BUITENLAND De strijd in Spanje Uitnoodiging tot bezoek aan Marokko AKKERTJES CEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 14 Januari 1937 Artilleriegevecht bij Madrid. Schepen aangehouden Iedereen is welkom De Rio-Tintomijnen aan Duitschland verkocht DE ALGEMEENE TOESTAND Bcrlijnsche indruk over de rede van Eden, Ciano naar Londen? Fransch-Duitsche economische besprekingen op til - Het lot der politieke vluchtelingen. In politieke kringen te Berlijn juicht men den wil tot samenwerking, welken Eden in zijn rede van gisteren tot uiting heeft gebracht, oprecht toe. Men hoort gaarne dat Engeland den kring zijner vrienden en medewerkers zoo ruim moge lijk wil trekken, aangezien Duitschland eveneens samenwerking met alle vredelie vende volken wenscht en met name ook met Engeland. Wat den door Eden geuiten wensch om trent opheffing der internationale econo mische slagboomen betreft, wordt te Ber lijn opgemerkt dat men van Duitschen kant steeds weer heeft getracht een der- gelijken gang van zaken te bevorderen. Dat Duitschland zich, ondanks dit streven, op economisch gebied in een moeilijken toestand bevindt, valt niet te ontkennen. De opmerking van Eden dat oorlogen steeds een ramp zijn. strookt met eendoor den Leider herhaaldelijk uitgesproken be ginsel. Ook in Duitschland is men van meening, dat wapeningen niet tot het ge luk der volken bijdragen. Daarom heeft de Leider meermalen door practische en snel te verwezenlijken voorstellen een zoo laag mogelijke internationale wapening geopperd. Aan zijn aanbiedingen is helaas geen gevolg gegeven zoodat Duitschland evenals Eden zulks voor Engeland heeft verzekerd gedwongen was in het be lang van den Europeesehen vrede voor een ..wapeningsvereffening" en voor zijn eigen veiligheid te zorgen. Ofschoon in welingelichte Italiaansche kringen nog niets bekend is over het voor nemen. dat aan den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Ciano wordt toegeschreven, om een reis naar Londen te maken, acht men een dergelijke mogelijkheid niet uitgesloten. In dezelfde kringen voegt men hieraan toe. dat een reis van minister Ciano naar Londen na het Engelsch-Italiaansche gentlemen's agreement geenszins een onverwachte ge beurtenis zou zijn. De Fransche ambassadeur te Ber lijn, Francois Poncet. heeft, naar in goedingelichte kringen verluidt, met de bevoegde instanties te Parijs bespre kingen gehad over Duitsch-Fransche economische aangelegenheden. Bij zijn onderhoud met den minister van Han del zou vooral de kwestie der clearing zijn besproken. De „Journal Industrielle" meent te weten, dat de minister van Handel na een bespreking met den Franschen ambassadeur besloten zou zijn in een betrekkelijk naaste toekomst bespre kingen met de Duitsche regeering in te leiden om de kwestie van het han delsverkeer tusschen de beide landen op te helderen. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk de volgende maand worden gehouden. Mevrouw Tabouis deelt in de ..Oeuvre" mede te hebben vernomen, dat minis ter-president Leon Blum tijdens de re devoering, welke hij op 24 Januari te Lyon zal uitspreken, zal aankondigen, dat binnenkort met Duitschland eco nomische onderhandelingen zullen be ginnen zonder dat te voren politieke voorwaarden zullen worden gesteld. In de eerste plaats zal overeenstem ming worden gezocht op economisch en financieel gebied. Pas daarna zullen politieke kwesties aan de orde worden gesteld. In een vergadering van het Noorsche Geografisch Genootschap te Oslo. heeft Michael Hansson.' de leider van het Nan- senbureau te Genève, het vraagstuk der politieke vluchtelingen besproken. De ko ning van Noorwegen en minister Koth wa ren daarbij aanwezig. Hansson schatte het aantal politieke vluchtelingen op 700.000 a 800.000. Na de politieke, sociale en financieele moeilijk heden van het Nansen-bureau uiteen te hebben gezet, drong spr. er op aan, dat de vluchtelingen niet aan hun lot zullen worden overgelaten, wanneer overeenkom stig de beslissing van den Volkenbond, het Nansen-bureau einde 1938 zal worden ge liquideerd. De bond moet erkennen, dat zij verplicht is de vluchtelingen te bescher men, zoowel in politiek als in wettelijk op zicht. Het is duidelijk, dat het vraagstuk niet voor einde 1938 kan worden opgelost en als het secretariaat van den Bond zich niet in staat acht een doeltreffende be scherming in te stellen, dan moet het werk van het Nansen-bureau worden toever trouwd aan een andere organisatie. Dit voorstel van Hansson werd gesteund door minister Koht en den voorzitter van de Storting. Hambro. BELGIË. Het dreigende mijnconflict - Algemeene staking op 18 Januari? Terwijl de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over de invoe ring van de 45-urige werkweek ln de mij nen gevoerd werden, is de toestand plot seling verscherpt na de vergadering van het Nationale Comité van socialistische mijnwerkers. Dit comité nam een motie aan, waarin ernstige bezwaren gemaakt worden tegen de ontworpen inbreuken op den werkdag van 7'/i uur en waarin er aan wordt herinnerd, dat de laatste ter mijn voor het tot stand komen van een overeenkomst bepaald is op 15 Januari, terwijl in geval van mislukking der on derhandelingen de algemeene staking op 18 Januari zou worden afgekondigd. De christelijke mijnwerkerscentrale daarentegen heeft de voorstellen der re geering aanvaard. In verband met den toestand is de vergadering van de natio nale mijncommissie verdaagd. De torpedojager ..Kersaint" is met het stoffelijk overschot van den vermoorden Belgische baron de Borchgrave aan boord te Toulon aangekomen. O De toestand rondom Madrid is gisteren r.iet gewijzigd. Het kanon heeft den ge- heelen morgen gezwegen, terwijl opnieuw een dikke mist. die de operaties belem mert. over het front is komen hangen. Tegen drie uur werd het kanongebulder weer hoorbaar in de Zuidwestelijke stads wijk uit de richting Casa del Campo. Dc verdedigingsraad van Madrid publiceerde een communiqué, waarin wordt meegedeeld, dat gisternacht een hevig artillerie-gevecht werd geleverd aan het geheele front voor Madrid. Een oorlogsschip der nationalisten heeft het strand bij Valencia gebombardeerd Het vuur werd beantwoord door een oorlogs schip der regeering, de „Laya". Het bom bardement eischte 9 dooden en 12 gewon den, allen burgers. Engelsch schip aangehouden. Het Engelsche s.s. „Bramhill", dat on derweg was naar Barcelona met een lading verschillende goederen, is door kleine oor logsschepen der nationalisten des nachts in de straat van Gibraltar aangehouden. Na een ondervraging van den gezagvoerder stonden de nationalisten hem toe zijn reis voort te zetten Korten tijd later is de „Bramhill" in Gibraltar binnengeloopen. Het incident met de „Bramhill" kon spoedig geregeld worden door de aanwe zigheid van den Britschen kruiser „Sussex" in de straat van Gibraltar. Volgens in offi- cieele kringen ontvangen inlichtingen ver scheen dit oorlogsschip op het oogenblik, dat de .Larache". het oorlogsvaartuig der rechtschen, de lading van de „Bramhill" wilde gaan onderzoeken. Het Spaansche vaartuig verwijderde zich onmiddellijk. De gezagvoerder van de „Sussex" overtuigde zich er van, dat de „Bramhill" geen wa pens, munitie of ander oorlogstuig aan boord had. Ook het Noorsche stoomschip „Hille" is door de oorlogsschepen der nationalisten doorzocht. Er werd echter geen enkel ka nonschot gelost. De „Hille" kon later haar reis naar de baven van bestemming. Re- quejada, voortzetten. De bemanning van d- „Aragon", het schip der regeerT dat onlangs door een Duitsch oorlogssch.p in beslag is genomen, zou te Malaga aan land gezet zijn. Tegenstand bij Malaga? Alle beschikbare strijdkrachten der na tionalisten uit de steden La Linea en San Roque, aangevuld met vrijwilligers, zijn :n der haast naar het front van Estepona gezonden, waar de rechtsche troepen bij hun offensief tegen Malaga op grooten tegenstand zouden zljr. gestuit. Autobussen en vrachtauto's werden in beslag genomen voor het vervoer der soldaten. Volgens een te Gibraltar ontvangen bericht, hebben de regeeringstroepen een krachtigen tegen aanval ingeleid van Estepona uit. Zij zou den oprukken in het tot dusverre door de nationalisten bezette gebied. De Duitsche kruiser „Carlsruhe" is gis termorgen te Tanger binnengeloopen. Uit betrouwbare bron werd te Gibraltar vernomen, dat meer dan 300 stukken veld geschut. naar men gelooft van buiten- landsch fabrikaat, van Ceuta naar Alge- ciras zijn overgebracht. Vrijwilligers uit Amerika naar Spanje. Een lid van de socialistische partij heeft tegenover den correspondent van Havas verklaard, dat in den loop van deze maand verscheidene honderden vrijwilligers naar Spanje zullen vertrekken, teneinde dienst te nemen bij de internationale brigade van de roode regeering te Valencia Hij gaf geen nauwkeurige getallen, maar verklaarde, dat de socialistische partij ernaar streeft. he.t cijfer 500 te bereiken en financieelen steun zou verleenen aan de vrijwilligers. De naar Spanje vertrekkende Amerika nen zullen dit doen als onafhankelijke burgers en zullen niet meer kunnen rekenen op de bescherming van de Amerikaansche regeering. Zij zullen worden ondergebracht in een trainingskamp in de Oostelijke pro vincies in Spanje, alvorens naar het front te vertrekken. Het betreft vooral technici, die de partijzaak zijn toegedaan. Groot offensief op komst? Volgens mededeelingen van de zich in handen van de nationalisten bevindende radiostations worden op het Malagafront toebereidselen gemaakt voor een beslissend offensief van de nationalistische strijd krachten. Generaal Franco heeft daar de laatste dagen ongeveer tien duizend Marok kanen geconcentreerd. DUITSCHLAND. Feest in liet Saargebied - Twee jaar bij Duitschland Goede tijd voor Krupp. In het geheele Saargebied heeft men gisteren den tweeden verjaardag van de aanhechting bij Duitschland gevierd. Op een groote betooging te Voelkllngen voerde gouwleider Buerckel het woord. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van hetgeen de Duitsche regeering heeft ge daan ter bestrijding van de werkloosheid in het Saargebied. wijdde hij woorden aan het. twistgeschrijf tusschen Frankrijk en Duitschland naar aanleiding van het Spaansche vraagstuk. Hij zelde, dat vol gens het woord van den „Fuehrer" na de oplossing van het Saarvraagstuk er geen aanleiding voor 'n conflict tusschen Frank rijk en Duitschland bestond. „Hoe is echter het feit, dat de zender van Straatsburg thans nog in handen is der emigranten, in overeenstemming te brengen met een ernstig streven naar den vrede?" Wij la te ons het geloof aan den vrede niet ont nemen. omdat het Fransche volk ons nog altijd sterker toeschijnt dan de wil van Moskou, dit volk en alle andere in het ver derf te storten", aldus Buerckel. Vice-admiraal Courtney van het Engel sche luchtleger zal binnenkort naar Ber lijn vertrekken, vergezeld door de officie ren van zijn generalen staf. Het gaat hier om een tegenbezoek voor dat van gene raal Mllch, verleden jaar, aan Londen. De staalfabrieken van Krupp keeren dit jaar een dividend uit van 4*/.. Het is voor het eerst in 20 jaar dat deze wapenfabriek een dividend uitkeert, FRANKRIJK. Rijssel hervat het werk. Fransche minister in Algiers. De ingenieurs en meesterknechts hebben na een onderhoud met den prefect van het departement van het Noorden verklaard, dat zij besloten hebben hedenochtend het werk te hervatten. Zij willen de gezinnen der arbeiders niet langer laten lijden onder den toestand. De minister van Marine, Gasnier du Pare heeft bezoeken gebracht aan de verschil lende defensieorganen der marine in Algiers. Aan boord van den kruiser Colbert is hij naar Oran vertrokken. De Italiaansche minister van pers en pro paganda, Dino Alfieri is te Parijs aange komen in zijn kwaliteit van voorzitter der Internationale Confederati van schrijvers en toondichters ter gelegenheid van de stichting der Fransche federatie van auteursbonder.. Minister Jean Zay heeft, een dejeuner aangeboden. Hij wees in een rede o.m. op de eeuwenoude gemeenschappelijkheid van opvattingen tusschen Frankrijk en Italië aangaande alle artistieke, juridische en wetenschappelijke problemen en bracht 'n toast uit op de intellectueele broederschap tusschen Frankrijk en Italië. Minister Al fieri wees op de groote bijdrage, die door de Fransche denkers en kunstenaars gele verd is aan het prestige van Frankrijk in de geheele wereld. Voorts stelde hij de eul- tureele uitwisseling in het licht, die tus schen Italië en Frankrijk een oude tradi tie en een levende werkelijkheid is. ENGELAND. Kabinetsraad te Londen Britsche officieren naar Egypte Engelsche vlootmanoeuvres Waarschuwing van Milne. Gistermoi-gen is te Londen het kabinet voor den eersten keer smds het Kerstreces bijeengekomen. Het kabinet heeft problemen van bin- nenLandsch politieken aard behandeld, welke van buitengewoon belang zijn en die a.s. Dinsdag bij het bijeenkomen van het parlement aan de orde zullen worden gesteld. Hiertoe behoort'n de kwestie der financiering van de herbewapening, welke volgens de opvattingen ln de City zal ge schieden door middel van een leening, welke, naar men gelooft, binnenkort zal worden uitgegeven, doch waaromtrent ver der geen bijzonderheden bekend zijn. De herbewapening zelve en vooral de aanzienlijke moeilijkheden, welke de mili taire autoriteiten ontmoeten bij de wer ving van vrijwilligers voor de landsverde diging. Het tempo van den vliegtuigbouw is eveneens een punt, dat de aandacht der regeering vraagt. Verder zal de civiele lijst moeten worden vastgesteld voor Koning George VI, waarbij de kwestie van de uit- keering aan den Hertog van Windsor een belangrijke aangelegenheid zal zijn met het oog op de geruchten volgens welke de Labourpartij zich tegen een persoonlijke uitkeering aan den Hertog zou verzetten. Te Cairo is een delegatie van Engelsche officieren aangekomen, die als raadslieden zullen werkzaam zijn bij de hervorming van het Egyptische leger, in overeenstem ming met het verdrag tusschen Engeland en Egypte. Volgens de bestaande plannen zal de infanterie worden uitgebreid van 10.000 man tot 20.000 man en naar Britsch model gemoderniseerd worden. De lucht macht, die op het oogenblik bestaat uit 31 toestellen, moet in 1941 over 100 vliegtui gen beschikken. Het Atheensche telegraafagentschap deelt mede, dat de Engelsche Middelland- sche Zee vloot, die de grootste eenheden omvat, manoeuvres zal houden in de Ionische zee en bezoeken zal brengen aan de Grieksche havens, om te beginnen aan Korfoe, waar de Engelsche schepen 21 Januari zullen aankomen. Volgens een bericht uit Singapore zullen ook daar binnenkort manoeuvres van de Britsche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht gehouden worden. Officieel wordt medegedeeld, dat het de bedoeling is, de verdedigingswerken van de vlootbasis te toetsen en den oorlogsschepen de gelegen heid tot aanvalsoefcningen te verschaffen. Aan de oefeningen wordt o.m. deelgenomen door 26 eenheden van de Britsche vloot ln het verre Oosten en door verscheidene eskaders vliegtuigen uit Irak. Radio-Sevilla heeft gisteren in een uitzending in de Fransche taal alle vreemdelingen op hartelijke wijze uit- genoodigd een bezoek te komen bren gen aan de Spaansche zone van Ma rokko en zich rekenschap te geven van de onjuistheid der geruchten over het ontschepen van Duitschers en vreem delingen van welke nationaliteit ver der ook. De plaatsvervangende hooge commissa ris voor Spaansch Marokko, kolonel Beig- beder. heeft thans dezelfde uitnoodiging gericht tot den Britschen consul te Te- toean als gericht is tot Frankrijk, waar door ook de Britsche autoriteiten ln staat zullen worden gesteld in Spaansch Ma rokko een onderzoek in te stellen naar de activiteit der Duitschers. Sprekende voor de radio heeft ook Queipo de Llano de berichten omtrent de verster kingen in de zone van Ceuta tegengespro ken met de verklaring dat Spanje niet voornemens is met andere landen oorlog te voeren, en dat het voldoende ls. dat het er een voert met de marxisten. Ceuta be hoeft niet versterkt te worden. De gene raal sprak eveneens het bericht tegen, dat Melilla een Duitsche stad is geworden. Hij voegde hieraan nog toe. dat Franco in een officieele nota heeft verklaard, dat geen Duitsche troepen in Marokko zijn ont scheept. Deze berichten zijn manoeuvres der linkschen. die de internationale be trekkingen willen vertroebelen. Iedereen weet, dat de toegang tot Spaansch Ma rokko voor alle buitenlanders vrij ls en zij die dat willen, kunnen zich erheen bege ven om de onjuistheid dezer berichten te controleeren. De Britsche torpedojager „Vanoc" is naar Ceuta vertrokken, waar de offi cieren aan land zullen gaan om een inspectiereis door Spaansch Marokko te maken en zich op de hoogte te stel len van de activiteit der nationalisten. Zij zullen per auto een reis door Ma rokko maken en hiervoor een vrijge leide krijgen, zoodat zij op geen enkele wijze in hun bewegingen worden ge hinderd. De Rio Tinto mijnen. De Britsche regecring is thans bezig met het bestudeeren van de inlichtin gen, die haar verstrekt zijn door twee Britsche mijnbouwmaatschappijen in Spanje, n.l. de Rio Tinto en de Tarsis zwavel- en kopermijnbouwmaatschap pij. Deze inlichtingen toonen aan, dat de opbrengst der mijnen gerequireerd is door generaal Franco en verkocht is aan Duitschland. De maatschappijen vreezen, dat wan neer zij de werkzaamheden staken de mij nen onteigend zullen worden. Zij ontvan gen een betaling van 42 pesetas per pond sterling, terwijl de z.g. „black rate" voor pesetas bijna 100 per pond is. De maat schappijen hebben de Britsche regeering niet gevraagd eenigerlei actie te onder nemen. noch is het waarschijnlijk dat En geland den eersten tijd tot een actie zal overgaan. De geheele toestand wordt ech ter nauwkeurig ln het oog gehouden. Amerikaansche vrijwilligers. Een lid van de Amerikaansche socialis tische partij heeft te New-York tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat ln den loop van deze maand verschei dene honderden vrijwilligers naar Spanje zullen vertrekken, teneinde dienst te ne men bij de internationale brigade van de regeering te Valencia. Hij gaf geen nauw keurige getallen, maar verklaarde, dat de socialistische partij er naar streeft het cijfer 500 te bereiken en financieelen steun zou verleenen aan de vrijwilligers. De naar Spanje vertrekkende Amerikanen zullen dit doen als onafhankelijke burgers en zullen niet meer kunnen rekenen op de bescherming van de Amerikaansche re geering. Zij zullen worden ondergebracht in een trainingskamp in de Oostelijke pro vincies in Spanje alvorens naar het front te vertrekken. Het betreft vooral technici, die de partijzaak zijn toegedaan. Frankrijk en de vrijwilligers. De Fransche Kamercommissie heeft be sloten de behandeling van het wetsont werp van Jean Desbonds uit te stellen in afwachting van het regeeringsontwerp.dat eveneens betrekking zal hebben op de kwestie van de vrijwillige dienstneming ia Spanje. Gistermiddag ls de eerste Iersche am bulance, die de troepen van generaal Franco zal vergezellen, via Liverpool ver trokken. De ambulance is georganiseerd door het Iersche Christenfront. Generaal O'Duffy. die kort geleden uit Spanje is teruggekeerd, verklaarde aan de pers, dat behalve de Ieren geen enkel regiment bui tenlandsche infanterie aan de zijde van Franco strijdt. Het Portugeesche antwoord. De Engelsche regeering heeft van haar ambassadeur te Lissabon een samenvat ting ontvangen van het antwoord, dat door de Portugeesche regeering gegeven is ten aanzien van de niet-inmenglngspro- blemen. Ofschoon diplomatieke kringen geen nauwkeurige aanwijzingen verstrekken over den inhoud, verklaart zij toch thans reeds, dat dit antwoord zeer bevredigend is en nuttig moet bijdragen tot een succes van de loopende onderhandelingen. Men hoopt, dat de regeeringen te Rome en Berlijn ln denzelfden zin zullen antwoor den, maar uit deze beide hoofdsteden heeft men nog geen enkel bericht hierover ont vangen. „Uw land is in gevaar. Sommigen zeggen dat wij vijf jaar den tijd heb ben om ons voor te bereiden. Ik zou mij een optimist vinden wanneer ik zeide, dat wij van nu af nog 5 maan den den tijd hebben". Deze waarschuwende woorden werden gisteravond gesproken door veldmaarschalk Milne, den voormaligen chef van den Rijksstaf, op een diner ter ondersteuning van de recruteeringsactie in Londen en Middlesex. „De tijd is gekomen om de landsjeugd te oefenen, zoodat zij gereed zijn voor den grootste van alle diensten, den landsdienst". ITALIË Hartelijke begroeting van Goering te Rome. De Paus verlaat het bed. De Duitsche ministerpresident Goering is gisteravond te Rome aangekomen. Ter be groeting waren aanwezig Mussolini, de Minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano en tal van hooge autoriteiten. De ontmoeting tusschen den Duce en Goering die vergezeld is van zijn kabinets chef en verscheidene andere functionaris sen. was zeer hartelijk. Z. H. de Paus heeft gistermiddag voor 't eerst het bed weer eenige uren kunnen ver laten. Hij begaf zich eerst naar zijn parti culiere kapel en vervolgens naar de groote zaal van zijn vertrekken, waar in het ver volg de audiënties zullen worden gehouden. De paus ontving hier een aantal familie leden. die zeer verheugd waren hem te zien. SOVJET-RUSLAND. De begrooting eenstemmig aangenomen. De Sovjet-regeering heeft eenstemmig de begrooting voor 1937 aangenomen- Zij toont een batig saldo van 1.571 mil- lioen roebel. De uitgaven bedragen 97.119 millioen roebel, waarvan ongeveer een vijfde bestemd is voor het leger. CHILI. De regeering afgetreden. Alle ministers hebben ontslag genomen om den president der republiek volledige vrij heid te geven de regeering te recon- strueeren. Do koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit. De siekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten meti Volgens recept van Apotheker Dumonft AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent 4955 flngez. Med.) VEREENIGDE STATEN. De staking bij de General Motors. Thans 140.000 stakers. De Gouverneur van den staat Michigan. Murphy, heeft medegedeeld, dat de Ge neral Motors Corporation en de vakver- eeniging van werklieden in de automo bielindustrie erin hebben toegestemd af gevaardigden te zenden, teneinde een op lossing te vinden van de staking, waarbij thans 140.000 man ln 18 staten betrokken zijn. Twaalfhonderd manschappen van de Na tionale Garde, met inbegrip van infante risten, cavalleristen en artilleristen, heb ben hun bivak te Flint opgeslagen, terwij' 1300 man zich gereed houden, om zich op het eerste sein bij hen te voegen. Thans is ook te St. Louis in Missouri een fabrie' der maatschappij gesloten, nadat 1500 ar beiders de staking hadden afgekondigd. Men heeft nog steeds niets vernomen van het vliegtuig, dat bij Minatlan is verdwe nen. Tot de zes passagiers, die als verloren worden beschouwd, behooren een Britse" onderdaan en de Zweed Nils Lindstrom. Het ministerie van luchtvaart ntelnj voorts, dat drie personen om het leven zU" gekomen bij een ongeluk met een toeste' van de Compania Aeronautica. 4—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12