der Egyptische Pyramiden. De belangstelling, die er altijd voor het Oude Egypte en zijn beschaving geweest is, is in de allereerste plaats te danken aan de pyramiden, die terecht tot de oudst be waard gebleven bouwwerken der aarde ge rekend worden. Als bouwwerk zijn zij het resultaat van een lange ontwikkeling. Zij wijzen op een nog oudere periode, waarin de bekende vorm van eenvoudige grafkuil met aaid- heuvel gebruikt werd. Reeds bij het begin van den historischen tijd valt in deze gra ven een ontwikkeling waar te nemen, die haars gelijke nergens ter wereld heeft. Spreker schetst deze ontwikkeling: de grafkuil wordt een kamer met zijvertrek ken, de aardheuvel wordt een rechthoekig steenen gebouw (mastabai. Op het einde van de derde dynastie ont staat hieruit een nieuw type, speciaal voor het koningsgraf, de pyramide, die feitelijk een in steen uitgevoerde, monumentaal omgevormde grafheuvel is. Ongeveer hon derd van deze bouwwerken, in meerdere groepen verdeeld, liggen er in een ongeveer 70 K.M. lange rij langs den woestijnrand aan den westelijken oever van den Nijl van Cairo af tot aan de Fayoem. Onder deze mag men eenige als overgangsvormen van de grafheuvel tot de pyramide beschouwen, die deze ontwikkeling duidelijk maken (de pyramiden van Saqqarah en Meidoem). Spr. behandelt dan de eigenlijke pyramiden, de z.g. roode pyramide van Dahsjoer en de triade van Gizeh uit de vierde dynastie, de pyramiden van Aboesir en Saqqarah van de vijfde en zesde dynastie. Ook na den eigenlijken pyramidentijd is de pyramide de typische vorm van het koningsgraf gebleven, al was de vorm niet gelijk aan de pyramide van Gizeh. De koningen van het Nieuwe Rijk bouwden zich te Thebe, de Nubische en Ethiopische koningen te Napata en Meroë pyramide- vormige graven. Ook in den klassieken tijd vertoonen enkele bekende graven dezen vorm (Pyramide van Cestius te Rome). Op grond van het nauwe verband, dat er bestaat tusschen pyramide en zon, meent men wel, dat de pyramide de belichaming is van een gansch nieuwe idee; de koning zou zijn graf een vorm geven, die zijn ge loof in den zonnedienst tot uitdrukking bracht. Deze beteekenis is echter pas na de vierde dynastie aan de pyramide toe gekend, toen de eeredienst van de zon in Egypte meer op den voorgrond trad. Anderen hebben ontkend, dat het ko ningsgraven waren en nog in onzen tijd vormen zij het onderwerp van allerlei spe culaties en theorieën. Speciaal omtrent de groote pyramide van Cheops te Gizeh heerschen dwaze en onjuiste denkbeelden: in haar afmetingen zouden astronomische grootheden symbolisch zijn, voorgesteld: zij zou een tempel zijn ter inwijding van candidaten in occule mysterieën. Al der gelijke beschouwingen zijn echter in strijd met de feiten. De eeuwigheidsgedachte ligt. evenals aan de geheele Egyptische kunst, ook aan den Egyptischen grafbouw ten grondslag en heeft in de pyramide haar volmaaktste, door eenvoud zoowel als door grootheid meest indrukwekkende uit drukking gevonden. MILITARIA. De sergeant administrateur J. Kloet van het 4e regiment infanterie is met ingang van 1 Februari jl. benoemd en aangesteld tot adjudant onderofficier administrateur, ontheven van zijn detacheering te Does burg en blijft ter beschikking van den commandant 4e R. I. tot nadere vacature in zijn rang of aanstelling tot schrijver le klasse De sergants-majoor administrateur Tuit- hof en Kuitmeijer zijn met ingang van 1 Februari in het genot gesteld van de jaar wedde aan hun rang verbonden met over plaatsing van laatstgenoemde naar 7e R. I. De sergeant-majoor administrateur Tuit- hof blijft tot nader order ter beschikking van den commandant 4e R. I. Dr. C. J. v. HOU WE.-INGE GRAFTDIJK. Ter voorziening in de vacature, welke binnenkort zal ontstaan door het aan dr J. Schoemaker, wegens het bereikt hebben van den pensioengerechtigden leeftijd, te verleenen eervol ontslag uit zijn betrekking van heelkundige, hoofd van de chirur gische afdeeling bij de gemeenteziekenhui zen te Den Haag. hebben B. en W. dier ge meente op de voordracht aan den raad geplaatst 1. Prof dr P R Michaël, hoogleeraar in heelkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen; 2. dr. C. J. van Houwoiinge Graftdijk, chirurg hier ter'stede. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Afscheid van ds. W. Bouwman als Gere formeerd predikant te Leiden. (Stads nieuws. le Blad). De regeling der ziekenverzorging; een ge wijzigd wetsontwerp. (3e Blad). Nederland en de rede van Hitier: te Ber lijn worden inlichtingen ingewonnen (Binnenland. 3e Blad). Vrijdag wordt ds. Lingbeek zeventig jaar (Binnenland. 3e Blad). Het groote kweekersproces in het Westland (Binnenland. 3e Blad). Nida Senff verbeterde het wereldrecord 200 M. rugslag. (Sport, 3e Blad). Ir. de Kok en Schmidt Crans per sport- vliegtuig naar Indië vertrokken. (Lucht vaart, 3e Blad). BUITENLAND. Stelt Duitschland koloniale eischen te Londen? (Buitenland, le Blad). Het Franschc kabinet krijgt van de Kamer een motie van vertrouwen inzake de landsverdediging. (Buitenland, le BI.) In Polen geen Volksfront. (Buitenland, le Blad). De sovjets protesteeren tegen Mexico's behandeling van Trotzky. (Buitenland, le Blad). Nieuwe moeilijkheden in de Amerikaausehe auto-industrie. (Buitenland, le Blad). De Engelsche gezant te Berlijn, sir Erio Phipps, gaat naar Pakijs. (Buitenland1, le Blad). Nieuwe functionarissen in Duitschland (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. LEZING OVER FOTOGRAFIE. Voor een kleine groep belangstellenden, in hoofdzaak leden der Leidsche Amateur- Fotografen Vereeniging heeft gisteravond de heer Franz Katolicky, fotoleeraar aan de Weertsche Volkshoogeschool, in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" een interessante lezing met lichtbeelden gehouden over de kunst van fotografeeren. Eigenlijk is dat heele- maal geen „kunst" meer, althans niet in de beteekenis van moeilijkheid, wanneer wij maar zijn toegerust met de juiste camera en het goede materiaal. Aan de hand van fraaie plaatjes wees spr. op de groote voordeelen. welke het gebruik van Panatomic-materiaal boven de ortho- chromatische films biedt Uitvoerig stond spr. ook stil bij het vraag stuk op welke wijze kleuren het beste in zwart en wit kunnen worden weergegeven, zoodat de reproductie de meeste overeen komst vertoont met de werkelijkheid. Tenslotte demonstreerde spr. een aantal camera's en smalfilmapparaten, die, waar de Kodak N.V. deze lezing organiseerde, alle tot dit fabrikaat behoorden. Aan de hand van een groot aantal foto's, vergroo tingen, e.d. kon men zich een voorstelling vormen van hetgeen met deze apparaten kan worden bereikt en welke vrijheden men zich kan veroorloven zonder dat de opnamen mislukken. Een hartelijk applausje voor den heer Katolicky vertolkte aller dank. L. K. V. „EIGEN FOK". In de laatstgehouden maandelijksche vergadering der L. K V. .Eigen Fok" kon de voorzitter mededeelen. dat 12 nieuwe leden tot de vereeniging zijn toegetreden, voor welk resultaat spr. den pronagandis- ten hulde bracht De heer Stalecker uit Den Haag hield vervolgens een interessante beschouwing over het opfokken en exposeeren van ras- konijnen en t 'antwoordde tenslotte vele vragen e'nc naar aanleiding daarvan werden g:steld. Te kwart over elf sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1