BUITENLAND ELTAX -AUTOBUS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 Januari 1937 Völf RIJKSPENSIOEN SCHEEPSVERBINDINGEN 10 MINUTEN-DIENST COBETSTR.-STATION. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Buitenland HET HUWELIJKSFEEST EN DE P-T.T. Morgen zullen alle kantoren en stations voor den post-, telegraaf- en telefoon dienst geopend zijn als op Zondag; ook de dienstuitvoering zal zijn geregeld als op Zondagen. Locale telegrammen zullen echter worden behandeld als op werkdagen. WEDSTRIJD VERSIERDE FIETSEN. De uitslag van bovengenoemden wed strijd luidt als volgt: Groepsprijzen: 1ste prijs: „The J. B. Jacket Boys": 2de prijs: De Oranje-Garde. Individueele prijzen: 1ste prijs: Wim Eradus, blöémênbootjë. 2de prijs: Kltty Edelaar. Sneeuwman netje; Annie Edelaar, Kerstmannetje. 3de prijs: B. Broers, Leidsche weesjongen uit 1500; L. van" Leeuwen, nationaal ver sierde flets. 4de prijs: R. Zandvliet, aardig versierde fiets. 5de prijs: Joh. Veerman, huwelijks-jacht. Bovendien heeft de Contact-Commissie gemeend een" bijzondere herinnering te moeten aanbieden aan de Oranje-Garde, die door haar groote deelneming zooveel heeft bijgedragen aan het welslagen van den optocht der versierde fietsen. De prijzen Zullen officieel worden uitge reikt op een nader te bepalen datum. DE ALGEMEENE TOESTAND. Vredesaanbod van Hitier? Bezoeken. De „Evening Standard" meent te weten, dat Hitier voornemens is. een vredesaanbod te doen. dat gebaseerd zal zijn ou het voor stel van 25 Maart 1936 Dit aanbod zou o.a. een ontwapenjngs- clausule bevatten. Het aanbod zelf echter zou ondergeschikt bliiven aan het succes van generaal Franco. Wanneer de overwinning van Franco ver zekerd zal ziin. eerst dan zal het vredes aanbod worden geformuleerd. De Engelsche minister van oorlog Duff Cooper heeft een bezoek gebracht, aan Pa rijs; naar het heet vpor een particulier be zoek. doch hü heeft o.a Daladier. zijn Franschen collega bezocht. De Poolsche president zal weldra een officieel bezoek brengen aan Boekarest dat door Koning Carol zal worden beantwoord L K.V. „EIGEN FOK" In de laatstgehouden ledenvergadering van bovengenoemde vereenlging werden 5 nieuwe leden aangenomen. Een tegen den voorzitter, secretaris-penningmeester der tentoonstellingscommissie, tatoueerder en adviseur ingediende motie van wantrouwen werd verworpen. Daarentegen werd de 2de voorzitter der vereeniging geschorst Als kasnazleners werden gehandhaafd J. P. Slegtenhorst en J. Laterveer. Als tatou,- eerders werden benoemd R Hoof, J. Later veer. en als adviseur P. Vintges, als admi nistrateurs van den stamboom W. P. Sleg tenhorst, R. Hoof en als adviseur P. Vint ges. Het aantal bestuursleden werd uitge breid door de benoeming van de heeren C. Castelein, H. van Eek en W. P. Slegten horst. DUITSCHLAND. HITLER ALLEEN STAATSHOOFD? BUURTYER. „EENSGEZINDHEID Goering rijkskanselier. In zekere nationaal-scoialistische krin gen gaat het gerucht, dat Hitler op 30 Januari a.s. bij gelegenheid van den vier den verjaardag van zijn regime, 'n procla matie zou richten tot het Duitsche volk, waarin hij zou aankondigen, dat hij uit sluitend .zijn functies als hoofd van den I staat behoudt en afstand doet van die als regeeringschef. In deze hoedanigheid zou hij den titel dragen van „Fuehrer van het Duitsche rijk." Goering zou benoemd worden tot chef van de rijksregeering. Men kan evenwel nog niet zeggen, of hij als zoodanig den titel van kanselier zal dragen. Dit gerucht krijgt een zekere waar schijnlijkheid door de omstandigheid, dat Goering reeds verscheidene maanden uit sluitend „minister-president" en niet „mi nister-president van Pruisen" wordt ge noemd. Het vorstelijk huwelijk feestelijk gevierd. Bovengenoemde vereeniging heeft giste ren op luisterrijke wijze het huwelijksfeest gevierd van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Des avonds omstreeks halfacht had een groot aantal kinderen zich opge steld in de Oosterstraat, allen voorzien van een brandende lampion, waarna met muziek van de. Christelijke Harmonie „Athalia" een rondgang door het woning complex „Eensgezindheid" werd gemaakt. Na afloop van dezen rondgang werden door de Harmonie op verschillende punten van de buurt vaderlandsche liederen en vroolijke marschen ten gehoore gebracht, hetgeen de stemming ten zeerste verhoogde. Te omstreeks 10 uur, toen het klokje van gehoorzaamheid had geslagen, bedankte de voorzitter der Buurtvereeniging Eens gezindheid alle buurtbewoners voor hun spontane medewerking en, nadat een di"ie- werf op het vorstelijk paar was uitge bracht, ging ieder voldaan naar huis. Het bestuur kan op een goed geslaagden avond terugzien. Nog zij vermeld, dat door het bestuur de week van 4 tot en met 9 Januari een etalagewedstrijd is uitgeschreven onder de winkeliers van het woningcomplex waar van de uitslag is als volgt: J. J. Laman. Trompstraat 2 en 4, le prijs; Jac. de Groot, Trompstraat 6, 2e prijs; J. Volbeda, Ruyterstraat 31, 3e prijs; G. v. Slingerland. Trompstraat 18. 4e prijs. De jury bestond uit de heeren Joh. Geytenbeek en W. Brouwer. In verband met 't vorstelijk huwelijk wordt den verpleegden van 't Centraal Isr. Wees- en Doorgangshuis morgen een in tiem feestje aangeboden. In een onderschrift bij een gisteren in ons Blad gepubliceerde foto wordt abusie velijk gezegd, dat een bruidsstoet in den alhier gehouden fietstocht zou zijn uitge beeld door de Ver. „De Princevlag", dit moest zijn de Oranjegarde. Op 7 Jan. vanaf 5 min. voor 6 u. v.m. 4732 (Ingez. Med.) GEBOREN Jacobus, z. van J. Rijsbergen en G. C. Jansen Hans Philip, z. van P. Elzerman en A. A. L. Schmitt Bernardus, z. van B. Nieuwenhuizen en E. C. v Steenbergen Antonius Gerardus, z. van J. H. Gommans en J. v d Klaauw Henrlette Maria Teresia, d. van C. M. v. Heel en M. A. Brokx Bernardus Stephanus Maria, z. van S. J. Vlasveld en E. P. Stassen Lambertus Dirk, z. van J. W. Planjer en L. A. Schiooer Bartholomeus Jacobus, z. van A. C. God- dijn en M. C. P. Juffermans. ONDERTROUWD. Th. C Alkemade jm. 26 j. en M. P. M. Dieben jd. 22 j. OVERLEDEN POLEN. De Fransche leening goedgekeurd. De Sejm heeft eenstemmig het wetsont werp goedgekeurd, waarbij de minister van financiën wordt gemachtigd een lee ning in Fransche francs aan te gaan. Het ontwerp zal morgen door den Senaat in plenaire zitting worden besproken. HONGARIJE. Begrafenis van Aartshertog Frederik. In aanwezigheid van rijksbestuurder en mevrouw Horthy. don Alfonso en vertegen woordigers van aartshertog Otto, den ex- keizer, van Hitier, president Miklas en ko ning Boris van Bulgarije, is aartshertog Frederik van Habsburg te Magyarovar, dicht bij de Oostenrijksche grens, met mi litaire eer ter aarde besteld. TSJECHO-SLOWAKIJE. De Arabieren verdeeld. In het Hooge Arabische Comité bestaat verschil van meening over de vraag, of de Arabieren hun medewerking aan den ar beid der Britsche Koninklijke Commissie moeten blijven onthouden. Terwijl de grootmoefti voor onthouding is, denkt de meerderheid van het comité er anders over. Alle Arabische vorsten bevelen medewer king met de commissie aan, vooral Ibn Saoëd verdedigt dat standpunt. De beslis sing zal pas vallen, wanneer de Arabische delegatie uit Bagdad is teruggekeerd. RUSLAND. Anti-communisti6Che organisatie ontdekt. Het gerucht gaat dat de Gpoe te Nikolsk een anti-communistische organisatie heeft ontdekt; Een aantal spoorwegbeambten is gearresteerd en zestien van hen zijn gefu- sileerd. DE VATICAANSCHE STAAT. De toestand van den Paus. De toestand van den Paus verergerde gistermiddag en men gelooft, dat eenigen tijd ernstige ongerustheid heeft bestaan over de werking van het hart. Deze werd daarna echter beter, zoodat men op het oogenblik niet gelooft, dat er onmiddellijk levensgevaar bestaat. C. H. v. Esv. Wessum vr. 55 j. C. de Mol m. 54 j. M. L. Herruer m. 65 j. PALESTINA. Een Fransche leening? Het blad der Tsjechische Agrarische partij „Venkow" publiceert een onderhoud met den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Parijs, Osuki, waarin de gezant verklaart dat de financieele vraagstukken waarover den laatsten tijd met Frankrijk werd on derhandeld, zijn opgelost. Deze verklaring wordt in goed ingelichte kringen beschouwd als een teeken, dat het Tsjecho-Slowakije gelukt is, niet alleen de verlenging van de in April a.s. afloopende leening van 1922 ten bedrage van 600 mil- Üoen francs te verkrijgen, doch bovendien de belofte van een nieuwe leening. De voornaamste moeilijkheid bij de Fransch-Tsjecho-Slowaaksche handelsbe sprekingen lag in het feit, dat Tsjecho- Slowakije haar betalingsbalans met Frank rijk in evenwicht wilde zien, hetgeen op groote moeilijkheden stootte, daar alleen de handelsbalans in de eerste 11 maanden van het afgeloopen jaar met 110 millioen kronen ten nadeele van Tsjecho-Slowakije passief was. Daar Frankrijk voor het opheffen van dit passief saldo geen verhoogden invoer wilde toestaan, eischte Tsjecho-Slowakije de garantie yoor een. leening. van een milr liard francs. CHINA. Regeling in Sjensi. De uitvoerende Joean heeft besloten tot regeling van den toestand in Sjensi. Het leger van Tsjang Hsoe Liang zal de stellingen welke het op 1 December dus vóór de muiterij bezette, weer betrekken. De generaals Yang Foe Tsjeng. de voor naamste medeplichtige van Tsjang Hsoe Liang en pacificatiecommissaris van Sjensi en Joe Hoe Tsjoeng. gouverneur van Kan- soe. zullen worden vervangen door de gene raals Wang Hoe Tsjang, oud-medewerker van Tsjang Hsoe Liang en Soen Wei Joe. Voor het geval aan deze voorschriften niet zal worden gehoorzaamd, zullen mili taire maatregelen worden genomen Tenslotte is generaal Koe Tsoe Tqeng, vroeger commandant van het Westelijk leger en leider van de strafexpeditie tegen Tsjang Hsoe Liang, een verknocht aanhan ger van maarschalk Tsjang Kai Sjek be noemd tot chef van den generalen staf van de provinciale troepen van Sian Foe. JAPAN. Radiorede van Arita. Ter verdediging Duitsch-Japansch verdrag. In een radiorede heeft minister van bui- tenlandsche zaken Arita het Japansch Duitsche verdrag tegen de Komintern ver dedigd. De minister noemde dit verdrag de belangrijkste diplomatieke gebeurtenis van Japan in het afgeloopen jaar. De Komin tern wil de wereld bolsjewlseeren en de sociale systemen der landen omverwerpen en is daarom een groot gevaar voor de wereldvrede. Ook Japan is hierbij betrok ken. aangezien de steeds toenemende roode invloed in China en de dreigende commu nistische ongeregeldheden in Mandsjoekwo Japan hebben gedwongen stappen te ne men om den toestand in Oost-Azië te stabi- liseeren. Spr. zeide verder, dat het voor Japan onmogelijk is de actie van de Komintern zonder internationele samen werking te bestrijden,, dit is de fundamen- teele reden van het Japansch-Duitsche ver drag. aangezien Duitschland en Japan bei den worden bedreigd door de Komintern. Het verdrag brengt geen wijziging in de buitenlandsche politiek van Japan, het is slechts de materialisatie van de Japansche anti-communistische poli tiek. De Japansche buitenlandsche poli tiek blijft verder gericht op het ver meerderen van de vriendschap met de buitenlandsche mogendheden, waar onder Engeland en de Vereenigde sta ten en een verbetering van de diplo matieke betrekkingen met China en de sovjet-unie. De minister verklaarde verder, dat pogin gen zijn gedaan om het verdrag te inter preteeren als een nieuwe politiek van Japan om met Duitschland stelling te ne men tegen Engeland, de Vereenigde Staten en de overige mogendheden. Sommigen noemden het zelfs een toenemende fascis tische politiek van Japan, terwijl het ver drag niet verder gaat dan een samenwer ken tegen het communisme. Japan heeft niets te maken met het politieke systeem in de nationale structuur van Duitschland, verklaarde de minister verder, Japan heeft zijn eigen eigenaardige nationale structuur overeenkomstig de grondwet, welke is ge geven door keizer Meiji. Spr. wees verder op de resolutie van de Komintern in Juli j.l. tot het omverwerpen van het zoogenaamde Japansche imperia lisme en zeide dat sindsdien de Chlneesche communistische elementen trachten met de an tl-Japansche kringen in China een ge meenschappelijk front tegen Japan te vor men. De Japansche regeering heeft derhal ve verleden jaar de regeering van Nanking voorgesteld een Chineesch-Japansche sa menwerking tegen het communisme te overwegen en Arita betreurt, dat China tot nu toe de bedoelingen van Japan nog niet heeft begrepen. Japan zou gaarne zien dat het belang van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen China en Japan door de Chineesche regeering zal worden inge zien in verband met het gevaar van een bosjewiseering van China en de noodzake lijkheid van goede betrekkingen tusschen China en Japan voor den vrede in het Verre Oosten. Tenslotte verklaarde Arita dat de voornaamste taak van Japan is het bolsjewisme in Mandsjoekwo te ver slaan en China te beschermen tegen het bolsjewisme. Japan kan in geen richting oprukken, zonder zichzelf een weg te banen en het land moet gereed zijn alle hindernissen uit den weg te ruimen, ten koste wat het kost. VEREENIGDE STATEN. Naar een wapen-embargo - Ook voor Duitschland? Er is een plan in studie om door het con gres met spoed een resolutie te doen aan nemen, waarbij een embargo wordt inge steld op den uitvoer van krijgstuig naar Spanje. De voorzitter van de senaatscom missie van buitenlandsche zaken, Pittman, heeft verklaard, dat dit ontwerp, dat door de regeering wordt gesteund, ten uitvoer naar Spanje, of een ander lar.d voor her uitvoer naar Spanje, van alle oorlogsmate rialen, welke opgesomd zijn m de proclama tie van den president, ten tijde van den Itaüaansch-Abessijnschen oorlog, onwettig zou doen zijn. De resolutie zou van terug werkende kracht zijn en zelfs van toepas sing zijn op gevallen, waarin reeds door het ministerie van buitenlandsche zaken uit voervergunningen zijn verleend Voorts doet hardnekkig het geruchl de ronde, dat eveneens gestreefd zal worden, naar aankondiging van een embargo op den uitvoer van wapenen naar Duitschland, op grond hiervan, dat de Duitsche marine en de Spaansche regeeringsaanhangers op VOOR U EN UW VROUWI RAAD VAN ARBEID VOOR UW KINDEREN EN UW PERSONEEL 4728 (Ingez. Med.) Herstel handelsbetrekkingen N ederlandItalië. Voor den tijd van zes maanden. Op 5 dezer heeft te Rome gelijk onder Binnenland reeds is gemeld de onder- teekening plaats gehad van een voorloopige handelsovereenkomst en van een clearing- overeenkomst tusschen Nederland en Ita lië. Hiermede is voor den tijd van 6 maan den de grondslag gelegd voor de handels betrekkingen tusschen beide landen. De beide overeenkomsten zijn het resultaat van een reeks van onderhan delingen, die thans tot het resultaat hebben geleid, dat in de periode van 1 Januari30 Juni 1937 de invoeren in beide landen, waarvan de betaling over de clearing zal plaats vinden, zich zul len verhouden als 110 (in Nederland) 100 (in Italië), zulks in verband met een bij het Nederlandsche clearing- instituut te openen speciale rekening voor handelsvorderingen van vóór 1 Augustus 1935, alsmede voor vorderin gen wegens uitvoer naar Italië na 18 November 1935. Betaling van invoer uit Nederland in Italië, resp. van invoer uit Italië in Neder land, zal slechts over de clearing kunnen plaats vinden. Compensatietransacties zijn uitgesloten; reeds goedgekeurde compensa tietransacties mogen evenwel worden af gewikkeld. De regeling der betalingen voor den- handei tusschen Nederlandsch-Indië en Italië zal, te rekenen van den dag van in werkingtreding van de clearingovereen- komst 1 Januari buiten de clearing om geschieden. Het verkrijgen van betaling voor den uitvoer van koloniale producten naar Italië blijft derhalve geheel voor eigen risico van .de exporteurs. De invoer van Itaiiaansche goederen, die in Nederlandsch-Indië aan een invoerrege ling onderworpen rijn, zal slechts op com pensatie-basis kunnen geschieden, voor welke compensatie-transacties de goedkeu ring van beide clearing-instituten is ver- eischt. De liquidatie van den clearing-achter- stand, zoowel voor uitvoer uit Nederland als uit NeÜerlandsch-Indië, zal met voorg rang over de clearing geschieden. Teneinde uitbetaling te kunnen verkrij gen van het in guldens uitgedrukte of om gerekende bedrag der vorderingen, voort vloeiend uit Nederlandschen uitvoer naar Italië, zal, te rekenen van 5 Januari, bij het crisis-uitvoerbureau een visum op een copie-factüur moeten worden aangevraagd. Uitgesloten is de betaling over de claring van doorvoergoederen. Het verkrijgen van 473e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst - Trekking van Woensdag 6 Januari 1937 Hooge prijzen 1500.— 13010 100— 5948 20770 Prijzen van f 65. 326 387 635 679 810 973 1095 1148 1265 1404 1434 2203 2547 2628 2862 3561 3570 4322 4340 4772 4804 5001 5644 5817 5941 6078 6099 6195 «302 6315 6337 7147 7346 7901 8099 8167 8332 8922 8926 10056 10235 10617 10787 10825 10835 10869 10887 11149 11420 11564 11646 11812 11947 11957 12481 12603 13956 14367 14453 14638 14685 14874 14878 14902 14976 14987 15093 15100 15153 16058 16228 16637 16673 16685 16739 16780 17352 17402 17514 17621 17867 17869 .17912 18183 18264 18410 18638 18746 18991 19227 19535 19001 19913 20086 20543 20642 20811 Verbetering 4e Klasse, 2e lijst: No. 12996 m.z. 12986 betaling voor doorvoer naar Italië blijft derhalve geheel voor eigen risico van den Nederlandschen tusschenhandel. De voorloopige handelsovereenkomst re gelt in de eerste plaats den invoer van Itaiiaansche goederen, die in Nederland aan contingenteering zijn onderworpen. Deze contingenten, berekend op een half jaar Invoer, komen overeen met de in het handelsaccoord van 29 Juli 1935 vastge stelde contingenten, met uitzondering van die voor kunstzijden garens, kunstzijden weefsels, en kousen en sokken, die met 10 pCt. werden verlaagd. Wat betreft de uitvoer-mogelijkheld van Nederland naar Italië gedurende de periode van 1 Januari—30 Juni 1937, zijn voor 17 producten afzonderlijke bedragen vastge steld en Is yoor de niet met name genoem de artikelen een totaal bedrag bepaald. Voor deze niet genoemde artikelen worden door Italië invoervergunningen afgegeven tot 50 pCt, van de waarde van den invoer in de overeenkomstige periode van het jaar 1934. De bepalingen betreffende invoerrechten en monopolieheffingen uit de vorige over eenkomsten zijn gehandhaafd. De beide nieuwe overeenkomsten treden in de plaats van het clearing-arrangement en handelsaccoord van 29 Juli 1935. Ze zijn ln werking getreden op 1 Januari jl. DE ROOFOVERVAL TE HIPPOLYTUSHOEF Twee mannen aangehouden. In verband met den roofoverval op den landbouwer J. Snooy te Hippolytushoef zijn heden twee mannen aangehouden, ni. de 33-Jarige gehuwde H. G. L. en de 31-Jarlge gehuwde M. L, Zij werden met den heer Snooy gecon fronteerd, die hen als de daders herkende. Beide mannen zijn ter beschikking ge steld van den officier van justitie te Alkmaar. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG. Op den Waalsdorperweg te Den Haag had gisteren een aanrijding plaats tusschen een personenauto, waarvan de bestuurder onbekend bleef en een 20-jarlge wlelrijd- ster, doordat laatstgenoemde op onvoor zichtige wijze den rijweg overstak. Zij be kwam een zware hersenschudding en werd door den geneesk. dienst naar een der ziekenhuizen vervoerd. Kort na aankomst ia zij overleden. VOETGANGER TE NAARDEN DOOR AUTO OVERREDEN EN OP SLAG GEDOOD. vanmorgen is op den rijksweg, bij de Meersteeg de 65-jarige de B„ toen hij plot seling den weg overstak, door een auto, ko mende uit de richting Amsterdam, gegre pen en op slag gedood. De autobestuurder, de heer H. S. uit Hil versum, meende dat de voetganger stilstond Deze liep echter met een regenscherm voor zich uit. Vermoedelijk heeft het slachtoffer de auto niet gezien. UIT NED. OOST-INDIE. ZWARE BANDJIRS. Negen dooden. DJEMBER, 6 Jan. (Aneta) In den afgeloopen nacht hebben zware bandjirs plaats gehad nabij Soekowono en Kaiisat. In de dessa's Rowosari en Randoeagoeng in het onderdistrict Soemberdjambe rijn negen huizen met de bewoners bedolven, waardoor negen menschen den dood von den. In de kali Bedagoeng is een bruggen hoofd in den weg Ardj asa-Kotok verwoest Het rijverkeer langs dezen weg is gestremd en eveneens het wegverkeer van Kaiisat naar Soekowono. Het algemeen steuncomité voor inheemsche behoeftigen verleent hulp De volgende schepen zijn morgen en Vrijdag radiotelegrafisch te bereiken via liet kuststatlon Scheveningen Radio: Aldabi; AJphacca; Alpherat; BLitar; Bloemfontein; Boschfontein; Costa Rica; Cottica; Dempo; Grootekerk; Hoogkerk; Indrapoera; J. P. Coen; Johan van Olden- barnevelt; Meliskerk; Nijkerk; Oranje Nas sau; Poelau Tello; Randfontein; Rotter dam (H.A.L.); Serooskerk; Simon Bolivar; Spaarndam; Springfontein; Veendam en Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen rijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantoren en door „Radio Holland". het oogenblik op voet van oorlog leven, zij het ook dat de oorlog niet verklaard is. Of schoon dit bericht in bevoegde kringen niet bevestigd is, schrijft de Washington Post in een hoofdartikel, dat de Amerikaansche regeering wel spoedig een eind zou kunnen maken aan het gevaarlijke spel dat Hitier speelt Indien Roosevelt verklaart, dat er een staat van oorlog beslaat en de Ameri kanen waarschuwt tegen het reizen met schepen der belllgerenten, zou dit wel eens rampzalige gevolgen kunnen hebben voor de Duitsche schepen. DE STRIJD IN SPANJE. Het antwoord van Italië en Duitschland. Naar te Parijs verluidt zal het Itaiiaan sche en het Duitsche antwoord op de Brit sche nota tot nlet-inmenging vandaag of morgen worden overhandigd. In officieele kringen in de Fransche hoofd stad is men van meening dat het Duitsche antwoord negatief zal zijn. L'Humanité brengt verband tusschen de reis van Duff Cooper naar Parijs en het onderhoud dat hij met Daladier heeft gehad Volgens dit blad zou het onderhoud geloo- pen hebben over een eventueelen inval van Duitschland ln Spanje. Zeelieden eischen loonsverhooging. Uit Londen wordt gemeld, dat door de Engelsche zeelieden een actie wordt gevoerd ter verkrijging van 50%, loonsverhooging voor den tijd dien zij in Spaansche havens moeten doorbrengen. In verband met deze actie konden 3 sche pen niet vertrekken. Protest van de Spaansche regeering. De Spaansche regeering te Valencia heeft een protestnota gezonden aan den secreta ris-generaal van den Volkenbond, waarin wordt geprotesteerd tegen het aanhouden van Spaansche schepen in de Spaansche territoriale wateren, alsmede tegen het steeds toenemende aantal buitenlandsche vrijwil'1"" 'n d= Hi-m (jer nationalisten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2