Hitler's rede PU ROL LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 1 Februari 1931 Antwoord aan Eden, niet aan Blum Het Buitenland teleurgesteld iuiin§i® SS 1 De strijd in Spanje LAND- EN TUINBOUW AGENDA Ruwe handen Hitier vervolgde zijn rede aldus: De redding van ons volk is niet een vraagstuk der financiën, maar uitsluitend een vraagstuk van de besteding en den inzet van onze aanwezige arbeidskracht eenerziids en van de gebruikmaking van den fiaiöwezigen bodem en van de bodem schatten anderzijds. D* etclselmatige leiding van onze volks huishouding vindt haar geweldigste uit drukking in de opstelling van het vier jarenplan. Vervolgens besprak de Führer de buiten- landsche politiek en hij verklaarde daar bij o.a.: De inwendige ordening van het Duitsche volk verschafte mij gelegenheid het Duit sche leger weder op te bouwen en uit beide factoren ontstond de mogelijkheid, de boeien te slaken, welke wij als het diepste schandmerk gevoelden, dat ooit een volk was opgelegd. Mijn verklaringen hierover kunnen kort zijn: 1. Het herstel van de Duitsche rechts gelijkheid was een gebeurtenis, welke uit sluitend Duitschland betrof. Hiermede heb ben wij geen volk iets ontnomen en geen volk eenig leed berokkend. 2. Ik verkondig, dat ik in den zin van het herstel der Duitsche rechtsgelijkheid de Duitsche Reichsbahn en de Duitsche Rijks bank haar vorig karakter zal ontnemen en onvoorwaardelijk onder de bevoegdheid van het rijk zal plaatsen. 3. Ik verklaar hiermede, dat hierdoor dat deel van het verdrag van Versailles zijn natuurlijke oplossing gevonden heeft, dat ons volk de rechtsgelijkheid ontnam en het tot een minderwaardig volk degradeerde. Intrekking van Versailles en van de schuldigverklaring. 4. Ik trek daarmede echter vooral op de meest plechtige wijze de Duitsche onderteekening terug van de verkla ring, welke indertijd van een zwakke regeering tegen haar beter weten is afgeperst, dat Duitschland de schuld draagt aan den oorlog. Dit herstel van de eer van ons volk, welke uiterlijk zijn meest zichtbare uitdrukking vond in de invoering van den dienstplicht, het oprichten van een nieuw luchtwapen, hert herstel van de Duitsche marine en de herbezetting van het Rijnland door onze troepen, was de moeilijkste en meest gedurfde taak en arbeid van mijn ieven. De tijd der z.g. verrassingen is thans gesloten. Als gelijkgerechtigde staat zal Duitschland, zich bewust van zijn taak in Europa, op loyale wijze medewerken aan de oplossing der vraagstukken, welke ons en de andere landen bezig houden. Antwoord aan Eden. In aansluiting hierop, ging de Führer in op de rede van Eden en zaide hij, dat Duitschland niet geïsoleerd wil zijn en zich niet geïsoleerd voelt. De vroegere spannin gen zijn door een aantal overeenkomsten uit den weg geruimd, waarmede een bij drage ls geleverd tot een verbetering der Europeesche toestanden. Hitier somde daarna de met verschillen de landen gesloten accoorden op. Steeds weer heeft Duitschland ver zekerd, zoo verklaarde hij verder, dat er b.v. met Frankrijk in het geheel geen menschelijk denkbaar geschilpunt kan bestaan. De Duitsche regeering heeft verder aan België en Nederland verzekerd, dat zij bereid is, deze landen steeds als onaantastbare neutrale gebieden te er kennen en als zoodanig te waarborgen. Op economisch gebied streeft het Duit sche volk naar een levendiger uitwisseling van goederen met zijn nabuurlanden. „Ik verheug mij over elke stijging van onzen buitenlandschen handel, maar met het oog op de onduidelijke politieke situatie zal ik niets nalaten, dat aan het Duitsche volk ook dan nog een levensbestaan zal waar borgen, wanneer andere volken wellicht het slachtoffer der bolsjewistische infectie zijn geworden. Voor den heer Eden is het bolsjewisme wellicht iets, dat in Moskou zetelt, voor ons is dit bolsjewisme echter een pest, waartegen wij ons in Duitschland zelf bloe dig moeten verzetten". Over de beschuldiging aan Duitschlands adres van inmenging in Spanje en Ma rokko zeide Hitier: „Van die geschiedenis in Marokko is geen woord waar. Dank zij de loyautelt van een buitenlandsch minis ter heeft men de waarheid kunnen vast stellen, maar het zou kunnen, dat in een analoog geval de waarheid niet kon worden achterhaald". Koloniën. Hitler ontkende formeel, dat Duitschland in Spanje andere belangen heeft dan die, welke Eden in zijn rede erkende. Men heeft beweerd, dat Duitschland koloniale eischen verbergt, achter zijn sympathie voor het nationalistische Spanje, maar Duitschland stelt geen enkelen kolonialen eisch tegenover landen, welke het geen koloniën hebben afgenomen. Het Duitsche volk, zoo vervolgde Hitier, heeft zich eens een koloniaal rijk opge bouwd, zonder iemand te berooven en zon der een verdrag te schenden. Het heeft dit gedaan, zonder oorlog te voeren. Dit kolo niale rijk ls aan Duitschland ontnomen. De gronden, waarmede thans getracht wordt, deze ontneming goed te praten, zijn niet steekhoudend De eisch naar koloniën in een zoo dicht bezet land als Duitschland zal steeds als iets vanzelfsprekends weer naar voren komen. Vredes-eischen. Als mogelijke wegen om tot een werke- lijken toestand van vrede te geraken noem de Hitler de volgende: 1. De inwendige stabiliteit en ordening van alle landen. 2. De wederzijdsche eerbiediging der levensvoorwaarden van den ander. 3. Reorganisatie van den Volkenbond tot een evolutionair orgaan. 4. Absolute rechtsgelijkheid. 5 Beschouwing der bt rapenlngskwestie in haar geheel. 6. Verdelging der onverantwoordelijke internationale bronvergiftigers en waar- heidvervalschers. Tenslotte wees Hitier op de beteekenis, welke de behandeling der nationale min derheden voor een ontspanning tusschen de staten bezit, om tot besluit van zijn toe spraak, welke meer dan twee uren in be slag nam. een blik vooruit te werpen, waar bij hij het plan tot uitbreiding van eenlge groote steden aankondigde, o.a. van Ber lijn als rijkshoofdstad, van München als hoofdstad der natlonaal-soclalistische be weging, van Neurenberg als stad der rijks- partijdagen en van Hamburg als handels stad. Verder zal het tot de taak der toekomst behooren. aldus Hitier. 't werkelijke leven van ons volk zooals het zich nu in staat kundigen vorm ontwikkeld heeft, door een grondwet te bezegelen. In zijn slotzinnen gaf de Führer uitdruk king aan de hoop, dat de Almachtige God, hem den vrede moge schenken om het ge weldige werk in Hem te kunnen voltooien. Slotwoord van Goering: Moskou en Ossietzki. In zijn redevoering, waarmede de verga dering van den Rijksdag in de Kroll-Opera besloten werd, sprak de voorzitter, Her mann Goering, o.a. over het proces te Mos kou tegen de Trotskisten. 'Goering zeide daarover het volgende: Wanneer in dit proces beweerd wordt, dat een verantwoordelijke minister van het Duitsche rijk persoonlijk met den heer Trotzky onderhandeld heeft, dan lachen niet alleen wij daarover, maar de geheele wereld, want het is niet noodig uiteen te zetten, dat noch een verantwoordelijk mi nister, noch een zijner afgezanten, of zelfs een enkele bewuste Duitsche man met den heer Trotzky een gesprek zou aanknoopen. Nooit heeft zich voor een dergelijk doel einde een vliegtuig naar Noorwegen be geven. Als een tweede voorbeeld hoe men, naar Goering's meening, Duitschland tracht te krenken, zinspeelde hij op de toekenning van den Nobel-vredesprijs aan Ossietzky. „Dat men aan een landverrader, een met tuchthuis bestraft Individu, een prijs voor den vrede toekent, is niet alleen voor Duitschland beschamend, maar belachelijk voor degenen, die dit gedaan hebben. Dit is de reden, waarom de Fuehrer het decreet heeft uitgevaardigd over de stich ting van een Dultschen nationalen prijs". Tenslotte bracht Goering aan Hitier den dank van het Duitsche volk voor zijn werk over. Behalve de regeeringsvertegenwoordlgers en de 741 afgevaardigden werden slechts enkele honderden genoodigden in de zit tingszaal toegelaten. Men zag vrijwel uit sluitend uniformen. De ontvangst in het Buitenland. In Engeland. „Sunday Times" en „Observer" geven een eersten indruk weer. Beide bladen zijn van oordeel dat de Fuehrer niet duidelijk genoeg was in het uiteenzetten van zijn practische bedoelingen tot het bevorderen van den vrede. „Sunday Times" schrijft, dat vele passages evenwel een uitnoodiging tot onderhandelen zijn, zooals de verkla ringen inzake de Fransch-Duitsche betrek kingen en de verklaringen ten aanzien van de veiligheid van België en Nederland. Deze woorden zijn een basis tot onderhan delen. Het blad betreurt dat de Fuehrer niet geantwoord heeft op de Brltsche vragen. Ook de „Observer" betreurt dat de Fuehrer niet heeft geantwoord op de rede van Eden inzake ontwapening, economische samenwerking en Volkenbond. Over het algemeen erkent men zonder twijfel, dat de toon der verklaringen in het algemeen gematigder is dan gewoonlijk en dat dit het gevolg ls van een streven om de Duitsche zaak op een meer gematigde, meer rationeele wijze voor te stellen. Doch hier schijnt de bijdrage tot de oplossing der Europeesche vraagstukken op te houden. Wat betreft door Hitier gegeven verzeke ringen, die uit de zinsneden kunnen wordïn opgemaakt, zooals die ten aanzien van de „verrassingen", betreurt men het, in den tekst geen enkele duidelijke uitdrukking, noch eenigerlei practische formuieerlng aan te treffen. Voorts houden de verkla ringen van Hitier geen enkele belofte in eener bijdrage tot beperking der bewape ning. In het kort schijnt men van meening te zijn, dat de rede in hoofdzaak in gematig den vorm een aantal bekende argumenten heeft herhaald, zonder Londen en Parijs aanknoopingspunten te bieden voor ernstige onderhandelingen over de hangende vraag stukken. ja, «V| V,naf daV '*100 LU R06S E 8 R OO D ROTTERDAM, TEL. 53949 - DEN HAAG, TEL. 333298 De liberale „Dagens Nyheter" schrijft: dit. decreet van Hitier zal de oogen openen voor net cultureel regime, dat in Duitsch land heerscht. De consequenties van dit decreet, zijn absurd, daar Hitler zijn land buiten de vredelievende internationale samenwerking op geestelijk gebied sluit. De Zweedsche professor Siegbahn, de directeur van de afdeeling natuurweten schappen. verklaarde 0 a „Dit Duitsche decreet zal het onderwerp moeten uitma ken van ernstige beraadslagingen; het Duitsche rijk kan wel aan zijn onderdanen verbieden den Nobelprijs aan te nemen, maar kan toch de Nobel-commissie niet verbieden, hun den prijs toe te kennen. 593o (Ingez. Mcd.) In Frankrijk. Fransche gezaghebbende kringen nemen een vrij gereserveerde houding aan tegen over de rede van Hitier, maar constateeren intusschen. dat de verklaringen van Hitier geen practische conclusies behelzen,, posi tief noch negatief. Er worden echter geen deuren door gesloten en men neemt acte van de woorden, volgens welke het men schelijk niet mogeli'k is, dat er een onder werp van twist tus. „-hen belde landen zou kunnen bestaam evenals van zijn woorden ten aanzien van Spaansch-Marokko. Ook is het voorbijgaan van de rede van Blum tegenover de aandacht, gewijd aan die van Eden, opgevallen. Voorts wijst men er op, dat Hitier de periode der verrassing voor voorbij ver klaard heeft, waarbij men er echter tevens den nadruk op legt. dat Hitier wederom eenzijdig Internationale verbintenissen heeft opgezegd. Ook zijn woorden over de neutraliteit van België en Nederland trekken de aan dacht, al was het slechts in verband met de reactie die zij kunnen hebben op het ontwerp-Rljnpact, dat in de plaats moet komen van Locarno c. rlgens stelt men vast, dat Hitier Rusi .-.d uit een aigemeene Europeesche regeling wil buitensluiten en dat zijn verklaringen over eventueele bewa peningsbeperking vrij negatief zijn. De pers sluit zich daarbij aan: de rede wordt negatief genoemd. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax: de Fuehrer eischt de koloniën, welke in 1918 zijn afgestaan weer op, doch hij ver werpt de regeling in Europa. Hij biedt twee zijdige verdragen aan, zonder garantie van een systeem van wederkeerigen bijstand tegen een eventueelejji; aanvaller. Indien de vredelievende volken zich niet aaneenslui ten, zal de Fuehrer ze dooden, zooals hij het binnenland heeft gedood. In België. De verandering van Hitler's toon wekt voldoening. Gaarne geeft men toe, dat zijn woorden de deur voor internationale on derhandelingen niet sluiten Men is tevre den over de door den Rijkskanselier aan genomen houding ten aanzien van de Bel gische onafhankelijkheid, maar meent, dat daardoor Belglë's dwingende plicht zorg te dragen voor een integrale landsverdediging niet opgeheven wordt. Overigens vormen de woorden van Hitier betreffende de koloniën en zijn voor waarden voor een organisatie van den vrede voor de Belgische staatslieden even zoo veel vraagteekens, waardoor duidelijk de tegenstelling tusschen de Fransche en Engelsche regeeringen en Duitschland blijkt. Te Genève. De redevoering van Hitler is te Genève met uiterste reserve ontvangen. Over het algemeen betreurt men den polemischen toon en gevoelt men een werkelijke teleur stelling. Terwijl men concrete voorstellen verwacht had en positieve woorden, vindt men, naar opgemerkt wordt, overal een opnieuw naar voren brengen van ontken ningen of weigeringen. Ook is de afwezig heid van iedere toespeling op de redevoe ring van Blum opgevallen De aigemeene opvatting wordt als volgt samengevat: ondanks zijn betoog ten gunste 'van den vrede heeft de rijkskanselier de zaak, die hij zegt te verdedigen, geen stap verder gebracht. Te Washington. De redevoering van Hitler ls een teleur stelling voor het meerendeel der officieuze kringen in Amerika, die hoopten, dat deze redevoering voor den rijkskanselier een gelegenheid zou zijn een geruststellend ge baar te doen, dat de naburige volkeren in staat zou stellen de taak ter hand te nemen van het economisch herstel in Europa zonder te vreezen, dat hun pogin gen afgeleid zouden worden ten profil te van de Duitsche politieke ambities. Dezelf de kringen erkennen, dat de redevoering vooral voor „blnnenlandsch gebruik" be stemd was en hechten geen groot belang aan de verklaringen van Hitier betreffende het verdrag van Versailles. Het feit echter, dat Hitier de oude Duitsche koloniën op- eischt wordt beschouwd als een voor waarde, die een overeenstemming tusschen Duitschland en Groot-Brittanje practlsch onmogelijk maakt en als een bedreiging jegens het eenheidsfront tusschen Frank rijk en Engeland. Eveneens is men van meening, dat Hitler, door zijn argumen tatie tegen de sovjets te hervatten, den weg schijnt te versperren voor ieder Europeesch accoord, dat de oostelijke landen zou omvatten. De Duitsche maatregel betreffende den Nobelprijs. In zijn commentaar op het decreet, dat Duitschers verbiedt een Nobelprijs te aan vaarden, verklaart het conservatieve blad „Svenska Dagbladet" het te betreuren, dat dit. decreet een „geestelijke autarchie" in stelt, die Duitschland alleen nog maar meer kan isoleeren dan de economische autarchie. Het liberale blad „Stockholms Tidnin- gen" is van meening. dat Duitschland niets te winnen heeft bij deze verbreking der geestelijke betrekkingen. Van 't front. Van de fronten blijft ieder nieuws van eenige beteekenis ontbreken, (Beide partijen verzekeren zeker te zijn van de overwinning.). Regeeringsschip opgebracht. Volgens een bericht van de „Daily Tele graph" is het motorschip der regeering „Arnabank Mendl", dat een lading ter waarde van ongeveer een mlllloen gulden aan boord had, door de nationalisten in be slag genomen. Het controle-systeem. Officieuze kringen te Valencia zijn van meening. dat het controle-systeem, zooals dit ontworpen is door het Londensche co mité, niet zou kunnen worden aanvaard door de Spaansche regeering. Zij verklaren, dat zij n' t kunnen begrijpen, waarom Rus land uitgesloten ls van de mogendheden,die de controle op zich zouden moeten nemen en zij vinden, dat het nuttig zou zijn deze kwestie te herzien. HET GEVAAR VAN DEN DENNEN SCHEERDER VOOR ONZE NAALDHOUTBOSSCHEN. De directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht vestigt de aandacht op de ernstige schade, die aan naaldhoutbos- schen kan worden toegebracht door het insect den dennenscheerder, waarvan de wetenschappelijke naam luidt: Myelophi- lus (Hylesinus) pinipjerda L. De kevers, die overwinterd hebben, ko men in het voorjaar te voorschijn, waarna de wijfjes haar eieren bij voorkeur leggen in de schors van kort geleden geveld of kwijnend naaldhout. Omstreeks einde Mei of begin Juni komen de Jonge kevers voor den dag, die vervolgens in de kronen van het naaldhout de nieuwe uitgroeiende lo ten uitvreten. Deze vallen daardoor bij krachtlgèn wind af. Wordt een bosch sterk door dennen- scheerders aangetast, dan worden de kro nen der boomen misvormd en wordt het bosch in zijn groei ernstig belemmerd. Ook Is dit het geval wanneer een minder ern stige aantasting zich eenlge jaren her haalt. De dennenscheerder kan op doelmatige wijze worden bestreden door de zieke, kwijnende en doode boomen uit het bosch te verwijderen en door het tijdig leggen van zgn. vangstammen. Het gevelde hout behoort, zoo dit niet vóór dien tijd kan worden weggevoerd, vóór 15 Mei te zijn oncschorst, terwijl de schqrs dient te wor den verbrand. Ook kunnen gevelde boo men gedurende eenige maanden onder water gedompeld worden gehouden. Hier door worden de In de schors aanwezige larven en kevers gedood. Nu in 1Ö35 en 1936 op verscheidene plaatsen in ons land de dennenbladwesp tal van boomen in een meer of minder kwijnenden toestand heeft gebracht, is het gevaar voor een sterke vermenigvuldiging van den dennenscheerder vergroot. Het is dan ook méér dan in andere Jaren noodzakelijk, na te gaan, of tegen den dennenscheerder maatregelen moeten worden getroffen. De aandacht zij hier nog gevestigd op art. 5 der Boschwet 1922, waarbij het is verboden, in de door den minister van Landbouw en Vlsscherlj aangewezen ge meenten dat zijn alle gemeenten, waarin dennenbosschen van beteekenis voorko men tusschen 15 Mei en 1 Augustus niet ontschorst, geveld naaldhout te laten lig gen of opgestapeld te houden Het Staatsboschbeheer heeft uitgegeven een vlugschrift ,De dennenscheerder", waarin de levenswijze en de middelen ter bestrijding van den dennenscheerder over zichtelijk zijn behandeld. Genoemd vlugschrift, waarvan dezer da gen een nieuwe, herziene druk is versche nen, is op aanvrage bij den directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, Mu seumlaan 2, kosteloos verkrijgbaar. NATIONALE BOEREN-, TUINDERS- EN MIDDENSTANDSPARTIJ. Te Utrecht is een aigemeene vergadering gehouden van de Nationale Boeren-, Tuin ders- en Mlddenstandspartijonder leiding van mr. C. Vervoorn. Deze wees op het belang der a.s. ver kiezingen ook voor boeren, tuinders en middenstanders en op de noodzakelijkheid van aaneensluiting van alle boeren tuinders en middenstanders. Besloten werd: 1 in alle kieskringen een lijst in te dienen, 2. de samenwerking met de actie voor den kleinen boer, groep Tromp goed te keuren 3 te trachten tot samen werking te komen met organisaties met ge- liik doel. 4. een op de vergadering aange nomen motie betreffende de huidige land bouwpolitiek aan den minister van Land bouw en Vlsscherlj te zenden 5. krachtige propaganda te voeren. MONOPOLIERECHT VERSCHE APPELEN. Naar wij vernemen is de Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale gemachtigd, de periode van 1 Maart30 Juni gedurende welke ontheffing wordt verleend ten aan zien van het monooolierecht voor versche appelen tot een bedrag van 2 cent rer K G. bruto voor die versche appelen die ziin voortgebracht in de Ver Staten van Noord- I Amerika of in die landen, die op het. stuk |der heffing recht hebben op behandeling HEDEN. SchouwburgLief dadigheidsuttvoerlng van „Dr. Sally"- 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Feestavond NR.V.alt Leiden. 8'/i uur nam. Dinsdag. Huize Feenstra: Oprichting debating afdeeling Emtegees. 8'/« uur nam. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie tel uur nam. Woensdag. Gerecht 10: Verg. „Bellamy-ver." 81/4 uur nam. Harmonie: Ledenverg. 3 October Veree. nlglng. 8 1/4 uur nam. Donderdag. Oud-Hortuszlcht: N.C.R.V, afd. Lelden, lezing van dr. v. d. Sleen. 8 1/4 uur nam. Prediker: Geref. Bond: Spr. ds. Fokkema van Amstelveen. 8 uur nam. Volkshuls: Spr. de heer Burger over de levenshouding der Jongeren. 8 1/4 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge- neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau Boerhaavestraat 21). Half drie tot halt vier: Donderdag Inenting tegen diphterle, 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 'sVr'jdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuie. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Port Arthur". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam, „Als de natuur roept". Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 1 uur n.m. Filmac iederen werkdag v. 12-4 uur n.m. Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „In de schaduw van de guillotine". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. I „Joe en Joan". Iederen middag 2.30 u. Zondag v.al 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. De apotheek Hooigracht 48 ls dag e: nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond „Tot Hulp der Menschheld", echter vt: nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen vok spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst. Steenstraat 35. telef. 136 en A. J. Donk. Doezastraat 31. telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelmlnapark 3, Oegstgeest. telef 274. genezen vlug mei Ioos30-60ct. Bij Apoth.en Drogisten 5953 (Ingez. Mcd.) als meest begunstigde natie of voorlooplg de facto een behandeling als zoodanig genie ten. voor 1937 met 1 maand te vervroegen en derhalve te doen ingaan op heden. En aender bllift gebonden aan een maxi mum hoeveelheid en wel een voor elk land voor genoemde tijdvakken gezamenlijk vast te stellen kwantum, dat gellik ls aan de m het Jaar 1934 in dat land voortgebracnW en ln ons land ingevoerde hoeveelheid versche appelen Uit het bovenstaande volgt, dat deze ver laging. behalve od den Invoer uit de Ver, Staten van Noord-Amerika. mede van toe passing zal zijn op dien uit Australië, België. Canada. Chili. Duitschland. Frank rijk. Groot-Brittannië.' Italië. Luxemburg. Polen. Spanie. Tsjecho Slowakije en de Unie van Zuid-Afrika. De centrale heeft het recht bii )nv°e* deugdelijke bewijzen omtrent de juistheid van het aangegeven land van oorsprong to eischen. BONIFICATIE OP TARWEBLOEM. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is met ingang van heden de bonificatie OP tarwebloem A en tarwebloem B vastgesteld op f. 0.50 per 100 Kg. Tevens wordt de speciale prijs van T.C.- tarwe met Ingang van 1 Febr. a.s. gebracht van f. 9.40 op f. 10 per 100 Kg.: de bonificatie op ongebuild tarwemeel wordt daaraan aan gepast. PRIJZEN VAN VARKENS BOVEN HEI ZOUTERSGEWICHT. Naar wü vernemen zal de Nederlandsche veehouderiicentrale in de week van 1-" Februari weder varkens boven het zoute®] gewicht afnemen, deels bestemd om lever te worden uitgevoerd, deels bestemd o voor uitvoer te worden geslacht De prijs van de varkens, bestemd TO°: levenden uitvoer is vastgesteld oo 45 ceB oer K.G. levend -gewicht In afwijking van de vorige malen word' met ingane van heden bii de vaststelling van het levend gewicht geen enkele kortin- voleens het D'.aatseliik gebruik meer toege past Ook de z e. fondsgelden zuilen bij uitbetaling niet worden afgetrokken. Oven- gens zijn de voorwaarden onveranderd ge bleven. 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6