BINNENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Heandeg t Februari 1937 Vele kinderen jammerlijk verdronken Plotselinge zenuwpijnen' KERK- EN SCNOOL1FUWS H.M. de Koningin in Zeil aangekomen. Het Prinselijk Paar te Krakau De Indische begrooting 1937. Het ijs was overal onbetrouwbaar Droefheid in verschillende gemeenten Sloan's Liniment H.M. de Koningin ls Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf ln goede gezondheid oer auto ln Zeil am See aangekomen na een moolen rit over de met hard bevroren sneeuw bedekte wegen. Na het bezoek naar Krynica teruggekeerd. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard zijn Zaterdagavond uit Zakopane in Krakau aangekomen. Te hunner eere had het gemeentebestuur een Illuminatie laten aanbrengen aan de voornaamste monumenten der vroegere Poolsche hoofd stad. Het vorstelijk naar heeft te Krakau het museum en eenlge kerken bezichtigd en een bezoek gebracht aan het kasteel Wawel. In de kathedraal van Wawel betraden de hooge gasten de crypte van St. Leonard en legden zit bloemen oo de sarcophaag van maarschalk Pilsoedski. In hun gezelschap bevonden zich de onder-woiwode van Kra- iau. Malaszynski. de stadsoresldent Kapllnckl en de garnizoenscommandant, generaal Mond. Olsternamiddag vertrok het Prinselijk paar per salonrljtuig naar Krynica. gelijk zal zijn door middel van het indivi- dueele restrictiestelsel overproductie van rubber in Nederlandsch-Indië ln voldoende mate te voorkomen. Of en in hoever aanleiding bestaat om over te gaan tot verhooging van de sala rissen en loonen der Indische landsdie naren, hangt uiteraard af van verschil lende omstandigheden, o.a. van den in vloed, die de waardevermindering van den gulden zal blijken uit te oefenen op het peil van de kosten van levensonderhoud der verschillende ambtenarengroepen. Tot dusver is die invloed van slechts geringe beteekenis geweest. Van het standpunt der Indische regee ring tegenover de N.S.B. in Indië heeft de minister ten vorigen jare een uiteenzetting gegeven. Hij moge mitsdien zich thans be palen tot het geven van de verzekering, dat de regeerlne waakzaamheid betracht en aan de ontwikkeling dier beweging de ver- eischte aandacht geeft en doet geven. BESPREKINGEN DER K.L.M, TE LISSABON. Over een eventueelen fcransatlantischen luchtlijn naar West-Indic. Te Lissabon zijn vertegenwoordigers aangekomen van de K.L.M. voor het voeren van onderhandelingen met den secretaris van den Portugeeschen lucht- vaartraad, teneinde te mogen vliegen over Portugeesch gebied, in verband met de plannen der K.L.M. tot instel ling van een transatlantische luchtlijn naar Nederlandsch West-Indië, via Lis sabon en met tusachenlanding te Porto Praia, de hoofdstad der Kaap Verdische eilanden. De K.L.M. bevestigt, dat zich inderdaad rsnigen harer vertegenwoordigerst te Lissa- tai bevinden voor het voeren van bespre kingen. die echter een zuiver informatief brakter dragen en ten doel hebben, de ncodige gegevens te verzamelen om de mo- jeliikheld na te gaan van de eventueele instelling van een luchtlijn naar Parama ribo, Deugdelijke basis voor verderen herstelarbeid. F. 780.000 voor de Koffiecultuur. Verschenen ls de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de begroo ting van Ned.-Indië 1937. Wij ontleenen daaraan het volgende: Ook de minister verheugt zich over de zoo treffende wijze, waarop Nederlandsch- Indië getoond heeft mede te leven in de nationale blijdschap en dankbaarheid ter gelegenheid van de verloving en het hu welijk van H.K.H. Prinses Juliana. Een woord van bijzondere waardeering vinde bier een plaats voor de zelfbestuurders, die zelve herwaarts gekomen zijn om het hu welijk bij te wonen dan wel voor de bij woning daarvan deputaties hebben afge vaardigd. Een wetsontwerp tot wijziging der Indi sche Staatsregeling, o.m. teneinde de be handeling van ontwerpen van wet en van algemeene maatregelen van bestuur, zoo- Jiede van aanvullende begrootingen door net college van gedelegeerden mogelijk te Haken, is in voorbereiding. Met betrekking tot de economische poli tiek wordt opgemerkt, dat door de ver schillende uit de behoeften der realiteit geboren maatregelen de economische en financieele ineenstorting van Nederlandsch Indië is voorkomen en een deugdelijke basis kon worden verkregen voor verderen herstelarbeid. Het komt er nu echter op aan, dat men de noodige voorzichtigheid blijft betrach ten en dat men zich niet laat verleiden tot bet in het leven roepen van schijnwelvaart door middel van allerlei grootsch opge zette werken, die economisch in de lucht hangen. De huidige wereldverhoudingen zijn nog dermate ongewis, dat de minister ook thans nog niet den tijd aangebroken ziet °tn tot het voeren van een zg. „princi- pleele" economische politiek over te gaan en dus een algemeen plan tot herstel der welvaart te ontwerpen. Aangezien de positie van de koffiecul tuur. ondanks de prijsstijging, nog zwak heelt de regeering het voornemen een oeorag van ten hoogste f. 780.000 beschik bar te stellen voor de verbetering van de su'tuur en de bereiding van koffie, zoo- W Lvoor marktonderzoek en propaganda «bevordering van den afzet van dat product Van dat bedrag zal f. 415.000 wor- en verkregen uit de opbrengst van de nans ingetrokken koffiecrislshefflng hier lande, terwijl met het resteerend be- tin/ van f 365.000 bij aanvullingsbegroo- 8 voor 1937, zal worden gerekend. Be- jj 7?nf van den invoer van vreemde kof- zom. i Ederland acht de minister niet van dat ri voordeel voor de Indische koffie. kunnJ daartegenover staande nadeelen 'unnen worden aanvaard. minister ls van oordeel, dat het mo GENERAAL BOERSTRA NAAR INDIË TERUGEKEERD. De commandant van het leger en hoofd van het Departement van Oorlog in Ned. 1 Indië. luitenant-generaal M. Boerstra is Zaterdag per K.L.M.-vliegtulg ..Perkoetoet" naar Ned. Indië teruggekeerd. Namens den minister van staat, minister van koloniën werd hem uitgeleide gedaan door den kolonel van den generalen staf van het Ned. Ind leger A. A. G. Feuilletau de Bruyn. DE GENEESKUNDIGE DIENST TIJDENS DE WERELDJAMBOREE. Het comité voor geneeskundige verzorging en hygiëne der Wereldjamboree 1937 onder leiding van dr. L. S. Hannema te 's Graven- hage iRoode Kruis Ziekenhuis) bereidt de geneeskundige verzorging der ongeveer 25.000 jongens voor. Ernstige zieken zullen naar Haarlem worden vervoerd. Op het ter rein zelf komt een noodziekenhuis met 100 bedden en 8 hulpposten, waaraan verbonden een internist, een chirurg, een tropenarts en 12 kampartsen, welke laatste in het kamp zelf onder dak worden gebracht. OFFICIEELE INDIENSTSTELLING VAN DE „PRINS BERNHARD" TE RUHRORT. Zaterdag heeft te Ruhrort met eenige plechtigheid de officieele lndienststelling plaatsgehad van het schoolschip „Prins Bemhard" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. HEFFINGSVERLAGING VOOR ZETMEEL. Heffing op visch- en diermeel afgeschaft. Naar wit vernemen, zal met ingang van heden wederom een belangrijke hefflngsveriaglna ten aanzien van eenlge proaucten ln werk.ng treden. Ten eerste zal de heffing op zetmeel en zetmeeiderivaten over de geheele linie met f. 0.50 worden verlaagd, welke verlaging mogelijk ls geworden ten ge volge van de stijging der aardappel- meelprijzen. Ten tweede zullen het invoerprijs- verschil voor alle soorten visch- en diermeel, alsmede de bereldlngsheff.ng op vleeschbeenderenmeel en ander dan ontlijmd beendermeel. welke beide thans nog f. 0.75 bedragen, geheel wor den ingetrokken Deze intrekking heeft mede tot gevolg, dat tegemoet gekomen wordt aan de moei- liike omstandigheden waarin de pluimvee houderij. welke een belangrijke afneemster van visch- en diermeel is. verkeert. In verband hiermede zal er over de op 1 Februari 1937 aanwezige abnormale voor raden visch- en diermeel een voorraads- restitutie worden verleend ten bedrage van f. 0.25 welke voorraadsrestltutie. tezamen met de per 7 December 1936 over de ab normale voorraden verleende voorraads restltutie ten bedrage van f0.75 een com pensatie vormt tegenover de bii de instel ling van het visch- en dlermeelmonopolie per 13 Mei 1935 over de abnormale voor raden geheven vooraadsheffing ten be drage van f. 1. Ten einde ln aanmerking te komen voor deze voorraadsrestltutie. dienen belang hebbenden ten spoedigste aan de Neder- landsche meelcentrale opgave te verstrek ken van de juiste grootte hunner voorraden visch- en diermeel na afloOD der expeditie werkzaamheden op 30 Jan. 1937. gesplitst naar soort, alsmede naar binnenlandschen dan wel bultenlandschen oorsprong Alle andere thans geldende restitutie- en steunverleningen voor visch- en dier meel zullen dientengevolge met ingang van 1 Februari 1937 tevens worden ingetrokken. Zondagsrust, onderwijs, sociale verzekering, volkshuisvesting, alcoholisme en belastin gen: elders werden tal van wijzigingen voorgesteld Na uitvoerige discussies werd het program vastgesteld, met machtiging aan het dage- lltksch bestuur tot het aanbren2en van enkele redactlewitziglngen BOTERNOTEERING. De heffing oo boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 1—6 Februari, behoudens tus- schentijdsche wijziging, vastgesteld oo 80 cent per K.G. r VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 70 jaar is te Den Haag overleden de heer P. S. Groen, kolo nel-inspecteur van het korps Mariniers b.d. UIT NED. OOST-INDIË. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING C.N.V. Het Christelijk Nationaal Vakververbond heeft te Utrecht een buitengewone alge meene vergadering gehouden, voornamelijk ter vernieuwde vaststelling van het sociaal- Dolltiek program onder voorzitterschap van den heer A. Stapelkamp. De oud-voorzitter, de heer K. Kruithof, werd tot eere-voorzttter benoemd. De heer J. Schipper, secretaris van het C.N.V. gaf hierop een inleiding op de door het daeelliksch bestuur voorgestelde wijzi gingen ln het sociaal-politiek program Ongewijzigd bleven de hoofdstukken over Tengevolge van de plotseling ingetreden dooi werd het ijs, voor zoover het ergens reeds betrouwbaar mocht heeten. plotse ling wel zeer onbetrouwbaar. En deze on verwachte dooi heeft talrijke levens ge- elscht, In het bijzonder die van kinderen, welke zich op het te zwakke ijs hadden gewaagd Een vreeselljk ongeluk vond plaats in de buurtschap Herculo der ge meente Zwollerkerspel. Daar zijn gistermorgen omstreeks elf uur drie zoontjes van de familie Cuper aldaar, resp. elf. negen en acht jaar, door het ijs gezakt en verdronken. De kinderen hadden zich op een der kolken achter den IJsseldijk gewaagd. Tengevolge van de dooi was het ijs daar echter reeds te broos geworden om hun gewicht te dragen, met het gevolg dat zij er door zijn gezakt en alle drie om het leven zijn gekomen. De drie kinderen bevonden zich op het ijs van de kolk, waar des zomers het Kristal-bad is gevestigd. Zij vermaakten zich met het vangen van waterhoentjes. Plotseling brak het ijs op de plek, waar de 11-J. Johan en de 9-jarige Hendrik ston den. Toen de 8 J. Marinus zag wat er ge beurde, schoot hij zijn broertjes te hulp, doch dezen trokken ln hun angst ook Marinus het water in. Op den walkant stond een vierde broertje en een jongetje van zes Jaar, dat onmiddellijk hulp ging halen. Hij liep naar buren, die er na drie kwartier in slaagden de kinderen op te halen. De levensgeesten waren op dat moment evenwel reeds geweken. Niette min heeft een ontboden geneesheer nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast. De slachtoffers zijn de drie oudste kin deren van den jachtopziener Cuper. De deelneming voor het diepgetroffen gezin, dat nog slechts drie kinderen heeft mogen behouden, is vanzelfsprekend zeer groot Even ontzettend was het ongeluk, dat op een toegevroren poel nabij Beek onder Princenhage plaats vond. Daar waren gistermiddag te half vijf vier kinderen aan bet schaatsen rijden, toen het ijs plotseling bezweek en twee kinderen, een zoontje en een dochtertje van den heer A. Peemen, resp. elf en tien jaar oud, onder water verdwenen. De twee andere kinderen zijn onmiddel lijk hulp gaan halen. Met behulp van een ladder hebben omwonenden de twee kin deren na ongeveer tien minuten op het droge gebracht. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Het stoffe lijk overschot der kinderen is naar de ouderlijke woning overgebracht. Ook een gezin in Oyen (N.-Br.) is in zwa- ren rouw gedompeld! Gistermiddag waren daar twee kinderen van den landbouwer K. van O., de 9-jarige Carolina en haar 14-Jarig broertje Martien, gaan schaatsenrijden. Toen de schemer in viel. wilde de vader zich op de hoogte stel len waar zijn kinderen zich bevonden. Hij zocht de omliggende bevroren wateren af, doch vergeefs. Ongerust geworden, waarschuwde hij de andere leden uit het talrijke gezin en wel dra toog men er in alle richtingen op uit. Ook vele inwoners van Oyen sloten zich bij hen aan. Eerst laat in den avond, tegen negen uur, werd van de vermissing aan gifte gedaan bij den gemeente-veldwachter. Na urenlang zoeken, te ongeveer half twee, ontdekte men aan den Hemelrijk- schen Waard langs een afgesloten ge deelte van de Maas, dat was bevroren, afdrukken van kindervoetstapjes in de sneeuw. Hier zag men al gauw een wak en na korten tijd dreggen werden de lijkjes van de vermiste kinderen opge haald. Ze hadden de schaatsen nog onder. De deernis met het zoo zwaar getroffen gezin is groot. Ook te Boxtil werd men opgeschrikt door een vreeselijk ongeluk. Zaterdagmiddag te kwart voor vijf zijn twee meisjes en een jongen, die op een dichtgevroren ven nabij de gemeente aan het schaatsen waren, door het ijs gezakt. Een der meisjes en de jongen konden door handreiking worden gered. De zestienjarige S. S. werd eerst na tien minuten boven water gebracht Kunstmatig ademhaling kon niet meer baten. Het lichaam is naar de ouderlijke woning vervoerd. Te Millingen is Zaterdagmiddag te 2 uur de 12 jarige zoon van den heer O. bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. Al deze tragische ongelukken toonen overduidelijk hoe voorzichtig men moet zijn. zich op het ijs te begeven. Een ernstige waarschuwing aan de jeugd is voorzeker niet .overbodig! CENTRALE COMMISSIE VOOR EMIGRATIE EN KOLONISATIE INGESTELD. BUITENZORG. 30 Jan. (Aneta). Inge steld Is een centrale commissie voor emi gratie en kolonisatie van inheemschen. De commissie heeft de algemeene leiding der inheemsche kolonisatie en de taak der re- geerlng voor te lichten op dit gebied Tot lid en voorzitter is benoemd het lid van den Raad van Ned. Indië, de heer Kuneman en tot leden de directeur van het denarte- ment van blnnenlandsch bestuur en van het departement van economische zaken. GEDEELTELIJKE STAKING ONDER GOTENWERKERS TE SOERABAJA. SOERABAJA, 1 Febr. (Aneta). Bij den gemeentelijken reinigingsdienst ls een ge deeltelijke staking uitgebroken onder de gotenwerkers. die ontevreden waren over de nieuwe werk-indeeling. Door deze werk-in- deeling was een klein deel van de goten- werkêrs overbodig geworden. Door deze sta king zijn de stadsdeelen Ketabang, Plam- pitan en Genteng getroffen, waarvoor nieuwe arbeiders zijn aangesteld, die van de zijde der stakers worden bedreigd. Sabotage wordt gepleegd door vernieling van gereed schappen, zoodat de gemeente politie-hulp requireerde om toezicht te houden, opdat verdere overlast uitblijve. Sloan's is hier een onschatbare hulp! Zacht betten, - en U voelt oogenblikkelijk verlichting! Frisch, nieuw bloed doorstroomt de pijnlijke plaats, en neemt de oorzaak van de pjjnen weg! Pr\js 80 ct. - doodt pijn 2270 (Ingez. Mcd.) PREDIKBEURTEN. BOSKOOP. Salvatori: Hedennam. 7 uur. ds. Damsté van Reeuwijk. Ons Lokaal (NieuwstraattDinsdagnam. halfacht, de heer J. A. Vellekoop van Alphen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Renesse-Noordwelle: J. Faber, cand. te Oostburg. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen te Den Horn (Gron.): J. S. Postma, prop. te Emmen. TIJDELIJKE LEEROPDRACHT DR. SILLEVIS SMITT. Wij vernemen, dat voorloopig de voorge nomen nieuwe leerstoel in de Neurologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht niet zal worden bezet en in dit deel in het onderwijs van wijlen Drof. L. Bouman. evenals tot dusver zal worden voorzien door verlenging van de tijdelijke leeropdracht verleend aan den hoofdassistent dr W. G Sillevis Smitt, zenuwarts te Utrecht. KADII) VOOR DINSDAG 2 FEBRUARI. Hilversum I. 1875 M. Avro-uitzending; 6,30- RVU 8,00: Gram. pi. 10,00: Mor genwijding. Gram. pi. 10,30: Cello-reci tal - 11,00: Hulsh. wenken - 11,30: Ensemble Jetty Cantor 1.00: Het Omroeporkest en Gramofoonplaten 3,00: Knipcursus 4 05: Pianorecital 4,30Kinderkoor zang 5,00: Kinderhaifuur 5.30: Het Aeollan-orkest 6,30: Cursus „Vaderland en Moederland" 7.00: Voor de kinderen 7.05: Koorconcert m.m.v. Blokfluitenkwartet 7,30: Engelsche les 8.00: Berichten A.N.P. Mededeelingen 8,10: Bonte Dinsdagavondtrein 10,00: Avro-dansorkest m.m.v. soliste en Gram. pl. 11.00: Berichten A.N.P. 11,1012,20: Gram. pl. Hilversum II. 301 M. KRO-uitzending 8,00—9,15 en 10,00: Gram. pl. 11,30- 12.00: Gdosd, halfuur 12,15: De KJt.O.- Melodisten m.m.v. solist en Gram. pl. 2.00: Vrouwenuur 3,00: Modecursus 4,05: KRO.-orkest 4.45: Gram. pl. 5,00: K.R.O.-Kamer-orkest 5,45: Felicl- tatiebezoek 6,00: K.R.O.-orkest 6,40: Esperantocursus 7,00: Berichten 7,15: Causerie „R.K. Jeugdwerkloozenzorg" 7.35: Sporthalfuur 8,00: Berichten A.N.P. Mededeelingen 8,10: Declamatie 8,30: Gram. pl. 8,45: De K.R.O.-Melodisten en solist 9,15: Raddo-tooneel 9,35: Gram. pl. 9.45: K.R.O.-Symphonie-orkest en solist 10.30: Berichten A.N.P. 10,40: Sportreportage 11.3012,00: Gram. pl. Droitwicb. 1500 M. 11,05: Causerie „Value for money" 11,2011,50: Orgel spel 12,10: B.B.C.-Empire-orkest en so liste 1.20: Sportreportage 1.40—2,20: Het Horden Colliery orkest 4,20: Repor tage Loting Davis Cup 4.35: Het Hun- garia-Zigeuner-orkest 5,15: Causerie „Law reform" - 5,35: Het „New-Georgian"- Trio 6.20: Berichten 6.45: B.B.C.- Northern Ireland-orkest en solist 7,50: Causerie „A Nation of shoppers" 8.10: Operette „Wenn die kleinen Veilchen blüh'n" 9,20: Berichten 9,40: Cause rie „History and the Kingdom of God" 10,00: Het Edric Cundell-Kamerorkest en solisten 11.00: Declamatie - 11,20: Bram Martin en zijn Band 11,5012.20: Dans muziek (Gram. pl.). Radio Paris. 1648 M. 7,20 en 8,20: Gram. pl. 11.20: Symphonle-orkest en soliste 2,55, 4.50 en 5,50: Gram. pl. 6,05: Zang 6,50: Gram. pl. 7,05: Zang 7,20: Gram. pl. 8,50: Operette-uitzending. Hierna: Pascal-Dansorkesrt. Keulen. 456 M. 5.50: Concert 7.50: Saarbrücker Amusements-orkest 11,20: Politiemuziekcorps 12,35: Omroepklein- orkest 3,20: Kamermuziek 4,35: Gram. pl. 6.00: Omroeporkest, -koor en solisten 7,30: „Westdeutsche Fastnacht" 10,10 11,20: Omroepklelnorkest en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12,20: Gram. pl. 12,50: Salonorkest 1,30: Omroeporkest 1,502,20: Gram. pl. 5,20: Salonorkest 6.50 en 7,20: Gram. pl. 8,20: Nationaal orkest 9,10: Radio- tooneel 9,30: Vervolg concert 10,30 11,20: Gram. pl. 484 M.: 12,20: Gram. pl. 12,50: Omroeporkest 1,30: Salon orkest 1.502,20: Gram. pl. 5,20: Om- roepdansorkest 6,35 en 7,35: Gram. pl. 8.20: Omroeporkest 10,3011.20: Gram. platen, Deutschlandsender. 1571 M. 7,30: Willi Gahe's dansorkest en solisten 9,20: Be richten 9,40: Sportnieuws 9,50: Solis tenconcert 10,05: Weerbericht 10,20 11.20: Gram. pl. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 2 Februari. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO VARA enz 2c programma: lederen dag van 8—24 uur KRO NCRV enz 3e Programma: 8,00: Keulen of div. 11.20: R. Danmark 12,20: Brussel (VI.) 14,20: Gram. muz. G.R.D. 14.55: Parijs Radio 15,20: Keulen 16,20: Droitwich 17,15: Brussel (VI.) 18,50: London Reg. 19,20: Brussel (VI.) 19,50: London Reg. 20,20 Rome of dlv. 4e Programma: 8,00: Brussel (VI.) 9,20: R. Normandië 10,35: London Reg. 11,20: Droitwich 14,25: London Reg. 17,20: Brussel (Fr.) 17,35: Droitwich 18,20: Diversen 18,45: Droitwich 19,00: Tuinpraatje J. Jonker 19,30: Keulen 21,20: London Reg. Wijzigingen -oorbehouden. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De aankoopen van slachtvee voor het plan-Deterding beginnen onder de slagers en vleeschgrossiers nogal wat ontevreden heid te veroorzaken. Zooals bekend, gaat de export van vee voor het plan-Deterding ook evenals de andere vee-export met toeslag van de Veehouderij-Centrale. Aan gezien voor het binnenland bovens de 10" accijns, nog altijd 10 crisisheffing moet worden betaald en er in de slagersbedrij- ven zeer weinig omgaat, komt men nu eenigszins in verzet. Daar in de afgeloopen week de aanvoeren nogal veel minder wa ren en de prijzen opliepen, verwachtte men. dat de commissionnairs voor clen Delevding-export minder zouden koonen. Doch dit was niet het geva! juist is er i in-de afgeloopen week wel wat meer voor dit doel gekocht. We schatten het op zijn minst op 600 stuks. Natuurlijk moest men ook voor dit vee wat meer besteden en zocht men zijn toe vlucht in een iets mindere kwaliteit. Dit wil niet zeggen, dat men geen goede beesten kocht, doch in doorsnee was de klasse eenigszins minder en bleven de prijzen onveranderd. Het ingekochte vee is dus duurder. Er werd door de grossiers en slagers heel weinig gekocht. Hier ter plaatse was het aanbod slechts 138 stuks vorige week 147 en daarvoor meer dan 200 stuks. De eerste week. toen de aanvoeren het grootst waren, kocht men voor het plan-Deterding 16 stuks, vorige week 30 en Vrijdag bijna 50 stuks. Te Leeuwarden 90 stuks, terwijl daar het aanbod ook klein was, nml. 362 stuks. Het ligt voor de hand, dat de vleesch- prijzen hier te lande omhoog gaan en zoo als de heer Dijt, die met de organisatie der inkoopen is belast, heeft verklaard, is het de bedoeling om de inkoopen te staken als de markt er sterk door wordt beïnvloed. Aldus geredeneerd, zou het wel eens kun nen zijn, dat de volgende week niet wordt gekocht, tenzij de heffing tijdelijk wordt uitgeschakeld. Afwachten is echter de boodschap. De gebruiksveemarkt had een wat kal mer verloop, de prijzen waren dan ook niet hooger. Guste koeien waren evenwel zeer duur. Te Den Bosch zagen we zelfs al vele vet weiders inkoopen doen. Vooral guste koeien, waar wat melk onder zit, zijn zeer gezocht. De toekomst is voor het heele voorjaar duur. Veel mager vee wordt ook nog opgekocht voor den conserven-export en al zijn dit wel de inferieure soorten, er zijn er vele bij, die anders de weiders voor de vleeschproductie als bestemming zou den krijgen. De kloin-slachtveemarkt. was op einde dezer week iets vaster en ook he<" •vo'vec werd 'rwhoorlijk en oneeveer prijshoudend verkocht. De varkensmarkt sloot eenigszins vaster —niet hooger. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7