Duitschland—Nederland 2—2 me Jaargang Maandag 1 Februari 1937 No. 5 |yan Spaendonck scoort in de laatste minuut den gelijkmaker YAN HEDEN Drie debutanten in het Oranje-elftal ■uiu/iiiiuiiiiiiiiiiffl Het Nederlandsch elftal is er gisteren in het Rheinstadion te Diisseldorf in geslaagd tegen de zeer sterke Duitsche ploeg een gelijk spel te behalen, welk resultaat bijzonder eervol moet worden genoemd. Niet in het minst, omdat te elfder ure |«ee invallers in de Oranjeploeg moesten orden opgesteld voor spelers, die steeds [ten op den voorgrond tredende plaats in inze nationale ploeg innemen, n.l. voor IVeber en Smit. Van Weber werd verwacht, [dat hij juist de aangewezen man zou zijn om met. succes tegen het korte spel der luitsche voorhoede op te treden. Smit is eiken interlandwedstrijd de schakel tus- :hen middenlinie en voorhoede, hetgeen in [de ontmoeting tegen Duitschland van zeer eel beteekenis werd geacht, aangezien een ersterking van de middenlinie wel nood- takelijk scheen. Wilders, die in den oefen- ledstrljd te Rotterdam ook reeds voor feber was ingevallen, had toen min of ■r gefaald, zoodat velen met angst zijn streden in dezen interlandwedstrijd tege- stt zagen. Wilders bleek echter zoo bui- ïiewoon op dreef te zijn, dat Weber in iezen wedstrijd niet werd gemist. Het ont reken van Smit bleek inderdaad een han- licap, maar desniettemin heeft zijn ver teer, de P.E.C.-speler Heetjans, toch ver dienstelijk werk geleverd. Het gelijk spel was echter een dubbeltje op zijn kant, want eerst een halve minuut oor afloop slaagde Nederland er in het toen reeds niet meer verwachte tweede doelpunt voor Nederland te scoren, waar door het Oranje-elftal toch nog een door niemand meer verwacht gelijk spel be taalde. Zoo zagen de Duitschers zich nog te elfder ure de overwinning ontgaan en nog steeds is Oranje in de reeks wedstrij den tusschen beide landen twee punten voor! Wat het gelijk spel verdiend? De vraag rijst: Kreeg Nederland in dezen Wedstrijd niet meer dan het toekwam? Hoed beschouwd is Duitschland sterker ge weest dan de onzen. Er waren momenten, waarop de Duitschers zeer sterk domineer- ien. Wel staat daar tegenover, dat ook Bolland gedurende eenige korte kerioden teeft gedomineerd, maar Duitschland heeft bch vaak het beste van het spel gehad. Bovendien kan niet worden ontkend, dat onze tegenstanders vaak in technisch op zicht beter waren. Maar toch: meer dan een lelijk spel had Duitschland zeker niet ver diend. Goed beschouwd mogen ze nog blij zijn, dat het Nederland niet gelukt is op nieuw in Diisseldorf te winnen. De kans is er zeker geweest, temeer omdat met een weinig geluk beide Duitsche doelpunten hadden kunnen worden voorkomen. Het waren weinig fraaie goals, welke de Duit- schers scoorden. Het eerste kwam op zeer gelukkige wijze tot stand, terwijl bij het tweede Leo Halle een volkomen houdbaren '1 als gevolg van de gladheid liet glippen. Hieruit volgt reeds, dat de Duitsche voorhoede niet zoo bijster gevaarlijk was. Nog steeds bleken de Duitschers in hun oude fout te volharden: tot in het uiterste doorgevoerd samenspel, waarbij de afwer king doorgaans zeer slecht was. Men zag verscheidene prachtige aanvallen, welke werden besloten met een zoo zacht schot, dat Leo Halle rustig den bal kon afwachten. Zoolang onze Oosterburen geen kans zien om een werkelijk productieve voor hoede op te stellen, behoudt het Neder landsch elftal de beste kansen. Wij zijn ervan overtuigd, dat een volledig Ne derlandsch elftal gisteren in Diisseldorf de overwinning zou hebben behaald. Wie gisteren de Duitschers zag spelen, is het duidelijk geworden aan welke factoren het te wijten is. dat Duitschland in de Olympische Spelen van Noorwegen verlo ten heeft. Evenals drie jaar geleden, toen Nederland met 20 in Diisseldorf won, is tok in dezen wedstrijd aan het licht ge- v,-i en' t*3' het spel van de Duitsche natio nale ploeg een uiterst zwakke zijde heeft, lana verlieze "iet uit het oog, dat Duitsch- k'th op dezen wedstrijd in zeer bij- ïfere zrtate heeft voorbereid. e^®h^ beschouwde de ontmoeting tegen het (Van een specialen verslaggever) meerd. Uiterst nauwkeurig werd de te vol gen tactiek bestudeerd en elke speler kreeg nauwkeurige aanwijzingen, wat hij te doen had. Veertien volle dagen hadden de Duit sche internationals gelegenheid om zich zonder eenige zorg voor te bereiden voor de hun wachtende taak. Men vraagt zich daar bij haast af: Gaat een dergelijke voorberei ding voor amateurs niet een weinig te ver? Men was in Duitsche kringen zeer opti mistisch gestemd over dezen wedstrijd, hoe wel men aan den anderen kant niet uit het oog verloor, dat met het Oranje-elftal niet te spotten valt. Maar men meende toch re den te hebben om te veronderstellen, dat Duitschland veruit de beste kans had. Die meening werd over 't algemeen in Nederland wel gedeeld, temeer omdat men meende, dat het Nederlandsch elftal niet meer in den vorm speelt van een jaar geleden. „Wij nemen tegen Nederland geen enkel risico," verklaarde de trainer van Duitsch land dr. Otto Nerz. „Wij hebben afgezien van het nemen van proefnemingen. Wij moeten tegen Nederland met een elftal ko men, waarin wij het volste vertrouwen heb ben." En zoo verscheen Duitschland met een team, dat op één uitzondering na uit spelers bestond, die reeds tal van malen voor hun land waren uitgekomen. De meesten had den reeds meer dan 20 interlandwedstrijden op hun naam. De groote teleurstelling. Slechts voor één plaats moest dr. Nerz wel een proef nemen, n.l. voor die van midvoor. Er bestaat in Duitschland n.l. zoo iets als een'fcentervoorplaats-vraagstuk. Men zoekt naar een goeden aanvalspeler, die men ge- vpnden meende te hebben in Friedel, den midvoor van de Duitsche kampioensclub F. C. Nürnberg. Maar Friedel was een groote ontgoocheling. Hij presteerde letterlijk niets en het eenige, waarin hij zich onder scheidde was het missen van geheide kan sen. Overigens is de wijze, waarop de Duit schers het systeem, waarin ze waren onder wezen, tot het uiterste volhielden, bewon derenswaardig. De midhalf Goldbrunner had feitelijk tot eenige opgave Bakhuys te be waken, waarin hij vrij goed is geslaagd. Maar iets anders deed de Duitsche midhalf feitelijk niet. Hij had tot taak uitsluitend afbrekend te spelen en aan die opgave heeft hij goed voldaan, tot acht minuten voor afloop, toen hij het slachtoffer van zijn eigen afbrekend spel werd. De Duitschers speelden sterk defensief, n.l. met drie backs, drie halfs en vier voorwaart- sen. De eigenlijke spil was Szepan van Sclialke '04. die zijn moeilijke taak op een meer dan schitterende wijze heeft vervuld. Twee invallers. Maar voor we nog een en ander vertellen over de speelwijze der Duitschers, waarover heel wat is te zeggen, eerst iets over het Nederlandsch elftal. Weber kon niet spelen in verband met zijn schouderblessure, ter wijl op het laatste moment Smit werd ver vangen, die nog steeds met zijn knie suk kelt. Aangenomen kan worden, dat het spe len met twee Invallers een gevolg is van de bepalingen van de FIFA., dat met uitzonde ring van den keeper tijdens den wedstrijd geen spelers mogen worden vervangen. Men durfde het niet riskeeren Weber en Smit op te stellen en zoo verschenen Wilders en Heetjans in het veld. In tegenstelling met de Duitschers speelt het Nederlandsch elftal niet volgens een lesje, een van te voren er in gestampt systeem. Maar wel wordt voor den wedstrijd gesproken over de speelwijze, welke ver moedelijk het meeste succes zal sorteeren. Men was voornemens het daarheen te lei den om den voortreffelijken Duitschen linksbinnen Szepan, de eigenlijke spil van de ploeg, onschadelijk te maken. Maar dat is niet gelukt. Wel slaagde men er echter in af en toe den bewaker van Bakhuys Gold brunner van de wijs te brengen doordat onze midvoor dan verder terugging, terwijl Heetjans zijn plaats innam. Maar het voor naamste van de tevoren beraadslaagde speelwijze was toch wel, dat onze verdedi ging zich niet te ver naar voren waagde, hetgeen in de kaart spelen zou zijn van het Duitsche systeem. Onze achterhoede. Onze backs waagden zich niet te ver van honk. Evenmin werd gepoogd de buitenspel- val open te zetten, hetgeen verstandig was, want de Fransche arbiter was niet al te sterk op offside. Caldenhove heeft een schitterende partij gespeeld. Hij was misschien de beste speler van de Nederlandsche ploeg. Overal waar gevaar dreigde dook hij op en hij bleek een buitengewoon goeden klik te hebben od de speelwijze der Duitsche voorhoede. Zijn taak was des te moeilijker, omdat Van Heel vooral aandacht moest besteden aan het voeden der voorhede. Nu wilde het toeval juist, dat ver-uit de belangrijkste man van de Duitsche aanvalslinie rechtsbuiten Lehner was. Het feit. dat hij beide doel punten scoorde, zegt genoeg. Steeds moest Caldenhove naar den vleugel rennen om Lehner aan te vallen. Zeer dikwijls had hij daarbij succes. De opvatting van de T.C., n.l. dat Van Heel als aanvallende kanthalf moest ontreden heeft zijn goede, maar ook ziin kwade zijde gehad. Wij voor ons zou den liever hebben gezien, dat Van Heel meer aandacht aan Lehner had besteed, die naar onzen zin te veel vrij werd gelaten. Had men Lehner beter bewaakt, dan zou de kans op een Nederlandsche overwinning niet gering zijn geweest. De Nederlandsche achterhoede was overi gens uitermate safe. Aan beide kanten wa ren de verdedigingen goed beschouwd te sterk voor de aanvalsllnies. maar men ver- gete vooral het kenmerkende verschil tus schen beide defensies niet. n.l. dat de Duitsche in tegenstelling met de Holland- sche. opzettelijk werd versterkt. In tegenstelling met de verwachtingen, bleek Wilders een achtersoeler van formaat. Hij heeft een schitterend debuut gemaakt. Wilders had een groot aandeel in het voor ons zoo gunstig resultaat. Doelman Halle was bij het tweede doel punt minder fortuinlijk. Het harde schot van Lehner kwam recht op hem af. Hji liet zich vallen, maar de bal ging onder hem door In het net Naar Halle ons verzekerde zou hij den bal hebben gehouden, indien de gesteldheid van het terrein welke overigens meeviel beter was geweest In de goals was het erg modderig en hij was in den modder blijven steken Aan de eerste goal heelt Halle naar onze meening geen schuld. Hij lieo toe naar den hoek. waarin Günther. de Duitsche linksbuiten, schoot. Het harde schot kwam echter tegen de lat, waarop de bal naar rechts vloog. Lehner kon toen. vóór Halle naar den anderen hoek was eeloooen met een vrii gelukkig kop balletje scoren. W rl eaerland als de belangrijkste wedstrijd van de lzoen- Men zou er a^les °P zetten om Bevreesde „Oranienhemden" te kloppen j s- ,,Vi ullfClllfvIllUvil tv IVivjJjIt.Il i in Tv a!ans van de wedstrijdenreeks weer ~,.PanV"cht te brengen. Gedurende enkele I Trni men een 20-tal spelers in een V-„f,™.nSslager" bijeengebracht, waaruit otte het definitieve team werd gefor- De samenstelling der elftallen was als volgt: Duitschland JAKOB JANES MUNZENBERG GELLESCH GOLDBRUNNER K1TZINGER LEHNER HOHMANN FRIEDEL SZEPAN GUNTHER Scheidsrechter LECLERCQ (Frankrijk). v. NELLEN HEETJANS BAKHUIJS v. SPAENDONCK WELS VAN HEEL ANDER1ESEN PAAUWE CALDENHOVE WILDERS HALLE Nederland DOOR DE CLUBS UIT LEIDEN EN OMGEVING. 2de klasse: U.V.S.—U.V.V.: Alphen—The Rising Hope. 3de klasse: A.S.C.Delft; HillegomHil- linen; GoudaLugdunum; Bodegraven de Musschen. 4de klasse: Leidsche BoysL.F.C.; V.D.S. Roodenburg; Waddinxveen—Alphia; Bos- koopsche BoysTona; V.V.D.D.V.S.; LD.W.S.n-Te Werve; Oranje BlauwZwart Blauw; de JagersD.S.O. Res. 2de klasse: A.D.O. 3Alphen 2. Res. 3de klasse: Lugdunum 2U.V.S. 2; Alphia 2—A.D.O. 4. Quick 3—A.S.C. 2: L.F.C. 2Bodegraven 2. Dc middenlinic. De Nederlandsche middenlinie heeft veel beter gespeeld dan velen verwachtten. An- derlessen heeft weliswaar geen buitenge woon goeden wedstrijd gespeeld, maar on voldoende was hij geenszins. Juist in het Duitsche speltype is het voor de spil van de tegenpartij vaak heel moeilijk goed spel te leveren. Anderiessen heeft, vooral in het begin ontegenzeggelijk zwakke momenten gehad, maar globaal genomen leverde hij goed werk. In het laatste deel van den wed strijd was lui zelfs zeer goed op dreef. Van Heel bleek weer zoo'n meesterschap over den bal te bezitten, dat hij met ziin tegenstanders soms niet de minste moeite had Hij heeft ontegenzeggelijk prachtig gespeeld, al zouden vii liever hebben gezien, dat hij aan zijn verdedigende taak meer aandacht had geschonken. Maar ziin con signe was bovenal het steunen van den aanval, hetgeen tenslotte ook toet tweede Nederlandsche doelpunt bracht. Bas Paauwe heeft zich kranig geweerd. Ook in defensief oozicht speelde hij heel goed en het was mede een gevolg van ziin snel, dat de Duitsche linksbuiten Günther niet erg gevaarlijk was. Ook in aanvallend oozicht verstond Paauwe zijn taak goed De voorhoede. De voorhoede heeft wel eens beter ge speeld dan gisteren. Dat stellen wij voorop. Maar aan den anderen kant kan ook niet worden gezegd, dat onze aanvalslinie slecht was. Integendeel. Men vergete niet. dat er twee debutanten bii onze voorspelers wa ren. terwijl het zeer ste^k verdedigende snel der Duitschers mede oorzaak was van de moeilijkheid om tot een goede ontplooiing van het soel te komen. Bakhuys kon geen stao doen zonder oo Goldbrunner te stuiten maar desniettemin zag onze aanvalsleider in tegenstelling met den Duitschen mid voor herhaaldelijk kans om goed naar de vleugels te spelen. Ziin bewaking ten soi.it was Bakhuys toch nog dikwijls de ziel van den aanval. Wels kreeg dikwijls goede ballen van hem. hetgeen mede de oorzaak was, dat de kleine Gorcummer in dezen wed strijd zoo gevaarlijk was. Wels was. hoewel zijn figuur tegen de sterke Duitschers een groote handicap was de man van wien het meeste Initiatief uitging. Hü heeft o.i een der beste wedstrijden van ziin internatio nale loopbaan gespeeld Ziin goed afgemeten voorzetten hebben den Duitschen verdedigers heel wat moeite gekost. De sterke bewaking van Bakhuys gaf onzen binnenspelers wat meer bewegingsvrijheid, maar toch wisten Heetjans en Van Soaen- doiïék daar niet voldoende van te orofitee- ren. Daarmede willen wij echter geenszins zeggen, dat de nieuwelingen hebben gefaald. Van Spaendopck had in de eerste helft zeer goede momenten. Na de rust raakte hii wat vermoeid maar hij was toch mans genoeg om oo zeer fraaie wijze den gelijkmaker voor Nederland in het net te koppen Heetjans viel niet op Maar toch heeft hto. inzonderheid ook in de eerste helft, laten zien. dat hii een geboren voetballer is. De leden van de T C waren van mee ning dat hii verdienstelijk heeft gewerkt. Zij zagen in ziin soel vele fiine trekjes. Resumeerende: een Oranjeploeg, waarover we tevreden kunnen zijn en die als geheel beter heeft gespeeld dan het team, dat tegen Noorwegen uit kwam. Men diene bii een beoordeeling der spe lers nooit uit het oog te verliezen dat deze wedstrijd, mede door het gladde veld. een uitzonderlijk zware was. De Duitschers za ten bovendien geweldig od den bal. terwiil ze hoewel ze steeds zeer fair speelden toch soms rijkelijk forsch waren. Vooral met de kanthalfs was dit het geval. Van Nellen, onze linksbuiten, had aan den Schalker Gellesch een zeer vinnie spelenden tegenstander. Maar toch zag van Nellen dikwijls kans zich vrfj te spelen Tegen het laatst zakte de Deftenaar wat af, maar toch was over 't geheel genomen ziin od- treden eveneens bevredigend De Duitschers. Over onze tegenstanders hebben we fei telijk reeds voldoende gezegd. We willen hen nog even afzonderlijk onder de loupe nemen. Jakob bleek een uiterst betrouwbaar en vooral moedig doelwachter, die niet schroomde zich zelfs voor de voeten van zijn tegenstanders te werpen. De wijze, waarop hij den eenigen kogel, welke Bak huys kon lossen keerde, was meesterlijk. Janes en Münzenberg waren betrouwbaar als steeds, hoewel ze soms te weinig op hun doelman rekenden. Daardoor trapten ze den bal wel eens weg, wanneer Jacob dien ge- De voetbalwedstrijd DuitschlandNeder land eindigt in een gelijk spel (22). Noorsehe successen in de Europeeschc cn wereld-kampioenschappen schaatsen rijden. De voorloopige uitslag van den sterrit naar Monte-Carlo. Voor de Europeesche zóne van het Davis- cuptournooi hebben 23 landen inge schreven. Dijkstra wint Friesch amateurkampioen schap op de schaats. De Nederlandsche ski-kampioenschappen te Arosa. makkelijk kon pakken, waardoor juist ge vaarlijke situaties ontstonden. Goldbrunner kwam in het begin van den wedstrijd met zijn eigen keeper in botsing, waardoor hij geblesseerd raakte. Hij bleef als een klit aan Bakhuys hangen en volgde dien op al zijn schreden. Zeven minuten voor afloop kopte hij zoo laag. dat Bakhuys hem raakte boven den neus. Hevig bfoedend moest Goldbrunner het veld verlaten. Er bleek bij een geneeskundig onderzoek ge lukkig niets gebroken te zijn. Gellesch en Kitzinger waren taaie, soms rijkelijk forsch spelende kanthalfs, nuttige spelers, maar toch geen voetballers van groot formaat, zooals Szepan, de eigenlijke midhalf, die over een meesterlijke balbe handeling bleek te beschikken en steeds zuiver den bal afgaf. Zijn fout was echter ook, dat hij het spel vaak ie kort hield. De rechtervleugel was het gevaarlijke deel der Duitsche voorhoede. Hohmann, de rechtsbinnen, had af en toe uitstekende momenten, maar de beste man was toch de snelle, goed schietende Lehner. Friedel was zooals we schreven een faillure, ter wijl linksbuiten Günther evenmin sterk was. De scheidsrechter. De Fransche scheidsrechter Leclercq had de verdienste, dat hij het spel niet noodeloos onderbrak. Hij liet vrij forsch spel toe, maar wanneer het noodig was, greep hij in. Alleen op buitenspel was hij niet sterk. Het spelverloop. En tenslotte nog in het kort iets over het spelverloop. In tegenstelling met de beide vorige malen, klopte de regeling op het terrein goed. Er waren niet minder dan 63.000 toeschouwers, die allen het ver loop van den strijd goed konden volgen. Er waren 13 a 14.000 Nederlanders, van wie velen per extra trein naar Düsseldorf waren gekomen. Duitschland wint den toss, zoodat de Ne derlanders tegen den wind in beginnen. Dit blijkt voor de onzen echter geen be zwaar om direct alle kracht op den aanval te zetten. De eerste tien minuten komt de Duitsche voorhoede bijna niet aan bod. Al dra blijkt, dat het veld glad. maar toch vrij goed bespeelbaar is. Voorzetten van Wels en Van Nellen en passes van Bakhuys worden door Jakob onderschept. Als Van Nellen den rechtshalf der Duitschers pas seert en met een vrij veld voor zich een eind doorloopt om daarna voor te zetten, schiet Van Spaendonck net naast. De eerste aanval der Duitschers, geleid door Günther, is uiterst gevaarlijk. Slechts door zich voor den Duitschen linksbuiten te w;erpen kan onze doelman redden. Even later wordt Caldenhove gepasseerd door Lehner, maar voor de Duitscher kan schie ten, heeft onze linksback zich reeds her steld. Na een verren trap van Paauwe. volgt een snelle Nederlandsche aanval, waarbij Jakob met moeite redt. Als Bakhuys den bal vrij krijgt, passeert hij naar Heetjans, maar Jakob haalt den bal voor diens voe ten weg. De Duitschers worden nu steeds sterker. Na een afgeslagen aanval komt de bal bij Szepan terecht, die een vliegend schot juist onder de lat lost. Halle slaat echter op meesterlijke wijze het leder corner. Deze hoekschop levert niets op, maar de Duitsche voorhoede komt terug en Hoh mann lost een zeer hard schot, dat Halle weer corner slaat. De hoekschoppen blij ken ook in het verdere verloop van den strijd niet veel gevaar op te leveren. Onze backs weren zich enorm. Ook Wil ders onderbreekt menige Duitsche aanval. Dan weet Wels Kitzinger te verschalken. Hij zet zuiver voor. waarop Bakhuys in- kept, maar Jakob keert den bal Nu is Nederland weer even in den aanval en een zuivere corner van Wejs wordt slechts met de grootste moeite afgeslagen. Zeven en twintig- minuten zijn er gespeeld, wanneer Duitschland nog vrij onverwacht de score r-pent. Gün ther schiet har*? tegen de lot waorop Lehner inkort Tcergr^f- fv~rV'~n Halle en Van Heel een doelpunt te voorkomen. De bal vliegt tusschen hen door in het net.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9