RIJKSPENSIOEN VOV IEIDSCH DAGBLAD Eersfe Blad Donderdag t4 Januari 1937 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Vergadering afd. Leiden. Tot deze eerste vergadering, welke in het nieuwe jaar werd gehouden, behoorde zoo als jaarlijks het geval is. het voorlezen der jaarverslagen van secretaresse en penning- meesteresse. Hieruit noemen we de volgende punten: In de bestuurssamenstelling kwam geen verandering; het ledenaantal bleef zoo goed als constant', er werden 7 verga deringen en 7 excursies gemaakt, terwijl in Februari het 35-jarig bestaan der afdeeling werd gevierd. Op de vergaderingen werden 4 causerieën door eenige leden gehouden, terwijl 2 invitaties voor het bijwonen van lezingen van bevriende vereenigingen wer den ontvangen. De kas verheugde zich in een batig saldo, zoodat vol goeden moed het nieuwe vereenigingsjaar wordt inge gaan. Er volgde nu de verkiezing van een bestuurslid, wegens het periodiek aftreden van het lid den heer W. de Koning, die echter met algemeene stemmen werd her kozen. Na de pauze volgden de gebruikelijke demonstraties. Onder het microscoop zag men de prachtig gevormde kiezelzuur- schaaltjes der diatomeeën of kiezelalgen. Op tafel stond een meer dan 40 jaar oude Epiphyllum volop in bloei, de roode bloe men naar alle kanten sierlijk afhangend. Dan was er een groene specht aanwezig, die kort geleden dood in de duinen was aangetroffen en nu opgezet was. Er werd ook een doosje rondgegeven, dat van Java was meegebracht en dat gemaakt was van reukwortel, dat is de wortel van een grassoort, welke een aetherische olie bevat en bij bevochtiging een doordringen de geur afgeeft. Deze grassoort wordt wel het tempel gras genoemd, naar het feit, dat in de tem pels van Britsch-Indië bosjes van dezen reukwortel naast den ingang hangen. Groote bewondering wekte een kreeft, Nephraps narvegicus genaamd, wiens chitine-pantser met de prachtigste don kere en lichte oranje-tinten prijkte. Dit dier. dat aan de Noorsche kust zeer alge meen is, behoort in ons land tot de zeer greote zeldzaamheden en werd voor het eerst bekend op het eiland Ameland. Sindsdien zijn nog enkele exemplaren van andere vindplaats bekend geworden. Er waren ook nog prachtige photogra- phische opnamen van dieren, welke dr. Paul Wolff in de verschillende Duitsche diergaarden maakte en welke in het boek ,Aus zoölogischen Garten" waren ver zameld. Tot slot van deze geanimeerde vergade ring werd een reis naar Praag en Zakopane (Polen) gemaakt, vanwaar mooie photo's en aardige gidsjes tot een bezoek uit- noodigden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het Plan van den Arbeid in historisch en internationaal verband. Voor de afdeeling Lelden van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, dat even als het vorige jaar een serie lezingen organiseert over het Plan van den Arbeid, waarbij thans, na een jaar van actie voor dit werkvermimingsproject, uitgewerkt door het wetenschappelijk bureau van S.D.A.P. en N.V.V, voornamelijk de bespre kingen gericht zullen zijn, op wat in dat afgeloopen jaar aan resultaat is geboekt, sprak gisteravond in het Volksgebouw drs. J. S. Carmiggelt uit rs-Gravenhage over ..Het Plan van den Arbeid In historisch en Internationaal verband". Na een kort openingswoord van den af- deelingssecretarls, J. Wolfslag Jr., ving de inleider aan de socialistische bezwaren tegen het kapitalisme uiteen te zetten. Als zoodanig geldt vanaf den aanvangstijd der socialistische beweging ln de eerste plaats het feit. dat. als gevolg van de verschillen in koopkracht, de productie voor de koop krachtige vraag niet samenvalt met de be hoeften-productie Bovendien vertoont de economische ontwikkeling onder kapitalis tische verhoudingen een golfbeweging (conjunotuur), welke de volkswelvaart ten zeerste schaadt. Daarbij komt de verspil ling op maatschappelijk gebied door over bodige productie, veroorzaakt door ontbre ken van ordening. Voegen we hierbij de factor, dat het kapitalisme een machts orde Is. berustende op machtsverschillen, weer voortvloeiende uit bezltsverschli, dan komen we daardoor aan het vierledig pro bleem voor socialisten van alle richtingen nl.: bestrijding van de heerschende depres sies, voorkomen van een nieuwe conjunc tuurbeweging in de toekomst en ook van de economische structuur en tenslotte ver betering van de sociale structuur, waardoor benaderd kan worden een maatschappe lijke rechtsorde. Mogen deze problemen gelden voor alle socialisten, diepgaande meeningsverschil- len heerschen over een mogelijke oplos sing. die door het revolutionnalre deel wordt voorgesteld als bereikt te worden, door in de kapitalistische moeilijkheden aan te sturen op een sociale revolutie, v/elke de wereld, gezuiverd van het kapita lisme. het werkelijke socialisme zal schen ken. De reformisten willen zich echter in aepressietljden beperken tot een verdedi gende houding. In betere tilden dan verder gaan met den uitbouw en de vermeerdering van veroveringen. De plan-socialisten willen niet passief blijven in depressietijden, doch strijden voor een program van depressie-politiek, dat tegelijkertijd de crisisgevolgen be strijdt, bovendien het kapitalisme in socia listische richting hervormt. Ook het Plan van den Arbeid wil dit met volkomen legale middelen, met Instemming van de meer derheid. Spr. toont met tal van voorbeelden aan, dat ook het Plan dus niets van de oude eischen heeft laten vallen. Toezicht op rationalisatie en expansie, ordening en verdeeling van arbeid tusschen fabrieken (in de textielnijverheid b.v. bont- en wit- weverij). huurcommlssies, het zijn alle voorbeelden, die een duidelijk bewijs ervan geven. In een geheel nieuwen en beteren vorm wordt getracht een stuk socialisme te verwerkelijken. Sprekende over het internationaal ver band zet spreker den neergang van den vrijhandel, tevens de groote bezwaren van de zoo sterk opgevoerde beschermende handelspolitiek uiteen Saneering van den toestand zou bereikt worden door onder linge contracten echter op een basis van een vooraf aan te brengen binnenlandsch evenwicht Aangaande Duitschland stelt sur. vast, dat voorloooig weinig perspec tieven aanwezig zijn en Nederland zich meer met oelijkgeVpmde landen zal moe ten onderhouden, industrialiseerend zal moeten werken zonder daardoor op autarkie te willen aansturen. 5111 'Hngez Med.) Na deze met groote aandacht gevolgde uiteenzetting volgde nog een discussie. Met de mededeeling, dat mr. J. F. de Jongh op de volgende bijeenkomst de financiering. Industrialisatie en devaluatie zal behandelen, werd deze eerste cursus avond besloten. R.K. STAATSPARTIJ AFD. LEIDEN. De jaarvergadering. Gisteravond hield de R.K, Staatspartij afd. Leiden in een der bovenzalen van de Harmonie, haar jaarvergadering. Door ziekte van mr. E. J. M. H. Bolsius, hanteerde de heer Lombert dezen avond den voorzittershamer. Spr. memo reerde. de Jaarwisseling, waarmee een zoo belangrijk jaar op' politiek gebied z'n in trede beeft gedaan, een jaar tevens, dat vreugde schonk aan het geheele Neder- landsche volk. vreugde en ontroering over het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, jubelende vreugde en stille ont roering niet in het minst onder het Katho lieke volksdeel van ons land. Na dit openingswoord las de secretaris de notulen voor, welke zonder op- of aanmerkingen onveranderd werden goed gekeurd. Bij de mededeelingen kwam het 40 jarig bestaan der R.K. Staatspartij afd. Leiden aan de orde, welk jubileum reeds van het vorig jaar, 29 Dec. 1036, dateert. Als curiosi teit las da heer Lombert de notulen der oprichtingsvergadering voor. Hierna las de secretaris, de heer Horikx het jaarverslag voor. welk verslag getuigt van een nog steeds bloeiende activiteit ln de afdeeling Leiden. De aanwinst van 250 leden benevens 56 adsplrantleden ls hier van een sprekend bewijs. De voorzitter dankte den secretaris voor.dit keurjg ver zorgde verslag, waarna de penningmeester zijn finantieel overzicht uitbracht over 1936. Ook hij had van den voorzitter enkele woorden van dank ln ontvangst te riemen. Bij de verkiezing van 5 bestuursleden werden de heeren P. van Berge Henegou wen, mr. E. J. M. H. Bolsius, W. J. Kriek en J. A. M. van Oijen herkozen, terwijl de plaats van den heer Pollmann zal worden ingenomen door den heer Steph. Menken. De periodiek aftredende voorzitter, mr. E. J. M. H. Bolsius, werd in deze functie herkozen. Hierna zou de verkiezing plaats hebben van twee afgevaardigden en twee plaats vervangers naar de vergaderingen van de R.K. Kamer- en R.K. Statencentrale. Deze verkiezing werd in verband met reglemen taire aangelegenheden uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna had de aan wijzing plaats van drie kasnazleners, welke commissie zal worden gevormd door de heeren B. v. Noort, N. Vreeburg en Juf fermans. De volgende heeren werden ver volgens candldaat gesteld voor lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal H. J. Loerakker. Ud der Tweede Kamer te Haarlem; Dr. Schmutzer, Utrecht; mr, H. P. Marchant, oud minister van onder wijs; prof. dr. C. C. Berg, Lelden; E. J. L. Stumpel, lid der Tweede Kamer te Hoorn, terwijl door de vergadering aan deze lijst werden toegevoegd de heer W. F. Kriek (Lelden) en de heer de Boer uit Noordwijk, voorzitter van den onderwijzersbond St. Augustinus. Hierna bracht prof. dr. C. C. Berg verslag uit van de R.K. Kamer Centrale waarvoor de voorzitter hem dank zegde. Bij de rond vraag kwam een motie van den heer W. F. Kriek aan de orde, welke motie gericht was tegen de achterstelling van R.K ambtenaren op de departementen. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten deze motie bij de R.K. Kamer-Centrale ln te dienen. Een motie van den heer van Dijk werd aangehouden. Na een geanimeerde rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. LÉ-mST-TTT: .1 AETT*M - EK RgBARTüIT - VEREEN. „DE NATUURVRIEND". Openbare prouaganda-vergadering. Bovengenoemde vereemglng hield gis teravond ln ëdh uer zalen van Huize van Wijk, Hoogewnerd 168 een openbare pro- pagandavevgadering. 'Na het openings woord van den voorzitter, den heer W. Zwart, hield de heer T. Anceaux uit Rot terdam een lezing over het actueele on derwerp; „Verzorging en kweekwijze van Tropische visschen in het algemeen". Na een inleiding waarin spr. b.m. wees op de groote toename van Aquariumhouders en de uitbreiding van het aantal aquqria bij de reeds gevorderde liefhebbers behandelde spr. diverse soorten visschen en hun ver zorging, waarna spr. de kweekwijze van diverse Soorten behandelde. Om te gaan kweeken moet aldus spr. voorop staan de vraag: wordt de soort verbeterd en de kleur intenser?" Kweek daarom niet met onvolwassen dieren of slecht uitgegroeide. Vervolgens behandelde spr. de gedragin gen van de vlsschèn onderling alsmede het licht of zwaar beplanten van 't aqua rium naar gelang de soorten, die men daarin plaatst Gvmnocorymbus Sernetzl Boul (Rouw-Rlo) bijv., die het vorig jaar nas geïmporteerd zlin en tot de groep te- tra's behooren en uit Midden Amerika ko men. zetten hun eieren af ln een dicht be plant aquarium, dat aldus spr. niet te veel belicht mag zijn, doch Indien mogelijk, zoo geplaatst, moet worden dat voor een deel het zonlicht er door kan vallen De kleu ren vertoonen zich dan op hun mooist. In sterk belichte aquaria gaat deze vlsch veel op gel! rlo"s gelijken en zal niet tot voort planting komen. Hierna behandelde spr. de kweek van het nog voor kort geïmpor teerde vlschje, de Barbus tltteya Derantya- gala (Blauwstreep barbeel). Om deze dier tjes ln goede conditie te houden, kan men hen het beste plaatsen in een ruim aqua rium met een waterstand van 1520 C.M., slechts matige beplanting en een tempera tuur van 2227 gr. C. Daar het schaduw- dieren zijn. moeten deze ook weer niet te licht geplaatst worden. Zeer uivoerig be handelde spr. de „Hyphessodrycon innesl Myers en de Chrosamus Erytro gaster Ra- fin, om daarna over te gaan tot bespre king van de kweekwijze van meer alge meen voorkomende visschen. Maanvis- schen, indien een kwepkstel gevormd ls. kunnen In 'n jaar tijd gemakkelijk 23000 jongen voortbrengen. Tenslotte behandel de spr. den Invloed van het zonlicht op do e'eren en gaf verschillende aanwijzingen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. Een luid applaus beloonde deze zeer leerzame le zing, waarna de voorzitter spr. dank bracht voor zijn betoog Tenslotte gaf een der aan- sczigen zijn bevindingen over de West In- ciischc zoetwater garnaal ten beste. HETZIJ GROOT OF KLEIN, IEDEREEN EEN RAAD VAN ARBEID DOOR MIDDEL VAN DE 5109 (lngez. Med.) (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HANDELSREGISTER KAMER VAN ^OÖPHANDEL. Wijzigingen: Schlatmann's Confectie- en manufac- tuurhandel „de Faam", Oude Rijn 1, Leiden Opheffing filiaal: L. Veerstraat 36, Haar lem. Firma Kr. van Dijk, Zeesteeg 9 b, Katwijk a/Zee. Hooi- en stroorljderij. Wijziging uit geoefend bedrijf thans: handel in stroo, hooi en aardappelen; uitoefening van het boerenbedrijf. Geslaagd voor het examen boekhouden enz. „Vereeniglng van Leeraren in de Han delswetenschappen", de heeren O. Crab- bendam, Leiden; W. G. J. Muusse, .Leiden; H. G. de Ru. Leiden: N. Schouten, Lelden; allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerllngh Onneslaan 15, alhier. De wachtmeester H. Grondel van 't 6e Reg. Veld-artillerle alhier wordt op 1 Febr. a.s. gedetacheerd bij het le Reg. Veld Art. te Utrecht, teneinde aldaar een cursus te volgen voor den rang van Ópper-wacht meester -Instructeur. GEBOKFN: Hendrik Gerardus Jacobus, zn. van G. J. Ras en A. M. Weckwert Elisabeth Johanna, dr. van W. Zuiderduin en J. J. Loogman Margaretha Maria, dr. van J. den Hollander en E. Cavé Hendrik, zn. van F. Blljleven en G. v. Groningen Hul- bertje, dr. van W. Ros en N. v. d. Plas Zwaantje, dr. van A. Lepelaar en A. den Oude Willem, zn. van J. Vlanen en F. Duinkerken Nicolaas, zn. van N. Paauw en A. v. Klaveren Rudolf Petrus, zn. van G. W. de Zwart en M. Th. v. d. Meljden Marie Johannes, zn. van J. Baak en C. Landkroon. GEHUWD L. J. L. Aalbersberg, Jm. en A. Pouw, jd. J. v. Alphen. Jm. en M. P. Bchouten, jd. H. Kasteel, jm. en A. Oppenhuls, jd. P. G. Laterveer, jm. en A. v. d. Zanden, jd. A. J. v.d. Reyden, Jm. en A. M. Baumann, jd. J. de Ridder, Jm. en E. Kleijn, jd. OVERLEDEN: P. M. v. Heusden—v.. d. Velde, vr„ 64 j. J. v. Vliet, dr„ 16 J.D. Hanselaar, m., 56 j. A. Labordus, ongem. m„ 66 J. H. J. v. Oosten, ongeh. vr„ 86 j. Gisteravond omstreeks 7 uur zijn op den Morschweg twee z°sjarige meisjes te gen een rijdende auto opgeloopen, waar door een van her: G. B een wonde aan het voorhoofd bekwam en door den E H D r.aar het Academisch .Ziekenhuis, werd overgebracht. Het andere meisje. A v d. H kwam met een flinke buil en den schrik foort Nllkerk Putten, Harderwijk. Nun- Abonné R. te L. Het prlvé-adres van Lord Nuffield is ons niet bekend. T. de V. te K. Het adres van de Britsche legatie ls Hooge Westelnde 12, Den Haag. W. W. té L. Leiden, Utrecht, Amers- vrij. speet. 115 KM. Leiden 14-l-'37. VADERLANDSLIEFDE. Naar aanleiding van het door den hoer Breeveld ingezonden protest-stukje, be treffende mijn Ingezonden stuk van 12 Jan. >.1„ neem ik hiermede de vrijheid genoem den heer het volgende onder de aandacht te brengen ten einde mijn houding te rechtvaardigen. Ten eerste: dat ik mij niet bewust ben mij in mijn Ingezonden stuk aan „ver dachtmaking" te hebben schuldig ge maakt; Immers de waarheid van mijn woorden kan leder, die oogen in het hoofd heeft en zijn hersens gebruikt, controlee ren, zoodat hier geen sprake ls van be schuldiging zonder bewijs. Ten tweede: protesteer lk tegen de be wering van den heer Breeveld, dat lk de mentaliteit van het Ned. volk en de solda ten niet zou kennen Dit ls absoluut on juist, aangezien ik volgens afkomst en geboorte een ras-echte Nederlander ben en tot nu toe uitsluitend met Nederlanders omga. Voorts heeft de verzekering van den heer Breeveld, dat wij ons niet eerder „warm" voor iets maken dan het noodlg ls, ten opzichte van den militairen dienst geen zin, aangezien de menschen geoefend moe ten worden vóór er Iets aan de hand is. Met dus de zaak blauw-blauw te laten tot dat er oorlog uitbreekt, bereikt men niets anders dan dat men met een troep onge oefende militairen, die nog niet eens ln staat zijn een geweer te hanteeren. ten strijde trekt. Ten derde wilde lk de aandacht er op vestigen, dat de onleldlng tot soldaat geen jaar. zooals de heer Breeveld beweerde, doch slechts 51/; maand duurt, de opleiding tot onderofficier duurt 1 jaar. In verband met het. naar voren ge brachte bezwaar van flnancieelen aard, dat er verbonden is aan het nakomen van den dienstplicht, wil ik er op wijzen, dat vader landslievende menschen en dit verbeel den degenen, die lk ln mlin eerste stukje omschreven heb toch te zijn geen offer te groot moesten vinden om ln het heling van dat Vaderland te brengen; Ja dat zij in hun mentaliteit er een eer ln moesten stellen deel uit te mogen maken van de "weermacht. e Overigens is het offer in deze tijden van crisis en werkloosheid zoo groot niet meer als voorheen het geval was. Naar aanleiding van de vraag van den heer Breeveld of lk met „wettelijk gedwon gen" de dienstweigeraars dan wel de wette lijke regeling voor dienstplichtigen bedoel, ;maak ik genoemden heer er op attent, dat ik in mijn stukje geschreven heb over ..oranje-dragende vaderlandslievende lie den". Uit deze vraag concludeer ik tevens, dat de heer Breeveld het stukje niet aandach tig gelezen heeft, en er dus niet voldoende over kan oordeelen, hetgeen genoegzaam uit diverse punten blijkt. Ds heer Breeveld. voert aan: dat velen in de mobilisatie- jaren hun zaak en brood versneelden door in militairen dienst te gaan. Hii is zeker zoo naïef te veronderstellen, dat, deze men schen zonder dwang gingen? De landstor- mers maken daarop een uitzondering, doel? dit corps wordt in geval van oorlog bij de gewone troepen ingelijfd en heeft dus in dat geval precies dezelfde plichten als de niet-vrijwilllgers. Over het doel van ml.in Ingezonden stuk behoef ik mij niet. verder uit te laten, aan gezien dat een leder wel duidelijk zal zijn. ook den hec Breeveld. doch slechts na aandachtige lezing ervan M. C. SCHOUTEN, Hyacinthenstr. 29. De 30-jarige kantoorbediende P. S. uit Hedel werd wegens brandstichting veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De elsch was een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden. DE MISDRIJVEN TE HEDEL. Vonnissen van de Bossche rechtbank. De rechtbank te Den Bosch heeft heden vonnis gewezen in de zaken van de ver dachten, die zich hebben schuldig gemaakt aan verschillende misdrijven, gepleegd onder de gemeente Hedel. Ds zaak van den 28-jarigen bakker M. A. A. van S.. wonende in oen Bosch en thans gedetineerd, die terecht staat wegens brandstichting, ls door de rechtbank terug gewezen naar den rechtercommissaris ten einde een onderzoek te doen Instellen naar zijn geestvermogens. Tegen van S. was acht jaren gevangenisstraf geëischt. De zaak van den 47-Jarigen petroleum- venter M. Q. en van diens 43-jarige vrouw P. van der B„ wonende te Hedel, die zich eveneens wegens brandstichting hebben te verantwoorden, is door de rechtbank voor- loopig geschorst, totdat het onderzoek naar de geestvermogens van Van S. zal zijn ge ëindigd. De 22-Jarige manufacturler B. S uit Hedel, thans gedetineerd, werd wegens brandstichting veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. Dezelfde verdachte Is wegens diefstal ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De 33-jarige kapper C. H. V. is wegens medeplichtigheid aan diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. De verdachte werd boven dien wegens brandstichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De eisch was acht maanden gevangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. De student P., die op 29 Aug. van het vorig jaar te Wassenaar een auto bestuur de, wilde onderweg de benzinetank bijvul len en begaf zich daartoe naar een laad- station, waar de expediteur van V. uit Leiden zich met de bijvulling van den tank belastte. Hij deed dit evenwel terwijl de motor nog liep en daar de tank zich onder de autokap bevond en de gevraagde hoe veelheid van 30 L. te groot bleek, vloeide op een gegeven oogenblik de benzine over, met het gevolg dat deze, waarschijnlijk door het vonken van de bougie, vlam vatte en de wagen geheel in vlammen opging. Men slaagde er nog ln deze een eind ver der te duwen waardoor het vlam vatten van de ln het station aanwezige brandbare stoffen kon worden voorkomen. P. en van V. hadden zich te verant woorden wegens overtreding van art. 158 W. van S. Eerstgenoemde beweerde niet te hebben geweten, dat er gevaar kon ont staan, terwijl van V. zelde, dat hij plotse ling verrast werd door het overloopen van de tank Het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, betoogde, dat de verdachten beiden schuld hebben en op hoogst roekc- looze wijze zijn te werk gegaan, daar zich ln het laadstation brandbare stoffen be vonden en op zeer korten afstand een café stond, zoodat er gevaar voor goederen ont stond. Rekening houdend met de omstan digheden vorderde de officier tegen ieder der verdachten een geldboete van f. 50.— subs. 25 dagen. Uitspraak 28 Januari a.s. OVERTREDING VAN DE CRISIS- ZUIVELWET. Een lacune in de wet. In hooger beroep is heden voor de Haag- sche Rechtbank behandeld de reeds eenige keeren uitgestelde zaak tegen J. D„ slager te Woubrugge, die door den Kantonrechter te Alphen aan den Rijn was veroordeeld lot f.75 boete subs 25 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Crisls-Zuivel- wet 1932 en de daarop steunende uitvoe ringsbesluiten enz. Verdachte had n.l. blij kens de dagvaarding in Maart 1935 ln een pan voorhanden gehad een hoeveelheid van ongeveer 6 KG. eetbaar gesmolten dier lijk vet. een vet, dat Ingevolge art, 1 sub 4 van de Crlsis-Zuivelwet 1932 als „ander spijsvet" is aangewezen, terwijl die waar niet was verpakt en derhalve niet op de ln art. 5 lid 2 van het nieuwe Crisls-Zui- velbesluit II 1932 voorgeschreven wijze van met krachtens artikel 8 van voornoemde Crisls-Zuivelwet vastgesteld merk was voorzien. De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. L. Weljl, advocaat te Lelden, wees er o.a.op dat de Orisis-Zuivelwet 1932 ner gens voorschrijft, dat het vet verpakt moet zijn. Strafbaar is slechts ingevolge art. 4 sub. 2 het voorhanden hebben van „andere spljsvetten", waarvan de verpakking niet ls voorzien van het door den Minister vastgesteld merk. Het vet, waar het hier om gaat. was echter in het geheel niet verpakt, dus behoefde dit ook niet te zijn voorzien van het voorgeschreven merk. Mr. Weijl achtte op grond hiervan het ten laste gelegde niet strafbaar en vroeg derhalve ontslag van rechtsvervolging. Mocht, zoo zeide pleiter, onverhoopt de Rechtbank toch meenen een straf te moe ten opleggen, dan verzocht hij een zeer lichte geldboete, omdat mag worden aan genomen, als behandeling van deze zaak niet eenige keeren was uitgesteld geweest, verdachte vermoedelijk onder het gratie- besluit zou zijn gevallen. De Rechtbank bepaalde hierna de uit spraak op 28 Januari a.s. rOGING TOT MOORD OP EEN VROUW. Vier j'aar gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan de 25-jarige L. van R., los werkman, gedetineerd, beschuldigd van poging tot moord op de 35-iarige vrouw W. J„ met wie hij eenigen tijd had samenge woond. De vrouw had echter een eind aan de verhouding gemaakt en dit was voor van R. aanleiding het plan uit te broeden haar te dooden. Op 13 Nov. 1.1. verborg hij zich in haar woning in de Vrouw Jannestraat en toen de vrouw thuiskwam viel hij haar met een geopend scheermes aan. Hij verwondde haar aan het achterhoofd, maar de vrouw wist te ontkomen. Ook een vriend, die haar te hulp kwam, kreeg van Van R. eenige sneden in het gelaat. Het O. M.. waargenomen door mr. F. M. Wilbrennink eischte vier jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. R. Zielemati, pleitte clementie. Uitspraak 28 Januari. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen mr. J. H. K. uit Wassenaar, die te recht heelt gestaan in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Haar lem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f. 6, subs. 3 dagen hechtenis en een geldboete van f. 4 subsidiair 2 dagen hechtenis, wegens het te veel links houden met zijn auto onder de gemeente Bloe- mendaal, toen hij werd Ingehaald door de motorpolitie daar ter plaatse en deze ver hinderd had te kunnen passeeren. Bovendien had verdachte te veel links (ereden, toen hii de Mollaan te Bloemen- daal wilde Inrijden. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis en de rechtbank sloot zich daarbij aan. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2