WATERSNOOD IN AMERIKA BINNENLAND PUROL 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Januari 1937 Derde Blad No. 23573 BUITENL WEEKOVERZICHT algemeene ontspanning inwendige spanningen. Terwijl in de algemeene politiek een zekere ontspaning is waar te nemen, al doet men verstandig deze nog niet al te zeer au serieux te nemen, spitst zich in vele landen de inwendige situatie toe! Momenteel zijn te Londen alle antwoor den 'binnen op de jongste Britsche nota Inzake stopzetting van het zenden van vrijwilligers naar Spanje, en Londen heeft toarbij meer pleizier beleefd, dan het zich vermoedelijk daarvan heeft voorgesteld: in principe hebben allen het denkbeeld aanvaard, ook Duitschland en Italië, en het is nu aan de non-in-terventiecommisse om een en ander in kannen en kruiken te brengen. Beide genoemde landen gaan zelfs verder dan Engeland door ook te praten over terugtrekken van de vrijwilligers, die reeds in Spanje aanwezig zijn- Zal ge noemde commissie echter in staat zijn om binnen afzlenbaren tijd het principe tot werkelijkheid te brengen? Ziedaar de vraag, waarop thans aller oogen is geves tigd Te meer. waar steeds duidelijker naar voren komt. dat beide partijen in Spanje elkaar vilkomen in evenwicht houden, zoodat geen van beide meer in staat is om een doorslaand succes te boeken. Een zekere ontspanning is echter merk baar. nu de tot dusver zuiver theoretische vraag plotseling binnen het bereik der practijk is gekomen en in hoofdzaak is ■komen te berusten op doorvoeringsmoge- lljkheid door een afdoende controle, waarbij slechts van de zijde van Portugal eenige moeilijkheden te berde zijn gebracht. Het lijkt echter onaannemelijk, dat daarop deze gewichtige affaire schipbreuk zou kunnen lijden Ontspannend heeft eveneens gewerkt de verwachte rede van den Franschen pre mier Blum te Lyon, hoezeer er overigens reden te over is voor Berlijn om niet al te zeer tevreden te zijn gesteld. Tegemoetko mendheid in toon beteekent immers min der dan streven naar practische overeen stemming op een basis, die reeds tevoren kans van slagen biedt! In dit laatste opzicht laat Blum's uit eenzetting inderdaad heel wat te wënschen over. Blum is er in geslaagd om ten op zichte van Duitschland een toon te doen beluisteren, die in geen enkel opzicht aan stoot zou kunnen geven; integendeel, deze toon liep als het ware over van tegemoet komendheid, zooals dan ook in Duitsch land moest worden erkend. Maar in wezen heeft Blum Duitschland duidelijk te ken nen gegeven, dat Frankrijk, volledig achter Engeland staat, zelfs zeer volledig! Frank rijk is ten allen tijde bereid om met Duitschland eerlijk te onderhandelen zon der eenige bijbedoeling mits evenwel in algemeen verband! Niet In een soort- ver drag van twee wil Frankrijk tot overeen stemming komen, slechts in een verdrag binnen het kader van den Volkenbond, dien Duitschland den rug heeft toegekeerd.,.. Weer het mogelijk zal zijn beide stand punten tot elkaar te brengen, zal er-nog heel wat water door den Rijn moeten stroomen! Blum onderstreepte op de meest besliste wijze de rede van Eden. zij het op éigen wijze geïnterpreteerd. Het woord is nu aan Hitier en het treft merkwaardig, dat hij juist vandaag, als dit onder de oogen onzer lezers komt. In een zitting van den Rijksdag zal antwoor den aan Eden en Blum, zulks in het kader van een gedachtenisrede ter eere van het feit, dat het Derde Rijk momenteel vier jaar bestaat, al regeert het nationaal- socialisme feitelijk pas sinds einde Maart alleen. De Fuehrer zal echter zijn komen aan de macht als maatstaf nemen en zijn rede zal ongetwijfeld met de grootste be langstelling worden tegemoet gezien. In zekere kringen heerscht er een soort pessimisme; Hiitler, weer sprekend op een Zaterdag, wat moet dat voor verrassends brengen! Het wil ons echter voorkomen, dat in de huidige omstandigheden geen verdere onverwachte „daden" zijn te ver wachten, hoezeer overigens de belangstel ling voor Hitler's uiteenzetting alleszins is te begrijpen. Deze zal doen uitkomen, in hoeverre er werkelijk kans bestaat op een verder voortschrijden van de ontspanning, waarvan wij terloops gewaagden. Laas ons het beste hopen! Ontspanning is ook te merken geweest te Genève, waar de Volkenbond een klein deel van het verloren prestige wist te her stellen door de kwestie van Danzig tot aller uiterlijke bevrediging op te lossen en w'ens het Fransch-Turksch conflict over hlexandrette te regelen op voor beide par- men bevredigende wijze. Of echter in beide kwesties het laatste woord al is ge sproken, zie, dat is weer wat anders! Te Danzig zal een Hooge Commissaris terug keren, al bedankte de aangewezen land genoot. vice-admiraal De Graaff, doch de hieuwe functionaris zal heel wat water in den wijn hebben te doen en in Alexan- "ïette zal de practijk de theorie der op- 'assing ook wel eens te boven gaan, vree ën we. Maar voorloopig is alles geregeld Diverse landen staan voor eigenaardige mwendige moeilijkheden. Waarom b.v. in v u dc 'e'^er der socialisten, Vander- veide, het noodig oordeelde af te treden, jjoewel hij zelf erkende, dat de regeering e.partijen moest worden bestendigd hij zijn partij een resolutie in dien „L?. c'eed aannemen en bovendien zijn Partijgenoot Wauters zijn plaats deed in- In ieder geval is de positie van kabinet-Van Zeeland door den gang '"•km toch niet verstevigd, integendeel, n dat zou weinig strooken met de bedoe- ™S van Vandervelde! Wellicht geeft de f-vo eerLS het antwoord- op het vreemde ]„ti in sovJet-Rusland, waar de revo- 2ijn eigen kinderen blijft opeten met verbetenheid, die voor ons, buiten- - aanders, volslagen onbegrijpbaar is. Na ^vPep-Zinovjeff-Kameneff zal nu de cehïp JadPh-Sokolnikoff ter dood worden tpu t! Zulks onder dezelfde verschijn- van zelf-beschuldiging en verguizing, stam vel iedel' nadenkend mensch de BToote scepsis en waarvoor kunn nog een bevretilsend motief heeft Hollandsche polderjongen: Wolkenkrabbers bouwen, Mr. President, kunnen jullie wel, maar dijken moet je ons laten maken. 5900 Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest (Ingez. Med.) Misschien zal, geleerd uit het vorig pro ces, een zekere gratie worden toegepast! Intusschen blijft er van ce vroegere aan hangers van Lenin niet veel meer over, wanneer ook over deze groep de dood zal hebben gezegevierd. Is het wellicht de be doeling van Stalin juist om de school- Lenin uit te roeien? Maar eens zal dan voor hem en zijn aanhang hetzelfde mo ment komen, als de historie der revoluties zich herhaalt als tot dusver Een geweldige crisis maakt ook Japan door, waar de reeds lang gevreesde botsing tusschen leger en politieke partijen einde lijk in vollen omvang is losgebarsten. Het kabinet-Hirota is daarvan de dupe gewor den en moest aftreden. De oplossing wordt echter een zeer precaire aangelegenheid, daar beide partijen van geen wijken schij nen te willen weten. Generaal Ugaki. door den keizer als kabinetsformateur aangewe zen, heeft zijn opdracht moeten neerleggen, daar het leger hem beslist alle medewer king weigerde Zal nu het leger zijn wil weten door te drijven? Het zou in het Verre Oosten zeer gevaarlijke aspecten openen! Maar de politieke partijen geven zich nog niet gewonnen en vinden steun bij de marine, die de gevaren van de leger-door- tastendheid volkomen begrijpt! Hoe de oplossing zal zijn balen aanvoeren. Wie gelooft al die ver- ®et b°rep samenspanning met Trotzky tast 'ingeh'"' door(*r'nSen tot de kern der Men .^hulp van Duitschland en Japan? ks„ -7in ee" volkomen duister rond en jfn niet Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! Het prinselijk paar naar Zakopane vertrokken. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn naar Zakopane vertrokken. Na een kort verblijf aldaar, zullen zij zich naar Krakau begeven. De minister van Ar beid en Sociale Zaken. Koscialkowski, heeft het prinselijk paar te Krynica een particulier bezoek gebracht. Naar men ons meldt zijn de berichten omtrent de ontmoeting van H.M. de Konin gin met het prinselijk echtpaar te Zeil am See uit de lucht gegrepen De details van het reisplan ziin nog niet vastgesteld, terwiil ook het verblijf van HM. in geenerlei verband staat met de aldaar te houden sportfeesten. H.M. hoopt in Zeil am See de zelfde rust te zullen vinden, welke zij in Igls heeft genoten. ZILVEREN JUBILEUM VAN Ir. W. h. VAN LEEUWEN. Op 6 Februari a.s. zal het feit worden herdacht, dat de heer ir. W. h. van Leeu wen 25 jaren geleden (1 Februari 1912) aan de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft, waarvan hij thans direc teur is, werd verbonden. Dit jubileum zal op Zaterdag 6 Februari in internen fabriekskring worden gevierd, waarbij behalve het volledig personeel der Delftsche fabrieken verschillende deputa ties van onderhoorlge en dochter-onder nemingen in binnen- en buitenland tegen woordig zullen zijn. Herberekening Indische pensioenen. Belangrijke wijziging in het wetsontwerp. In de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot herberekening der Indische pensioenen heeft de minister dit wetsont werp zoodanig gewijzigd, dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioenen voordeelige systeem van herberekening, nie mand meer in pensioen zal achteruitgaan dan volgens de thans geldende kortingswet. Voorts is de werkingsduur der wet terug gebracht tot 1 Januari 1940. terwijl voor oogen moet worden gehouden, dat wat er na dien datum ten aanzien van de herbe rekening ook moge geschieden aan de ver hooging. met name van de militaire pen sioenen van vóór 1920. een bliivend karak ter niet kan worden ontzegd. De oorspronkelijk geraamde besparing van f 7.3 millioen zal hierdoor worden te ruggebracht tot ongeveer 4 millioen. AANTAL AANGEGEVEN RADIO ONTVANGTOESTELLEN IN NEDERLAND. Bijna één millioen op 31 December j.l. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de postkantoren waren op 31 December 1936 622.226 personen in ons land in het bezit van een radio-ontvangtoestel. Meer dan 1/3 gedeelte van deze toestellen bevon den zich in de drie grootste steden. Verge leken bit den stand van 31 December 1935 is het aantal toestelbezitters toegenomen met 30.295 of ruim 5 procent Het aantal aangeslotenen aan een radio centrale belieo op 31 December j.l. 366.887. Vergeleken bh het vorige Jaar beteekent dit een toeneming met ongeveer 3.4 pet. Het totaal aantal radioluisteraars op 31 December j.l. bedroeg derhalve bijna één milioen of 116 per 1000 inwoners (op 31 December 1935 112 per 1000 in woners). STEUN AAN KLEINE BOERENBEDRIJVEN. In afwachting van de resultaten van de proeven onder leiding van het departement van sociale zaken inzake de tewerkstelling van kleine boeren op het eigen bedrijf daar. waar zoogenaamde ..zichtbare" werkobjec- ten aanwezig ziin, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten een directen financieelen steun aan de kleine boeren te verleenen. Voor dezen steun komen alleen die kleine boeren in aanmerking, wier hoofdberoep in den landbouw ligt. met dien verstande: a. dat de bedrijfsgrootte niet kleiner is dan 1 H A. en niet grooter dan 499 H.A.; b. dat zij niet aangeslagen ziin in de rijksinkomstenbelasting, gemeentefonds belasting of vermogensbelasting. Bij de verdeeling van het door den mi nister van 'andbouw en visscherij beschik baar gestelde bedrag zal onderscheid ge-- maakt worden naar gelang de bedrijfs grootte van 1 tot en met 2.99 of van 3 tot en met 4.99 H.A. is. Aan hen. die een be drijf exploiteeren van 1 tot en met 2.99 H A. zal een grooter steunbedrag worden uitge keerd. dan aan hen. die een bedrijf exploi teeren van 3 tot en met 4.99 HA. Ofschoon op het oogenblik niet precies kan worden medegedeeld hoe groot de uit- keering voor iedere groeD zal ziin. kan wor den aangenomen, dat voor beide groepen samen de gemiddelde uitkeering zal schom melen om de f. 35 per bedrijf. Spoedig zullen de noodige formulieren voor de belanghebbenden ter beschikking worden gesteld, waarop de aangifte zal kun nen plaats hebben. BURGEMEESTERS. Benoemingen. Bij K. B. van 25 Januari 1937, is met in gang van 15 Februari benoemd tot burge meester der gemeente IJsselmuiden: Jhr. mr. M. L. Quarles van Ufford. De nieuwe burgemeester van IJsselmui den, de heer Quarles van Ufford, was voor heen volontair ter secretarie te 's Heeren Arendskerke. Bij K. B. van 25 Januari 1937 is met In gang van 15 Februari 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Baarderadeel: mr. W. Hoekstra. De heer Hoekstra is 29 jaar en vervult de functie van secretaris der directie van de intercommunale waterleiding, gebied Leeuwarden. Hij woont te Baard. Bij K. B. van 25 Januari 1937 'is met in gang van 15 Februari 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Schoondijke: F. A. van Rosevelt. De heer van Rosevelt is 38 jaar en thans ambtenaar ter secretarie, tevens ontvanger der gemeente Schoondijke. Bij K. B. van 25 Januari 1937 is met in gang van 15 Februari 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Usquert: L. F. Britzel. De heer Britzel, thans zondgr beroep, Is 51 jaar en woont te Makkum. Bij K. B. van 25 Januari 1937, is met in gang van 15 Februari 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Castricum; Mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster, baron Sloet tot Everlo. De nieuwe burgemeester van Castricum is thans geëmployeerde bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en Is 38 jaar oud- Ontslag. Bij K. B. van 25 Januari 1937 is aan W. Boudet van Dam op zijn verzoek, met in gang van 25 Januari 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oud-Alblas, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die be trekking bewezen, met benoeming tevens tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. van 25 Januari is wegens op heffing van zijn betrekkingen ingevolge de wet van 21 December 1936 eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Hardenberg als burgemeester der gemeenten Kamperveen en Zalk en Veecaten, met bepaling dat dit ontslag geacht moet worden te zijn inge gaan op den len Januari 1937. NIEUWE DIRECTEUR VAN DE STAATSLOTERIJ, Bij Koninklijk Besluit is. met ingang van 1 Maart 1937, benoemd tot directeur dei- Staatsloterij te 's-Gravenhage, jhr. J. P. A. de Jonge van Zwijnsbergen, te Soestdijk. De nieuwbenoemde directeur is een zoon van den intendant van het paleis te Soest dijk. Jhr. J. P. A. de Jonge van Zwijnsbergen. is oud-betaalmeester en sedert eenigen tijd algemeen procuratiehouder van het kantoor Baarn der Rotterdamsche Bank- .vereeniging. JAARVERGADERING NED. PROT. CHR. SCHIPPERSBOND. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd de jaarvergadering gehouden van den Ned. Trot. Chr. Schippersbond. De voorzitter, J. M. Krijger, zeide dat, ondanks de beginnende economische op leving. nog geen teekenen van verbetering voor de binnenscheepvaart zijn waar te nemen De wet op de evenredige vrachtverdee- ling dient, hoewel zij lang niet volmaakt is, bestendigd te blijven, doch in gewijzig- den vorm. De uitvoering dient de Kanier van Koophandel te worden ontnomen. In ue bevrachtingscommissie zullen de schip pers veel grooteren invloed moeten heb ben. Met betrekking tot de steunregeling dient de gedachte uitgebannen te worden dat de schippers een bevolkingsgroep vor men, die van armenzorg moet leven. Ver blijdend mag heeten dat de minister heeft medegedeeld, dat een steunregeling in ver gevorderden vorm van voorbereiding ver keert. De heer Krijger deed een beroep op alle schippers om den Prot. Chr. Schip persbond in aller belang zoo sterk moge lijk te doen zijn. De U&gadering werd door den haven predikant, ds. Versteegt, met dankzegging gesloten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9