>nry Morton Stanley CORRESPONDENTIE De man die „een naald in een hooiberg: vond!" zn ii ocfceiicl spreeKwoora dat 't heel ilijk is een naald in een hooiberg le di|#en. maar er zijn dingen, die nog veel ilijker zijn. Bijv. in een reusachtig, fijtendeels onbekend, werelddeel een v Iwenen mensch opsporen. Dat heeft nan, wiens energieke kop wij hierbij af- den, gedaan. Stanley heette eigenlijk es Rowland; hij werd den 23en Jan. in Wales geboren, maar omdat zijn rs heel arm waren, stak hij al op 14- >en leeftijd als koksmaat den Atlanti- Oceaan over. In New Orleans werd door den koopman Stanley als zoon ;enomen, waarmede hij zijn Britsche nst prijsgaf om Amerikaan te worden den dood van zijn pleegvader, nam hij je gelederen der Geconfedereerden deel den Amerifcaanschen Burgeroorlog, r trad hij op als reizend correspondent verschillende Amerikaansclie nieuws- en, vooral voor 't leveren van copy op gebied van oorlogen, expedities en ont- ingsreizen. Voor dit werk was Stanley geknipt Hij bezat een vrije ruime ta- nnis, een vlotte ondernemingsgeest, Jasie. intuïtie enbrutaliteit. Hij 3h( kte reizen door Turkije, Klein-Azië, 'an ie en Indië en vergezelde als oorlogs- espondent in 1867 en 1868 het Engel- leger in Abessynië totdat hij in 1869, ns een verblijf in Spanje, de opdracht g van zijn blad „New-York Herald", den beroemden Engelschen zendeling Livingstone, die als list werd beschouwd, te gaan opsporen kunnen ons tegenwoordig nauwelijks voorstellen wat een dergelijke op- ht in dien tijd te beteekenen had. Im- al kunnen wo in onzen tijd Afrika wel niet een beschaafd gebied noe- sinds de groote en kleine mogendhe- er de blikken op sloegen, werd de op- lakte van het onbekende binnenland iner en kleiner, werd al meer en meer aart gebracht en werden verschillende n van verkeer geopend, zoodat men zoo heel lang meer zal behoeven te oojiten of Afrika is op zijn minst even nd, bereikbaar en bereisbaar als bijv. Amerika. Maar 65 jaar geleden was ia nog het geheimzinnigste land van lei wilde dieren, ongewone natuurver- m|nselen. woeste wilden, van ossenwa- kraalhutten, olifanten, nijlpaarden, vogels, slaven en dwergvolken. Men het donkere binnenland voor een lejhof, een gevaarlijk draken- en toover- dat den vermetele, die het waagde te doorkruisen, opslokte en vernietig- Bovendien zou Livingstone met zijn Ischap al niet lang en voorgoed ver- len zijn? Misschien door honger en of ziekte bezweken, door moordzucli- stammen beroofd, vermoord of opge- >vjn. door wilde dieren verscheurd of in rivier verdronken, kortom de kans om i igstone te vinden was één op honderd rcj nd. Stanley nam de opdracht zonder mentaar aan en won die eene kans! ml had ..geluk": in Januari 1871 bereikte Zanzibar en vertrok vandaar met 200 tel hi w de man naar het Tangajika-meer. Te Oed- sjidsji ontmoette hij reeds in November van datzelfde jaar Livingstone. Eenige maanden later verbaasde hij Amerika en Europa door zijn bericht, dat hij den ver dwenen man aan zijn werk en aan de maatschappij teruggaf. De geheele wereld was opgetogen en prees den held, die in Afrika's pikzwarte en onbekende duisternis dat kleine lichtje had weten te ontdek ken. Hartelijke vrienden zijn Stanley en Livingstone nooit geworden; vier maanden reisden ze nog samen, toen ging, met on derling goedvinden, ieder zijn weegs. De boeken, die beiden geschreven hebben, kunnen uitmaken wat er van hunne ver houding te denken viel, wij zullen daarop hier niet verder ingaan Stanley's reis had ongeveer 120 duizend gulden gekost, maar vermoedelijk zal de „New York Herald" oat geld niet betreurd hebben! Vermel denswaard is dat Stanley, na de Engelsche expeditie tegen de Ashantynen te hebben medegemaakt in 1873 nog tijdig genoeg te Londen terugkwam om Livingstone's plech tige begrafenis in Westminster Abbey bij tc wonen. Na dien tijd heeft Stanley nog veel in Afrika gereisd en hij is 't eigenlijk, die den stoot heeft gegeven tot. de stichting van den C'ongo-staat. Hij doorkruiste het zwar te werelddeel van het Oosten naar 't Wes ten, spoorde den loop van den Nijl na, ver rijkte onze aardrijkskundige kennis om- tient Afrika met tallooze gegevens en legde op die wijze den grondslag voor een kennis, waarop latere geslachten betrekkelijk ge makkelijk konden voortbouwen. In 1887 ondernam Stanley, voor rekening van En gelsche kapitalisten, zijn bekende expedi tie, tot bevrijding van Emin Pacha. Ook deze onderneming bracht S., zij het ook na ongeloofelijke inspanning en ontbering, tot een goed einde. Men moet zijn boeken lezen om met zijn wederwaardigheden en zijn karakter op de hoogte te komen. Bij zijn terugkomst te Londen werd de groote Afrikareiziger als een vorst ontvangen. De eens doodarme jongen zag zich in den adelstand verheven, vereenigingen schon ken hem medailles, universiteiten en ste den boden hem onderscheidingen aan. In 1890 huwde Stanley met de schilderes Dorothy Tennant; over zijn bruiloft, die door een schitterend gezelschap werd bij gewoond. sprak de wereldpers nog lang. Blijkbaar om de gewoonte niet te verlie zen, maakte Stanley in de volgende jare>n een uitstapje naar Amerika en Australië, keerde in 't voorjaar van '92 naar Enge land terug en besloot weer Engelschman te worden door zich te laten naturalises - ren. Hij was van 18951901 lid van het Lagerhuis. Stanley overleed den lOen Mei 1904 te Londen Onder groote Afrika-reizigers neemt hij een eerste plaats in. Hoewel zijn gering schatting van wetenschappelijk onderzoek, zijn roekelooze behandeling van dc in boorlingen indertijd scherpe critiek uitlok ten, worden zijn groote verdiensten voor de openlegging van het Afrikaansche bin nenland toch algemeen erkend. Nu heb lk heusch weer genoeg raadsels voor eenige weken, wacht nu maar tot ik er weer om vraag. Dus nu voorioopig geen nieuwe raadsels meer sturen: jullie hebben mij al aardig wat voorraad gezonden Wat een verhalen over griep. Hier is het ook ontzettend, hier in huis liggen ook eenigen en ik lig al weer dagen in bed: die sneeuw bezorgde mij extra veel pijn. Nu eens vele aparte antwoorden. Corrie Holieman dank voor de anecdotes, de meeste kan ik wel gebruiken, sommige stonden er al eens in Alida en Koosje Stikkelorum. ik vind het heel aardig dat Koosje altijd de groeten voor mil geeft, daarom noem ik zijn naam er ook bij. Toos en Bep Bouter wat is Toos toch heerlijk aan het naaien voor jullie, dat gaat Beo later ook allemaal leeren. niet waar. Heel aardig dat ie beiden een schrift hebt waar je alles over de Prinses en de Prins in plakt. Fia de Ridder wat heb jij een ellenlangen brief geschreven, heel aardig van je. Schrijf ie wel eens meer zulke lange brieven aan familie? Je schreef zoo grappig over dat huis met al die portaaltjes Ik weet nog goed de Pieterskerkgracht waar in mijn jeugd de iongens HBS. was. Gerda Nieuwkerk en Ria Uiterlijk is dat een broertje van Ria hoe heet hij geeft hij altijd de groeten voor mij? En is Gerda thuis de jongste, allemaal groote broers en zusters, dan zitn jullie zeker veel samen. Gerrie van Strlen je raadsel zal ik be waren. Geertrui en Emma de Groot het raadsel van G. krijgt later eens een beurt, dat van E. heeft er al ingestaan. Tonnie van Leeuwen ook hier is heel veel griep, sommige dokters rijden tot 's vonds laat. hier in het rusthuis kwam dé dokter gisteren nog om half tien. Johanna Outshoorn heb je een prettigen avond gehad, zeker wel, of ontbraken er veel door ziekte. Dat weet ik wel dat de leer lingen ook wel mogen komen. Coba Verlind ik hoop deze of volgende week prijsraadsels te kunnen zoeken. Ge zellig dat je nog een broertje en een zusje hebt. dat is vrooliiker dan als kind alleen. Is Elsje al oo een schooltje? en hoe heet dat broertje? Lydia Botermans ia ik kreeg ie brief net toen jij iarig was. Heb ie'veel moois ge kregen. ik hoop het. en ziin er ook vrien dinnen oo visite geweest of kwam er familie? Jan Bronsgeest uitstekend nu ben je Jan nu je al 10 jaar wordt Wanneer word ie 10 jaar? al gauw? Jan Uiterdijk je naa zooveel noga', dicht in elkaar geschreven, daarom kon ik er toen niet meteen oo antwoorden Bedoel ie met viisterren filmsterren? Sommige dingen d e ie stuurde hebben er al ingestaan. Mien Groenhuyzen lijkt het ie in Polen zoo gezellig met zóóveel en zóó lang sneeuw? Ja buiten is dat wel eens aardig voor de wintersport, maar als ik nu vandaag van uit mijn bed od straat kiik en zie hoe de menschen zwoegen en sjouwen om door die dikke sneeuw te komen vind ik het niet onverdeeld gezellig en wat een vuile boel later. Tine v. d. Pot heb ie ook griep gekre gen of is het bij een zware verkoudheid gebleven? Jan Winterkamp hoe was het? weer beter oo je verjaardag, heb ie een gezelligen dag kunnen hebben? Nog wel gefeliciteerd. Vijftal van Vliet alle viif de grieo gehad? en je ouders niet? Allen wel gefeliciteerd met ie moeders verjaardag. Veel o'ezier gehad? Dorus en Kees de Geus, bewaart de raad sels nog maar wat. Ja het is eerst vreemd, maar jullie hebt toch volop den tijd voor de raadsels nu zij 's Zaterdags komt, de kinderkrant. Loekie de la Bije, ik woon al 7 jaar bij deze pleegzuster, die heel trouw en lief voor mij zorgt; ik heb altijd hulp en verpleging noodig, daarom woon ik in een rusthuis. Klaasje van Schaik, je moeder heeft heel goed gedacht, ik houd erg veel van kinderen, daarom lees ik graag hun brie ven en antwoord op alles en werk graag voor hen, al is het ook o zoo dikwijls op bed liggend. Ja ais ik niet zooveel van de jeugd hield, had ik geen Raadseltante kun nen worden. Elly v. d. Boogaarl, je raadsels gaan bij den grooten voorraad, dien ik nu heb ge kregen. Corrie Hartevelt, dat begrijp ik, dat het niet gemakkelijk gaat om een brief te schrijven als je op een klein broertje van 17 maanden moet passen dat om je heen- dribbelt. Niesje Martijn, o foei wat moest ik lachen: jouw brief begon: wat heerlijk ais de zomer komt. En nu is het juist een heel dik pak sneeuw, een geheel witte we reld als ik uitkijk. Krijg je dikwijls een 10 op school, dat is prachtig. Carolientje Verbiest, het raadsel van lookvleesch heeft er al ingestaan. Jo Drabbe, je behoeft heusch niet de raadsels heelemaal op te schrijven, alleen de oplossingen dat is genoeg; je zet ge woon het cijfer van het raadsel en daar de oplossing bij. Gerrit en Mientje Nagtegaal, wou M. bepaald zelf haar oplossingen opschrijven, dat vind ik heel vlijtig en aardig. G. is al zooveel ouder, dus die kan natuurlijk net ter schrijven. Bep en Pieter Vos. ja ik miste jullie al een heelen tijd, jullie moogt nu gerust weer gaan meedoen Karei, Jopie en Hc-rman Seriier, leest maar het begin der correspondentie, dan zie je dat ik nu raadsels genoeg heb, tot dat ik er weer om vraag. Betsie Schaft en Rietje Kettenis, be waart de raadsels, leest maar het begin der correspondentie. Sari Akkerman, ben je weer zoover beter, dat je uit bed mag; zoodra het dan goed weer is, mag je misschien wel uit.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17