KAREL I LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 27 Januari 1937 PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS ER IS MAAR EEN LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN TWEEDE KAMER. VOORSTELLEN TOT HERZIENING DER GRONDWET. Zoo heeft de Kamer gisteren dan een aanvang gemaakt met de behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherziening. Men weet: als deze voorstellen door beide Kamers zijn aangenomen, moeten de Staten-Gene- raal worden ontbonden, dienen binnen veertig dagen de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats te hebben en deze moeten de voorstellen opnieuw in behande ling nemen; ze zijn dan pas aangenomen, wanneer ten minste twee derde der aan wezige leden er zich voor hebben verklaard. In eerste lezing is de gewone volstrekte meerderheid voldoende. De inhoud van de ontwerpen kan onzen lezers bekend zijn, maar in den loop dezer behandeling komen de punten natuurlijk stuk voor stuk terug. Reeds de eerste spreker, de heer Goseling, aanvoerder der Roomsch-Katholieken, heeft op het beperkte karakter dezer re visie gewezen. De voorstellen hebben „geen laaiende geestdrift" in den lande gewekt zeide hij en bij de verkiezingen zal het zeker niet om deze ontwerpen gaan. wat toch eigenlijk wel de bedoeling van de ont- bindings-bepaling is. De heer Goseling her haalde dan ook. wat de Roomsch-Katholie ken reeds vroeger hebben getuigd: er had een staatscommissie benoemd moeten wor den, om de groote vraagstukken en ver schijnselen van dezen tijd te bestudeeren. en. zoo noodig, na een diep en grondig ondrzoek, een verdere revisie onzer Grond wet voor te bereiden. Wat nu wordt voorge steld, achtte de heer Goseling te nuchter, en geeft meende hij, voedsel aan het on juiste oordeel van die .hervormers", die beweren dat het parlementarisme onbe kwaam is de teekenen des tijds te verstaan. Met nadruk echter verklaarde de heer Goseling, dat de Roomsch-Katholieken vol strekt weigeren, een stelsel van staats- almacht in te voeren. Zij wenschen ons erfelijk, nationaal, constitutioneel koning schap te behouden: zij willen de Kroon niet verlaagd zien tot ornament; zij willen haar handhaven als gelijk Struycken eens zei „het hoogste orgaan om aan ons zelfbewust democratisch streven wer kelijkheid te geven"; zij wenschen evenzeer te handhaven onze in vrijheid gekozen volksvertegenwoordi ging en de vrijheden des volks zelve. Ook echter na de tot stand koming van deze herziening riep mr. Goseling uit zal het kabinet waakzaam en werkzaam moeten blijven, om, lettend op de noodza kelijke ontwikkeling, daarbij leiding te geven in de groote vraagstukken. Een vol gende herziening der Grondwet zal dan ook niet uit het oog verloren mogen worden. In dit verband heeft hij beschouwingen ge wijd aan de z.g. machtiglngs-wetgeving, de delegatie van wetgevende bevoegdheden aan andere organen, waartoe de regeering thans niet wilde overgaan, doch welk on derwerp, ook met het oog op economische vraagstukken, grondig onderzoek behoeft. In de aanhangige ontwerpen achtte mr. Goseling het voornaamste de bepaling, die de mogelijkheid opent tot het instellen van openbare lichamen van beroep en bedrijf, omdat hij nieuwe belangrijke mogelijk heden ziet. Reeds deze eerste rede bij het algemeen debat gaf de stemming in de Kamer ten aanzien van deze voorstellen aan; tegen de ontwerpen op zich zelf is, afgezien van enkele wijzigingen en aanvullingen welke bij amendement worden voorgesteld, geen of weinig bezwaar. Zij gaan er dan ook zonder twijfel door. Wel is een deel dei- Kamer van oordeel (en hierin staan de Katholieken niet alleen) dat de regeering met breedere. meer ingrijpende voorstellen had mogten komen, maar een ander deel is het met het kabinet eens. dat de tijd voor zulk een ruimere herziening nog niet is aangebroken en dat vele denkbeelden van het oogenblik nog niet Tijp zijn voor verwezenlijking. Maar de heer Lingbeek heeft denkbeel den geuit, die volgens zijn overtuiging wel te verwezenlijken zijn. Deze: de Grondwet moet het Nederlandsche karakter onzer natie tot uitdrukking bren gen; zij dient te bepalen, dat de drager of draagster der Kroon den Hervormden Gods dienst moet belijden: aan den Hervormden Godsdienst en de Hervormde Kerk moet voorrang worden verleend en de wet dient waarborgen te bevatten tegen Roomsche overheersching. Nog een andere eenling heeft het woord geveerd, deTieer Vervoom, die geen orde ning van het bedrijfsleven wenscht (maar dit punt heeft met de revisie niets te ma ken) en ruimere maatregelen voor den wet gever wil tegen drukpers-excessen; hij bleef echter in gebreke aan te toonen, dat de bstaande bevoegdheden onvoldoende zijn. Ook wil hij de verkiezing voor de Eerste Kamer anders geregeld zien. Wat de pers betreft heeft de heer Rutgers van Rozen burg de stelling verdedigd, dat een verschij ningsverbod niet gelijkgesteld mag wor den met censuur en niet in strijd komt met de drukpersvrijheid van art. 7. Een standpunt dat trouwens ook de regeering, blijkens de stukken, inneemt. Begonnen wij dit overzicht met den heer Goseling, den aanvoerder der grootste frac tie, wij eindigen met den heer Albarda, den leider der op één na talrijkste groep, de sociaal-democraten. Terecht stelde hij zich op het practische standpunt, dat het wei nig zin meer heeft na te gaan, of de her ziening ruimer had moeten zijn. We heb ben nu eenmaal met de aanhangige voor stellen te maken. Daarom bepaalde hij zich tot de bespreking van enkele concrete pun ten. Zoo bestreed hij de stelling, dat een verschijningsverbod van dagbladen of pe riodieken met het bestaande art. 7 ver- eenigbaar zou zijn. Hij zag er wei degelijk censuur in en achtte vooral in dagen van spanning een andere zienswijze gevaarlijk. Overigens verheugde hij zich. dat. de re geering de drukpersvrijheid niet wil aan tasten. In het verband van deze opvattin gen meet het eenlgszins verbazen, dat de HET BINNENWERK VAN KAREL I EERSTE KLAS! Gecompliceerde aanrijding te Hasselt. Chauffeur cn melkrijder ernstig gewond. 4 ct „VIER" (lange knak) 5 ct „FAMEUS" (lange knak) 6 ct „ENORM" (korta knak) 6 ct „SIVANA" (b o 1 k n a k) 6ct „STANDAARD,, (Sen™»!,) 5711 (Ingez. Med.) Belgisch vliegtuig verongelukt. 12 slachtoffers. Het vliegtuig O.O.A.C.R. van de Belgische Congo-luchtlijn, dat om 2,40 uur gistermid dag uit Colomb-Bechar naar Oran in Al- gerië was vertrokken, is, door tot nu toe onbekende oorzaak, nabij Salenia, dicht bij Oran. neergestort. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft uit Oran de volgende bijzonder heden vernomen omtrent deze vreeselijke ramp, de eerste groote catastrofe, die de Belgische nationale luchtvaart treft. Aan boord van het toestel bevonden zich vier leden der bemanning en acht passa giers. De bemanning was samengesteld uit den eersten bestuurder, kapitein Aug. Clos- set, den tweeden bestuurder, Marcel Liedts, den radio-telegrafist, Roger Maarschalk, en den werktuigkundige René Verfaille. De ramp vond plaats op ongeveer tien kilometer afstand van het vliegveld Oran, op het oogenblik, dat reeds voorbereidin gen werden getroffen voor de landing. De plaatselijke autoriteiten hebben in samenwerking met den Belgischen consul direct een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Het schijnt dat een defect aan de stuur inrichting de oorzaak is van de ramp. Het onderzoek naar de oorzaak zal dit nauw keuriger moeten uitmaken. De omgekomen passagiers zijn, naar men meent, allen van Belgische nationaliteit. Het verongelukte vliegtuig was 'n Savoia Marchetti van Italiaansche makelij. Deze verkeersvliegtuigen, voorzien van drie mo toren, heeft de Sabena in den loop van 1935 aangeschaft ter vervanging van de in gebruik zijnde Fokker F VII B-vliegtuigen. In December 1935 is in Kent (Engeland) een vliegtuig van hetzelfde type tengevolge van mist verongelukt, waarbij o.a. de Bel gische vlieger Schoonbroodt om het leven is gekomen. Tegen half zes toen het vliegtuig te Oran werd verwacht, meldde de marconist draadloos, dat hij zijn antenne introk om te landen. Het vliegtuig was in zicht en er was niets bijzonders aan te bespeuren. Eenige minuten later zag men het eens klaps voorover duiken en omlaag vallen. Onmiddellijk is van het vliegveld bij Oran een vliegtuig opgestegen, welks be stuurder een onderzoek instelde naar het verdwenen verkeersvliegtuig. Na eenlgen tijd zoeken zag men uit de hoogte een wrakhoop op den grond. Het vliegtuig, waarmee men op onderzoek was uitgegaan, is in de nabijheid van deze wrakhoop gedaald. Men vond slechts een hoeveelheid wrakstukken dooreen verspreid Daartussehen lagen afschuwelijk verminkte lijken van mannen en vrouwen. Met het opsporingsvliegtuig zijn zeven lijken, waaronder die van drie leden der bemanning, naar het vliegveld bij Oran vervoerd. Onverlichte melkkar en verblinding de oorzaak. Op den Rijksweg VenloNijmegen, onder het gehucht Hasselt (gem. Arcen) heeft gisteren een gecompliceerde ver- keersbotsing plaats gehad, waarbij twee personen ernstig gewond werden en groote materieele schade werd toege bracht. De botsing heeft zich als volgt toegedra gen. De 42-jarige G. Hagens. uit Velden, reed aldaar met een met paard bespannen melkkar in de richting Venlo over den dijk. Achter hem kwam een Amsterdamsche trailer, bestuurd door den heer T. Giesberts uit Amsterdam, terwijl uit de richting Venlo een melkauto naderde van den melkhandel Lommen en Duif uit Venlo. Deze laatste auto werd bestuurd door den 17-jarigen E. Lommen. Doordat de melkkar niet ver licht was, werd deze in het eerst niet be merkt door den Amsterdamschen chauffeur van den trailer. Op het laatste oogenblik bemerkte de chauffeur echter het hem tegemoet rijdende vöfertuig. Om een aan rijding te voorkomen week de autobestuur der toen links uit. Inderdaad had deze ma nipulatie tot gevolg, dat de auto en de kar rakelings langs elkaar reden, maar het ge volg van deze manoeuvre was, dat de Am sterdamsche trailer eri de uit de tegenover gestelde richting komende auto uit Venlo in volle vaart tegen elkaar botsten. Elij deze botsing werd de chauffeur van de Venlo- sche melkauto uit den wagen geslingerd. Hij liep hierbij een ernstige hersenschud ding en verschillende kneuzingen op. Zijn auto werd totaal vernield. De bestuurder van den trailer kwam met den schrik vrij, terwijl zijn voertuig groote materieele schade bekwam. De heer Hagens, die naast de melkkar liep, .geraakte bij de botsing be kneld tusschen zijn kar en de twee auto's, die elkaar wilden passeeren. Hij liep hierbij verscheidene vrij ernstige kneuzingen en verwondingen op. Door passeerende auto's werden de gewonden vervoerd. De toestand van den jeugdigen Lommen was totdus ver van dien aard, dat men hem geen verhoor heeft kunnen afnemen. De auto's, die den weg geruimen tijd versperd hebben, zijn door takelwagens weggehaald. (Hbld.) ZWARE BINNENBRAND TE GRONINGEN. Gisteravond is in de meubelwerkplaats van den heer H. B. aan den Helper-Oost singel te Groningen ebh zware binnenbrand uitgebroken. Door de groote rookontwikke ling duurde het ongeveer drie uur. voordat de brandweed het. vuur meester wasr. Een sroote partii meubels en een hoeveelheid hout werden een prooi der vlammen. De beneden gelegen wasscherij „Ozon" kreeg veel waterschade. De oorzaak van den brand wordt gezocht in kortsluiting van den electrö-motor of ln het vallen van von ken uit de kachel. Uitgesproken: A. Bijlsma, koopman te Leiden, Hooge woerd 63. R.-c.: jhr. mr. C. J. van der Wijck; cur.: mr. P. J. Tebaal, Leiden. D. Heystek, brandstoffenhandelaar te Noordwijkerhout, Gooweg 5. R.-c.: jhr. mr H. O. Feith; cur.: mr. M. T. Moolenburgh, Noordwij k. - i gelooven echter niet, dat het er spoedig heer Albarda :ets schijnt te gevoelen voor I toe zal komen. invoering van een wettelijk recht van ant- Tegen een afzonderlijke Kamer voor het woord. Naai onze meening is dit voor ons bedrijfsleven heeft de heer Albarda zich land ten eenenmale overbodig en zou het verzet. voor de pers een zeer hinderlijke geschie- Het debat op dezen eersten dag was over denis worden, welke in de practijk tot aller- het geheel niet erg belangrijk. lei moeilijkheden aanleiding zou geven. Wij HAGENAAR ZAKKENROLLER ONTSNAPT. Eenigen tijd geleden werden drie inter nationale zakken rollers te Groningen ge arresteerd. Zij werden naar Assen over gebracht, omdat de politie ook daar nog een appeltje met hen had te schillen. Gisteravond zouden zij door de politie van Assen naar Groningen worden terug gebracht, doch op het emplacement van het station Assen wist een van hen te ont snappen. De man is nog niet gevonden. De beide anderen hebben hun bestemming te Groningen bereikt. AUTO VERBRAND. Op de Elandsgracht bij de Marnixstratat te Amsterdam is gisteravond een auto door een lek aan de benzineleiding in brand ge raakt. Toen men de vlammen had gedoofd, was het grootste gedeelte van den wagen reeds door het vuur vernield. DE AANGEBODEN VALSCHE POSTWISSEL. In verband met de postwisselvervalsching waarvoor reeds twee Duitschers zijn aange houden, is gisteren te Amsterdam een derde Duitscher gearresteerd. DE STRANDING VAN HET STOOMSCHIP „SIRENES". De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake de stranding van het Noor- sche stoomschip „Sirenes" op de Neder landsche kust bij Kailantsoog tijdens stormweer. De raad is van oordeel, dat deze stran ding' is veroorzaakt door den storm, waar- door dit in ballast varende schip niet van de kust was te houden. In zooverre moet van force majeure worden gesproken. De meening van den loods, dat het schip niet gestrand zou zijn. wanneer het niet geankerd had, is naar 'sraads oordeel van allen grond ontbloot. Die meening berust, trouwens ook niet op kennis van zaken. In het onderhavige geval zijn de ankers juist daarom geworpen, omdat het schip geen kans zag van de kust weg te komen. Met dit al is echter nog niet gezegd, dat in alle opzichten is gehandeld, zooals ge handeld had moeten worden. Immers, hief* doet zich de vraag voor, of het wel verant woord was om onder de heerschende om standigheden zee te kiezen. Toen het schip uitging, hing het sein „verwacht storm uit het zuidwesten". Uit de verklaring van den loods blijkt, dat de kapitein hiermede volkomen bekend was. Ook wist de kapitein, dat kort te voren storm uit het zuiden werd verwacht, waar uit volgt, dat hij. ook in verband met zijn waarneming, dat de barometer begon te rijzen, ernstig moest rekening houden met de mogelijkheid, dat de wind nog verder zou ruimen en er storm uit het noordoosten zou komen, waardoor het gevaar nog groo- ter zou worden. Al te vaak wordt slechts rekening gehou den met den toestand van het weer, zooals deze zich op het oogenblik van vertrek voordoet. Dit echter mag den raad niet verhinderen er op te wijzen, dat met de wetenschap, welke de kapitein bezat en de gevolgtrekking, welke hij daaruit kon ma ken n.l. dat storm uit het Zuidwesten werd verwacht en de wind in verband met de aanvangende rijzing van den barometer naar alle waarschijnlijkheid zoude ruimen het zee kiezen niet verantwoord was en het dus wel zeer gewenscht ware geweest, wanneer de kapitein te IJmuiden beter weer had afgewacht. De raad heeft zich afgevraagd, of hier voor den loods, die toch de adviseur is van den kapitein, geen taak is weggelegd. Deze is toch niet alleen beter dan een vreemde kapitein bekend met den gevaarlijken toestand van een schip bij storm uit min of meer westelijke richting in de nabijheid der Nederlandsche kust, maar hij weet ook, welke rampen zich onder soortgelijke om standigheden hebben voorgedaan. Ook de „Kerkplein" is destijds uitgegaan, terwijl zulks voor dat géballaste schip niet verant woord was. De loods heeft er zich wel op beroepen, dat de „Sirenes", die 10 mijl kon loopen. zeer spoedig ver genoeg van Se kust verwijderd zoude zijn doch deze redeneering houdt geen steek, daar men niet vooruit weet, wanneer de verwachte storm zal komen. De raad acht het zeer gewenscht, dat in zulke gevallen de loods den kapi tein voor oogen houdt het gevaar, dat'een geballast schip niet van de kust kan weg komen. Natuurlijk blijft de beslissing bij den kapitein. Maar hij is dan op het bij zondere gevaar, dat onze kust voor een geballast schip oplevert, gewezen en is dan ook, eventueel, tegenover zijn reeders ver antwoord, KANTONGERECHT TE ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen, wer den de navolgende verstekvonnissen gewe zen: wegens overtreding van art. 426 wet boek van strafrecht: R. R. te Utrecht f. 20 of 15 dg: Terzake overtreding der Motor- DE „HENDRIKA JOHANNA" TERECHT. Van het Groningsche motorschip „Hen- drika Johanna", dat met een lading haver op weg is van Delfzijl naar Aalborg en over welks lot men te Groningen enkele dagen in ongerustheid verkeerde, is bericht ontvangen, dat het schip behouden in Listerfjord in Noorwegen is aangekomen. De vertraging is veroorzaakt door het slechte weer, waardoor het schip lichte schade kreeg aan de zeilen. BUITENLANDSCH GEMENGD. TWAALF VISSCHERS OM HET LEVEN GEKOMEN. Het Duitsche visschèrsvaartuig „Uhlen- horst" is tijdens de stormen der laatste dagen vergaan. De uit twaalf koppen be staande bemanning is om het leven ge komen. EEN RUSSISCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het omroepstation van San Sebastian, dat in handen der Spaansche nationalis ten is, heeft medegedeeld, dat een Rus sisch stoomschip, dat op weg was naar Santander, op een mijn geloopen en ver gaan is. Vrijwel de geheele bemanning zou om het leven gekomen zijn. Aan Rookworst zit meestal een loodje. aJs er Stege«UMl op staat is dat \wer- kelijk een garantie. 5708 (Ingez. Med.) De overstroomingen in Amerika. Steeds verdere uitbreiding. Men heeft op het oogenblik in de in Amerika door de overstroomingen geteis terde gebieden 132 dooden geteld. Het doo- dencijfer is waarschijnlijk nog hooger, want vele plaatsen zijn volkomen afge sloten van de buitenwereld. De schade wordt geschat op 300.000.000 dollar. Men vreest, dat in verschillende streken, waar gebrek aan drinkwater heerscht, ziekten zullen uitbreken. Te Louisville zijn reeds eenige gevallen van typhus en roodvonk geconstateerd. Een platboomde schuit, die een zestigtal vluchtelingen vervoerde, is gekapseisd in een groote straat te Paducah, in Kentucky, waar twee meter water stond. 14 personen zijn daarbij verdronken. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot steunverleening aan werk- loozen en slachtoffers der overstroomin gen tot een bedrag van 790 millioen dollar aangenomen en naar den Senaat gezon den. Roosevelt heeft verklaard, dat het ge heele bedrag zoo noodig voor de slacht offers der overstroomingen zal worden be steed. DE ONTPLOFFING BIJ DE ANACONDA COPPER. Officieel wordt thans medegedeeld, dat bij de ontploffing ln de schacht van de Anaconda Copper mijn in Chili 55 perso nen om het leven zijn gekomen of nog worden vermist. DE GRIEP TE WARSCHAU. In de Poolsche hoofdstad lijden meer dan 100.000 menschen aan griep. De ziekenhui zen zijn overvol en men heeft 150 dokters en 50 apothekers in extra dienst genomen. Talrijke scholen zijn gesloten. LET OP DEN ORANJE-BAND! 5713 (Ingez. Med.) en Rijwielwet: E. D. te Hilversum f. 10.of 10 dg; J. v. B. te Leiden f. 3.— of 3 dg; en f. 1.50 of 2 dg; J. R. te Ter Aar 2 x f. 1.50 of 1 dg; R. ten H. te Amersfoort f. 4.of 4 dg; H. W. B. A. V. te Utrecht f. 1.of 1 dg; W. v.. W. te Wilnis 2 x f. 1.50 of 1 dg; J. B. te Bodegraven f. 2.of 2 dg; A. S. B. te Wilnis f. 3.— of 3 dg; J. E. te Zwammer- dam f. 2.of 2 dg; A. V. te Bodegraven f. 2.— of 2 dg; H. W. B. V. te Utrecht f. 3 of 3 dg; J. C. de G. te Noordwijk f. 2.50 of 2 dg; W. v. d. V. f. 1.50 of 2 dg; Th. A. Z. te Waddlnxveen f. 1.50 of 2 dg; P. V. 2 x f. 2.50 of 2 dg; J. H. te Leiden f. 2.— of 2 dg; C. P. B. te Woubrugge f. 20.— of 15 dg; A. L, F. te Lelden f. 8.— of 8 dg; Overtreding der wet op de openb. middelen van vervoer P. P. te Nieuwveen f. 3.of 3 dg; Overtreding der Visscherijwet: H. B. te Rijswijk f. 2.50 of 2 dg. met verbeurdverklaring hengel: J. J. S. te Den Haag f. 3.of 3 dg verbeurd verklaring idem; L. J. B. te Amsterdam f. 4.of 4 dg verbeurdverklaring idem; A. W. B. Den Haag 2 x f. 2.50 of 2 dg met uit levering hengel of f. 1.of 1 dg; J. R. B. Den Haag f. 2.50 of 2 dg met uitlevering hengels f. 0.50 of 1 dg; Y. P. Den Haag idem uitl. hengel f. 1— of 1 dg; J. F. E., W. J. H. J. K., J. B. P., J. Z„ J. Z. allen te Amster dam, allen schuldig verklaard, zonder op legging van straf. Overtreding algemeene politieverordening der gemeente Alphen R. P. te Zuilen f. 3.of 3 dg. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de veroor deelden te Alphen aan den Rijn, HAAGSCHE POLITIERECHTER. Er waren heel wat oplichtingen gepleegd door D. v. d. M. uit Alphen aan den Rijn. Hij had van. tal van landbouwers koeien en varkens gekocht, zonder dat hij die be taalde. In een vorige zitting waren de benadeelde veehouders als getuigen ver schenen. De verdachte liet toen verstek gaan; thans was hij ter zitting verschenen. Verdachte zei, dat de zaken zóó goed rendeerden, dat hij die aankoopen best kon doen. Politierechter: „Kom nou man, je hebt voor duizenden gnldens vee gekocht, ter wijl je wist niet te kunnen betalen". De Officier van Justitie merkte op, dat de zaken van verdachte toch niet zoo best waren, dat zij zich die aankoopen kon veroorlooven. Het rapport over verdachte is matig, en van dergelijke transacties had hij zich zeker moeten onthouden. De Officier vroeg twee maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk en vier maan den voorwaardelijk. De verdediger meende, dat verdachte niet heeft gehandeld als een flesschentrek- ker, doch iemand die zijn schulden niet kon betalen. Het opzet om niet te betalen heeft niet voorgezeten. De Politierechter hield de beslissing aan, om eerst nog andere getuigen te hooren. Onder valsche voorwendsels had De J. uit Leiden een bedrag van f. 380 afgestaan aan H. v.d. L., die thans in 't Huis van Be waring verblijft terzake een ander delict. De heer De J, deelde mede, dat ver dachte had betoogd een kwitantie te moe ten innen van f. 2000 voor zijn patroon, doch deze was geweigerd. Om zijn pa troon nu te helpen, werd f. 280 ter leen gevraagd. Dit bedrag werd gegeven en na een paai dagen nog eens f. 100. Toen De J. argwaan kreeg en een onderzoek instelde, bleek dat van de kwitantie niets waar was. De toegevoegde verdediger, mr. Dressel- huis, had nog geen gelegenheid gehad studie te maken van de zaak, en vroeg aanhouding. De Politierechter besloot hiertoe. 't. „WONDERDOKTER" FICK VOOR DE RECHTBANK. In hooger beroep stond voor de Recht bank te Almelo terecht de Duitsche „won derdokter" Karl Fick, die door den Kan tonrechter wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunst in het Noorden van Overijssel is veroordeeld tot f. 1500. boete. Deze zaak is verleden jaar speciaal be kend geworden door een open brief van een arts te Dedemsvaart, die Fick verweet, dat een patiënte van hem door den kwak zalver verkeerd was behandeld, ten ge volge waarvan de vrouw was overleden. Fick was ook thans niet verschenen en als zijn gevolmachtigde en raadsman trad wederom op mr. Bouwman uit Zwolle. Deze zeide, dat Fick speciaal in beroep was gekomen, omdat hij de straf zoo hoog vond. Als getuigen traden op de arts uit De demsvaart en enkele patiënten van EicK. welke laatsten verklaarden, dat zij wel' baat bij de behandeling hadden gevonden. Tenslotte werd bevestiging van liet von nis van den Kantonrechter geëischt. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10