STADSNIEUWS Eerste steenlegging Chr. Bewaarschool Ffsfe MAANDAG 25 JANUARI 1937 No. 23568 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD ■Ml PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden -.t.....".f.2.33 per week Franco per post f. 2.35 per 3 maanden1 (voor binnenland ....;i.l."l,.,..,«. r.o.ia anden portokosten, nland f. 0.8® per 3_nwd>. 40-JARIG ARTSJTJBILEUM VAN DEN HEER H. W. BLOTE. Op 22 dezer, den dag dat dokter H. W. Blote zijn 40-jarig jubileum als arts her dacht. heeft het hem niet aan belangstel ling ontbroken. Naast de vele schriftelijke gelukwenschen in den vorm van brieven, taartjes en telegrammen, getuigden de mooie bloemen en andere geschenken van het medeleven van collega's, vrienden en oud-patiënten, en. tevens van het feit. dat men zijn vroegere geneesheer, die zich voor verscheidene jaren uit de praktijk had te ruggetrokken. nog niet vergeten was. Velen waren naar Voorburg gekomen om den ju bilaris persoonlijk de hand te kunnen drukken- Ook wij wenschen den heer Blote nog vele goede en gelukkige jaren toe. BEKRONINGEN VAN PLUIMVEE. Op de tentoonstelling van de Kon. Ned. Vereeniging „Avicultura" in den Dieren tuin te 's-Gravenhage behaalde de heer J. van Meizen alhier met zijn inzendingen Hollandsche Hoenders, Zilverpei, Goudpel en Zwart 9 eerste prijzen en met zijn in zending kopijnen. Hollanders, bovendien nog een eereprijs. De heer A. G. Boekwijt behaalde met zijn inzending Hollandsche Hoenders, zwart, en Zilverpei 2 eerste prijzen en 3 twee prijzen De heer F. v. d. Mark Jr. behaalde met zijn inzending Hollandsche krielen. Zilver- duckwing. Wit, Zwart en Zalmkleurig 2 eerste prijzen en 3 tweede prijzen en bo vendien nog een eereprijs. DE CENTRALISATIE IN HET TAXI BEDRIJF. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek aan het Bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land van de Vereeniging van Taxi- en Luxe Automobielverhuurinrichtingen voor Rijn land heeft de heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van die Kamer, zich bereid ver klaard om bij de besprekingen met dc Hoofdbesturen van de drie werknemersbon den en vertegenwoordigers der vereenigiuï als voorzitter te fungeeren. Het is de be doeling alsdan te komen tot definitieve vaststelling van een adres aan de Gemeen tebesturen in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, in welk adres men de wenschen, be treffende de aan de wettelijke bedrijfsver- gunning te verbinden voorschriften, geza meniijk kenbaar wil maken. Teneinde zooveel mogelijk met andere dan Leldsche, bijzondere plaatselijke be langen rekening te kunnen houden, heeft dc vereeniging reeds contact gezocht en verkregen met exploitanten van verhuurin- richtingen in buiten-gemeenten. Om dit cotact uit te breiden zal de vereeniging speciaal voor de buitengemeenten nog een vergadering uitschrijven, waarin betrok kenen hun wenschen kunnen kenbaar maken. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l. heeft de vereeniging een excursie gehouden Des morgens vroeg vertrokken 2 tou ringcars met 50 deelnemers naar Hilver sum. Hier werd eerst het stadhuis bezich tigd en daarna een bezoek gebracht aan de A.V.R.O.-studio. Vervolgens werd de reis voortgezet naar Velzen, waar de Hoogovens werden bezich tigd. Aan het einde van ai deze bezoeken was het steeds de heer M. v, Zwieten de Blom, die de rondleiders bedankte. Aan het slot van deze onder goed weer gehouden excursie was het de voorzitter, de heer G. J. J. v. d. Linden, die allen deelnemers en leiders bedankte voor deze schitterend geslaagde excursie. KQN. VER. „LITTERIS SACRUM". Uitvoering van Dr. Sally (Good morning. Bill). „Litterls Sacrum": bekende naam met uitstekende reputatie in de Leldsche too- neelwereld! De getrouwe kring aanhan gers verheugt zich telkens op de jaarlijk- sche opvoeringen en komt zelden bedrogen uit. Ook ditmaal is er recht genoten, want er werd een avond van gezellige ontspan ning geboden door de uitvoering van het blijspel Dr. Sally (Good morning. Bill), van P. G. Wodehouse, dat slechts twee ja ren geleden door het Leidsch Studenten- tooneel gespeeld werd en toen reeds veel succes oogstte. Wij mogen ons dus van de opgave den inhoud weer te geven, ontsla gen achten. „Litteris" heeft er een vlotte vertolking van gegeven, zooals men zulks van dit gezelschap, beschikkende over al leszins geroutineerde krachten, mocht ver wachten. De vrouwelijke dokter Sally Smith: mo dern, zakelijk, sportief en tegelijkertijd een harde werkster, met groote liefde en be langstelling voor haar medische taak, die de levensgeneugten volop waardeert, te meer omdat zij 't ertoe benoodigde geld zélf verdient, vond in mevr. HagemanVerha gen een charmante vertolkster. Zij en de heer Hageman als de rijke Bill Paradene, die tot over de ooren op haar verliefd raakt en haar uiteindelijk na ontzaglijke moeite, weet te verove ren, boden elkaar kranig tegenspel. Zij vertolkten hun niet gemakkelijke rollen met de vereischte vaart, droegen het stuk ook over de zwakke plekken heen en wij constateerden weer hun aangeboren ac teertalent. Daar was voorts een uitstekende creatie van den heer Nieuwenhuizen Segaar, die als de aartsdomme Lord Tidmouth de lachers welverdiend op zijn hand had. Hij beschikt over een kostelijke mimiek en een gezonde dosis droge humor. De heer P. A. Wisse speelde loffelijk de op golf verzotte, goedmoedige oom, die de zaken in 't honderd stuurt en de rol van het heftige, fatale „vriendinnetje" van Bill Paradene, die zich tenslotte met Lord Tid mouth troost, werd alleszins bevredigend vertolkt door mej. Guus Meyer, welke in sprong voor mej. Gertrud van Oortmers- sen. Geen lichte taak, waarvoor gaarne onze hulde! In de korte oogenblikken van opkomst waren de dienstbode Marie, (mej. Toos Mazurel) en de piccolo (een onbe kende) zeer voldoende. Het stuk zelve, dat veel geestige vond sten bevat, soms naar 't. kluchtige zweemt en wat gerekt is, amuseert door de grap pige situaties en dikwijls origineele dia logen. Aankleeding en grime waren met smaak verzorgd: vooral het décor van het land huis te Hampshire maakte een allergezel- ligsten indruk. De mooi bezette Schouwburg heeft van stuk en spel naar hartelust genoten en toonde dit door een gul applaus. Mevrouw Hageman, die zulk een groot aandeel had in het welslagen dezer opvoe ring. welke voor een dilettantengezelschap op hoog peil stond, ontving fraaie bloe men. Na het eerste bedrijf vond een kleine huldiging plaats van het trouwe eerelid den heer J. M. Mazurel, die in verband met zijn 40-jarig lidmaatschap van Litte ris Sacrum hartelijk toegesproken werd door den heer B. Hageman onder over handiging van een fraaie krans, waarvoor de heer Mazurel zijn warmen dank be tuigde. DE RIJMPRENT VAN DR. P. C. BOUTENS. Men schrijft ons: In het Leidsch Dagblad van Zaterdagavond treft men een nadere verklaring aan van het gedicht van dr. P. C. Boutens. on de rijmprent voor de Neder- landsche jeugd ter gelegenheid van het huwelijk onzer Praises. Deze interpretatie van den dichter bleek noodlg. omdat het gedicht verschillende duistere plaatsen heeft, die aanleiding hebben gegeven tot het interview van dr. Stuiveling, bii welke ge legenheid de dichter een uitlegging heeft gegeven van ziin werk, die nu door de pers wereldkundig is gemaakt. Wii vernemen nu. dat eenige jonge Leidenaars eigenlijk de primeur hebben gehad van deze interpre tatie door den dichter Boutens Het gedicht was n.l. uitvoerig door den leeraar-Neder- landsch aan de H.B.S. aan den Hooge Rijn dijk in zijn lessen besproken. Daarbii bleken verschillende plaatsen niet duidelijk te zijn. Dit had ten gevolge, dat men dr. Boutens nadere inlichtingen vroeg. Dr. Boutens ver klaarde zich gaarne bereid een kleine deputatie der hoogere klassen van ge noemde H.B.S te ziinent te ontvangen. En zoo togen Woensdag 1.1. een zestal jongens en meisjes uit de 4e en 5e klas onzer ge meentelijke H.B.S naar Den Haag. waar ze door dr. Boutens zeer welwillend in gehoor werden ontvangen In een onderhoud van ruim twee uur heeft de dichter deze ieug- dige belangstellenden alle inlichtingen ver schaft. die ze wenschten en bovendien mededeeling gedaan van een weggelaten slotcouplet, dat de Regeering liever niet op de rijmprent zag opgenomen. Men begrijpt, welk een belangwekkende en onvergetelijke middag dit voor onze H.B.S.'ers is geweest. Daar de heer H. C. F. de Greef Jr. voor zijn benoeming tot diaken der Chr. Geref. Gemeente heeft bedankt, is in de bestaande vacatuTe benoemd de heer A Hollebeek. De politiebrandweer heeft gister middag in een perceel in de 3 October- straat een schoorsteenbrandje gebluscht. Foto v. Vliet. Op het terrein naast de Chr school aan den Morschweg vond hedenmorgen de perste steenlegging plaats voor de derde bewaarschool van de Vereeniging voor Chr. onderwijs. Alvorens deze kleine plechtigheid werd verricht, zongen Leni de Graaf en Juliaan «oekooi. als vertegenwoordigers van de jeeriingen der beide andere bewaarscholen „nhed, waarin deze eerste steenlegging w«d aangekondigd. aajna richtte de voorzitter der vereeni- vath Mi G- Punselie zich tot de leden r 1 bestuur en de genoodigden .;5pr- begon met te wijzen op de gewich- "ee gebeurtenissen, die zoo dadelijk zal plaats hebben: de eerste steenlegging voor een nieuw gebouw. Gewichtig omdat thans ook de ouders in deze wijk er van over tuigd kunnen zijn, dat de belangen van hun kinderen goed behartigd zullen worden. Wij, aldus spr., achten Fröbelscholen zeer nuttig, omdat wij er van doordrongen zijn, dat zij de kinderen kunnen voorbe reiden op de moeilijke taak. welke hun in het leven wacht. In de wereld zijn wij nu eenmaal op elkaar aangewezen, en daar voor is het zoo goed, dat en dit geldt vooral voor kinderen uit kleine gezinnen de jeugd met elkaar in aanraking komt, met elkaar speelt en met elkaar leert wer ken. Het gebouw, dat wij hier zullen stich ten zal een Christelijke Fröbelsphool wor den, Christelijk, omdat wij weten, dat wij een hoogere bestemming hebben dan het leven op aarde. Na het uitspreken van het gebed, over handigde d.s. Punselie den aannemer een enveloppe met "ïboud. bestemd voor de arbeiders die blï -!cn bouw werkzaam zul ten zijn. Hierna werd de eerste steen gelegd door Lenie de Graaf en Juliaan Boekooi, welk moment door onzen fotograaf werd vereeuwigd. MANNENZANGVEREENIGING „KUNST NA ARBEID". Jaarfeestviering. De mannenzangvereenlging „Kunst na Arbeid", die altijd aan haar jaarfeestvie- ilng zulk een aantrekkelijk karakter weet te geven, is ditmaal al bijzonder geslaagd in de samenstelling van het programma. Onder leiding en met medewerking van Louis Noiret heeft „Kunst na Arbeid" leden en belangstellenden Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een goed verzorgd feest- menue voorgezet, dat voor den verwenden fijnproever nog lang een aangenamen na smaak zal hebben. Vroolijke feestklanken van Hofenk's Melody Makers zorgden er reeds voor den aanvang voor, dat er een opgewekte stemming heerschte, die naar mate het later werd nog toenam en tijdens het bal. dat onder leiding stond van Ge Mieremet, haar hoogtepunt bereikte. Aan het begin van den avond heette de voorzitter, de heer Jac. Ginjaar, allen har telijk welkom, om in aansluiting hierop de steunpilaren" der vereeniging. als zijnde de donateurs(trices) en kunstlie vende leden te danken voor hun zeer ge- waardeerden steun. Nadat spr. de beste verwachting voor 't komende vereenigings- jaar had uitgesproken, werd de leiding van den avond in handen gegeven van Louis Noiret, die kans zag in een minimum van tijd een maximum aan gezelligheid op te disschen, waarvoor hij zich de medewer king verzekerd had van „The Hodlars". een stel vroolijke accordeonisten. „The Ha waiian Friends" en Hofenks Band. In tal van vroolijke nummers zijn zij er prachtig in geslaagd dit jaarfeest te doen slagen, terwijl een uitgebreide tombola er voor zorgde, dat velen met een aardige herin nering aan den welgeslaagden avond naar huis gingen. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Het achtste jaarfeest. Bcvengenoemde vereeniging heeft Zater dagavond op feestelijke wijze haar acht jarig bestaan herdacht, n.l. middels een alleszins geslaagden cabaretavond, waar van de verzorging was opgedragen aan het Haarlemsohe gezelschap „The Rhythm Kid dies", onder leiding van Jack Funny. De 2de voorzitter, de heer J. Derogee, heette aan het begin van den avond allen hartelijk welkom, in het bijzonder het ge meenteraadslid, mevr. de Clerde Bruyn, en de afgevaardigden der zustervereeni- gingen. Spr. eindigde met een beroep te doen op aller medewerking teneinde het veelbelo vende programma ten volle tot zijn recht te doen komen. Direct daarop verscheen Jack Funny op het tooneel om met een vlot praatje de leden van zijn ensemble bij het talrijke publiek, dat de zaal tot in de verste hoeken bezette, in te leiden. „The Rhythm Kiddies" zijn in onze stad geen onbekenden. Reeds eerder legden zij hier proeven van hun bekwaamheid af en waar het programma tot in onderdeelen gel'ijk was aan dat van een vorig optreden, mogen wij ons ontslagen achten van den plicht daarover in bijzonderheden uit te weiden. Alleen zij vermeld, dat zoowel de liedjes van Jack Funny als de goocheltoeren van John de Vogel en de xylophoonnumimers van Wasili Karpow bijzonder in den smaak vielen en dat de opvoering van een tweetal komische schetsen het hoogtepunt van den avond vormde. De Haarlemmers hadden waarlijk niet te klagen over gebrek aan waardeering. Na afloop werd tot diep in den nacht gedanst, waarbij wederom The Rhythm Kiddies in de meest letterlijke beteekenis van het woord den toon aangaven. ALCOHOL EN SNELVERKEER. Lezing van den heer Toebes. Over bovengenoemd onderwerp hield het Leidsch Drankweer Comité in het Nut van het Algemeen haar derde winterlezing. Om 8 uur heette de voorzitter de heer H. Zunderman Sr. de aanwezigen hartelijk welkonj in het bijzonder den heer C. J. Toe bes uit Rotterdam, algemeen leider van de Ver. voor Alcoholbestrijding bij het Snelver keer. Vervolgens was het woord aan den heer Toebes. Indien wij de ontwikkeling van het ver keer nagaan, aldus spr., zien wij dat gedu rende vele honderden jaren er betrekkelijk weinig is veranderd. Het vervoer te land ge schiedde uitsluitend te voet of met behulp van de trekkracht van dieren. Gedurende vele eeuwen was de eenige verandering de verfraaiing van de wagens. Ongeveer 100 jaar geleden echter kwam de groote verandering door de uitvinding van de stoommachine. Het verschijnen van de eerste auto op den openbaren weg was een wonder. Thans is het een gewoon vervoermiddel geworden en tellen wij alleen in ons land ong. 190.000 motorrijtuigen. Overal komen thans speciale wegen om het snelverkeer in goede banen te leiden. Aan dit geweldige snelverkeer zijn groote voordeelen verbonden Aan de hand van verschii'cndc voorbeelden maakte spr. dit duidelijk. Er zijn natuurlijk ook nadeelen aan ver bonden. Spr. herinnerde zijn toehoorders aan de vele verkeersongevallen, waardoor jaarlijks vele honderden menschen sterven BINNENLAND. Vervalsching van oormerken voor varkens; uitgebreide zwendel met vele slacht offers ontdekt. (Gemengd Nieuws, 2a Blad). Belangrijke effectendiefstal te den Haag. (Gemengd Nieuws, 2e Blad). Doodelijk ongeluk te Amsterdam. Gemengd Nieuws, 2e Blad). Voorstel van B. en W. van Rotterdam inzake tunnelaanleg onder de Maas. (Binnenland, 2e Blad). De ministers Gelissen en Deckers naar ons land vertrokken. (Binnenl., 2e Blad). Oude man te Kolmsgate verbrand. (Laatste Berichten, le Blad). Zwaar weer op Schiermonnikoog en Ame land, (Laatste Berichten, le Blad). Ernstig verkeersongeluk te Terwinselen; één doode en een gewonde. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De rede van Blum. (2e Blad en Buitenland, le Bladi. Vorderingen te Geneve. (Buitenland, le Blad). Vriendschapsverdrag tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije geteekend. (Buitenl., le Blad). Kroonprins Michael van Roemenie te Florence geopereerd. (Buit., le Blad). De zeeliedenstaking in Amerika geëindigd. (Buitenland, le Blad). Een kabinet Uzaki in Japan? (Buitenland, le Blad). Het proces Radek c.s. in sovjet-Rusland. (Buitenland, le Blad). De overstroomingsramp in Amerika. (Buit. Gemengd 2e Blad en Laatste Berich ten, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. en tienduizenden gewond worden. Ook de drankbestrijders hebben dit snelver keer aangepakt, omdat zij meenen dat juist door de groote snelheid de drank niet ge bruikt moet worden tijdens en voor het rijden. De chauffeur moet dadelijk kunnen in grijpen. Ieder oogenblik is zijn oplettendheid gebiedend. Dit wordt ook door niet-drankbestrijders- organisaties ingezien. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. raden hun leden aan om tijdens en voor het rijden geen alcohol te gebruiken In 1929 is een speciale vereeniging opge richt, de V A.S. waarvan de verschillende organisaties lid zijn. Zij verrichten het lan delijke werk. Zij heeft met de regeering kort geleden samengewerkt inzake de nieuwe Verkeerswet. Bij deze wet zullen zeer strenge straffen worden gesteld op dronken chauf feurs. Hun rijbewijs kan gedurende 5 of 10 jaren worden ingetrokken. Spr. toonde verder aan hoe moeilijk het is, om vast te stellen of iemand gedronken heeft. De V.A.S. wil strijden voor een alge heel verbod tijdens en voor het besturen van een motorrijtuig. Spr. wekte ten slotte allen op dit werk zooveel mogelijk plaatselijk te steunen, daar dit slechts de geheele drank bestrijding kan bevorderen. De voorz. was de tolk van alle aanwezigen, toen hij den spr. hartelijk dankte voor zijn inleiding. Op verzoek van den burgemeester van Leidschendam zijn hier twee mannen aan gehouden. vader en zoon, die ervan wor den verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van oud ijzer. In de Sted. Werkinrichting waren op genomen: 18 Jan 45 volwassenen, 19 Jan. 49 volwassenen. 20 Januari 49 volwassenen, 21 Januari 48 volwassenen. 22 Januari 50 volwassenen en 23 Januari 51 volwassenen. In de vergadering van de Ned. Hoen derclub in den Haag werd tot bestuurslid gekozen, de heer F- v. d. Mark Jr. alhier.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1