LAATSTE BERICHTEN LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 7 Januari 1937 De strijd in Spanje KO-PLU-KO Uit de Omstreken Tentoonstelling „Ko-Plu-Ko" Stadsnieuws Binnenland Buitenland Mr. J. H. Telders overleden* THIJS IJS E\T DE BOOZE KABOETER Successen der nationalisten. Het nationalistische front heeft zich plotseling gesplitst. In een rukwerd voort gedrongen tot Las Rasas. Het leger van Mola deed gistermorgen een uitval In de richting van El Pardo. De operatie ging gepaard met een hevig artillerievuur. Hets chijnt, dat het nationalistische op perbevel de kwestie van het Escorlal heeft geregeld door bij de bezetting van den ver bindingsweg de Manzauares als as te ne men naai- Colmenav Viejo. De in het veld gebrachte troepen zijn aanzienlijk. Door de republikeinen werd een tegenaanval op Las Rosas gedaan, maar zij werden terug geslagen. Gistermorgen werden regeeringstroepen, die in haast Madrid hadden verlaten, door een escadrille bombardementsvliegtuigen uiteengemaaid. Madrid zelf staat thans op het spel en niet alleen het Escuriaal. Madrid erkent dat de regeeringstroepen zijn teruggegaan op door het opperbevel aangegeven Unies. De Volksfronters hebben thans geen straalverbinding meer tusschen het Esco- riaal én Madrid. Slechts over het Ouadar- rama-gebergte, waar geen weg te beken nen; is, kan het Escoriaal door Madrid van munitie nog worden voorzien. Ooit de in het gebergte opereerende troepen van generaal Mangada zijn van den grooten straatweg afgesneden, zoodat de omsingeling van Madrid practisch vol komen is, terwijl bovendien het front der nationalen rond de hoofdstad aanmerkelijk kon worden verkort. Omstreeks den middag hebben gisteren véértien bombardementsvliegtuigen, die door verscheidene jagers begeleid werden, kleine bommen laten vallen op de wijk Villaverde ln het westen van Madrid en op andere districten tot aan Catro Caminos. De bevolking verliet inderhaast de straten. Een tweede eskader, bestaande uit dertien toestellen, verscheen boven de wijk Te- toean de las Victorias. Bommen van groot kaliber vielen ach tereenvolgens in de wijken van de Puerta del Sol. de Telefonica en in de omgeving daarvan. Het gebouw Telefonica werd tus schen het begin van het bombardement en 's middags vijf uur getroffen door een tien- O bommen, die de muren doorboorden en vrij belangrijke schade aanrichtten. Wel was er eenige verwarring in de straten der bedreigde wijken, maar men heeft toch geen paniek kunnen waarnemen; de trams bleven gijden, ondanks de vaak neerrege- r.ende steenen. Om vijf uur werd het weer rustig en.hernam het leven zijn gewonen loop. De „Mar Cantabrico" vertrokken. Het Spaansehe s.s. „Mar Cantabrico". geladen met wapens voor Spanje, is om 13 uur 45. New-Yorkschen tijd. in zee gesto ken. nog voor het congres de resolutie be- tretfende het wapenembargo had kunnen aannemen. Slechts een kist losse stukken was niet aan boord genomen. Schepen van de kustwacht en een vlieg tuig hebben de „Mar Cantabrico" echter aangehouden buiten Sandy Hook en het schip gedwongen terug te keeren naar Brooklyn. Later heeft men de „Mar Cantabrico" echter toestemming gegeven te vertrek ken. De aanhouding was geen gevolg van de inwerkingtreding van de nieuwe wet, doch geschiedde omdat aan eenige forma liteiten niet voldaan was. Later is het schip het lichtschip Ambrose gepasseerd oin daarmede buiten de territoriale wate ren te geraken. Het Amerlkaansche wapen-embargo zal pas morgen kunnen ingaan wegens eenige grondwettelijke -formaliteiten, zoodat het schip op tijd is uitgevaren. De „Koenigsherg" afgelost door de „Koeln." Het Duitsche ministerie van marine be vestigt, dat de kruiser „Koeln" naar de Spaansehe wateren vertrokken ls om de „Koenigsberg" af te lossen. In bevoegde kringen legt men er den nadruk op, dat deze maatregel geheel normaal is. Zegel van Turksch consul vervalscht. Het Turksch telegraafagentschap deelt mede: Uit eenige fotografiën, die het mi nisterie van buitenlandsche zaken in han den zijn gevallen, blijkt, dat de handtee- kening en het dienstzegel van een Turk- schen consul vervalscht zijn. teneinde uit naam der Turksche republiek onechte wa pen- en munitiebestellingen te doen. De r.oodige maatregelen zijn in verband hier mede genomen. Verder verklaart het Turksche telegraaf agentschap, dat het gemachtigd is te ver klaren, dat de Turksche regeering geen enkelen harer consuls volmacht heeft ge geven tot zoodanige bestellingen en dat de opstelling van desbetreffende documenten overigens ook geenszins tot de consulaire bevoegdheden behoort. HAARLEMMERMEER, Ernstige aanrijding. Op den Kruisweg nabij den Aalsmeerder- dijk in Haarlemmermeer werd de 70-j. zwerver J. V. uit Aalsmeer, die onder den invloed van $terken drank verkeerde door een auto aangereden. De oude man werd ernstig gewond opge nomen en naar het ziekenhuis S,t. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. BEZOEKT DE TENTOONSTELLING in HOTEL „DU RHIN", waar zeer mooie dieren zijn ondergebracht, die uitsluitend door de leden dezer vereeniging zijn ingezonden. 4760 BESTUUR KATWIJK AAN ZEE. De officieele opening. De door de konijnenfokkers- en pluim- veevereeniging „Ko-Plu-Ko" georganiseerde tentoonstelling werd gisteravond in Hotel du Rhin geopend. Het bestuur heeft een tentoonstelling georganiseerd, die zeer de moeite waard is te zien. Er zijn niet minder dan 430 inzendingen. Voor deze tentoon stelling zijn 206 eereprijzen uitgereikt De jury bestond, wat de afd. hoenders, pauwen, fazanten, sierduiven en tropische vogels betreft uit den heer C. S. Th. van Gink uit Voorburg; voor de afd. konijnen uit den heer L. H. Hamaker uit Haarlem; afd. postduiven uit den heer G. A. M. Spruyt uit Gouda en afd. Zangkanaries uit den heer A. H. v. d. Handel uit Amsterdam. De afdeeling kanaries er waren er 791 werd gekeurd door den heer L. Dijksman. De voorzitter, de heer C. van Beelen sprak de openingsrede uit; Met genoegen constateerde spr., dat er voor deze tentoonstelling zeer groote be langstelling bestond. Hulde bracht spr. aan de organisatoren. Ook tot de schenkers der prijzen werden woorden van dank gesproken. Na een opwekkend woord te hebben ge sproken om de vereeniging te steunen, ver klaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. Na de openingsrede werd een rondgang door het tentoonstellingsgebouw gemaakt Op den eersten avond was de belangstel ling zeer groot. GELUKSTELEGRAM AAN PRINSES EN PRINS. DE DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Heden ls het reizlgersvervoer naar Den Haag niet druk geweest; de treinen wa ren vooral van Amsterdam goed bezet, maar de drukte aan het station alhier was niet zoo groot, als b.v. bij de jongste ope ning van de zitting der Staten-Generaal. Ook van Utrecht was er geen druk reizl gersvervoer, zoodat enkele extra- en volg- treinen UtrechtDe_i Haag werden opge heven. DE FEESTELIJKHEDEN TE LEIDERDORP. De regen was een geducht spelbreker bij de feestelijkheden te Leiderdorp. Het pro gramma is dan ook maar ten deele uitge voerd. De boomplanting die gistermorgen om 10 uur plaats zou hebben, werd uitgesteld tot de middaguren. De kinderen die in de schoolgebouwen waren samengekomen, trokken nu naar de Ger. Kerk, waar de Oranjefilm vertoond werd. Na afloop van deze voorstelling volgde een tractatie en ontvingen allen een herinneringsbord. 's Namiddags om 2 uur, toen de regen had opgehouden, werden de Juliana- en Bernhardboom geplant. Dit geschiedde door de schoolkinderen van de hoogste klassen. De burgemeester was door griep verhinderd hierbij aanwezig te zijn. De loco-burg. weth. Splinter, hield een toespreek Bij elk der beide boomen werd een steen met inscriptie geplaatst. De muzlekver. „Devote" was ter opluis tering aanwezig. Van de uitvoering van het overige deel van het programma werd afgezien. Ver moedelijk wordt de lichtstoet nog gehou den op een lateren datum. UIT NED. OOST-INDIË. BANDJIRS. DJOCJA. 6 Jan. (Anetai Bandjirs sloe gen de spoordijk van de N.I..S en S S tus schen Klaten en Prambanan od drie plaat sen weg. Ernstige schade werd aangericht bij Srowot waar de N.IB.-baan over een ge deelte van 40 meters ls weggeslagen. De grond ls onder de SB.-baan geheel weggeslagen, de rails zweefden over een afstand van 50 meter 4 meter ln de lucht. Hedenavond zal de N.IB -baan in zoo verre gereed rijn. dat de nacht-expresse daarover ze'.eld kan worden. Het he'sfel van de SB.-baan vordert een langen tUd. Namens de burgerij. Het volgende telegram ls verzonden aan Prinses Juliana en Prins Bernhardt Aan het Vorstelijk Bruidspaar. Namens burgerij en gemeentebestuur van Katwijk zij het ons vergund Uwer Koninklijke Hoogheden onze hartelijke gelukwenschen met Uw echtverbintenis aan te bieden. Dat God U beiden moge zegenen ls de bede van geheel Katwijk, dat steeds in lief en leed van het Oranjehuls deelt. Woldringh van der Hoop, burgemeester. Boekhoven, secretaris. Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk. In de Nieuwe Kerk alhier werd gister avond onder groote belangstelling een godsdienstoefening gehouden, ter eere van het Vorstelijk huwelijk. Gesproken werd door ds. R. P A Rutgers, ds. Fr. J. Broeyer en ds. P. Pras. Aan het einde van den dienst werd het „Wilhelmus" gezongen. Raadsagenda. De Raad van Veur komt Maandagavond te halfacht in openbare zitting bijeen. Aan de orde komen: verzoekschrif van de commissie tot wering van schoolverzuim inzake toekenning van presentiegeld enz. Voorste) tot huurverlaging van woning wetwoningen. Voorstel tot vaststelling eener verordening tot heffing van opcen ten op de gemeentcfondsbelastmg. Behan deling gemeentebegrooting 1937 en recla- mse hondenbelasting. VOORHOUT. Dc feestelijkheden. Negentien winkeliers zullen deelnemen aan den étalagewedstrijd, georganiseerd door het Oranjecomité, in verband met de nationale feestviering. Morgenmiddag zal de uitslag bekend ge maakt worden in de etalages der winke liers De beslissing is aan het Ol'anje- comité. De meening van de „Times". Dc „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de niet-fascistische regeeringen met toenemende bezorgdheid de ontwikkeling van den toestand in Spanje bezien. Men heeft de volkomen bevestiging, dat vóór het kerstfeest sterke contingenten Duitschers te Cadiz zijn ontscheept. Het is natuurlijk, dat in het bijzonder Frankrijk gealarmeerd wordt, wanneer men de Duitschers het leger van Franco ziet ver sterken. Men kan niet nalaten ongerust te worden bij het vooruitzicht Spanje onder militaire en politieke overheersching van Duitsch- land te zien geplaatst. De recente versterkingen van Italianen en Duitschers zijn niet van een aard om da taak der Fransche diplomatie ta Moskou te vergemakkelijken. Zeker is, dat de Britsche regeering al wat in haar macht ligt zal doen om de stopzet ting te verkrijgen van de transporten „vrij willigers". De laatste uit Parijs ontvangen inlichtin gen tconen aan, dat de Fransche regeering bereid is in denzelfden geest te handelen. VEUR-LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Het voorloopige wetsontwerp tot samen voeging der gemeenten aangenomen. De Raad van Stompwijk kwam onder voorzitterschap van wethouder Van Wijk in openbare zitting bijeen. Afwezig de hee- ren Willemsen en Smits. In zijn openings woord memoreert de voorz. het a.s. huwe lijk van Prinses Juliana. Spr. betreurt het, dat Ged. Staten vasthouden aan hun eisch voeging van den Veenweg bij Nootdorp. De heer Vink beantwoordde deze rede. De notulen werden goedgekeurd; de ingeko men stukken voor kennisgeving aange nomen. Voorstel tot toetreding tot het Borgstellingsfonds voor den Middenstand. De heer Vink wijst er op. dat door beschik baarstelling van f. 2.000.000 het niet ge lukt is allen tevreden te stellen, doch deze ontevredenheid is niet billijk. Het mooie is, dat de hulp voor een bepaalde gemeente niet afhankelijk is aan hetgeen deze ge meente bijdraagt. Het voorstel werd hierna z. h. st. aangenomen, evenals het voor stel tot wijziging van de gemeentebegroo ting: f. 175,25 voor traktatie schoolkinde ren en f. 50 voor verlichting Gemeente huis. Behandeling van het voorloopig ontwerp van wet inzake samenvoeging van Stomp wijk en Veur en voeging van Veenweg bij Nootdorp. De heer Vink betreurt het dat Ged. Ged. Staten met het afsnijden van den Veenweg ook een deel der levenssap pen van het bedrijf afsnijden. Toen Noot dorp een zelfstandige gemeente is gewor den, had men dit zoo moeten laten en niet gaan vergrooten ten koste van een andere gemeente. Ged. Staten kunnen we in ons antwoord alsnog mededeelen. dat hun hou ding in deze wordt betreurd. De bewering van de tegenstanders In Veur, dat het gaat om een paar personen terwille te zijn, is niet juist. Voordeden van samenvoe ging zijn er niet. doch cck geen nadeden. Alles zit reeds zco ineen gegroefd, dat niet gesproken kan worden hoe voegen we samen, doch dat veeleer de vraag dient ge steld, is het nog mogelijk de zaken te splitsen. De voorz. zoowel als de heeren De Lange en Wever sluiten zich aan bil den heer Vink. De heer Mooyman merkt nog oo. dat de groote meerderheid van de Veenweg- hewoners liever bij Stompwijk blijft, wat voor hen voordeeliger is. Het voorstel wordt hierna z. h.st. aangenomen. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Wevens openbare dronkenschap is gisteravond in arrest gesteld H. J. v. N. uit den Haag. Door de rijksveldwacht zijn in samen werking met de gemeentepolitie 2 minder jarige jongens, de 16-j. E. F. en de 15-j I. P. uit Rotterdam aangehouden. Zij zijn per auto naar hun ouderlijke woningen teruggebracht WASSENAAR. DE FEESTELIJKHEDEN. Planting van een Herinneringseik. De feestelijkheden werden Ingezet met marschmuziek door „Excelsior", vanaf het Dorpsplein naar de O. L. school aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat, waar in een ruim gazon de herinneringseik moest wor den geplant. Door de kinderen van de pl. U.L.O.-scho- len werden met begeleiding van „Excel sior" Vaderlandsche liederen gezongen. De alg. voorzitter der feestcommissie, de heer D. J. Hofman, heette de vele belang stellenden hartelijk Welkom, tn het bijzon der burgemeester Wiegman en de leden van het Eereeomlté. Spr. dankte het gemeentebestuur voor bet beschikbaarstellen van deze plaats tot het doen planten van den eik. De aan bieding ervan door de afd. Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde werd dankbaar aanvaard. Ook sprak hy een speciaal woord tot de jeugd. De heer Polderman, voorzitter van de afd. Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde las de oorkonde voor, welke daarop in een looden buis werd gesoldeerd, om daarna onder de wortels van den elk te worden gelegd. De burgemeester strooide hierop de eer ste schep aarde op de wortels, waarop door alle aanwezige kinderen de kuil met zand werd gevuld. Tijdens het planten werden nog eenige liederen gezongen. Burgemeester Wiegman sprak een kort slotwoord, waarbij hy namens 't gemeen tebestuur dezen eik aanvaardde. Met een ..driewerf hoera" werd deze plechtigheid besloten. Hierop begaven zich de kinderen naar ren drietal zalen waar zij werden vergast naar gelang van den leeftyd op een film voorstelling of poppenkast, met diverse versnaperingen. Ook des middags werden de kinderen op gelijke wijze bedacht. Des avonds hadden weder een serie voor stellingen plaats. Des middags maakte Excelsior een rond gang met muziek door de buurtschap „Het Kerkehout" en het Park Nieuw Wassenaar. Heden zullen aan 268 arme gezinnen I pakketten met etenswaren worden uitge reikt. HET ITALIAANSCHE ANTWOORD 1 BETREFFENDE DE VRIJWILLIGERS- KWESTIE. De diplomatieke redacteur van het pers bureau Stefani meldt, dat het Itallaansche antwoord op de Britsclie.en Fransche nota's ten aanzien van het vraagstuk der vrijwil ligers voor Spanje reeds geheel is opgesteld. De overhandiging van de nota. die had zullen plaatsvinden, is een weinig vertraagd om de technische controle van den defini tieven tekst te kunnen voltooien. Naar men meent is de overhandig'ng echter onmid dellijk aanstaande en wellicht zal deze vanavond geschieden. EDEN ONTVANGT DE LETDERS VAN DE LABOUR-PARTY. De „Daily Herald" deelt mede, dat mi nister .Eden de leiders van de Labour Party. Attlee en Greenwood, heeft ontvan gen..Zij wezen hem op de onrust, welke in hun partij ls ontstaan tengevolge van de ontwikkeling van den internationalen toe stand. Minister-president Baldwin zal van avond naar Londen terugkeeren en mor gen zal Eden hem rapport uitbrengen Maandag a s. zullen de voornaamste mi nisters den toestand bespreken, terwijl een plenaire zitting van het kabinet op Woens dag a.s. ls bepaald De mogelijkheid is niet u'tgesloteh, dat deze plenaire zitting reeds Maandagavond of Dinsdag bijeen komt. De ministers zullen dan het antwoord van Duitschland en Italië op de jongste vragen moeten bespreken en indien dit antwoord onbevredigend is, zal in nauwe samenwerking met de Fransche regeering besloten worden, welke nieuwe stappen zullen moeten worden gedaan. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN TSJANG KAI SJEK EN TSJANG HSOE LIANG. Van betrouwbare zijde wordt te Tokio vernomen dat tusschen Tsjang Kai Sjek en Tsjang Hsoe Liang de volgende over eenkomst is gesloten, gegarandeerd door Soeng, mevr. Tsjang Kai Sjek en den Australiër Donald: 1. Vrijlating van Tsjang Kai Sjek tot weerstand tegen Japan, met als voorberei ding toenadering tot Engeland, Frankryk en de Sovjet-Unie. 2. Staken, van strafexpedities tegen de communisten. 3. De regeering van Nanking verstrekt een voorschot van tien millioen yuan aan Tsjang Hsoe Liang en Yang Hoe Tsjeng om hun militaire uitgaven te dekken. Mr. J. H. Telders. Hedenmiddag is te Den Haag in den ouderdom van 60 Jaar overleden mr. J. H. Telders. oud-landsadvocaat en oud-deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. Telders, nauwelijks gepromoveerd, werd op 11 Januari 1901 beëedigd als ad vocaat en procureur bij den Hoogen Raad en mocht dadelijk zijn intree doen in het kantoor van een der bekwaamste advoca ten van die dagen, mr. W. Thorbecke, des- tüds landsadvocaat. Langzamerhand deed hy, als plaatsver vangend landsadvocaat, meer en meer mee ln de landspraktijk, stelde adviezen op, maakte conclusies, pleitte zaken van den Staat. Geen wonder, dat. toen Thorbecke begin October 1917 op 74-jarigen leeftyd overleed. Telders spoedig daarop tot zyn opvolger als landsadvocaat werd benoemd. Deze functie heeft hy op de meest eer volle wyze tot Maart 1936 bekleed. Hij was verder Deken der Haagsche Balie van 1931 tot 1936, toen hij zich uit z'n ver schillende functies terugtrok. Hy is verder voorzitter geweest der Ned. Advocaten-Ver- eeniging. 4. Reorganisatie van de Nanking-regee- ring en ontslag van de pro-Japansche ambtenaren op verantwoordelyke posten. 5. Het vrylaten van de zes leiders van het volksfront, die kort geleden te Sjang hai werden gearresteerd. 6. Het geheimhouden van het dagboek, dat Tsjang Kai Sjek heeft geschreven ty- dens zijn gevangenschap te Sian-foee. 7. Het herstel van den status quo van vóór het incident van Sianfoe en het kwijtschelden van alle strafmaatregelen tegen Tsjang" Hsoe Liang. (Men ziet: een herhaling van de vrees, die in Japan lieerscht. Red. L.D.). DE RADIOREDEVOERING VAN DEGKELE Politieke kringen en de Belgische bladen betreuren, dat de Italiaansche regeering heeft gemeend de radio ter beschikking te moeten stellen van den rexist Degrelle. Men acht dit gebaar des te onvriendelu- ker, daar Brussel eenige weken geleden te Rome heeft laten weten, dat, aangezien Degrelle niet tot de Belgische radio-zen ders werd toegelaten, het onaangenaam aandeed, hem uit Italië te hooren spreken. Een socialistisch senator zal vanmiddag de regeering de vraag stellen, wat zij denkt te doen tegenover deze „fascistische uitda ging". De Vingtieme Siècle (katholiek) zegt dat „de regeering van Rome door een Bel gisch politicus, die een blnnenlandsche po litieke campagne wil voeren voor de radio te ontvangen, een onvriendelijke daad be gaat jegens ons land. Het is onduldbaar, dat men meent zich in onze blnnenland sche politiek te moeten mengen". xi, Thysje en zyn makkers girrgen zoekend voert en spraken onderweg geen woord; de booze Baardenspons mocht hen niet hoo ren, want dan was hy gewaarschuwd van te voren. Zy liepen dus een' tydje, zwygend, op een rijtje; toen hoorden zy plots loopen- achter 'n bosohje struiken en zy vonden het het beste om nu hee! vlug weg te duiken. KUk, daar komt de booze Baardenspons al aan ziet hem daar eens grimmig staan! O, wat kykt die man ver- schrik'lyk boos en stug! Hy draagt een zware zak mee op zyn rug; 't komt misschien wel van die zware last, dat hy niet goed op zijn tellen past want, terwijl hy groots, zware sappen nam, zag hy niets van Tlujs, die nader kruipen kwam „Ik zal", dacht Thys, „nu toch maar eens probeeren, of 'k dezen slechtaard al zyn streken af kan leeren!" Je moet maar eens op 't volgend plaatje gaan bekyken, hoe Thysje dit wel wil bereiken! 33

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11