Onze Indische Luchtpostbrief LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Donderdag 28 Januari 19}I PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS TWEEDE KAMER. RECHTZAKEN Batavia heeft goed feest gevierd - Gagt het monument van Pieter Elberfeld verdwijnen? - Naar een vrouwenkiesrecht? - Sterke opleving van het motorverkeer HET S.S. „JONGE JACOBUS" VERKEERDE IN GEVAAR. De kapitein hoopt Lissabon te bereiken. Naar het „Hbld." vernemt. meldde een Lloyd's telegram, dat van het Nederland- sche stoomschip „Jonge Jacobus", dat op 13 Januari van Antwerpen naar Alexandrië was vertrokken, het luik No. 1 was inge slagen. Een later telegram meldde, dat het stoomschip snel zinkende was. Nog een latere mededeeling bevatte het bericht, dat kapitein Visser er in geslaagd was het gat te dichten. Hij hoopte met zijn schip VOORSTELLEN TOT GRONDWETS HERZIENING. Het debat over de Grondwetsherziening kabbelde gisteren rustig voort. Buiten zijn oevers trad het niet. De heer Schouten had zich tot taak ge steld aan te toonen, dat onze Grondwet nog volstrekt niet verouderd is, en dat ook hier om een breedere herziening onnoodig was, wijl allerlei nieuwe denkbeelden ook onder Lissabon te bereiken. De toestand van het de bestaande wet hun verwezenlijking kun- sehip is dus niet hopeloos, gelijk aanvan kelijk gevreesd werd. De „Jonge Jacobus" is uitgerust met een sterke machine en loopt met een snelheid van 11 a 12 mijl. DOOR EEN LOCOMOTIEF DOODGEREDEN. Gistermiddag liep de 6S-jarige J. de J., wonende aan de Putsche laan te Rotter dam. in deze laan dicht langs het hek. dat de rijstraat van de trambaan van de H. T. M. scheidt, toen uit de richting Rosestraat een locomotief kwam. bestuurd door J. H. van S. uit Hellevoetsluls. De J. merkte de machine blijkbaar te laat op; hij werd ge grepen en tegen de straat geslingerd- Hij bekwam een gapende hoofdwonde, terwijl hem beide beenen onder de knie werden verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand is de man opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. DE POSTAUTODIEFSTAL TE EINDHOVEN Twee mannen aangehouden. nen vinden. Voor een generale revisie is het thans de tijd niet; de grondslagen onzer constitutie zijn nog goed en tal van nieuwe denkbeelden zijn nog niet tot rijpheid ge komen. In dit verband wees de heer Schou ten evenals den vorigen dag mr. Goseling allerlei nieuwigheden van het oogenblik (staats-absolutisme: totale staat) met stel ligheid af; ze zijn trouwens vlak in strijd met onzen volksaard. Wat art. 7 (drukpers vrijheid) betreft, vereenigde de heer Schou ten zieh met het standpunt der Regeering, die wijziging onnoodig oordeelt, doch hij zette (met een beroep op prof. Simons en de Savornin Lohman) uiteen dat genoemd artikel van beperkter strekking is dan veel al wordt gedacht; het maakt alleen vooraf gaande censuur onmogelijk, doch andere de vrijheid-beperkende maatregelen niet, en daarom achtte hij een tijdelijk verschij- nings-verbod bij wijze van bijkomende straf niet met het artikel in strijd. Zulk een ver bod kon niet als preventieve censuur wor den beschouwd. Bleek uit de rede van den heer Schouten, dat hij zich met het beperkte karakter der revisie kon vereenigen, met den heer Joekes was dit evenzeer het geval. Ook was deze het met den heer Schouten eens, dat een tijdelijk verschijningsverbod voor bladen niet in strijd zou komen met art. 7. De heer ("Bulten verantWcroraelijkneia dei Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De politie van Eindhoven heeft, gister- Albarda had opgemerkt, dat zulk een ver- middag, in verband met het ontvreemden van de postauto op Maandagavond jl., in het perceel Boschdijk 214 gearresteerd den 29-jarigen recidivist J. M. O. en in 't per ceel Hugo de Grootstraat 36, den 35-jari- gen Fr. D. Tevoren was in beide perceelen huiszoeking gedaan. De beide mannen ontkennen alle schuld- De politie meent echter voldoende bewijzen tegen hen in handen te hebben om hen in arrest te houden. De aangehoudenen staan ongun stig bekend. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woensdag 3 en Donderdag 4 Februari a.s., telkens van 10.30 tot 14.30 uur wegens schieten met geschut. De aan dacht wordt erop gevestigd, dat 't strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen welke de onveilige strook aandui den, zijn ingehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA- De Amerikaansche minister van oorlog, Woodring, heeft bevel gegeven tot onmid dellijke evacuatie van 50.000 oeverbewo ners bij de Mississippi. 35.000 militaire vrachtauto's zijn gerequireerd en verschei dene duizenden manschappen gemobili seerd Het benedengebied van de Mississippi wordt thans ernstig bedreig*!. Te Mound City (Illinois), waar Ohio en Mississippi tezamen vloeien, is de dijk be zweken voor het opstuwende water, dat een half uur tijd in de stad een hoogte van anderhalven meter had bereikt. Het aantal slachtoffers neemt nog steeds toe. Er ziin reeds 261 dooden. daarenboven 250 sterfgevallen als direct gevolg der over- stroomingen. Te Louisville zijn eenige dooden begraven zonder geïdentificeerd te zijn. De epide mieën nemen grooten omvang aan. Meer dan 900.000 Dersonen zijn dakloos. De materieele schade zou de 400 millioen dollars ver te boven gaan. Het peil van de Ohio is iets gedaald. Op sommige muiten is het stationnair geble ven. Dit geeft hoop. dat nieuwe gevaren ziin afgewend, met name te Evansville, Cincinnati en Portsmouth. Toch houden in den staat Ohio het gebrek aan drinkwater en de koude aan. KASTEEL DOOR BRAND VERNIELD Gistermorgen om 5 uur ls een felle brand uitgebroken in het kasteel Sury le Comtal bij St. Etienne (Frankrijk). Ondanks het optreden van de brandweer werd het ge- heele kasteel een prooi der vlammen. Een verzameling kostbare schilderijen is even eens verloren gegaan SCHIJN-DRAMA OP HET TOONEEL. Tijdens een repetitie in de Metropolitan- Opera te New York heeft Lawrence Tibbett bij ongeluk den bariton Joseph Sterzinl met een dolk getroffen. Sterzini trok zich van liet tooneel terug en het zijn wond verbin den, die slechts oppervlakkig was. Vijf uur later overleed hij echter. Later bleek even wel aan een natuurlijke oorzaak, die met de lichte verwonding niets uitstaande had! GEHEEL POMPSTATION IN DEN GROND VERDWENEN, De ..Daily Telegraph" bericht, dat gister ochtend te Rode Heath nabij Sandbach in Cheshire (Engeland) met donderend geweld een geheel pompstation van een niet meer in gebruik zijnd zoutwerk in den grond is verdwenen. Het gat is 30 voet in diameter en minstens 150 voet diep. De randen brok kelen nog steeds af en men heeft een hek geplaatst om de nieuwsgierigen op een af stand te houden. Nog steeds stijgt een on- deraardsch gerommel uit het gat op. Het zoutwerk is meer dan 100 jaar oud en is langer dan 14 jaar buiten werking, aangezien door een ondergrondsche aard verschuiving de Dompen onklaar raakten. Indien de aardstortingen voortduren, be staat groot gevaar dat een beek en een kanaal, welke in de nabijheid van het gat looDen. eveneens in de dieDte zullen ver dwijnen. De bodem van het gat kan men niet zien en toen men een steen omlaag wierp hoorde men deze na drie of vier seconden in water terecht komen. wees er op, dat men onder de bestaande bepalingen zelfs gevangenisstraf kan krij gen voor een pers-overtreding en dat is nog erger. Of de bestaande bepalingen tegen pers-excessen voldoende zijn, zal de Regee ring zoo meende mr. Joekes straks misschien moeten overwegen. Ook de in voering van een recht van antwoord zou dan overwogen moeten worden. Trouwens, ook op ander gebied zullen volgens dien afge vaardigde in de naaste toekomst vragen rijzen, o.a. die van bepaalde, afzonderlijke organen voor ons economische leven, en ook de vraag, of de Eerste Kamer gehandhaafd moet blijven, die nu al verscheidene jaren op deAzelfden politieken grondslag rust als de Tweede, Tot onderzoek van al zulke vra gen zou mr. Joekes een commissie benoemd willen zien. Namens de liberalen heeft de heer Coops nog eens oppositie gevoerd al gaat dit bul ten de Grondwetsherziening om) tegen een ordeningspolitiek, zooals de katholieken die voeren. Zijn instemming betuigde hij met het ongemoeid laten van art. 7. en hij schetste de groote beteekenis der drukpers vrijheid voor ons land, al gaf hij toe dat er excessen zijn. maar om deze te bestrijden is geen herziening der Grondwet noodig. Be denkelijk achtte hij de stelling der Regee ring, dat een verschijningsverbod niet in strijd met art, 7 zou zijn. Een gezaghebbend man als de heer de Geer heeft deze opmerking gemaakt: de Regeering heeft, bij nader inzien, art. 7 (■drukpersvrijheid) wel ongemoeid gelaten, maar in de discussie is toch gebleken, dat velen een tijdelijk verschijningsverbod niet in strijd achten met dat artikel. Zoo poogde mr. de Geer dus de mogelijk heid van zulk een verbod, in den vorm van bijkomende straf, als oogst bij deze revisie binnen te halen, ook al wordt het niet in de Grondwet opgenomen. Men weet van vroeger, dat de heer de Geer een voorstan der is van zulk een verbod. De heer de Geer heeft toegegeven, dat er enkele goede en toe te juichen verbeteringen in de voorstellen zitten, al is op andere pun ten het resultaat ietwat teleurstellend ge weest. Ten aanzien van wat voorgesteld wordt inzake de revolutionaire volksverte genwoordigers had hij eenige bedenking, maar hij zal bij het betrokken ontwerp daarop terugkomen. En overigens leverde hij eenige beschouwingen over machtigings wetgeving, delegatie van bevoegdheden, die echter niet in de revisie is opgenomen. Hij stond gereserveerd ten aanzien van dit on derwerp en hij waarschuwde tot dubbele voorzichtigheid, na hetgeen bij de crisis wetgeving te zien is geweest inzake het on gemotiveerd gebruik maken van zulke ge delegeerde bevoegdheden. Nog eenige andere sprekers zijn aan het woord geweest over allerlei onderwerpen. De heeren Westerman en Zandt gaven te kennen niet zoo heel veel voor de bestaande persvrijheid te gevoelen; eerstgenoemde wil den Raad van State en de Rekenkamer op heffen en laatstgenoemde wenscht scherper optreden tegen de revolutionairen; de heer de Visser acht de geheele herziening reac tionair, 'n collectie reactionaire maatrege len, die vooral tegen de communisten is ge richt, maar, al zal. zoo profeteerde hij „het communisme de burgerlijke democratie ver nietigen", als het gaat tusschen Mussert en Colijn, kiezen de communisten Colijn. Vandaag spreekt de Minister. HAGENAAR. HET TAXI-BEDRIJF. Naar aanleiding van het in Uw blad van 26 dezer opgenomen ingezonden stuk, dee- len wij mede dat „abonné" zich schrome lijk vergist, Indien hij meent dat onze vereeniging slechts bestaat uit de „groo- tere" ondernemers en in het leven werd geroepen met het doel te „probeeren klei nere ondernemers er uit te drukken". Wij kunnen verklaren dat bij onze ver eeniging, waarin ieder lid, ongeacht het aantal wagens, dat hij in zijn bedrijf be zigt, gelijk stemrecht heeft, méér kleine dan groote automobielverhuurinrichtingen zijn aangesloten. Het lidmaatschap wordt verkregen door aanmelding bij en toelating door het be stuur (secretariaat: H. Rijndijk 105, Lei den) en bij weigering van het bestuur om iemand als lid toe te laten door beroep op en toelating door een ledenvergadering. De tarieven hebben onze volle aan dacht. Wij achten evenwel thans het oogenblik nog niet aangebroken om daar omtrent definitieve mededeelingen te doen. De arbeidsvoorwaarden van chauffeurs, ten aanzien waarvan „abonné" blijkbaar een uitwas aanhaalt, laten onze vereeni ging niet onverschillig. Genoegzaam blijkt zulks uit het feit dat de vereeniging zich onmiddellijk na haar oprichting in ver binding heeft gesteld met de hoofdbestu ren van de Moderne-, R.K. en Chr. Werk nemersbonden. Voor de Vereeniging van Taxi- en Luxe Automobielverhuurinrichtingen voor Rijn land, Het Bestuur, H. KANBIER, voorzitter. W. C. A. v. KERKHOFF. penningm. P. VAN ULDEN, secretaris. TH. J. v. d. HEIJDEN, secr.-adv. BUREAUCRATIE. Betaal uw belasting in verdraagzaam heid! Doch alles goed en wel, als men het publiek ter wille is. Zulks laat op het kantoor van den gemeente-ontvanger in den laatsten tijd wel wat te wensohen oveT. Betaalde men voorheen de vermake lijkheidsbelasting aan één loket en werden de administratieve werkzaamheden aan deze betaling verbonden, ook aan dat loket afgedaan, dan was men in korten tijd klaar. Thans schijnt een andere werkwijze in gevoerd te zijn en wel ten ongerieve van het betalende publiek. Men gaat thans in de file staan laat ons zeggen bij loket No. 1); is men aan de beurt en heeft men den ambtenaar mede gedeeld, dat men de kaarten komt halen, welke ter stempeling zijn gebracht, dam ontvangt men een nota. Met deze nota gaat men naar loket No. 2 om weder in de file te staan, om, als men aam de beurt is, zijn belasting te betalen. Voor verandering moet men nu naar loket No. 3, wederom in de 'file en ontvangt als men aan de beurt js, de kwitantie voor de gedane betaling. Maar nog is men niet klaar! Waar blijven nu 'de kaarten? Na loket No. 3 weer terug naar loket No. 1. Nog maals in de file om dan eindelijk op ver toon van de kwitantie de benoodigde kaar ten te kunnen ontvangen. Ik vraag mij af: waarom deze omvamg? Toch zeker niet in het belang van het betalende publiek. Waarom moeten deze menschen. wanneer veranderingen van werkzaamheden op een kantoor plaats heb ben, daarvan de dupe zijn. Moet niet eerst gedacht worden aan de belangen van het betalende publiek? Dat deze toestand spoe dig moge veranderen en het publiek op vluggere wijze op het kantoor van den gemeente-ontvanger zijn zaiken kan afdoen. U. mijnheer de Redacteur, dankende voor de opname. EEN BETALER. ACHT JAAR GEËISCHT IN VERBAND MET ZEDENMISDRIJF. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht R. van der L„ 43 jaar. koopman te Huizum. thans gedetineerd, wegens een zedenmisdrijf. De officier van justitie eischte acht jaar gevangenisstraf. STORM AAN DE PORTUGEESCHE KUST Aan de Portugeesche kust woedt een zware storm- De lager gelegen wijken van de stad Nazare zijn overstroomd. Ook in de haven van Lissabon is veel stormschade aangericht. Twee vlsschersbooten zijn om- gelagen, een zeilboot is gezonken. Vier menschen zijn om het leven gekomen. SLEEPBOOT GEZONKEN. De sleepboot Toxteth is gisteravond op i de Mersey (bij Londen) gezonken. De ikapitein werd gered maar de overige vier opvarenden worden vermist. DE TUINDER DE DUPE. Droevige gevolgen van genomen maat regelen door de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale doen mij naar de pen grijpen om het onderstaande onder uw aandacht te brengen. Vele soorten groenten moeten per KG. aangevoerd worden en leenen zich daar dan ook goed voor. Dus daar ls niets op tegen. Dat men echter te ver kan gaan, zal ik U nader uiteenzetten. Vrijdag 22 Jan. 1.1, veilde ik 800 stuks groene kool. welke per stuk, zooals het ook hoort, werden geveild. Ik ontving hiervoor f. 1.40 a f. 1.50 per 100 stuks; de totale opbrengst was dus f. 11,58. Even ter verduidelijking een berekening der onkosten. Op het gewas Groene Kool rust: Landhuur f. 0.20 per R.R. Mest f. 0.15 per R.R. Planten f. 0.10 per R.R. Ploegen of spitten f.0.05 per R.R. Schoonhouden f. 0.05 per R.R. Oogsten en vellen f0.10 per R.R. Totaal der onkosten f. 0.65 per R.R. Wanneer ik bereken (bij een totaal per R.R. van 65 stuks groene kopl), dat we 30 oogsten (hetgeen een beste opbrengst is), dan brengt een R.R. op 52 stuks. Dit berekend tegen f. 1.40 a f. 1.50 per 100 stuks, geeft een opbrengst per R.R, van ongeveer f. 0.75. Hiervan moet nog af f.0.05 veilingkosten; waardoor een netto opbrengst blijft van ongeveer f. 0.70 per R.R. Dus met een prijs van f. 1.40 a f. 1.50 per 100 stuks hebben wij een winst van f. 0.05 per R.R. Nu de gevolgen van de genomen maat regelen Maandag 25 Januari 1.1. veilde ik 1000 stuks groene kool; doch ik zal voor de juist heid mijn uitkomsten vermelden per 800 stuks. Ons werd aan de veiling medegedeeld, dat ook groene kool per K.G. moest worden geveild. Nadat het gewicht opgenomen was. bleek het, dat de 800 stuks wogen 264 K.G. Deze partij bracht op f. 1.80 a f. 1.90 per 100 KG. De 800 stuks groene kool brachten dus op f.5;;.Hjér moest af 5% provisie: over bleef f4.75. Ik ontving dus, als gevolg van de genomen maatregelen, minder: f. 11.85 f.5 is f. 6.85. Het behoeft m.i. geen verder betoog, wat Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 20 Januari vanuit Batavia: Reeds ziin wij weer meer dan een week teruggekeerd in den tredmolen des levens en snellen weer verder langs de gebeurte nissen van allen dag. doch nog lang zullen de dagen der prinselijke bruiloft ons in het geheugen liggen als een van de meest ge slaagde reeksen van feestelijkheden, die inde ■laatste tientallen iaren hier plaats vonden. Wel zullen Indische feesten zelden in die mate zijn tegengewerkt door Pluvius als dezer dagen, want eiken dag weer kroop een grauwe vochtige morgen boven de stad uit en ontlastten zich urenlang uit laag hangende wolken zware stortbuien. Zoodra was het niet even droog, of de straten wa ren weer dichtbevolkt. De ontelbare vlaggen hingen slao neer in de natte buien, de versieringen waren in veie gevallen volkomen verregend, de vet potjes waren halfuitgedoofd en toch bracht in het glimmende asfalt de feeërieke ver lichting der talrijke gebouwen nog een bit- zonderen noot. Nauwelijks trachtte echter de zon even vóór den ondergang door de dikke wolken te boren, of overal kwamen de ontelbare belangstellenden als bijen uit den korf om de verschillende feestelijkheden bij te wonen. Een bijzondere Japansche op tocht. waarvoor de costumes uit Japan wa ren gekomen, trok een grooten toevloed van menschen. Bü een langen Chlneeschen op tocht in de benedenstad waren tienduizen den kijkers, zoowel od straat, als in de dichtbevolkte eethuizen, waar de menschen met vollen mond over de balcons hingen! Naar het Stadhuisplein richtte zich een historische stoet van de oude Amsterdam- sche Poort af, waar men vele bekende in gezetenen van de stad verzameld zag. Een en ander zal trouwens op de vele film opnamen ook in Holland ,,in woord en beeld" te genieten zijn. De versierde sociëteiten hielden uitge breide feestdiners en waren in den vroegen morgen veelal nog gevuld met late feest gangers die zich het ont'oüt lieten smaken. Uit de groote hotels kwamen tot diep in den nacht voortdurend muziekklanken. die den meest luien bezoeker in de goede stem- mnig brachten. En dat is zoo voortgegaan, van Woensdagavond af tot Zondag, toen een fantastisch vuurwerk op de Jachtclub in Priok het einde van de feestelijkheden, die ondanks slecht weer in de orachtigste oranjestemming waren volgehouden, aan kondigde Zji zullen in de gedachten blijven als geen ander feest ooit te voren en het nationaal gevoel tezamen met de saamho righeid is weer in bijzondere mate versterkt. Ondanks dat men zich in Indië steeds sterker kind van het land gaat gevoelen. Maar dan niet zoozeer als de inwoner van de elf provinciën gelijk mr. Hart het uit drukte rondom een brakke en leegloo- pende binnenzee, doch als ingezetene van Grooter Nederland. Indië-als-eenheid voelt den band met Nederland zeer sterk, maar zii voelt zich ook een homogene eenheid, die historisch is gegroeid een eigen ontwikke ling doormaakt, en met een eigen geest wordt geïnsereerd. De band met het Rijk, waarvan Indië deel uitmaakt is er eene van gemeenschappelijke ideeën en belangen, toegewiid aan de nationale goede zaak. Dat hierbii wel eens verschil van meening om trent de uitwerking dezer ideeën naar voren komt en is gekomen, behoeft zeer zeker niet bUivend te leiden tot een bewust niet-begriioen, doch slechts te beteekenen, dat dit groot-nationaal gevoel niet maar zonder horten of stooten. doch door de choque des opinions, het bereikbaar ideaal zal behalen. Kleinheid van Indische zijde komt bij voorbeeld naar voren in het voorstel van een bepaalde fractie uit Batavia's ge meenteraad, waarbij de kwestie van de verwijdering van het „monument" van Pieter Elberfeld weer ter sprake is ge bracht. Als wij het woord monument tus schen aanhalingsteekens plaatsen beduidt dit alléén, dat de toeristen, die telken jure bij scheepsloa np,en op Java gelost worden en langs de weinige overgebleven histori- schf plekken van Batavia, zooals het Kanon en de Amsterdamsche Poort, wor den rondgeleid, ook bij dit gedenkteeken op den ouden muur langs den Jacatra weg moeten stilhouden om het verhaal van den hier in 1722 ter dood gebrachten „verra der" van Batavia, die alle Europeanen in de stad wilde vermoorden, te aanhooren. Dat dit gedenkteeken op zichzelf geen buitengewone reclame is voor onze recht spraak of blijk geeft van te groote piëteit onzer voorgangers, is toe te geven. Men spreekt zelfs over het herstel van een ge rechtelijke dwaling. Doch men vergete niet dat tenslotte overal meerdere historische voorwerpen, wanneer men deze op den keper gaat beschouwen, geenszins een be wijs zijn van even roemrijke daden! Daar om lijkt ons het voorstel om dit monu ment, dat nu reeds twee eeuwen daar ten voorbeeld moet strekken aan ieder, die weten wil, hoe het den verraders in het het zeggen wil voor een tuinder zich ge dupeerd te zien door de maatregelen van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale; die zijn f. 0.05 winst per R.R. ziet omgezet in een groot verlies. En ik vraag mij af of bij het nemen van maatregelen nog doorge dacht wordt; of dat deze maar voetstoots genomen worden. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de verleende plaatsruimte in Uw veelge lezen blad, teeken ik Hoogachtend, C. DE GRAAF WZN., v. d. Valk Boumanweg 38, Leiderdorp, telefoon 2773, net Leiden. algemeen zal vergaan, te verwijderen, niet weinig overdreven. Gevoeligheden worden er niet mee gekwetst en de simpele toerist zou door de verwijdering ervan er nog iets achter gaan zoeken. Thans wordt het over dien boeg gegooid, dat de op het monument voorkomende inscriptie van dusdanige wetenschappelijke waarde zou zijn, dat het noodzakelijk in een museum zal moeten worden bewaard. Vrees echter, zooals van sommige zijden is gesuggereerd, dat deze gedenkplaat door ras- of andere sentimenten het voorwerp van vernieling zou kunnen worden, be staat er ons inziens niet. Het is dan ook te hopen, dat de Regeering die hierin uit eindelijk de beslissing heeft door een nota van een ambtenaar met een frlsch hoofd dusdanig wordt overtuigd, dat dit historisch overblijfsel van een onzer zij het niet dadelijk meest roemruchte-daden blijft op de plaats, waar het eenmaal was opgesteld en niemand kwaad doet. Onlangs is de Indische kiesrecht-com missie gereed gekomen met haar rapport, dat enkele Interessante voorstellen inhoudt betreffende de verkiezingen hier te lande, Zooals waarschijnlijk algemeen bekend, bestaat in Indië namelijk niet het even redig kiesrecht zooals in Nederland, doch heeft men er in hoofdzaak de getrapte verkiezingen, waarvan de regeling echter enkele verbeteringen behoefde. Unaniem was het oordeel, dat in de Indische maat schappij eenigerlei vorm van organische vertegenwoordiging practisch niet mogelijk was en de bestaande stelsels reeds vol doende gelegenheid geven voor een organi sche samenstelling der raden. Ingrijpende wijziging stelt de commissie voor ten aanzien van het bestaande meer derheidsstelsel voor de stadsgemeente- raden in dien zin, dat zij dit voor de Euro peanen wil zien gewijzigd in een gematigd evenredigheidsstelsel, gecorrigeerd door een aanvullend benoemingsrecht van den Gouverneur-Generaal. Ten aanzien van de Inheemschen bestond omtrent de wijziging geen eenheid van gevoelen, doch zou men eventueel tot een in wijken verdeeld meer derheidsstelsel zijn toevlucht willen nemen. Een andere, en ook den Nederlandschen lezers wel belangstelling inboezemende, zonderheid uit het rapport is het voorstel om algemeen aan de Nederlandsche vrouw het actief kiesrecht toe te kennen, dat tot nu toe alleen nog in zeer beperkten vorm voor de regentschapsraden bekend was. Ten aanzien van de toekenning van deze bevoegdheid aan de Inheemsche en Uit- heemsche vrouw staakten de stemmen. De Regeering echter heeft zich speciaal hier omtrent nog haar oordeel voorbehouden en daarmde is de kans wel zeer gering ge worden, dat mem tot invoering van dit actief kiesrecht zal komen. Wat betreft het passief kiesrecht van de vrouw, dat nu nog alleen maar voor den Volksraad bestaat, en dat de commissie bij verkiezingen voor de stadsgemeenteraden aan alle onder- danengroepen thans wil toegekend zien, is er meer kans, dat dit wordt aanvaard. Ech ter wordt niet verwacht, dat dit veel succes zal opleveren, daar 't passieve Kiesrecht veel van haar beteekenis verliest bij gemis aan een actief kiesrecht. Daarbij komt, dat de rol van de vrouw in Indië, althans bij de Europeesohe samenleving, in de politieke partijen nog zóó gering is. dat men niet mag verwachten, dat van die zijde candi- daten zullen worden gesteld, of voldoende mar.nen op een niet-politieke vrouw zul len stemmen.Waarmede dit vrouwen- tóesrechtTOorstel wel van de baan zal zijn. Binnen «Me weken na de afsluiting van 't jaar kunnen reeds enkele samenvattende gegevens verstrekt worden over het jaar 1936, die 'n beeld geven van de ontwikke ling van het motorverkeer in Indië. Uit deze cijfers zijn tevens enkele belangrijke conclusies te trekken. Zoo was de econo mische opleving der Buitengewesten, die in 1937 door het wegvallen van het bevol- kingsrubberuitvoerrecht nog in versterkte mate zal plaats hebben, zich reeds in 1936 aan het afteekenen in een belangrijke stijging van het aantal automobielen. In Palembang kwamen b.v. 120 nieuwe auto bussen het wegverkeer intensiveeren, en wa ren er typisch staaltje 1107 autobus sen ingeschreven tegen 1102 personen wagens. De toestanden in Djambi worden teekenend weergegeven door de mededee ling, dat aldaar 133 vrachtauto's waren in geschreven tegen slechts 124 personen auto's. Op geheel Sumatra reden er ultimo 1936 bijna 4400 autobussen tegen 1500 op Java, wel een bewijs hoe aldaar het busverkeer de plaats Inneemt van het spoor- en tram verkeer op Java. Ook het vrachtauto verkeer nam in alle deelen van de buiten gewesten tot bijna met tien procent toe. Driemeiers de bekende demmo's zijn echter aan het afnemen en ook motor rijwielen, doch alleen voor Java, want de toename daarvan in de Buitengewesten is nog groot. Ondanks de scherpe concur rentie van de spoor nam ook het aantal vrachtauto's in alle drie provides van Java nog toe, zij het dat dit in Midden-Java het minst welvarende gedeelte 't kleinst was. In West-Java was de stijgWl van alle motorvoertuigen met 1048 het grootst, ge volgd door Oost-Java met 1030 en midden- Java met 300, Jogjakarta en Soerakarta geven nagenoeg gelijkblijvende cijfers te zien. Hieruit ziet men algemeen, dat de cijfers van de in Indië aanwezig zijnde motor voertuigen in tegenstelling met de diepte jaren van de crisis, een regelmatige stijging vertoonen en een bewijs zijn voor de con clusie, dat de slechtste jaren thans voorbij zijn. (Nadruk verboden). 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10