Jf3 f Dreigt er gevaar in Spaansch Marokko Wste laargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Januari 1937 Derde Blad No. 23555 d BÜITENL, WEEKOVERZICHT 33?«(hu Ck%s Frankrijk zeer verontrust SPAANSCHE EN TURKSCHE MOEILIJKHEDEN. Opnieuw ls de Spaansche affaire in het (middelpunt van alle belangstelling komen te staan. Nadat geruimen tijd de strijd bij Madrid volkomen vastgeloopen scheen, is deze momenteel hervat met succes voor de nationalisten, die blijkbaar een nieuw plan de campagne hebben opgesteld. Doch van beslissenden aard ls dit succes even wel nog niet; misschien kan het den eind uitslag bespoedigen Dit succes is echter slechts mogelijk ge bleken, tengevolge van de komst van groote groepen vrijwilligers of wat daar voor doorgaat, uit Duitschland en uit Italië. Leek het een oogenblik, dat Italië zich geheel uit het Spaansche avontuur had teruggetrokken, later bleek dit maar schijn te zijn geweest. Italië heeft Enge land inzake het Middellandsche Zee-ac- coord gerust gesteld, speciaal door de er kenning van den status quo, zoodat de plannen der Balearen werden opgegeven, doch de steun aan de zaak van Franco gaat voort. Dat dit in Engeland eenigszins kwaad bloed moest zetten, spreekt van zelf! Het non-interventie-idee was totdusver een kapstok gebleken, waaraan van alles en nog wat, viel op te hangen. Al was het slechts schoone schijn, officieel kon men zich daarachter verschuilen en dat was voldoende. Het droeve feit, dat Spanje nu meer en meer een internationaal strijd perk werd, viel echter buiten dit kader en de groote vraag is hoe daarvoor een kap stok te vinden! Zooals bekend hebben Engeland en Frankrijk zich voor deze kwestie gespan nen, een beroep doende op de andere lan den der non-interventie-commissie, doch speciaal op Duitschland en Italië. Gerui men tijd hebben beide laatsten op ant woord laten wachten, doch na een aan maning is nu dit antwoord afgekomen. In ieder geval wordt daardoor de weg voor verdere besprekingen open gelaten en daar mede mag men in de gegeven omstandig heden al tevreden zijn. In principe ver klaren beide zich bereid den verderen aanvoer van vrijwilligers stop te zetten, doch daarnevens worden enkele voorwaar den gesteld. Zijn deze reëel of berekend op uitstel? Ziedaar de groote vraag, waar op het antwoord nog niet is te geven. Geëischt wordt feitelijk een volledige stoozetting van alle hulü. direct of indirect aan de Spaansche partijen. Daaronder val len dus ook zendingen aan geld. levens middelen ja. wat niet al. Zal het Fransche Volksfront dat willen aanvaarden en hoe staan de sovjets tegenover zoo'n ver-gaan den eisch? Ontegenzeggelijk zou er bij doorvoering een ideale toestand ontstaan, zouden de Spaansche partijen geheel aan zich zelf zijn overgelaten en het dus samen alleen moeten uitvechten, maarls de situatie niet te gecompliceerd geworden voor zoo'n idealen toestand? Kunnen de vrijwilligers, die zich reeds in Spanje bevinden, worden teruggenomen? Wellicht kunnen dictatuur- landen in dat opzicht iets bereiken, maar de anderen zeker niet Dientengevolge overheerscht op het hui- 'dige oogenblik de meening. dat Duitschland en Italië met hun ideëele voorwaarden slechts bedoelen, om op fatsoenlijke wijze de kwestie spaak te doen loopen. Zooals gezegd, de deur wordt niet in het slot geworpen en Engeland zal niet aar zelen om voort te gaan op den weg der 'bemiddeling, opdat erger kan worden ver meden. Goed beschouwd bestaat immers tusschen Duitschland en Valencia al half en half een toestand van oorlog als gevolg van het op treden van belde partijen ter zee. Twee Spaansche schepen zijn door de Dultschers buit gemaakt als repressaille voor de con fiscatie van een deel der lading van een Duitsch schip en het vasthouden van een Spaansch passagier. Beide schepen zullen als schadevergoeding thans worden ver kocht. nu een gesteld ultimatum door Valencia zelfs niet beantwoord is. Oorlogs daden of niet? Spanje blijft een gevaarlijke open wonde aan het Europeesche lichaam! Het Fransch-Turksche conflict betref fende Alexandrette veroorzaakt daar nevens onverwachts eenige ongerustheid. In dit Sandzjak, dat tot het grondgebied van Syrië behoort, wonen plm. 240.000 Turken. Wanneer het Fransche mandaat over Syrië afloopt, zouden deze Turken onder den autonomen staat Syrië komen. Dit nu wenscht Turkije tot geen prijs. Het blijft staan op het standpunt, waarvan het reeds herhaalde malen blijk gegeven heeft, nl. dat het Sandzjak van Alexandrette. hetzbij moet worden opgenomen in de federatie der staten van den Levant en •dus in eenzelfde positie moet komen als Syrië en de Libanon, hetzij dat het Sandz jak een onafhankelijke republiek zou wor sen waarover Turkije in feiten een pro tectoraat zou uitoefenen. sowjEr- Mkara 'T"r' "US5WNI> Trapeiutit 4». ÜRKEI Jj andrttlr f iiodiia 1 ==^3eruSa.leJti #J0RD va M. Turkije schijnt deze kwestie op de spits te willen dryven. zij het dan niet militair! V,°1i:enbond komen in deze weiwrt moell«ke dagen, want Frankrijk on pi»L~« 611 volkomen terecht om manS S*? j prÜs te geven van het mandaat, het door den Volkenbond ge- staMntnvJSl aT3" A°°r wÜziging van het hThet n™, Alexandrette wijziging komen zullen Middellandsche Zee en tien zijn? en taUë daarvoor te vin- dat^Alexnnrirïl061611 vreest, Turkije, «at Alexandrette, wanneer djt niet op een Ï£CL;- /l£Lt k7/y Iti&ifül De Italiaansche en Duitsche antwoorden op de Fransch-Britsche démarche betref fende het zenden van vrijwilligers naar Spanje, werden gisteren op het departement van buitenlandsc'ne zaken aandachtig be studeerd en zijn in den gehouden minister raad door Eden toegelicht. Het Britsche standpunt ls, dat de andere onderhandelingen in dit verband, welke de Duitsche en Italiaansche antwoorden zou den schijnen te impliceeren, voortgezet moe ten worden langs diplomatieken weg. Deze pogingen langs diplomatieken weg zouden parallel moeten geschieden met de werk zaamheden van de niet-inmengingscom- missie. De minister van buitenlandsche zaken Eden, heeft de Spaansche situatie bespro ken met den leider der liberale oppositie, evenals hij dit'2 dagen geleden reeds gedaan heeft met de leiders van de labouroppositie. Voorts wordt vernomen, dat Frankrijk en Groot-Brittannië elkander van tijd tot tijd geraadpleegd hebben ten aanzien van den toestand in Marokko. De voornaamste be spreking van dezen aard is ongeveer drie weken geleden gehouden tijdens een onder- of andere manier In na contact met Ankara wordt gebracht, wel eens een gevaar zou kunnen worden, doordat een of ander land daarop aanspraken zou maken. Hoewel niet genoemd, wordt daarbij vooral aan Italië gedacht. Turkije slaat, dat is de conclusie, het Britsch-Italiaansche aceoord niet te hoog aan! Het is een gevolg van de wisselende stemmingen in de politiek, waardoor nie mand meer vertrouwen heeft in verdragen en accoorden, die er slechts schijhen te zijn om te worden geschonden. houd tusschen Eden en den Franschen am bassadeur, Corbin. Groot-Brittannie bestudeert thans den toe stand in Marokko. De Fransche regeering heeft haar inlichtingen ter beschikking ge steld van de Britsche regeering en Groot- Brittannië wint nieuwe inlichtingen in door tusschenkomst van zijn eigen vertegenwoor digers. Wat de Fransche bezorgdheid ten aanzien van Marokko betreft, deze vindt haar oor zaak voornamelijk in de Duitsche propa ganda en ook wel eenigszins in de door Italië in dat gebied gevoerde propaganda. Volgens berichten uit goeden bron uit Rabat (Fransch-Marokko) wordt beves tigd, dat twee tot driehonderd Duitsche militairen de laatste dagen aan land zijn gegaan in de havens van de Spaan sche zone van Marokko. Voorts wordt gemeld, dat de ijzer mijnen van Zeghanghan, nabij MeliUa, op intensieve wijze geëxploiteerd wor den door Duitsche werkkrachten, die eveneens in havens van de Spaansche zone van Marokko aan land zijn gezet. Gisteravond is in officieele kringen te Parijs bekend gemaakt, dat de Fransche re geering, aangezien zij vernomen had, dat de de-facto-autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko kazernes in gereedheid lieten brengen, om Duitsche troepen onder te brengen, de junta te Burgos heeft doen herinneren aan de bepalingen van het Fransch-Spaansche verdrag van 1912, waar in aan beide mogendheden verboden wordt, toe te staan, dat vreemde troepen op dit gebied worden toegelaten. Frankrijk acht, dat blijkt hieruit reeds, den toestand ernstig. Wat de En- gelsche houding aangaat, zoo zegt men, die zou nog niet kunnen worden gede finieerd met het woord „ongerustheid", maar wel is het mogelijk te zeggen, dat men te Londen de gebeurtenissen in Marokko met de grootste aandacht volgt. Wanneer het aan land zetten van oorlogsmateriaal in de Spaansche zone al op zich zelf geen schending vormt van de internationale accoorden buiten het niet-inmengingspact, zijn diploma tieke kringen toch van mecning, dat 'n aan land zetten van vreemde troepen een geheel andere zaak zou zijn. Offi cieele kringen leggen in ieder geval den nadruk op de nauwe samenwerking van de regeeringen te Londen en te Parijs in de Spaansche crisis. Meening der Engelsche pers. Ten aanzien van de infiltratie van Duit- schers in Spaansch Marokko merkt de „Times" op, dat Duitschland in deze zone een handelsmonopolie heeft gevestigd en dat de havën van Ceuta in 'n moderne ver sterking is getransformeerd, gewapend met zwaar Duitsch geschut. Duitsche ingenieurs hebben daarvoor de aanwijzingen gegeven. .Zelfs indien het Duitsche Rijk daarmede zijn actie eindigde, zou het reeds het begin zijn van een ernstige bedreiging voor den status van de zone, maar volgens geruchten uit geloofwaardige bron wordt morgen te Ceuta een belangrijke Duitsche strijdmacht verwacht. Men kan niet vaak genoeg her halen, dat de Integriteit van Spaansch Ma rokko door Frankrijk wordt beschouwd, als een vitaal belang, dat de huidige regeering niet uit het oog zal verliezen". De „Manchester Guardian" gelooft, dat zelfs indien de aanhangers der Spaansche regeering de overwinning zullen behalen, zij Spaansch Marokko niet zullen kunnen, mis schien zelfs niet. zullen willen heroveren". Men acht het dus zeer wel mogelijk, dat het „Marokkaatvsehe-prebleem", dat Europa vóór den grooten oorlog zoo zeer heeft bezig gehouden, thans onder een anderen vorm opnieuw zal verschijnen. Te Londen weet men evengoéd als te Parijs, dat Duitschland in Marokko kuipt, zooals het dat eertijds heeft gedaan. Voor het oogenblik heeft het probleem evenwel nog geen buitengewonen ernst, zijn evolutie zal afhangen van het resultaat van den burgeroorlog en van de houding van Duitschland". Ontstemming in Engeland tegen Italië en Duitschland. In een commentaar op het Engelsch-Ita- liaansche accoord schrijft het liberale week blad „Economist": „In plaats van een triomf voor onze diplomatie, begint deze nota-wisseling gevaarlijk veel te lijken op een tweede en een misschien nog zwaardere nederlaag van Engeland tegenover Italië en Duitschland. Een overwinning kan in dit laatste stadium niet meer verkregen worden, tenzij onze regeering en de Fransche zonder dubbelzinnigheid haar gemeenschappelijke vastbeslotenheid te kennen geven, zich nu verder eenvoudig te verzetten tegen iedere actieve inmenging in Spanje, met alle mid delen, die haar ter beschikking staan". Het linksche tijdschrift „New Statesman and Nation" schrijft: „Maandag werd de tekst gepubliceerd van het „gentlemens agreement", dat de traditioneele goede be trekkingen tusschen Downingstreet en Rome herstelde. Dinsdag vernamen wij, wat voor een „gentleman" Mussolini is. Tusschen de onderhandelingen over en de onderteeke- ning van het accoord zond hij een expeditie- leger van ruim 10.000 man naar Cadiz". Voor den conservatieven „Spectator" v/ordt „de positie van Engeland en Frank rijk in snel tempo ondragelijk en zullen da pogingen tot handhaving van de non-inter ventie slechts kunnen worden voortgezet, wanneer Duitschland en Italië bereid zijn, van het verbod tot iedere buitenlandsche inmenging in Spanje een werkelijkheid te maken. Wanneer men echter deze politiek zal moeten prijsgeven, zal het eerste resultaat daarvan zijn, dat de Spaansche regeering onder normale voorwaarden zal kunnen worden voorzien van wapentuig door Groot- Brittannië en Frankrijk en de gevaren van een dusdanige ontwikkeling zijn maar al te duidelijk, wanneer men b.v. rekening houdt met het optreden van de Duitsche oorlogs schepen in de Spaansche wateren". Voorstel van Valencia. De Spaansche ambassadeur heeft het Foreign Office doen weten, dat de regee ring van Valencia voorstelt, de „Palos"- affaire aan de arbitrage van de non-inter ventie-commissie te onderwerpen. Beslist men daar, dat de lading van de „Palos" geen oorlogsmateriaal is, dan is de „Spaansche regeering" bereid de lading aan Duitschland terug te geven. Intusschen is, zooals gemeld, op het door den admiraal der Duitsche zeestrijdkrach ten in Spanje aan de regeering te Valencia gerichte aanbod, waarin een termijn werd gesteld voor de uitwisseling van een ach tergehouden deel der lading en van den passagier van de „Palos" tegen de beide dcor de Duitsehers opgebrachte Spaansche handelsschepen „Aragon" en „Marta Jun- quera" geen antwoord gegeven. Naar D.N.B. meldt, zal de Duitsche re geering de maatregelen, waarmede in het ultimatum gedreigd werd, thans ten uit voer leggen. De strijd om Madrid. De regeering van Madrid erkent, dat de situatie ernstig is geworden, doch noemt deze nog niet hopeloos. Nadere gegevens over de krijgsverrichtingen zijn echter nog niet afgekomen. Nader meldt echter een communiqué der nationalisten De troepen hebben het dorp Aravaga, dat bezet werd. gepasseerd. Ook verschei dene in de buurt liggende loopgraven en stellingen werden genomen. Men schat de verliezen van den vijand bij deze gevech ten op ver over de duizend man. Aan alle posten langs het front, aldus het hoofdkwartier der nationalisten, mel den gewapende deserteurs zich aan. Zij verklaren met voldoening de „roode hel" te zijn ontvlucht. Bommen op de Britsche ambassade. Bij een bomaanval op Madrid zijn ge wond kapitein Lance, militair attaché te Madrid, een Engelsche dame en de kok van de ambassade. Een bom viel eveneens op het Engelsche consulaat. In de Britsche ambassade brak brand uit, doch het vuur werd spoedig gebluscht. Vele andere brand bommen vielen nog in de zgn. neutrale zóne. Lijk van De Borchgrave opgegraven. Het Belgische ministerie van buitenland sche zaken deelt mede. dat het stoffelijk overschot van baron Jacques de Borch- grave te Fuencarral in tegenwoordigheid van Spaansche autoriteiten, den Belgi schen zaakgelastigde en den Belgischen consul te Madrid is opgegraven. Het lijk vertoonde drie wonden, veroor zaakt door kogels uit een revolver. Dui delijk en onomstootelijk kon worden ge constateerd, dat de heer De Borchgrave was vermoord. Het onderzoek wordt intusschen voort gezet. Wapen-embargo der Vereenigde Staten. President Roosevelt heeft de reeds door het Huis van Afgevaardigden en den Se naat aangenomen resolutie inzake het wapenembargo naar Spanje onderteekend- Hiermede is deze resolutie wet geworden. Terstond daarop zijn de noodige maat regelen getroffen, om een verderen uitvoer van wapens en ander oorlogsmateriaal naar Spanje te verhinderen. De reeds verleende uitvoervergunningen zijn ingetrokken. Op hetzelfde oogenblik. waarop president Roosevelt zijn handteekening plaatste on der de resolutie, gaf men van gezagheb bende zijde te kennen, dat de regeering der Vereenigde Staten zich niet zou ver zetten tegen een blokkade van de Spaan sche kusten, wanneer de Europeesche re- geeringen hiertoe mochten besluiten. Alle voorzorgsmaatregelen zouden wor den genomen, om te verhinderen, dat de aanwezigheid van Amerikaansche schepen in de geblokkeerde zóne tot een bron zou kunnen worden van internationale inci denten, aangezien de Amerikaansche regee ring wenscht te vermijden betrokken te worden in de Spaansche kwestie.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9