Waar de Vrouw belang in stelt m Natuur en mensch f/jie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Januari 1937 Derde Blad No. 23571 -et Charme in huisjaponnetjes Ui Heel veel schijnbaar onoverkomelijke dingen zouden als sneeuw voor de zon verdwijnen, als... Kruipen... loopen... dansen Moeilijk om mooi te zijn? Grapjes Kleine wenken voor de huisvrouw MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD De zon straalt in m'n werkkamer en sells op dit smettelooze bladhoewel wijze menschen beweren, dat het „oogen bederven" is, zich zoo te laten stoven! Zoo door en door: Je moeizaam over den ar beid gebogen rug, je haar, dat je van ple zier in je nek voelt krullen, je gezicht, dat gaat blozen als in je prilste jeugdjaren! Er gaat niets boven de koestering der zon tri weinig mondaine genoegens kunnen 't uithouden tegen het frissche en diepe ge- ot van een ochtendwandeling over de vintcrsche heide, als het heele ruime wijde land onder den teerblauwen hemel koepel te baden ligt in zilveren glans en gioed. 't Is pittig koud. maar niet guur. De struiken langs het ribbelig bevroren pad met de diepe karresporen waren wit be ijzeld, evenals het gras, dat sierlijke boe ketten van kristallijnen naaldjes ten toon spreidde; er lagen donkerglimmende ijs vlakten op de plassen van gisteren en al les was stil en van een zuiveren vrede toen ik daareven m'n korte ochtendwan deling maakte. En net als alle domme menschen, die eerst met hun neus in de heerlijkheid ge duwd moeten worden om ze te voelen! bij mijzelf verzuchtte; Dat moest een mensch vaker doen. Véél vaker. lederen moi gen vast. 't Is een kleinigheid. Een half uurtje eerder opstaanje niet laten afleiden door alle mogelijke kleine werkjes cue net. zoo goed op een ander uur kunnen gebeuren! En dan. voordat de dagtaak be gint. even onderduiken in de natuur, in de suite en de frischheid. Even je heelemaal ontspannen en rustig en harmonisch voe len. voordat het leven met zijn eischen en plichten en vooral met zijn kleine zenuw- ehtigheden. je weer grijpt. Dat moest een mensch doen! Maar juist de heele mensch met zijn onrust en dis harmonie. met zijn gejaagdheid en opge schroefdheid. met zijn valsche waardig heid en gewichtigheid, staat hem in den weg'om zich één te voelen met het zuivere leven rondom. En daarom is het zoo erg moeilijk ja, in de oogen van sommigen in vollen ernst een onmogelijkheid om dat halve uurtje uit te breken! Want het gaat ook eigenlijk niet om dat halve uur tje, maar om de gezindheid. Ei is een kloof tusschen de natuur en ons: De natuur is eenvoudig, zij maakt geen vertoon. Want er was niemand dan ik op de groote, wijde heide en toch straalden ionkelden de vederlichte boeketten van ijzelnaaldjes langs het pad, alsof zoo straks »en koning voorbij moest komen. Wij ma ken wel onderscheid: Whnt straks ga ik irissche bloemen halen en dekken met het beste servies en alles een extra beurtje ge ven als een gast ach heeft aangekondigd. De natuur is democratisch- Want de zon nestralen blinken even fel op de kapotte kiel van het oude mannetje, dat jaar juist met een mand op den rug voorbij kwam en onthulden even meedoogenloos de armoe- ialels van zijn modderig;en broek, als zij verheerlijkten en vermooiden het sprookje van onze Prinses in de gouden koets, dat wij voor enkele weken mochten beleven. En wijja soms zijn we democratisch met onzen mond, maar laten we ons niet iede- ren dag weer verleiden om te buigen en te bukken voor wat geen zuivere, geestelijke hoogheid, doch alleen maar menschelijke dwaasheid en kinderachtig gedoe is? Dc natuur is open en vrij. Zij leeft zoo als zij is. Zij heeft geen standpunten, geen problemen, geen „eer" zooals wij. Zij bloeit en vernietigt, bewogen door diepere krach ten dan wij kunnen begrijpen. Haar eer is de eere Gods. waarvan zij vertelt in haar miidcn bloei, in haar rijk, overvloedig en machtig werk. En wij schamen ons zoo heel vaak om te leven, wij remmen onzen bloei en die van anderen in eindeloos getob over het. huishoudboekje, en wij verbeelden ons. dat wij niet gelukkig mogen zijn met en ondanks een paar onbetaalde rekeningen. Levensweelde. levenseenvoud. levensop rechtheidhoe weinigen kennen die grootste schatten! Enwat veel beden kelijker ishoe weinigen verlangen er naar! Moeten we dan ons pijnlijke menschzijn met al zijn verscheurdheden en gebroken heid, met al zijn kleinzieligheid, afzweren en onderduiken in de natuur? Neen, want <vij zijn geen natuur, doch mensch. Voor ons de verscheurdheid en de worsteling, voor ons de langzame groei door den strijd, zooals voor de bloemen en boomen de groei door zon en regen. Maar we mogen wel die zuivere, frissche en uitbundige natuur, die om ons heen staat en ons omvangt, zoodra we onzen neus buiten de deur steken, voelen en be leven als een kostelijke gave. Als een bron van harmonie en stüte, waaraan we ons telkens en telkens weer kunnen verfris- schen en toetsen. We mogen en we zijn wijs, wanneer we dit doen die natuur in ons hart dragen als een stroom van levenskracht. „Wat zouden er veel minder ongelukkige huwelijken zijn. als de menschen meer frissche lucht kregen!" hooide ik eens iemand uit den grond van zijn hart ver zuchten „Waarom?" „Omdat je dan meer weerstand hebt cn niet altijd het laatste woord wilt hebben! Je denkt bij een meeningsverschil toch véél makkelijker „leven en laten leven" als je pas een fijne tocht hebt gemaakt of lekker met je rug in de zon zit! „Of niet soms?' Inderdaad is er veel van waar en hier mee bedoel ik natuurlijk niet, dat er geen huwelijks-, paedagogische en andere pro blemen zijn! Er zijn diepgaande verschil len tusschen menschen. in hun gezinsle ven, in hun werk, in hun omgang, die niet onuitgestreden kunnen blijven zonder in nerlijke schade. Maar er is véél, onnoemelijk veel klein en flauw geruzie en gehakketak, dat het masker van eer en waardigheid of trouwe- lijke fierheid of „principes" voorbindt, en datvergeeft u me deze verzuchting, maar het is waar!dat als sneeuw voor de zon zou verdwijnen mét een ge zonde levenswijze en een klein beetje meer ..frissche lucht". Wat méér onderduiken in de natuur, wat méér leeren van wind en zon! RIIEMONDA. Het kindje heft zich op uit zijn krui pende houding, houdt zich vast en staat. Nu laat het zijn steunpunt los, het doet een stap.nu laat het al het vaste, het heilige achter zich.... het loopt! Het wandelt in een ontzaglijke leege ruimte. Het is een voortdurend voorovervallen, en de heele wereld wankelt.Een groote triomf bruist op in zijn lichaampje. En de grooten, die allang loopen kunnen, jubelen bij die eerste stapjes van het kindje nog eenmaal zichzelf en de heerlijkheid der menschheid toe 4> Eens op een dag volgt op dit groote won der nog een grooter. Het menschenkind moest leeren yoopen. Loopen is noodzake lijk, is een noodwendige kunst. Maar op eensdoen de voetjes, doen hoofd en armen, doet het heele lichaam het méér- dan-noodwendige: het kindje danst! Het heeft er geen doel meede beweging klonk op als een toon en nu klinkt en jubelt het jeugdige menschje voor de eerste maal in den dans. En de grooten. die allang dan sen kunnen, kijken verrukt toe en aan bidden in die spelende stapjes nog een maal het wonder der menschheid Het schoonste in de wereld is het méér- dan-noodwendige. Rhythme van bevallig heid zweeft op zonder doel. Het spel weit uit de diepste levensbronnen. Ook zelfs 't woord is een noodwendigheid, de taal een hulpmiddel, zij het ook krachtig en geniaal Het grootere wonder is het gezang. Een overmaat, bloeiend uit zichzelf, levend in zichzelf, ontbeerlijk. doch ons nimmer te ontrukken. A! het bewogene verrukt de oogen: de vlucht der vogels, de gang van de waterdraagsters en het weven der spin ners. Ook doode dingen worden veranderd ais het bewogene ze beroert. De wind drijft de wolken voort, de stroom de wateren. En wij staan in bewondering te kijken naar de bogen, die ballen en raketten beschrij ven zich bewegend uit eigen kracht en toch bewogen door vreemde krachten. Los en ongebonden cn toch geordend als een vers en rhythmisch als een lied: dat is het geluk van den dans- De jeugd der volke- ïen, haar eeuwige, zalige bloeiensdrang, geeft dit geluk door de eeuwen heen dóór.. Of vormen ook deze zaligheid grijpen en vatten mogen, zij ontstaat en vergaat met de uren. De menschheid zal haar nimmer verliezen, daar zij haar niet bezit, doch voelt opbloeien uit diepste bronnen des levens. En het kindje danst Die lastige winterhanden. In den zomer, als we vacantie hebben en heerlijk languit in een strandstoel ons in 't zonnetje koesteren en bovendien voIod den tüd hebben om ons uiterlijk te verzorgen. odan is 't niet moeilijk om mooi te zijn! Of tenminste om er ieder op haar eigen manier aantrekkelijk uit te zien. Maar 's winters en in het vroege voorjaar wordt de zaak ingewikkelder. De neuzen worden rood. de huid wordt ruw en vlek kerig doch het lastigste van alle winter- euvels ziln ongetwijfeld de winterhanden en -voeten. Oppervlakkige middeltjes helpen hier niet. het kwaad moet bij den wortel worden aangetast. En winterhanden en -voeten komen voort uit een slechte bloedsomloop: laten we dus vóór we ermee behept zijn trachten, onzen bloedsomloop te ver beteren. Er moeten degelijke maatregelen worden genomen. Ie. Vüf minuten per dag touwtje sprin gen (is tevens goed voor de slanke lijn). 2e. lederen dag een flinke wandeling maken 3e. 's Morgens direct, na het opstaan de warm- en koud waterbehandeling toepassen. Voor deze behandeling hebt u twee waschkommen noodig: één gevuld met water, zoo heet als u 't verdragen kunt en de andere met koud water. Steek uw handen (of voeten) eerst in het warme water houd ze er 2 minuten in en steek ze dan in 't koude water. Dit afwisselend 10 minuten lang voortzetten, waarbij telkens het warme water met een weinig kokend water op temperatuur wordt gehouden. 4e. De handen of voeten flink inwrijven met een mengseltje bestaande uit een kopje azijn, een kopie terpentijn, een kopje zuivere spiritus, dit alles vermengd met een geklopt ei. Als u dit alles stipt toepast, zullen deze wintersche lasten tot een minimum worden beperkt. Een uitstekend voorbehoedmiddel tegen wintervoeten is het dragen van fiine wollen onderkousen onder de zijden of van wollen sokjes. Dit laatste staat aardiger. Weersta de verleiding om „bovenop de kachel" te kruipen, trek op koude dagen liever een extra wollen jakje lijfje of vest aan of leg als u langen tiid stil -oet zitten, een plaid over uw knieën. Directe warmte veroorzaakt wintervoeten of verergert ze Met gelijke munt. Bediende: „Hm.... hm. mijn vrouw heeft gezegd, dat ik u om een vrijen dag moest vragen." Chef. „Hm.hm.dan moet ik eerst even aan mijn vrouw vragen of ik uw ver zoek zal inwilligen." Dat hielp! Een man bezat de eerzucht, tooneelschrij- ver te willen worden. Hij ging aan zijn bureau zitten en begon te schrijven. Daar hij niet veel last van fantasie had, was hij spoedig klaar. „Dit stuk" zei de directeur van het too- neelgezelschap reeds op 't eerste gezicht, „deugt niet. 't Is veel te kort. 't Moet min stens een half uur langer duren." De schrijver nam zijn meesterwerk weer mee naar huis en kwam den volgenden morgen stralend terug. „Een prachtideeHet stuk is ruim een half uur langer geworden. De vrouwelijke hoofdrol past nu in de tweede acte een nieuwen hoed!" Een goed idee. Fritsje raakt uit z'n humeur. Nu zit z'n zuster Elly almaar door tegen hem te pra ten. terwijl hij juist zoo fijn plaatjes zat te kijken. Eindelijk zegt hij ongeduldig met een diepe zucht: „Ik wou. dat je een twee ling was! Dan konden jullie tenminste met elkaar praten!" Nog zijn de opruimingen en de koopjes niet van de lucht! Gelukkig, want er is geen vrouw, die in dezen tijd niet graag „haar slag slaat". Misschien brengen bo venstaande modellen u op een idee. Onze tcekening geeft van links tot rechts: le. Huisjapon van marineblauwe wollen slof, waarvan de rok uit vier baantjes be staat. De ruimte valt van boven in een diepe plooi. De smaakvolle versiering be staat uit een toetsje felgroen, terra of bleu aan hals, ceintuur en mouwen. De stiksels zijn in dezelfde kleur als de garneering. De kopmouwen geven een elegant cachet. 2e. Sportieve jurk van grijs of beige tweed, die haar bijzonder effect ontleent aan de militair aandoende „voorklep". Voor een slank figuurtje zal dit japonnetje zeer pittig staan. Het lijfje is versierd met tien groote knoopen, uitgevoerd in hel blauw. 3e Gedistingeerd toiletje van zwart la ken, fijne wollen stof of fluweel. De stik sels zijn van groene zijde, evenals de rand jes der knoopen. het smalle kraagje van wit zijden piqué. 4e. Tot slot een echt gezellige jurk van bedrukte wollen stof. Heel aardig is bijv. beige met groen, waarbij dan een kraagje, ceintuur en mouwopslagen van groen peau de suède keurig zullen staan. Bananenschillen. Ellendige dingen, die alleen dienen om erover uit. te glijden en een been te breken? Mis! Nuttige hulpjes in de huishouding! Wist U b.v. al, dat men lederen voor werpen iof imitatieleer) zooals tasschen, portemonnaies, portefeuilles, koffers, hand schoenen, sportjassen, motorkappen, enz. enz. prachtig met bananenschillen kan opfrisschen? Probeert U 't maar eens: Het schoon te maken voorwerp wordt eerst flink afge borsteld zonder het nat te maken, vervol gens degelijk met een doek afgeveegd, zoodat er geen stofdeeltjes oji zijn achter gebleven. Daarna legt men het zoo plat mogelijk uit en wrijft het met den binnen kant van de schil, zachtjes in de rich ting van het leer. Dit gaat dan glimmen en tegelijkertijd worden de verkleurde plekken donkerder. Laat 2 a 3 minuten drogen, wrijf daarna zachtjes af met een zijden of fluweelen lap. Deze methode is ook uitstekend voor zacht leeren babyschoentjes, die hierdoor minder snel slijten en levert, in 't geheel geen gevaar voor de gezondheid op, zelfs niet als de schoentjes aan bloote voetjes worden gedragen. Hardnekkige vlekken op houtwerk. Ons lichtgeverfd houtwerk kan soms ieelijke vlekken vertoonen, die er gewoon met een sopje niet afgaan. Voor we echter de Vimbus grijpen, moat het al heel erg zijn. want de verf heeft kans, hierdoor dof te worden. Een tusschenweg is de vol gende: los een stukje soda ter grootte van een hazelnoot en een weinig kalk op in L. water. Doop hierin een sponsje en wrijf voorzichtig de vuile plekken. Daarna met een schoonen, drogen dbek afnemen. Voor hond en kat. Het zijn niet altijd de zachtste bedjes, die voor het algemeen welzijn van onze huisdieren het meest geschikt zijn. Wie wel eens een bezoek heeft gebracht aan een modern, goed ingericht dierenasyl, zal hebben opgemerkt, dat de meeste dieren zich. heel behagelijk te slapen leggen op een eenvoudig laagje houtwol, zelfs de meest luxueuze rashondjes. Voor het nacht leger van hond of kat is het dus vol doende, een laagje houtwol in een ruim kistje uit te schudden. Dit biedt het groote voordeel, dat het leger steeds verfrischt kan worden en men nooit kans heeft op ongedierte. Voor de honde- of kattemand. die in de huiskamer staat, is een kussentje geschik ter: men heeft dan geen last van snip pertjes op het tapijt. Het kussentje wordt met houtwol gevuld en de inhoud dikwijls vernieuwd. De koorden van onze spiegels. Men zegt, da,t scherven geluk brengen, maar wanneer een spiegel plotseling van den muur naar beneden komt omdat het koord, door langdurig schuren tegen den spijker, versleten is, kijkt de huisvrouw allesbehalve gelukkig! Dergelijke rampen kunnen gemakkelijk worden voorkomen, door in ieder geval het koord om de paar maanden goed te con troleeren. Nog beer is het, dit te vervan gen door ijzerdraad, dat men desgewenscht onder een lint kan verstoppen. Wil men tóch koord gebruiken, dan verdient het aanbeveling, den spijker, waaraan de spie gel hangt, te bekleeden met een stukje leer van een ouden handschoen. Het slijten wordt dan tot een minimum beperkt. ZONDAG: Lof. Doperwtjes. Kippesoep. Aardappelen. Ossenhaas. Appelmoes met schuimkop. d^J^NDAG: Kip met rijst Kerrysaus. Sla. ohschotel met krenten en rozijnen. DINSDAG. Preisoep. Kalfslappen, Brus- ch lof Aardappelen Omelet. WOENSDAG: Gebakken lever. Andijvie, Aardappelen Deensche rijst. r»i5>N?ERDAGRunderlappen. Zoete ap- "aardappelen. Drie in de pan. anl?I''DAG: Gekookte kabeljauw. Aard- bessensapBotersaus' Wortelen- Tvröes met eobrf!ERDAG- Hutspot met klapstuk. Cho- «eiaaepudding. Vanillesaus. RECEPTEN. APPELMOES MET SCHUIMKOP. Benoodigd: 1 K.G. moesappelen, plm. 50 gr. suiker. 3 eiwitten 100 gr. suiker. Van de appelen met weinig water niet te dunne appelmoes koken. Deze zeven en met de 50 gr. suiker afmaken. Overdoen ineen vuurvasten schotel, De eiwitten zoo stijf mo gelijk kloppen. Op 't laatst de 100 gr. suiker er doorroeren Dit schuim op de appelmoes leggen, een lepel poedersuiker er overheen strooien en in een matig warmen oven zet ten tot het schuim bros is en lichtgeel ge kleurd (1 uur). KIPPESOEP. Benoodigd: 1 soepkip. 2 L. water plm. 60 gr. maizena. 2 eierdooiers. 1 d.L. room. Foe lie. wortel, ui. peterselie, zout. De kip goed wasschen en opzetten met het water en zout. Naar verkiezing boven genoemde kruiden meekoken. Als de kip gaar is uit de bouillon nemen, wat mooie stukjes eraf snijden voor vulsel in de soep. de rest tot den volgenden dag bewaren. De bouillon zeven, binden met de aange mengde maizena. goed door laten koken en afmaken met eierdooier en room. Deze wor den in de soepterrine samen geklopt, ter wijl men de soep er heel langzaam biigiet. VOOR HET 8769 OUDÊ-nMGEL T20 tcu 7%q DOEZQ/TBQQT 22 xniM) LEIDEN (Iagez. Med.) PREISOEP. Benoodigd: 1 flinke bos prei. 40 gr. boter. 40 gr. bloem. l'/« L. water. 4 bouillonblokjes. De prei schoonmaken en in stukjes snij den van l'/s c.M.; goed wasschen en in 'l> deel van de boter met de deksel op de pan 10 minuten laten smoren. Het water en de blokjes toevoegen en de prei gaar koken (20 minuten). Van het het vocht met boter en bloem een gebonden soep maken. De stujtjes prei als vulsel erin doen. Vegetarische menu's (ter aanvulling van de gewone). 1. Erwtensoep, Vanillevla met vruchten. 2. Stamppot van rauwe zuurkool. Eier- pannekoeken. 3. Broodjes, gevuld met ei. Aardappelen, Schorseneeren. Rijst met bessensap. 4. Groentesoep. Aardappelpurée. Sla van Brusselsch lof. Botersaus. RECEPTEN. EIERBROODJES. Benoodigd: 6 kleine geraspte broodjes. 2 a 3 eieren. 20 gr. boter. 2 di. melk. 20 gr. bloem, zout peper, peterselie. De eieren hard koken en fijn maken. Van boter, bloem en melk een sausje maken. Ei. gehakte peterselie, peper en zout erdoor roeren. Van de broodjes een kapie afsnijden en het kruim eruit halen. Ze vullen met de eierragoüt de kapjes er weer opleggen en de broodjes aan alle kanten met gesmolten boter Insmeren. Ze plm 10 minuten in den oven zetten, zoodat ze bors en goed warm zijn. STAMPPOT VAN RAUWE ZUURKOOL. Benoodigd: l'/s K.G. aardappelen. 1 pond zuurkool. 50 gr. boter, zout een weinig melk. De aardappelen koken en er met melk en boter puree van maken. De zuurkool af spoelen en fijn snijden. Door de purée roe ren en alles samen goed warm laten wor den. EIERPANNEKOEKEN. (8 a 10 stuks). Benoodigd: 150 gr. bloem, 3 eieren, 'U L melk. zout. 50 gr. boter. Bloem zout. eierdooiers en een klein beetje melk (plm. 1 d.L.) in een kom doen en roeren tot men een gladde massa heeft. Dan de rest van de melk toevoegen en het stijfgeklopte eiwit. Hiervan niet te dunne pannekoeken bakken. GEMBERTAART. Benoodigd: 250 gr. zelfrijzend bakmeel, 150 gr. boter 150 gr. suiker. 150 gr. natte gember 1 ei. zout. De boter in de bloem klein snüden. Suiker ei en zout toevoegen en kneden tot men een samenhangenden t>al heeft Dan de kleingesneden gember met wat stroop er door kneden en het deeg overdoen in een zandtaartvormdie met boter ingesmeerd is. De taart in Dim. 1 uur gaar bakken. Deze taart kan ook zeer goed in een z.g. ..20 minutenpan" oo het gas 'met asbestplaatie) klaargemaakt worden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9