Vier onderscheidingen Buitenland Roosevelt's boodschap aan het Congres LEIDSÏÏ DAGBLAD - Vierde Biad Donderdag 7 Januari 1937 GRIEP Geen tijdelijk hersteldoch een voortdurend hers^l Pittman^s resolutie aangenomen LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Turksch-Fransche wrijving. Kemal Ataturk is onverwacht naar Konyah iZuid-Anatoliëi vertrokken, waai de minister-president de minister van bui- tenlandsche zaken en de chef van den ge- neralen staf zich bij hem voegden, met wie hij een langdurig onderhoud had. Men meent te weten, dat deze besprekin gen verband houden met de Fransch-Turk- sche geschillen aangaande Antiochie en Alexandrette. In parlementaire kringen wordt op de houding van Frankrijk scherpe critiek geoefend. In politieke kringen wordt met bezorgd heid de ontwikkeling van den toestand ge volgd. Gevreesd vore! dat zich complica ties zullen kunnen voordoen, welke zouden kunnen leiden tot een Fransch-Turksch conflict. In bevoegde Fransche kringen hecht men echter weinig geloof aan de vrij pessimis tische geruchten, die naar aanleiding van deze onverwachte bespreking en de in de Turkschc bladen verschenen commentaren ten aanzien van de ontwikkeling van het geschil omtrent het Sandsjak Alexandrette zijn ontstaan. Men wijst er op. dat bij de besprekingen tusschen Parijs en Ankara, de Kemalistische republiek duidelijk heeft ge toond. tot overeenstemming te willen ko men. BELGIË. Degrellc voor Italiaansche radio-zendr. Reeds eerder, einde November n.l„ had de Belgische rexisten-leider plan, om in Italië een radio-rede te houden. De Bel gische zaakgelastigde kwam toen evenwel tusschenbeide en diens demarche had ten gevolge, dat Degrelle de gewenschte toe stemming niet kreeg, om voor den Ita- liaanschen zender te spreken. Sindsdien echter ontving Degrelle. naar Stefani meldt, een uitnoodiging van de Italiaansche ..radiophonische organisatie", om 't woord te voeren, aan welke uitnoo diging hij gisteravond om 20 uur 40 ge volg gaf. Zijn rede werd uitgezonden dooi de zenders van Turijn en Triest en den kortegolfzender van Rome. Nadat Dégrelle op het werk der natio nale herleving van Mussolini had gewezen, ontvouwde hij het program der rexisten. ..Het barbarisme der Sovjets bedreigt de Europeesche beschaving betoogde hij. Degrelle ontving de Italiaansche pers vertegenwoordigers en legde de verklaring af. dat het jaar 1937 voor de rexisten be slissend zal zijn. De radiorede van Dégrelle is in België uitstekend overgekomen Daar de Belgische regeering aan Dégrelle het spreken voor de radio had verboden, zal de regeering te Rome haar ontevreden heid te kennen geven over het feit, dat de Italiaansche autoriteiten hun zender heb ben afgestaan voor de rexistische pro paganda. B Het bestuur van de Belgische Werklie denpartij heeft met leedwezen kennis ge- ncmen van de op het congres der socialis tische jonge garden genomen besluit een fusie aan te gaan met de communistische jeugd. Het zal een nieuwe poging onder nemen om de eensgezindheid tusschen de partij en de jonge garden te herstellen. Tot dit doel zal een afgevaardigde der jonge garden worden uitgenoodigd voor stellen in ontvangst te komen nemen. Het Amerikaansche congres is gistermid dag om vijf uur (Greenwichtijdi bijeenge komen, om de boodschap, welke de presi dent jaarlijks tot de leden pleegt te rich ten, te ontvangen. In de boodschap, welke door presi dent Rooseveit werd voorgelezen, ver zocht deze, o.a. de neutraliteitswet uit te breiden met het oog op de gebeur tenissen in Spanje en hem aanvullende credieten te verstrekken, waarschijn lijk tot bestrijding van de werkloos- h.'b DUITSCHLAND. Versterking der Oost-grens? Het ministerie van luchtvaart, heeft tot nader erder het vliegen boven een gebied, gelegen tusschen de Oder en de Poolsche grens, verboden. Het verboden gebied wordt in het Noorden begrensd door de Warthe tusschen Landsberg en een punt op eenige kilometers van de Poolsche grens, in het Zuiden door de Oder tusschen de stadjes Crossen en Tschicherzig. in het Westen door een lijn, getrokken tusschen Landsberg en Crossen en in het Oosten door een lijn, c venwij ding aan de Poolsche grens getrok ken. De verordening zegt. dat het verbod niet geldt voor militaire vliegtuigen en dat alle vliegtuigen die van Polen komen, of zich daarheen begeven, om het gebied moeten heen vliegen. Het ministerie van luchtvaart heeft nog nooit een dergelijk verbod van langen duur voor een zoo groot gebied afgekondigd. Men gelooft, dat de maatregel een zeer bepaald militair doel heeft; wellicht heeft hij be trekking op den aanleg van versterkingen in het boschrijke en heuvelachtige terrein tusschen de Oder en de Poolsche grens. Bovendien wordt opgemerkt, dat de ver ordening op 30 December 1936 gedateerd is en pas een dag na de rede van Beek, open baar gemaakt is. Het gerucht loopt, dat de bisschop van Meissen, mgr. Peterlegge, gemachtigd zal worden zijn bisschoppelijke functies te her vatten. Hij heeft zijn functies moeten opgeven, toen hij in November 1935 werd veroordeeld tot een boete van 100.000 mark. Eenige maanden geleden werd gemeld, dat zijn opvolger zou zijn de Oostenrijksche bisschop Hudal. die te Rome verblijf houdt, doch de zetel bleef onbezet. Roosevelt. De omstandigheden verplichten mij, al dus ving Roosevelt zijn rede aan, u te ver zoeken, een aanvulling te bestudeeren voor de thans van kracht zijnde neutraliteits wet, teneinde daarin eenige punten op te nemen die zich hebben voorgedaan in ver band met den betreurenswaardigen strijd in Spanje. Behalve besluiten ten aanzien van de neirtraliteitswet verzocht spreker het con gres onmiddellijk maatregelen in bestu deering te nemen, waardoor de machtigin gen voor zekere bestuurslichamen, die bin nen enkele weken afloopt, verlengd wor den. Voorts vroeg de president het congres om aanvullende credieten. vermoedelijk met het doel nieuwe fondsen te verschaf fen ten behoeve van den strijd tegen de werkloosheid. Het juiste bedrag van deze fondsen zal deze week genoemd worden. Voortgaande gaf de president een over zicht over het tijdens zijn eerste bestuurs- periode verrichte werk. waarbij hij o.m. zeide: „Onze taak was. aan te toonen, dat men in de tegenwoordige wereld de demo cratie kan doen functionneeren op even doeltreffende wijze als in de eenvoudiger wereld van een eeuw geleden. Het herstel, dat wij nagestreefd heb ben en zoeken, mag niet enkel tijdelijk zijn, maar moet een herstel zijn, dat niet in gevaar gebracht kan worden door dezelfde oorzaken, welke vroegere rampspoeden tot gevolg hadden. Roosevelt vermeed het, nader uitge werkte wetgevende aanbevelingen te doen, maar gaf in groote lijnen de vol gende problemen aan voor het nieuwe congres: I. Een uitgebreide herziening van de bestuursmachincrie. II. Een landbouwprogramma, oprui ming van krotten en woningbouw. III. Financieclc bijstand aan pach ters en huurders. IV. Een verstandige ontwikkeling van het systeem van sociale veiligheid en een op langen termijn gevoerde po litiek tegen de werkloosheid, evenals passende huip aan behoeftigen en werk'oozen, „Overproductie, onderproductie en spe culatie". aldus vervolgde Roosevelt, „zijn drie sinistere zusters, die kwellingen puren uit de ongezonde inflatie en de rampspoe dige deflatie. Het is in het belang van de natie, dat de regeering de particuliere on dernemingen helpt, gezonde algemeenc prjjsniveaux te verzekeren en deze niveaux te beschermen tegen krachtige periodieke schommelingen. De groote doeleinden van de N. R A. waren gezond. Wij weten thank, dat de moeilijkheden haar oorsprong vonden in het feit, dat de N.R.A. trachtte te veel te doen. Het statuut van de N.R.A. is ongrond wettig verklaard, maar het probleem blijft voor ons gesteld. Uit het vervolg van zijn boodschap kreeg men den indruk, dat president Roosevelt de gedachte aan een grondwetshervorming op grond van de beslissingen van het hooggerechtshof verwierp. Veeleer stelde hij voor. middelen te zoeken, om den. juri- dischen vorm en de wetsinterpretatie aan te passen aan de huidige nationale be hoeften. Eveneens bracht de president de confe rentie te Buenos Aires ter sprake, die. na-»r hij zeide, een voorbeeld heeft gege ven, dat weldadig moet zijn geweest voor de rest van de wereld. Werkelijk, zoo zeide de president, de conferentie van Buenos Aires heeft uit naam van alle democratieën ter wereld een boodschap gericht tot alle naties, die een ander regime hebben. De regeeringen van die andere naties zijn misschien theatra ler, maar het is hoog tijd, dat de demo cratie zich doet gelden. Pittman heeft den tekst geoubliceerd van de resolutie betreffende een embargo op wapenen voor Spanje. De tekst luidt: Zoolang de staat van burgeroorlog, welke thans in Spanje heerscht. zal voortduren, zal het onwettig zijn wapens, munitie en oorlogsuitrustingen uit de Vereenigde Sta ten of zijn bezittingen uit te voeren naar Spanje, of naar vreemde landen met het deel dit materiaal naar Spanje te re- expedieeren of ten gebruike van een der beide partijen strijdende partijen in Spanje Wapens, munitie en oorlogsuitrustingen, waarvan de uitvoer verboden is, werden opgesomd in de proclamatie van president Roosevelt uitgevaardigd op 10 Augustus 1936. Alle voor den uitvoer naar Spanje van wapens, munitie en oorlogsuitrustin gen verleende vergunningen zijn ipso facto geannuleerd. Een boete van ten hoogste 10.000 dollars staat op overtreding, evenals een gevangenisstraf var. ten hoogste een jaar. De president zal het oogenblik aan geven, waarop de omstandigheden, welke tot deze resolutie hebben geleid, zullen hebben opgehouden te bestaan. De resolutie is direct bij het con gres ingediend en door Senaat en Kroon van afgevaardigden reeds aan genomen. Alleen Roosevelt's ondertee- kening is nu nog maar noodig! De zoon van Roosevelt secretaris van den president. Officieel wordt bekend gemaakt, dat James Roosevelt, de zoon van den presi dent, benoemd is tot secretaris van den president. Dr. H. Colijn. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Generaal-majoor W. Roell. Jhr. Van Karnebeek. Bij Kon. Besluit van 23 December is bevorderd tot Grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw: Dr. H. Coliin, Minister van Staat. Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers. Verder zijn benoemd: tot Minister van Staat Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad v. State; luitenant-generaal Jhr. W. Röell, commandant van het veld leger, én de Minister van Staat, Jhr. Mr. Dr. K. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, beiden tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje. FRANKRIJK. Naar het einde der staking in de metaalindustrie. Er is een arbitrale uitspraak geveld, wel ke practisch een einde maakt aan de sta king in de metaalindustrie. De stakingspos- ten zouden met ingang van vannacht wor den opgeheven en op 11 Januari zal het werk hervat worden. GRIEKENLAND. Bevordering van volkswelvaart. De regeering heeft besloten 500 miliioeh drachmen beschikbaar te stellen ter ver sterking van der volkswelvaart dienende maatregelen. Dit bedrag zal moeten wor den opgebracht uit een verhoogde heffing cp sigaretten en de tarieven van posterijen en telegraphie. ENGELAND. Het systeem van vrijwillige dienstneming. De minister voer de coördinatie van de defensie heeft te Glasgow een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Wij voelen ons zeer nauw verbonden met het systeem van vrijwillige dienstneming. Het land is trotsch op dit systeem. Wij zullen in staat zijn den anderen landen te too nen, dat wij in staat zijn dit systeem te laten voldoen voor onze behoeften. In de Europeesche pers, aldus Inskip verder, is critiek uitgeoefend en commen taar geleverd naar aanleiding s.van het probleem van recruteering in Groot-Brit- tannië De aanwerving voor de marine en de luchtvaart is voldoende: wat echter het geregelde leger en de territoriale troepen aangaat, bestaat er een groote lacune tus schen het noodzakelijke troepenaantal en het aantal mannen, dat zich komt aan melden. Men bestudeert thans zorgvuldig ontwerpen, die ten doel hebben den mili tairen dienst aantrekkelijker te maken. De nieuwe Britsche munitiefabriek te Chorley .een van de vier nieuwe arsenalen, welke Woolwich zullen vervangen, zal alleen aan machines reeds vier millioen pond sterling kosten. De fabriek moet begin 1939 in gebruik genomen worden. In deze fa briek zullen 3000 man werk vinden. BULGARIJE. Gratie -verleening. De Koning heeft gratie verleend aan 389 burgers en 100 militairen. ITALIË Ras Immeroe naar Rome. Stefani meldt uit Addis Abeba dat ras Immeroe van het vliegveld aldaar, naar Italië is vertrokken. Voor zijn vertrek ver klaarde hij ten aanhoore van aanzienlijke Abessijnen, dat, het Oosten van Ethiopië op het oogenblik geheel door de Italianen is bezet. Ook dedzjatz Taie Goelef Adie is naar Italië vertrokken. Laatstgenoemde gaf zich uit voor afstammeling van Menelik, maak te aanspraken op den troon, en werd daar om door den Negus uit Addis Abeba ver wijderd en overgeplaatst naar Wollega, waar hem het bevel over belangrijke hulp troepen werd opgedragen. LITHAUEN. Redevoering van den minister-president. Tijdens de jaarvergadering van den Tautiuinkai-bond (de regeeringspartij), waaraan werd deelgenomen door 440 ver tegenwoordigers uit alle deelen des lands en waar de geheele regeering, de staats president en de leidende figuren van het leger aanwezig waren, heeft minister-pre sident Tubelis een groote redevoering uit gesproken. waarin hij verklaarde, dat Lithauen met al zijn naburen in het af- gelr.open jaar in vriendschappelijke be trekkingen geleefd heeft of deze betrek kingen vriendschappelijk heeft kunnen doen worden, met uitzondering echter van Polen. Om geheel onbegrijpelijke redenen is in het bezette Wilnagebied een vervol- gir.g en onderdrukking van het Lithausche element door de Polen begonnen, zooals dit tot dusverre in de geschiedenis nog niet. is voorgekomen Het is derhalve plicht alles in het werk te stellen om don moei lijken toestand der Lithauers in het Wilna gebied te verzachten. DANZIG. Accoord over het gebruik der haven. De onderhandelingen tusschen Polen en Danzig over het gebruik van de haven dezer stad. zijn met succes bekroond. Daar bij is in de eerste plaats het protocol van 18 December 1933 verlengd tot 31 Decem ber 1939. Verder zijn de partijen het eens gewor den over de uitlegging van de toepassing van dit protocol. Samenwerking tusschen de havens Danzig en Gnydia is voor het vervolg verzekerd. De senaat van de vrije stad verklaart, dat Poolsche ondernemingen In Danzig op dezelfde wijze als Danziger ondernemingen behandeld zullen worden. Zij zullen vol ledige vrijheid genieten bij de uitoefening van hun bedrijf. RUSLAND. De sowjefc-begraoting voor 1937. De volkscommissaris voor de financiën. Abolin, heeft in de begrootingscommissie van den centralen uitvoerenden raad ver slag uitgebracht over het ontwerp van de begrooting voor 1937. Hij deelde mede, dat deze laatste begrooting 18 procent hooger zal zijn dan die van 1936. Daarbij steunt men op de verwachting, dat in het jaar 1937 handel en productie aanzienlijk zul len toenemen en dat de winsten der eco nomische staatsbedrijven zullen groeien op den grondslag der beweging van Stacha- nof. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Hoe kan ik in het voorjaar het beste mesten om voldoende opbrengst van groenten te verwachten? S. v. d. Z. te A a. d. R, Antw. Gezien uw vorige bemestingen met varkensmest en landbouwkalk doet u goed in Maart te strooien per vierkante roe 1 kilo A.S.F, korrels (12 x 10 x 18, en deze mest onder te spitten. U kunt dan een goed resultaat verwachten. Mocht in den zomer de stand van enkele gewasschen te wenschen laten, geef dan nog 5 ons per roe. Uw tuin ligt toch goed in de zon? Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Loop geen risico, wanneer griep heerscht. Beweeg U zooveel mogelijk in de buiten lucht, eet krachtig voedsel, drink melk en sinaasappelsap, om Uw levenskracht op peil te houden. Hebt U een kou gevat, behandel haar dan direct. Neem zoo noodig een laxeermiddel, een heet bad en ga naar bed. Vicks VapoRub flink op keel en borst wrijven en met warm flanel bedekken. Als een voorbehoedmiddel eenige malen per dag Vicks in de neusgaten aanbrengen en goed opsnuiven. De echte Vicks is uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot fdub bele hoeveelheid) tijdelijk 90 ct. 4767 Bestrijd verkoudheid 'zonder „innemen"! (Ingez. Med.) HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Voor den politierechter stonden de na volgende personen terecht wegens over treding der Wegenbelastingwet. Zij zijn allen woonachtig te Haarlemmermeer. M. den H„ f. 5. 3 d.: H. V., f. 2,50, 1 d.; H. V. Jr., f. 1, 1 d.; B. V. Sr., f. 2.50, 1 d. KANTONGERECHT TE DELFT. De Kantonrechter te Delft heeft veroor deeld wegens overtreding der Politieveror dening te Delft: C. F1 A. te Veur tot f.5 boete subs. 3 dagen hechtenis; wegens over treding der Motor- en Rijwielwet: G. M. H. te Zoetermeer f. 3 subs, 2 dagen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 16