STADSNIEUWS VRIJDAG 29 JANUARI 1937 No. 23572 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN1 Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week fffJfTTfT.. f. 0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. VRAGEN VAN DEN HEER SCHÜLLER. Inzake het saneeringsplan Bouwelouwensteeg. De heer Schüller verzoekt den raad hem in de gelegenheid te stellen, aan B. en W. de volgende vragen te richten. 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het artikel, voorkomende in het avondblad d.ci. 19 Januari van het dagblad „Vooruit", Inzake de wijze van stutten der perceelen staande en gelegen aan de Oude Vest en v. d. Werfstraat? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, hebben B. en W. dan een onder zoek doen instellen naar de juistheid van het gestelde in voornoemd artikel? 3. Indien een onderzoek heeft plaats ge had. is er dan komen vast te staan, dat het gestelde in voornoemd artikel juist is be vonden, hetzij in zijn geheel, hetzij in onderdeelen, zoo ja. welke maatregelen denken B. en W. te nemen of zijn reeds genomen, om in deze verbetering te bren gen? 4. Willen B. en W. het bestek alsmede de staat van aanwijzing, houdende de voor waarden waaronder het sloopen der voor malige woningen, staande en gelegen aan de Paradijssteeg en Bouwelouwensteeg voor de raadsleden in de leeskamer ter inzage leggen alsmede eventueele uitgebrachte rapporten, opdat de raadsleden hiervan kennis kunnen nemen? 5. Te wiens laste komen de genomen of nog te nemen maatregelen, welke de ge- wensehte verbeteringen zullen brengen? 1. Is het juist dat de architect van den woningbouw van het saneeringsplan Bou welouwensteeg Paradijssteeg voorgesteld leeft bij de uitvoering van dezen woning- touw twee volslagen opzichters en één iiistent-opzohter te werk te stellen, daar de aard van dezen woningbouw dit ver dachte? 2. Is het juist dat door den w.n. directeur Tan den dienst van Bouw- en Woningtoe zicht geadviseerd is, het door den architect voorgestelde aantal opzichters te werk te stellen? 3. Is het juist dat de directeur van Ge meentewerken onder wiens leiding inmid dels de dienst van Bouw- en Woningtoe zicht is gebracht, van dit voorstel en ad vies is afgeweken en besloten resp. uw col lege geadviseerd heeft dat twee opzichters, waarvan één als eerste en één als tweede opziohter te werk gesteld zouden worden, waarbij hun salaris resp. f. 25 en f. 40 per maand lager is gesteld, dan door den architect was voorgesteld en in zijn exploi tatierekening was uitgetrokken, welke ex ploitatierekening door den raad is goed gekeurd? 4. Indien de vragen 1 tot en met 3 hetzij in haar geheel hetzij gedeeltelijk bevesti gend beantwoord moeten worden, zijn B. en W. dan van meening, dat het ir. het belang van een goede uitvoering van dezen bouw was, van het advies van den architect en van den w.n. directeur van Bouw- en Woningtoezicht af te wijken, zoo ja, willen B. en W. den raad dan mede- deelen op welke gronden deze meening steunt? 5. Willen B. en W. de correspondentie en de adviezen over deze aangelegenheid ge voerd en uitgebracht voor de raadsleden in de leeskamer ter inzage leggen? STUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK(ST)ERS. Causerie over Oud Leyden. Aan de hand van lichtbeelden naar oude prenten, teekeningen en kaarten, verzameld door den heer A. Eskens, hield mej. L. Eskens, gisteravond een causerie over Oud- leyden. Na allereerst een beschrijving te hebben gsseven van Leiden omstreeks 1600, waar dij spreekster o.a. memoreerde Leiden's welvaart uit die dagen, in verband met de bedrijvigheid, die de Hoogeschool bracht, de lakenfabricage en handel, de druk be zochte weekmarkten als centrum van Rijn- and. Leiden als tweede stad na Amster dam van Holland met bijna 100.000 inwoners, ving de wandeling aan met een rondgang langs Leidens poorten, molens en kerken, waarna meer in het bijzonder een kijkje genomen werd in de oude binnenstad. Bij het bezichtigen van al die oude stads beelden in vergelijking met het héden- daagsche stadsbeeld, springen wel sterk fle groote wijzigingen, die hebben plaats gevonden in het oog; we missen het drukke stadsbeeld, de groote winkelpan den, de woonwijken, kortom we zien, dat net stadsbeeld zich heeft gewijzigd en aan gepast aan het hedendaagsche. Het mag als juist gezien worden be bouwd, dat de nog jonge vereeniging van Ambtenaren werkzaam op Sociaal gebied, ïnÜa enl!e' studie maakt van de sociale nnnoen en haar bestrijding, maar tevens oog heeft voor onderwerpen, die zoo nauw Wvaa^t '10u<1erl mei de maatschappelijke De voor;" r de heer M. I. Smit, dankte den Is de aanwezigen onder wie wij LEIDSCHE VER. VAN HANDELAREN IN GROENTEN EN FRUIT „DE EENDRACHT" De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in de zaal van den heer Kulk aan de Lan- gebrug onder voorzitterschap van den heer T. Vos, die in zijn openingswoord den talrijk opgekomen leden een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens sprak hij woorden van hartelijken dank voor den bereidwilligen steun in 1936 verleend door het bestuur van de Leidsche Groentenvei- ling en wenschte den leden van „De Een dracht" in het nieuwbegonnen jaar geluk en voorspoed in zaken en gezin. De secretaris, de heer H. v. d. Meij.las de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd werden vastgesteld. Hierop bracht hij het jaarverslag uit, waarin o.a. de wensch werd uitgesproken, dat de aangename samenwerking moge bestendigd blijven, temeer daar over het volgend jaar een bijzondere glans ligt door de viering van het eerste lustrum. Terugziende op de afgeloopen gebeurte nissen kunnen wij allen, ondanks den velen en moeilijken arbeid, met voldoening op het jaar 1936 terugzien. Na op de noodzakelijkheid van eendrach tige samenwerking te hebben gewezen, constateerde de secretaris met leedwezen, dat het ledental met 8 verminderde, mede door de oprichting van een andere veree niging, alsook door omstandigheden. Aangezien de vergadering een feestelijk karakter droeg, werden in dit verslag niet alle gepasseerde zaken opgesomd en werd het besloten met een ernstige opwekking tot medewerking aan de vele belangen en uitbreiding van het ledental. De voorzitter dankte hierop den secre taris voor zijn keurig samengesteld jaar verslag. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer A. Ciere, gaf nog een batig saldo, waarvoor hem door den voorzitter dank werd gebracht. Namens de leden sprak de heer Kwaad gras woorden van dank tot het bestuur vcor de trouwe behartiging van de veree- ningsbelangen. Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren H. v. d. Mey, L. Vogel en A. Ciere. De voorzitter verstrekte nog eenlge me- dedeelingen, w.o. betreffende de oprichting van een andere vereeniging uit enkele leden van „De Eendracht", waarop de heer Kwaadgras de leden met ernst aanspoorde om geen politieke richting aan te nemen, daar 't hier uitsluitend gaat om de beharti ging van de belangen van alle leden. Na rondvraag sloot de voorzitter deze gezel lige vergadering, met dank voor de goede opkomst. Ledenvergaderine der afdeeling Leiden. Onder voorzitterschap van den heer J. Heringa heeft de afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond gis teravond een ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Ballego. maakte melding van een kleinen teruggang in het ledental; voorts werd hulde gebracht aan mr. A. J. Romein, die benoemd is tot burgemeester van Winscho ten. voor hetgeen deze voor de afdeeling Leiden van den Vrijheidsbond heeft gedaan. De secretaris wekte tenslotte op tot het voeren van een krachtige propaganda ter vergrooting van het ledenaantal. In plaats van de bestuursleden prof mr. J. M Bem- melen dr. K. Simon Thomas en W. K. van Hasselt die aan de beurt van aftreden waren, doch niet herkiesbaar, werden ge kozen de heeren van Eek. v. d. Laan en Maartense. Tot afgevaardigden naar de al gemeene vergaderingen van de Kamerkies kring werden gekozen de heeren Moolen- burgh. Ballego Boot en Heringa en naar de vergaderingen van den statenkieskring de heeren Moolenburgh. van Hasselt. Harm- sen en Heringa. Tot candidaten voor het hoofdbestuur werden gekozen de heeren mr. H. H. Dresselhuys te Wassenaar. W. Lubbe- rink te Haarlem, dr. H M. Marus te Lisse, mr. A. N. Molenaar te Wassenaar en mej. M. F. Moolenburgh te Oegstgeest. Men hoopte voor de candidatuur van laatstge noemde de steun der andere afdeelingen te krijgen. Bij de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag in hoe ver het mogelijk en gewenscht is met andere partijen samen te werken. VER. VAN TAXI. EN LUXE AUTOMOBIEL- VERHUURINRICHTINGEN VOOR RIJNLAND. Bovengenoemde vereeniging hield hier ter stede een vergadering welke speciaal voor ondernemers van taxi- en automobielver- huurinrichtingen in de buitengemeenten was uitgeschreven. De heer J. van Reenen uit Noordwijker- hout nam zitting in het bestuur der ver eeniging. terwijl de heer A. Burggraaf uit Katwijk zich bereid verklaarde om deel uit te maken van de commissie uit de vereeni ging. die onder presidium van den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de K. v. K voor Rijnland met de hoofdbesturen van de drie arbeidersbonden de gemeen schappelijke wenschen van werkgevers en werknemers zal bespreken. Laatstbedoelde vergadering zal spoedig worden gehouden. Men hoopt in staat te zijn vóór het einde van de volgende week de adressen, betreffende de aan de ver- eischte bedrijfsvergunning te verbinden voorschriften, in te dienen bij de Gemeente besturen in het district van voornoemde Kamer. EEN FILIAAL VAN DE HEMA. r - neer Oostveen, waarn. dir. van den Dienst van Soc. Zaken alhier op- ,„"1, mej. Eskens voor haar prettige voordracht. In een deel der panden van de firma Waals Naar wij van volkomen bevoegde zijde vernemen heeft de welbekende firma Waals een deel van haar panden in de Haarlem merstraat, met name de perceelen nummers 130136, verhuurd aan de Hema, welke er in het aanstaande najaar een filiaal zal openen. Zulks houdt verband met het be sluit van de firma Waals tot de opheffing van haar detailafdeeling, welke binnen kort zal geschieden Het grootbedrijf zal aanzienlijk worden uitgebreid en uitslui tend worden ondergebracht in de percee len Haarlemmerstraat 114120. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: K. en G. Breedijk (Beperkende Bepalingen). Kerklaan 48, Sassenheim, handel in melk en aanver wante artikelen. Vennooten: K. Breedijk en G. Breedijk, Sassenheim. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De jaarvergadering met de traditioneele lezing van den heer de Quack. De Vereeniging tot bevordering der Bouw kunst alhier hield gisteravond haar jaar vergadering in de bovenzaal van café- rest. „In den Vergulden Turk". Voor den aanvang van de vergadering bestond er gelegenheid tot het bezichtigen van een collectie plaatwerk van oude bouwstijlen, welk plaatwerk beschikbaar was gesteld door den heer Sweris. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer C. Ponsen die een kort welkomstwoord sprak, waarin hij zich speciaal richtte tot den eere-voorzitter, den heer Jan de Quack, die oudergewoonte op deze jaarvergadering een causerie zou hou den. Na lezing en goedkeuring der notulen, opgesteld door den tweeden secretaris, den heer C. Sweris, kreeg de heer de Quack dadelijk het woord. In het begin van zijn lezing, die den titel droeg van „Bouwkun dige causerieën" wijdde spr. ontroerende woorden aan de nagedachtenis van de in het afgeloopen jaar overleden leden van Bouwkunst, de heeren Verhoog, die zoovele jaren voorzitter der Vereeniging is geweest en Fred. A. Wempe, die meer dan veertig jaar, d.w.z. van de oprichting af het secre tariaat bekleedde. Den heer Verhoog noemde spr. een man van door en door degelijke beginselen, man van bescheiden heid eensdeels, maar als het moest tevens man van gezag. Van Wempe zeide spr., dat het hem moeilijk viel diens levendige figuur weg te denken. De heer Wempe ging voor in plichtsbetrachting. Hij was eerlijk en rechtuit. Hij was de personificatie van het menschelijk leven: zondeval, oprichting, loutering, zegen. Bouwkunst zal hem niet spoedig vergeten. Deze woorden werden door de aanwezi gen staande aangehoord. Spr. trad daarna in een aantal herinne ringen uit zijn eigen bouwkundige loop baan. Vijf-en-vijftig jaar geleden kwam spr. in Leiden bij den heer de Boer hoofd opzichter van de Academische gebouwen. Hij ontwierp een kweekkas in den Hortus en dit werkje gaf hem moed zich te melden als opzichter bij den bouw van het Boer- haave-laboratorium in den tuin van het toenmalig groot-ziekenhuis en deze opzet gelukte. Het Boerhaave-laboratorium en toenmaals alle Rijksgebouwen beheerd door Binnenlandsche Zaken alias Victor de Stuers ademden een zelfden geest als die van het Rijksmuseum dat in dien tijd ge bouwd werd. Het was een Hollandsche renaissance, gelardeerd met middeleeuw- sche motieven. Een soort melange, die men noemde transition. De uitdrukking der functies van alle bouwaandeelen was voor treffelijk en de details waren alle model len voor een Ambachtsschool of Academie. De Stuers en Cuypers waren boezemvrien den en wat meer zegt: zeer kundige, geniale menschen. Wie onder hen wilde werken, maakte een hoogeschool mede op het ge bied van ambacht, vorm en stijl. Het heele tijdsgewricht werkte reminescent, werkte naar schabionen. Na zijn Leidschen tijd kwam spr. bij dr. Cuypers en zijn werk aan het Rijksmuseum, aan het Centraal-Station en aan kerken was hem een feest, eiken dag. 't Mooie was, dat men alles meemaak te: letterschrift, calligrafie,. ornamentiek, beeldhouwwerk, smeedkunst, gebrandschil derd glas, heraldiek, perspectief, dit alles nog buiten de technische bouwkunde zelf. Na Cuypers kwam spr. terecht bij de aannemersfirma Staal en Haalmeyer te Amsterdam. Men ontwierp daar in de Lo- dewijkstijlen, XIV, XV en XVI. Het gold den bouw van Hydepark tusschen Drieber gen en Doorn. Spr. maakte den geheelen bouw mede en vertelde daarvan tal van interessante bijzonderheden. Daarna kwam spr. als chef de bureau op een architecten kantoor te Hengelo om vervolgens als chef- teekenaar bij Eduard Cuypers, neef van dr. P. H. J. Cuypers bij wien hij twee jaar in dienst trad bleef. Ed. Cuypers was een ge boren artist. Spr.'s hoofdwerk voor hem te Amsterdam was de gynaecologische kliniek van dr. Mendes de Leon aan de Sarphatie- straat. een prachtwerk in Vlaamsche re naissance. In 1890 ging spr. naar Utrecht om werkzaam te worden gesteld bij den bouw van het bacteriologisch-anorganisch- chemisch laboratorium in het Sterrenbosch te Utrecht welke post hem een vaste be trekking garandeerde in 's lands dienst. Drie jaar werkte hij aan het laboratorium om vervolgens een vaste aanstelling te krijgen aan de gebouwen voor Onderwijs enz. Hij kreeg opdracht na opdracht op 't gebied van meubileering, textiel, wandde coratie, heraldiek enz. enz. en had tot aan zijn pensioneering toe een geheel eigen pracht-terreln van gespecialiseerden dienst. Hij mocht er ook een bijbaantje bij aanne men en werd architect van den Geneesk. dienst voor krankzinnigen in Den Haag en Loosduinen, in welke kwaliteit hij het groote vrouwenpaviljoen op Oud-Rozen burg bouwde, een werk toenmaals van 13/4 ton. Zijn Rijksbetrekking bracht hem in vele academische gebouwen door heel het land. zoodat zijn arbeid wel buitengewoon veelzijdig is geweest. Spr. wees er tenslotte op dat hij ook de tegenwordige bouwkunst uitstekend kan apprecieeren. Een oudere generatie moet zich niet het koste wat 't wil aan haar tijd vasthouden. Wat in haar tijd zoo mooi was, dat we het nu nog met eerbied aanschouwen heeft waarde, maar gaat al gauw tot de monumenten behooren. wijl we zoo snel leven. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor „Bouwkunst". De voorzitter dankte den heer de Quack voor zijn interessante lezing en sprak den wensch uit, dat ook de tegenwoordige bouwers nog eens een tijd mogen beleven, waarin zij, minder gebonden door allerlei haast- en dwangfactoren. zich beter in hun ambacht kunnen uitleven. Na de pauze werd een huishoudelijke agenda afgedaan. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Wempe en door het aftreden van den heer F. J. Libot werden gekozen de heeren J. Amol- dus en J. van Iterson. In de eerstvolgende bestuursvergadering zullen dc functies on derling worden verdeeld. Bij de bespreking van den teruggang van het ledental werd er nog de aandacht op gevestigd, dat de vereeniging tot bevordering der Bouwkunst niet uitsluitend de belangstelling verdient van technici. De aard der lezingen en werk zaamheden is zoo, dat een ieder die zich voor de Bouwkunst en wat daarmee ver band houdt interesseert, in de Vereeniging op zijn plaats is en van 't lidmaatschap on getwijfeld veel vruchten kan plukken. MILITARIA. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot majoor bij het 4e reg. inf. kapitein J. G. Arentz, adjudant van dit regiment. Benoemd is tot kapitein bij het 4e R. I. de 1ste luitenant W. L. J. Potkast van het reg. grenadiers. De nieuw benoemde reserve tweede lui tenants Boelhouwer, Louwman, v. Boeckel, Hamstra Touber. Stolk. Feenstra en Van Ooyen worden Maandag 1 Februari a.s. te 10.30 in de Morschpoortkazerne als zoo danig beëedigd en blijven onder de wape nen bij het 4de Regiment Infanterie voor het vervullen van verplichten werkelijken dienst. De sergeant H. H. Beijers van 4 R. I. is alsnog aangewezen voor het volgen van de opleiding voor sergeant-majoor-admini- strateur te Amersfoort van 9 Februari tot begin September. Den d.pl. sergeant W. J. Knoester van 6 R. I. is vergund als fourier capitulant bij het 4de Regiment Infanterie in werkelij ken dienst te komen met Ingang van 31 Januari 1937. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3. be hangers 29, betonvlechters 30, betonwerkers 77, fundeeringwerkers 2, glazenmakers 2, glazenwasschers 11. granietwerkers 18. grondwerkers 101, heiers 1. metselaars 159, opperlieden 126. schilders 254, sloopers 8, steenhouwers 1. straatmakers 12. hulp- straatmakers 15. stucadoors. witters 91. timmerlieden 320. uitvoerders 10, voegers 33 .ongesch. bouwarb. 14. Totaal 1317. Fabrieksarbeiders: bieekers 21, lompen sorteerders 14. vellenblooters 8. steenfabr. arb. 128. zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 67. Totaal 242. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 81, reizigers, colp. 38. winkelbedienden 42, eta leurs 1. incasseerders 12, musici 7. onder wijzers 9, overheidspersoneel 12, verplegers 7. Totaal 209. Hotel- en Café-pers huispersoneel 8, kellners 54, koks 9. Totaal 71. Houtbewerkers: beddenmakers 6, hout bewerkers 73, kistenmakers 7. kuipers 9. lijstenmakers 3, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 21, meubelmakers 31. politoer- ders 3. ongesch. arb. 35. Totaal 190. Kleermakers' kleermakers 97, kappers 7, schoenmakers e.a 16. Totaal 120. Land- en tuinarbeidersbloemisten 42, landarbeiders 28, tuinlieden 35, warmoe- ziers 12, ongesch. landarb. 10. Totaal 127. Metaalbewerkers: bankwerkers 116, blik- BINNENLAND. De „Jonge Jacobus" gezonken: de beman ning gered (Gemengd, 3e Blad), Groote brand te Amsterdam; huis op het Damrak geheel door het vuur verwoest (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). Wegen in Twenthe door sneeuw onbegaan baar (Gemengd, 3e Blad). Dr. F. J. Fokkema, rector aan de Zendings school te Oegstgeest op de voordracht voor hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Groningen (Gemengd, 3e Blad). Mijnwerker te Heerlen door vallend ge steente getroffen en gedood (Gemengd, 3e Blad). Man nabij Gouda door trein gegrepen en gedood (Laatste Berichten, le Blad). De „Nieuw-Amsterdam" in aanbouw; Neêr- land's grootste Oceaanschip (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (4e Blad). De sterrit naar Monte Carlo (Sport 2e BI. en le Blad). BUITENLAND. Een Amerikaansch Congreslid vraagt bij eenroeping van een wereld-conferentie (Buitenland, le Blad). Wauters volgt Vandervelde in België op (Bui tenland, le Blad). De debatten in de Fransche Kamer over de defensie (Buitenland, le Blad). Ugaki geeft in Japan de opdracht tot vor ming van een kabinet terug (Buiten land, le Blad). Doodvonnissen geëischt in Sovjet-Rusland tegen Radek c.s. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. bewerkers 29, burgersmeden 47, electriciens 60, gasfitters 14. gasmetermakers 5, instru mentmakers 3. isoleerders 9, kernmakers 3, kettingsmeden 25. klinkers 12, koperslagers 2, lab. bedienden 3, lasschers 5. loodgieters 72. machinisten 18, metaalboorders 7, me taaldraaiers 8, metaalslijpers 4, metaal- zagers 2, monteurs 24, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 17, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 7, stokers 22, tegenhouders 18, verw. monteurs 21. voorslaanders 9. voorwarmers 6, vulca- niseurs 1, vuurwerkers 9, wagenmakers 5, ijzerwerkers 50, zandspuiters 4, zandvor- mers 4, ongesch. arbeiders 40. Totaal 692. Sigarenmakers: sigarenmakers 8, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 2. To taal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7. ingeneurs 3, technikers 6, teekenaars, opz. 15, werkmeesters 12. Totaal 43. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoen drukkers 24, kluwers e.a. 11, luikers 11, plaatsnijders 19. schrobbeiaars 2, spinners 55. spoelers 2, staaldraaddraaiers 2, ster kers 2. Strijkers 15. wevers 122, wolbewer kers 37, ongesch. textielarb. 67. Totaal 375. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 151, exp. knechten 24, koetsiers 16, loopknechten 48 schippers 98, magazijn knechten 64, spoor- en trampersoneel 16, wakers 4, transportarbeiders 59. losse arbei ders 532. Totaal 1017. Typografen: boekbinders 30, boekdruk kers 15, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 21, steendrukkers 3. Totaal 74. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 89. ovenisten 5. slagers 60, suikerwerkers 21, wijnkooperskn. 11, zoutzieders 1. zuivel- bereiders 4, ongesch. arb. fabr. 51 Totaal 242. Vrouwen: kapsters 4, naaisters 21, strijk sters 3, maasters 1. winkeljuffrouwen 24, serveersters 4, buffeljuffrouwen 3, linnen juffrouwen 2, boekhoudsters 1, kantoor bedienden 30, verpleegsters 4, bedrijfsleid sters 1, onderwijzeressen 4, ass. en huish. 13. dienstboden id. en d. en n 47, kinder juffrouwen 4, tweede meisjes 1. werksters 76, fabr. arbeidsters 68. Totaal 311. Algemeen totaal 5039 31 Januari 1936 4950 1 Februari 1935 4573 Ben. 38 ged. werkloezen en 192 vorst- werkloozen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1