Eere-avond in de Residentie ASPIRIN LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 Januari 1937 Derde Blad No. 23552 De Tweede Feestdag te Katwijk Zee De feestversiering te Katwijk Rijn floortf 77ste Jaargang De zaal bood een imposanten aanblik. Bruidspaar en gasten in de bioscoop y/©eSöBfing Raadhuis - Fakkeloptocht, grandioos Vreugdevuur Planting van een Julianaboom Het Comité voor dc luisterrijke vie ring te 's-Gravenliagc van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard heeft gisteravond in het Gebouw voor K. en W. een eere-avond gegeven De zaal bood een schitterenden aan blik. Tal van buitenlandschc vorsten en vorstinnen, gezanten van vreemde mogendheden, ministers en andere autoriteiten, de meeste vergezeld van hun dames woonden dezen avond bij. Dé heeren waren in ambtsgewaad of rok gekleed en de dames in avond toilet. De gasten van H. M. de Koningin arri veerden tusschen half negen en negen uur aan het gebouw. De Hertog van Kent kreeg een ovatie van het talrijke publiek dat zich langs de route van het Paleis Noord einde tot het Gebouw had opgesteld. Even negen uur hield een hofauto met een Ko ninklijken standaard voor het Gebouw stil H. M. de Koningin, het Prinselijk bruids paar en de Groothertog van Mecklenburg Stapten uit en werden in de hal van het gebouw welkom geheeten door de comm. van ontvangst, bestaande uit Generaal- majoor Wagner en de heeren F. N. V. Quant van der Heyden, rar. Palte, A. Vro lijk. Jhr. D. G. de Graeff en Du Buisson. Hare Majesteit was gekleed in een parel grijze robe en droeg het Grootkruis eener Lippischo. orde. De Prinses droeg een creme-satijnen Japon en evenals de Koningin een tiara in het haar. Prins Bernhard droeg de cere- monieele tenue van ritmeester der blauwe huzaren en het Groot-kruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter eere van de komst van de vorstelijke personen speelde een ensemble van leeraren en leer lingen van het Kon. Conservatorium voor muziek onder leiding van den directeur een compositie van dr. Johan Wagenaar voor koperen blaasinstrumenten cn pouken. Aan dc arm van den Groothertog van Mecklenburg besteeg H. M. de trap, ge volgd door het prinselijk bruidspaar en begeleid door eenige heeren van het co mité. om zich naar de Koninklijke loge te begeven. Toen de hooge gasten de loge be traden, zette het Residentie-orkest het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen staande werd medegezongen. Vervolgens bracht het orkest dat door kap. C. Walter Boer gedirigeerd werd. het Duitsche volks lied en het Engelsche volkslied ten gc- hoore. welk laatste lied eveneens duor alle aanwezigen werd medegezongen. Wie er waren. In de hofloge hadden op de eerste rij van rechts naar linies plaats genomen de Erfgroothertogin van Oldenburg, Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Prinses van Saksen Meiningen, Hertogin Adolf Friedrich. de Hertog van Kent. Prinses Alice van Groot Brittannië, de Vorst van Lippe, Prinses Juliana. Prins Bernhard, H M. de Koningin, de Groothertog van Meck lenburg. de Groothertogin Douairière van Oldenburg, de Vorst van Waldeck Pyrmont de Groothertogin van Mecklenburg, de erfgroothetog van Oldenburg en de Vorstin van Eerbach Schönberg. Voorts bevonden zich in deze loge alle gasten van H. M. de Koningin, behalve de moeder van Prins Bernhard, de aan hen toegevoegde dames en heeren. leden van hel gevolg van de vorstelijke aanwezigen en bruidsmeisjes en bruidsjonkers bij het a.s prinselijk huwelijk. In de overige loges op het balkon waren aanwezig nagenoeg alle leden van het corps diplomatique, de president van het Permanente Hof van Internationale Justi tie, enkele rechter uit dat Hof, leden van de hofhouding, de ministers, leden van het kabinet, de Ministers van Staat jhr. de Geer en mr. Fock, de Indische vorsten en hun gevolg, de igezant te Parijs, jhr. Lou don en de oud-gezant te Berlijn Graaf van Limburg Stirum, de president en de pro cureur-generaal van den Hoogen Raad. de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, üe loco-burgemeester van den Haag en de oud-opperbevelhebber, generaal Snijders. Dc meesten dezer autoriteiten waren ver gezeld van hun dames. Het programma werd geopend met een voordracht van jkvr. Claudine Witsen Eiias die eenige strofen, gedicht door J. W. F. Werumeus Buning en opgedragen aan Foto Kruyt. Hierboven, een opname van het fraai met schijnwerpers beschenen Raadhuis te Katwijk, tta'ar gisteravond tevens Bengnalsch vuur werd ontstoken. De tweede feestdag te Katwijk Zee heeft eün even gunstig resultaat gehad als de eerste! Omstuwd door een joelende en hos sende vroolijke groep jongens en meisjes, hebben gelijk gemeld de twee muziek verenigingen haar muzikale rondwande lingen door ons dorp gehouden. Des avonds was er een reprise van het zangspel Hollands Bruidspaar", dat met even groot succes werd opgevoerd. Na afloop hiervan werd vanaf de Zaal voor Prot. Belangen een optocht gehouden naar het verlichte Raadhuis. Vooraf ging te paard de inspecteur van politie mr. R. Warmoltz, met een paar be reden agenten. Hierop volgde het muziek corps „U.N.I." en het nieuwe vaandel der Oranjevereniging. Een aardige groep da mes met vlaggen liep achter het vaandel aan, gevolgd door een ontelbare menigte. De stoet werd gesloten door het muziek corps van Valkenburg, daarachter 'n paar agenten te paard. Voor het met schijnwerpers verlichte Raadhuis had zich een duizendkoppige me- nigte verzameld, in afwachting van het afsteken van het Bengaalsch vuur, aange boden door het gemeentebestuur. Op de balustrade van het Raadhuis bevonden zich de burgemeester en de gemeentelijke auto riteiten met hun dames. Toen de schijnwerpers hun lichten ge doofd hadden werden de Bengaalsche pot ten ontstoken, zoowel aan de vóór- als aan de achterzijde van het gemeentehuis. Nu eerst was goed te zien, hoe velen zich om en nabij het Raadhuis bevonden! Jammer was. dat het Bengaalsch vuur op den grond werd ontstoken Was het hooger geplaatst geweest, dan zou het effect nog veel mooier zijn geweest. Ook een waterval van gouden regen viel onder schitterend licht omlaag. Na afloop daarvan werd een 500-tal fak kels uitgereikt. En nu trok door de vele straten van Katwijk aan Zee de eerste fakkeloptocht, die hier ooit gehouden is! De verlichte stoet bood een schitterend schouwspel. Op dan laten avond waren nog talloozen op de been. om hiervan te genieten. Op het strand, vlak bij de Watering, was een uit drie verdiepingen gevormde stapel van teertonnen, oude autobanden en meer dere brandbare waar opgestapeld. Toen de lichtstoet zijn eindpunt op den Noord- Boulevard geëindigd had, werd het groote vreugdevuur ontstoken. De duinreep en het strand waren met duizenden toeschouwers bezet. Hoog laaiden de vlammen op, door een prachtigen wind aangewakkerd. Het vuur leverde een grandioos effect op en had enorm succes. Het duurde eenige uren, voordat het vuur verminderde. Dit was een overweldigend slot van dezen goed geslaagden feestdag! het prinselijk bruidspaar, ten gehoore bracht. Het Residentieorkest speelde ver volgens het voorspel van het derde bedrijf uit Lohengrin, het orkest stond onder lei ding van dr. Peter van Anrooy en het koor werd gevormd door leden der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling 's-Gravenhagë en omstreken. Hierna werden eenige volksliedjes uit ver schillende tijden door Harry van Oss ge zongen, die begeleid werd door Felix de Nobel. Darja Collin met haar dansgroep voerde hierna eenige Indrukken uit het oude Weenen, een ballet op, ontworpen op orkest-compositie van Johan Wage naar, die het orkest dirigeerde. Er was hierna 20 minuten pauze. Voor de Vorste lijke gasten waren achter het balkon buf fetten aangericht. H. M. de Koningin werd de thee aangeboden door jhr. W. Quarles van Ufford en de Prinses door jkvr. D. van Iteenen. Na dc pauze werd de „Verloving bij Lantaarnlicht", een operette van Of fenbach, opgevoerd. Het symphonieorkest der Kon. Mil. Kapel dat voor de begelei ding zorgde werd door kap. C. L. Walter Poer gedirigeerd. Het koor bestond uit le den van de Haagsche ondenvijzers Zang- vereen. Mevr. J. Meihuizen ter Brake voer de de regie. Tenslotte werd een apotheose welke tot uitdrukking bracht een hulde van Nederland en dc Overzeesche gebie den aan het Prinselijk bruidspaard uitge voerd. De begeleidende muziek, uitgevoerd door het symphonie-orkest der Kon. Mi!. Kapel, versterkt door eenige leden van het Residentieorkest, is opgedragen aan Prln- oes Juliana en Prins Bernhard en gecom- ponneerd door dr. H. E, Enthoven. Het programma was hiermede ten einde Gelukkig, zouden wij er aan willen toe voegen. Laten wij hopen, dat de bultenlandsche gasten begrijpen, dat wij hier in Holland werkelijk wel een heel wat beter program ma in elkaar kunnen zetten. Uitzonderin gen, als bijv. het ballet onder leiding van Darja Collin daargelaten, was het gebo- dene dezen avond 11.1. zéér, zéér matig. Nog werd het Wilhelmus gespeeld dat door velen werd meegezongen, waarna eigenlijk het aardigste en tevens ook aan- ooenlijkste moment van den avond aan brak. Het publiek bracht n.l. H. M. de Ko ningin en het Prinselijk paar ovatie op ovatie, die niet eindigde voor de vorstelijke personen zich verwijderden. Uitgeleide ge daan door de heeren van do commissie. De vorstelijke personen naar den bioscoop. Gistermiddag heeft in het Odeon- Thcater aan de Heerengracht een voorstelling plaats gehad van films, welke Prins Bernhard persoonlijk heeft opgenomen en ook van een aantal, welke hij had laten opnemen, en welke alle betrekking hebben op den verlo vingstijd en de bruidsdagen van het Prinselijk paar. Een lange file van auto's had zich omstreeks half twee in het Noordeinde opgesteld, om de gasten, die voor de filmvoorstelling waren uitgenoodigd en ten Paleize vertoefden, naar het thea ter te brengen. Tegen drie uur kwam de auto van het Vorstelijk paar voor. De Prinses was ge kleed in een pauwblauw cosctuum. Met handgewuif dankten Zij vanaf het bordes voor de hun gebrachte ovaties van het publiek waarna zij in de auto's plaats namen. Duizenden en duizenden stonden aan weerszijden van de Heerengracht ge schaard, in de omgeving van het Odeon- theater. Toen de Hertog van Kent uit zijn auto stapte, bracht het publiek hem een ovatie. Om kwart over drie kondigde gejubel, ko mende van de Princessegracht aan, dat de hoofdpersonen in aantocht moesten zijn. Enkele minuten later reed een auto met den Koninklijken standaard voor het theater en het jonge Prinselijk paar, dat vergezeld was van Prinses Armgard en Prins Aschwin, stapte uit. Onder dave rende toejuichingen betraden zy 't theater De zaal van het Odeon-theater bood een ongewoon levendigen aanblik, toen tus schen half drie en drie uur steeds meer genoodigden van het Vorstelijk bruidspaar en alle bruiloftsgasten geleidelijk arriveer den. Zij werden ontvangen door eenige bruidsjonkers, die de gasten naar hun plaatsen leidden. De voorstelling nam daarna onmiddellijk een aanvang. Begnnnen werd met de groo te historische Polygoon-film „Neerlands Bruidsjjaar". die reeds in vele Nederland- sche bioscopen heeft gedraaid, maar die voor vele aanwezigen, vooral voor de bui- tenlandsche gasten, geheel nieuw was. De Polygoon-film werd gevolgd door een aantal filmpjes, die Prins Bernhard zelf heeft opgenomen of heeft laten opnemen van verschillende belevenissen na zijn ver loving met Prinses Juliana. Om 5 uur zijn Prinses en Prins, bene vens verschillende vorstelijke gasten van H. M. de Koningin weer vertrokken. Voor de achterblijvenden werd nog een kort programma vertoond. Het mUHair eerbetoon. In aansluiting op hetgeen reeds is mede gedeeld omtrent de regeling van het mi litair eerbetoon bij het Prinselijk huwelijk in het algemeen en meer in het bijzonder betreffende een eerefront van deputaties van officieren, reserve-officieren en be- roepofficieren van het Kon. Ned. Indische Leger, de Kon. Marine en van alle korp sen van de Kon. Landmacht in groot, resp. ceremonieel tenue, opgesteld in de Toren straat, Zuidzijde en Noordzijde, vernemen wij nog het volgende: Zij, die van dit eerefront deel uitmaken, zullen om 9 uur van het Binnenhof naar hun standplaatsen afmarcheeren via Hof- singel-Spui-Groote Marktstraat en Jan Hendrikstraat. Van deze regeling zijn uitgezonderd de officieren van de Generale Staven van de drie deelen van de weermacht, die op de zelfde wijze en eveneens van het Binnen hof uit om half elf naar hun standplaat sen zullen afmarcheeren. Voorts kan nog worden medegedeeld dat, Foto KRUYT Hierboven een opname van de planting van den Oranjeboom, die gisteren onder groote belangstelling te Katwijk Rijn plaats vond. Gisteren heeft de bevolking te Katwijk Rijn uiting gegeven aan haar vreugde over het a.s. huwelijk van onze Kroonprinses. Reeds des morgens werden de vlaggen, die met het regenachtige weer van de vorige dagen waren ingehaald, weer uitgestoken. Van bijna alle particuliere huizen wap perde dc driekleur. Des middags verzamelden de kinderen van alle scholen zich op het Kerkplein. In den fleurigen optiocht liep ook mee de MondacCordeonvereeniging CrescendOt". Onder groote belangstelling werd afgemar cheerd naar den driesprong Kerkstraat- Achterweg, waar de planting van den Ju lianaboom zou plaats hebben. Onder de officieele genoodigden merkten wij o.a. op den burgemeester en den gemeente-secre taris. Ir. de Bruijn. dir. van Gemeentewer ken, dr. J. Hueting, ds. H. Meijering, den heer Matthljse, notaris en vele raadsleden. Nadat de voorzitter der Oranjevereeni- ging, de heer A. Wassenaar, de genoodig den had welkom geheeten, werd. begeleid door „Crescendo", het 1ste couplet van het Wilhelmus gezongen. Hierna had onder bijzondere belangstelling de planting plaats van den Julianaboom. Hiertoe wa ren aangewezen een jongen en een meisje uil de hoogste klasse van iedero school. De schoolkinderen zongen een toepasselijk lied, het zg. „plantlied". Vervolgens wees dc burgemeester, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, op de historische beteekenis van hetgeen zoo juist had plaats gehad. Met 'l planten van dezen boom willen wij uiting geven aan onze Oranjeliefde, die zoo diep wortelt in ons aller hart, aldus spr. Wijc zijn blijde met het vorstelijk bruidspaar. Zooals wij hopen, dat deze boom voorspoe dig zal groeien, zoo hopen wij ook, dat de Oranjeboom weer zal gaan bloeien! Als de kinderen later groot zijn. zullen zij nog wijzen op dezen boom en in de herinnering terugroepen de blijde dagen, die wij thans beleven Spr. eindigde met het verzoek een driewerf „hoera" uit te brer.gen op het bruidspaar, waaraan met groot enthou siasme werd voldaan. De voorzitter der Oranjevereen. sprak een slotwoord, waaTbij hij dank bracht aan den burgemeester en aan den heer De Bruijn, dir. van Gemeentewerken, voor de betoon de medewerking. Hierna werd nog geza menlijk gezongen het 2de couplet van het Wilhelmus. Vervolgens gingen de kinderen naar het O verrijn, v.aar in de aula van het St. Wil- librorduscollege een filmvoorstelling gege ven werd betreffende ons Vorstenhuis. De voorzitter der Oranjevereeniging bracht dank aan den rector van het Ccilegc voor het afstaan van de aula, die voor deze ge legenheid zoo bijzonder geschikt is. Ook weid dank gebracht voor de welwillende inedewerking van de Mondaccordeonvcr. „Crescendo" (dir. de heer v. Wouw). Hier na werd een aanvang gemaakt met de filmvoorstelling, waarvan door de kinderen bijzonder werd genoten. Ter afwisseling zag men „De Bodensee" en het „Garda- mèer" met prachtige natuuropnamen, en tot slot een geestig teekenfilmpje. De heer D. Blansjaar. hoofd der Herv. Schoor dankte namens de kinderen het bestuur der Oranjevereeniging voor den heerlijken middag. Bij het naar huis gaan werden de kinderen nog getracteerd. Hierna werd in de zaal van de Chr. •T. V. een tweetal filmvoorstellingen gege ven, voor de leden van de Oranjevereen. Ook hiervoor bestond groote belangstelling Des avonds werd er op het Kerkplein een lichtstoet samengesteld, waarbij de Harmonie medewerking verleende. Na een optocht door het dorp, ging het naar het- Gemeentehuis aan den Zeeweg, waar van Gemeentewege Bengaalsch vuur werd ont stoken. Het geheel werd een fantastisch schouwspel, waarvan duizenden hebben genoten zoodr-a de staart van den Vorstelijken stoet na het verlaten van het Paleis de Heülstraat is gepasseerd deze straat aan de Oostzijde voor het publiek over dwars wordt afgesloten, door het Regiment Jagers. Zoodra de Vorstelijke stoet het Stadhuis heeft bereikt, wordt de Gravenstraat over dwars afgesloten voor het publiek door de school van reserve-oificieren der Bereden Artillerie. Nadat de Vorstelijke stoet de kerk heeft verlaten, worden de onderdeelen 15 minu ten na het tijdstip waarop de staart van den stoet is gepasseerd, in colonne opge steld 00 den weg. Het publiek kan zich dan zoowel dwars over den weg als in normaal verkeer langs den weg verplaatsen. Achtereenvolgens moet de commandant van elk onderdeel, dat het laatst door den vorstelijken stoet is gepasseerd, op eigen initiatief zorg dragen door afsluiting dwars over den weg dat opdringen van publiek naar den stoet toe, is uitgesloten. Politiemaatregelen. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt ons ten gerieve van het publiek nogmaals op te nemen de op gave van de voetgangersdoorlaatplaatsen, waarlangs men den bruidsweg kan bereiken lot de opgegeven uren, mits men in het bezit is van de bekende door de politie afgegeven doorgangskaarten. Aan de politie, marechaussee, rijksveld- wacht en militaire politie moeten nabij die doorgangsplaatsen bedoelde kaarten onge vraagd worden getoond. De doorlaatpiaatsen zijn: Parkstraat bij Mauritskade. Lange Voor bout, (zijde oneven nummers I bij Kneuter dijk, Hooge Nieuwstraat bij Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Plaats bij Kneuterdijk, Kettingstraat bij Gravenstraat, Jan Hen drikstraat, Westeinde en Zuilingstraat bij Torenstraat. Geest bij Torenstraat, Nobel- straat bij Torenstraat, beide zijden over kluizing Noordwal. Ie De Riemerstraat bij Vondelstraat, Wes- terbaenstraat bij Vondelstraat, 3de De Riemerstraat bij Elandstraat. Piet Hein- straat bij Anna Paulownastraat, Korte- naerkade bij Anna Paulownastraat, beide 2ijden Laan van Meerdervoort langs even huisnummers, lot Anna Paulownastraat, beide zijden Scheveningscheweg bij Laan Copes van Cattenburch (beide zijden), Alexanderplein tegenover ingang kazerne, B.orneostraat bij Laan Copes van Catten burch, Bankastraat, zijde even huisnum- helpt snel en zekei B A iBAYERl E R Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 iabl. 70 cent zakjes van 2 tabi - 10 cent 4734 (Ingez. Meel.) mers, bij Nassauplein, Schelpkade bij Ja- vastraat, Javastraat bij Alexanderstraat (langs tuin van perceel Alexanderstraat 261. Plein 1813, (zijden Nassaulaan en Zee straat). Gebrandschilderd raam als geschenk. Wij vernemen dat de Rijksacademie van beeldende kunsten het voornemen heeft, bij te dragen tot het nationaal huwelijks geschenk aan H.K.H. Prinses Juliana, door het ontwerpen en uitvoeren in de klasse voor monumentale en versierende schilder kunst van een gebrandschilderd raam, dat geplaatst zal worden in de trappenhall van het gedeelte van het Paleis Soestdijk, dat modern zal worden ingericht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9