HENNIEZ D LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 Januari 1937 SCHEEPSVERBINDINGEN Binnenland Snipverkouden? ampo daar lucht ja van apt ENGELAND Boodschap can den Koning. In het Lagerhuis heeft Baldwin een bood schap van den Koning aan het parlement voorgelezen, waarin hij aanbeveelt, in over weging te nemen bijzondere en permanente maatregelen in te voeren met het doel. de ononderbroken uitoefening van de konink lijke macht te vergemakkelijken voor het geval van eventueele minderjarigheid van een vorst bij zijn troonsbestijging en gedu rende iedere periode, waarin de vorst niet in staat is zijn functie te verrichten, evenals gedurende een afwezigheid van den vorst uit het koninkrijk. De Koning herinnert aan de maatregelen, die tijdelijk genomen moesten worden om de voortzetting van de koninklijke macht te te verzekeren gedurende de ziekte van wij len zijn vader in 1936, waaraan hij toevoegt, dat het in de bedoeling van zijn vader en zijn voorganger lag, de aandacht te vestigen op deze kwestie. Met algemeene stemmen heeft het Lager huis zijn goedkeuring gehecht aan deze koninklijke boodschap. Baldwin zal vandaag een wetsonfcverp in dienen betreffende de buitengewone maat regelen. die de Koning in zijn boodschap gevraagd heeft. Bij de behandeling van de motie van af keuring, die de arbeiderspartij had Inge diend naar aanleiding van het ontslag van een aantal personen, die bij de marine-eta blissementen werkzaam waren, heeft de mi nister van marine. Hoare, in het Lagerhuis medegedeeld, dat bepaalde sabotagedaden die sedert Maart 1933 aan boord van eenige oorlogsschepen zijn gepleegd, tot de conclu sie leidden, dat hier sprake was van een ge organiseerd optreden en niet van op zich zelf staande daden. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de vijf mannen, die thans ontslagen zijn, in strijd met de be langen der marine handelden. De beslissing is pas na een grondig onderzoek genomen, en nadat het geheele kabinet er zijn goed keuring aan had gehecht. Nadat de Labour-afgevaardlgde Cripps verklaard had, de uiteenzettingen van den minister onvoldoende te achten, werd de motie in stemming gebracht. Zij werd met 330 tegen 145 stemmen verworpen. RADIO ACTIEF ZWITSERSCH BRONWATER 5709 (Ingez. Med.) FRANKRIJK De debatten in de Kamer. De Kamer is weer bijeengekomen. Als eerste interpelleerde Jaquinot, van het linksoh republikeinsch verbond, de regee- ring over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om de landsverdediging volkomen zeker te maken. Spr. wil niet, dat 't leger alleen defensief is, hij wenscht. het in staat te stellen offensieve kratfit te ontplooien. Tegen ani-militaristische en communistisohe propaganda moet gestre den worden. Wanneer de premier trouw blijft aan de republikeinsche traditie, zul len spr. en zijn vrienden hem steunen. Louis Marin interpelleerde de regeering over den toestand der landsverdediging in het begin van 1937. De verschillende de-1 fensielichamen moeten gecoördineerd wor den en de kwestie van het eenheidsbevel moet worden opgelost. Een strengere con trole op de oorlogsvoorraden is gewenscht en dè vlootbouw is te langzaam. De indus- trieele mobilisatie moet worden voorbereid, terwijl het noodig is de passieve verdedi ging des lands te organiseeren en de mili taire opleiding van de jeugd voor te berei den. Onder de huidige omstandigheden moet. Frankrijk en sterk leger hebben. Montigny, linksch democraat, vroeg welke maatregelen zijn genomen tegenover den geweldigen groei van het Duitsche leger. Frankrijk moet de middelen hebben om iedere verrassing te voorkomen. Vergeleken met de andere landen voltrekken de mili taire constructies Zich te langzaam. Binnen drie tot vier weken zag spr. gaarne door het parlement een statuut voor oorlogstijden aangenomen. Spr. juicht •het idee van den minister van oorlog toe om een hooge persoonlijkheid van het leger te belasten met de coördinatie in tijd van oorlog van de actie der land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Spr. wees op het ge vaar de politiek te laten binnendringen in het leger. Paul Reynaud vroeg of Frankrijk een leger heeft, dat aangepast, is aan zijn poli tiek. Hij wees er op, dat de technici en des kundigen den staatslieden een nieuw leger hebben opgelegd en hij besprak nader den bouw van dit leger. Frankrijk moet zich niet onder den indruk laten brengen van een mogelijken achterstand, wel moet het toestemmen in een grootere militaire in spanning dan het zich ooit getroost heeft. Een nieuw feit oefent invloed uit ten gunste van een bekorting van den oorlog: de snel heid te land en in de lucht. Op het oogen- blik heeft men Frankrijk in luchtvaart opzicht voorbij gestreefd. Het is dringend noodig een luchtafweer voor te bereiden. Frankrijk beschikt wel over pantserwagens, maar zij zijn minder talrijk dan die van Duitschland. Reynaud zeide verder, dat militaire auto riteiten hem op 7 Maart, toen men zich tegenover een openlijke verdragsbreuk ge plaatst zag, hebben medegedeeld, dat het leger niet in staat was tot zekere operaties zonder een langdurige en kostbare mobili satie. De regeering had bovendien niet moeten wijken. Flandin viel hem in de rede, om op te merken, dat Frankrijk niet de eenige on derteekenaar van het verdrag van Locarno was en geen afzonderlijke actie kon begin nen. Reynaud herinnerde vervolgens aan de verandering in de politiek van België, die hoofdzakelijk gemotiveerd werd met de ver nietiging van het verdrag van Locarno. Reynaud verlangde een sneller tempo van mobilisatie, een omlijning van de be voegdheden van den opperbevelhebber en een grootere productie der fabrieken. TURKIJE Versterking van de vloot. Het officieuse blad Djumhoerriet heeft de geruchten over een versterking van de Turksche vloot gecontroleerd en bevestigt thans, dat in het buitenland 14 oorlogs bodems voor Turksche rekening worden gebouwd n.l. twee kruisers. 4 torpedojagers. 4 duikbooten en 4 miinenleggers, twee an dere düikbooten worden op een Turksche werf gebouwd. DUITSCHLAND Nieuwe oriënteering van het Duitsche recht Het burgerlijk Wetboek wordt vervangen Besluiten van het kabinet Godsdienstig onderwijs op de seholen. Op uitnoodiging van de Universiteit van Heidelberg heeft gisteravond dr. Schlegel- berger, staatssecretaris in het ministerie van Justitie, in de oude aula een rede gehouden över de nieuwe oriënteering van het Duit sche burgerlijk recht. Spr. deelde mede, dat de Fuehrer op voor stel van den minister van Justitie heeft toe gestaan, dat dit rijksministerie de nieuwe oriënteering van het burgerlijk recht in stu die neemt en in plaats van een nieuw wet boek op zich zelf staande wetten invoert, welke in overeenstemming zijn met het partij-program „Gemelnnutz geht vor Eigennutz". Het eigendomsrecht, zooals dit is vervat in het huidige burgerlijke wetboek, ver klaarde spr. verder, is een voorbeeld van de noodzakelijkheid van vernieuwing. Het Derde Rijk moet den grondslag „vrijheid van de gemeenschap" vervangen door den grondslag „vrijheid in de gemeenschap". De groote lijnen, volgens welke de nieuwe wetten moeten worden opgebouwd zijn de afkeer van het individualisme en de aan passing aan de Duitsche gemeenschapsge dachte. Dit kan niet geschieden in een boek met paragrafen. Het is niet mogelijk het huwelijks- en familierecht te behandelen in eenzelfde wet als een koopverdrag en het recht op bezit. De nieuwe, wetgeving wordt, afgezien van de sociale wetgeving, welke reeds een eigen weg heeft gevonden, verdeeld in drie groe pen, n.l. het recht van personen, het recht van gemeenschappen en net recht op grond bezit. Wat hierna van het burgerlijk wet boek overblijft moet worden geregeld door voorschriften, waarbij weinig misverstand mogelijk is en welke dicht bij het volk staan. Tot deze categorie kan bijv. worden gere kend de regeling van de concurrentie, de verkeersregels, de voorschriften inzake ar beid en loon e.d. Deze vernieuwingsarbeid moet zoo spoe dig mogelijk worden begonnen, Het rijkskabinet heeft een nieuwe wet op de ambtenaren en in verband daarmede een nieuwe wet op de discipline der ambtenaren aangenomen. Een enkel ambtenarenrecht treedt in de plaats voor zeventien verschillende regelingen en geldt voor ambtenaren van het rijk, de landen, de gemeenten, en de publiekrechtelijke lichamen. De ambtenaren moeten den eed afleggen aan Hitier en niet meer op de grondwet. De regeering heeft verder een wet op de naamlooze vennootschappen en de com manditaire vennootschappen op aandeelen goedgekeurd. De vorm van naamlooze ven nootschapnootschap i Aktiengesellshaft) kan voortaan nog slechts gekozen worden door ondernemingen met een grootkapitaal van ten minste een half millioen mark. Voor de bestaande vennootschappen wordt de grens op 100.000 mark gesteld. Er mogen in beginsel geen aandeelen worden uitge geven op het uitbrengen va nmeer dan een stem. De tantième's moeten in redelijke verhouding tot de vrijwillige gestorte sociale bijdragen staan, Alfred Greyberger, de chef van de natio- naal-socialistische regeering van Anhalt, heeft aanwijziglngen gegeven voor het godsdienst-onderwijs op de scholen, waar door de officieele positie van het nationaal socialisme ten aanzien van het Christen dom wordt bepaald. De essentieele punten hiervan zijn: de jeugd, die vlam heeft gevat voor het natio- naal-socialisme, keert zich af van het Christendom. Nu kan het nat.-soc. niet zonder godsdienst en dus moet het gods dienstonderricht de jeugd de harmonie tusschen nationaal-socialisme en Christen dom aantoonen. Beiden trekken uit God hun moreele kracht op gelijke wijze. Iedere nationaal-socialistische wetgeving is een uitdrukking van de eeuwige Godde lijke orde. De minister verklaart verder dat het godsdienstonderricht zonder dogma moet zijn. Uit het oude testament, dat een typische uitdrukking is van Joodschen geest, moeten voorzichtig fragmenten worden gekozen. In het centrum moet zich Jezus bevinden de „held zonder vrees", die tegen den Joodschen geest strijdt. Het katechlsmus-onderwijs zal volgens Greyberger voorbehouden blijven aan de Kerk. De gezangen en psalmen kunnen onderwezen worden, voor zoover zij over eenstemmen met den nationaal-socialisti schen geest, JAPAN. Een moeilijke kabinetsvorming. De kabinets-formateur Ugaki stuit op ern stige moeilijkheden bij de vorming van zijn kabinet, vooral het leger werkt hem tegen, Eerst werd verklaard, dat de leiders van het leger weigerden candidaten voor het mi nisterie van oorlog te benoemen. (Zooals men weet moet de minister van Oorlog vol gens de wet een opperofficier zijn). Thans hebben de drie voornaamste personen van het leger, n.l. maarschalk prins Kanin. de chef van den generalen staf, de afgetreden minister van oorlog generaal Terautsji, en generaal Sugiyama, de superintendant van militaire opvoeding, den kabinetsformateur medegedeeld, dat zij drie candidaten hadden doch deze hebben alle drie geweigerd de portefeuille van oorlog te aanvaarden. Ugaki schijnt evenwel zijn pogingen nog niet te willen opgeven. Hij heeft zich naar het keizerlijk paleis begeven, waar hij een onderhoud heeft gehad met den particulier zegelbewaarder Yuama om met hem de kwestie te bespreken. In politieke kringen is men van oordeel, dat Ugaki thans vier wegen open staan, n.l. Terautsji te vragen andere opperofficieren te verzoeken de portefuille te aanvaarden, persoonlijk stappen te doen bij de in aanmer king komende generaals, de drie bovenge noemde leiders van het leger te verzoeken een minister aan te wijzen of ten laatste zijn opdracht aan den keizer terug te geven, I De beide eerste wegen worden onmogelijk geacht, zoodat alleen nog de beide laatste mogelijkheden overblijven. ITALIË. Maarschalk Badoglio doctor honoris causa. Tempel der verzoening. Maarschalk Badoglio is benoemd tot doctor honoris causa in de politieke weten-" schappen aan de universiteit van Pavla, de oudste universiteit van Italië en zelfs van de geheele wereld, welke gesticht Is door keizer Karei den Groote. De Kamer van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de re geering gemachtigd wordt een bedrag van 2 millioen lire beschikbaar te stellen voor den bouw van een kerk In Pescara. Deze kerk, die de „Tempel der Verzoe ning" genoemd wordt, is bedoeld als een iponument ter herinnering aan den vrede tusschen Kerk en staat in Italië, die bij het verdrag van" Lateranen tot stand kwam Ook in Padua is de eerste steen gelegd voor een kerk, die eveneens gebouwd zal worden ter nagedachtenis aan de verzoe ning tusschen Vaticaan en Quirinaal. Deze kerk is de eerste in Italië, die voor zien is van een bomvrije schuilplaats tegen luchtaanvallen. PORTUGAL Streng toezicht op vreemdelingen. Het ministerie van binnenlandsche zaken maakt bekend dat de verblijfsvergunningen van alle vreemdelingen aan een streng onderzoek zullen wórden onderworpen. Zij, die gevaarliik voor de veiligheid van den staat worden geacht, worden uit het land gezet. Met die uitzetting is reeds begonnen POLEN Communisten gearresteerd en veroordeeld. Te Toki dicht bii de PoolschRussische grens ziin enkele tientallen communisten gearresteerd, onder beschuldiging in ver binding te hebben °estaan met communis ten aan de andere züde van de grens. Te Rowne zijn 21 commun'sten veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot twaalf Jaar. WATERLEIDINGBEDRIJF „ZEEUWSCH VLAANDEREN" IN GEBRUIK GESTELD. Hedenmiddag heeft de Minister van So ciale Zaken, mr. M. Slingenberg, het be drijf van de N.V. Waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch Vlaanderen" officieel in ge bruik gesteld. BEGRAFENIS VAN DEN SPORTVLIEGER J. B. A. TISSOT. RUSLAND Verdere vervolgingen. Gemeld wordt, dat ook Beloborodoff. die indertijd bevel gegeven heeft tot de terecht stelling van het gezin van den Tsaar, ee- arresteerd is'. Eenzelfde lot dreigt Rakowski, die destijds gezant te Parijs en Londen is geweest, in 1927 werd verbannen doch in 1934 weer tot de partij werd toegelaten. De „Manchester Guardian" publiceert wederom een telegram van Trotzky over het groote politieke proces te Moskou, Trotzky protesteert tegen het feit. dat men hem de gedachte heeft toegeschreven van een bond genootschap met Japan en Duitschland en werpt verder met verachting alle tegen hem gerichte beschuldiging van zich terwill tui voorts alle verklaringen, die door de be- k'aagden te Moskou tegen hem uitgespro ken ziin weerlegt. Tenslotte beschuldigt Trotzky Stalin er van hem te willen com- oromiteeren voor de openbare meening der democratische landen en hem aldus de hoop te ontnemen ergens een asyl te vinden. Groote belangstelling. In tegenwoordigheid van vele vriend* voornamelijk uit de vlieg- en motorspair] wereld, is heden op de Alg. Begraafplaats Den Haag het stoffelijk overschot van di Nederlandschen sportvlieger J, B. A. Tissöt. die bij het vliegongeluk bij Senlis om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Aanwezig waren o.a. de heer P. A. Wer- nink, lid van den Raad van Beheer van de N.V. Nationale Luchtvaartschool, tevens secretaris van de Haagsche Aeroclub en de heer J. Montauban van Swijndregt, secreta ris van dien Raad, dc heer D. C. Asjes, chef, van de afd. Ypenburg van de Nationale Luchtvaartschool en de heer W. A. F. Bre mer, namens de K.L.M. Voorts waren er bestuursleden en zeer vele leden van de K.N.M.V. en van de motorclub Zuid-Holland. Als sllppendragers fungeer den de heer L. H. W. Bresser, w.n. voorzitter en vijf leden van de Motorclub Zuid-Hol land. Vele kransen dekten de baar, o.a. van leerlingen en bestuur van de N.L.S., de. Haagsche Aeroclub, de Motorclub Zuid-Hol- i land en de K.N.M.V. Aan de groeve voerde allereerst jhr. L. A P. Six, oom van den overledene, het woord Deze sprak van den eenvoud en ongekun steldheid van zijn neef. Hij eindigde met een „rust in vrede". Vervolgens sprak de heer Wernink na mens de Nationale Luchtvaartschool. Spr. uitte woorden van deelneming met dit ver lies tot de weduwe en de overige nabestaan den van den heer Tlssot en gaf hun de ver zekering. dat diens nagedachtenis steeds met groote waardeering en in vriendschap bij „de N.L.S. zal voortleven. Namens de Motorclub Zuid-Holland herdacht de heer Bresser den overledene. Tenslotte heeft Jhr. Six den aanwezigen dank gebracht voor de deelneming, bij het overlijden van zijn neef betoond. DE „SCH. 68" NAAR SCHEVENINGEN GESLEEPT. Hedennacht is de in den jongsten storm in de buitenhaven van IJmuiden vergane motorlogger „SCH. 68" van de reederij A. den Duik Pzn te Scheveningen door de sleepboot Noordwijk van IJmuiden in de Scheveningsche haven gesleept. De logger is naar de nieuwe binnenhaven gebracht en ligt aan dc kraan. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE HAARLEM. Stoker-portier overleden. In het een dezer dagen gereed gekomen' Cinétone-bioscooptheater aan de Groote Markt te Haarlem, heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan den ongeveer 45-jarigen G. J. H. het leven heeft gekost. H., een gepensionneerd In disch militair, die sinds korten tijd door de directie was aangesteld als stoker-portier, k^am eiken morgen om acht uur de ver- wariningsinstallatie in den kelder van het gebouw controleerden. Hedenmorgen was hij hter reeds vóór zes uur in den kelder af- aald, waarbij hij een ladder van in het leater werkzaam zijnde electriciens ge- uikte. Toen een der electriciens hedenmor gen omstreeks acht uur den ladder ging zoeken, vond hij H. bewusteloos in den kelder, welke geheel met kolendamp was gevuld. Samen met een collega bracht hij II. naar boven, waarna een inmid dels gewaarschuwde geneesheer door kunstmatige ademhaling en met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten trachtte op te wekken, echter' zonder resultaat. Het stoffelijk overschot van H. is naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem overge bracht. Men vermoedt dat H., toen hij he denmorgen in den kelder afdaalde, bij ver gissing het luik achter zich heeft dicht ge trokken, hetgeen hem noodlottig is gewor den. VEREENIGDE STATEN De staking in de automobiel-industrie. De minister van arbeid, miss Perkins, heeft verklaard, dat de directie der General Motors in haar plicht tekort is geschoten door geen gevolg te geven aan haar uit noodiging tot bijwoning van onderhande lingen over een regeling van het conflict in de automobielindustrie. De minister achtte dit een ernstige vergissing. President Roosevelt heeft een conferentie bijeengeroepen van de arbeiders-leiders en de werkgevers ter bespreking van een wets ontwerp inzake de loonen en arbeidstijden, hetwelk volgens miss Perkins wellicht aan het ministerie van arbeid de bevoegdheid zal geven, getuigen aan te wijzen, indien een onderzoek wordt ingesteld naar de oor zaken van arbeidsconflicten. Voorts is nog een staking uitgebroken on der 100 arbeiders van een electrische cen trale te New-York wegens ontslag aan 2 arbeiders. Dampo in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot 50. Doos 30 et- Bij Apoch. en Drogisten. tlngez /led 5719 OF HEETERDAAD BETRAPT. Te Eindhoven is vannacht de 33-jarige van W. op heeterdaad door de recherche betrapt, toen hij bezig was in het kantoor van den kolenhandel van de firma L-. aan de Voetbrugsteeg, een zakje met geld uit een bureau weg te nemen. De politie on derzoekt of W. ook schuldig is aan de vele groote en kleine inbraken, welke den laat- sten tijd in Eindhoven zijn gepleegd. AFWIJZING VERBINDENDVERKLARING ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN. Vragen van het Tweede Kamerlid den heer Smeenk. Het Tweede Kamerlid Smeenk heeft aan den Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart gevraagd: Is de minister bereid, om aan de Kamer uitvoerig de gronden mede te deelen. waar op de afwijzing berust van: 1. het verzoek van den Nederl. Baksteen- bond tot algemeene verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst in de baksteenindustrie, 2. van eenzelfde verzoek der „Nederland- sche Bakkerij Stichting" betreffende de ondernemersovereenkomsten in de bakke rijen te Amsterdam en Rotterdam? VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 27 Jan '37. Tarbot per K.G. f. 1.551.30; Griet per kist van 50 K.G. f.3822; Tongen per K.G. f. 1.50—1; Groote Schol per kist van ÓC K.G- f.22—16.50; Middelschol f. 24.50— 20: Zetschol f.37—31; Kleine Schol f.31— 7; Bot f. 13.50—9; Schar f. 18—7.50; Tong schar f.61—36; Roggen per 20 st. f,20.50; Vleeten per stuk f. 2.50— 1 30; Groote Schel- visch f.42—32; Middel Schelvisch f.39; Kleinmiddel Schelvisch f.3230; Kleine Schelvisch f.2817.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 67.50—31: Gullen per kist van 50 K.G. f-1810; Lengen per stuk f. 1.90—0.67; Heilbot per K.G. f. 1.20—0.72; Wijting per kist van 50 K.G. f. 157; Kool- visch per stuk f-1.650.25; kleine middel 'nake f.40; kleine hake f.2314.50. Aanvoer: 60 kisten versche haring. Prij zen f. 87.40 per kist. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 15 met f. 3477; IJM- 89 met f. 2002; IJM 71 met f.1578; IJM. 10 met f.3299; IJM. 165 met f.2527; IJM. 118 met f.2757; IJM. 114 met f.1726; IJM, 70 met f-1690; IJM. 177 met i. 1531 besomming. Voorts de loggersKW. 60 met f797I KW. 91 met f. 449; KW. 155 met f. 955; KW. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken vla het kuststatlon Scheveningen-Radio. Alchiba Alcyone, Aldabi, Alwaki, Bloem fontein, Boschfont., Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Djambi, Gaasterkerk, Hoogkerk,, Indrapoera, Johan de Wit, Kertosono, Mar- nlx van St. Aldegonde, Meliskerk, Nijkerk, Randfontein, van Rensselaer, Rotterdam- Hal, Sibajak. Simon Bolivar, Slamat,- Spaarndam, Statendam, Stuyvesant, Vors lendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagiersschep; pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio- Holland". POSTBOOT OP DE WADDEN IN HET IJS GERAAKT. Ameland blijft van berichten verstoken. Toen gisteravond de postboot de „Wad denzee", die den dagelijkschen dienst tus schen Nes en Holwerd onderhoudt, te 8,20 uur op den gewonen tijd met tien passa giers en post van drie dagen kon vertrek ken, meende men dat het Isolement van Ameland zou zijn opgeheven. Op vijftig meter afstand van de pier te Holwerd geraakte de boot echter in het ijs vast, zoodat men den gehcelen nacht op de Wadden heeft moeten doorbrengen. Pas hedenochtend om half twaall heeft men de passagiers en de post met de sloep te Holwerd aan land kunnen zetten. De boot kan tengevolge van ijsgang en lagen waterstand op de Wadden de terugreis niet aanvaarden. Men heeft thans bereikt, dat passagiers van Ameland, alsmede de post van drié dagen op den vasten wal is. Ameland is echter reeds vier dagen vail nieuws- en familieberichten verstoken. DE VLIEGRAMP TE SENLIS. Begrafenis van den mecanicien Maltha. Vanmiddag is op de Alg. Begraafplaats te Schiedam ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den, bij de vliegramp in Noord- Frankrijk, om het leven gekomen mecani cien J. Maltha. Aanwezig waren o.m. de heeren A. D. v. d. Knaap. J. J. Krants en C. F. Krause, namens de Nationale Luchtvaartschool, D. H. Reinders, namens het vliegveld Ypen burg en de Haagsche Aeroclub, D. van Driel van Wageningen, namens de K.L.M., J. F. Ritstein, namens het personeel van de K.L.M. en C. E. v. 't Groenewoudt namens de Koolhoven Vllegtuigenfabrieken. Nadat de kist, gedekt door de nationale driekleur en bedolven onder een groot aantal kransen, in de kapel was geplaatst, sprak de heer W. van Alphen eenige woorden van afscheid namens den Raad van Beheer van de Nationale Lucht vaartschool. Vele rampen hebben in den laatsten tijd de luchtvaart getroffen, aldus spr. en ook hier moeten wij het hoofd bulgen voor het schrijnende leed, dat de ouders en de a.s. bruid getroffen heeft door het ongeluk, Maltha overkomen. De chef-instructeur bij de Nationale Luchtvaartschool, de heer Schmidt-Crans, sprak woorden van waardeering voor den gestorven kameraad en wees op de leer gierigheid van den makker, die in kor ten tijd tot een rechtgeaard mecanicien was gegroeid. Na deze korte toespraken werd de kist t'dn grave gedragen, waarbij de instruc teurs van den nationale luchtvaartschool Hellingman, Capello, de Vaal en van Vlie- als slippendragers fungeerden. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, dankte een familielid voor de be- langstelling. i.bs- bl DE VERJAARDAG VAN EX-KEIZER WILHELM. 130 met f.1041; RO- 9 met f.1429; IJM. 204 met f. 672 besomming. Binnen met versche haring de SCH. 50 met, f. 461 besomming. Trawlers die verwacht worden. Voor de Donderdagmarkt worden te IJmuiden verwacht: de „Gerberdina Jo hanna" IJM. 38. Vangst: 30 m. schelvisch; 45 m. braadschelvisch; 200 m, koolvisch; 40 m blanke koolvisch en leng; 40 m. wij ting: 10 m. paling; 45 m. hake: 30 m. stok- kebit en 80 m. haring. Totaal 520 manden- de „Witte Zee" IJM. 167. Totale vangsl 90 manden en 220 stuks stijve kabeljauw Wegens het zeer slechte weer wordt de vangst om de Noord zeer bemoeilijkt. In intiemen kring op Huize Doom doorgebracht. Ter gelegenheid van den 78sten verjaar dag van ex-keizer Wilhelm ls hedenmorgen op Huize Doorn een godsdienstoefening gehouden, welke geleid is door pa-stor Schneller uit Keulen. De preek van den predikant was geba seerd op den door den ex-keizer zelf geko zen tekst: „Das licht leuchtet in oer Finsternis". Na de godsdienstoefening was er voor het personeel en voor de leden der hofhouding gelegenheid, den ex-monarch te comp'1' menteeren. Den verderen dag bracht ex-keizer ww- ïelm in intiemen kring door, aangezien laar hij herstellende is van den lichte» riepaanval. welke hem korten tijd ge- iwongen heeft, zijn kamer te houden, geen jasten waren genoodigd. Wel zijn enkele postzakken vol brieven ;al van telegrafische gelukwenschen en zeer vele bloemstukken op Huize Doorn bezorg». 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2