BUITENLAND RIJKSPENSIOEN VOV LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 Januari 1937 RECHTZAKEN SPORT LUCHTVAART SPREEKCEL DE ALGEMEENE TOESTAND De zitting: van den Volkenbondsraad geopend - Een a.s. antwoord van Hitier aan Eden. De 96ste zitting van den Volkenbondsraad is gistermiddag te vijf uur onder voorzitter schap van den Ohineeschen gedelegeerde Wellington Koo geopend. In een geheime vergadering, die anderhalf uur duurde, heeft de raad uitsluitend de vraag behandeld, in welken vorm het door Chili opgeworpen vraagstuk van de positie der vluchtelingen in de ambassades en lega ties te Madrid op de agenda dient te worden geplaatst. Hieromtrent ontspon zich tusschen de ge delegeerden van Chili en Spanje een lang durig debat. Op voorstel van Delbos en Beek heeft de raad besloten, dit punt op de agenda van de raadszitting te plaatsen on der het hoofd „bestudeering van het rapport van de gezondheidscommissie en daarmede verband houdende kwesties". Hierna werd de vergadering tot hedenmiddag verdaagd. Te Genève zijn de volgende afgevaardig den aanwezig: Antonescu (Roemenië). Beek (Polen). Delbos (Frankrijk), Eden (Enge land), Litwinoff (Sovjet-Rusland), Munters (Letland). Rüstii Arras (Turkije), Sandler (Zweden) en Del Vavo (Spanje). Vanavond zullen Eden en Delbos de kwestie van Alexandrette onder elkander bespreken en daarbij natuurlijk ook over de belang rijkste andere Europeesche kwesties overleg plegen. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen, dat Hitier voornemens is per soonlijk te antwoorden op de rede, welke de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken Eden in het Lagerhuis heeft gehouden. Eden heeft zich gelijk men weet in deze rede in het bijzonder met Duitschland bezig gehouden en men kan aannemen, dat het antwoord van den Führer voornamelijk op deze passages betrekking zal hebben. De „Voelkischer Beobachter" schrijft, dat Hitier dit antwoord zal geven in zijn rede van 30 Januari, die 2 uren zal duren. DE VATICAANSCHE STAAT De toestand van den paus verergerd. Lijdende aan koudvuur? De toestand van den Paus wordt algemeen précair geacht. Er heeft zich een ernstige wending in het ziekte verloop voorgedaan. Men spreekt de vrees uit, dat de Paus, die steeds hevige pijnen heeft aan de beenen, lijdende is aan koudvuur. De Paus heeft gisteren tweemaal een flauwte gehad. BELGIË Koning Leopold terug - De mijnwerkers- staking Wapenhandelaars in hechtenis. Koning Leopold is uit Zwitserland in Brussel teruggekeerd. De toestand in het gebied van de mijn werkersstaking is over het algemeen wei nig gewijzigd. In het centrum zijn 30 pCt. der ondergrondsche en 80 pCt. der boven- grondsche arbeiders aan het werk. Terwijl in het bekken van Charleroi een uitbreiding van het aantal stakers valt waar te nemen, staken in Limburg ongeveer 1200 man. In het Lulksche is het aantal stakers verminderd. In het al gemeen heeft men het vertrouwen, dat de arbeid in het begin van de volgende week overal hervat zal worden. De politie te Luik heeft twee wapenhan delaars, een Franschman en een Belg, in hechtenis genomen. Zij hebben bekend, vooral machinegeweren en patronen aan het Spaansche volksfront verkocht te heb ben, waarop zij een winst van verschei dene honderdduizenden franken hadden gemaakt. DUITSCHLAND Versterkingen in het dal der Nahe? Dr. Schacht 60 jaar. Men verneemt, dat de Duitsche militaire autoriteiten voornemens zijn, zeer belang rijke versterkingen aan te leggen in het dal der Nahe bij Landsthul. De bewoners van een aantal plaatsen hebben order gekregen hun grond te verlaten: in Noord-Duitsch- land zal hun grond ter vergoeding gegeven worden. Officieele kringen te Berlijn bevestigen noch ontkennen deze mededeelingen. Men beperkt zich ertoe te verklaren, dat het recht, om versterkingen aan te leggen, voortvloeit uit het herstel der souverelnlteit van Duitschland in de vroegere gedemilitai- riseerde zóne. Heden wordt dr. Schacht 60 jaar. De Raad van directeuren van de Rijks bank heeft besloten drie Schacht-fondsen ln het leven te roepen, ten bedrage van 2 millioen M„ bestemd om de sport aan te moedigen en om een vacantiehuis op te richten en om een beurs ten behoeve van een verblijf in het buitenland te stichten. ENGELAND De griep-epidemie eischt ruim 1300 dooden - Nieuwe geschutfabriek in werking. Het aantal dooden tengevolge van de griep in Engeland en Wales is de vorige week gestegen tot 1100. Hiervan overleden er 663 in Groot-Lon- den Wanneer men nog rekening houdt met de sterfgevallen in Edinburgh, Glas" gow, Dublin en Belfast wordt het totaal aantal dooden 1317. De „Daily Telegraph" deelt mede, dat de nieuwe zwaar-geschutfabriek van de regeering te Nottingham in werking is Wanneer de fabriek op volle kracht zal werken, zullen hier 3000 a 4000 man werk vinden. DENEMARKEN EEN VORSTELIJK HUWELIJK. Vandaag zal prinses Alexandrine Luise in het huwelijk treden met graaf Luitpold zu Castell-CasteU, De bruid is een dochter van prins Harald, een broer van koning Christiaan van Denemarken en prinses Helena van Glücksburg. FRANKRIJK Redevoering van Vincent Auriol Het wetsontwerp betreffende de vrijwilligers aangenomen De moordzaak-Prince Geen rood reeruteeringsbureau meer te Perpignan? De Senaat heeft met alg. st. het wets ontwerp betreffende de kwestie der vrij willigers voor Spanje aangenomen. In de American club heeft minister Vin cent Auriol een redevoering uitgesproken na een Inleiding van den voorzitter. Theo dore Rousseau, die daarbij verklaarde, tij dens een recente reis in Amerika tot de overtuiging gekomen te zijn. dat er daar meer begrip en hartelijkheid jegens Frank rijk ontstaan is en dat ongetwijfeld dit jaar meer Amerikaansche touristen her waarts zullen komen. Vincent Auriol zeide o.m.: Frankrijk is hartstochtelijk vóór den vrede en de vrij heid. Beide zijn afhankelijk van de wel vaart van alle landen en de actieve en ver trouwende samenwerking der volkeren ter wereld. De Dolitieke orde is voor een groot deel afhankeliik van de economische. Uit de ellende en de wanhoop in den strijd om het bestaan en de felle concurrenties op economisch gebied komen bijna altijd troe belen in het binnenland en oorlog naar 't buitenland voort. Spr. wees er op, dat Frankrijk en Amerika in vele opzichten op elkander lijken en „democratische experimenten zijn". Wij werden geleid door bezorgd heid voor het menschdom, door den wil ieder burger het middel te geven tot een hernieuwing van de algemeene bedrijvigheid, grooter welzijn, gelukki ger, waardiger bestaan. Wat de metho des aangaat, gelooven wij beiden dat 't ijdel en gevaarlijk is in de autarkie een eenzame, teruggetrokken welvaart te zoeken Opleving van den ruilhandel, voortschrijdende opheffing van tarie ven en beperkingen, doen ons een te rugkeer van de wereldwelvaart ver wachten. Wij gelooven stellig dat een aaneenslui ting der democratiën op monetair en eco nomisch gebied in de vere'd een machtige en weldoende haard kan vormen. Wij ge looven, dat deze in staat moet zijn den weerstand te doen wegsmelten, die daar tegen bestaat. Daarom hebben wij er den voorkeur aan gegeven den weg te banen naar een blijvende muntstabilisatie. Zoo lang die niet tot stand is gekomen, zal de uitwisseling van goederen en kapitalen door de speculatie gevaar loopen. Munstabilisa- tle is een der voorwaarden voor veiligheid "au do uitwisseling. Maar een toenemende vrijheid voor dien ruilhandel is een voorwaarde voor die sta bilisatie. Dit probleem moet zoo spoedig mogelijk rechtstreeks ter hand genomen worden. Dat is het beste middel een einde te maken aan de verdeeldheid en zwakte van Europa. Voor het oogenblik is er geen drin gender en noodzakelijker taak dan een eind te maken aan de anarchie en de economische beperkingen, die Europa uitputten en de wereld verlammen. Ook algemeene ontwapening is noodzakelijk Zij vormt den vurigen wensch van Frankrijk en ls herhaaldelijk door Groot-Brittannië als wensch geuit, evenals door Amerika. Het Is gevaar lijk en iidel te streven naar een wel vaart, die afhankelijk is van vrijen ruilhandel in een sfeer van wantrouwen en opstapeling van wapens. Moge 1937 de gelukkige komst aanschouwen van den economischen vrede! Het gerechtelijk onderzoek, dat te Dyon is Ingesteld naar aanleiding van den moord op den Raadsheer Prince, is gesloten. De schuldigen zijn niet gevonden en er zijn geen aanwijzingen op grond waarvan een nieuwe instructie kan worden geopend. Volgens de „Msb" heeft de Fransche re geering aan den burgemeester van Perpig nan opdracht gegeven om het communis tisch reeruteeringsbureau voor vrijwilligers voor de regeering van Valencia te sluiten. RUSLAND Sovjet-congres neemt tekst van nieuwe grondwet aan. Het congres der Sovjets van Sovjet-Rus land heeft den tekst van de nieuwe grond wet in zijn geheel met alg. stemmen aan genomen. VEREENIGDE STATEN Het conflict bij de General Motors Sloan dreigt Washington te- Verlaten Lewis doet een beroep op Roosevelt De overstroomingen worden tot een ramp Rede van Minister Hull over de handelsverdragen. De president der General Motors, Sloan, heeft medegedeeld, dat hij direct Washington zou verlaten, daar hij niet het nut inzag deel te nemen aan nieuwe pogingen, welke de regeering doet om door arbitrage een einde aan de staking te maken. De arbcidersleider John Lewis heeft verklaard, dat de arbeiders in de automobielindustrie zich, zoodra de tegenwoordige staking is gewonnen, met de Ford en Chrysler fabrieken zullen bezighouden. Lewis heeft voorts medegedeeld, dat hij een beroep heeft gedaan op president Roo sevelt om de stakers bij de General Motors zooveel in zijn vermogen ligt te helpen. In een perconferentie verklaard hij, dat hij dit beroep op Roosevelt neeft gedaan door bemiddeling van den minister van arbeid, miss Perkins. Lewis heeft in den verkiezingsstrijd de arbeiders aangespoord voor Roosevelt te stemmen en thans heeft hij den president hieraan herinnerd. Hij zeide, dat de „eco nomische royalisten" welke door de Gene ral Motors worden vertegenwoordigd, hun geld en hun energie hebben ingezet om de huidige regeering ten val te brengen. De regeering heeft evenwel de arbeiders verzocht haar te steunen en de arbeiders hebben geholpen. Dezelfde economische royalisten belagen thans de arbeiders en de arbeiders verwachten thans van de regeering, dat deze hen op alle wettige wijzen al helpen en zal steunen. Lewis waarschuwde, dat van de zijde der arbeiders geen com.pro.mis te verwachten is. Er zijn nog geen teekenen, die er op wijzen, dat het conflict, waardoor 150.000 man zonder werk zijn, zal worden bijgelegd, hoewel de vertegenwoordigers van de directie van de General Motors te Washing ton een langdurig onderhoud hebben gehad met miss Perkins. Een 2000-tal arbeiders van de General Motors te Baltimore hebben een vergade ring belegd om te spreken over het houden van een „marsch naar Washington" om een onmiddellijke regeling van het conflict te verzoeken. De overstroomingen ln uitgestrekte ge bieden in het Oosten en Midden-Westen zijn nog in omvang toegenomen door een dooi, gepaard gaande met hevige regens. In talrijke plaatsen zijn reeds duizenden personen naar veiliger oorden getrokken, terwijl anderen ziich gereed maken hun huizen te ontruimen. In Kentucky hebben de overstroomingen geleid tot de ontspo ring van een trein, waarbij verscheidene personen gewond werden. De overstroomJAgcn in het dal van de Ohio hebben 80.000 personen uit hun huizen verdreven. Duizenden per sonen verkeeren in gevaar. Eén stad moest geheel worden ont ruimd, terwijl van andere plaatsen ge- heelc buurten moesten worden geëva cueerd. Het bedrijfsleven is in deze gebieden volkomen lamgeslagen. Er is niet vol doende drinkwater, hetgeen vreeslijke gevolgen heeft. De schade wordt reeds op mlllloenen dollars geschat. In tien staten is aanzienlijke schade aangericht wegens dooi en hevige regens. Uit Portsmouth (Ohio) wordt gemeld, dat om vier uur alarm werd geslagen om de 13.000 bewoners der lager gelegen stads- deelen te waarschuwen, dat het noodig was, dat zij vóór acht uur hun huizen zouden verlaten. Op dat uur zouden n.l. de riolen, welke uitmonden op de Ohio worden geopend, om het water gelegenheid te geven de lager gelegen stadsdeelen te overstroomen. Men acht dat beter, dan de dijken bloot te stel len aan den ontzettenden druk der nog steeds wassende watermassa's. De minister van buitenlandsche zaken. Huil. heeft in de commissie tot het sluiten van handelsverdragen tot 1940 verklaard dat de politiek der wederziidsche handels verdragen bijdroeg tot het economisch her stel en den vrede der wereld. Zonder eco nomische ontwapeninz is 't niet mogeiiik. te honen on voortdurende welvaart en mili taire ontwapening. Ontwikkeling van den internationalen handel is het eenige middel tot herstel en handhaving van de welvaart. De wereld, aldus Huil. begint te erkennen, dat welvaart den onmlskenbaren grondslag vormt voor een duurzamen vrede In zijn boodschap aan deze commissie, waarin hij verlenging der volmachten ver zoekt. tot het aangaan van handelsverdra gen met andere landen, zegt Roosevelt, dat de taak van toepassing eener liberale han delspolitiek nóg niet geëindigd is. Het plan tot wederkeerigheid dezer verdragen zoo verklaart de president verder, heeft een belangrijken factor gevormd bij het tot staan brengen der lh de wereld bestaande neiging tot nationaal economisch isolement. Verlaging der buitensporige tolmuren is een essentïeele voorwaarde tot het economisch herstel der Ver. Staten. Wil de regeering de uitbreiding van den wereldhandel zich zien voltooien oo een vriendschappelijke en opbouwende basis dan moet zii snel en doelmatig kunnen hande'en. De uit buiten sporige tolmuren voortvloeiende economi sche striid is een der voornaamste oorzaken der politieke animositeit en van de mili taire conflicten. HETZIJ GROOT OF KLEIN, IEDEREEN EEN RAAD VAN ARBEID DOOR MIDDEL VAN DE 5508 (Ingez. Med.) DIENSTMEISJE VOOR DE RECHTBANK. Haar mevrouw vermoord. Voor de Rechtbank te Assen werd heden wederom behandeld de zaak tegen de dienstbode Elke V. uit Meppel, die op Zon dag 3 Mei 1936 mevrouw Stern te Meppel in haar bed met een hamer het hoofd insloeg. Op 28 September 1936 werd deze zaak ook voor de Rechtbank te Assen behandeld. Na dat toen de deskundige dr. Audier te Assen een rapport over den geestestoestand van de verdachte had uitgebracht), waarin hij tot de conclusie kwam. dat het meisje abso luut ontoerekenbaar was, eischte de officier van Justitie acht jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de regeering. De Officier kon zich toen niet met het rapport van den deskundige vereenigen. Wel achtte, hij het meisje in hooge mate verminderd toerekeningsvatbaar. Nadat de rechtbank toen in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat alsnog aan prof. W. N. van der Scheer en dr. S. van Mesdag, belden te Groningen, zou worden verzocht als deskundigen rapport uit te brengen over den geestestoestand van verdachte De rechtbank was thans ln het bezit van dit zeer omvangrijke rapport, waarin deze beide deskundigen tot de conclusie waren gekomen, dat in het algemeen de vraag, of er van ziekelyke storing van de geestvermo gens sprake is, ontkennend zou worden be antwoord. Verdachte was tijdens het mis drijf onder zoodanigen invloed van affectie ven toestand, dat het feit haar slechts in verminderde mate kan worden toegemeten. Haar moreel gevoel is zoo slecht ontwikkeld, dat zij ter beschikking van de regeering moet worden gesteld. De deskundigen acht ten het niet noodig en ook niet gewenscht, dat verdachte in een krankzinnigengesticht wordt geplaatst. Dr. Audlcr werd weer als getulge-deskun- dige gehoord en kon zich geheel met het rapport van de beide andere deskundigen vereenigen. De officier van Justitie persisteerde geheel bij zijn requisitoir in eerste behandeling en eischte weer acht jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. HOOGE RAAD. BRAZILIË. Elf communisten gearresteerd. De politie heqft te Santos een inval ge daan in het hoofdkwartier van de com munistische partij. Elf personen werden ge arresteerd wegens actie tegen de regee ring. Compensatie van vorderingen door den postcheque- en girodienst is geoorloofd. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen in de procedure tusschen de cura toren in het faillissement der handelsven nootschap ónder de firma Scheurleer en Zonen en den Staat dér Nederlanden. De deconfite der firma Scheurleer werd bekend tusschen het eind van een week en het begin van een week. Des Zaterdags werd nog alles uitbetaald, maar 's Zondags werd bekend, dat de firma haar betalin gen staakte. Zoo had Scheurleer op Zater dag nog voor ongeveer 15 duizend gulden aan girobiljetten overgeschreven, hetgeen uit haar toe bedragend saldo van 45 dui zend gulden zou kunnen geschieden. Na het bekend worden van de sluiting der bank heeft de girodienst die overschrijvin gen echter niet uitgevoerd en het saldo van 45 duizend gulden aan zich getrokken. Want tusschen den girodienst en Scheur leer bestond nog een andere relatie, uit hoofde waarvan de giro een vordering op de firma had. De girodienst had n.l. tel kens in het buitenland ter uitvoering van overschijvingen daarheen vreemde valuta noodig. Deze bestelde zij bij Scheurleer en be taalde daarvoor contant. De firma gaf aan haar relaties in het buitenland opdracht de gewenschte valuta aan te koopen en zoo was dit ook den bewusten Zaterdag ge schied. Het gevolg van het bekend worden der deconfiture was echter, dat, behalve door de Dresdener Bank ln Berlijn, de opdrach ten in het buitenland niet werden uitge voerd, zoodat de girodienst niet de be schikking kreeg over de valuta, voor welk verlies de dienst zich gedeeltelijk schade loos stelde door vasthouding van het saldo der bank. Curatoren achtten deze handeling van de giro niet juist en zij vorderden van den Str at uitbetaling van dat saldo, welke vor dering in eersten aanleg door de Haagsche Rechtbank werd toegewezen. In hooger beroep echter heeft het Haag sche Gerechtshof dit vonnis vernietigd, aangezien het van oordeel was, dat in dit geval wel degelijk compensatie was toe gelaten. De Hooge Raad heeft thans in zijn arrest overwogen, dat noch de woorden, noch de geschiedenis van art. 22 der Postwet, welk artikel den wettelijken grondslag van den postchèque- en girodienst vormt, de stel ling van het cassatiemiddel steunen en dat zulks evenmin het geval is met het giro- sluit 1929 naar den ln 1932 geldenden, hier in aanmerking komenden tekst. O1- deze gronden heeft de Hooge Raad het cassatieberoep van curatoren ver worpen. BRIDGE. DE WEDSTRIJD NEDERLAND- OOSTENRIJK. Zondag a.s. zal de lang verwachte brldge- wedstrijd tusschen Nederland en Oostenrijk een aanvang nemen in het Amstelhotel te Amsterdam. Het Nederlandsche team is als volgt sa mengesteld: mr. J. R. C. van Bemmel Suyck, B. Einhom, mr. E. C. Goudsmit en mr. F. W. Goudsmit. De heer L. B, Zelden- rust treedt als reserve-speler op. Het Oostenrijksche team bestaat uit de heeren Karl von Bluehdorn, Hans Jellinek, dr. Paul von Kaltenegger en Karl Schnei der. Dr. Paul Stern zal waarschijnlijk het Weensche team als reservespeler ver gezellen. SCHAATSENRIJDEN. 7 RIJDERS NAAR NOORWEGEN. Morgen vertrekt uit Groningen een aan tal rijders der Nederlandsche vereeniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats voor training naar Hamar. De Nederlandsdhe rijders zullen 4 weken in Noorwegen verblijven. De namen der rijders zijn: Lo Geveke te Leeuwarden, J, Havekotte te Diemen, J. van Zijl te Oifd- Karspel, J. Visser te Steenwijk, Joh. van der Pol te Steenwijk, W. Buttinger te Am sterdam en A. Kooistra te Bellen. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Van Strien te Tallinn. De Ford-equipe A. van Strien en F. Die pen, die Tallinn heeft uitgekozen als start plaats voor den stemt naar Monte Carlo ls heden in de Esthlandsche hoofdstad aan gekomen. De wegen waren uitstekend ge weest; de wagen heeft in goeden staat de startplaats bereikt. De bemanning bevindt zich in de beste conditie. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie. In café Ramaker werd gisteravond een wedstrijd gespeeld voor de ie klasse. De uitslag was de volgende: Leiderdorp I Voorschoten I E. v. d. ValkJ. van Os Vi-'/t Alb. v. KlaverenK A. Waasdorp x—x J. van DeventerJ. J. Braegaar 0—1 H. Corts—N. J. v. d. Eist '/i-'/i G. de Koning Azn.W Verver 0—1 M. SplinterA. Oudshoom '/i-'/t K. KranenburgMevr. J. Braggaar 1—0 G den BlankenR. J. Oostergo 10 W. GoedhartA. Volkers 01 G. J. Corts—J. J. Dijkman Vi-Vt Totaal 4x-5x De uitslag zal waarschijnlijk een gelijk spel (5—5) worden, want de afgebroken partii staat gunstiger voor Leiderdorp. In het clubgebouw der Studenten werd gisteravond nog een wedstrijd gespeeld voor de 3e klasse A. Hier was de uitslag als volgt: Studentenfed. II R.K. Sch.cl. 2 Kon, II n.o.—G. Geerlings 0—1 H. VerslootM. Kouwenhoven 10 L. BinnendijkC. v. d Krogt 1—0 J Zwanenburg—H. Kettenis 0—1 P. O. KuipersJ. v. d. Drift x—x E. L. de VoogtG Plasmeyer 0—1 J, NoordzijH Timmermann 1—0 J. QuakL. Thoolen x—x A. E. G ErnstG. Gussenhoven 0—1 J. A. DriessenA Deckers 1—0 Totaal 4xx-4xx De 2 afgebroken partijen staan iets beter voor de Studenfed.. de einduitslag een 5'/t 4V2 overwinning! is waarschijnlijk. DE POSTVLUCHTEN. De „Rietvink" (uitreis) bereikte Singa pore. De „Edelvalk" op de uitreis kwam in Ban- dos aan. De „Djalak" (thuisreis) arriveerde te Rangoon. De „Perkoetoet" is gistermiddag om 17.02 uur op Schiphol geland. Morgenochtend zal het K.L.M.-vllegtuig „Kwak" van Amsterdam naar Batavia ver trekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren J. J. van Balkom 'ge zagvoerder), G J. Schot (tweede bestuur der). P. F. Hendriks (werktuigkundige) en Th. J. Bell (radiotelegrafist) DIE ONZINDELIJKE HONDEN OOK. Een lezer lucht ln alchter'iike v-w:ordln- gsn ziin verontwaatdigine over de erzer- lilke verontreiniging van den openbaren j weg door honden. De voordrachthouder in de radio^._.. Hy verzoekt; den eigenaars erop toe te terwi.il alle gestippelde stoffen niet meer zien dat althans de trottolrs njet bevuild in de mode zijn! I worden 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2