BINNENLAND SP langebrug 35 LEIDSCHE GROOTHANDEL telefoon Ruwe handen UROL. verzacht en geneest Als Uw kind hoest ABDIJSIROOP 77sfc Jaargang LEIDSCH DA6BLADf Woensdag 27 Januari 1937 Derde Blad No. 23570 R, De Kroningsvoorbereidingen in Engeland 1PE ZWITSERSCHE IN 2f SMAKEN VERKRIJGBAAR isl ENGROS VERKRIJGBAAR BIJ DE Alles zal harmonieeren AKKER's verstèrkie De Zweedsche Minister Sandler naar Nederland? 'A.s. bezoek aan minister de Graeff. Naar wij vernemen ie het waarschijn lijk, dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Zweden, de heer Sandler, die momenteel in Genève vertoeft, een bezoek aan ons land zal brengen. De heer Sandler zal van Genève naar Brussel reizen, waar hij den Zweedschèii koning zal vergezellen bij diens bezoek aan Brussel in begin Februari. Vervolgens beeft hij het plan een bezoek aan Den Haag te brengen, waar hij minister De Graeff zal ontmoeten. Nieuwe Japansche gezant te 's-Gravenhage. De regeering van Japan heeft besloten een directeur van de afd. voor Oostaziati- sche kwesties in het ministerie van Buiten landsche Zaken, Kazue Kuwashima, te be noemen tot Japansch gezant te 's-Graven- hage. Het Rotterdamsche Maas tunnelplan goedgekeurd. In een daartoe speciaal belegde ver gadering heeft de gemeenteraad van Rotterdam gistermiddag het voorstel tot aanleg van een tunnel onder de Maas en tot het treffen van een finan- cieele regeling terzake met het rijk be handeld. Daarbij hebben de heeren Nivard en Dutilh eenige opmerkingen, in het bijzonder naar aanleiding van de financieele regeling gemaakt, welke door wethouder Brautigam werden be antwoord. Het voorstel is z.hst. aangenomen. Nadat de gemeenteraad van Rotterdam had besloten tot den aanleg van een vier- banigen tunnel onder de Maas van een totale rijbreedte van 14 meter, bevattende een rijweg van 8 meter breed voor auto verkeer en een weg, voorloopig voor wiel rijders en voetgangersverkeer bestemd, ter breedte van 6 meter, een en ander met linanoieele regeling met het Rijk, heeft hij het besluit genomen den bouw van dezen iunngl op je dragen aan een combinatie van aannemers, bestaande uit M. J. van Hattum's Havenwerken N.V., W. Blanken voort Czn. Aannemingsmaatschappij, de N.V. Nederlandsche Aannemingsmaat- sehappij v.h. firma H. Boersma, de NV. Christiana en Nielsen's Gewapend Öeton Maatschappij en de N.V. Internationale Gewapend Betonbouw, zulks voor een prijs, onder goedkeuring van den minister van Waterstaat nader overeen te komen tus schen B. en W. en genoemde aannemers- combinatie. GEEN „TARAKAN-REIZEN" MEER. Kampeerschip heeft ander werk. Naar wij vernemen, zal het motor- vrachtschip ..Tarakan" van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" dezen zomer niet meer als kampeerschip gebruikt worden, daar het voor de gewone diensten niet kan worden gemist. Ongetwijfeld zal dit den velen jongens, die in de afgeloopen zomers heerlijke da gen op dit schip beleefden, grondig spijten. (Msb.) EERBEWIJZEN AAN EEN OFFICIER. IN BURGER. Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden. Het Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft aan den minister van justitie en van defensie het volgende gevraagd: 1. Zijn de ministers niet van oordeel, dat, nu ten gevolge van een sententie van het Hoog Militair Gerechtshof voor de praktijk is komen vast te staan, dat vol gens de bestaande wettelijke voorschriften een militair verplicht is eerbetoon te be wijzen aan lederen willekeurlgen burger, die, onder voorgeven een militair superieur te zijn, zulks verlangt, er alle aanleiding voor den wetgever bestaat tot ingrijpen, ten einde aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken? 2. Zijn de ministers bereid de totstand koming van wettelijke bepalingen van deze strekking te bevorderen? PRODUCT V/D HOLLANDSCH CHOCOLADEFABRIEK 5702 Volle Melk Chocolade 0- Hazelnoot Dessert tt Naturel (Biltere) n (Ingez. Med.)" "I DE GRONDWETSWIJZIGING Nog meer amendementen. De heer Vervoorn heeft zijn amendement op de voorstellen tot wijziging van de Grondwet gewijzigd in dien zin, dat hij thans voorstelt de schadeloosstelling der Tweede-Kamerleden te bepalen op f. 3000 per jaar en hun pensioenen op f.90 'sjaars voor elk zittingsjaar met een maximum van f. 1800. De heer Schouten c.s. hebben eenige amendementen ingediend, waarvan de strekking is om overeenkomstig het advies van de staatscommissie de beslissing in zake het vervallen verklaren van het lid maatschap der Kamers, Staten en Raden te doen nemen door den Raad van State. De heer Coops cs. hebben amendemen ten ingediend, om het vervallen verklaren van het lidmaatschap van Kamers, Staten en Raden in handen te leggen van den Hoogen Raad. De heer Suring c.s. stellen voor het derde lid van art. 90 aan te vullen met de vol gende bepaling: „Het pensioen wordt, volgens regels bij de wet te stellen, verminderd, indien daar naast inkomsten of pensioen ingevolge het bekleeden van een ambt of het vervullen van een betrekking worden genoten." 5703 (Ingez. Med.) LUIT. GEN. K. A. PFEIFFER EERSTE KAMER. Het octrooi der Nederlandsche Bank. De Eerste Kamer kwam gisteravond onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk bijeen. Aan de orde was het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Ned. Bank verleende octrooi. De heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) herinnerde aan de motie-Teulings in de Tweede Kamer en aan de opmerking van den minister dat een verder gaande wijziging der bankwet thans niet noodig zou zijn wegens de benoeming eener desbetref fende staatscommissie. Spr. is het hiermede niet eens. Spr. ziet hierin een liberaal be leid. dat spr. afwijst. Doch als men die commissie spoedig instelt, is deze wet niet logisch. De quastiè zal dan toch binnenkort principieel worden behandeld. Spr. is ver wonderd door de houding, van de R.K. Staatspartij ten deze in de Tweede Kamer. Na de devaluatie acht spr. strenger toezicht van de regeering noodig. De minister van financiën, de heer Oud, noort van den spreker critiek op de houding van een der politieke partijen in de Tweede Kamer. Spr. heeft daarvoor niet op te ko nen. Wat spr. betreft, beter had hij het ge vonden als de geachte afgevaardigde uit eengezet had, hoe het bankwezen wèl moet 'unctionneeren. Zijn eigen standpunt heeft spr. in de verschillende stukken uiteenge zet. De geachte afgevaardigde schijnt te den ten dat men alleen principieel is, als men ■net. ingrijpende wijzigingen komt. Men kaïi echter óók principieel zijn, door zijn stand punt te behouden. y Overigens zal de staatscommissie nipt alleen de positie der Ned. Bank onderzot ten, doch het bankwezen in het algemeen. Spr. vertrouwt dat de commissie er spoedig tul zijn. Overigens kan spr. geen invloed oefenen op het werk der staatscommissie. Komt zij tot belangrijke voorstellen, dan zal ev wei eenige tijd mede gemoeid zijn. De continueering van het octrooi kan dus niet °ver te korten termijn gaan. Bovendien ®erkt spr. den heer de Marchant et d'Ansen- pourg op, dat het initiatief voor een even tueel wetsontwerp van de regeering zal ffloeten uitgaan. Het parlement heeft er niet zonder meer ever te beslissen. Intusschen doet het spr. genoegen dat de heer de Marchant et UAnsembourg in de anderhalfjaar dat hij "'er zitting heeft, de waarde van het par- 'emerit hooger heeft leeren schatten, niet «leen. doch zelfs is doorgeslagen tot over- batting. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen ®et aanteekening dat de heeren de Mar de m' d'Ansembourg en van Vessem, bei- ue N.S.B., geacht willen worden te hebben "gungestemd. De vergadering, die 20 minuten geduurd "erd hierop gesloten. Ruwe huid. Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 5718 (Ingez. Med.) Op 64-jarigen leeftijd. Te Den Haag is op 64-jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant-generaal K. A. Pfeiffer, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en officier ln de Orde van Oranje Nassau. Karei August Pfeiffer werd 1 Maart 1872 te Den Haag geboren en werd op 13 Oct. 1892 benoemd tot 2e luitenant bij het le Reg. Veldartillerie te Utrecht. Na gedetacheerd të zijn geweest bii het leger in N. O. Indië. volgde einde 1899 zijn bevordering tot len luitenant. 1 Nov. 1920 werd hij bevorderd tot majoor in 1921 werd hij benoemd tot w.n. directeur der Artillerie Schietschool Legerplaats bii Oldebroek. In October 1922 werd hij overgeplaatst bij den generalen staf in Den Haag en in Mei 1924 bevorderd tot luitenant-kolonel. Twee iaar later tot kolonel-commandant. On 1 Mei 1927 werd hii overgeplaatst naar Ede: commandant II Artillerie Brigade. Den lsten October 1927 werd hii benoemd tot directeur van het Artillerie Materieel: 2 Mei 1928 werd hii benoemd tot generaal- majoor. In 1931 volgde ziin benoeming tot luitenant-generaal en werd hii eervol ont slagen uit den militairen dienst. 1 Januari 1932 werd hii benoemd- tot Territoriaal be velhebber in Noord-Brabant enz Generaal Pfeiffer was drager van het Eereteeken van Belangrijke Krijgsbedrijven (Atjeh 1896 1900. gesp). Voorts was hii Commandeur in de Eerste Klasse ln de Orde van het Zwaard van Zweden. DE Hr. Ms. „O. 16" VAN HORTA VERTROKKEN. Hr. Ms. „O. 16" is gisteren om 7 uur ver trokken van Horta naar Washington. Er was een flinke wind en zeer zware zeegang. Het Engelschc volk heeft juist de eerste sen aan beide kanten 5 M. breede en 52 M. uitvoerige officöieele mededeelingen ontvan gen over de viering van de kroning van Koning George VI op 12 Mei aa. en hoewel de nuchtere departementale stijl, waarin deze mededeelingen zijn vervat, de verbeel ding in kluisters tracht te houden, kan hij daarin niet slagen. De aanduidingen over de inrichting van Westminster Abbey voor plechtigheid zetten het geestesoog een schouwspel voor van zeldzame schoonheid. Deze Abbey, die het doodenhuis is van de groote figuren in Engeland's geschiedenis en tevens een sol latkamer van antieke en historische waarde, is in normale dagen wat overladen van binnen, zoodat de ln zijn onderdeelen vaak zeer fraaie binnenbouw voor een belangrijk deel aan het oog wordt onttrokken. Voor de kroningsplechtigheid moet extra ruimte worden gemaakt en moeten zitplaatsen worden aangebracht voor 7700 bevoorrechte menscheai die van de kroning getuige zullen zijn. Dat elscht veel tijd en zorg en de Abbey is dan ook reeds eenige weken geleden voor het pu bliek gesloten. Er wordt dag en nacht gewerkt. De leden van het Lagerhuis en andere menschen die parlementaire bezigheid hebben, vaak tot na het middernachtelijk uur, zien in ■den nacht de ramen van dit al-oude heilig dom van het Britsche Rijk verlicht en hoo- re<n er het gerucht van den arbeid. De offi- •ftieele heeren hebben ons verteld, dat al die 7700 zetels zullen worden bekleed met blauw velours en versierd met goudgalon. In het midden van de kerk, tusschen de twee dwarssohepen en dus als het ware in het kruispunt van het kruis, wordt een kronlngspcdium gebouwd. Het komt op eenigen afstand voor het altaar en de tronen voor den Koning en de Koningin komen er op te staan. Dichter voor het altaar wordt de zes eeuwen oude kronings- stoel geplaatst. Het kroningspodium, het sanctuarium en de achter het altaar gelegen kapel van Ed ward de Confessor idle beschouwd wordt als de stichter van de kerk, in het begin van de elfde eeuw) worden met in goud draad geweven vloerkleeden belegd. Onder gewone omstandigheden betreedt men het gebouw door een deur in het Noordelijke dwarsschip. De kroningsstoet zal zich ech ter vormen in een tijdelijk op te richten gebouw aan den voorkant (de Westkant) van de Abbey en zal naar binnen gaan door de deur tussche de twee vermaarde torens. Van die deur af tot het kronings- podium toe wordt de tusschen de zitplaat- lange gaing bedekt met een blauw tapijt. De wijding der eeuwen, die in deze kerk heerscht, de binnenarchitectuur bedekt met het patina van den hoogen ouderdom, de warme kleuren van de nieuwe stoffeering, de praai en de waardigheid van de plech tigheid, aanschouwd door duizenden man nen en vrouwen in statiekleeren, dit sa menstel van factoren belooft straks in dat oudste Godshuis van Engeland een toonieel te scheppen even schoon als indrukwek kend. De voorbereiding voor de kroning is aller minst tot het werk in Westminster Abbey beperkt. Op den rijksgrond in Westminster, die de breede lanen in de omgeving van het paleis, zooals de Mall en Constitution Hill, en het parïementsplein omvat, is het departement van Openbare Werken al voor een groot deel gereed met den bouw van tribunes over een lengte van 5 K.M. Er komt plaats op voor ten naasten bij 90.000 menschen in offioieelen dienst, of vertegenwoordigend belangrijke particuliere instellingen. De gemiddelde burger en zijn vrouw weten nog niet al te best hoe zij den kroningsoptocht zullen zien. Panden van particulieren langs den weg van den op tocht bieden uitzicht voor honderdduizen den en de gelegenheid is te koop. En hoewel de fabelachtig hooge prijzen van eenige maanden geleden toen men 5 pond ster ling vroeg voor een kijkje uit een dakraam waar men den optocht in vogelvlucht voorbij kan Zien trekken thans niet meer worden gevraagd blijven de plaatsen voor de greote meerderheid veel te duur. Het publiek neemt een afwachtende houding aan in de hoop dat de koersen aanmerkelijk zullen dalen. Het gebied in een straal van ongeveer drie kilometer rondom Piccadilly Circus altijd een show-buurt van de metropool zal in de kroningsweek verschijnen als een sprockjesstad in rood, wit en blauw en goud en zilver. Dat zijn de grondtonen van de versiering die thans in tegenstelling met die van vroegere gelegenheden een har monisch geheel belooft te worden, dank zij het wijs besluit het ontwerp er van toe te vertrouwen aan een enkel man, een bekend arohitect, die in een lange en vruchtbare loopbaan aan zijn goeden smaak geen twij fel heeft kunnen laten. Het is ook de taak van dezen kunstenaar alle particuliere medewerking om de stad feestelijk te tooien met zachten drang in overeenstemming te brengen met de officieele zienswijze. GESCHONDEN 2'/:-CENTSTUKKEN NIET GELDIG. 's Rijks betaalmeester schrijft ons: Eind November 1935 is reeds gewezen op het in vry groot aantal voorkomen van 2'/!-centstukken voorzien van "n inkeeping. Deze stukken als opzettelijk geschonden, hebben opgehouden wettig betaalmiddel te zijn en zijn dus waardeloos geworden. Er zijn sedert dien uitgebreide en kostbare maatregelen genomen om de circulatie van deze stukken te zuiveren en er kan dan ook met voldoening van een zeer merkbare ver betering te dien opzichte worden gesproken. Toch komen nog immer verspreide exem plaren in den omloop voor. Om ook deze laatste stukken te verwijderen wordt nog maals naar voren gebracht, dat niet alleen muntschennis een strafbaar feit is doch dat art. 211 van het wetboek van strafrecht zelfs strafbaar stelt: .het opzettelijk als on geschonden muntspeciën uitgeven van muntspeciën waarvan de schennis hem. toen hij ze ontving bekend was en deze. met het oogmerk om ze als ongeschonden uit te geven of te doen uitgeven in voorraad heb ben enz." Laat dus een ieder medewerken door uit drukkelijk te weigeren een dergelijk ge schonden stuk in betaling aan te nemen. VERGADERING VAN ALGEMEENEN NEDERLANDSCHEN DROGISTENBOND De Algemeene Ned. Drogistenbond heeft in „Krasnapolsky" te Amsterdam zijn alge meene vergadering gehpuden. De voorzitter, de heer J. Zon uit Woerden memoreerde den groei 'van het ledental, dat jaarlijks stijgende is. De algemeene toestand in het drogistbe- drijf kan nog weinig bemoedigend genoemd worden, al mag er geconstateerd worden, dat een kleine opleving aanwezig is. Door besluit van de leden zal overgegaan worden tot het veranderen van grondslagen van den bond, met invoering van het federatieve stelsel. De bond is eigenaar geworden van een eigen gebouw, waarin de kantoren van den bond en federatie van drogistenbonden ge vestigd zullen worden. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, zoomede de begrooting, die in ontvangsten en uitgaven sluit met een be drag van f. 44.868. Besloten werd, den heer J. C. v. d. Veer voor het vele, dat hij verricht heeft voor den Drogistenstand, te benoemen tot lid van verdienste, terwijl aan de examen-commis sie werd toegevoegd een lid van den R.K. Drogistenbond. Over 1937 zal aan de nagelaten betrekkin gen van overleden leden, indien hulp noodig is, een bedrag van f. 250.— worden uitge keerd. Het voorstel R'dam. beoogende, dat een drogistenzaak verkocht kan worden aan een niet-gediplomeerde, indien, die niet-gedi- plomeerde zich de hulp verschaft van een gediplomeerde drogist of apothekers-assi stent, werd aangenomen. In de receptie zaal van „Krasnapolsky" werd den aanwezigen gelegenheid gegeven den secretaris den heer Volkert Swier in verband met zijn zilveren jubileum te com- pllmenteeren. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De nieuwe week kenmerkt zich weder om door 'n beduidenden aankoop van slacht vee voor rekening van het plan Deterding Tot en met Dinsdag werden ongeveer 300 ctuks aangekocht, De aanvoeren waren over 't algemeen iets kleiner, wat voor de Dinsdagmarkten wel eenigszins aan de slechte wegen zal moeten worden toege schreven. Ook voor Conservenexport werd weer tamelijk veel gekocht. De verkoop ging wat vlugger, met eenigszins stijvere prijzen. Op de gebrulksveeafdeelingen wa ren de aanvoeren eveneens iets minder en er was een behoorlijke handel, met zeer vaste prijzen. Vooral gustvee was duur. Beste soorten van f10f225. Voor jong fokvee was veel vraag voor België. Guste vaarzen waren dan ook duur en wel van f. 140 tot f-165.per stuk, Voor slachtvee noteerden we van onder naar boven van f. 0.55 tot f0.70 per K.G. geslacht. Stieren f. C.52—0.60 per K.G. Onze vee-export is momenteel ook van belang- Men koopt stamboekveo voor Pa lestina, Portugal en binnenkort ook voor Italië, tegen flinke prijzen, benevens en kele kostbare fokstieren voor Afrika. De kleinslachtveemarkten waren begin dezer week iets flauwer gestemd. Vette, zoowel als nuchtere kalveren iets gedrukt, doch de noteeringen van de vorige week aonden nog ongeveer gehandhaafd blijven. De wolveemarkt is bij korte aanvoeren vlug ingezet en iets duurder. België was alleen aan de exportmarkt. Vermoedelijk zal volgende week ook weer voor de nieu we consenten voor Frankrijk worden ge kocht. Intusschen bleef wat levende ex port zij het op kleine schaal gaande. De varkensmarkt zette iets vaster in. 2222Vi cent voor zware en 2121>/s ct. voor lichte soorten per pond levend ge wicht, Via de Centrale gaan er heel wat varkens naar Duitschland voor 't plan- Deterding en ook naar Zwitserland. Voor 'I binnenland bestaat echter maar matig vraag, WAARSCHUWING TEGEN GEVAARLIJK SNEEUWBALLEN GOOIEN. De KjN,A.C. vestigt de aandacht van ouders en onderwijzers op het veel voor komende euvel van het gooien met sneeuw ballen door kinderen naar voorbijrijdende automobielen. Met een uiting van winter- sche vreugde heeft deze jeugdige baldadig heid niets te maken. Het is integendeel uiterst gevaarlijk omdat bestuurders, als zij door een sneeuwbal geraakt worden, door den sclirik het stuur kwijt kunnen raken, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. Ongelukken als gevolg van het gooien met sneeuwballen naar auto mobielen zijn reeds voorgekomen. Daar tegen kan dus niet genoeg worden .ge waarschuwd geeft het dan dadelflk het béste, verlies dan géén kostbaren tijd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van z\jn hoest af met de vanouds bekende, beproefde Abdijsiroop, Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds ls Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der aderahalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoeat-bedwingende atof codeïne, die anel en afdoend de hoe8t en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult GU, evenals zoovelen voor U, uit eigen onder vinding zeggen ,,'s Werelds béste Hoest-siroop" is: Verlaagde prijzenf 0.75,f1.25, f Z-, f 3.60 p. flacon 5712 (Ingez. Med.) HET VLIEGONGELUK BIJ SENLIS. Begrafenis van den piloot A. R. Somer. De begrafenis van den heer A. R. Somer, de ciloot van het bii Senlis verongelukte vliegtuig in leven instructeur der Nationale Luchtvaartschool op het vliegveld Ypenburg zal a s. Donderdagmiddag te Stadskanaal, vanuit het huis zliner ouders geschieden. DE ROTTERDAMSCHE LLOYD RAPIDE. De Rotterdamsche Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het dato 29 dezer van Marseille naar Ned.-Indië vertrekkende mailschip „Sibajak", zal morgen om 16.00 uur van Den Haag H.S.M., 16.25 uur van Rotterdam D.p. en 17.22 uur van Roosen daal vertrekken. MR. G. A. BOON ONGESTELD. Naar wij vernemen is het Tweede Kamer lid mr. G. A. Boon lijdende aan een keel aandoening als gevolg van een griepaanval, zoodat hij eenigen tijd zijn parlementaire werkzaamheden niet zal kunnen ver richten. VERSPREIDE BERICHTEN. De wekelijksche audiëntie van den Minister van Waterstaat zal Maandag 1 en 15 Februari aa. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. BEZOEK VAN DEN SULTAN AAN DEN G OU VERNEUR - GENERA AL. De sultan van Djokjakarta zal 31 Januari met de „Eendaagsche" naar Batavia ver trekken. Op 2 Februari zal hij door den Gouverneur-Generaal te Buitenzorg ln audiëntie worden ontvangen; 3 Februari keert hii naar Batavia terug, waar hij tot 10 Februari zal blijven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9