ffrsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 januari 1937 Derde Blad No. 23561 gemengd nieuws DE PRIIIMEBOOM "M Buitenlandsch Weekoverzicht buitenlandsch gemengd. Wilt gij het Koninklijk Jacht van nabij zien? SUCCESVOLLE VANGST DER ARNHEMSCHE POLITIE. Inbrekers en helers aangehouden. Den laatsten tijd hadden in Arnhem benige inbraken plaats, waarbij voor een groote waarde aan goederen werd ont vreemd, aldus de „Arnh. Crt." O.a. werden bij een inbraak pl.m. 80 da- melsmantels ontvreemd en bij een andere gelegenheid een hoeveelheid zijden stoffen ter waarde van meer dan f. 1000. Reeds van den aanvang dezer inbraken at hield de Arnhemsche recherche een zeer ongunstig bekend staand Arnhemmer in het oog. die er ernstig van werd verdacht de hand in deze diefstallen te hebben. Het gelukte evenwel niet om zooveel be wijsmateriaal te verzamelen, dat tot aan houding van deze personen kon worden overgegaan. In den nacht van 7 op 8 Januari j.l. werd ingebroken in een grossierderij te Arnhem en daarbij werden 10 balen suiker ontvreemd. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat bij dezen diefstal een auto was gebruikt, terwijl er verder aanwijzingen waren, dat hier de personen aan het werk waren geweest, die door de politie van deze feiten werden verdacht. Daarop werd in den nacht van Zondag op Maandag j.l. tot arrestatie van de ver dachten overgegaan. Na onderzoek in verschillende garages werd de auto van de verdachten, welke zij om aan de nasporingen van de politie te onttrekken, in een particuliere garage had den gestald, in beslaggenomen. Een onder zoek in de auto bracht aan het licht,, dat daarmede suiker was vervoerd, waardoor bevestigd werd, dat men op het goede spoor was. Daar de verdachten hardnek kig ontkenden, werd een uitgebreide re cherche naar de ontvreemde voorwerpen aangevangen. Het was bekend, dat de ver dachten connecties in verschillende plaat sen des lands hadden. Zoowel in Zevenaar als in Nijmegen werd 'n deel der gestolen goederen in beslag ge nomen. Een onderzoek in Amsterdam wees uit. dat ook daar een der gestolen voor werpen was verkocht. Twee helers werden daarop aangehouden en in arrest gesteld. Het voortgezette on derzoek wees uit, dat ook een groot deel der gestolen goederen in Arnhem moest zijn verborgen. Na lang zoeken werd bij een sigarenwin kelier te Arnhem nog een groote hoeveel heid goederen in beslag genomen, waar onder de geheele voorraad ontvreemde suiker. De sigarenwinkelier werd eveneens in arrest gesteld. Alle verdachten zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. De waarde van de goederen, welke nog konden worden opgespoord, bedraagt on geveer f. 750. Het onderzoek duurt nog voort. Tengevolge van deze aanhoudingen zijn alle inbraken van eenlge beteekenis, welke in 1936 te Arnhem hebben plaats gehad, en waarvan de daders nog niet gevonden waren, thans opgehelderd. VALSCHE AANGIFTE. Gemeenteraadslid penningmeester eener vakvereeniging gearresteerd. Aan het begin van deze week heeft de arbeider C.. wonende te Gaanderen bii de Dolitie aangifte gedaan, dat te zijnen huize, tijdens afwezigheid van de bewoners, was ingebroken, waarbii een geldkistje inhou dende 300 gulden, was ontvreemd. De politie stelde een scherp onderzoek In. waaruit gisteren is komen vast te staan, dat het verhaal van de inbraak geheel verzonnen is. C. blijkt de gelden, welke hij als penning meester van de plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Metaal bewerkers Bond onder zich had. te eigen bate te hebben aangewend. C.. die lid van den raad der gemeente Doetinchem is. is in arrest ges,teld. DOOR GLOEIEND IJZER GETROFFEN. Drie arbeiders ernstig gewond. Gistermiddag om drie uur zlin in de ijzergieterij ..De Industrie" te Vaassen drie arbeiders door gloeiend ijzer getroffen, waardoor zii ernstige brandwonden over het geheele lichaam kregen De slachtoffers zijn de werklieden Prijs. Pas en Kiezkbrink. Eerstgenoemde was er het ergst aan toe. Men vreesde voor ziin leven. Nadat de beide plaatselijke geneesheeren de eerste hulp hadden verleend ziin de gewonden naar het algemeene ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTOR RIJWIELEN. Gisteravond omstreeks 6 uur is in de Vlierboomstraat te Den Haag de 50-jarige S H wonende in die straat, met ziin motorrijwiel in botsing gekomen met een ander motorrijwiel, welke laatste bestuurd werd door den 35-iarigen H. M. uit de Aardbeistraat. De heer S H kwam zoodanig te vallen dat hii met een schedelbasis- fractuur en een gebroken sleutelbeen naar het Roode Kruis-ziekenhuis moest worden vervoerd. Vermist vliegtuig gevonden. Negen inzittenden verbrand. Te Playa Vicente (Vera Cruz) heeft men ae wrakstukken gevonden van een vliegtuig an de liin MexicoMerida. dat sedert verh*0 da2en vermist werd. Het toestel was verkefvf €n de ne~en inzittenden waren WEDEROM EEN PASSAGIERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. niwi,',,1/03 Anieies wordt gemeld, dat op eenrf .en v"e!rtuig verongelukt is. thans celonft eaar °hi:> was vertrokken. Men om n»; i bestuurder en een passagier m het leven zijn gekomen. Jantje zag eens pruimpjes hangen, O, als eieren zoo groot! 't Scheen, dat Jantje wou gaan plukken. Schoon zijn vader 't hem verbood. Laat dan voor het a.s. seizoen Uw Motor-- jacht of Casco voor Motorjacht bouwen bij Jachtwerf „DE DOES" v. Anno 1898 M. A. v. GROENINGEN Pzn. - Leiderdorp. Does-Kruisers, Casco's voor Motorjachten vanaf f. 185.lang: 6 M. Opbouwen van Schepen v. Huisbooten. - Reparatie en schilderen v. Jachten - Te koop Ze handsch Motorjachten en een Regenboogjacht. 5229 (Ingez. Med.) Hier is dacht hij noch mijn vader. Noch de tuinman, die het ziet. Aar. een boom, zoo volgeladen. Mist men één, twee pruimpjes niet. (Kinderversje van Van Alphen). De Marokkaansche agitatie De z.g. „Sovjetiseering" van Zuid-Frankrijk Toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch- land? Wat brengen de onderhandelingen tusschen Mussolini en Goering? De sabotage in Engeland. De Spaansche burgeroorlog, die Maandag a.s. precies 'n half jaar zal duren, staat met alles, wat zich daaromheen beweegt, nog immer in het centrum van de belang stelling. Men begint langzamerhand ge wend te raken aan alle verontrustende be richten. men ziet hoe Engeland zijn tra- ditioneele kalmte niet verliest en alles in het werk stelt, om den strijd binnen het Spaansche land te houden. Evenals trou wens Frankrijk, getuige de gistermiddag met alg. st. aangenomen wet op een ver bod van vrijwillige deelneming aan het Spaansche conflict. Doch plotseling doen er zich dan kwes- tie's voor, die de gansche wereld in beroe ring brengen en die de latent heerschende angst voor een uitbreken van een oorlog over Europa heftiger doen oplaaien. Zoo was dit deze week het geval, toen men werd opgeschrikt door de mededee- lingen inzake de binnenkomst van Duit- sche troepen in Marokko. Marokko: met dat woord doemden on middellijk angstige herinneringen aan het jaar 1912 op! Duitsche invloed in Marokko: men wist bij voorbaat, dat Engeland en Frankrijk deze nimmer zouden dulden. Men werd in beide landen hevig onge rust, doch ervaren diplomaten wilden toch eerst de kat eens uit den boom kijken, al vorens zoo maar voetstoots aan te nemen, of de Duitsche overheerschmg in Marokko werkelijk zóó enorm zou zijn. als zulks van zekere zijde wel werd voorgesteld. Gelukkig: de soep wordt nimmer zoo heet gegeten, als zij wordt opgediend! Wél weigeren wij aan te nemen, dat Duitsch land géén welgevallig oog zou hebben voor dit rijke land. maar dat het terwille hier van de zaak op de spits zou drijven en 't op een oorlog zou laten aankomen zoo als van meerdere zijden beweerd wordt lijkt ons te ver gezocht. Want niemand beter dan staatslieden weten, hoezeer een oorlog in den tegenwoordigen tijd zelf moord. voor welke partij ook, beteekent. De vrees, dat een Europeesche strijd zou ontbranden op Duitsch initiatief, lijkt reeds bij voorbaat onwaarschijnlijk, wanneer wij geloof mogen hechten aan de waarschu wing van een verantwoordelijk leider, der Duitsche landmacht, dat „een oorlog, die met broodkaarten begonnen wordt", van den beginne af aan. als verloren moet worden beschouwd Zekere kringen in Duitschland zouden wellicht ook niet tegen zoo'n „broodkaart"-oorlog opzien, maar ge lukkig hebben zij niet de overhand! 9 De zij 't dan ook zéér laat gekomen - verklaringen van Hitier, dat Duitschland de bedoeling niet heeft gehad en ook niet heeft, om, op welke wijze dan ook, de inte griteit van Spanje of van de Spaansche bezittingen aan te tasten, heeft dan ook onmiddellijk kalmeerend gewerkt, hoewel wij er anderzijds van overtuigd zijn. dat de Fransche en Engelsche regeeringen deze betuigingen van ontkenning met de noo- dige reserve zullen hebben aanvaard. Het is nu eenmaal een feit, dat. speciaal in den tegenwoordigen tijd. betuigingen van politici spoediger in tegenovergestel- den zin achterhaald kunnen worden, dan de „goe-gemeente" dit zou durven te ge- looven. De gebeurtenissen van de laatste jaren bewijzen dit niet in de allerlaatste plaats. Dat Franco de buitenlandsche officieren zij 't dan ook onder controle! uit- genoodigd heeft, Spaansch Marokko te be zoeken om te zien. wat er van het ver meende binnenvoeren van militaire een heden waar is, wil wel wat zeggen. Maar toch niet alles: Frankrijk en Engeland zullen zeker goed doen, op hun hoede te blijven. Want wat niet is. kan komen! En 't zou voorzeker niet tot de onmogelijk heden behooren, dat behoudens officieele militaire import, een officieuse infiltratie plaats heeft, die practisch niet te contro leeren is. Ofschoon de aanvankelijk vertroebelde atmosfeer, tengevolge van de Marokko- kwestie in de loop van deze week geluk kig verhelderd is, dat zij oogenblikken van groote spanning heeft gegeven, is ze ker! wordt dit schijnbaar optimisme aan den anderen kant aanmerkelijk ver zacht door de pas hernieuwde Duitsche perscampagne betreffende de z.g. „sowjeti- seering van Zuid-Frankrijk." Onmogelijk is dit misschien niet: wie gevolgd heeft, hoe 't communisme zich in Frankrijk op sluwe wijze in het kamp der tegenstanders weet in te dringen, hoe zijn macht van dag tot dag schijnt toe te ne men, al is zulks niet steeds in het open baar merkbaar, begrijpt, hoe zeer de Duit- schers hun stokpaardje bij den teugel ne men en dit door middel van felle pers- campagne's laten steigeren, dat 't een lieve lust is! De rede van Herriot, waarin hij wees op eenheid der Fransche natie tenminste als 't er op aankomt heeft echter, al thans wat 't woord betreft, een krachtigen indruk gemaakt. Dat ook door de Duitschers overdrijving wordt toegepast, is in 't geheel niet be vreemdend: zulks hoort volkomen lo gisch in het systeem, dat vóór alles diametraal tegenover dat der Sovjets staat. Maar. zoo vragen wij ons af. beseft Duitschland den politleken afstand tus schen het Fransche „Parijs" en de Fran sche provincie? Immers: door de eeuwen heen is 't toch zóó geweest, dat Parijs den lijdelijken politieken toon en de provincie de politieke toekomst aangaf 9 Intusschen deden in de onrustige sfeer sfeer van deze wee' toch ook weer aange naam aan de med: jelingen inzake moge lijke economische onderhandelingen tus schen Frankrijk en Duitschland, waarbij nu eindelijk eens de economie, zooals het behoort, aan de politiek voorafging. Het lijkt op 't eerste oogenblik para doxaal. maar een streven tot samenwer king tusschen deze van oudsher als anti poden gebrandmerkte naties is in den laat sten tijd onmiskenbaar. Of het werkelijk zoover komen zal moet de tijd leeren. De voorbereiding van een eventueel gemengd cconomisch-politiek accoord tusschen Frankrijk en Duitschland zal met vele be zwaren gepaard gaan, doch zou ook tot \ele gunstige mogeliijkheden kunnen lei den. Waar vroeger, toen de politiek vóór de economie gesteld werd, 't Fransch-Russi- sche aceoord hét groote struikelblok voor een Fransch-Duitsche toenadering bleef, daar wordt, nu 't economische vóór 't poli tieke belang gesteld wordt, het vraagstuk van de autarkie op 't eerste plan gebracht. Gezien den weerklank, welke Colijn's laatste plan niet alleen in Scandinavië, maar zelfs in Brussel en Londen vindt, schijnt de weg, dien Frankrijk aan Duitsch land wijst, in het belang van den economi- sclien vrede van Europa. Het woord is nu aan Duitschland, dat deze Europeesche welvaartsgedachte in overeenstemming moet trachten te bren gen met zijn eigen jonge autarkische tra ditie. Tevens en dit is wel de bitterste pil zal Duitschland in ruil voor, ondanks groei ende „zelfvoorziening", toch dringend be- noodigde grondstoffen uit Frankrijk, zijn bewapening moeten beperken, in overeen stemming met de eischen van den Volken bond. Hóé men ook over den Volkenbond moge denken, vast staat, dat de tegemoet koming aan Duitschland's koloniale eischen practisch alleen binnen dit kader zal kun nen geschieden. Wij herinneren in dit verband o.a. aan de jongste rede van Eden over „De weg naar dwaasheid". 9 Mussolini en Goering redeneeren druk. Dat het hier over „koetjes en kalfjes" gaat, zal niemand gelooven! Integendeel: de Spaansche kwestie heeft hun eenige aandacht. Ook hun angst gaat uit naar een Bolsjwi- seering van Noord-Spanje (.Catalonièi en zij zullen niet nalaten maatregelen te be ramen. de overige wereld van de mogelijk heid hunner meening te overtuigen. Goe ring had tevens reeds een langdurig onder houd met Hitier. Wat de gevolgen dezer besprekingen zul len zijn, zal de wereld mogelijk spoedig ver nemen. Men weet, hoe nog altijd gewacht wordt op het antwoord inzake het vrijwilli- gersvraagstuk. Men zal daarbij de verklaring niet te boud achten, dat door middel van Goering's bezoek aan Italic óók getracht wordt, den band Italië-Duitschland. die na de sluiting van het Italiaansch-Engelsche accoord aan kracht verloren had. wederom te herstellen. Of dit Goering, bijv. ten op zichte van de Middellandsche Zee-verhou dingen zal gelukken, is echter zéér de vraag. Overigens: dat de Spaansche nationalis ten in de laatste dagen aan de winnende hand schijnen te zijn de verovering van Estepona. de hevige bombardementen op verschillende havenplaatsen en berichten over hernieuwde actie in 't Zuiden i Malaga) zouden hierop wijzen, zal de inzichten van Goering en Mussolini die het ten op zichte van Spanje volkomen eens zijn! niet wijzigen Want al mag het er op het oogenblik wellicht voor Franco en de zijnen iéts gunstiger uitzien, het kan verkeeren! Dat. is nu eenmaal het bezwaar, wanneer 'n burgeroorlog in een guerilla ontaardt. o Van de vele andere gebeurtenissen, die deze week de aandacht vroegen willen wij nog de aandacht vestigen op de gevallen van sabotage op de Britsche marinewerven. Engeland, in het oog van velen immuun voor revolutionaire gevaren. Sabotage op de Britsche vloot komt echter nu reeds sinds ongeveer een jaar voor. Het zal met een eventueele ondermijning van het Engelsche gezag niet zoo'n vaart loopen, maar deze gevallen zijn toch symptomen, die er op wijzen, dat ook een ten onzent verfoeid systeem, zélfs in het traditioneel verankerde en in het algemeen rustig gestemde Enge land. zijn ondergrondsche actie voert Gelukkig achten wij de Britten in staat, tijdig een mogelijk gevaar te onderdrukken en daartegen maatregelen te nemen, gebjk zij reeds deden O 9 9 Inzake de Alexandvstte-kwestie welke, hoewel zij minder stof opwierp, intern van ernstiger aard was dan die te Marokko is eenige ontspanning ingetreden Zij maakt t waarschijnlijk, dat dit probleem langs diplo- matieken weg zal worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9