RIJKSPENSIOEN Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 Januari 1937 DE BIOSCOPEN EEN REISJE DOOR HET HEELAL. Intwee uur tijds. De leden van de Studieclub van den Chr. Besturenbond en voorts vele belangstellen den hebben gisteravond een zeer onge woon uitstapje gemaakt. Het doel van de en de Vruiniaan reis was niets minder dan het wijde Met den adressant is heelal, de mooie sterrenhemel op millioenen - kilometers afstand boven onze hoofden. Het VERKOOP GEMEENTEGROND. Van den heer J W Reijneveld te Leiden q.q.. is een een verzoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen het bouw terrein op den hoek van de Oobetstraat begin was in verhouding tot de geweldige afstanden, die op dezen avond moesten worden afgelegd, zeer bescheiden, n.l. een wandeling naar het gebouw Patrimonium aan de Hooglandsche Kerkgracht. Het was hier een allergenoegelljkst maar tevens ook zeer leerzaam reisje, dat de heer Kasten, technicus aan de Sterrenwacht zijn toe schouwers aan de hand van een collectie in teressante lichtbeelden liet maken. De sterrekunde, zoo begon de heer Kasten zijn betoog, dat ruim twee uur in beslag nam, is even oud als de wereld. Altijd heb ben de geheimen van het uitspansel groote belangstelling van de menschen gehad. Reeds in de oudheid gebruikten de visschers de sterren als tijdmeter. Voor 1500 had men echter nog geen in strumenten; deze zijn eerst na dien tijd in gebruik gekomen. Na een overzicht van het planetenstelsel vertoonde spreker lichtbeelden van de quadrant van Snellius, de luchtverreklj- kers van Huygens, die lenzen vervaardig de en van de omvangrijke - kijkers van Hevelius. Uitvoerig besprak spr hierbij tevens de fotografische-, visueele- en meridiaankijkers. Het heeft tot omstreeks 1700 geduurd voor men goede instrumen- Vergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond werd de gebruikelijke Januari-vergadering gehouden, ditmaal in café-restaurant Royal. Waarschijnlijk door de felle koude was de-opkomst niet Zoo goed als anders en schitterden de damies-leden door afwezigheid! De voorzitter dr. Simon Thomas heette de aanwezigen welkom en overhandigde de aanwezigen een exemplaar van de nieuwe statuten en Huishoudelijk reglement -der Vereeniglng, alsmede een exemplaar van de circulaire betreffende de kosten van crematie en begrafenis. Het nieuwe Huis houdelijk Reglemént der afdeeling wacht op de goedkeuring van het Dagelijksch Bestuur Is deze verkregen dan zullen de drie stukken te samen aan de leden wor den toegezonden Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester bleek dat de afdeeling nog steeds vooruit gaat. Besloten werd ook dit ten had. Na de verrekijkers (met lenzen) jaar weder een excursie te houden en wei- kwamen de telescopen (met spiegels). De licht een vergadering met een spreker, grootste kijker ter wereld bevindt zich in Nadat bij de rondvraag nog enkele questies het observatorium te Chicago, de grootste I besproken waren., werd tegen tien uren de telescoop, met een spiegeldiameter van 2' vergadering gesloten. M., op den Mount Wilson, waar men op het oogenblik bezig is met de vervaardiging van een spiegel met een middellijn van vijf méter. Bij de bespreking van de zonnestelsels, zooals men die zich vroeger voorstelde, noemde spr. o.a. Galilei. Keppler (op wiens overeenstemming bereikt over den prils van f. 10 per M2 en over de aan den verkoop te verbinden ge bruikelijke voorwaarden. VER. VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. ZWEM- EN POLO-VEREENIGING „DE ZIJL". O.L.S. PAUL KRUGERSTRAAT. Ouderavond. wetten Newton de wet der zwaartekracht opbouwde) en Copernicus, die de grondsla gen legde voor de nieuwe sterrenkunde. Met een aardige vergelijking over de af standen in het zonnestelsel bezorgde de heer Kasten zijn toehoorders eenige vroo- lijke oogenblikken. Hij noemde voorts en kele cijfers waarmee de sterrenkundigen rekenen. Buitengewoon fraai waren de lichtbeel den van de komeet van Halley, die in 1910 de gemoederen in beroering bracht en van de sterrennevels, zooals b.v. de Melkweg. Voorts behandelde spr. nog de sterren spectra. structuurbanden, die aantoonen uit welke stoffen de sterren zijn samenge steld. Dat ook de Leldsche sterrenwacht met de daar opgestelde kostbare instrumenten nog aan een bespreking werd onderworpen, ligt voor de hand. De samenkomst, welke met een kort woord door den voorzitter, den heer D. Hen driks werd geopend, werd op gebruikelijke wijze en met dank aan den heer Kasten voor zijn interessante causerie gesloten. In aansluiting op deze lezing zal op 22 Maart een bezoek aan de Sterrenwacht worden gebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen K. Wlelinga Ezn. voorheen J. G. v. d. Mark Azn., Haarlemmerstraat 256, Lelden. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf fabriek van houten speelgoederen o/d naam: „Kawee". N.V. Radio-Centrale Noordwijk-Binnen, y. Limburg Stirumstraat 18a, Noordwljk. Uittredend commissaris A. J. C. Roele- veld, Vught. Nieuwe commissarissen J P. Trompert, Noordwljk en H, C Hooghoudt, Heerenveen. Wed. P. Verdegaal en Zonen, Engelsche- laan 49, Voorhout; bloembollenexport. Uittredend eigenaar wed M. C. Verde gaalPrins, Voorhout, dd. 31 Dec. 1936. De zaak Is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam firma wed. P. Verdegaal en Zonen. (Beperkende Bepa lingen). Vennooten J. A. Verdegaal: H. C. Verdegaal en C. S. Verdegaal, Voorhout. Om acht uur opende het hoofd der school de heer Janssen, de vergadering en heette plm. 60 aanwezigen welkom. Daar er geen mededeelingen waren, werden ter stond de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Toen kwam het hoogtepunt van den avond: de trekking van de loterij ten bate i van het Schoolfonds. Dit fonds is opge licht met het doel, de uitgaven ter ontwik keling en ontspanning van de schooljeugd te verlichten. Door het stoere werken van de Ouder-commissie en speciaal van den voorzitter waren alle 1500 loten voor dit mooie doel vlot van de hand gegaan. De heer Janssen overhandigde, uit dankbaar heid voor deze inspanning, de leden der commissie een kleine verrassing. Ook bracht de heer Janssen dank aan particu lieren en winkeliers, die vele extra-prijzen ter beschikking hadden gesteld. De eigenlijke trekking verliep zeer geani meerd: de vurig verlangde hoogste prijzen (schemerlamp, theeservies e.d.) vielen wel iswaar niet aan een aanwezige ten deel. maar toch mocht menigeen uit de zaal vol vreugde Iets moois in ontvangst nemen. Bij de rondvraag dankte de heer Mieloo voorzitter der Oudercommissie, den heer en mevrouw Janssen voor de moeite die zij zich getroost hadden bij 't inkoopen der prijzen en voorts allen, die tot het welsla gen vap de verloting hadden meegewerkt, ■waarop deze bijeenkomst werd gesloten. Maandag a.s. herdenkt de heer G van den Broek, conducteur bij de Haagsohe Tramweg Maatschappij Den HaagWasse naarLeiden, den dag dat, hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. De jaarvergadering. In café-rest. „Royal" hield de zwem- en polo-ver. „De Zijl" haar Jaarlijksche alge- meene ledenvergadering. De voorzitter, de heer W H. Bodtje, ppepd. de vergadering met een woord van wel kom tot de talrijk opgekomen leden en do nateurs, daarbijwijzende op den uitste kenden geest, die er in het afgeloopen jaai in de vereeniging heeft geheerscht. Tevens sprak hij zijn voldoening uit over den bouw van het Sportfondsenbad, waardoor in een zeer noodzakelijke behoefte zal worden voorzien. Vooral de polospelers zullen hier mede zeer zijn gebaat, daar regelmatige winteroefening ongetwijfeld aan de spor tieve prestaties ten goede zal komen. Voorts verheugde hij zich zeer, dat de plannen tot vergrooting van de zweminrichting „De Zijl" binnen enkele dagen een onderwerp van bespreking in den Raad zullen uitma ken. Vervolgens was het woord aan den secretaris tot het voorlezen van de notu len, die onveranderd werden goedgekeurd, aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen we o.a., dat het ledental in het af geloopen jaar vrijwel stationnair bleef. Hij constateerde, dat de tijden bij diverse wedstrijden gemaakt nog verre van fraai zijn, maar dat vergeleken bij het vorige jaar een vooruitgang, speciaal bij enkele jongere zwemmers is waar te nemen. Met een opwekking tot voortdurende training besloot hij zijn kort. doch krachtig ver slag. De polo-secretaris onderwierp allereerst de zeventallen, welke in het afgeloopen seizoen aan de competitie hadden deelge nomen, aan een bespreking, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het- eerste zevental in de competitie betere Tesultaten zal boeken, in plaats van steeds maar weer betrokken te zijn bij den strijd om de onderste plaats. Nadat hij terloops het tweede en derde zevental onder de loupe had genomen, .bracht hij hulde aapshet vierde zevental, dat. ongeslagen het kampioenschap van zijn. afdeeling kon beliilen. Verdér memo reerde hij, dat de Havenbrugbeker in het definitief bézit van dei Vereeniglng is ge komen en datde wedstrijden om de Le pelaar-prijzen tusschen. L.Z.C., Poelmeer en De Zijl geslaagd zijn. Het verslag van den penningmeester, den heer Oosterdag, was als altijd keurig verzorgd. Uit zijn toelich ting memoreeren wij, dat ondanks het feit, dat in 1936 vele groote uitgaven, zooals een nieuwe lichtinstallatie voor wedstrijden bij avond, etc. moesten worden gedaan, toch een voordeellg saldo kon worden verkregen. De voorzitter bracht dank. aan den secre taris, den polo-secretaris en den penning meester voor het vele werk, .dat zij in het belang van de vereeniging deden, hetgeên met een welverdiend applaus door de ver gadering werd onderstreept. Daarna kwam aan de orde de bestuursverkiezing, waar van het resultaat was, dat de heeren W. H. Bodde, N. J. Moonen en P. Lut werden her kozen en dat werd gekozen de heer P. Le pelaar. De voorzitter bracht! woprden van dank aan het afgetreden bestuurslid mevrouw Swanenburg voor het velelwerk. dat zij in het belang van de Vegeeriiging heeft ver richt. In de kascommlssie werden gekozen mej. C. v. d. Mark en de heieren C. Rameau en C. J. Kloots. Ter voorbereiding van een feestavond ter herdenking van het 15-jarig bestaan der vereeniging werd een commis sie ingesteld, bestaande uit de dames A. v. d. Mark en F, Klever en de heeren H. Swa nenburg, H. Hasselbach en F. v. d. Mark. In de Maart-vergadering zal deze commis- 5881 sie omtrent haar voorbereidende werk zaamheden verslag uitbrengen. Daarna was aan de orde de uitreiking van medailles aan de leden van het vierde zevental voor het In den afgeloopen zomer behaalde kampioenschap, van welke taak de voorzitter zich met eenige welgekozen woorden kweet. Nadat van de rondvraag een bescheiden gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. DE A.S. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN HETZIJ GROOT OF KLEIN, IEDEREEN EEN DOOR MIDDEL VAN DE RAAD VAN ARBEID vov. 5877 (lQgez Med.i De lijst der Chr. Dem. Unie. De Christelijke Democratische Unie zal voor de aanstaande Tweede Kamerver kiezingen ln alle kieskringen dus ook te Leiden de volgende candldatenlljst indie nen: 1. H. van Houten, Groningen; 1. H. Postuma, Leeuwarden; 3. R. van der Brug, Gouda; 4. H. Steketee, 's-Gravenhage; 5. J. J. Geitz, 's-Gravenhage; 6. ds. I. Faber, Schoonoord; 7. A. D Veenhof, Gronlrigen; '8. L. P. du Bois, Amsterdam; 9. J. K. Rie- mersma, Enschede; 10. S. Nocrdhoff, Zwolle; 11. G. B. Heerlng, Ouder-Amstel; 12. E. de Haan, Heerenveen, Ledenvergadering Gisteravond, hield de afdeeling Lelden der C. D, U. een goed bezochte vergadering In gebouw „Patrimonium". De voorzitter de heer J. Noppe opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. De secretaris las daarna de notulen voor van de vorige vergadering. Van den kieskring Leiden was een ver zoek binnengekomen, dat een lid uit de afd. Leiden aan het dagelijksch bestuur van den kieskring zou worden toegevoegd als adviseerend lid. Na schriftelijke stem ming werd de heer S. v. d. Reijden afge vaardigd. Daarna hield de heer J. Noppe een Inlei ding over het onderwerp; „Oorlogsbewape- ning 1914 en nu". Spreker teekende ln schrille "kleuren "din bewapeningswedloop van onze dagen. Hierop volgde 'een geanimeerde ge- dachtenwlsseling. Na rondvraag sloót de heer C. G. Perpes deze goed geslaagden avond met dankzeg ging. Men verzoekt ons te melden, dat de firma Waals in de perceelen Haarlemmer straat 114120 zich uitsluitend zal specia- liseeren ln damesconfectle. Op Donderdag 4 en 11 Febr. zal de heer A. Burger, directeur van „de Vonk" spreken over: „dé levenshouding der jongeren". Wie met de rijpende jeugd op eenigerlei wijze ln aanraking komt. zal on getwijfeld het belang van deze besprekin gen inzien. In dezen bewogen tijd heeft de jeugd het zekey niet gemakkelijk en kunnen zij een diep begrijpen en medeleven der ouderen eigenlijk niet ontberen. DE ALGEMEENE TOESTAND Diplomatieke bezoeken. De Engelsche minister van handel, Run- ciman, is uit Amerika vertrokken om naar huis terug te keeren, In officieuse kringen te Rome wordt be vestigd, dat de minister van buitenland- sche zaken, Ciano, in Maart een tegen bezoek zal brengen aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Roesj- d' Aras BELGIË Spaak over Spanje. Op een woelige vergadering te Framerie- sln ln Henegouwen heeft de minister van buitenlandsche zaken. Spaak, het woord gevoerd Toen hij het spreekgestoelte be trad, riepen communisten en revolution- naire socialisten: „kanonnen voor Spanjel" Spaak verdedigde de politiek van niet- lnmehglng in den Spaanschen burgeroor log. Hij zeide„De Fransche socialisten zijn Blum dankbaar, omdat hij den vrede heeft bewaard. Ik, die ln België hetzelfde doe, word door een deel der socialisten ln de modder gesleept. Ik ben solidair met Blum, zonder dat ik mij achter hem verberg. Naarmate de oorlog in Spanje langer duurt, wordt de kans op oorlog grooter." Sprekende over de openbare meening in België, zelde Spaak: „Een derde van om volk is zeer gehecht aan de democratie, een ander derde deel Is fascistisch, de rest is de vlottende massa. Wij moeten er ons voor hoeden, die massa voor de keuze „communisme óf' fascisme" te stellen. Daarom moet een Volksfront, dat voor Spanje en Frankrijk gerechtvaardigd kan worden, voor ons land worden afgekeurd", Binnenkort zal minister Spaak een on derhoud hebben met Delvayo over de kwesties, waarover de Belgische en de Spaansche regeering op het oogenblik ge schillen hebben Doch noch tijd noch plaats zijn vastgesteld. In Henegouwen is weer een staking uit gebroken in de kolenmijnen, waarbij 7(*J arbeiders zijn betrokken. DUITSCHLAND In afwachting van Hitler's rede De verhouding tot Rome. Mlnlster-presidertt Görlng opende gisteren te Berlijn de laarlljksche landbouwtentoon- stelling de „Grüne Woche". Görlng zoowel als Darré gaven nog een» een warme aanbeveling voor het 4-jaren- plan. De groote belangstelling gaat echter uit. naaf de rede van Hitler van hedenmiddag. Sensaties worden niet verwacht. Het Nieuwe Roxy-Theater De naam Joe Brown heeft bij het filmpubliek een magische klank. Men denkt oogenblikke- iijk aan dien langen knaap met zijn lang werpig gevormd gezicht en onvergelijke lijk breeden mond, aan dien weergaloozen opschepper, wiens heerlijke blufferij hem in de neteligste situaties brengt en wiens grenzenloos optimisme hem voor niets doet terugdeinzen. Hij is éénig in zijn genre en zijn humor is van de beste soort. Geen tweede komiek vermag ons zoozeer ln de wereld van de vroolijkheid te verplaatsen als hij! In de filmrevue „De Papsoldaat" vertoont Joe E. Brown ons thans zijn grap pen als milicien en in verschillende tafe- reelen beleeft hij een reeks niet na te ver tellen avonturen- Zijn eigenwijs gedrag en zijn alles beter weten, veroorzaken de moeilijkste verwikkelingen, waaruit hij steeds weer met 'n zelfvergenoegd gezicht geraakt, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. De humor bereikt het hoogte punt, wanneer hij in de loopgraven aan het oorlogsfront geheel alleen onbewust 'n vijandelijk mitrailleursnest inneemt en dtnkt, dat hij als landverrader gefusilleerd zal worden, om dan uiteindelijk te bemer ken, dat hij als redder van het vaderland gedecoreerd wordt. Joan Blondell en Eric Blore zijn voortreffelijke tegenspelers ln dit met tempo door Lloyd Bacon geregis seerde, humoristische soldatenspel. De tweede film is „Nachtcolonne", waar in een onderwereldbende een jongetje „ge- kidnapped" heeft. De goede strekking hiervan is. dat één der bendeleden onder den invloed van het ventje op het goede pad terugkeert en voortaan een eerzaam burger wordt. Oskar Homolka en Trude Berliner spelen de voornaamste rollen. In het voorprogramma gaat nog een klucht met El Brendel en zang van eenige Hlll-Billy's. Lido-theater. Er is weliicht eeen twee de t'idcerk aan te wijzen, dat zóó belang rijk is geweest als de tweede helft van de 18e eeuw of om iu'ster te zijn. de tijd vóór en het jaar 1789. waarin het Fransche volk ïiin rechten heeft veroverd op den adel. deze strfid ligt ten grondslag aan „In de schaduw van de guillotine", de verfilming van Charles Dickens' „Tale of two Cities" een imposant filmwerk, met groote nauw gezetheid en accuratesse tot ln het kleinste detail vervaardigd en bovenal met een sterk artistieke visie op dien tlid van Jack Con way wiens magistrale regie een kunstwerk heeft doen ontstaan van bijkans twee uren. dat waarlijk geen enkele, maar dan ook niet ééne zwakke plek vertoont. Mogen w'J het verhaal nog even heel ln het kort weer geven In Dover woont de lieftallige Luclc Manette. wier vader door den hardvochtl- gen markies St. Evremonde achttien iaar onschuldig in de Bastille ongesloten heeft gezeten. Wanneer deze dr. Manette einde lijk is bevrijd, reist hli naar Engeland terug en tegelijk met hem stapt een 1onge Franschman. Charles Darnay. aan land, die een neef is van den wreeden gehaten St. Evremonde Zijn Evremonde's uit buiten van het volk ln schrijnende hardheid en die van de verdere adel hadden inmid dels de klem gevormd van een allengs groeiende ontevredenheid, die tenslotte op dien gedenkwaardigen 14en Juli 1789 uit barstte met den val van de Bastille, het gedenkteeken voor eeuwen van tyrannle en onderdrukking dis de inleiding was van de verdere Europeesche veranderingen Om even bli deze Basttlle-scène stil te staan, we hebben nog nooit een dergelijk staaltje van grandioze massaregie gezien, zelfs niet van Cecil B. de Mille. Deze aanstormende menschenmenlgte. deze Inname van de Bastille dit bont. massaal gebeuren het ge tuigt van een buitengewoon filmisch inzicht en heeft een zeer suggestieve kracht. De revolutie gaat haar gang. en de Fransche aristocratie gaat tenonder berecht door massa-rechtbanken van het volk en op nieuw treft de film door grootsche scène's, wanneer Charles Darnay's lot bezegeld wordt door het moordende gepeupel, dat alleen oog heeft voor de met bloed be smeurde guillotine. In het verhaal neemt bovendien een zeer groote plaats in Sydney Carton de advocaat wiens helder door zicht in moeilijke -eval'en een idealen ver tolker wat zeg ik een volmaakte uitbeel ding vindt in de prachtige figuur van den gen'alen Ronald Colman. Wat deze acteur presteert, is zoo volkomen ln overeenstem ming met Dickens' schepping en. daarbij bovenal een toonbeeld kan subliem filmspel zuiver aangevoeld, eenvoudig en toch ex pressief. Iedere scène beheerseht hli en mede door zijn beleven van dit gebeuren, krijgt ook de toeschouwer eeja onuitwisch- baren indruk van dit i>o boe'.ende tijdvak. Overigens willen we geenszins de andere spelers te kort doen buiten de massa scènes zlin er nog eenige tientallen hoofd rollen. die elk sterk vertolkt worden en heel juist getypeerd van wie ln de eerste plaats Elisabeth Allan genoemd dient te worden. Naast de openbarinR. die Ronald Colman Is, ia ook haar creatie van een fline allure. Plaatsgebrek dwingt ons verder de groote rechtzaal-scène ln Londen en het leven van het volk in Parijs samenzwe ring en het kapot vallende wijnvat b.v slechts even aan te stippen doch laten we even dieper ingaan op de kerkscène, want deze is té mooi. té ontroerend, om te pas- seeren. Ziet. hoe Sydney Carton op den Kerstdag zijn innerlijk leven ziet geboren worden, hoe zijn geloof in een Hooger We zen groeit, hij die vroeger zl.jn Kerstmis vierde in kroegen, neen. dat ziet men niet. dat leeft men met hem mee. Zoo'n film. met zulke scène's. sporadisch treft men ze aan! Het voorprogram bevat, behalve een klucht, eenige sensariie-opnamen van de Ascot-renbaan in Los Angeles, het tradltio- neele teekenfilmpje en het gebruikelijke journaal met Krynica-opnamen Trianon-Theater - „Call of the Wild", een van de bekende boeken van Jack London, is het gegeven van de deze week in Trianon loopende hoofdfilm. Wie kent niet deze, wat sentimenteel aandoende geschiedenis van den wolfshond, die eerst ongenaakbaar is voor de menschen, doch later een trouw vriend wordt van een man en een vrouw, die elkaar ln het onherbergzame Noorden hebben gevonden, doch ook weer verliezen? Een tijdlang, vertoeft de trouwe viervoeter in de voor hem „beschaafde wereld", maar de roepstem der wildernis wordt tenslotte tè machtig en eenzaam keert hij weer naar zijn bosschen terug. In het kort ls dit de geschiedenis, die zich in boek en film af speelt. Het geheele verhaal draait dus eigen lijk om een hond en deze rol wordt in de film „gespeeld" door 'n prachtlgen St. Bern- hard. De groote kracht van deze film gaat, zooals wel vanzelf spreekt, uit van Clark Gable. Wij zien hem ditmaal nu eens niet als de overwinnaar, maar als de bedrogen avonturier. Hij vindt een rijke goudader, doch moet de helft deelen met den recht- matigen eigenaar, hij verovert een vrouw om haar tegelijkertijd weer aan haar echt genoot af te staan, U ziet een anderen Clark Gable, wat niet zeggen wil een „ver anderden". Zijn spel heeft aan kwaliteit niets, maar dan ook niet het geringste in geboet. Alleen is de rol, die hij ditmaal speelt, veranderd. Wij zien hem als den on verschilligen goudzoeker, in stampvolle kroegen en temidden van het ruwe, roman tische en tegelijkertijd zoo wonderlijke Alaska. In Jack Oakie vindt hij zijn helper, die hem steeds op den voet volgt en wlen het aan humor niet schijnt te ontbreken. De vrouw, waar het „om gaat" is Lorette Young, een actrice, wier groote talenten wij reeds meermalen mochten bewonderen. Door de camera zijn buitengewoon fraaie opnamen gemaakt, niet alleen van de woeste natuur, doch ook binnenshuis werd fraai werk verricht. In tegenstelling met vele andere „Alaska- en goud-films" werden hier slechtis weinig klappen uitgedeeld en daarmede is tegelij kertijd bewezen dat dit zoo geliefkoosde hulpmiddel om spanning te wekken, niet noodzakelijk ls. Niemand toch zal durven beweren dat „De natuur roept" niet boelend is! „Big Broadcast of 1937" ls de tweede hoofdfilm. Het is een echte Amerikaansche onzln-film, met fraaie shownummers en vol van kostelijke en origlneele humor. Luxor-Theater De belegering en uit eindelijke overgave van de vesting Port Arthur, tijdens den Russlsch-Japanschen oorlog van 1906, is een der dramatische episode's geweest uit dezen strijd, Daarvan geeft de film Port Arthur onder de meesterlijke regie van Nlcolaas Farkas welk een prachtige en Indrukwekkende beelden van het front! een inponeerend beeld. Daartusschen door speelt zich de tragische liefdesgeschiedenis af van kapi tein Boris en zijn jonge Japansche vrouw Yoeki. In welke geweldige conflicten wordt dit meisje gestort, die tegen den wil van haar broer, even voordat de krijg ontbrand de, op zee met den Russlschen officier 'n den echt werd verbonden. Onschuldig en onwetend als zij is, wordt zij tóch als gevolg van haar groote lief de, ook vóór haar zooveel ouderen broer, die te Port Arthur als spion voor de Japan ners optreedt in de zwaarste moeilijkhe den gewikkeld en ook verdacht, zich aan verraad van Rusland ten gunste van Japan te hebben schuldig gemaakt. Zeker: zij ver leent haar broer toegang ln haar woning, maar zij weet niet, dat deze van de gast vrijheid gebruik maakt om de Russische plannen te stelen, die onmiddellijk over geseind naar de Japansche troepen vol ledige opheldering geven omtrent de Rus sische tactiek, zoodat Port Arthur onher roepelijk verloren is, met een volledige in eenstorting van de Russische bezetting als gevolg. Yoeki, ook als spionne gevangengenomen, herkrijgt haar vrijheid, wanneer de Russi sche nederlaag een feit ls: zij snelt haar man achterna, die de vaandels der Russen met zijn schip door de Japansche blokkade moet zien te brengen, hetgeen voor hem en zijn mannen een zekeren dood betee- kent, Het schip gaat ten onder: maar Boris en Yoeki vinden elkaar op het laatste oogen- hjik terug. Gezamenlijk vinden ook zij den dood in de golven, maar met de we tenschap, dat het niet Yoeki is geweest, die schuld aan den ondergang van Port Arthur heeft en in de overtuiging, dat zij een betere wereld tegemoet gaan. Een sterk gegeven, even sterk uitgewerkt en verfilmd door een groep acteurs (Adolf Wohlbriick, Paul Hartmann, René Deltgen en Karin Hardtzooals men deze niet beter en over tuigender zou kunnen wenschen. Men volgt dan ook dit gegeven tot het eind toe geboeid, zonder een enkele inzinking! Hier is nergens „humbug", maar groote sober heid, ernstige beschaving en krachtig- natuuriijk spel, die den goeden Indruk bui tengewoon verhoogen. Vóór de pauze gaat de amusante film .Boccaccio's Liefdesavonturen", waarin Willy Fritkch. Albrecht Schoenhals, Paul Kemp e.a. op een origlneele wijze voor den dag komen! Tevens o.a. een mooi geslaagd „Profiltl"- filmpje van Krynica en omgeving, met het Vorstelijk paar in het centrum. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2