De Aalsmeersche bloemen-ten toonstelling De Oranjefeesten te Lisse tfIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 7 Januari 1937 Vorstelijk bezoek Een groote reeks feestelijkheden KERK- EN SCHOOLHIEUWS De openingsrede van minister Deckers. Glorine bleekt witter Enthousiaste feestvreugde Prins Bernhard neemt op de tentoonstelling een bloemenhulde in ontvangst. - In de deuropening Prins Aschwin. Na hun bezoek aan Schiphol hebben Z.D.H. Prins Bernhard, Prins Asch win en de overige bruiloftsgasten, hun uitstapje vervolgd in de richting van Aalsmeer. Omstreeks drie uur kwamen zij bij het tentoonstellingsgebouw aan. Het gezelschap werd ontvangen door den burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein en door het tentoon stellingscomité. Een dochtertje van den directeur der veiling en een zoontje van den voorzitter van het comité boden den beiden Prinsen een bouquet witte en roode anjers aan, waarvoor deze vriendelijk dankten. Vervolgens werd een rondgang gemaakt ciocr de terttoonstellihgshallen, waarbij de heer J. C. M. Mensing den Prins van voor lichting diende. Prins Bernhard nam met waardeerënde belangstelling kennis van de fraaie inzendingen, die ook door de dames en heeren van het gezelschap zeer werden bewonderd. Rede van minister Deckers. In een ander gedeelte van het tentoon stellingsgebouw geschiedde de officieele opening welke werd verricht door den minister van landbouw en visscherij. mr. dr. L. N. Deckers. Allereerst complimenteerde de minister het bestuur der C.A.V. met het 25-jarig bestaan en vervolgens schetste hij de be- teekenis van de veiling voor het bedrijfs leven en voor de kweekers. Z.Exc. roemde den werklust en den ijver van de Aalsmeer sche kweekers, die in dezen tijd niet bij de pakken neer bleven zitten, doch het hoofd fier omhoog hielden. Spr. ging achtereenvolgens de ontwikke ling na van de visscherij en den land- en tuinbouw, waarin de bevolking van Aals meer een bestaan heeft gevonden. Met betrekking tot de moeilijke toestan den in den tuinbouw merkte de minister op. dat men de internationale crisis ten slotte niet kan opheffen met den natio- nalen regeeringssteun, Spr. spoorde den kweekers aan met meed en volharding door te blijven gaan, dan zal men zeker, met de hulp der re- geering en achter de leiders van het be drijf, door de duisternis in het licht ko men. De minister verklaarde vervolgens de tentoonstelling geopend. Het vertrek van Prins Bernhard. Te ruim half 4 verlieten Prins Bernhard en zijn gezelschap, waarbij ook de heer Plesman. directeur der K.L.M. zich had aangesloten, de expositie. Men keerde per touringcar naar Den Haag terug. De bekroningen. Ecre-prijzen: Grocte zilveren medaille van H.M. de Koningin, aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz, D. Baardse Dzn.. Aalsmeer: groote zilv. med. van HK.H. Prinses Juliana, aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. Wed. P. Eveleens en Zonen. Aalsmeer; eereprijs der Ver. van Snijbloemen-Ex porteurs. aan decor groep bloeiende- en niet-bloeiende planten, inz. de gezamen lijke Handelskweekers, Aalsmeer; eereprijs van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond, aan decor, groep besdragende heesters, vroegbloeiende en weinig geforceerde hees ters en groenblijvende heesters, inz. Fa. W. Keessen Jr. en Zonen. Kon. Kwij. „Terra Nova", Aalsmeer; eereprijs der coöp. veil.- vereen. „Bloemenlust", aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. N. V". Handelskweekerij v//h. Firma J, C. Maarse, Aalsmeer; zilv. beker der Fa. D. Baardse Dzn., aan decor, collectieve inzen ding afgesneden seringen, inz. de geza- I menlijke kweekers, Aalsmeer; zilv. beker der N.V. Am Eveleens Hzn. en Zonen, aan groep Anthuriums, inz. G. Oud, te Aals meer; eere-prijs van Douairière jhr. Van Loon, aan decor, groep bloeiende en niet- bloeiende planten, inz. Gebrs. Man, Aals meer; eere-prijs' der Ver. de afd. Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, aan groep Cactussen en vet- planten, inz. K, Mantel, kweekerij „Suc- eulenta", Aalsmeer; zilv. med. van jhr, mr. dr. A. Rcëll, Commissaris der Koningin in de Prov. Noord-Holland, eere-voorzitter der tentoonstelling, aan decor, groep afgesne den seringen en andere bloemen, alsmede potplanten Cyclamen, inz. Fa. P. Buis Gzn. en Zonen, Aalsmeer; groote gouden med. der gemeente Aalsmeer, aan decor, collec tieve inzending afgesneden diverse snij bloemen. inz. de gezamenlijke kweekers, Aalsmeer; verg.-zilv. med. van den burge meester van Aalsmeer, aan decor, groep bloeien.de en niet-bloeiende planten, inz. Fa. D. Spaargaren Mzn. en Zonen, Aals meer; verg.-zilv. med. der gem. Haarlem mermeer, aan decor, groep bloeiende Se- ringenplanten en afgesneden bloemen, inz. j Gebrs. J. en A. Alderden, Aalsmeer; verg.- rilv med. der gem. Nieuwer-Amstel aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz firma K. Visser en Zonen, Aalsmeer; zilv. medaille der gem. Uithoorn, aan decor, groep Seringen „Hugo de Vries" inz. fa. K. Keessen Jr. en fa. W. Tops- voort. Aalsmeer; bronzen legpenning van ae K.L.M.aan decor, groep geprepareerde bloeiende Hyacinthen. inz de ver. „De Hyacinth", groep Hyacinthenkweekers der Aig. Ver. voor Bloembollenculutuur in sa menwerking met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, te Haar lem. Gouden medaille: (met lof v. d. jury), benevens gouden med. der Centr. Raiffeis- sen Bank. aan decor, collectieve inzending afgesneden Seringen, inz. de gezamenlijke kweekers. Aalsmeer; benevens: zilv. beker der firma „Holrosan" en verg. zilv. med. der coöp fruit-, groenten- en bloemen veiling „Leiden en Omst." aan decor, col lectieve inzending afgesneden rozen. inz. de gezamenlijke kweekers. Aalsmeer; (met speciale lof v. d. jury), aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. D. Baardse Dzn., Aalsmeer: (met bijzon dere lof v. d. Jury), aan decor, groep bes- j dragende heesters, vroeg-bloeiende en weinig geforceerde heesters en groenblij - vende heesters, inz. fa. W. Keessen Jr. en Zonen, Kon. Kwij. „Terra Nova", Aals meer; imet lof v. d Jury), aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. Wed. P. Eveleens en Zonen, Aalspieer; imet lof v. d. Juryi. aan decor, groep Anthuriums. inz. G. Oud. te Aalsmeer; imet gelukwensch v. d. Jury), aan decor, collectieve inzending afgesneden diverse snijbloemen, inz. de gezamenlijke kweekers. Aalsmeer; aan groep Cactussen en vetplan- ten. inz. K. Mantel, Handelskwij. „Succu- lenta". Aalsmeer; aan decor, groep Primula obconica. Cyclamen en Selaginella. inz. Firma C Buis W. Azn.. Aalsmeer; aan decor, groep bloeiende Orchideeën, inz. P. Maar- sen en Zonen, Gouda; aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. N.V. Handelskwij. voorheen fa. J. C. Maarse, Aalsmeer aan decor, groep bloeiende en I niet-bloeiende planten, inz. Gebrs. Man, Aalsmeer; aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. de Aalsmeer sche Handelskweekers. Aalsmeer; aan decor, collectieve inzending potplanten, inz. de gezamenlijke kweekers Aalsmeer; aan decor, groep afgesneden Seringen en an dere bloemen, alsmede potplanten Cycla men, inz. fa. P. Buis Gzn. en Zonen, Aals meer; aan decor, groep bloeiende Seringen- planten en afgesneden bloemen, inz. Gebrs. J en A. Alderdon. Aalsmeer; aan decor, collectieve inzending Seringen en Prunus- struiken, inz. de gezamenlijke kweekers. Aalsmeer; aan een lage platgeleide Perzik in bloei met een vlucht van 7 Meter. Inz. W. Keessen Jr. en Zonen. Kon. Kwij. „Terra Nova", Aalsmeer; aan decor, groepje Poin- settia en Amaryllis, inz. de gezamenlijke kweekers, Aalsmeer; aan decor, groep ge prepareerde bloeiende Hyacinthen, inz. Ver. „De Hyacinth", .Groep Hyacinthen-kwee kers der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in samenwerking met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, Haar lem Kleine gouden medaille: aan decor, col lectieve inzending bolbloemen, inz. Bloe- mentrekkers Verg. „Door Eendracht Sterk", Bennebroek; aan decor, groep afgesneden ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ. Aan het jaarverslag der Z.H. Bierbrou werij is het volgende ontleend. Na de circulaire van 10 November j.l. acht de N.V. het onnoodig opnieuw ln bij zonderheden te treden over de moeilijk heden waaronder het brouwerij-bedrijf ge bukt gaat. Gedurende het verslagjaar trad geen verbetering in. Het resultaat der door de N.V. geëxploi teerde hotels en restaurants was niet on gunstiger dan ln het voorgaande jaar. De export, is met groote inspanning nagenoeg gehandhaafd kunnen werden, zij het ook nog steeds tegen weinig ioonende prijzen, Het resultaat van een en ander is, dat de op de gebruikelijke wijze vastgestelde bedrijfswinst slechts weinig afwijkt van die van het vorig jaar. De balans sluit met een verlies van f. 157.264. Tegenover f. 136.040 ln 1934'35. Dit bedrag wordt van de reserve afgeboekt. De vergaderingen van ebligatiehouders en van preferente en gewone aandeel houders gehouden op 30 November, 4 en 28 December j.l. hebben de reorganisatie voorstellen ongeiyijzigd aangenomen. De door de afstempeling cp de aandee- len vrijgekomen bedragen en het restant der reserves worden in hoofdzaak gebruikt voor afschrijving op deelnemingen en vor deringen. Deze zijn daardoor op een dergelijk laag niveau gekomen, dat verdere verliezen daarop redelijkerwijs gesproken uitgeslo ten zijn. Een brouwerij meet tot behoud en zoo mogelijk uitbreiding van haar debiet, steeds voorschotten aan afnemers blijven geven en derhalve zullen ook in de toe komst afschrijvingen op debiteuren niet geheel vermeden kunnen werden Deze zullen echter binnen beperkte grenzen kunnen blijven. Hetgeen na deze voorzieningen neg van het beschikbaar gekomene overbleef, een bedrag van f. 370.800, is als extra-afschrij ving op gebouwen geboekt. De N.V. heeft thans zoodanig afgeschre- van, dat, indien de omstandigheden, waar onder de brouwerij- en hotel-industrieën werken, slechts een weinig gunstiger wor den en zich verder in 't algemeen geen bijzonder ongunstige omstand gheden voor doen, de toekomst met meer vertrouwen tegemoet kan wordsn gezien. De balans vermeldt als: Activa: gebouwen f. 3.333.610 13.385.846), machinerieën, legvaten en gistkuipen f. 195.716 (251.0071. gereedschappen en in ventariseen f. 242.080 (325.606), deelnemin gen in en vorderingen op aanverwante ondernemingen f. 1.082.460 (1.062.732), de- biteuien en voorschotten f. 1.790.048 (1.839.6961, vooruitbetaalde en te verreke nen kosten f. 58.692 (65.803), vcorraden f. 863.428 (950.880), effecten f. 10.839 (8579), kas en kassiers f. 343.861 1336.318) en als Passiva: aandelenkapitaal f. 2 400.000 (onv.l. reserves t 1.078.727 (1 255.991), obligatieleningen f. 3.482.000 3.542.000), hypotheek o'g f. 331.750 (347.900). credi teuren f. 628.259 (700.9791 De winst- en verjjpsrekening staat Debet voor: Rente obligatieleningen f. 171.933 (171.283);., statutaire afschrijving op gebouwen, machine* ;ën, gereedschap pen enz f. 175.300 202 1131afschrijvin genen reserveeringen f 228.036 (264.351) en Credit vcor: Bedrijfswinst f. 418.005 (5C4 703), onttrokken aan de -■•erve f. 157.264 (136.0401. Zwart als roet is Josefine. Maar haar linnen hagelwit. Want dat bleekt ze met Glorine. „Tooverij". zegt josefine 'n Toovermiddel, dèt is GLORINE. Zoo mooi wordt het goed ae- bleekt, zoo smetteloos wit, zonder dat het iets te lijden heeft. Een flesch kost 16 cent en is vol doende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. Daarvoor kunt U geen risico nemen met minderwaardige bleekmiddelen. HANOCLSONOCNNEMING EMKA APELDOORN 4771 (Ingez. Med.; De prachtig verlichte Haven in de gemeente Lisse. bloemen en potplanten, inz. Gebrs. Spaar garen, Aalsmeer; aan decor, groep bloeien de en niet-bloeiende planten, inz. fa. K Visser en Zonen, Aalsmeer; aan decor, groep Seringen „Hugo de Vries", inz. fa. K. Kees sen Jr. en fa. W. Topsvoort, Aalsmeer; aan decor, groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. fa. D. Spaargaren Mzn. en Zonen, Aalsmeer; aan decor, groep Helle- boris niger (Buis), inz. Gebrs. J. en K. Buis Aalsmeer; aan groep Cyclamen, inz. Jb. Spaargaren Jb.zn, Aalsmeer; aan groep Succulenten, inz. H. A. W. Ruys. Badhoeve dorp; aan groep Cacteeën, inz. N.V. K. Hof man en Zonen, Aalsmeer. Verguld-zilveren medaille: aan decor, groepje Geranium „Black Vesuvius" (sociale Kamer-Geranium), inz. C. Hooren Jzn., Aalsmeer. Zilveren medaille; aan decor, groep bloeiende Seringen en Prunus en afgesne den bloemen daarvan, inz. fa. J. D. Maarse en Zonen. Aalsmeer; aan groep Cactussen en vetplanten, inz. gezamenlijke kweekers, Aalsmeer; aan groep Cactussen en andere planten, inz. J. de Vos Czn. en Zn., Bllder- dam. Bronzen medaille: aan groep Cactussen, inz. Jb. Spaargaren Jb.zn., Aalsmeer. De Oranjefeesten te Lisse worden op buitengewoon enthousiaste wijze gevierd. Het geheele dorp is op een schitterende en bewonderenswaardige wijze versierd en verlicht. De electrische verlichting langs Haven en Gracht geeft den toeschouwers een grootschen indruk. De verlichting al daar trekt dan ook iederen avond honder den toeschouwers. Hiertoe werkt ook mede c'e prachtig verlichte motorschuit van de N.V. W. v. d. Linden, welke schuit als een trotsche zwaan in statie tusschen alle lichtzuilen gelegen is. Ook de verlichte fontein in de haven heeft veel bekijks. Twee avonden achtereen werd er in het H.B.G.-gebouw een fantastische lichtstoet opgesteld, waarbij ook de buurtschap „De Engel" zich had aangesloten. Al wande lend deer Lisse's straten werd dezen licht- stcet gadegeslagen door 'n groote menigte. Aan het hoofd van den stoet liepen de leden van het Oranje-Comité, hierop volgden eenige vereenigingen en corpora ties die in groepsverband liepen. Een vier tal verlichte voertuigen reden mede. Na dezen lichtstoet tiokken de ingezetenen door de straten om de versieringen en de verlichtingen in ocgenschouw te nemen. Direct valt de aandacht op het mooi ver lichte gemeentehuis en het gebouw van 't electriciteitsbedrijf H.L.S. Kinderfeesten. Ock de kinderen hebben ruimschoots deel genomen aan de feesten, doordat in de greote hal van „De Hctaho" allerlei kin derspelen werden gehouderj, waarbij velen een n-.oöien prijs wisten té behalen; allen werden royaal getracteerd. Den burgemeester werd in het H.B.G.- gebouw een greote aubade gebracht. Eenige duizenden kinderen namen hieraan deel, welke werden toegesproken door den bur gemeester. Na de kinderaubade werd een Prins Bernhardbcom (een zilverden i op een ver sierde wagen gelegd en getrokken door de schoolkinderen, geveerd naar de plaats van bestemming, de heek van de Veld horststraat en de Lyndenlaan. De burge meester herinnerde aan de symboliek welke aan de planting van dezen boom ten grondslag ligt. Van alle scholen namen twee kinderen deel aan de planting. Deze plechtigheid werd besloten met een „Lang zullen zij leven". Ook op sportief gebied was er gelegenheid aan de feesten deel te nemen door het houden van een gecostumeerden voetbal wedstrijd tusschen de beide plaatselijke voetbalvereenigingen „Lisse" en L.R.C Hiervoor was ook zeer veel belangstelling. In de veilingzaal van „De Hobaho" werd gedurende twee dagen een doorloopenae voorstelling gegeven van de Oranje-film. Het Oranje-comité heeft gord gedaan door cok vcor de minder goed gesitueerden iets te organiseeren, n.l. een wedloop, waaraan ieder kon deelnemen. De Éere-avond. En nu komen wij tot den hoofdschotel van de Oranjefeesten te Lisse, den grooten eere-avond in de hallen van het H.B.G.- gebouw. Niet minder dan 3000 menschen stroom den naar deze groote zaal. Onder de me nigte merkten we op het Oranje Eere*- comité en werkcomité, leden van den Ge meenteraad, gem.-secr. de Haan, alle plaatselijke geneesheeren. predikanten, geestelijken; directies van H.B.G. en Hol land's Bloembollenhuis; ir. K. Volkersz, di recteur van de Rijksbloembollenschool; de heer Bosschaart, directeur van het post kantoor èn vele anderen. Medewerking werd verleend door alle plaatselijke muziekverenigingen en zang en kinderkoren onder leiding van dirigent Westerdaal. Deze eere-avond stond onder leiding van den voorzitter van het Oranjecomité, den heer dr. H. A. Marcus. Deze sprak een woord van welkom. Spr. zeide, dat het sla gen van deze feesten voor een groot deel te danken is aan de wijze waarop de straat versiering is uitgevoerd. Spr. deelde mede door wie de prijzen van de versiering zijn gewonnen. Na het openingswoord werden eenige liederen ten gehoore gebracht door de ge mengde zangvereenigingen en de kinder koren. Hierna werd het woord gegeven aan den feestredenaar van dezen avond, den heer W. G. de Bas. majoor der artillerie b. d. Deze zette in een uitvoerig betoog uiteen de groote beteekenis van den dag van 7 Januari, zoowel voor het Bruidspaar zelve als voor geheel ons volk. In groote trekken ging spr. vervolgens de jeugd van beide Vorstenkinderen na en vond gelegenheid te over om de aanwezigen te wijzen op de degelijke opvoeding die beiden hebben mogen genieten. Het Vorstelijk Huwelijk, dat heden ge sloten staat te worden, is daarom van zoo groote beteekenis. omdat er weer een niéu we lente voor ons Oranjehuis mede wordt ingeluid. Moge God dit Paar rijkelijk ze genen. Ter afwisseling werden weer eenige zang nummers ten gehoore gebracht en betrad vervolgens de burgemeester den katheder om een slotwoord te spreken. Spr. wees er op dat de Prinses en de Prins een zoo ruime plaats ln ons hart hebben ingeno men en wij allen gezamenlijk de Prinses als onze „Zuster" ten huwelijk geven. Moge God dit jonge Paar geven een rijk en ge lukkig zonnig leven in het midden van ons Hiermede was deze Eereavond beëindigd en trokken de aanwezigen het dorp in, voorafgegaan door de beide muziekkorpsen. Dank- en Bedestonden. Voordat de Eere-avond begon, was er in alie Protestantsche Kerken een Dank- en Bidstond gehouden. De plaatselijke predi kanten gingen in de diensten voor. Feestvergadering Heereweg. In de groote garage van de fa. Cammen- ga werd door het Buurtcomité Heereweg I een groote feestavond gehouden, in welke feestvergadering de bekende Henri Nollens optrad met mej. Van Goudswaard. Op aan gename wijze werden de aanwezigen bezig gehouden. Het Buurtcomité werd gehuldigd voor de vele werkzaamheden en elk der leden ontving een stoffelijk blijk van waar deering. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 8 JANUARI. NIEUW VENNEP. Clir. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. W. Brandsma van Wildervank. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Smits van Sliedrecht. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Sneek Th. A. Hoen te Bussum. Voor Zegveld Th. G. Vollebregt te Hoornaar. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. 4706 (Ingez. Med.» GEREF. KERKEN IN H.V. Bedankt voor Rotterdam J. Diepersloot te Leeuwarden. CHR. AFGESCHEIDEN GEM. Aangenomen naar Waddinxveen N. v. d, Kraats te Den Helder. GEREF. KERKEN. Beroepen te Holten J. W. Dragt te Otto- land. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen naar Hippolytushoef H. J, de Wilde. prop. te Borne. 4—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12