Nieuwe stappen inzake de vrijwilligersvoor Spanje BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 11 Januari 1937 De successen der nationalisten voor Madrid DAT ZIJN ROGGEBROOD-BENGELS! FAILLISSEMENTEN THIJS IJS EN DE BOOZE KABOUTER Nadat Zaterdag te Londen nog een ver gadering had plaats gehad van de daar aanwezige ministers, is door Eden hard gewerkt voor nieuwe stappen inzake de vrijwilligerskwestie en gisteren is hij daar mede gereed gekomen. De Britsche regeering heeft aan haar diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs, Rome, Berlijn, Lissabon en Moskou instruc ties gezonden om vandaag bij de regeerin gen in de genoemde hoofdsteden nieuwe diplomatieke stappen te ondernemen ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje. blijkens deze instructies stelt de Britsche regeering voor, het plan der non-interventiecommissie inzake het uitoefenen van toezicht op de havens en grenzen van Spanje uit te breiden in dien zin, dat eveneens toezicht wordt wordt uitgeoefend op de aankomst van vrijwilligers, militair personeel en oor logsmateriaal. De Britsche regeering is bereid met spoed alle voorstellen te overwegen, welke be oogen de instelling van een stelsel van strenge controle op de aankomst in Spanje van alles wat dient om de strijdende par tijen te steunen, alsook alle gedetailleer de voorstellen voor het uitoefenen van toe zicht op andere vormen van indirecte in terventie. Intusschen wordt in de nota voorgesteld, dat iedere regeering voor wat haar grond gebied betreft, maatregelen neemt om het vertrek van vrijwilligers en militair perso neel naar Spanje te verbieden. Tenslotte wordt in de nota nog mede gedeeld dat de Britsche regeering ter ken nis van het publiek heeft gebracht, dat het krachtens de „Foreign Enlistment Act" aan Britsche onderdanen verboden is, in vreemden krijgsdienst te treden. De Fransche regeering heeft reeds haar instemming betuigd met de nieuwe stap pen, die de Britsche regeering heeft geno men met betrekking tot het vraagstuk der non-interventie in Spanje. Zij heeft de Britsche regeering medege deeld, dat zij na hiertoe door het parle ment te zijn gemachtigd, bereid is op den datum waarover door de betrokken regee ringen overeenstemming mocht worden be reikt, direct alle maatregelen van kracht te doen zijn welke beoogen, het vertrek van vrijwilligers te beletten. Een 25-tal leden van de Engelsche on afhankelijke Labourpartij zijn Intusschen nog naar Spanje vertrokken, waar zij aan de zijde der regeerlngstroepen willen strij den Een der organisatoren van de expe ditie verklaarde, dat allen vrijwilligers zijn. Zij hebben geen familie waarvoor zij moeten zorgen en zij zullen geen soldij ont vangen, sommigen betalen zelfs persoonlijk hun reiskosten. De meesten hebben in den grooten oorlog gestreden. Het wachten is dus nu weer op de reac tie te Berlijn, Rome en Moskou. Hitler is van Berchtesgaden te Berlijn teruggekeerd. Geruchten over Duitsche oneenigheid. Er loopen hardnekkige geruchten over groote oneenigheid in de Duitsche leger en marine-leiding. Daarover verluidt: Op 31 December j.l. werd admiraal Foer- ster, de commandant van de Duitsche Bal- tlsche vloot, officieel op pensioen gesteld. Het gerucht deed toen onmiddellijk de ronde in Berlijn, dat Foerster geweigerd had, de Duitsche vloot aan de Spaansche kusten te mengen in 'n actie, die de ern stigste consequenties kon hebben. Admiraal Carls, die van den aanvang van het zenden van Duitsche oorlogssche pen naar Spanje af zich had doen opmer ken door zijn energie, volgde Foerster op. In Berchtesgaden arriveerde korten tijd na Kerstmis generaal Faupel, de Duitsche vertegenwoordiger bij Franco. Hij bracht Hitier een verzoek van Franco over. Deze vroeg, om aan het front te Madrid te kun nen winnen, een Duitsch expeditieleger van 60.000 man. Hitler, die er bij Faupel op had aange drongen, dat de nationalisten tot lederen prijs zouden trachten te overwinnen, legde dezen eisch voor aan zijn militaire raad gevers. Generaal von Fritsch, de commandant van het landleger, deed opmerken, dat noch het Duitsche rijk, noch het Duitsche leger op dit oogenblik een dusdanige actie op zich konden nemen, daar een oorlog op korten termijn daaruit kon voortvloeien. Hij ging zelfs zóó ver te dreigen uit zijn functie te treden, wanneer men niet naar zijn gezaghebbende meening luisterde. Tezelfder tijd verklaarde een hoogge plaatst Duitsch militair openlijk in de Ber- lijnsche society dat „een oorlog, die met broodkaarten begonnen wordt, een verlo ren oorlog" is. De minister van oorlog, von Blomberg, steunde met zijn geheele gezag en het ge- heele vertrouwen, dat hij bij Hitier geniet, de opvating van generaal von Fritsch. Het gerucht van deze besprekingen, die, naar men zegt, stormachtig verliepen, drong tot Berlijn door. In militaire kringen verwacht men zelfs het aftreden van von Fritsch en zijn vervanging door generaal von Reichenau, garnizoenscommandant van Muenchen en persona grata bij Hitler en de nat. soc. partij. Het gerucht, dat een tweede „dertigste Juni" op handen was, verspreidde zich. De S.S. zou door het geregelde leger worden ontwapend. Niets van dit alles gebeurde. Hitier wilde het niet op zich nemen, den raad van zijn militaire raadslieden in den wind te slaan en tot dusver heeft Duitschland het door Franco gevraagde expeditieleger niet gezonden. Wél heeft het te Muenchen en in andere deelen van het rijk S.S.-man nen aangeworven, die naar Spanje gezon den zijn. Bovendien werden de zendingen speciale wapenen en technici voortgezet. Wat daarvan waar is Amerika en de vrijwilligers. Een door twee democratische Congres leden ingediend wetsvoorstel beoogt lede ren Amerikaanschen onderdaan het bur gerrecht te ontnemen, die in buitenland- schen militairen dienst treedt. Wanneer dit voorstel wet wordt, zullen dus geen Ame rikanen meer dienst kunnen nemen in Spanje. Japanners in Spanje? Naar verder verluidt zouden 3000 Japan- sche vrijwilligers binnenkort te Cadix en Jerez verwacht worden. Deze vrijwilligers zouden naar het front van Madrid gezon den worden, waar zich de 10.000 Italianen bij hen zouden voegen, die onlangs te Cadix ontscheept zouden zijn en zich thans nog te Sevilla moeten bevinden. Voorts wordt vernomen, dat talrijke kis ten met gedemonteerde vliegtuigen van Italiaansch fabrikaat te Cadix en Jerez aangekomen zouden zijn om daar in el kaar gezet te worden. Tokio geeft echter een formeele tegen spraak. Men wijst er op, dat de Japansche regee ring zich sinds den aanvang der vijande lijkheden steeds zeer nauwgezet heeft ge houden aan de nuetraliteitsbepalingen en men herinnert er in dit verband aan, dat de Japansche regeering zelfs geldinzame lingen ten behoeve der strijdende partijen in Spanje heeft verboden, terwijl de Ja pansche regeering de regeering van Bur gos niet heeft erkend. Het Fortugeeschc antwoord. De Portugeesche regeering heeft het ant woord op den Britsch-Franschen stap ten aanzien van het vrijwllligersvraagstuk be kend gemaakt. De regeering verklaart in beginsel beperkingen, die het dienstnemen door buitenlandsche vrijwilligers kunnen verhinderen, te kunnen aanvaarden, maar zij voegt hieraan toe, dat dit vraagstuk niet gescheiden kan worden van de andere vormen van inmenging. Zij merkt op, dat voor de Spaansche vraagstukken reeds de commissie te Londen bestaat, welker werk zaamheid nadeel zou kunnen ondervinden van het nieuwe plan. Tenslotte handhaaft de regeering geheel de voorbehouden, die zij gemaakt heeft in haar nota van 21 Augustus van 't vorige jaar. De „Palos"-affaire In zijn onderhoud met den Spaanschen ambassadeur, heeft minister Eden er op ge wezen, dat het niet mogelijk is, het inci dent met het s.s. „Palos", volgens het voorstel van de regeering te Valencia, voor te leggen aan de nlet-inmengingscom- missie. De strijd om Madrid. De gevechten, die Zaterdag geleverd zijn langs den weg van La Coruna bij het sta tion van Pozuela hebben tot resultaat gehad, dat de linksche troepen verdreven worden uit de laatste stellingen, die zij aan den rand der stad nog bezaten ten Oosten van Manzanares. De linkschen ver loren 300 dooden en drie strijdwagens. In rechtsche kringen gelooft men, dat het lot van het Escoriaal bezegeld is. De speciale verslaggever van Havas maakt zelfs melding van een bericht, vol gens hetwelk generaal Mangada, die het bevel voert over de colonnes, die het gebied van het Escoriaal verdedigen, van oordeel zijnde, dat hij voor een verloren zaak strijdt, aan de rechtsche autoriteiten zou hebben voorgesteld, zich over te geven ,op voorwaarde, dat zijn leven zou worden ge spaard. Op dit voorstel zou het opperbevel der rechtsche troepen slechts geantwoord hebben: „Op het oogenblik zijn wij het slechts, die voorwaarden stellen". De rechtsche troepen zijn opgerukt over een gebied van 20 KM. lengte, waar de stellingen 20-25 K M. zijn vooruitgeschoven. Momenteel schijnt er rust te zijn inge treden, doch dit heet slechts tijdelijk te zijn. De verdedigingsjunta van Madrid publi ceert de volgende bekendmaking: „Met ingang van 9 Januari is de evacua tie van de burgerbevolking verplichtend gesteld. Deze maatregel geldt niet voor mannen ouder dan 20 jaar en jonger dan 45 jaar. Zij, die in strijd met deze bepaling han delen. zullen als opstandelingen beschouwd worden en zich voor de volksrechtbanken te verantwoorden hebben." Dit is de erkenning, dat het te Madrid gaat nljpenl Volgens radio Teneriffe is de toestand voor de regeering nog moeilijker geworden, doordat de boeren in de provincie Alicante tegen haar in opstand zijn gekomen. De beweging zou zich langs de kust van de Middellandsche Zee tot Valencia uitstrek ken. De regeering zou miliciens naar het opstandige gebied hebben gezonden, die, om de orde te herstellen, op de betoogers zouden hebben geschoten en talrijke per sonen gedood en gewond zouden hebben. Engelsch protest. De Britsche ambassadeur te Hendaye heeft opdracht gekregen, bij de autoritel len te Salamanca krachtig te protesteeren tegen de schending van de beveiligde zone te Madrid, waarin het gebouw van de Brit sche ambassade is gelegen, en welke ge neraal Franco op zich had genomen, te zullen eerbiedigen. De Britsche regeering behoudt zich het recht voor een schadevergoeding te eischen. In zijn dagelijksche radiotoespraak ver klaarde Queipo de Llano echter o.m. het volgende „In hun officieele communiqué's bewe ren de regeeringsaanhangers. dat wij de Britsche ambassade te Madrid hebben ge bombardeerd. Wij kunnen op de meest stellige wijze verklaren, dat dit bombar dement door de vliegtuigen onzer tegen- De Koningin naar het buitenland. Naar men ons meldt is H. M. de Koningin thans voor enkele dagen naar Het Loo vertrokken. Hare Majesteit wordt Woensdag weer in Den Haag verwacht, en is voorne mens Vrijdag 15 Januari naar het bui tenland te vertrekken om, zooals tel- kenjare, eenige weken in de bergen door te brengen. Prinses Armgard en prins Aschwin naar Duitschland teruggekeerd. Naar wii vernemen zijn Drlnses Armgard en Drlns Aschwin eisterochtend per auto uit Den Haaz naar Duitschland vertrokken. Ministers Deckers en Gelissen naar Scandinavië. Bestudeering van de ontwikkeling der beide landen. Naar wij vernemen zlin de Ministers van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij door de Noorsche en Zweedsche regeeringen uitgenoodled tot het brengen van een bezoek aan Noorwe gen en Zweden. Als gevolg daarvan zullen prof. Gelissen en dr. Deckers zich morgen naar Oslo be geven vanwaar zli. na een oponthoud van eenige dagen naar Zweden zullen doorrei zen. De ministers, die vergezeld zullen zijn door den heer A. Th. Lamping, directeur van de Handelsaccoorden en door ir. Peters, die als secretaris zal optreden zuilen in beide landen centra van het economische leven bezoeken, teneinde aldus nader ken nis te kunnen maken met de ontwikkeling, welke Noorwegen en Zweden in de laatste jaren hebben doorgemaakt. Uitbreiding van de K. L. M. diensten in West-Indië. Met ingang van 19 Januari nieuwe dienst naar La Guaira en driemaal per week CuracaoMaracaibo. Twee jaar nadat de K.L.M. haar eerste lttn in West-Indië Hééft geopend, na den prachtig geslaagden Atlantischen vlucht van de ..Snip", heeft het luchtverkeer in West- Indië zich zoodanig ontwikkeld, dat thans opnieuw tot twee belangrijke uitbreidingen kan worden overgegaan. De eerste luchtlijn, die op 19 Januari 1935 werd geopend, beperkte zich tot het onder houden van een dageliikschen dienst tus- schen Aruba en Curacao. In Juli 1936 ver kreeg men van de Venezolaansche regee ring de voorloopige toestemming om naar Maracaibo te vliegen en opende men een nieuwen dienst van de beide genoemde West-Indische eilanden naar Maracaibo, welke twee maal per week gevlogen werd. In de laatste 6 maanden van 1936 werden op deze lijn 301 passagiers vervoerd terwijl over het geheeie laar 1936 tusschen Curacao en Aruba 2824 passagiers werden vervoerd. Bovendien werden in den loop van dat jaar verscheidene bijzondere vluchten ge maakt naar Bonaire en Coro. waarbij resp. 112 en 254 passagiers vervoerd werden. Op 18 December jJ. heeft de Venezolaan sche regeering uiteindeliike goedkeuring ge geven aan een contract inhoudende de toestemming tot het onderhouden van regelmatige luchtdiensten van en naar het gebied der Venezolaansche republiek. Dientengevolge zal met ingang van 19 Januari asdus precies twee iaar na de opening van den eersten K.L.M.-dienst in West-Indië. een nieuwe luchtdienst geopend worden van Curacao naar La Guaira. de havenplaats van de Venezolaansche hoofd stad Caracas en een belangrijke schakel in het luchtverkeer naar Zuid-Amerlka van de Pan-American Airlines Deze dienst zal twee maal per week gevlogen worden. Tegelijkertijd zal de dienst Curacao ArubaMaracaibo met een vlucht per week in beide richtingen worden uitgebreid, dus voortaan driemaal per week worden ge vlogen. Steun textiel-industrie. Gevolgen van de munt-depreciatie. In een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de goedkeuring van het besluit van de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indlë tot wijziging en aan vulling van afdeeling VI van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1936 en tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Riiksbegrooting voor het dienstjaar 1936 lezen wii on.: De batikindustrie kon door den ongun- stigen economischen toestand de prijsver- hooging. welke een natuurlijk gevolg was van de cambrics- en greijscontlngenteering niet dragen noch op haar afnemers ver halen. Indien het mogelijk zou zijn om zooals door andere leden wordt aanbevolen standers werd uitgevoerd, teneinde te zien of het mogelijk was Engeland tegen ons op te zetten". E,n Franseh oorlogsschip zal zich bin nenkort naar Alicante begeven, om daar het stoffelijk overschot van den voorma- ligen Belgischen gezantschapsattaché te Madrid, baron Jacques de Borchgrave, aan boord te nemen. De Belgische ambassadeur te Parijs heeft de Fransche regeering namens zijn regee ring bedankt voor deze vriendschappelijke gestie. den steun, dien de Twentsche industrie behoeft, te verleenen door het scheppen van nieuwe afzetgebieden, zou het volgen van dien weg zeer zeker de voorkeur ver dienen De werkelijke situatie is evenwel, dat in dit opzicht slechts op uiterst geringe mogelijkheden mag worden gerekend en dat de Twentsche Industrie hetgeen langs de zen weg mocht worden verkregen. nood!g heeft zonder het verlies van bestaand afzet gebied te kunnen dragen. De contingenteeringen. waarvan hier sprake is. strekken ongetwijfeld ten gunste van de Twentsche textielindustrie doch zij vormen anderzijds een schakel in het com plex van de tusschen Nederland en Neder landsch-Indië wederzijds getroffen steun maatregelen. welke mede aan de Inheem- sche bevolking ten goede komen. Wat het onderwerp tot tijdelijke verhoo ging van sommige Nederlandsche invoer rechten betreft, is de regeering van oordeel, dat. daar deze verhooglng tot verdere stiiging van de reeds door de depreciatie van den gulden verhoogde prijzen, zoowel van geïmporteerde als van de in Nederland vervaardigde textiel- en andere goederen zou leiden, het ongeraden is bedoeld wets ontwerp dadellik in behandeling te nemen Door de als gevolg van de muntdepreciatie automatisch verhoogde invoerrechten en ook overigens verbeterde concurrentievoor waarden is de Nederlandsche tegenover de buitenlandsche textielindustrie reeds zonder de voorgestelde rechtenverhoogine in gun stiger conditie gekomen. Door de munt depreciatie zal de opbrengst der invoer rechten. indien de hoeveelheid der inge voerde goederen er niet te veel door daalt, welke daling door verdere verhooging van het recht nog in de hand gewerkt zou wor den. waarschijnlijk ook voldoende stijgen om de door laatstbedoelde verhoozing be oogde aanvullende bate voor 's rijks schat kist althans voorioopig te kunnen missen. Steeds haantje de voorste, zoowel bij het spel als bij het boterham eten. Geef ook UW kind eiken dag TEN HOEVE's ROGGE BROOD. Het bevordert groei en weerstands vermogen en het gaat er in als koek. VRAAQT UW BAKSTER.' GEBR. TEN HOEVE OEN HAAG ROTTERDAM TEL.333298 TEL. 53949 TH M. TH. VAN WELDEREN BARON RENGERS 70 JAAR. Bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het oud-lid van de Eerste Kamer de heer Th M. Th. van Weideren baron Rengers te 's Gravenhage is Zaterdag 70 iaar gewor den. Een groot aantal bloemstukken en verscheidene telegrammen en brieven van gelukwensch werden hem oo dezen dag toe gezonden. Des namiddags werd te zijnen huize een receptie gehouden, welke zeer druk werd bezocht. Daar verschenen o.a. de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, minister van Staat ihr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en de buitengewoon-gezant mr. R. J. H Patijn. De minister van buiten landsche zaken. ihr. mr. De Graeff die het voornemen had den heer Rengers een be zoek te brengen, was wegens griep verhin derd daaraan gevolg te geven, doch deed hem een schrijven toekomen, waarin werd medegedeeld dat het de Koningin behaagd had. den heer Rengers te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. 4956 (Ingez. Med.) BRIGADIER VAN LOO t Te Amsterdam is overleden, op 52-jarigen leeftijd, brieadier van Loo van het Leger des Heils. De heer van Loo vervulde te Amsterdam de functie van divisie-officier en juist vorige week was hij aangesteld om de plaats van wijlen brigadier Buiteman te 's Gravenhage te vervullen. BUREAU WIJSMULLER LAAT EEN GROOTE SLEEPBOOT BOUWEN. Bureau Wlismuller heeft aan de N.V. Arnhemsche stoomsleephelling maatschap en te Arnhem in combinatie met de firma J. Smit Czn. te Alblasserdam den bouw on gedragen van een zeesleepboot van de vol gende afmetingen: lengte 44 meter breedte 8.35 meter, hoogte 5 meter. De machine van circa 1400 l.p.k. zal worden gedreven door stoom van twee met olie te stoken ketels. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 10 tot en met 16 Januari vastgesteld op 85 cent per kilogram, behoudens tusschen til d- sche wijzigingen. In de week van 4 t/m. 9 Jan. 1937 werden in Nederland 47 faillissementen uitgespro ken. 1123 (Ingez. Med.) 14. Baardenspons keek nu verdrietig en verbaasd; ja, werkelijk, hij huilde haast! „Ja", sprak hij, „nu jij het zóó eens zegt, vind ik het zelf ook slecht. Na dit gezegde hier van jou, voel ik toch waarlijk diep berouw 't Was duidelijk dat Baardenspons het eerlijk meende, toen hij van groot berouw heel dikke tranen weende; en Paddekwistje sprak: „Wel, dan zal ik je bevrijden van dien zak. Maar zeg nog eerst: waar kwam je wel vandaan en waarom ben je hier zoo vreemd aan 't werk gegaan?" „Wel", zei Baardenspons, „ik deed niet aardig, dat was dom; maar mijn gedrag is de gewoonte in 't land waar ik uit kom; dat is het land van Boeli-Boeli-Bom. Daar ik ginds zeer tot mijn genoegen zat, hadden jullie nimmer last van mij gehad, wanneer daar niet een hooge berg plots was gaan trillen en gaan brullen, dat was genoeg om mij met schrik .gansoh te vervullen ik weet niet hoe dat kwam, maar zeker is, dat ik de beenen nam! Doch nu zal ik de spinnen fluiten; dan moeten zl] zeer snel het bosch ontsluiten". HU heeft toen lang en scherp gefloten en spoedig kwamen er wel honderd spinnen aan, op dik-behaarde pooten! Baardenspons riep: „Ga naar je webben, in galop en rol heel vlug de draden maar weer op; doe het vlug, gehoorzaam mij en geef ook den gevangen dwerg weer vrij. Innebinnekinnen wordt dan weer gewene spinnen!" „Mooi!" riep Fadóekwist, „nu wij verlost zijn van de webben en die dieren, gaan wij een kabouterfeestje vieren!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11