STADSNIEUWS BUITENLAND ■77ste Jaargang DINSDAG 26 JANUARI 1937 No. 23569 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Een late winter. TC0NCEI NIEUW/ Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD 3D "ets", "per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week f.0.18 Franco ^er post f. 2:35 per maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Leiden in sneeuwkleed. Opruimingswerk geeft 150 werkloozen arbeid. Terwijl de meeste liefhebbers van de schaatsensport de hoop al hadden opgege ven in den winter 1936'37 de ijzers nog onder te kunnen binden en velen verlan gend uitkeken naar de komst van het na derende voorjaar, waarvan de doorbre kende groene stengels van sneeuwklokjes en crocussen zich reeds als de eerste voor boden hebben aangediend, is onverwachts toch nog de winter gekomen. Gisteravond laat werden de voorspellin gen van hen, die de snerpende koude van gisteren hadden verklaard door op-han- den-zijnden sneeuwval, bewaarheid. Het sneeuwde: dikke, droge vlokken, die in kor ten tijd de straten bedekten met een zacht tapijt. En de sneeuwbui bleef zóó lang aanhouden, dat personeel van den Ge meentelijken Reinigingsdienst vannacht om 3 uur met de sneeuwploeg en de veeg- machine erop uittrok om de voornaamste straten sneeuwvrij te maken. Ook de pekelwagen van de N. Z. H. T. M. kwam hierbij te pas, zoodat toen vanmorgen de i ingezetenen ontwaakten, al een heel stuk verk achter den rug was. I Maar aangezien het bleef sneeuwen, rerden nog 150 werkloozen aan den op- I mimingsarbeid gezet, zoodat in de binnen- I stad in den loop van den morgen de I meeste sneeuw verdwenen was. In de I buitenwijken was de pret. voor de jeugd I althans, van langeren duur, maar dat het I genoegen niet onverdeeld was, kunnen '«oral zij beamen, die tengevolge van de verraderlijke gladheid op onzachte wijze I met Moeder Aarde in aanraking kwamen ol wel door een harden sneeuwbal In het gezicht of van achteren in den nek werden getroffen! De Bildt voorspelt méér sneeuw en lichte Torst. Zouden wij dan toch nog de schaatsen te voorschijn moeten halen De plotselinge sneeuwval heeft groot ongerief veroorzaakt voor de Ned. Spoor wegen dbor het insneeuwen der wissels en 'het. vastvriezen der signaaldraden, waar door verschillende treinen vertraging kregen. De sneeuwploegen zijn direct uitgerukt om de wissels schoon te maken en de sneeuw op te ruimen. Do 17-jarige leerling der Ohr. H.B.S., W. S.. is vanmorgen bij het sneeuwballen gooien op de speelplaats uitgegleden, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij bewusteloos bleef liggen. De Eerste Hulpdienst bracht den jongen, die spoedig weer hij kennis kwam, over naar het Academisch Ziekenhuis, waar Week, dat hij een lichte hersenschudding bekomen had. LEIDSCHE RADIO-VEREEN. Lezing en demonstratie. Gisteravond gaf de heer Ker namens de -Invincible Radio" uit Haarlem, een lezing en demonstratie voor bovengenoemde ver eniging- Aan de hand van een keurig ge bouwd apparaat en een gratis uitgereikt schema-boekje gaf spreker een duidelijk ™wht hoe in deze „Bulgin Olympia Super "Jlwave" verschillende technische mc'ei- hjkheden waren opgelost. Hierna gaf spr. heg een algemeene uiteenzetting over fou ten, welke bij Supers kunnen optreden en boe deze op te sporen. Na de pauze werd nog gedemonstreerd met een uit batterijen gevoeden ontvanger, waarvan de zeer compacte bouw en 't lage anodestroom verbruik opviel en dat dus geschikt is voor plaatsen waar men met over een lichtnet beschikken kan. zoo- of ,lnJachten enz. Een blik in de mon- «erkoffer met een zeer uitgebreide collec te onderdeden, deed menigen amateur 'ven watertanden. voorzitter was de tolk aller aanwe- I 'oen deze den heer Ker hartelijk dank acht voor hetgeen hij geboden had. begin van brand. h1i<o5tBrmidda= omstreeks 5 uur is ten wn tJSn J' C' z- in de Morschstraat 40a liik a 'i1 van brand ontstaan, vermoede- bii 2?' een schoorsteenlooper te dicht Bvo brandende kachel hing. had„ ™u,r deeWe zich mede aan het be- blakerde den zijkant van een oud yaarin een kind van één jaar hebhdfute slapen. Eenlge buren zoodat Tf'.brimdje in het begin gedoofd. brarifW lnmiddels gearriveerde politie- doen ecen dienst meer behoefde te i kleine bleef ongedeerd, NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- TRANSPORTARBEIDERS. EN Viering van het vierde lustrum. In feestelijke steming en met vele leden en belangstellenden heeft gisteravond de Leidsche afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders haar twintig-jarig bestaan herdacht. Met enkele leden opgericht, heeft deze afdeeling in den loop der jaren zich in een gestadigen groei mogen verheugen en neemt zij thans een eervolle plaats in het Christelijk orga nisatie-leven in en wordt er thans bij voorkomende gelegenheden terdege reke ning gehouden met inzichten en belangen der bij haar aangesloten leden. Dank zij de medewerking van het mu ziekgezelschap „Symphonia" o.l.v. den heer Plu heerschte er reeds spoedig een gezel lige sfeer in het Predikergebouw, waar deze lustrum-samenkomst werd gehouden en die mede bijgewoond werd door den bonds voorzitter. den heer W. Strijbis Pzn. van Den Haag en door den secretaris van den Leidschen Chr. Besturenbond, den heer Veerman. Na gebruikelijke opening heette de voor zitter, de heer Jac. van Es, allen hartelijk welkom om dan in het kort een en ander te memoreeren uit de historie van de af deeling. Spr. bracht hierbij in herinnering, dat in 1917 onder leiding van de heeren Strijbis, Stapelkamp. De Graaf en Wetse- laar en met krachtige medewerking van de heeren J. de Jong, Pelt en Vincourt de afdeeling werd opgericht. Te spoedig werd een actie op touw gezet voor betere ar beidsvoorwaarden hetgeen tot gevolg had, dat velen tot de afdeeling toetraden. Na een kleine inzinking had in 1930 een in grijpende verandering in de leiding plaats, waardoor de bestuursfuncties bij jongere krachten in handen kwamen. Na 1930 nam de afdeeling steeds in ledental toe. Thans bedraagt dit 213 waaronder per week ge middeld 77 uitgetrokken werkloozen ver- keeren. Aan steun werd dit jaar ruim f. 44.321 uitgegeven. Met groote waardeeling herinnerde spr. aan de samenwerking met het H.B. en den plaatselijken Chr. Besturenbond. Waarde volle adviezen werden door beide lichamen gegeven. De heer Van Es wekte aan het eind van zijn overzicht op om in het onwrikbaar geloof voort te gaan en te strijden voor de doorwerking der Christelijke beginselen op het sociale terrein. Wij zullen, aldus spr, met het oog op God gericht, biddend voorwaarts gaan, de uitkomst daarbij in Zijn hand stellende. Wij blijven daarbij actief en zullen de afdeeling den steun schenken, welke haar toekomt en haar beginselen uitdragen. Na een declamatorische afwisseling van den heer C. Spaanderman, aan wiens op treden het zeker voor een groot deel te danken is, dat deze samenkomst zoo bui tengewoon slaagde, bood de bondsvoorzit ter, de heer W. Strijbis de gelukwenschen namens het bondsbestuur aan. Spr. vond hierbij tevens gelegenheid om in een ernstig woord op het belang van de Christelijk sociale actie te wijzen. Bij de ontwikkelingsgeschiedenis van de Leidsche afdeeling een oogenblik stilstaan de bracht spr. namens het H.B. een eere- saluut aan de heeren Van Es, Breedijk en Batenburg, vertegenwoordigende het thans zittende dagelijksche bestuur, die met groote activiteit de Leidsche afdeeling tot bloei hebben gebracht Achtereenvolgens werd nog gewezen op hetgeen in den loop der jaren middels de vakbeweging voor de arbeiders is gedaan. Zoo kwam er o.m. een werkloozenverzeke- ring tot stand, waardoor ook de arbeider zijn recht op uitkeering kon laten gelden. Voorts een ziekteverzekering, die den ar beider recht geeft op een loonuitkeering van 80 °/o. Nadat spr. ook nog aan de voortreffe lijke werking van de arbeidswet had her innerd, waardoor er voor den arbeider ook nog tijd overblijft om zich aan zijn gezin te geven, stelde hij den rijkdom van de Chr. vakbeweging in het licht. De heer Strijbis eindigde met op te wek ken zich met alle krachten te stellen in dienst van deze beweging en in der tijden nood zijn toevlucht te nemen tot God. Laten wij niet streven naar eer en macht, maar om de eer en glorie van God en naar de verwezenlijking van Zijn ordon nanties. In Hem zijn wij meer dan over winnaars. Na een pauze, waarin een tractatie volg de, voerde namens den Chr. Besturenbond, de heer Veerman het woord. Ook deze spreker stelde, na gelukwenschen te heb ben aangeboden, het nut en dén zegen van de Chr. vakbeweging in het licht om tenslotte te wijzen op de taak, welke voor een ieder op dit terrein is weggelegd. De avond werd verder afgewisseld door goede muziek van Symphonia en declama tie van den heer Spaanderman, die vooral met zijn karakterschets „Op de boerderij" veel succes had. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". De bedrijfsleiding in de practijk. Gisteravond sprak de heer B. Tersteeg voor de K.J.M.V. St. Peter Kanis in het „Eigen Huis" over bovengenoemd onder werp. De waarn. voorzitter de heer J. Janssen opende den avond met den groet der Katho lieke jongeren, waarna de heer Tersteeg het woord kreeg voor het houden van zijn cau serie. Allereerst gaat spr. dieper in op de feiten, die vele middenstanders als oorzaak berchouwen van den teruggang in hun zaak. en die op zichzelf niet zoo erg zijn. In het bijzonder doelt spr. hier op den snellen groei en de ontwikkeling der grootbedrijven en de specialisatie in middenstandszaken. Laten wij ons. aldus spr., niet blind staren op de feiten, waarin geen verandering te brengen is: wij mogen ons niet ongelukkig gevoelen wanneer het gaat om kwesties waarmee wij nu eenmaal genoegen hebben te nemen. Ieder bouwt aan z'n eigen zaak en dat een goede boekhouding daarbij een zeer belang rijke rol speelt toont spr. nader aan. Aan de hand van een bedrijfsplan schetst spr. een arbeidsverdeeling, terwijl het admi nistratieve deel tot in de perfectie moet worden uitgevoerd evenals de kostprijs-cal culatie, iets waarmede de meeste midden standers het niet zoo nauw nemen. Een hartelijk applaus volgde op deze in teressante causerie. Na een korte pauze be antwoordde de heer Tersteeg nog enkele ge stelde vragen, waarna de w.n voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. LEIDSCHE SCHOUWBURG. VER. ROTTERD.-HOFSTAD TOONEEL. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Dr. v. Rysinge spreekt voor Natuurvriendengroep. Gisteravond sprak in het Volksgebouw voor de Natuurvriendengroep van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, afd. Leiden, dr. v Rysinge over „Het polder landschap". Na een kort welkomstwoord van den voorzitter der Natuurvrienden commissie, den heer A. F. Kriek, ving de inleider aan met het schetsen van den algemeen historischeh ontwikkelingsgang van het Nederlandscne polderlandschap, dat zich na eeuwen ontwikkelde In het door een duinenrij van de zee afgeschei den haff. Aan de hand van een collectie zeer fraaie lantaarnplaatjes voerde spr. zijn toehoorders door de wijde polderlan den en droogmakerijen, met warmte spre kend over de typeerende flora van dit ge bied. Tal van wetenswaardige bijzonder heden werden in 'n uiterst onderhoudend betoog samengevlochten tot een leerzaam geheel. Aparte aandacht wijdde spr. aan de z.g. geestgronden met hun bollencul- tuur. ver buiten de landsgrenzen bekend Te ruim tien uur werd deze avond door den voorzitter gesloten met de mededee- lmg, dat een excursie zal worden gehou den. om in de natuur de geleerde feiten nogmaals in werkelijkheid te zien en te beleven, welke tocht eveneens zal worden geleid door dr. v. Rysinge- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. Joh Lakeman, Jac. van Beyeren- weg 18. Voorhout. Smederij en rijwielhan del. Uittredend eigenaresse: wed. M. M. LakemanDijkers, Voorhout. Wijziging handelsnaam in: J. Lakeman. Nieuwe eige naar: J. P. Lakeman. Driezesnegen. blijspel in 3 bedrijven van Michel Duran. In de gïiep-periode van het oogenblik bracht de Vijfde Abonnementsvoor.stelling een welkome lafenis: een aardige voor stelling, die geen zware eischen stelde aan het brein der toehoorders! Men kon zonder eenige inspanning zich laten gaan om toch alles gemakkelijk te kunnen volgen en geamuseerd te worden. Duran heeft in dit blijspel een typisch Fransch voorbeeld van licht amusement gegeven. Alles vloeit zoo heel losjes in een lichten, geestigen dialoog vol esprit! Een verfijnd blijspel, al zal men over eenige dagen er wel weinig meer van weten! Als het scherm opgaat, ziet men den schrijver Pierre worstelen met een onbe antwoorde liefde en het plan ten uitvoer willen brengen om zelfmoord te plegen. Het is zijn vriend Ferdinand, een parasiet voor zijn kennissen, die hem komt storen in zijn plannen en als redder ln den nood optreedt door de geliefde Agnes tot zijn vriend te voeren voor een „contract van drie maanden - tot wederopzegging". Ge lukkig rolt dan Pierre's leven verder en deze drie maanden genezen hem van zijn zelfmoord-ziekte. Doch nu is het de arme Agnes, die na Pierre te hebben genezen, zelf wordt geïnfecteerd door deze ziekte maar te rechter tijd verschijnt opnieuw ..vriend" Ferdinand nu door een toeval! en redt ook haar. Hij brengt zelfs een volkomen genezing: een gelukkig huwelijk. Een echt Fransch gegeven, op luchthar- tig-Fransche wijze uitgewerkt en ook op Fransche wijze ten tooneele gevoerd, d.w.z. zonder eenige Hollandsche zwaarheid, licht heenloopend over alle wendingen en toch nu en dan even een gevoeligen toon aanslaand. In de eerste plaats hulde aan Anton Roemer voor de wijze, waarop hij vriend Ferdinand wist te typeeren ten voeten uit. Hij maakte van dit merkwaardige genre iets bijzonders, prachtig door Annie v. d. Lugt MelsertVan Ees bijgestaan als de eeuwig ruzie-makende echtgenoote, zonder wie Ferdinand toch niet kan leven, geheel op elkaar ingestelcj als zij zijn. Het was een kostelijk duo, en het was een lust hun vlc-t, sappig-licht spel te volgen. Theo Frenkel was daarnevens een uit nemende Pierre. Welk een gevarieerdheid van spel kan deze acteur geven! De Agnes van Mimi Boesnach viel daar nevens niet uit den toon, maar bleef toch in verhouding iets aan den zwaren kant. Toch had ook zij goede momenten, die waardeering verdienen. Een tweetal bijrolletjes paste zich keurig aan en ook de decors verdienen lof. Dankbaar applaus viel het wakkere troepje executanten ten deel. Het was wél- verdiend. De titel van het stuk blijft wat raadsel achtig. doch wat komt het er op aan? Er moest een titel zijn. zullen we maar zeggen DE ALGEMEENE TOESTAND Blum's rede goed ontvangen Het werk te Gcnèvc. Wethouder Tepe Is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Naar Amerikaansch-Engelsch handelsverdrag. Blum's rede vindt in Frankrijk en Enge land vrijwel unaniem een goede pers. Men zou deze aldus kunnen samenvatten: Eden noch Blum vergen van Duitschland, dat het. afstand zal doen van gegronde am bities, zij verzoeken het alleen maar af te zien van de gewapende afzondering, die het alleen maar zelf schade kan doen. Eden en Blum streven naar een beschaafde wereld, waarin de macht niet meer de eenige rech ter zal zijn, waarin elke natie nüet meer zal opeischen, dan dat deel van souvereiniteit, dat vereenigbaar is met de souvereiniteit van het geain der overige naties.. Zal Hitler in zijn antwoord dit denkbeeld aanvaarden of verwerpen? De Duitsche pers geeft daarop zijdelings antwoord. Over het geheel erkent men Blum's goeden wil om Duitschland niet te kwetsen en zoover mogelijk tegemoet te komen. Zoo schrijft de ..Deutsche Diplo- matisoh-polltósche Korrespondenz" o.m.: „Erkend moet worden, dat Blum bij de bespreking van het Fransch-Duitsche vraagstuk 'n methede gevolgd heeft, waar uit de wil blijkt Duitschland niet te na te komen, maar men mag niettemin niet vergeten, dat tusschec Frankrijk en Duiitschlar 1 nog een zeer icnzienlijk ver schil van meening bestaat, over de dqel- ruatigheidi der method©^ c^ie zouden moe ten leiden tot vrede en welvaart. De door Blum verkondigde stelling schijnt ook in zekeren zin in tegenspraak te zijn met de Fransche practijk. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat Frankrijk met alle staten slechts langs collectieven weg be trekkingen onderhoudt. Ontelbaar zijn de tweezijdige onderhandelingen en overeen komsten van zeer tastbaren aard. die Frankrijk heeft gevoerd of gesloten of al thans getracht heeft te voeren of te sluiten. Men zal ook zeker niet kunnen zeggen, dat de Fransche overeenkomsten nooit tegen een anderen staat gericht zijn, het geen bij de Duitsche verdragen wel het geval is. Zoo onbaatzuchtig kan de Fran sche methode dus niet genoemd worden. Het zou betreurenswaardig zijn, indien vanuit de rede van Blum alleen de con clusie werd getrokken, dat voor de regeling der Dtiitsch-Fransche betrekkingen een bijzondere werkwijze in aanmerking komt, en dat Frankrijk zou mogen bepalen, welke methode voor de verschillende landen ge schikt is. Een verband tussohen 't Fransch- Duitsche vraagstuk en een algemeene Euro- peesche regeling met dien verstande, dat alle staten daarbij betrokken zouden moe ten zijn, lijkt naar de door Duitschland op gedane ervaringen weinig kansrijk. Indien het Blum echter ernst is, dat hij zonder bijgedachte met Duitschland wil onderhan delen en indien hij zou kunnen alzien van zijn algemeene metode in dit geval, zou een vertrouwelijke samenwerking wellicht niet meer zoo moeilijk zijn. Zoo een samen werking aldus besluit het blad zou ook niets anders dan een nieuwe en be langrijke stap op den weg naar „den ge- meenschappelijken vrede" zijn". Men mag over de ontvangst dus tevre den' zij pl. BINNENLAND. De ministers Deckers en Gelissen in Den Haag teruggekeerd; indrukken van hun reis naar Scandinavië (3e Blad). Dc actie van het Nieuw Guinea Comité; onderhoud met dr. ir. W. C. Klein (3e Blad). Autodiefstallen in Brabant; brutale rooft van postzak met f. 1980, die te Eind hoven teruggevonden is; „meerijder" met wagen verdwenen en te Dordrecht gepakt (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Ongerustheid over een Groningsch schip (Gemengd, 3e Blad). Sneeuw en ijs in het Noorden des lands i verschillende dorpen geïsoleerd (Laat ste Berichten, le Blad). Door de tram doodgereden (Gemengd, 3e Blad). Voorloopig verslag Eerste Kamer over PTT- begrooting 1937 (Binnenland, 3e Blad), Tegen den 23-j. chauffeur-monteur H. S., verdacht van moord op zijn vroegeren vriend en zakenrelatie M. H. v. H., is een gev.-straf van 15 jaar en ter beschik king stellen van de regeering geëischt (Rechtzaken, le Blad). Het Duitsche voetbalelftal voor den wed strijd tegen Nederland vastgesteld (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Blum's rede goed ontvangen (Buitenland, le Blad). Duitschland's en Italië's antwoorden aan Engeland inzake de vrijwilligers in Spanje principieel gunstig (3e Blad). Naar een Engelsch-Amerikaansch handels verdrag (Buitenland, le Blad). Verklaring van Winston Churchill (Buiten land. le Blad). Politieke moorden in Frankrijk en Zwitser land (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL, PAG. 3 VAN HET 3e BLAD. Dr. Goebbels heeft bekend gemaakt, dat op 30 Januari, den vierden verjaar dag van het aan het bewind komen van het nationaal-socialisme, de Rijks dag te 13 uur zal bijeenkomen. Rijkskanselier Hitier zal een regee- ringsverklaring afleggen. Aller. Duitschers zal de gelegenheid worden geboden, zijn rede door den luidspreker te hooren. Het kabinet zal tc 17 uur vergaderen, terwijl Hitier te 20 uur een fakkel optocht zal bijwonen. Genève zet zijn arbeid voort. In de stu die-commissie voor het grondstoffen-pro bleem zullen zitting hebben de Nederlander prof. van Gelderen, de Engelschman Leith Ross, de Zwitser Stucki, de Tsjech dr. Pospisil, de Franschman Charles Rist, de Poolsche onderstaatssecretaris van handel Rose, Thomas Fernandez (Portugal) en professor Ivar Hogboh (Zweden). De Volkenbondsraad laat den secretaris generaal van den bond de zorg om met den rapporteur voor economische zaken den datum van de eerste vergadering van de commissie vast te stellen en de noodige documenten te verzamelen. Opnieuw verluidt, dat een Nederlander kans heeft Hooge Commissaris te Danzig te worden. Krachtens het Fransch-Turksche ver drag betreffende Alexandrette blijft het Sandsjak deel uitmaken van den Syri- schen staat, doch het gaat er in zooverre op vooruit, dat het een onafhankelijke be- stuurseenheid wordt. De Fransche hooge commissaris van den Volkenbond zal toe zicht uitoefenen op het functioneeren van deze autonomie, wgarva# het statuit doos

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1