Uit de Rijnstreek Dampo LEIDSCH DAGBLAD Tweede 5Saii Woensdag 20 Januari 1937 YISSCHERIJ-BERICHTEN ^KtJN/T EN LETTEREN. /CilEEP/ LTJtfNCENj Grieperig-Verkouden? 42 ALPHEN. POSTDUIVEN VER. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN." Clubtentoonstelling. In het Volksgebouv werd de twee-daag- sche clubtentoonstelling van de Postdui- venver. „De Gevleugde Vrienden" geopend. Dit is tevens de eerste keer dat een club tentoonstelling wordt gehouden. De be langstelling was zeer goed. in totaal waren er niet- minder dan 135 inzendingen. De keuring werd verricht door den heer A. J. Unterhorst van Rotterdam. De tentoon stelling werd met een kort soeechje door den voorz., den heer H. W. Martens ge opend. De 4 beschikbar- wisselbekers werden toegekend aan de heeren P. G. Borgers, J. Leeuwen en C. v. Ofwegen (2 stuks). Verder laten wij hier volgen een overzicht van de voornaamste bekroningen; KI. 1. Doffers boven 75(1 K.M. alle kleuren; P. G. Bergers 1" or.. .T. de Jager 2e; J. Tuinen- btirg en W K-u'-wiik 7.E.V KI. 2. Duivin- nen boven 750 K *1. alle kleuren: H. Hnl- scher 2e pr.; R.K.W. Kuipers Ie: R. K. W. Kuipers en J. Tuinenburg Z.E.V.KI. 3. Doffers boven 450 K.M. alle kleurenC. v. Ofwegen le; P. G. Borgers 2e; G. Stannar A v. Walderveen en R K. W. Kuiners Z E. V KI. 4 Duivinnen boven 450 K M. alle kleuren: la -T. v. Leeuwen; 2e P. G. Bor gers; R. K. W Kuiners E.V en H. W. Mar tens Z.E.V: KI. 5 Doffers boven 150 K.M.. alle kleuren: B. F~mond le; A. v. Wal derveen Z.E.V.: P. G Borgers 2e. KI. 6. Duivinnen boven 150 K.M. alle kleuren: A. v Walderveen le; C. v. Ofwegen Z.E.V P. K. W. Kuipers F.V H Bane- 3e: P. G. BorgerS 2?: J. de .Tater Z.E.V. KI. 7. Dof fers onbevlogen alle kleuren: 2e J. de Ja ger KI. 0. Duivinnen -mb-vlogen alle kleu ren: H. Bauer E.V P. G. Borgers le. KI. 9. Doffers jong. El. Blkr en zw.kr. boven 150 K.M.: G. Stapper 2": B. v. Egmond Z.E.V.; C v. Ofwegen 3e; H. Bauer 2e; H. W. Mar- Martens le. KI. 10 Duivinnen B BI. kras en zw. kr. boven 150 K.M. M. P. Slinger land 3e: id. Z.E.V.; R. K. W. Kuipers Z.E. V.: H. Bauer le: J. de Jager 2e. KI. 11. Doffers boven 150 K.M. Roodbont enz. J. Rooda 2e; P. Slingerland 2e; J. v. Leeu wen le: H. Bauer Z.E.V.: J. Tuinenburg Z E V W. Kruiswijk 3e. KI. 12. Duivinnen 150 K.M. Rood-bont enz. 2e P. Slingerland; B.v. Egmond Z.E.V.: H. Hulscher Z.E.V.; H. Bauer" le KI. 13. Doffers boven 100 K.M. BI. BI. kr. enz. G. Stapper Z.E.V.: C. v. Of wegen le; J. Tuinenburg 2e. KI. 14. Dui vinnen boven 100 K.M. B. BI. kr. enz. P. Slingerland Z.E.V.; H. Bauer 2e; C. v. Of- vegen le. KI. 15. Doffers boven 100 K.M. Rood enz. G. Stapper le; J. Rooda Z.E.V.; J. Vernes 2e; J. Tuinenburg 2e. KI. 16. Dui vinnen boven 100 K.M. Rood enz. P. Slin gerland le; B. Rombouts Z.E.V. KI. 17. Doffers onbevolgeu alle kleuren: H. Bauer 2e: R. Groeneveld le; J. Tuinenburg Z.E. V. KI. 18. Duivinnen onbevlogen alle kleu ren: J. Vernes Z.E.V H. Bauer 2e; C. v. Ofwegen le. KI. 19. Late jongen, alle kleu ren doffers en duivinnen in één kl. le B. Rombouts en 2e B. G. Borgers. Revue „Hoe bestaat het?" Uitgaande van de R.K. muziekver. Leo XIII. werd door het Leo's Revuegezelschap in de St. Jozefzaal opgevoerd de door den humorist W. v. d. Louw ontworpen revue „Hoe bestaat het?" De belangstelling voor deze opvoering, die nog 2 avonden zal wor den herhaald, was buitengewoon groot. Over het algemeen werd goed gespeeld, waarbij decors en verlichting zeer goed waren. Tusschen de verschillende taferee- len werd het geheel afgewisseld door marschmuziek van Leo XIII onder leiding van haar directeur, den heer Gregoire. van Bodegraven terwijl wri tevens nog bijzon der willen vermelden de sopraansoli van mej. Toos van Gils. Vergadering R.K. Staatspartij. In de vergadering van de kiesver. der R.K. Staatspartij werden na opening door den voorzitter de notulen vastgesteld. Door den secr. den heer S. v. Leeuwen, werd verslag uitgebracht van de vergade ring van de Kamercentrale te Leiden en Statenkring te Gouda. Op de voorloopige groslijst voor de candidaatstelling der Tweede Kamer werden gekozen de heeren 1. mr. dr. Beaufort, Utrecht; 2. M. P. v. d. Weijden, Zevenhoven; 3. W. Steinetz. Am sterdam: 4. mr. Steenberghe, Den Haag; 5. A. C. Deernberg, Schoonhoven; 6. H. J. Kuiper. Utrecht; 7. A. J. Loerakker, Haar lem. Na de rondvraag volgde sluiting. Ds. G. Ph. Scheers te Kolderveen, die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier in de vac. ontstaan door het vertrek van ds. J. Schoneveld naar Groningen, heeft aangenomen, is voornemens 18 April a.s. alhier zijn intrede te doen. kort interessant bijprogramma volgde on middellijk de vertooning van de buitenge woon mooie film. Het Nut, dat dezen win ter toch zeer gelukkig is met zijn avonden, had zelden zooveel belangstelling. Op verzoek van de politie is te Alphen een jeugdige knaap aangehouden, die bij een groot aantal winkeliers op geraffi neerde wijze kleinigheden uit de winkels had gestolen. Hij bekende en wist precies aan te geven, waar hij zijn slag had ge slagen. BOSKOOP. In hotel ..Klaassen" had een twee tal filmvoorstellingen plaats, waarin ver toond werd de nationale geluidsfilm „Wat het particulier initiatief vermag, getiteld Kenau". HA2ERSWOUDE. Mej J. Haantjes, onderwijzeres aan de Cbr. School alhier is a's zoodanig be noemd aan de Chr. School te Lisse. LEIMUIDEN. BODEGRAVEN. Aanrijding. Op den Zwammerdamschen Straatweg had een vrij ernstig auto-ongeluk plaats. De bestuurder van een auto van den ga ragehouder De R. uit Nieuwkoop, zou van den straatweg af rechts afslaan. Hij gaf richting aan en remde tegelijk. Vlak achter hem reed een andere wagen. De bestuurder verwachtte, dat de wagen zou stoppen en wilde rechts passeeren. Een botsing volgde. Beide wagens sloegen over den kop en kwamen na enkele duikelingen weer op de wielen in den berm te staan. De auto's waren zwaar beschadigd. Mon daceordconclub „Excelsior". In „Rehoboth" werd een uitvoering ge geven door de mondaccordeonclub „Excel sior" onder leiding van den heer W. J. Hornsveld. De goed-bezochte samenkomst werd geopend door den heer J. Vogelaar, waarna het programma in vlot tempo uit nemend werd uitgevoerd. De meerendeels jeugdige muzikanten speelden zeer correct. ..The community Singers" uit Utrecht ver leenden hun medewe-king. Filmvertooning. Voor een totaal uitverkochte zaal draaide op uitnoodiging van het Nutsdepartement de film „The Scarlet Pimpernel". Na een Jaarvergadering Jongelingsvereer.iging. De Chr. Jongelingsver. „Uw Koninkrijk kome" heeft haar jaarvergadering en te vens haar 25-jarig bestaan gevierd. Voor deze gelegenheid was de concertzffal van mej. Sneeboer in gebruik genomen. De voorz. de heer C van den Akker opende. Spr. moest tot zijn leedwezen mededeelen dat de eerevoorz.. ds. E. Jongens, niet aan wezig kon zijn. Nadat de verslagen van secr en penningm. waren gelezen, werd overgegaan tot het officieele gedeelte van het programma. Dit was rijk voorzien van voordrachten en samenspraken, waaronder 3 tableaux. Deze werden allen op zeer goede wijze voorgedragen en gespeeld. Vooral de tableaux vielen in den smaak. Den medewerkenden, waaronder leden van de meisjesver. „Bid en Werk", en den ont werpers. den heer Van Heiningen met zijn staf, komt hiervoor zeer zeker een woord van hulde toe. Verschillende afgevaardig den van naburige ver. brachten felicita ties over. Nadat het programma was afge werkt. werd door den voorzitter een dank woord gesproken. Den heer Molenaar werd het eerelid- maatsehap aangeboden. De R.-K. Naaikrans heeft in de be waarschool een bazaar gehouden, ten bate van de R.-K. armen. Deze bazaar heeft ruim f. 390 opgebracht. ROELOFARENDSVEEN. Vergadering R.-K. Kiesvereeniging. In café Van der Geest had de jaarver gadering plaats der R.-K. Staatspartij, afd. Roelofarendsveen en Nieuwe-Wetering. Na een welkomstwoord tot de leden begon de voorz., de heer J. J. de Koning, met te wij zen op de belangrijkheid van 1937. In de eerste plaats door het Prinselijk huwelijk en in de tweede plaats door de a.s. verkiezingen. Het is zoo goed als zeker, aldus spr., dat ons land na de verkiezin gen een andere regeering zal krijgen. Op die nieuwe regeering kan de R.-K. Staats partij grooten invloed uitoefenen, mits zij sterk uit de verkiezingen te voorschijn komt. Spr. vertrouwt daarop, temeer, daar het ledental van alle afd. stijgt. Vervolgens wees spr. op de opleving op economisch gebied. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f. 68,95. Tot kas-nazieners werden aangewezen de heeren Van Klink en Van der Meer, die na afloop hunner werk zaamheden mededeelden, boeken en be scheiden volkomen in orde te hebben be vonden. In verband met de a.s. verkiezingen werd nog besloten donateurs aan te wer ven ter bestrijding van de kosten voor propaganda. De heer N. Bakker bracht hierna verslag uit als afgevaardigde naar Kamer-Centrale en Staten-Kieskring. De heeren W. Rietbroek en N. Bakker Hz., die periodiek moesten aftreden wer den herbenoemd. De contributie voor het jaar 1937 werd vastgesteld op f. 0.30 per lid Het bestuur stelde voor de thans zitting hebbende Kamerleden, de heeren Loerak ker en Van der Weijden opnieuw candi- daat te stellen en deelde nog mede, dat het Kamerlid Kampschöer niet meer als eandidaat in aanmerking wenschte te komen. Door de vergadering werden na bespreking eandidaat gesteld mr. Steen berghe. mr. Marchant, pater Beaufort, Deerenberg en Jac. Groen. Na rondvraag sluiting. ZWAMMERDAM. GOUDEN JUBILEUM. TER AAR. Vergadering R.K. Staatspartij. In het Patronaatsgebouw vergaderde de afd. Ter-Aar van de R.K. Staatspartij onder voorzitterschap van den heer M. Roberts. De secretaris, de heer H. Volgering, rap porteerde in zijn jaarverslag, dat het leden tal in het afgeloopen jaar weer was toege nomen met 130 en thans 551 bedraagt. De heer Groen, lid der Tweede Kamer, hield hierna een rede over „Naar een nieuwe maatschappij", waarbij verschil lende punten van de door de R.K. Kamer fractie gevoerde politiek nader werden toe gelicht. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo van f. 40.11 was. Onder de varkens van den veehouder F,, is varkenspest geconstateerd. Onder po litietoezicht zijn de dieren naar Wassenaar vervoerd ter vernietiging. Tegen S. is door de politie proces verbaal opgemaakt terzake van diefstal van rijwielplaatjes. De IJsclub bestaat 50 jaar. Een der oudste vereeniglngen hier ter plaatse, is zeker wel de Zwammerdamsche IJsclub, die 18 Jan. 1887 werd opgericht en dus nu 50 jaar bestaat. Bij de oprichting bestond het bestuur uit de heeren E. Noorduyn, B. J. Everwijn, en Jac. de Bruin, terwijl commissarissen waren de heeren: W. Domburg, F. den Hertog, C. v. Muiswinkel Hzn H. Roest, R. Biesheuvel en J. H. v. Dobben Gzn. Hier van is thans alleen de heer C. v. Muiswin kel Hzn. nog in leven. Bij de oprichting werd als voornaamste doel werkverschaffing beoogd en zoodoen de is in den loop der jaren aan menig ge zin een inkomen verschaft in den tijd als alle andere werkzaamheden stil lagen. Ook organisceerde de club verschillende wedstrijden, waarbij prijzen werden ver strekt in den vorm van levensmiddelen of kunstvoorwerpen. Als onderdeel van de IJsclub werd in 1929 de Vereeniging „Wintersport" opge richt, welke zich meer speciaal bezig houdt met het organiseeren van ijsfeesten. Beide vereenigingen mogen zich nog in een flink ledental en veler sympathie ver heugen. Uitslag Versieringswedstrijd. Door het Oranje-comité alhier, was ter gelegenheid van de feestelijkheden bij het vorstelijk huwelijk, een wedstrijd georga niseerd voor de mooiste versiering en ver lichting. De doorvoor uitgeloofde prijzen zijn thans als volgt toegekend. Voor ver lichting: le pr. buurtcommissie School straat; 2e pr., idem Buitendorpstr.; 3e pr„ idem Brugstraat. Voor versiering: le pr. Brugstr.: 2e pr. Buitendorpstr.; 3e pr. Schoolstraat. Van den verlichtingswedstrijd voor par ticuliere huizen was de uitslag: le pr. K. Spreij: 2e pr. burgemeester P. Hoogen- boom: 3e pr. C. J. Beunder. Ook werden nog enkele eervolle vermeldingen toege kend. R.K. Propagandaclub. In het Patronaatsgebouw hield de R.-K. Propagandaclub een propaganda-vergade- ring. Door bedanken van enkele bestuurs leden en het vertrek van den voorz. den heer J. Vernooij, onderging het bestuur eenige wijziging. Voorzitter is thans de heer H. J. v. d. Poll. terwijl voorts nog in het bestuur zitting hebben gehad, de hee ren W. Bakker, F. Bekker en A. Versloot. De voorz. hield een leerzame causerie over: „Het onstaan en de ontwikkeling van de R.K. Staatspartij". Acht genoodigden gaven zich als lid op. VISCHPRIJZEN. MUIDEN, 20 Jan. Tarbot per K.G. f. 1*190-^1.30. Griet per kist van 50 KG. f. 35—120. Tongen per K.G. f. 1.150.95. Groote Schol Der kist van 50 K.G. f. 19—14 Middel=chol f. 23—17. Zet- scholf. 32—27. Kleine Schol f.28—7.70 Bot f. 20.50—12.50. Schar f. 12.50—6.50. Roggen per 20 stuks t 31—16 50 Vleeten per stuk f. 2.250.80. Pieterman, en Poontjes per kist van 50 K.G. f8.50. Kleinmiddel S.chelvisch f. 4230 Kleine Schelvisch f. 27.5019. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 90—61. Gullen per kist van 50 KG. f.3311. Len gen per stuk f. 2.200 85 Heilbot ner K.G. f. 1.10—0.74. Wijting per kist van 50 K.G. f. 13.50—5.90 Koolvisch per stuk f. 1.25—0.20 Makreel per kist van 50 KG. f.92.90. Aangevoerd 3 kisten versche haring. Prij zen f. 4.80 per kist. Kle'nmiddel hake f.41 —36. Kleine hake f 22.50—10. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM. 417 met f' 2770 IJM. 31 met f. 2980 IJM. 87 met f. 1680. IJM. Ill met f. 1710. IJM. 77 met f. 2160. IJM 91 met f. 1540 IJM. 64 met f 1320. IJM. 50 met f. 1830 IJM. 130 met f. 1940 IJM 115 met f. 2580 IJM. 103 met f. 2090. IJM. 88 met. f. 2320. IJM. 159 met f 2000; de loggers: KW 56 met f.790. KW 166 met f 820 KW 69 met f. 1020. KW 159 met f.1170 SCH 107 met f,1120. SCH 132 met f. 659 SCH 69 met f. 660. RO 1 met f. 820. Nog de Stoomtrawler IJM, 78 met f. 3150. Nieuws uit IJmuiden. (Van onzen correspondent) Controle op de mazen. Het wordt thans ernst met de invoering van de kuilen met de voorgeschreven mi nimum-maaswijdte van 7 c.M. De laatste dagen wordt er voortdurend door ambte naren van de Visscherij-Centrale gecon troleerd en er schijnen reeds eenige pro cessen-verbaal tegen eigenaars van stoom trawlers te zijn opgemaakt. Naar Zee. De Raaf IJM. 432, die in het dok is ge weest voor onderzoek, zou heden weer naar zee vertrekken. Thans is de Sumatra IJM. 253, die geruimen tijd uit de vaart is ge weest en een aanzienlijke machine repa ratie heeft ondergaan in het dok geplaatst om voor de visscherij te worden klaarge maakt. Weer in het vaderland terug. De stoomtrawler Alkmaar, die ongeveer vier weken geleden van IJmuiden ter vis scherij is uitgevaren, is gisteren weer alhier binnengekomen, na een reis naar Grimsby te hebben gemaakt. De nieuwe contracten. Thans zijn de resultaten van de onder de zcevisschers en de havenarbeiders gehou den stemming over de nieuwe contracten van de leden der verschillende organisaties bekend gemaakt. Naar wij vernemen heb ben de visschers zich met groote meerder heid van stemmen accoord verklaard met de nieuwe voorwaarden zooals deze nader door de reedersvereeniging waren voorge steld. De vischlossers hebben echter de voorstellen verworpen. In verband hier mede hebben de besturen der organisaties opnieuw een besorek'ng met de reeders vereeniging aangevraagd, die zeer waar schijnlijk over eenige dagen gehouden zal worden. Nog kan worden gemeld, dat het contract met de zeevisschers wordt ge acht te zijn ingegaan op 2 Jan. JX FONS VAN DER VELDE. In de Lakenhal Toen het Duitsche leger in Augustus 1914 dagelijks verder ging met het bezet ten van het Noorden van België, zochten, zooals we ons herinneren, tienduizenden vluchtelingen veiligheid over de grenzen van Nederland. Tot hen behoorde Fons van der Velde. Hij is later niet naar Belgié te ruggekeerd. waarschijnlijk ook omdat de sfeer van het oude Leiden hem lief was ge worden en in vele opzichten herinnerde aan die Vlaamsche steden en hij voor zijn inspiratie hier overvloed van materiaal vond om zich te kunnen uiten. De tijden zullen wel eens donker en zwaar voor hem zijn geweest, doch hij had in zijn ziel de Vlaamsche blijmoedigheid, die het lichter maakte, de zorgen te dragen. Voor eenige weken is hij heengegaan naar de oorden, vanwaar niemand terugkeert en de leven den zien thans zijn werk als een weemoe dige herinnering aan den kunstenaar zelf. En tegelijkertijd als een blijde vertroos ting. dat het licht, waaronder het kunstc- naarsoog de dingen ziet. onvergankelijk is, en dat de kunstenaar begenadigd is, die tijdens zijn aardsche bestaan, de schoone visies zijner ziel aan de wereld heeft mogen geven Fons van der Velde was een vlot schil der. iemand die de techniek van zijn kunst beheerschte. Zijn schilderwerk zoowel als zijn grafisch werk, legt er getuigenis van af, dat hij het moeizame worstelen om met lijn en kleur te kunnen zeggen, wat in hem leefde, te boven was. Hij peuterde niet; hij bleef niet hangen op net aetaii. Met zijn korte, driftige, doch zeer overwo gen penseelstreken wist hij een tintelende vibratie in zijn werk te leggen. Details werden niet opzettelijk uitgewerkt, doch ze worden steeds sterk gesuggereerd door tin telende toetsjes. De oudere werken zijn soms nog ietwat in grijzen toon gehouden; doch dat zijn er maar enkele. De meeste zijn uitingen van een zonnig en open gemoed, da" steeds het iicht zoekt. Hij had met Maris kunnen zeggen„Ik schilder het licht". Vooral voor Leiden dunkt mij de expositie van dit werk van belang, omdat de kunstenaar jn de ouoe buurten van de Sleutelstad, met haar oude huizen en hooge zadeldaken, haar fraaie boogbruggen over de spiegelende grachten, haar imposante kerken en de weinig overgebleven molens, overal de schoonheid zag. Alles wat nog over was uit het grijs verleden, de bekoorlijke hoekjes, waarin de fluisteringen der historie nog naruischen, alles wat herinnert aan droom en romantiek had zijn belangstelling. En onvermoeid heeft hij hier gewerkt, eigen lijk een beetje in 't verborgen, terugge trokken. zich moeilijk aanpassend bij dc luidiuchtige reclame van het moderne le ven. En toch leefde en jubelde het in hem. Kijk maar naar dat aardige molentje aan den Maredijk. van den kant Van den Hout gezien. Hoe fijn, maar ook hoe feestelijk is dat blonde licht, de sfeer waarin het is gezet, met hel silhouet van het vrouwtje op de brug. En even feestelijk staat daar de houtzaagmolen, die zoo fraai uitrijst boven de loodsen en bijgebouwen in de tin telende zomerlucht. Ook de Marekerk, die gezien van den Westkant der Korte Mare zoo mooi boven de bruggen en huizen uit- koepelt verdient onze belangstelling. De sfeer van stilte en oudheid, waaruit ge de oude stemmen van pratende vrouwtjes meent te hooren uitklinken, is goed getrof fen in 't gezicht op het Annahofje aan de Hooigracht. Dit gegeven is meer aandach tig geschilderd en niet met dien vlotten zwier, dien we elders aantreffen. Het ge geven vroeg om een rustiger vertolkmg. Een der fraaiste werken is zonder twijfel een groot sneeuwgezicht op het Rapen burg, gezien vanaf zijn atelier aan de Vliet waar hij een tijdlang woonde. We zien hoe een arreslee tegen de hooge Vlietbrug op trekt.. Bijzonder mooi is de warme tint van de llchtroode baksteen van het oude huis op den hoek en het gezicht op de gevels aan den overkant, die half vervagen in de tinteling van de fijne sneeuw, die nbg in de lucht zit. Dit werk is wel bijzonder fijn van stemming. In dit verband noem ik nog een paar gezichten op besneeuwde daken. Vooral het kleinste van de twee met zijn oude schoorsteenen en wirwar van daken waarover heen men nog juist in een smat straatje kijkt, is nobel in zijn uiterst ge differentieerde schakeeringen. Een paar malen werd ook een partij ach tergevels aan den Nieuwen Rijn geschil derd. waarbij al die uitbouwsels, waranda's balcons met bloemen, weerspiegelend in 't grachtwater, wel een typisch hoekje van het oude Leiden in lentelicht geven te aanschouwen. Ik vraag verder de aandacht voor een gezicht op dc Hooglandsche Kerkgiacht met Weeshuis en kerk en voor een blar.k gehouden gezicht op het oude Stadhuis. B,j de plaatsing van den toren heeft de schil der ten behoeve zijner compositie zich eenige vrijheid veroorloofd. Doch hoe fraai komt overigens uit, dat de kunstenaar het gebouw met een „Gothlsch oog" heeft ge. zien. De compositie wordt niet weinig ver sterkt, door 't Orange, blanche, bleu, dat ter linkerzijde van een gevel hangt. Afge- zien van de wat onrustige wolkenpartij is net geheel een toonbeeld van de rust en de stiite. die de ouderen onder ons nog op de Breestraat hebben beleefd. Ik zou u thans nog kunnen wijzen op een aquarel van de molen „De Stier" uit 1918, toen het stads beeld ter plaatse nog werd verlevendigd! door den statigen zwaai der molenwieken. In onze dagen mag de zielige peperbus met Vondel vragen; „Eylaes, eylaes, eylaes, waer is mijn heil gevaren?". Zoo heeft meer dan één stuk van Van der Velde, behalve zijn artistieke ten overvloede zijn historische beteekenis en is er zeer zeker het een en ander bij. dat een plaats verdiende in ons Stedelij!: Museum. Ik zwijg nu over verdere geschilderde, geteekende en geëtste werken betrekking hebbend op Leiden, Ook op het gebied van het landschap heeft van der Velde zich met vrucht be wogen. Ik denk aan zijn gezicht op het Philosofenpad, wondermooi van kleur en toon. Het licht tintelt en trilt door het loover der boomen, over het huis. over het water, over het kwakeltje. U vindt die zelfde bekoorlijke tinteling in diverse len telandschappen gebonden door een fijne sfeer en in zijn landschappen met boe renwoningen te Heerjansdam Er zijn tenslotte nog eenige portretten en interieurs. Wel een zeer frappant staal van licht en fleur en gloed is het portret van mevr. V. N„ dat met een brillant élan in de volle zon Is gezet. We zullen over dit werk, dat voor ieder een toegankelijk is en geen problemen stelt, niets meer zeggen. Het is de belang stelling ten volle waard. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen het eerste nummer van „Kleur", officieel orgaan van het genoot schap voor practische kleuren-psychologle. Bij den dienst van gemeente handels inrichtingen te Amsterdam is een brochure in de Duitsche taal over de Amsterdam- „che Zee- en luchthaven verschenen. Een vlugge, oan- genome uitwendi ge genezing'-cfoor Pot 50-ct: - Dooï 30 ct. 5407 'lnscez. Med.) Noodweer op de Noordzee. Schippers van de trawlers die de laat ste dagen zijn binnengekomen, rapportee- ren op de Noordzee met noodweer te kam pen te hebben gehad. Vooral de booten, die om de Noord hebben gevischt, hebben het zwaar te verduren gehad. Een van deze schepen, de „Alkmaar", werd terwijl hij lag te steken door zulk een zware zee be- loopen dat het schip een halve slag om draaide en dus van den wind kwam te lig gen. Verder zijn van de trawlers „IJsel- monde" en „I. S. Groen" de scheepsbooten weggeslagen. Ook de „Limburgia", die thans nog op zee is, heeft veel schade over dek bekomen KON. PAKETVAART MIJ. BANTAM, 18 Jan. van Durban te Reunion. NIEUW ZEELAND lag 18 Jan. te Melbourne KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BACCHUS. 18 Jan. v. Amst. te Barcelona, BERENICE. 18 Jan. v. Belize n, Puerto Barrios. HELDER uitr.. 18 Jan. te Curacao. NEREUS. 18 Jan. v. Lissabon n Vigo. ORANJE NASSAU, uitr.. 18 Jan. te Curacao TRAJANUS. 18 Jan. v. Algiers n. Amst. TRITON R'dam n. Middl. Zee pass. 19 Jan, v.m. 4 u Ouessant. VENUS. 19 Jan. v. Hamburg te Amst. THESEUS. 19 Jan. v. Hamburg te Amst. VENEZUELA, 19 Jan. n.m. 1 uur van Ply mouth naar Havre. PERSEUS, 19 Jain, van Kopenhagen naar Gothenburg. HERCULES, 19 Jan. van Rodosto te Haidar Pascha. GANYMEDES, 19 Jan. van A'dam naar Hamburg. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 19 Jan. v. Batavia te Amst. POELAU TELLO, 19 Jan van A'dam te Batavia. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. AMSTELKERK, thuisreis, 19 Jan. te Havre; vertrekt 19 Jan. 's nachts 12 uur naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR. 19 Jan. v. Java te R'dam. SITOEBONDO. thuisr.. 19 Jan. v. Port Said KOTA NOPAN, thusreis, 19 Jan. van Sin gapore. PALEMBANG, thuisreis, pass. 19 Januari Sagres. DEMPO, thuisreis, 19 Jan. van Marseille. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DAMSTERDIJK. Pacific Kust n. R'dam. 17 Jan. n.m. te Cristobal. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALPHERAT uitr.. 18 Jan. te Montevideo. JAVA—NEW YORK LIJN. TAPANOELI, 18 Jan. v. Batavia n. New York TANIMBAR, Java n. New-York, 18 Jan. te Penang. HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN. HOOGKERK, uitr.. 17 Jan. v. Madras. STREEFKERK, 18 Jan. van R'dam naar Bremen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN, thuisr.. pass. 18 Jan, Gibraltar, ALGORAB, 19 Jan. van Beira n. Mozam bique. MIJ. OCEAAN EURYLOCHUS. Java n. Amst.. 18 Jan. van Port Said. EURYMEDON. 19 Jan. v. Liverpool te Amst, HALCYON LIJN STAD HAARLEM. Oran n. R'dam, pass. 18 Jan. Gibraltar. STAD ARNHEM, 17 Jan. van Bagnoli. KON. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND, 20 Jan. n.m. 7 uur, van B. Aires te IJmuiden verwacht. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. MANVANTARA, pass. 17 Jan. Gibraltar. MURENA. pass. 17 Jan. Gibraltar. SLIEDRECHT, 16 Jan. van Lissabon te Leixoes. BERNISSE, 18 Jan. van R'dam te Hanib. MIDSLAND, 18 Jan. van Harlingen naar de Tyne. WINTERSWIJK, 16 Jan. v. Oran n. R'dam. DENI. 17 Jan. van Ostende te Londen. TUVA, 16 Jan. van Montevideo n. Santos. WILLEMSPLEIN, Melilla n. R'dam, pass. 18 Jan. Óuessant. WOLSUM, 17 Jan. van B. Aires te Villa Constitucion. LEERSUM, 18 Jan. van B. Aires te Rosario. EMMAPLEIN. 18 Jan. van Narvik n. R'dam- BEVERWIJK, 18 Jan. van Piraeus naar Oran.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8