STADSNIEUWS Buitenland 77ste Jaargang WOENSDAG 27 JANUARI 1937 23570 Doodelijk Vliegtuigongeluk te Bandoeng Ne?"Kéc!mLbSÏÏ£md HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Belgisch vliegtuig verongelukt Militair op slag gedood Dit nummer bestaat uit DRIE bladen •EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per mnd.) Aug. L. Reimeringer t Oud-wethouder der gemeente bedrijven. Wijlen de heer A. L. Reimeringer. In den ouderdom van 76 jaar is te zijnen huize in Wassenaar overleden de heer Aug. L. Reimeringer, die gedurende vele jaren lid van den Leidschen gemeenteraad en wet houder der gemeentebedrijven is geweest. De heer Reimeringer, geboren 12 Novem ber 1860, werd als candidaat van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, zooals de naam thans luidt, in 1905 voor het eerst als raadslid gekozen en bleef dit tot 1919. In September 1923 keerde hij terug in den Raad en werd toen tevens gekozen tot wet houder, welke functie hij tot 1931 heeft be kleed, in welk jaar hij geen candidatuur voor het raadslidmaatschap meer wenschte te aanvaarden. Bij afwezigheid van den burgemeester trad hij steeds op als loco burgemeester. De heer Reimeringer was in het college van B. en W. in 1923, bestande uit de hee- ren Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, A. Mul der. J. B. Meynen, J. F. X. Sanders en hem zelf, belast met de behandeling der zaken betreffende de bevolking, de gestichten, het Openbaar Slachthuis, den Markt- en Ha vendienst, het Waschbedrijf, het Vischbe- drijf. de Lakenhal, de controle betreffende de Gem. Bank van Leening, de Leidsche Duinwatermij. en met de personeelszaken. Toen hij. in 1931 het wethouderschap neer legde, had hij in het college zitting met de heeren mr. A. van de Sande Bakhuyzen, mr. A. F. L. M. Tepe, J. Splinter Gzn. en T. S. Goslinga, terwijl hij in hoofdzaak de zelfde aangelegenheden behartigde. De heer Reimeringer, die aan het Rapen burg een bantyerskantoor beheerde, stond algemeen bekend als een rechtschapen, onkreukbaar eerlijk en beminnelijk mensch. die, waar hij slechts kon. altijd bereid was om met raad en daad te helpen. Velen zul len aan hem de herinnering bewaren als aan een goeden vriend, die is heengegaan. Hij ruste in vrede De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt a.s. Zaterdagmiddag, om 1 uur plaats op de begraafplaats „Rhijnhof". LEGER DES HE1LS. „KUNSTKRING VOOR ALLEN" De plaatselijke afdeeling van het Leger des Heils ontvangt a.s. Zaterdag bezoek van 17 Kadetten uit de William Booth Kweekschool te Amstelveen, die onder lei ding van kapitein de Pree voor 10 dagen naar Lelden komen voor practisch werk. Zij zullen straatdiensten houden, op huls- bezoek gaan en verder alle werkzaamheden verrichtten, welke er in het leven van een officier van het Leger des Heils voorkomen. Zaterdagavond om 5 uur zullen ze aan net station verwelkomd worden door het plaatselijk muziekkorps en de padvinders, waarna het in marsch naar het gebouw aan de Hooigracht gaat om verder dien selfden avond wederom van het gebouw Hooigracht te vertrekken naar de Steen- straat, alwaar een groote openluchtsamen komst zal worden gehouden. Solist: Nicolaï Orloff (piano). Nicolaï Orloff behoort tot de zeer weini gen, wier spel in 't geheugen gegrift blijft, als men hem éénmaal gehoord heeft. Steeds grijpt ons weer zijn hartstochtelijke beheerschtheid, zijn nobele opvatting, zélfs wanneer 't een bravour-stuk als de „Cra- priccio" van deh Hongaarschen componist en dirigent Von Dohnanyi betreft, waar mede deze gedenkwaardige avond besloten werd. Evenals de vorige maal, toen wij op 23 Dec. 1935 tijdens een recital Orloff's spel mochten genieten, was ook nil zijn programma van een heterogeniteit, waarin alleen een meesterhand eenheid kan scheppen. Hoezeer dit bij Orloff het geval Is, bleek wederom gisteravond, toen wij vóór de pauze Schubert's „Rondo" en Schu mann's „Etudes Symphoniques" en na de pauze Chopin, Ravel, Rachmaninoff en Von Dohnanyi hoorden. Na 't ietwat formeele „Rondo" - van Schubert trof Schumann door zijn men- schelijken inhoud, welks laaiende harts tocht door Orloff's waarachtig meester schap in uiterst artistieke en persoonlijke banen geleid werd. Dit bleek wel uit het feit, dat Schumann's bijkans vrouwelijke romantiek in Orloff's spel viriele kracht verkreeg. Vooral Schumann en Chopin gaven Orloff gelegenheid te toonen, hoe niet alleen de pedaaltechniek voor hem geen geheimen heeft, doch dat het speciaal de afwisseling van dynamiek is, wdke bij dezen pianist de individueele opvatting doet samensmel ten met de intentie van den componist. Wat Chopin betreft: van hem speelde Orloff 't Scherzo in Cis kl. t„ de Impromp- ter As gr. t„ de Ballade F gr. t„ met zijn rustig vertellenden aanvang en einde, on- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijziging: The American Office Supply Company, «itermarkt 4, Leiden: hoofdzaak Spaarne m ?aar'enu handel in Underwood schrijf machines. kantoormeubelen en aanver wante artikelen. ♦JSS volmacht van H. J. Hoekstra is inge- dd. 15 Januari 1937. Het filiaal wordt thans gedreven onder den naam J. M. Gerding. Heden is ten Westen van den Lembangweg te Bandoeng, ter hoogte van kilometerpaal 7, de milicien-kort-verband- vlieger, brigadier W. Patoir, met een Avro-lestoestel neer gestort. Hij werd op slag ge dood. Het toestel blijkt in een vrille te zijn geraakt. De machine is totaal vernield. Het l^k van den 21-jarigen be stuurder werd overgebracht naar de ziekenzaal. Brigadier Patoir was van de lichting 1935. Onlangs behaal de hij het klein militair brevet. Vroeger was hij leerling van de H.B.S. te Bandoeng. Morgenochtend om 8 uur zal het stoffelijk overschot met militaire honneurs ter aarde worden besteld. CHR. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT. Nicolaï Orloff. tlerbroken door het wild-demonische mid denstuk, dat tot 't hoogtepunt werd en ten slotte de geestig gepunctueerde Tarantella. Geheel 'in stijl met Chopin, zélfs dik wijls hieraan herinnerend, was de Prélude van Rachmaninoff, welke in tegenstelling met de zwaarmoedigheid van diens over bekende Prélude in Cis moll eerder dan toon van gedekte blijmoedigheid aanslaat, dien wij van Chopin kennen Deze beide componisten, zoowel de Russische als de Poolsche liggen Orloff kennelijk 't meest aan 'thart. Slechts aan een kunstenaar, die geheel boven zijn stof staat zooals Orloff dit is gelukt 't om deze continuïteit van sfeer te verbreken door Invoeging van een impressionistisch meesterwerkje als de „Jeux d'eau" van Ravel, waarin niet alleen dc onovertroffen gemakkelijkheid en tech niek hoogtij vierden, maar tevens de zoo zacht getinte nuanceeringen van 't kleu renpalet van dezen toondichter in volle reinheid behouden bleven. In zijn vertol king van Ravel bewees Orloff. dat hij niet alleen den diepen ondergrond van de Sla vische muziek, maar tevens de aan de oppervlakte blijvende kleurschildering der jongere Franschen volmaakt tot haar recht weet te laten komen. Na onze vorige uitvoerige besprekingen over Orloff's technisch kunnen en edel- voornaam spel. is 't onnoodig hierover nog verder uit te wijden. Het enthousiasme in de zaal, dat telkens door applaus helaas soms op onge- wenschte oogenblikkenuitbarstte, over tuigt ons van het noodelooze, om nogmaals in woorden te trachten weer te geven, wat alle aanwezigen gisteravond onmiddellijk gevoeld hebben: een avond-voor muzikale fijnproevers! Orloff eindigde met twee toegiften. Dat hij hiervoor Chopin koos, bewijst, dat ook hij den weg tot zijn hoorders intuïtief kent! Ouderavond. Onder leiding van het hoofd der school, den heer P. C. Zandee, heeft de jaarlijksche ouderavond plaats gehad van de Ohr. school aan de Middelstegracht. Evenals het vorige jaar werd deze bijeen komst gehouden in het gebouw van de Chr. Voorbereidende School. Nadat de heer Zandee het bestuur der sohool, het hoofd van de Voorbereidende School, mej. Bos. en de ouders hartelijk welkom had geheeten, werd Psalm 138 voorgelezen, waarna gebed volgde en geza menlijk gezongen werd Ps. 138 1. Onder leiding van den heer van Putten brachten kinderen van de hoogste klassen op verdienstelijke wijze enkele liederen ten gehoore. Te loven viel onder meer de be schaafde uitspraak. Ernstige en vroolijke liedjes wisselden elkander af. Naa-r aanleiding van Matth. 2 vers llm „Nedervallende hebben zij hetzelve aange beden". hiald de heer Zandee een korte toespraak, die hierop neerkwam, dat wij, evenals de Wijzen uit het Oosten, ons door niemand en niets moeten laten weerhouden om te komen tot Jezus. De Wijzen brach ten geschenken, wij brengen Hem ons hart. en ons leven. Willen wij dat werkelijk doen? Dan ook ons kind op Zijn school. Nadat nog gezongen was Gez. 43 6 werd pauze gehouden. Een sigaar voor de heeren, chocolade en koek voor de dames, waarvan trouwens ook de heeren mee profiteerden Na afloop van de pauze kregen enkele jongens uit de hoogste klassen gelegenheid om, nu niet aan den „meester", maar aan de ouders te laten hooren. dat ze inderdaad al heel aardig een gedichtje of prozastukje wisten voor te dragen. Voor de tweede keer luisterden we ver volgens naar het zingen van de kinderen. Namens het bestuur der school sprak de heer de Reede een kort woord, waarin hij de beteekenis en het doel der ouderavonden uiteenzette. Hij wees op de moeilijke, maai' ook mooie taak, die speciaal de Chr. school heeft. Met een woord van waardeering voor het werk der onderwijzers eindigde de heer de Reede. Daarna voerden kinderen van de hcogste klassen, onder leiding van den heer Wasse naar keurige gymnastische oefeningen uit, welke veel applaus oogstten. Tot slot een aardig tooneelstukje, dat, met behulp van juffr. Jongeneel door de grootste meisjes ingestudeerd, bij de ouders zeer in den smaak viel. Daar het inmiddels 10 uur was geworden eindigde de heer Zandee met dankgebed. In de school kregen de ouders nog ge legenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen, waarvan een druk gebruik ge maakt werd. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. C. Slagmolen verplaatst van de inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier naar de inspectie dier mid delen te Rotterdam, en de ontvanger der directe belastingen enz. L. J. A. van Dijk van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Almelo naar de inspectie dier middelen alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND van Danzig. Compromis tusschen Frankrijk en Turkije. Inzake Danzig is te Genève overeen stemming bereikt. Tot Hooge Commis saris van den Volkenbond zal worden benoemd onze landgenoot, vice-admi- raal J. de Graaff. Hij werd 16 September 1879 te Sommels- tiijk geboren. Op 1 September 1896 kwam hij als adel borst derde klasse bij het Koninklijk In stituut voor de Marine. Twee jaar later werd hij bevorderd tot adelbost tweede klasse en in 1900 tot adelborst eerste klasse. Vervolgens werd hij 16 April 1903 benoemd tot luitenant-ter-zee tweede klasse, in 1914 bevorderd tot luitenant-ter-zee eerste klasse, 1 October 1923 tot kapitein-luite nant-ter-zee, in Januari 1929 tot kapitein ter-zee, in April 1932 tot schout-bij-nacht en 2 jaren daarna werd hem den rang van vice-admiraal, de hoogste rang bij de Ko ninklijke marine, verleend. Op verscheidene schepen is de heer De Graaf in den loop der jaren werkzaam geweest. In 1915 werd hij belast met de leiding van het bureau personeelzaken van den commandant der marine te Willems oord en in September 1918 werd hij ge plaatst bij de Hoogere Krijgschool. Met ingang van 15 April 1926 werd hij belast met de betrekking van chef van den staf der zeemacht in de stelling Den Helder, v/elke functie hij tot November 1929 ver vulde. In deze functie heeft hij uit hoofde van zijn ambt veel contact gehad met interna tionale lichamen. De buitenlandsche ma rine-attachés werden herhaaldelijk door hem ontvangen, en ook kreeg hij in die Jaren veel bezoek van buitenlandsche com missies en van scheepsbouwcommissies. Vervolgens heeft hij het bevel gehad res pectievelijk over Hr. Ms. „Pelikaan", Hr. Ms. „Sumatra" en Hr. Ms. „Java". Op 11 December 1930 werd hem het bevel over het eskader in Ned.-Indië opgedragen. In Augustus 1931 werd hij benoemd tot commandant van de marine te Soerabaja. Na in het begin van 1932 te zijn gerepa trieerd. werd de heer De Graaff met in gang van 16 April 1932 benoemd tot chef van den marinestaf aan het Departement van Defensie, welke functie hij een viertal .(aren heeft bekleed. Bij Kon. Besluit van 9 Juni 1936 werd hij eervol uit die functie ontheven, terwijl hem met ingang van 1 Juli d.a.v. op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst werd verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Vice-admiraal De Graaff is drager van bet eere-teeken Atjeh 1901—1905. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk en commandeur in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De delegaties van Frankrijk en Turkije zijn tot volledige overeenstemming geko men ten aanzien van Alexandrette. Voor de aangelegenheid der officieelc taal in het Sandsjak. de laatste moeilijkheid, is een compromis aanvaard. De Volkcnbondsraad heeft besloten het praesidlum der ontwapeningsconferentie op '6 Mei bijeen te roepen. BINNENLAND. DOODELIJK VLIEGTUIGONGELUK TE BANDOENG; EEN MILITAIR GEDOOD. (Ie Blad). De heer Aug. L. Reimeringer, oud-wethou«* der van Leiden, is overleden. (Stads nieuws, le Blad). De Zweedsche minister Sandler binnenkort naar ons land? (Binnenland, 3e Blad), Het Rotterdamsche Maastunnel-plan goed gekeurd en aan een combinatie van aannemers gegund. (Binnenl., 3e Blad) Ons Parlementair Overzicht; de Grond wetsherziening. (3e Blad). De sterrit naar Monte Carlo. (Sport, 2e en 1ste Blad). Gecompliceerde aanrijding te Hasselt; twee ernstig gewonden. (Gemengd, 3e Blad) Luit.-Gen. K. A. Pfeiffer op 64-jarigen leeftijd overleden (Binnenland, 3e BI.). De Rotterdamsche Bankvereeniging stelt een dividend van 51/* °/o voor. (Finan ciën, le Blad). BUITENLAND. Onze landgenoot, vice-admiraal J. de Graaf, wordt benoemd tot Hooge Com missaris van den Volkenbond tel Danzig. (Buitenland, le Blad). Debat in de Fransche Kamer over de Fransche bewapening (Buitenland, le Blad). Boodschap van Koning George VI aan het Britschc parlement. OBuitenl., le Blad) Streng toezicht op vreemdelingen in Por tugal. (Buitenland, le Blad). Verdere vervolgingen in sovjet-Rusland (Buitenland, le Blad). Belgisch vliegtuig in Algiers verongelukt. 12 slachtoffers. (Luchtvaart, 3e Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. BELGIË Oneenigheid in de regeering? Rumoerige interpellatie in den Senaat. Sedert eenigen tijd doen zich meenings- verschillen voor tusschen minister-presi dent van Zeeland en den minister van bui tenlandsche zaken. Spaak eenerzijds en den minister van ooenbare gezondheid. Vandervelde, anderzijds. Deze meeningsverschillen bestaan vooral ten aanzien van de buitenlandsche betrek kingen van België: over de houding, die de regeering moet aannemen tegenover de regeering te Valencia ten aanzien van den moord op -baron de Borchgrave. alsmede tegenover de Italiaansche regeering mer, betrekking tot de redevoering, die de Rcxistenleider Degrelle voor Italiaansche radiozenders heeft gehouden. Tusschen de drie staatslieden heeft gisteravond een langdurig onderhoud plaats gehad. Na afloop dezer bespre kingen bleek Vandervelde het niet eens te zijn met de opvattingen van Van Zeeland en Spaak Tegen hedenmiddag is de kabinetsraad bijeengeroepen, en het is niet uitgesloten, dat deze tot een kabinetswijziging zal leiden. Al te zwaar nam men de situatie echter nog niet! Bij Oran, in Algerië, is een Bel gisch vliegtuig van de Congo- lijn neergestort. De twaalf in zittenden, 4 leden der beman ning en 8 passagiers, kwa men om het leven. Men zie voor bijzonderheden onder Lucht vaart in het 3e Blad. Tijdens de behandelng in den Senaat van de interpellatie over het geval van den kolonel der gendarmerie Vigneron, die door den minister van nationale verdedi ging is ontslagen, omdat hij tijdens de betooging van 25 October 1936 naast Degrelle had gestaan, en die daarna tot Senator is benoemd, hebben zich vrij ern stige incidenten voorgedaan tusschen Rexistische en Vlaamsch-nationalistische Senatoren. De zitting moest in verband hiermede tot tweemaal toe ecschorst wor den. De minister van defensie verklaarde, dat de tegen Vigneron genomen maatregel vol komen gegrond is. omdat hij heeft deelge nomen aan een verboden betooging, waar van het doel was, de regeering omver te werpen. In het verdere verloop der zitting ver klaarde minister-president, "an Zeeland in te stemmen met het besluit van den mi nister van defensie. Vandaag zal over deze interpellatie gestemd werden. De havenstakng te Antwerpen is als ge ëindigd te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1