TRIUMPH PEREZ- LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 Januari 1937 'n Triomf èan Smaak! De strijd in Spanje PERZISCHE TAPIJTEN VOORJAARSOPRUIMING YISSCHERIJ-BERICHTEN DE BIOSCOPEN VIRGINIA CIGARETTES min als een wijziging van het verdrag van I stelling tot het oorspronkelijk nlan, Maan- Lausanne, omdat dit het evenwicht in het dag a.s. niet uit Palestina vertrekken, in geheele nabije Oosten zou verstoren. verband met het besluit van het hooge Men acht het zeer twijfelachtig, of Tur- Arabische comité, kije de afscheiding van Alexandrette van De correspondent van de ..Daily Herald'1 Syrië juridisch kan motiveeren. Aan den in Jeruzalem meldt, dat Winston Churchill anderen kant wordt nipt ontkend, dat het als oud-minister van Koloniën door de Turksche deel van de bevolking van Koninklijke Commissie zal worden gehoord. Alexandrette zijn recht kan opeischen op j wanneer deze weer in Londen zal zijn te- den grondslag van het Fransch—Turksche ruggekeerd. verdrag van 1921. Het is niet uitgesloten. Ook andere vooraanstaande personen zoo- oat Engeland van zijn goede betrekkingen als Lord Swinton. oud-minister van Kolo- met Frankrijk en Turkije gebruik zal ma- niën. Sir Herbert Samuel, de vroegere ken om een vriendschappelijke oplossing Hooge Commissaris van Palestina en Mal te bevorderen. Ataturlc werd door de regeering verzocht naar Ankara terug te keeren om de be langrijke kwesties, ten aanzien van Alexan drette te onderzoeken. De ministerraad, welke direct na 'zijn terugkeer werd ge houden, zou hebben beraadslaagd over de besprekingen, welke té Parijs zouden zijn gehouden. Nieuwe voorstellen aangaande den toekomstigen status van den Sand- zjak zouden door den minister van bui tenlandsche zaken zijn uitgewerkt en reeds des avonds door bemiddeling van den Turkschen gezant te Parijs aan de Fran- sche reg'eering zijh overhandigd. FRANKRIJK. Het einde der stakingen te Rijssel. colm MacDonald, de tegenwoordige minister van Dominions, zullen voor de commissie verschijnen. UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuwe moeilijkheden in China. Chineesch protest tegen Japan en verbod van uitvoer van ijzererts. Officieel wordt ontkend, dat een overeen komst is gesloten tusschen de Nanklng- regeering en Tsjang Hsoe Liang, om Tsjang Kal Sjek vrij te laten. Men houdt vol, dat de generalissimus onvoorwaardelijk werd vrijgelaten. Generaals in het Noord-Westen van China, die het bevel voeren over de vroe gere troepen van Tsjang Hsoe Liang en Yang Hsoe Sjen, hebben telegrafisch hun gehoorzaamheid jegens de Nanking-regee De toepassing van-de wet van arbitrage ring opgezegd. Zij verklaren, dat het optre- in de staking der metaalarbeiders te Rijs- I den der regeering niet in overeenstemming sel is zonder in'cldènten verloopen. Na het :is met het door maarschalk Tsjang Kal opheffen der stakingsposten en het vast- Sjek tijdens diens gevangenschap te Sian stellen van de schade, in het bedrijf aan- Foe goedgekeurde program. Met name pro- gericht, zijn ploegen arbeiders gistermor gen begonnen met de herstelwerkzaamhe den en -de voorbereidingen voor het her- ste' v?m het werk. Er fijn in Frankrijk nu nog 5500 stakers. OOSTENRIJK. De nieuwe jeugdwet - Twee doodvonnisen. De officieele „Wiener Zeitung" publi ceert de nieuwe lezing van de jeugdwet. Volgens deze wet moeten alle vereenigin- gem welke zich met de opvoeding van de jeugd belasten, door autoriteiten ontbon den worden, indien ze niet uiterlijk 1 April a.s. vergunning van den minister van on derwijs verkregen hebben. De minister van onderwijs zal zijn des betreffende beslissing in overleg met het Vaderlandsche Front nemen. Vereenigingen, die deel uitmaken van de Katholieke actie en derhalve onder het bestuur der bisschoppen staan, vallen niet onder deze wet. Het- militaire gerechtshof te Linz heeft twee beklaagden ter dood veroordeeld, die in April 1934 te Marchtrenk om politieke redenen een aanslag hebben gepleegd op een spoorlijn aldaar en in Januari 1935 een bom hebben doen ontploffen. De spoorwegaanslag kostte één reiziger het leven, terwijl tien personen werden ge wond. De bom was van Duitsch maaksel. De beklaagden weigerden, de ware rede nen voor hun actie bekend te maken. Daar een verzoek om gratie van de hand werd gewezen, zijn de veroordeelden drie uur nadat het vonnis was uitgesproken, terechtgesteld. testeeren zij tegen de aanwezigheid van tien divisies Nankingtroepen in Toeng Koean. Het zou reeds tot bloedige gevechten zijn gekomen. Nader wordt gemeld, dat de plaatselijke autoriteiten in het Noord-Westen van China zich Inderdaad niet bekommeren om de nieuwe regeling, welke door de Nanking- regeering is getroffen, zoodat Nanking hoogstwaarschijnlijk energiek zal moeten ingrijpen. De regeeringstroepen. die de pro vincie Sjensi pas hebben ontruimd, zijn op bevel van Nanking op hun schreden terug gekeerd. Zij zijn inmiddels op ernstigen tegenstand gestuit van dé zijde der strijd krachten. waarover generaal Yang Hsoe Sjen vroeger het bevel voerde. De Duitsche troepenontschepingen in Marokko. De in de buitenlandsche uers verspreide, berichten over een z.g. Duitsche infiltratie in Spaansch-Marokko dienen, volgens de oovatting van politieke kringen te Berlijn, slechts om de Europeesche openbare mee ning opnieuw te verontrusten en de .Spaan sche aangelegenheid, welke de Duitsche en Italiaansche regeering blijkens hun nota van antwoord probeeren op te helderen, verder te 'vertroebelen. In welingelichte kringen legt men er nog maals den nadruk- op. dat zich noch in Spanje noch in Spaansch Marokko Duit sche troepen bevinden In dit verband wijst men ook op de ter gelegenheid van het bezoek van graaf Ciano aan Duitschland OP 25 October, gepubli ceerde verklaring waarin uitdrukkelijk de gemeenschappelijke wenscli van Duitsch land en Italië ten aanzien van de hand having der absolute, zoowel nationale als koloniale integriteit van Spanje werd uit gesproken. Nota der Spaansche regeering. De minister van buitenlandsche zaken Alvarez del Vayo heeft den Britschen zaak gelastigde een nota overhandigd, waarin hij ten aanzien van het nieuwe plan tot con trole der inmenging in Spanje mededeelt, dat de uit Londen ontvangen berichten aangaande de ontscheping van verschelden duizenden Italianen te Cadiz en die welke in het bezit der Spaansche regeering zijn en betrekking hebben op de aankomst van contingenten Duitsche militairen, vermomd en geclassifeerd als vrijwilligers, aantoo- nen, dat de voorafgaande weken, sedert de regeering der Spaansche republiek 't con trole-plan had aangenomen, werden benut om een verkregen feit: de inlijving in de rangen der nationalisten van Duitsche en Italiaansche effectleven, waaraan Franco behoefte heeft om zijn verliezen aan te vul len. aanwezig te doen zijn. Ónder deze omstandigheden loopt het nieuwe controle-plan gevaar zijn beteeke- nis te verliezen, daar het in de practijk in een anderen vorm van inmenging ten gun- ste van de nationalisten is geconverteerd. PALESTINA. Het werk der Koninklijke Commissie. Als gevolg van het besluit van het hooge Arabische comité om de Koninkliike com missie In Palestina niet langer te boycot ten. hebben gistermorgen voor het eerst zoowel Joden als Arabieren de openbare zitting dezer commissie bijgewoond. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft bij de Japansche ambassade gepro testeerd tegen de „hinderlijke activiteit in China". Uit Sjanghai wordt inmiddels gemeld, dat de politie van Tsjen Tsjoe in de pro vincie Honan drie Japanners heeft gear resteerd, die verdacht worden van spion- nage. Een aantal documenten werd in be slag genomen. De arrestanten zijn aan het Japansche consulaat uitgeleverd. De regeering van Nanking heeft in ver band met het stijgende Chineesche ver bruik van ijzererts voor de bewapenings industrie en voor de industrialisatie van het land, den uitvoer van ijzererts verboden. Door dezen maatregel wordt in de eerste plaats Japan getroffen, dat door zijn gebrek aan ijzererts, ondanks het pro gramma tot ontsluiting van alle voorraden, in groote mate op China is aangewezen. Vooral de provincies Sjansl en Sjensi zijn rijk aan erts. De Chineesche regeering heeft verder bepaald, dat particuliere maatschappijen voortaan niet meer dan één mijn mogen exploiteeren. Om alle duistere manipulaties te voorkomen, is te vens bepaald, dat zonder toestemming der regeering van Nanking geen provinciale of gemeentelijke overeenkomsten met vreem de mogendheden of met onderdanen hier van mogen worden afgesloten en dat alle hiermede in strijd zijnde verdragen door Nanking ais niet geldig zullen worden be schouwd. In de provincie Sikang met 300.000 in- De Koninklijke Commissie zal. in tegen- I woners heerscht hongersnood. 's-GRAVENHAGE KOORDEINDE 140c 4884 (Ittgez. Med.) 4883 (Ingez. Med.) IJ MUIDEN, 9 Januari. VISCHPRIJZEN. Tarbot per Kg. f. 2,15—1.70; Griet per kist van 50 Kg. f. 3817: Tongen per Kg. f. 1,40 —1.03; Groote schol per kist van 50 Kg. f. 2421; Middelschol idem f. 3331; Zet- schol Idem f. 4542; Kleine schol idem f. 32i0; Schar idem f. 10.505; Kabeljauw per kist van 125 Kg. f. 9569; Gullen per kist van 50 Kg. f. 21—10; Wijting idem f. 6.10—3.40. Aangevoerd 952 kisten versche haring f. 2.301,35 per kist. Aangekomen de stoomtrawler IJM 50 met f. 2433 en de loggers KW 86 met f. 1312; KW 155 met f. 922; KW 62 met f. 1286; voorts de KW 34 met f. 188; KW 5 met f. 582; KW 4 met f. 442; SHV 39 met f. 465 voor versche haring en de KW 5 met 17, KW 4 met 9. SHV 39 met 180 kantjes pekel haring voor Katwijk. VLAARDINGEN, 9 Januari. Aanvoer 760 kantjes pekelharing. Prij zen: volle kanaal vast f. 10.10. Hom en kuitzieken f. 9.60. IJleharing f. 7.707.80. Steurharing f. 7.70—7.10. ZUID-AFRIKA. De opening van het parlement. In een rede ter opening van het parle ment heeft Clarendon o.a. gezegd, dat Zuid-Afrika bij de kroningfeesten in En geland vertegenwoordigd zal zijn door den premier en andere ministers. De tegen woordigheid te Londen van ministers van het gemeenebest zal benut worden, tot 't houden van een imperiale conferentie. Alle nationalistische leden van het Huis van Afgevaardigden zijn uit de vergade ring weggeloopen. toen de eerste minister een motie indiende betreffende het zen den van een adres aan den koning om hem geluk te wenschen bij zijn troonsbe stijging. Nieuws uit Ilmuiden. (Van onzen correspondent). Weekoverzicht uit IJmuiden. De eerste week van het jaar is voor de visscherij altijd een „rare" week. Veel trawlers komen er dan nooit binnen, want van oud op nieuw thuis te zijn is ook den visschersman veel waard en zoodoende wordt de laatste weken van het jaar met de reizen hier zooveel mogelijk rekening mee gehouden. Als gevolg hiervan stoo- men of puffen er de eerste week van het nieuwe jaar meer trawlers uit dan In, wat tengevolge heeft, dat er veel minder sche pen aan de markt komen dan ln normale tijden. En zoo kon het gebeuren, dat er deze week slechts 28 trawlers van de 80 die er in de vaart zijn, binnen kwamen. Ook met de loggers was het heel zuinig, met de trawloggers ten minste, want ik kon ze precies uittellen op de vingers van één hand. Er kwamen ook nog wat loggers van de haringvisscherij terug, maar je kunt zien, dat het hiermede op z'n eind loopt. Een enkele, zooals de KW. 31 bracht het nog tot f. 1000, maar de andere hadden 4 a 500 gld of veel minder. Nu snijden al veel af of worden voor de trawvisscherij klaar gemaakt, wat weer de noodige drukte geeft. Aller oogen zijn gevestigd op de Zuid zijde waar door de opvarenden der trawlers met hun besturen wordt vergaderd over de nieuwe contracten. Het zal nog wel een dag of tien duren, voordat allen er van de tegenvoorstellen der reeders kennis hebben genomen, want er zijn zeker nog wel 50 booten op zee. waarvan de opvarenden nbg niet weten wat er aan de hand is. En dat is heel wat, want niemand had kunnen denken, dat de reeders zoover aan de wenschen van de opvarenden tegemoet zouden komen: toegestaan wordt de aan vulling van art. 8 der bestaande overeen komst zoodanig, dat wanneer een schip niet langer dan drie dagen binnen blijft voor kleine reparaties, ketelkeuren enz. de gage zal worden doorbetaald. Verder ver valt de bepaling, dat het halve losloon wordt afgetrokken ter bepaling van de netto-besomming; aftrek van gage ter be rekening van de netto-besomming zal niet geschieden bij besommingen beneden f. 1540 doch eerst bij besommingen bene den f. 1240. De opbrengst van lever- en kultgeld komt bij de Noordzee-trawlers weer geheel ten goede van de bemanning, de uitkeering bij ziekte zal van 60 pet. op 70 pet. worden gebracht en voorts zal in het contract der zeevisschers een duurte- clausule worden opgenomen. Het is zeer moeilijk, de waarde van deze verbeteringen in een bedrag uit tedrukkeh, maar het zal wel ruimschoots voldoende zijn om den opvarenden hun andere eischen te doen vergeten. Trawlers krijgen nieuwe kullen. Het wordt thans ernst met de Invoering van de bepaling Inzake de maaswijdte der netten voor de trawlvisscherijZooals men weet, zou na 1 Januari jJ. niet meer met de oude netten gevischt mogen worden, hetgeen beteekent, dat het visschen met deze netten nu reeds strafbaar moet wor den geacht. Nu zal er de eerste weken misschien wel wat door de vingers worden gezien, maar men kan er wel op rekenen, dat toch binnen korten tijd op de naleving der voorschriften nauwkeurig gelet zal worden. Op een groot aantal trawlers, vooral Noordbooten heeft men de oude kuilen reeds van boord gehaald en vervan gen door nieuwe met de voorgeschreven minlmum-maaswljdte van 7 c.M. Wat do loggers betreft, over het algemeen schijnt) men hier minder voortvarend te zijn, al hoewel het ons bekend is. dat bijv. de Vis scherij Mij. „Kennemerland", de logger- reederij van IJmuiden, reeds de nieuwe kuilen gereed heeft en deze wel spoedig gebruiken zal. Wat beteekent de duurteclausule? De beteekenis van het opnemen van een duurteclausule in het nieuwe visscherij - contract zal velen wel onbekend zijn. In het kort gezegd komt het hier op neer dat wanneer mocht blijken, dat gedurende een bepaald tijdvak de kosten van het levensonderhoud met een zeker percentage zijn gestegen, hetgeen zou moeten worden aangetoond aan de hand van de Index cijfers, een toeslag op de loonen wordt ge geven wanneer de stijging der onderhouds kosten zoodanig is, dat de in verband met de devaluatie verkregen verbeteringen, uitgedrukt in de nieuwe voorstellen der reeders, daardoor teniet zouden worden gedaan. Er zal een commissie worden benoemd, die hierover een beslissing moet nemen. LN/T [NUTTERE ALFONS JANMAR Vanmorgen is te Amsterdam in den ouderdom van 69 jaar overleden Alphons Janmar, vroeger directeur van het Neder- landsche Öperette-ensemble, een bekende figuur ln de artistenwereld. Lido-Thêater Het programma in het Lido-theater wordt- geheel gevuld door de beide hoofdfilms beneyens het geïllustreer de wereldnieuws en een uitgebreide repor tage van de huwelijksfeesten in Den Haag, voer -zooverre deze althans in de open lucht plaats vonden. Wij zijn getuigen van het vertrek van den vorstelijken bruids stoet van het Paleis en volgen hem op zijn geheelen triomfantelijken rondtocht dooi de feestelijk versierde Residentie, waarbij men een uitstekenden indruk krijgt van de geweldige belangstelling overal langs de route. Het groot aantal opname-plaat sen bewijst wel, dat een klein leger van operateurs van den Fox-staf naar hier gekomen is om deze film samen te stellen. Onze aandacht wordt voor de pauze ver der opgeëischt door een spannende ge schiedenis „Het veranderde gezicht", waar in Wallace Ford in zijn dubbelrol van gangster-filmacteur de voornaamste figuur is en de zenuwein gedurig gespannen houdt omtrent den afloop. Maar de grootste attractie van het film menu van deze week vormt het optreden van Wallace Beery ln combinaie met den jeugdigen Jackie Cooper in „Als het circus komtIn deze voortreffelijke rolprent bileven wij volop sensatie van het bonte circusleven met zijn sterk afwisselend lief en leed. In dit mlllleu van schijnwerpers en klatergoud viert Windy (Wallace Beery) triumfen als de alom bewonderde dieren temmer, terwijl zijn vrouw als trapézewerk ster iederen avond ware ovaties ontvangt. Hun huwelijk, waaruit „Stompie" geboren werd, zou volmaakt zijn, wanneer er niet een booze tante was, die er behagen in. schept de atmosfeer gedurig te vertroebe len en die er tenslotte zelfs in slaagt de vrouw te bewegen weg te ioopen met mede neming van het kind. Als Windy dit merkt is hij ontroostbaar en denzelfden avond in de kooi rukt een tljgeT hem den rechter arm af Ei' volgen dan vele moeilijke jaren, maar eindelijk komt Windy zijn zoon op het spoor; zijn ito uw blijkt inmiddels te zijn overledr.n. Drak zij het- gestook van de kwaad inrekende tante is de verhouding turschen vader en zcon er niet bepaald hartelljk-r op geworden, doch wanneer de rechtbank beslist, dat de toekomstige officier zijn vacantie bij zijn vader mag doorbrengen, bemerkt eerstgenoemde al heel spoedig, dat Wlndy niet de hartelooze beul en onverbeterlijke dronkaard is, zooals zijn tante hem altijd heeft afgeschilderd. Het gevolg is, dat beiden elkaar steeds beter leeren begrijpen en waardeeren en uiteindelijk ontstaat tusschen beiden weer dzelfde hartelijke vriendschap van vroeger. De liefde van zijn zoon geeft Windy weer de kracht terug om zijn geliefd beroep weer op te vatten en het einde der film toont hem dan ook weer temidden van de helverlichte piste, terwijl de dieren der wildernis aan zijn stem gehoorzamen. Een sterke speelfilm, een film met een lach en een traan, waarin Jackie Cooper een ont roerende uitbeelding geeft van zijn moei lijken tweestrijd en Wallace BeeTy een prachtig volgehouden creatie van den ruwen dierentemmer met zijn groot en warmkloppend hart, wiens groote genegen heid voor zijn kind aanvankelijk op zoo bruuske wijze wordt afgewezen. De ver makelijke Spanky Macfarland vervuld Jackie's rol in diens eerste levensjaren! Trianon-Theater. Het is merkwaardig de avonturen te volgen van de uiterst temperamentvolle filmactrice Margaret Sullavan ln de geestige comedie „Incog nito getrouwd", waarin zij na tallooze ver wikkelingen op een niet alledaagsche wijze in 't huwelijk treedt met Harry Fonda, van wien zij in het werkelijke leven echter ge- schelden is, en dit reeds wis, dat is in Amerika mogelijk! toen zij met hem deze film speelde.... Margaret Sullavan Is geen doetje om zonder handschoenen aan 'e pakken; zij zet dan ook haar gansche omgeving op stelten, smijt op een vervaar lijke manier met „potten en pannen", in casu bloemvazen, maar komt na haar woedeultbarstingen als verwende filmster toch ook onmiddellijk tot rust en weemoe dige overpeinzingen, waaruit blijkt, dat zij eigenlijk een buitengewoon goed hart heeft Harry Fonda is een beroemd auteur en wereldreiziger. Ook hij wordt omzwermd door scharen autogrammenjaagsters, voor wie hij telkens met ontzetting vlucht. Deze 'wee min of meer onevenwichtige men- schenkinderen ontmoeten elkaar, hoé, dat verklappen wij niet! En nu ontspint zich tusichen dez~ twee vurig verliefde, doch ieder oogenblik ook even vurig kibbelende wezens met hun wispelturige karakters een reeks van in toomelooze vaart gespeelde belevenissen, waarbij zij gelukkig hun eigen roem vergeten en slechts nog oogen hebben voor elkaar, nadat hun wegen al weer door heftigheid en misverstand uit een gegaan waren. Deze film is een koste lijke satyre geworden .en al zal men niet alles kunnen waardeeren, wat de Ameri- kaansche mentaliteit ons hier presenteert, toch zijn er talrijke scènes, die ook wij door de frissche humor waardeeren kun nen. Margaret Sullavan is een pittige ac trice met sterk uiteenloopende facetten en Fonda staat haar in deze door knappe dialogen sterk gekruide film uitnemend terzijde. Hun huwelijk zal althans vol gens de film wel heel gelukkig zijn! Voor de pauze gaat o.a. een verdienste lijke en interessante Polygoonreportage san de Vorstelijke huwelijksinzegening: de drukte op straat, de aankomst der auto riteiten bij de St. Jacobskerk, de stoet bij het Paleis. Gemeentehuis, de Kerk en zoo vervolgens verder, diverse opnamen der huwelijksinzegening, enz. De „groote" dag herleeft! Jammer, dat gisteren enkele ce remonieën in de kerk telkens snel achter elkaar herhaald werden, wat de weergave der waardige wijding juist van deze mo menten aan 't geheel niet ten goede kwam. Naar men ons verzekerde, zal de film in dit opzicht heden verbeterd worden. De sensationeele film „Tarzan's Gevaar lijkste avontoren" met den olympischen kampioen Herman Brix stelt zelfs den meer verwenden liefhebber van spannendè vechtpartijen niet teleur! Oerwoud- en jungle-opwinding zonder weerga! Luxor-theater. - Hoe kón het anders: de verfilming van de huwelijksplechtig heden in de Residentie vormt een zeer be langrijk deel van het deze week geboden program en dat het een speciale attractie is, bewees al direct de groote publieke Inte resse! Twee afzonderlijke films brengt de Luxor-directle met ingang van heden en zij zijn beide ln hooge mate boeiend. Die van Profllti werd gisteravond alléén ver toond. Het geluld was toen bulten do schuld der directie niet zuiver, maar wij hebben ons na afloop der voorstelling overtuigen kunnen hoe snel dat verholpen worden kon. Wie volgende vertooningen gaat zien zal dan ook van die onzuiverheid niets meer merken. Hij zal tevens consta- teeren kunnen, bij vergelijking met het buitenlandsche product (waarvoor Para mount een cameraman uit Spanje heeft laten overkomen!) hoe ver onze nationale Industrie reeds gevorderd is en hoe zij zich ten volle in dit opzicht met vreemde con currentie meten kanDe opnamen van beide films zijn zeer scherp en zeer be langwekkend. Zij doen ons de geheele plechtigheid van zeer nabij beleven. We zien het vertrek van het Paleis, de ge beurtenissen bij het Stadhuis en de Kerk, een deel van den kerkdienst (speciaal dat gedeelte, waarin ds. Weiter den zegen uitspreekt over het Prinselijk Paar is prachtig getroffen ondanks het vrij matige licht in de kerk), den triomftocht van den schitterenden bruidsstoet van de kerk naar het Paleis en de ovatie van het stormach tig juichende publiek aan het op het balcon verschijnende paar. Goed geslaagde opnamen van de magnifieke verlichting der residentie en van de drukte.langs den bruidsweg completeeren deze films, die elkaar op zoo aardige wijze aanvullen en deze week stellig de groote aandacht krij gen zullen, welks zij zoo volkomen ver dienen! Luxor's gewone programma is daarnaast van goede kwaliteit. Gustav Fröhlich, Brigitte Horney en Fritz Kampers zijn de hoofdpersonen in „Brandend Goud" en zij geven aan dit fantastische filmwerk een adembeklemmende spanning. Het bran dende goud. dat is de olie. die ergens in een ver-afgelegen, armelijk dorpje door een ingenieur (Gustav Fröhlich) uit den bodem getooverd wordt en het plaatsje met z'n weinig ontwikkelde bevolking brengt tot een delirium van waanzin. De gedachten aan olie en geld baheerschen aller zinnen. Zij veroorzaken doodslag en andere misdaden, zij leiden overal, inplaats van tot geluk, tot leed en diepe ellende. En de catastrofe is onvermijdelijk! Hoe zij komt laat zich nauwelijks beschrijven, maar wij mogen vaststellen dat het weer galoos realistische spel aan deze geschie denis een zeer sterke climax geeft. Foto grafie en montage (ja vooral ook die montage) zijn daarbij met veel talent ver zorgd. Da twadea hoofdfilm Het gebaim van den Indlschen olifant" is een detective verhaal met een groot aantal verdachten in een moordgeval, dat pas na langdurige onderzoekingen en véle geheimzinnige ge beurtenissen wordt opgelost. Het Nieuwe Roxy-theater - Nu de huwe lijksplechtigheden afgeloopen zijn, richt zich aller aandacht op de filmreportage, waarvan dit theater 's middags een door- loopende voorstelling geeft en deze 's avonds in het gewone programma op neemt. Alle gebeurlijkheden van dit schit terend festijn hebben de bekwame camera- men op het celluloid vastgelegd: het ver trek van het paleis, de aankomst voor het stadhuis, de plechtigheid in de kerk. waar eveneens gefilmd is, alles zien we nog eens aan onze oogen ontrollen als een sprookje uit duizend-en-een-nacht. Behalve deze hoogst Interessante actualiteit bevat het middagprogramma nog een koddige Harold Lloydfilm „Pas op, val niet" en eenige klei nere werkjes. Van het avondprogramma is de hoofd film „Haar grootste schat" gebouwd op een Ietwat vreemde gebeurtenis, zooals deze zich ln het dagelijksch leven weinig zal voor doen, doch daarom juist een kolf ja naar de hand van een scenarioschrijver is, die een zeer ongewoon voorval ais punt van uitgang wil nemen. Want wat is het geval? Een jonge vrouw legt haar pasgeboren baby op de stoep van een vondelingen gesticht. trekt aan de bel en loopt ha?d weg. Toevallig komt op dit oogenblik een kostschoolmeisje Marie Bonnard voorbij, ziet de baby liggen en neemt het kindje uit medelijden In de armen, op welk mo ment de deur geopend wordt, en „men" ln het gesticht blijft hardnekkig ln de veronderstelling verkeeren, dat de baby en Marie Bonnard bij elkander behooren. Er zit voor deze laatste niets anders op, dan het kind overal met zich mee te ne men, en tot welke onaangename en komi sche verwikkelingen zulks leidt, blijkt uit het verdere verloop van de film. Het ver haal is een aaneenschakeling van vrooiijke situaties en met. zooveel humor verteld, dat men zich kostelijk zal amuseeren, vooral ook door de manier, waarop Franzlska Gaal op de haar geëigende, ge voelige wijze zich deze rol weet in te leven. De genoeglijke Walburg is als vanouds, met drukke gesticulaties, een attractie op zichzelf. Bij deze uitstekende rolprent past de tweede film „Avonturen op den zee bodem" zich goed aan. Dit is een expe ditie-film met onl^rwa'er-fotografie op den bodem der zee. uiterst interessant en leerzaam, zoodat het program deze week den meest verwenden toeschouwer zal be vredigen en het praedicaat voortreffelijk ruimschoots verdient.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2