Het Prinselijk huwelijk voltrokken Grootsche plechtigheid de residentie DONDERDAG 7 JANUARI 1937 No. 23553 m 77ste Jaargang Geen uitbundiger huldebetoon sedert 1901 LEIDSCH mDAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cis. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week V. .'.'.'A'.'..'.. f.O.lS Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) toch in den zeer vroegen ochtend een goede plaats te gaan zoeken. De meeste cafe's varen tot drie uur open. doch een aantal hunner had vergunning den geheelen nacht geopend te blijven, en hier zag men in lustige hoekjes bezoekers achter een leeg bierglas knikkebollen of zelfs ongestoord dommelen. Ook een aantal bioscoopthea ters verschafte in den voornacht afleiding door het geven van nachtvoorstellingen, terwijl de beide cineacs eveneens tot drie uur doordraaiden. vanuit Amsterdam begonnen te rijden, was niet zoo groot als men gedacht had. Zelfs te zes uur kon in de hoofdstad nog niet gesproken worden van werkelijk? drukte. Op het Centraal Station hadden de loketten weinig moeite het kalme stroompje te verwerken van de oranje-getooide reizi gers, die zich kwamen melden voor een retourbiljet naar Den Haag. Ook de perrons al verleenden gejaagd hollende, het reizen niet gewende dames, er een op dit uur ongekende levendigheid aan waren verre van overbezet. De de troepen naar hun bestemming. De ma riniers, die tegen vijf uur aankwamen, trokken al tamelijk veel belangstelling door hun kranig marcheeren, de martiale uni- foim hunner officieren en de schrille to ner. der pijpers. Omstreeks dezen tijd na derden nog' verschillende gemotoriseerde militaire colonnes, voorafgegaan door af- dcelingen motorrijders, langs den Benoor- denhoutsclieweg in zware camions de re sidentie. Ook het gewone autoverkeer be gint dan toe te nemen. Tal van auto's met Dit is dan eindelijk de dag, naar welke de bevolking van het geheele Nederlandsche rijk in Europa en overzee en zeer velen buiten onze landsgrenzen in alle vijf de werelddeelen sedert 8 September 1936 reikhalzend hebben uitgezien, de dag, die een dag van vreugde is voor ons geheele volk, omdat hij een nieuwen bloei inluidt van het aloude Oranjehuis. Het huwelijk van onze Kroonprinses Juliana met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld is op luisterrijke wijze voltrokken temid den van een jubel van vele tienduizenden, die uit alle deelen van ons land en zelfs van verder naar Den Haag zijn getrokken, om het grootsche feest mee te vieren. Sedert het huwelijk van H. M. de Koningin, in 1901, is geen uitbundiger huldebetooging en zijn geen treffender blijken van diep gewortelde aanhanke lijkheid en trouw der Koninklijke familie ten deel gevallen. Voor ieder die dezen dag mocht mee-beleven, hetzij dat men het voor recht had, temidden der honderdduizendkoppige menigte de Koninklijke Bruid en Haar Bruidegom op dezen geluksdag te mogen gadeslaan, hetzij dat men buiten de Residentie dank zij het wonder van de radio het verloop der gebeurtenissen op den voet heeft kunnen volgen, zal dit een onvergetelijke dag blijven, van historische beteekenis voor het Nederlandsche volk. De aankomst van de Gouden Koets bij het Stadhuis. Prins Bernhard wacht op het uitstappen 3er Prinses. De huwelijksinzegening in de Jöcobskerk De nacht vóór den grooten dag: I Als in den nacht van Woensdag op he den de feestverlichting te ongeveer twaalf uur uitdooft, begint de drukte in de stra ten der Haagsche binnenstad eenigszins te luwen, doch geheel stil wordt het. dezen nacht niet meer. Want velen zijn reeds naar de residentie gekomen, die hier geen onderdak voor den nacht hebben kunnen of willen vinden, omdat zij er de voorkeur aan geven, reeds tegen middernacht een plaats langs de route te bezetten, of eenige uren in een café door te brengen, om dan Nachtwacht langs den cru ids weg. Doch. zcoals gezegd, sommige zeer voor- zichtigen hadden reeds tegen middernacht een plaats langs de route bezet. Zij konden uiteraard nog te kust en te keur gaan en namen de mooiste plaatsen in, die -zij meenden te vinden in de naaste omgeving van het Buitenhof en nab^j het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Gehuld in jassen en bouffantes, met dekens om zich heen gewikkeld, zaten de meesten op kleine vouwstoeltjes en sommigen op stukken zeil of dekens op de straat, waar zij het zich dan, zoolang de ruimte het toeliet, ge makkelijk maakten door zich languit te strekken en zoo mogelijk een dutje te doen. Venters met stoven met kooltjes vuur en met etenswaren kon den dan ook na middernacht reeds zaken doen en de markt, die aanvan kelijk weinig levendig was, werd naar mate de nacht vorderde, williger. Een geluk was het voor deze lieden, dat de regen, welke gisteren vrijwel onafgebroken ook des avonds had neergestroomd, tegen half twaalf was opgehouden, en op allerlei wijzen kortte men zich den tijd. Er werd kaart gespeeld, we zagen zelfs een enkel zakschaakbord in gebruik, bij het licht der lantarens lazen velen hun krantje, doch hoofdzakelijk amuseerde men zich met de opmerkingen van zijn buren en met de kostelijke staaltjes van volkshumor, welke daarbij ten beste werden gegeven. De treinen boden ruimte te over. De drukte met de treinen, die te 5 uur lange extra-treinen, waarmede de Neder landsche spoorwegen een tienminuten- dienst onderhielden, beden ruimte le over om den toeloop af te voeren. De stations tusschen Amsterdam en Den Haag beden hetzelfde beeld. Veel reizigers wel, doch geen ocgenblik overstelpend. De Nederlandsche spoorwegen hadden den goeden stelregel gevolgd, dat er beter te veel dan te weinig materieel kan worden ingelegd en daarom kreeg de reiziger, dis gemakkelijk en ruim gesteld in zijn hoekje, naar de verwachtingsvolle gesprekken van zijn medereizigers zat te luisteren, niet den indruk te reizen op een dag met zulke in gewikkelde vervoersproblemen. De eerste treinen komen binnen. Tegen vier uur werd het levendig op en om de beide Haagsche hoofdstations. Te 4.23 uur kwam aan het Staatsspoorstation de eerste trein binnen, zeven minuten la ter reeds door een tweeden gevolgd, en toen bleef het met onregelmatige tusschenpoo- zen zoo doorgaan. De eerste vijf binnen komende treinen vervoerden uitsluitend militairen en wel de detachementen, die deel zouden uitmaken van het afzettings cordon langs den bruidsweg. uit Arnhem, Nijmegen, den Bosch, Ede en Amersfoort. Ook aan het station Hollandsche spoor begonnen te ruim vier uur de treinen met militaire transporten binnen te komen. Na elkaar kwamen acht treinen uit verschil lende deelen van het land met troepen aan Aanvankelijk werd in stilte gemarcheerd. Op de perrons of voor de stations werden de gelederen in marschorde gesteld en dan zetten de troepen zich in beweging, over eenkomstig de verkeersvoorschriften voor afgegaan door lantarendragers en gevolgd door eenige manschaüpen met roode lan tarens. Doch tegen vijf uur was het ver keer in de stad reeds zoodanig toegeno men. dat verder in acht nemen van deze otilte niet meer noodzakelijk was en onder trompetgeschal en tromgeroffel trokklen 1 de registratieietters van alle provincies ko men langs Rijkswijkschsweg. Bezuiden- houtsche- en Benoordenhoutscheweg, den Haag binnen. De meeste worden gediri geerd in de richting van het Malieveld, dat aan den rand van de binnenstad een prachtig groot parkeerterrein vormt, waar honderden en honderden auto's plaats kunnen vinden, en dat in déze vroege och tenduren hel verlicht is door speciaal voor dit deel aangebrachte schijnwerpers. Auto bussen en particuliere auto's scharen zien rij aan rij en de inzittenden trekken langs Voorhout én Vijverberg de stad in, vouw stoeltjes, dekens en pakken proviand mee dragend. Tegen half vijf zijn de politiemannen, die den nachtdienst hebben gedaan, afge lost door het overgroote deel van 't corps, dat een zwaren dienstdag tegemoet gaat. Ambulance-posten en Roode Kruismannen begeven zich naar de aangewezen plaat sen. waar zij de dingen zullen afwachten die komen gaan. Om 7 uur reeds rijen dik langs de route. Tegen vijf uur brengen de treinen, nu alle troepen zijn aangekomen, de eerste groepen bezoekers uit de hoofdstad, uit Rotterdam en uit de verder afgelegen plaatsen. Regelmatig komen zij nu binnen, met tusschenpoozen varieerend van vijf tct vijftien minuten. Maar hoe groot de stroom die wordt aangevoerd, ook wordt, de orga nisatie der spoorwegen functionneert uit- stekend en zonder moeilijkheden of vertra- i ging kernen de treinen binnen, worden de passagiers snel naar buiten geleid en wor- aen de binnengekomen treinen reeds na enkele minuten opgetrokken voorbij de perrons om plaats te maken voor den vol genden trein. Langs Heerengracht en Poten trekt het publiek, komende van de Staatsspoor, en j langs Stationsweg, Wagenstraat en Veene- straat het publiek dat van de Hollandschs

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1