LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Januari 1937 Derde Blad No. 23560 ^Wijziging Gemeente-, Provinciale en Kieswet GRIEP SIMONE SIMON 77ste Jaargang "oorstellen der regeering Glorine bleekt witter Gemeentelijke administratie op enkele punten vereenvoudigd. Bi) de Tweede Kamer ia ingediend een etsontwerp tot wijziging der Gemeente-, rovinciale- en Kieswet en intrekking van de Gemeente-borgtochtenwet. Het strekt n de eerste plaats tot vereenvoudiging van gemeentelijke administratie; daarnaast Lchter behelst het ontwerp, mede met het og op het nauwe verband tusschen vev- chillende bepalingen van de Provinciale ■ct en de Gemeentewet, eenige voorstellen ct betrekking tot de provinciale admini- tra tie. Van de gelegenheid is voorts ge- ruik gemaakt om enkele dubia en ieem- en. welke in de practljk tot moeilijkheden .inleiding hebben gegeven, te onder- angen. De regeering denkt de gemeentelijke ad ministratie door de volgende regelingen te ereenvoudigen In vele kleine gemeenten zijn de aan het ontvangersambt verbonden werkzaamheden van zoo geringen om vang, dat het slechts als nevenfunctie kan worden vervuld. Vervulling van zoodanig ambt in twee ol meer ge meenten door denzelfden persoon kan dezen een volledige dagtaak en vol doende bezoldiging verschaffen. Voor gesteld wordt aan de Kroon bevoegd heid te geven gemeenten aan te wijzen die denzelfdcn persoon tot ontvanger hebben te benoemen. Met. betrekking tot den ontvanger is het (aantal inwoners van de gemeenten geza- lenlijk. waar het ontvangersambt door jdenzelfden persoon bekleed kan worden, an 10,000 op 15.000 gebracht. De omvang an de werkzaamheden, aan dit ambt ver- onden, laat toe de grens iets hooger te tellen dan voor de betrekkingen van bur gemeester en van secretaris. Benoembaarheid in den Raad De kennisgeving en aanneming van be- oeming van gemeenteraadsleden zijn lians eenigszins omslachtig geregeld. Voorgesteld wordt nu, dat de toezending van het bericht van benoeming geschiedt bij aangeteekenden brief of als daaraan de voorkeur wordt gegeven tegen gedagtee- kend ontvangbewijs. Dit bericht van be noeming vormt den geloofsbrief. De be noemde deelt aan den voorzitter van den raad mede of hij zijn benoeming aan neemt, met bijvoeging van den geloofsbrief Desgewenscht kunnen deze mededeeling en de opgaaf van bijgevoegde stukken (ge loofsbrief en bijlagen van den geloofsbrief) in één formulier worden samengevat. Inzending van den geloofsbrief zonder uitdrukkelijke mededeeling van aanne ming der benoeming kan overigens zonder bezwaar tevens worden aangemerkt als de aanneming der benoeming te omvatten. Ingeval de benoemde reeds eerder zit ting had is overlegging van een geboorte extract overbodig, aangezien dan het. be reikt hebben van den vereischten leeftijd vaststaat. Aan den burgemeester kan worden op gedragen de verklaring van ingezetenschap bij den geloofsbrief te voegen. Bij perio dieke aftreding kan dan met één collec tieve verklaring worden volstaan. Bij de raadsverkiezingen in 1935 heeft zich in enkele gemeente het geval voorge daan, dat omtrent de toelating van de nieuwe leden op den eersten Dinsdag van September nog niet onherroepelijk was be slist. Voor zoodanig geval behoort een voorziening te worden getroffen. Het meest voor de hand ligt, den zittingsduur van den ouden raad te verlengen totdat meer dan de beift van het vereischte getal leden kan zitting nemen, hetgeen wordt voorgesteld. Gedurende dezen tijd aanvaarden de we gens periodieke aftreding verkozen leden hun betrekking niet. Indien in den gepro- longeerden raad een plaats openvalt, wordt, daarin voorzien op gelijke wijze als zcu zijn geschied, indien zij vóór den eer sten Dinsdag in September zou zijn ópen- gevallen. Staken van stemmen Meermalen heeft het geval zich voorge daan, dat in de raadsvergadering over een voorstel omtrent toelating de stemmen staakten en moeilijkheid ontstond, door dat. hoewel het voorstel tot toelating of tot niet-toelating geacht moest worden te zijn verworpen, niet tevens geacht kon wor den dat tot het tegenovergestelde van het geen was voorgesteld was besloten. Ter voorkoming van dergelijke moeilijkheid voor het vervolg wordt het gewenscht ge acht in het gestelde geval de beslissing te leggen in handen van Ged. Staten. Bepaald wordt, dat een raadsvergade ring welke door het vereischte getal leden wordt aangevraagd, binnen veertien dagen moet worden gehouden. Het nemen van besluiten is in een gemeente bij herhaling onmogelijk ge maakt doordat vóór de stemming een aantal leden zich verwijderden. Voor gesteld wordt, dat de stemming in zoodanig geval geldig is, ongeacht het aantal leden, dat er aan heeft deelge nomen. Hetzelfde geldt voor een ver gadering, waarin een voorstel, ten aan zien waarvan in een vroegere vergade ring een stemming nietig was. opnieuw nieuw wordt gestemd. Zekerheidsstellingen. De wet van 7 Juni 1919 heeft de ver plichting tot het stellen van zekerheid door rijksambtenaren ten behoeve van den staat opgeheven. Voor den gemeente-ont vanger is de verplichting tot zekerheids stelling ten behoeve van de gemeente tot dusver blijven bestaan. Voor andere ge meentelijke comptabele ambtenaren schept de wet zoodanige verplichtingen niet. Slechts één enk'le flesch Glorine Voor 5 wasschen. 't is geen geld! Daarom bleekt ook Joscfine Met niets anders dan Clorine. Zuinig - dat is Glorine. Zuinig in 't gebruik en zuinig op Uw goed. Een wondermiddel! Neem geen risico met goedkoope bleekmiddelen. Glorine Is zuiver. Een flesch van 16 cent is voldoende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. HANDELSONDERNEMING CM KA APELDOORN 5161 (Ingez. Med.) Het wordt niet noodig geacht in dezen vorm waarborg tegen benadeeling van de gemeente door den ontvanger te doen voortbestaan. De verouderde vorm van ze kerheidsstelling door den ontvanger worde "ervangen door verzekering bij verzeke ringsinstellingen De raad wordt verplicht een regeling vast te stellen omtrent deze verzekering tegen benadeeling door plaat selijke ambtenaren en bedienden of door anderen. Een voorgestelde aanvulling van artikel 228 vordert goedkeuring van Ged. Staten op de besluiten van den raad betreffende de verzekering van gemeentegelden. Deze besluiten kunnen zoowel inhouden een re geling betreffende de gemeentegelden in het algemeen als betreffende gelden onder het beheer van bepaalde ambtenaren in het bijzonder. Voorgesteld wordt de verplichting tot 't uitbrengen van een vijfjaarlijksch of jaar- lijksch verslag over den toestand der ge meente te doen vervallen. Het nut van dit verslag kan over het algemeen niet ge- acnt worden op te wegen tegen daaraan verbonden arbeid en kosten. Verdagingsbesluiten overbodig De artikelen 230 en 231 der Gemeente wet veroorzaken aan de provinciale grif- fién en aan de gemeente-secretariën veel onnoodig werk. De in art. 231 bepaalde automatische goedkeuring van raadsbe sluiten. voor het geval binnen dertig da gen geen beslissing en ook geen veröa- gingsbesluit is ingezonden, noodzaakt, ook ai wegens het niet dagelijks bijeen zijn van ue vergadering van Ged. Staten, tot het zekerheidshalve alvast nemen van verda gingsbesluiten, waarvan naderhand soms blijkt, dat zij niet eens noodig waren ge weest. In een groot aantal andere geval len wordt onmiddellijk na het inkomen van het raadsbesluit een verdadigingsbe- siuit genomen en aan het gemeentebestuur toegezonden, omdat te voren vaststaat, dat de termijn van dertig dagen als regel ge steld voor het nemen van een beslissing, te kort zal blijken te zijn voor het inwin nen van de noodige adviezen, voor onder zoek in de eigen administratie en voor vol doende overweging. Thans wordt voorgesteld; eenerzijds den termijn van dertig dagen te ver vangen door een van twee maanden; anderzijds bevoegdheid te geven, de zen termijn met ten hoogste één maand te verlengen, maar dan ook aan niet- inachtneming van den tot ten hoogste drie maanden verlengden termijn het gevolg van goedkeuring ex lege te ver binden, en betreffende verdaging van de beslissing omtrent de gemeentc- begrooting, motiveering van het verda- gingsbesluit verplicht voor te schrijven Loop geen risico, wanneer griep heerscht. Beweeg U zooveel mogelijk in de buiten lucht, eet krachtig voedsel, drink melk en sinaasappelsap, om Uw levenskracht op peil te houden. Hebt U een kou gevat, behandel haar dan direct. Neem zoo noodig een laxeermiddel, een heet bad en ga naar bed. Vicks VapoRub flink op keel en borst wrijven en met warm flanel bedekken. Als een voorbehoedmiddel eenige malen per dag Vicks in de neusgaten aanbrengen en goed opsnuiven. De echte Vicks is uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot (dub bele hoeveelheid) tijdelijk 90 ct. 5158 Bestrijd verkoudheid ^zonder „innemen") (Ingez. Med.) c,en andere wijziging beoogt buiten twij fel te stellen, dat in één verordening meer dan één belasting geregeld mag worden. Samenstelling kiezerslijst. Wat de wijziging van de Kieswet be treft, wordt het volgende opgemerkt. Er bestaat niet langer voldoende reden, aan hen. die overigens aan de vereischten voor kiesbevoegdheid voor Tweede Kamer, Staten en Raad voldoen, nog bovendien den niet van willekeur vrij te pleiten eiscli te steller, van inwoning gedurende achttien maanden in het rijk of een jaar in de pro vincie of de gemeente. Die eisch heeft in deze tijden van openbaarheid en snelle be richtgeving niet meer in voldoende mate reden van bestaan. Worden als ingezetenen van rijk, pro vincie en gemeente aangemerkt zij, die op 1 Jan. werkelijke woonplaats hebben on derscheidenlijk in het rijk, provincie en de gemeente, zooals in het on derhavige ontwerp wordt voorgesteld, dan wordt een belangrijke vereenvoudiging verkregen in het opmaken van de kiezers lijst. Voorgesteld wordt voorts, de aanwij zing van de stemdistricten voor alle ver kiezingen door den raad te doen geschie den. De wet treedt in werking met ingang van een door de Kroon te bepalen dag. DE NIEUWE DIETRICH FILM. „Knight without armour" nadert haar voltooiing. Na ..Lost Horizon", dat in Amerika door Capra verfilmd werd. zal James Hilton binnenkort een tweede boek van zijn hand .Knight without armour" op het witte doek kunnen zien. Mariene Dietrich en Ro ert Donat spelen in deze Alexander Korda productie onder regie van Jacques Feydor, de hoofdrollen. I Robert Donat speelt de rol van Ainsley Jergwin Rotherglll, een Engelsch journa list. die in Rusland woont. Hij heeft veel ucces met het vertalen van Engelsche oeken in het Russisch, tot de geheime olitie hem ervan beschuldigt, propaganda te maken tegen de keizerlijke familie en hem verder verblijf in Rusland verbiedt, 'hoihergill blijft echter liever in Rusland en accepteert een aanbod om bij den En- gelschen geheimen dienst te komen, waar- bi] hij totaal van identiteit moet veran- eren. Hij neemt de persoonlijkheid van Reter Ouranow aan, wordt beschuldigd lVa't spionnage en naar Siberië verbannen. Als de revolutie uitbreekt krijgt hij gra tie en wordt commissaris van Khalinsk. In nu0 .P05"'6 ontmoet hij gravin Alexandra (Mariene Dietrich) een staatsgevangene li de communisten. Beiden worden ver- a u _,en de verdere loop van de film ver telt de talrijke lotgevallen, die deze beide enschen ondervinden op hun vlucht naar °e grenzen. achter te laten. Maar door gewetenswroe ging gekweld en opgejaagd door den in specteur van politie, die hem wel verdenkt maar niet kan arresteeren wegens gebrek aan bewijs, geeft Raskolnikov het eindelijk op en hij bekent zijn misdaad. De inspecteurs-rol wordt vervuld door Edward Arnold, een bekende figuur uit tal van films, die meer en meer op den voor grond treedt en in Amerika zeer populair is. Het meisje, dat een goeden invloed op den student Raskolnikov uitoefent en dat hem tenslotte ertoe overhaalt zijn misdaad te bekennen, is Marian Marsh, die door haar veelbelovend spel in ..Girl of the Limberlost" een contract bij Columbia kreeg. Verdere medespelers in deze Colum bia-film zijn: Douglass Dumbrille, Tala Birell, Elisabeth Risdon en Robert Allen. JENNY JUGO IN „ALLOTRIA". RASKOLNIKOV. .Net bekende boek van Feodor Dosto- Jewki „Schuld en Boete" ls reeds eerder aanleiding geweest tot het maken van een mm. Harry Baur en Pierre Blanchar speel den de hoofdrollen in de Fransche film- „bwerlung. Thans wordt ook uit Amerika een filmbewerking van den roman aange kondigd. Onder den titel „Raskolnikov" zal von Sternberg, die talrijke Dietrich- vi GL10s'sseertie. deze fllm regisseeren. ho,1»? heeft voor een sterke rol- ezettmg gezorgd, wat vooral voor deze v-Uhvl111 ar uitgesproken dramatisch natuurlijk een dringende nood- ■nitcrowiN Pe ro1 van Raskolnikov wordt aofpur pcter Lorre, den bekenden taSu Frits Lang aan de film te dnnr W" €n die spoedig naam maak- Rau-choiff"11 Prachtige creaties In „M". Ag?nt?g 'Mad Love" en ..Secret zih/wvmWA10 k •cie student, die, dank zij ttiinolo=ie pon" "'^breide kennis der cri- n moord pleegt zonder sporen Deze week is de guitinge filmactrice Jenny Jugo te zien in de vermakelijke film „Allotria". Vrouwen zijn onbereken baar. Philip (Adolf Wohlbrücki en David (Heinz Riihmanni. kunnen dit zuchtend bevestigen, want zij zijn Jenny's partners in deze door Willy Forst geregisseerde film. VERSTANDIGE VROUWEN ZIEN ER NIET OUD UIT! Hoe Kay Francis er over denkt. Rustig, alsof zij geen revolutionnaire beweringen ten beste gaf over een der meest aantrekkelijke onderwerpen, vertelt Kay Francis, dat dc meeste vrouwen, die probeeren jong te blijven, het meestal op de verkeerde manier zoeken. Zij is een van de vele actrices, die zoo kunnen spreken, omdat zij reeds het bewijs ervan hebben. Kay Francis behoort immers tot de jonge vrouwen van het wittè doek en niet tot de jonge meisjes. Zij staat hierin niet alleen, er zijn reeds vele stars, die groote zoons en dochters hebben. Mary Pickford, Gloria Swanson en Billie Burke zijn de le vende voorbeelden! Van de mannen noe men wij Leslie Howard, Eddie Cantor, Warner Baxter, mannen, wier leeftijd men nimmer zou kunnen raden. Vele artisten zien er uit als tien jaar geleden! Maar laten wij tot de vrouwen terugkeeren. zij zien er alle zóó jong uit. dat hun jaren voor het publiek ongelooflijk lijken. Rust, gaat Kay Francis verder, heeft er niets mee te maken-. Massage, speciale oefeningen of diëet etc. helpt hier niet! De actrice zelf is .het. sprekend bewijs, dat men er veel jongér uit kan zien. dan men in werkelijkheid is. Zij had al jong een verantwoordelijke functie als secretaresse, en maakte hierdoor vele reizen. Het film spelen is ook geen gemakkelijk baantje en het is geen zeldzaamheid wanneer zij twaalf uur achter elkaar in de studio werkt. Maar maakt u eens een lijst op van de vrouwen uit uw naaste omgeving, die er jong uitzien, en bekijk dan eens nauwkeurig het resultaat! Dan eerst zult u bemerken, dat elke vrouw, die er jong uitziet, iets te doen heeft. En wonder baarlijk genoeg, is dit zoo! Het is een ouderwetsch bakerpraatje, dat alleen vrouwen van standing en rijk dom, die tijd en geld hebben om zich aan massages, diëet en schoonheidsmiddeltjes te wijden, het geheim om jong te blijven bezitten. Niets is minder waar. De eerste wet om jong te blijven is „wees actief". Wat men ook doet, hetzij men filmt, too- neelspeelt, zingt, schrijft, de huishouding doet of kantoorwerk verricht, er is slechts één oplossing: „werk!" Dan komt er nog iets bij, dat wij niet moeten vergeten; werkt niet alleen, maar probeert er ook plezier in te hebben. Het is fataal om zich te ergeren en zich kwaad te maken, wanneer men dingen doet, die men niet prettig vindt. Zelf kan Kay Francis zich nog heel goed herinneren, dat zij wel eens een rol moest vertolken, waar in zij niet het minste plezier had. Zij werd dan 's morgens wakker en had zelfs geen zin om op te staan. Zij verloor haar en- 'housiasme en al haar energie. Zij voelde zich oud, waarschijnlijk zag zij er dien dag dan ook ouder uit. Het is nu eenmaal onvermijdelijk in het leven, dat men voor dingen komt te staan, die men minder prettig vindt. Maar probeer er dan het goede van in te zien. doe ze zoo goed en zoo vlug mogelijk en probeer je goede hu meur er bij te behouden. Door deze ma nier van denken kreeg Kay steeds weel- het zekere gevoel van haar jeugd terug. De Fransche actrice maakt haar Amerikaansch debuut, met Herbert Marshall in de aandachttrekkende film „Meisjes-lyceum", naar het zoo bekende tooneelstuk van Ladislaus Fodor. Zij kreeg weer plezier in zichzelf, En dat is de tweede belangrijke wet: „Wees ge lukkig". De menschen weten echter niet, dat het geheim van de jeugd zoo eenvou dig en zoo gemakkelijk bereikbaar is. Toen ik mijn eerste baantje kreeg, ging Kay Francis verder, was dit werkelijk een sensatie voor mij. En elke nieuwe baan, die ik daarna had, was steeds wéér een sensatie voor mij. Ik heb altijd hard ge werkt, omdat dit mijn leven vulde. Maar zij staat hierin niet alleen. Mary Pickford kwam reeds als kind bij de film, en werd later, toenzij star was, zaken vrouw, terwijl zij nu aan het hoofd staat van een belangrijke filmonderneming. Zij behoort ook tot die vrouwen, die moeilijke en verantwoordelijke betrekkingen bekleed hebben. Mary, die juist weer opnieuw in het huwelijk is getreden met den tien jaar- jongeren Buddy Rogers, ziet er jonger uit dan haar man. Gloria Swanson is jarenlang dè ster ge weest, zh heeft geproduceerd en de hoofd rol in eigen films vertolkt. Zij was, even als Carole Lombard. Joan Crawford, Ma rion Davies, allen bekende mooie vrouwen, van haar prilste jeugd af werkzaam. Wij vroegen Kay Francis of zij veel rust noodig had en wat zij voor ontspanning deed. Zij lachte en zeide: Uitrusten? Daar in heb ik geen liefhebberij! Als ik vrij ben, doe ik aan alle soorten sport, zooals zwem men, tennissen en paardrijden; ook ga ik graag rustig in een hoekje zitten met een mooi boek. Alle belangrijke films en too- neelstukken ga ik zien, omdat ik mij dan niet alleen ontspan, maar omdat ik daar van ook leer. Wel vind ik het een ver eischte om den dag goed in te deelen, want bovenal moet één ding vermeden worden: verveling. En dat is iets, dat alle sterren begrepen hebben. Alle filmsterren houden er bij hun filmwerk hun eigen liefhebberijen op na. waarop zij zich met hart en ziel toeleggen. De een verzamelt, een ander schrijftof bemoeit zich met het huishouden. Ook zijn radio-uitzendingen een wel kome afleiding. Maar nu moeten de huis vrouwen niet denken, dat hun huishoude lijke bezigheden hieronder niet vallen. In tegendeel. zij hebben het zelfs heel wat gemakkelijker wat de eeuwige jeugd be treft. Verstandige vrouwen blijven jong, omdat zij zoo verstandig zijn haar leven leven te veraangenamen en het huishou den als een genoegen te beschouwen, waar bij nog komt, dat zij er steeds een mouw aan weten te passen om uit te gaan en haar sociale plichten te vervullen. Daar van heeft men de grootste voldoening. Verstandige vrouwen zijn gelukkige, be zige vrouwen. Deze vrouwen worden niet oud. omdat zij geen tijd hebben oud te worden!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9