LEID5CH DAGBLAD - Eerste BSad Donderdag 7 Januari 1937 Onderscheiding Mr. De Monchy Trianon-Theater ÏERTOONINGSRECHTEN FILMAC HEEFT DE ALLEEN- HEDENAVOND reeds vertooning Vorstelijk Huwelijk De Gouden Koets op het Buitenhof op weg naar het Stadhuis. Spoor komt. de stad binnen. Venters met ochtendbladen, feestprogramma's, eetwa ren en vooral met Oranje, prijzen hun wa ren aan. Velen zijn reeds in de treinen in feeststemming gekomen en hebben zich getooid met Oranjelinten, strikken en mutsen in de kleuren van ons Koninklijk Huis of van het Huis LippeBiesterfeld. Tegen zeven uur zijn de beste plaat sen langs de gehcele route bezet en staan of zitten in vele straten de men- schen reeds eenige rijen dik langs den weg. De stroom blijft aanhouden. In de latere morgenuren hield de stroom van de belangstellende van buiten af naar de binnenstad aan. De tribunes langs den bruidsweg vulden zich slechts, langzaam omdat zij, die daar een plaats hadden gere serveerd, verzekerd waren, den bruidsstoet goed te kunnen gade slaan en daarom niet zoo vroeg aanwezig behoefden te zijn An ders was het eesteld met hen die langs de touwen moesten blijven staan en zien dus lang van te voren van een goede plaats moesten voorzien. Zoo was. vooral in de omgeving van het paleis, lang vóór dat het uur van vertrek van den stoet was aangebroken de bruids weg al omgeven door een groote menigte toeschouwers. In de Parkstraat was om streeks halftien al geen plaatsje meer on bezet en dit was eveneens het geval in de Heulstraat en op den Kneuterdijk. In de Paleisstraat waren nog wel open plekken, maar dat vond zijn oorzaak in het feit dat hier de stoet pas op den terugweg langs zou komen en de wachtenden dus nog enkele uren den tijd hadden, voor zij wat te zien kregen. De weg was geheel afgezet met militaire corpsen, waarvan enkele door het middenpad defileerden. Door muziekcorpsen werden vaderland- sche liederen gespeeld, die door het wach tend publiek werden meegezongen. Ook door loudspeakers werd muziek ten gehoore ge bracht, afgewisseld door mededeelingen van de politie en oproepen voor particulie ren. De halve cirkel voor het paleis was ge reserveerd voor genoodigden waarvan de burgemeesters van alle Nederlandsche ge meenten met hun familie een belangrijk deel van uitmaakten. Tegen tien uur marcheerden onder de tonen van de koninklijke militaire kapel onder leiding van kapt. Boer, de grenadiers en jagers naar het paleis op. en vormden daar voor de vleugels de eerewacht. De muziek stelde zich links van den in gang op. De grenadiers stonden onder commando van luitenant-kolonel van Voorthuizen en de jagers onder bevel van luitenant-kolonel Adams, terwijl de leiding van de gezamen lijke eerewachten kolonel van den Bent was toevertrouwd. Bij hen voegden zich nog tal van andere i hooggeplaatste militairen. Naarmate het uur van het vertrek van den bruidsstoet naderde, vulde zich het pleintje voor het koninklijk paleis met de hooge officieren, leden van H. M.'s mili taire huis. Inmiddels defileerden nog voor het paleis de weermacht van Amsterdam- sche studenten en dè koloniale reserve. Tegen halfelf arriveerden de afdeellngen bereden marechaussee, de rijdende artil lerie en het commando cavalerie met standaard en muziekkorps, welke de kop van den bruidsstoet zouden vormen. Even later "kwamen ook de huzaren in blauwe uniform voor het paleis aan. Inmiddels hadden zich in de Paleisstraat de gala-hofrijtuigen opgesteld, waarin de familieleden van het bruidspaar en de overige gasten, die in den stoet zouden meerijden, zouden plaatsnemen. Van buiten af kon men bemerken, dat ook in het paleis levendige belangstelling bestond voor het aantrekkelijke militaire schouwspel bulten Af en toe zag men eenige bruidsjonkers en bruidsmeisjes en later ook prinses Ju'iana en haar bruide gom naar buiten kijken. Tegen elf uur reden de eerste berllnes, bestemd voor de biuidsmeisjes en bruids jonkers uit de Paleisstraat het voorplein van het Koninklijke paleis'op. Terwijl deze instapten zag'men H. M. de Koningin vcor een der benedenramen van het paleis verschijnen om het vertrekken gade te slaan. Nadat de hof rij tuigen waren opgereden, kwam dan eindelijk het oogenblik. waarop door talloozen met spanning werd gewacht: de Gouden Koets, waarin het bruidspaar naar het paleis en naar de kerk zou rijden, kwam langzaam uit de Paleisstraat rijden en zwenkte het voorplein op. Commando's weerklonken, de troe pen brachten de voorgeschreven eer- Ds. .Weiter Prof. Dr. Obbink bewijzen cn de militaire kapel zette het Nederlandsche volkslied in. Op dat moment verscheen 't bruids paar cp het bordes van het prists. Kat duurde eenige oogenblikken, voordat prinses Julnana en prins Bernhard in de Gouden Koets hadden plaats geno men en in dien tijd nam het publiek het Wilhelmus over en zong de tweede strofe mee. Langzaam reed de Gouden Koets het voorplein af en toen barstte een dave rend en langdurig gejuich uit de dicht opeengepakte menschenmenigte los. Nauwelijks was de Gouden Koets het voorplein afgezwenkt en het Noord einde ingereden of de Glazen Korts, bestemd voor H. M. de Koningin en prinses Armgard, reed voor. De kapel ging voort met het spelen van het Wilhelmus, het gejuich hield aan, weer klonken de commando's, weer werden de militaire eerbewijzen ge bracht en toen verscheen H. M. do Koningin, onmiddellijk gevolgd door prinses Armgard op het bordes. De Kcningin was gekleed in een parelgrij- zen mantel, grijzen hoed en droeg het blauwe lint met het eere-tccken van grootmeester der orde van den Neder- landschen Leeuw. Prinses Armgard droeg een wit her melijnen mantel met een rose bloem en een hóed met groote witte veer. Toen de Glazen Koets in het Noord- einde was gekomen, hield de muziek met het spelen van het Wilhelmus op en reden de overige galarijtuigen voor. Samenstelling van den stoet. De stoet werd geopend door een afdeeling Koninklijke Marechayssée te paard, ter sterkte van 8 ruiters, gevolgd door een af- deeling van het korps rijdende artillerie, in de blauwe uniform, ter sterkte van 16 rui ters alsmede 9 trompetters. Hierna kwam een eskadron van 2 pele- tons van het 3e hall regiment huzaren, sa mengesteld uit de drie in den Haag aan wezige eskadrons, voorafgegaan door den standaard van het 3e half regiment huza ren en het muziekkorps. Dan kwamen 3 berlines, elk bespannen met twee paarden en met een lakei naast elk portier, waarin gezeten waren de bruids meisjes en bruidsjonkers. Vervolgens kwam de Gouden Koets met het Prinselijk bruidspaar. De koets was be spannen met acht paarden, voorafgegaan door twee postillons, met een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. Het bruidspaar had een eere-begeleiding van 20 officieren, allen dragende de huza ren-uniform met blauwe uitmonstering in ceremonieele tenue. De commandant van het 2e regiment huzaren, kolonel baron Creutz, reed ter rechterzijde van de koets en de ritmeester Latour. die het escortee rend eskadron corhmahdeerde ter linker zijde. Acht offióléren dór huzaren reden voor de koets, 2 dfficiéren rechts en 2 links en acht officieren achter de koets. Onmiddellijk hierna volgde de Glazen Koets, waarin gezetën waren H. M. de Koningin en H. D. H. Prinses Armgard. Het rijtuig was bespannen met 4 paarden, met een koetsier naast elk paard en 4 lakeien naast elk portier. De chef van het militaire huls van H 'A. de Koningin, vice-admiraal Bauduin en de gouverneur der Residentie, luitenant-gene raal jhr. W. Röell reden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de koets. De overige officieren van het militaire huis van Hare Majesteit reden naast en achter de koets. Na de glazen koets volgde een berline, bespannen met vier paarden, met twee la- kelen naast elk portier en waarin gezeten waren Z. H. Hertog Adolf Friedrieh van Mecklenburg en Z. D. H. Prins Ernst Asch- win van LippeBiesterfeld. Daarna kwam een berline, bespannen met vier paarden, met twee lakeien naast elk portier en waarin zaten H. H. Hertogin Adolf Friedrieh van Mecklenburg en Z. D. H. Prins Julius zur Lippe. Vervolgens een berline, eveneens bespan nen met vier paarden en met twee lakeien naast elk portier met H. D. H .Prinses Julius zur Lippe en Graaf Rabe Oeynhausen Sierstorpff. Daarachter kwam een coupé, ook met vier paarden bespannen en met twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten waren jonkvrouwe L. P. van de Poll. dame du pa lais honoraire van H. M. de Koningin en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, kamer heer i. b. d. van H M. de Koningin, vice- president van den Raad van State. Dan een coupé bespannen met vier paar den en met twee lakeien naast elk portier met mevr. Beelaerts van Blokland en pro fessor dr. J. Huizinga Ten slotte een coupé bespannen met vier paarden en met twee lakeien naast elk por tier. waarin zaten gravin Rabe Oeynhausen- Sierstorpff en kolonel von Pantschulitzew. Achter het laatste hofrijtuig volgde een afdeeling veld-artillerie te paard van het 2e regiment, waarbij ingedeeld waren 12 trompetters met de pauken. Na het detachement, artillerie kwam een eskadron van 2 peletons van het 3e half regiment huzaren, terwijl de stoet gesloten werd door een afdeeling politie-troepen te paard, ter sterkte van 8 ruiters. Het publiek was opgetogen over den kleur rijken stoet, een wondere mengeling van prachtige toiletten en uniformen. Algemeen was men zeer verrukt over de bruids toiletten van de prinses en de bruidsmeisjes. Zoodra de muziek met het Wilhel mus had opgehouden, ving de radio reportage aan. zoodat men voor het Paleis den stoet op zijn geheclen weg naar het stadhuis kon volgen. Daardoor bleek dat de kop reeds voor het stad huis was aangekomen, toen de staart van den stoet nog op het voorplein van het Paleis stond. De tocht naar het stadhuis. Terwijl van voor het Paleis het gejuich aanzwelt en dichterbij komt met het nade ren van den stoet klinken kort en scherp de bevelen der officieren aan de troepen langs den weg. die in de houding staan voor het brengen van het militaire eerbe toon. Achter de afzettingen verdringen zich de menschep uit de ramen der bovenhui zen hangen zij ver voorover en in dichte rijen zitten zij in de c alages van de win kels in de Heithtraat. die in overdekte tri bunes zijn herschapen. In de Heujstraat ze.f staan slechts de militaire troepen die de afzetting vormen, en is op straat althans geen publiek toege laten. Des te luider klinkt het gejuich op als de stoet, rechtsaf den Kneuterdijk opzwenkt waar het publiek in zeer dichte drommen opeengedrongen staat Enkele kleine tri bunes zijn didht bezet, evenals de ramen der hier geve-tiede winkels, restaurants en bankgebouwen. Het is een treffend oogenblik als het jonge bruidspaar tusschen de beide eere fronten van oud-gedienden doorrijdt, die stram en ernstig het militaire saluut bren gen. Het zijn de gepensionneerde officieren van de Kon Landmacht, de Kon. Marine en het Kon. Ned.-Ind. leger, die hier onder leiding van luitenant-generaal C. A. Prins staan opgesteld, en daarnaast de ver grijsde ridders van de militaire Willems orde met hun eere-teekenen groot op de borst. Voorbij de Plaats gaat het naar het Buitenhof, waar de belangstelling het grootst is. En terecht heeft het publiek een bijzondere voorkeur voor dit plein gehad, want het is een prachtig schouwspel, als de kleurige schitterende bruidsstoet van den Kneuterdijk langs den Hofvijver het fraai versierde plein met zijn dichte men schenmenigte oprijdt Het is een schitte ring van kleuren, die te levendiger uit komen in het licht van de zacht stralende winterzon. En een gedaver van vreugdè klinkt uit deze bonte mengeling op. Het jonge bruidspaar kan slechts, overstelpt cioor de overweldigende blijken van aan hankelijkheid, gelukkig glimlachend te- rugknikken en wuiven in de Gouden Koets, waarmee onze kroonprinses als de prinses uit het sprookje met haar bruidegom ter bruiloft rijdt. En daarachter, in de fraaie glazen koets, riet men twee gelukkige moeders, onze koningin en prinses Armgard, beiden even eens le de en hartelijk toegejuicht, en dankend rn-t een blijden glimlach om het ecluk van de beide vorstenkinderen en om iiet meeleven, dat uit al deze toejuichin gen spreekt. Door de 'smalle Gravenstraat gaat het, waar de menschen dicht opeengedrongen in de winkelétalages en voor de ramen staan. Op het smalste gedeelte nabij de Groenmarkt, en tegenover het Raadhuis is geen publiek meer toegelaten. Stram sfaan de hier opgestelde cadetten der Kon. Militaire Academie in de houding en eer biedig brengen zij het militaire eerbetoon als de vorstelijke stoet het Stadhuis na dert. Voor het siadhuis. Ook op de Grdfenmarkt was de drukte en be'anzstelling buitengewoon Er heersch- te een opgewekte stemming onder de wach tenden. die zich op aangename wijze den tijd -kortten met het meézingen van va- derlandsche ljftderen, welke door de radio weerklonken. Tegen elf uur kwam er meer beweging onder het publiek en deze nam nog toe. toen men door de radio hoorde dat de stoet het paleis verlaten had. Onmiddellijk hierop verscheen de kop, het militaire escorte, reeds op de Groen-, marki. Bij het stadhuis had het muziek corps van het 5e regiment Infanterie zich opgesteld. De eerewacht was hier betrok ken door het detachement van de kolo niale reserve, met vaandel en vaandel- wacht. Het eerste gedeelte van het militaire escorte, dat den stoet opende reed het stadhuis voorbij en langzaam ging de Gouden Koets voorwaarts tot vlak voor hét I bordes van het stadhuis. Terwijl de muziek i het Wilhelmus inzette en de troepen de militaire eerbewijzen brachten, steger. bruid en bruidegom uit. De ontvangst ten stadhuize Het was tot voor eenige dagen niet ge heel zeker ol dc gezondheidstoestand van aen burgemeester zou toelaten, dat deze in zijn hoedanigheid van ambtenaar van den burgerlijken stand het burgerlijk hu welijk van het jonge prinselijke paar zou kunnen voltrekken. Gisteren echter kwam vast te staan, dat het den burgemeester vergund zou zijn zich van deze taak te kwijten. Hem was evenwel niet toegestaan net Jonge paar en de overige leden van den stoet op het bordes van het stadhuis te verwelkomen, zoodat de loco-burgemeester, prol. ir. C. L. van der Bilt, hiermede be last werd. Ook waren hier aanwezig de d.d. grootmeester van de Prinses, baron Rengers en de kamerheer, baron Baud. i H. M. de Koningin heeft den burgemeester van 's-Gravenhage, Mr. S. J. R. de Monchy, die heden het burgerlijk huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard voltrok, benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Prof. van der Bilt geleidde het jonge paar naar de vestibule, waar burgemeester de Monchy bruid en bruidegom ontving. De vestibule had hetzelfde aanzien als op den 19en December, den dag van aanteekemng In de schouw, waarboven het schilderij, voorstellende den Vader des Vaderlands, hangt, was wederom een blokkenvuur aan gemaakt. Op den vloer lag een groot Per zisch tapijt, waaromheen een eerewacht van cadetten en adelborsten stond opge steld. De schilderijen achter de fraaie ba lustrade van ijzersmeedwerk kwamen door indirecte verlichting beter tot haar recht. De burgemeester geleidde het bruids paar naar zijn kamer, welke voor deze ge legenheid als ontvangstsalon was inge richt. Wethouder van der Bilt geleidde- II. M. de Koningin en de kabinetschef var. den burgemeester, jhr. Six. prinses Armgard, in de kamer van den burgemeester werd een enkel oogenblik vertoefd, totdat allen zich hier verzameld hadden. Van de bruidsmeisjes en bruidsjonkers deden in het stadhuis 4 paren dienst, twee paar wa ren bij den ingang aanwezig en begeleid den het bruidspaar tot aan de trouwzaal. Xh de burgemeesterskamer werd de stoet geformeerd door baron Baud. De groot meester van de prinses had zich reeds eenige oogenblikken tevoren naar de trouwzaal begeven. Toen allen de voor hen van den Specialen Polygoon- Reportage-Dienst van het 7098a (Ingez. MecU De Burgemeesterskamer in het Haagsche Stadhuis, waarin H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, vóór de huwelijksvoltrekking zijn ontvangen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2