De strijd in Spanje i Hulp uit Frankrijk voor Spanje F0RMAMINT LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 19 Januari 193] KERK- EN SCHOOLNIEUWS NacfitelijFe beschieting van Barcelona f Hevige gevechten De ontruiming van Madrid Vrijwilligers-werving en munitie-zending STECEMAN5 VRAGENRUBRIEK THIJS IJS EN DE BRULLENDE BERG Volgens in officieele kringen ver strekte inlichtingen is gisternacht alarm geslagen aangezien een opstan- j delingenschip, men meent de „Cana- rias", nabij de kust van Badalone, voor de monding van de Besos was versche nen. Het was twee uur. Het schip lag op ongeveer 25 KJVI. van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in de schuine richting naar den berg Montjuich en de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan de kust beanwoordden het vuur, waarop het schip de wijk nam in Zui delijke richting. De strijd om Madrid. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede. dat aan het front voor Madrid in de Universiteitswijk en bij Moncloa hevig wordt gestreden. De pogingen van de na tionalisten om de regeeringstroepen uit hun nieuwe stellingen in het hospitaal te verdrijven zijn mislukt. Aan het front van Guadaljara werd een aanval van de nationalisten afgeslagen. De luchtmacht van de regeering heeft met succes Melilla en vooral de terreinen van de Rif-mijn Maatschappij gebombardeerd. De verdediger van Madrid, generaal Miaja, verklaarde, dat tijdens het of fensief van de regeeringstroepen in de Universiteitswijk de nationalisten 1000 dooden en gewonden hebben verloren. Hij voegde hieraan toe. dat de strijd thans een half jaar duurt en voor weer zes maanden verloopen zijn moet de strijd gewonnen zijn. De toestand in 't Baskenland. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de verde digingsraad van de Baskische regeering wederom de mededeelingen der nationa listen moet tegenspreken. Volgens deze mededeelingen zouden de operaties der na tionalisten niet zonder succes verloopen. Ook is niet juist, dat wanhoop en wanorde zouden heerschen in het Baskenland, het leven is hier rustig. Verder hebben de na tionalisten het gerucht verspreid, dat In- dalecio Prieto te Bilbao zou zijn aange komen om de voedselvoorziening te rege len. Dit Is niet juist. De minister van luchtvaart vertoeft nog steeds te Valencia en de voedselvoorziening wordt door Bas kische schepen verzorgd. De overeenstem ming tusschen Bilbao en Valencia is zeer goed. De vreemde strijdkrachten. Het schijnt, dat er ruim 40.000 vreem delingen aan den kant van de regeerings troepen in Spanje strijden en ongeveer 32.000, 20.000 Italianen en 12.000 Duitschers aan den kant van Franco. Deze cijfers zijn opgesteld volgens de laatste ramingen, die op grond van gegevens uit verschillende bronnen zijn opgemaakt. i Azana naar Valencia? Volgens intieme kennissen van Azana. zou de president der Republiek van mee ning zijn, dat het oogenblik gekomen is, dat hij zich naar Valencia moet begeven, waar zijn tegenwoordigheid het gezag der regeering slechts zou versterken. Catalonië en Baskenland stellen hun eischen. Memorandum van den Catalaanschen generaliteitsraad aan de regeering: der republiek. Begin van het federalisme? De autoriteiten te Madrid dringen met steeds grootere kracht er op aan, dat vrouwen en kinderen de hoofd stad verlaten. Zij maken daarbij ge bruik van den omroep, de pers en door de straten rijdende auto's. Vandaag zullen eenige duizenden vrouwen, kin deren en mannen op leeftijd vertrek ken. f Zwarte troepen naar Madrid. Aan het front ten Zuiden van Madrid hebben thans zwarte troepen hun intrede gedaan: negers van Fernando Poo, die door de nationalisten zijn geronseld en in de rijen der Duitschers strijden. Groote activiteit aan het Zuid-Spaansche front. Naar de speciale verslaggever van Havas meldt, nemen de operaties in Andalusië een ongekenden omvang aan. Het Zuide lijk leger rukt op naar Malaga. Na van uit de buurt van Gibraltar te zijn vertrok ken, heeft het in twee weken een sprong van 30 KM. gemaakt, waarbij achtereen volgens Manilla, Estepona en Marbeila V'erden bezet. Het Zuidelijk Front loopt De minister van onderwijs, seoretaris van de Catalaansche generaliteit, heeft tegen over iournalisten verklaard, dat Vrijdag j.l. tijdens een bijeenkomst van den generali- teitsraad Companys hij de regeering op de hoogte heeft gesteld van het onderhoud, dat hii twee dagen tevoren met Largo Caballero te Benicarlo had gehad Men meent te weten, dat dit onderhoud betrekking had op problemen van finan- cieelen. economischen en cultureelen aard en tevens op andere problemen, die van delicateren aard zijn op militair en rwjlitiek gebied en waarover men tot overeenstem ming ls gekomen. Als gevolg van deze be sprekingen. zhn al deze kwesties te zamen met het standpunt der Catalaansche regee ring ten aanzien van elke kwestie afzonder lijk. samengevat in een memorandum, dat de Catalaansche generaliteitsraad heeft goedgekeurd en dat officieel is toegezonden aan de regeering der republiek. Wat de financiën aangaat, eischt de Ca talaansche regeering niet alleen erkenning van het recht harer tusschenkomst bii de bank van Spanje, maar ook toekenning van voordeelen op het gebied van de tarieven met het doel den buitenlandschen handel van Cataloniën te bevorderen en terzelfder tiid den aankoOD in het buitenland te ver gemakkelijken van grondstoffen voor de industrie en de ravitailleering van het ge- heele gebied. Od economisch gebied, zou de Catalaan sche regeering aandringen od het inwilligen van mogelijkheden tot reorganisatie van zijn economie met de grootst mogelijke vrijheid. Od cultureel gebied, vraagt Catalonië, naar men weet, dat de verzorging van het onderwijs geheel aan Catalonië wordt over gelaten. Wat de militaire aangelegenheden be treft. zou de Catalaansche regeering bereid zijn om in Catalonië met financieele hulD van de centrale regeering een geregeld Catalaansch leger od de been te houden, dat. wat het ODDerbevel aangaat, afhanke lijk zou zijn van den centralen generalen staf. zoodat in zekeren zin een eenheids commando zou ontstaan. Bovendien zou de Catalaansche regeering in het memoran dum het verlangen hebben geuit, mede te mogen spreken ln de buitenlandsche poli tiek. Een gemengde commissie van vier minis ters der republiek en vier leden van den Catalaanschen generaliteitsraad zal belast worden met de bestudeering van deze ver schillende problemen en van het Catalaan sche memorandum. Baskische eischen. Aangezien een delegatie van het Basken land zich od het oogenblik te Valencia be vindt met het doel eveneens tegenover de regeering der republiek de Baskische. eco nomische en politieke verlangens uiteen te zetten, neemt1 men ln politieke kringen te Barcelona aan dat de gemengde, bovenge noemde commissie, zou kunnen worden uit gebreid zoo noodig door opneming van Baskische vertegenwoordigers. Op deze wijze zou deze gemengde commissie de waarde krijgen van een federalen raad. die belast zou zijn met het oplossen van de gemeen schappelijke problemen der verschillende nationaliteiten. Dit zou dan practisch het begin zijn van het van kracht worden van het federalistische systeem. Situatie-schets van de omgeving van Malaga, waar de rechtschen een groote activiteit ontwikkelen. thans van Marbeila naar Ronda, het volgt de spoorlijn van Algeciras naar Ma laga tot Antequera, buigt dan voor Loya af tot Orgisa om vervolgens ten Oosten van Granada weder af te buigen tot Jean en Andujar, waar andere rechtsche colonnes eveneens druk op den vijand uitoefenen. Fransche torpedoboot onder vuur. Gezaghebbende kringen vernemen, dat in de Middellandsche Zee een Fransche torpedobootjager is gebom bardeerd door een vliegtuig, welks na tionaliteit onbekend is gebleven Zes bommen vielen in de nabijheid van het schip, dat niet geroffen werd. In offi cieel e kringen worden geen nadere bij zonderheden verstrekt. Naar verluidt zou de gebombardeerde Fransche torpedojager de „Maille- breze" zijn, die op 16 Januari van Pal- ma naar Barcelona in zee was ge stoken. „La Libertad" mag niet meer verschijnen. Uit Vittoria wordt gemeld, dat het blad „La Libertad" niet meer mag verschijnen in verband met de heftige polemiek, waar aan het zich de laatste dagen schuldig maakte. Het blad zal worden vervangen door het blad „El Norte", dat het orgaan van de „Spaansche Phalanx" zal blijven. Generaal Franco zal met een redevoe ring Zaterdag a.s. een krachtige radiozen der te Salamanca openen. De non-interventicbesprekingen. De subcommissie der non-interventie- commissie heeft blijkens een communiqué de bestudeering voortgezet van de maat- MET WOEST OF MET KLÜIÏ De allerbeste ingrediënten, urenlang gekookt in 'n groote ketel, maken Stegeman's Erwtensoep 200 bijzonder lekker, evenals de boonen- en groentesoep. Steeds een paar blikken in huis, voor onverwachte gas ten. In 5 minuten 4 flinke jS&k borden uit 1 blik. ERWTENSOEP 5385 dngez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 20 JANUARI. HILLEGOM Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hen- öriksen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. L. D. Poot van Den Haag. NOORDWIJK AAN ZEE, Geref. Bond (zaal Julianaweg 27): Nam. half acht, ds. J. C. van Apeldoorn v. Leiden WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, ds. van 't Hoog van Utrecht. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Amersfoort L. S. den Boer te Arnhem en J. Drenth te Broek op Lan- gendijk. BOND VAN NED. PREDIKANTEN. In het jaar 1936 hebben zich 72 predi kanten en candidaten opgegeven voor het lidmaatschap van den Bond van Ned. Predikanten: 43 hebben als lid bedankt, terwijl 20 ledendoor den dood aan den Bond ontvielen. Er is dus een totaal aanwinst van 9 leden. ALGE.MEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De vac. wijlen prof. dr. A. v. Veldhuizen. De commissie van voordracht voor de be noeming van kerkelijke hoogleeraren van wege de Ned. Herv. Kerk zal Woensdag 27 Jan a.s. in het gebouw der Synode bij eenkomen tot het samenstellen van een voordracht voor de vervulling van de vac. van kerkelijk hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen in de vac. ont staan door het overlijden van prof. dr. A. v. Veldhuizen. Zoo noodig zal de commissie ook Donderdag 28 Jan. bijeenkomen. De Synode zal Woensdag 24 Febr. a.s. in buitengewone vergadering bijeenkomen om uit het ongemaakte drietal een keuze te doen. J. de H., te R. Ons Bondsblad (le der- en schoenindustrie) fa. Gebr. van Noortwijk, Schiedam. De Klompenmaker (klompen-industrie) Wed. A. Merkx te Best. Van d. M. te L. De bevolking van Noordwijk-Binnen is in meerderheid Ka tholiek; die van Noordwijk-aan-Zee over wegend Protestant. Bescherm Uzelf en Uw gezin tegen Infectie met FORMAMlNT, de keel-ontsmettende tabletten BIJ ALLE APOTH. DROG. 6 Fl. 1.- P. FLACON 5362 (Ingez. Med.) regelen, noodig om het controleplan in uit voering te brengen. Zij heeft nadere bij zonderheden ontvangen omtrent de vor deringen, die door de technische raadge vers gemaakt zijn bij de bestudeering van bepaalde technische kanten van het con troleplan. Men hoop.t dat einde dezer week het rapport dezer technische adviseurs binnen zal zijn. De subsommissie heeft voorts opnieuw het rapport der technische raadgevers bestudeerd omtrent de moge lijkheid, financieele bijstand aan een der beide partijen in Spanje in de overeen komst op te nemen. Het bombardement van Malaga. De zender der anarchistische vakveree- niging aan het front in de Sierra Nevada bevestigt, dat Malaga door drie-motorige vliegtuigen der rechtschen gebombardeerd is. Hij voegt hieraan toe. dat de aange richte schade van weinig beteekenis is en dat het moreel der militietroepen uitmun tend is. De verdediging van Malaga is ver zekerd, ondanks het bombardement. Onze correspondent te Parijs schrijft d d. 18 dezer: Frankrijk en Engeland hebben het initia tief genomen tot de oprichting van het non-interventie-comité. Hoe is naast de theorie der comité-vergaderingen de prak tijk in Frankrijk geweest? Allen, die zich de moeite willen getroosten 's avonds tegen 10 uur naar de Gare d'Orsay te gaan. kunnen drie. viermaal in de week vlak achter de bagagewagens van den sneltrein naar Toulouse en Perpignan een of meer gereserveerde derde-klas wagons zien. GewoonlUk is het rustig op die onderaardsche oerrons van het Pariische station, men hoort er zelfs niet het gefluit en geblaas van stoomlocomotieven, want de tractie is electrjsch en in dezen tijd van het jaar wordt het meeste lawaai geprodu ceerd door de gelukkigen, die met ski's en sleden voor een weldadig vacantieverblüf naar de Wintersport in de Pyreneeën ver trekken. Op de dagen echter, dat de gereser veerde wagons zijn aangehaakt, ver breekt een tiental minuten voor het vertrek van den trein een helsch tumult de stilte. „Internationales" worden er in vijf, zes verschillende talen ten ge- hoore gebracht en gebalde vuisten ste ken uit de coupéraampjes. Het zijn ge wone tooneelen bij het vertrek van den „rooden" trein, met zijn wagonladingen „vrijwilligers" voor het gouvermenteele Spanje, vrijwilligers, die dikwijls op de meest misleidende wijze naar de Spaan sche hel worden gelokt. Bijna openlijk oefenen de Fransche ronselaars hun sinister bedrijf uit bij de uitgangen van de fabrieken, in de sombere kroegjes der achterbuurten, zoowel in Parijs als in de voorsteden. Via tusschenbureaux die een voorloopige schifting toepassen, die de aviateurs hierheen, de technici daarheen sturen, komen verreweg de meesten terecht in één der overwegend communistische syndicatcnhuizen van de Rue de la Grange aux Bellas of van de Avenue MathuTin Moreau of wel als zij in de voorsteden geronseld zijn in het „Maison du Peuple". In de Rue Barbusse de Colombes of in de oude gemeentelijke barakken van Montreuil, waar de communistische vice-voorzitter Jaques Duclos de burgemeestersfunctie waarneemt en waar bovendien de na bijheid van het afgekeurde fort van Rosny een welkom oefenveld biedt voor de roode hulptroepen. Van al deze centra is het syndicatenhuis van de Avenue Mathurin Moreau het. voor naamste. een verzameling oude lage barak ken om een lage binnenplaats gelegen. Op de binnenplaats ligt een klein paviljoen. ,,Le Pavilion des Sovjets" en op de tweede étage bevindt zich een bureau „Comité National de Defense du Peuple Espagnol". Men kan er vrij binnenkomen, niemand belet er den toegang. Wij zijn in het mid delpunt van de ronselarij: een manke Spanjaard, een Duitscher. een paar Rus sen. geassisteerd door Fransche dactylos en secretaressen, zijn daar heer en meester. Meestal wordt niet veel tiid verloren met formaliteiten: naam. adres en politieke aspiraties worden genoteerd een vluchtige ondervraging naar de militaire kennis. 50 francs handgeld en een paar bonnen voor een gratis diner worden overhandigd, ge volgd door een aanmaning om op een be paalden dag en een bepaald uur klaar te staan. Is het paspoort niet in orde. och. dat levert ook maar weinig moeilijkheden op. het kost slechts een telefoontje naar da politieprefectuur. waar een welwilend amb tenaar in enkele oogenblikken de nood zakelijke formaliteiten, waar anderen dagen op moeten wachten, verrichten! Soms echter loopt het onderhoud anders af en de „kameraden" van de Avenue Mathurin Moreau hebben ge merkt dat met name Hollandsche jon gens niet gemakkelijk zijn, wanneer zc bemerken bedrogen te zijn. Overgehaald door het vooruitzicht van werk in fa brieken of op de Spaansche handels vloot. kwamen ze naar Parijs, meldden zich bij het Syndicatenhuis aan om daar tot hun woede te ontdekken, dat ze bestemd waren voor de loopgraven, Waartoe kerels, als spiegelkasten zoo breed en groot een drietal echte Hol landsche matrozen in staat zijn wanneer ze oneerlijk behandeld worden, heeft het schamele meubilair van het Pavilion des Sovjets ondervonden. Sindsdien is men er voorzichtiger geworden met Hollandsche vrijwilligers en worden ze slechts aangeno men. indien ze voorzien ziln .van- officieele! aanbevelingspapieren van de Communisti sche Partij in Holland. Van Parijs uit wor den de ingeschrevenen, hetzij naar Mar seille. hetzij naar Perpignan dit ls meestal het geval gezonden Het zijn rumoerige convooien die alle stations van de lijn in ren en roer brengen met hun ..Internationales" en hun .Sovjet-overal" geroep. Zij worden te Perpignan in de oudé kazernes óndergebracht waar ze met ge meentegeld onderhouden worden en van waar ze na eenigen tijd in rijen van vier naar de grens marcheeren. Hoevelen op deze wijze reeds de Spaansche oorlogshel zijn ingegaan? De schattingen loopen uiteen tusschen de 15 en 20.000! Doch wat ziin manschappen zonder materiaal en dus wordt ook dat bij tonnen van Frankrijk naar Spanje vervoerd. Vlieg tuigen. machinegeweren, automatische re volvers. aniline, gasmaskers vrachtwagens, alles kan men kwijt te Parijs. Het vinden van de handelaren hierin is werk*1"'- zoo moeilijk niet. want ze hebben de brutaliteit zoover gedreven, dat zij hun kantoren in de meest luxueuze wijk van Parijs die van de Champs Elysées gevestigd hebben. Daar kan men op de de tweede étage van een modern ingericht kantoorgebouw de bureaux vinden van den heer Otero. enkele zijstraten verder van den heer Lesch. de eerste een Spanjaard, de tweede een Duit scher of Oostenrijker. Zij schrikken voor geen enkelen aankoop terug Zij werken in het groot en zij werken in het klein: zi> koopen tien revolvers maar ook enkele tonnen aniline vliegtuigen, maar. ook een enkele kist mitrailleuses. Den laatsten tijd is hun activiteit aanzienlijk verminderd daar hun klanten te Barcelona en Valencia dikwijls gegronde klachten uitten over de geleverde waar: sborttoestellen. waarvoor de prijs van een bommenwerper betaald werd. machinegeweren, waarvan de kogels een ander kaliber hadden! Maar wat kon het hen schelen, zij verdienden er geld mede. grof geld! Naast hen zijn er nog een 10-tal anderen, die denzelfden officieel clan- destienen handel drijven. Met de ronselaars vormen zij een geheel web over Frankrijk, hebben zii volledige organisaties opgericht om toch maar vruchtbaarder en systemati scher hun sinister bedrijf te kunnen uit oefenen. En wat doet de Fransche Regee ring? „kampioen" van het non-interventie comité daartegen? In een volgend artikel zullen wij dit uiteenzetten. 6. Toen Thijsje zijn verbazing eerst had overwonnen, heeft hij zich eens bezonnen. Het brullend dansen van dien berg is vreemd genoeg, maar je begrijpt dat Thijs zich ook af vroeg, wat voor een werk zóo snel door die Kobolden werd verricht; het zwoegen van die kereltjes was een heel raar gezicht. Ook stoorden zij zich, naar het scheen, niet erg aan 't schreeuwen van den berg, Qmdat dit Thijs nog al verlacht toescheen kroop hij er toen op hand en voeten heen: en, zonder door Kobolden te zijn waarge nomen, is hij heel dicht acher hen gekomen. Eén er van had erg veel praats en sohreeuwde zeer hard tot zijn maats: „Een. twee, hup, twee, trek eens goed en breng dien steen, zooals het moet, op den stapel voor den poort! Eén, twee, hup, twee,, trekken aan dat koord!" Thijs begrijpt nog niets van wat hij hier nu hoort, 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10