STADSNIEUWS Het vorstelijk huwelijk Hei huwelijksfeest in de Sleutelstad Uitbreiding van ons Blad 77ste laargang MAANDAG 4 JANUARI 1937 No. 23550 Nota van de Nederlandsche aan de Duitsche regeering HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Feestviering te Leiden De ochtend- en middag-feestelij kheden Ter opheldering van een misverstand Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Verbetering van voorlichting LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel -voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ünf per 3 maanden f.2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -p. portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Vandaag wordt in de Sleutelstad onder auspiciën van de contact-commissie van Organisaties op Nationalen Grondslag het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard feestelijk gevierd. Hoewel de zon tevergeefs op zich liet wachten en dus in gebreke bleef om de vroolijke versiering der binnenstad een nog feestelijker aanzien te geven, was het althans droog, toen de feestelijkheden vanmorgen werden ingezet met een kAns- iegging aan den voet van het Willem de Zwijgermonument nabij de Jan van Hout- kade. De kranslegging. Om kwart over negen verzamelden de besturen der deelnemende vereenigingen en organisaties zich in de Stadsgehoorzaal om, voorafgegaan door de Leidsche Chr. Haxmonievereeniging, en gegeleid door vele vaandels en banieren, zich te voet te bege ven naar het monument aan het einde der Korevaarstraat, waar de politie voor een ruime afzetting had zorg gedragen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, de rector-magnificus, prof. dr. J. v. d. Hoeve en de garnizoenscommandant, overste Koningsfeld. Toen allen zich rondom het monument hadden opgesteld, werd het woord gevoerd door den voorzitter der Contact Commis sie, mr. G. H. E. Nord Thomson. Spr. wiees erop dat de plaats, waar wij ons thains bevinden, niet willekeurig geko zen is. Immers wij staan bij het monu ment van Willem den Zwijger, den Oranje vorst. die zooveel gedaan heeft voor Neder - land's onafhankelijkheid in den strijd tegen het machtige Spanje, hetzelfde land dat thans door haat en tweedracht wordt geteisterd. Een tweede reden voor onze aanwezig heid hier is gelegen in het feit, dat Oranje en Leiden met vele banden verbonden zijn en het ons dus past uiting te geven aan onze dankbaarheid. En tenslotte eeren wij in den grooten Zwijger dengene die als de stamvader van ons geliefd Oranjehuis wordt beschouwd. Moge, aldus besloot spr., het gemeentebestuur er bin nen afzienbaren tijd toe besluiten om te zijner nagedachtenis een waardiger monu ment op te richten dan dat aan welke voet wij ons thans bevinden. Na deze woorden legde spr. een krans bij het monument, welk voorbeeld o.a. werd gevolgd door den garnizoenscommandant en door afgevaardigden van tal van ver eenigingen en corporaties. Met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus werd deze plechtigheid besloten. Het deelt'. Om klokke halfelf had het défilé der militairen plaats, als onderdeel der feeste- 111 kheden aangeboden door den garnizoens commandant. De genoodigden o.w. de burgemeester, de rector-manificus. de oud-commandant van 6 R.V.A., kolonel Haitsma Muiier. de com mandant der Burgerwacht, overste van Mens en vele anderen sloegen vanaf het bordes der Stadsgehoorzaal het voorbij trekken van den stoet gade. Deze werd geopend door het muziekkorps van 6 R.V.A. gevolgd door het 4e regiment infanterie, de eerewacht van .Pro Patria". het 6e regiment veldartillerie en de mobieie colonne der Leidsche Burgerwacht. Het défilé werd afgenomen door overste Koningsfeld De troep maakte een zeer goeden indruk en vooral de leden van ..Pro Patria" met hun prachtige uniformen, wapperende ve derbossen. witte handschoenen en dito souspieds zagen e>~, kranig uit. Tusschen 11 en 12 uur maakten contact commissie en jury een riitoer door de stad teneinde de versieringen in oogenschouw te nemen De Middenstandsoptocht. Tegen halfeen begaven zich uit verschil lende deelen van de stad vele versierde wa gens naar de Bruggravenlaan, waar de opstelling van den Middenstandsoptocht plaats vond. En al was het hier ook lang niet zoo druk als op den 3 Octoberdag. toch heerschte er dezelfde geanimeerde stem ming, welke zich door een triestigen mot regen niet liet verdrijven. In afwachting van het vertrek van den stoet werden vroo lijke gramofoonnummers ten gehoore ge bracht, de gecostumeerden in bonte kleu- In de Duitsche pers zijn de laatste dagen cenigc beschouwingen versche nen, welke een deels overdreven, deels geheel onjuist beeld geven van enkele gebeurlijkheden hier te lande tijdens de prinselijke bruidsdagen. In aanmerking nemende de haar be kende verhouding tusschen de Duitsche overheid en de Duitsche pers heeft de Nede) landsche icgeering hierin a an iridia;; gevonden, door den tijdelijk zaakgelastigde te Berlijn stappen bij de regeering aldaar te ondernemen. De Nederlandsche regecring toch achtte de zaak van groot belang, mede omdat de in Duitschland ingezette perscam pagne ook den persoon van den aan staanden gemaal van de Prinses der Nederlanden in de polemiek heeft be trokken o.m. door hem te verwijten, dat hij zijn vroegere vaderland zou hebben verloochend, en deze campagne er verder zelfs toe geleid heeft, dat aan het vertrek naar Nederland van cenigc Duitsche gasten van H. M. de Koningin aanvankelijk moeilijkheden werden in den weg gelegd. Het is haar bekend, dat Z. D. H. Prins Bernhard spontaan in een persoonlijk schrijven aan het Duitsche staacshoold op de geïncrimineerde feiten het juiste licht heeft doen vallen en de medewerking van den rijkskanselier heeft ingeroepen om aan die den prins persoonlijk zooveel ergernis gevende campagne een einde te maken. Verder heeft de Nederlandsche regeering kennis genomen van een tot haar door de Duitsche regeering gericht beroep om het mogelijke te doen verdere uitingen hier -e lande, welke zouden kunnen worden uit gelegd als geringschatting van de Duhsche rijksvlag en van het Duitsche volkslied te voorkomen. Met waardeering voor de goede bedoe ling acht de Nederlandsche regeering zich daardoor toch bezwaard, omdat die mede- deelingen haar aanleiding vonden in in cidenten waaromtrent de Duitsche regee ring slechts eenzijdig was ingelicht en om dat zij blijk gaven van een volkomen mis vatting van het karakter, dat de viering van het aanstaande vorstelijk huwelijk draagt. Van den aanvang af was het toch de uitdrukkelijke wensch van de Koningin geweest, dat die viering in elk opzicht het karakter van een familiegebeurtenis zou dragen, een wensch, ook door de Neder landsche regeering en het Nederlandsche volk nauwgezet geëerbiedigd. De Neder landsche regeering heeft in dit verband de Duitsche regeering erop gewezen, dat voor zoover vlagvertoon plaats vond naast de Nederlandsche nationale vlag met oran je-wimpel niet de vlag van het voormalige vorstendom Lippe-Detmold. doch de kleu ren van het geslacht van den gemaal der prinses werden vertoond, dat voor het uit steken van de Duitsche rijksvlag van Ne derlandsche officieele gebouwen of van privé-woningen van Nederlanders derhalve geenerlei aanleiding bestond, maar dit zelfs onvereenigbaav zou zijn geweest met het karakter van een f a m i 1 i e-gebeurte- nis, hetgeen eveneens geldt ten aanzien van het spelen van volksliederen. Voor het ten gehoore brengen, naast het Wilhelmus van Nassouwe van het Duitsch- land-lied. ter eere van een voormalig on derdaan van het Duitsche rijk. bestond evenmin eenige aanleiding Wel werd. als hulde voor zijn geslacht ter eere van prins Bernhard hier meermalen 'n ï'ippisch lied gespeeld dat men hier te lande, mogelijk ten onrechte, doch in ieder geval volkomen te goeder trouw, heeft beschouwd als te ziin het lBflied van de Lippische vorsteilike familië' Zulks geschiedde jntusschen nim mer op officieele feesten, doch uitsluitend door particulieren, in café's enz. De Nederlandsche regeering neemt aan. dat door deze uiteenzetting elke misvatting bij de Duitsche regeering geheel zal zijn weggenomen en spreekt ten slotte de ver wachting uit. dat de Duitsche regeering. mocht zij zich in de toekomst op een of andere wlize gegriefd gevoelen over een vermeende onwelwillende houding van Ne derlandsche ziide zii haar standpunt eerst bepalen zal. nadat zii door navraag bii de Nederlandsche regeering omtrent de juiste toedracht der feiten zich een oordeel heeft kunnen vormen. ren liepen van den eenen wagen naar den anderen wagen om overal poolshoogte te nemen en daartusschen door waren de leden der Optochtcommissie druk in de Foto Van Vliet. optocht van versierde fietsen. Aanvankelijk had het er den schijn van alsof voor dit onderdeel van het program ma weinig animo bestond, doch voorname lijk dank zij de deelneming van een groote groep leden van de Oranje Garde, was het totaal resultaat ook kwantitatief zeer be- Overzicht van de Breestraat nabij de Stadsgehoorzaal op het oogenblik dat „Pro Patria" den garni- vredigend. Naar schatting waren er onge- zoenscommandarit, overste Koningsfeld, passeert, tijdens het défilé, dat hedenmorgen aan de burgerij èrCnogTMlrmeert«eiowern' in^hèt'bijzónder werd aangeboden. dienen vermeld het aardige Kerstmanne- weer om alle deelnemers op de goede plaats op te stellen. Even over een vastgestelde vertrekuur van éénen was het zoover en ving de stoet zijn rondwandeling aan. Hij werd geopend door vier herauten te paard, die lustig hun klaroenen lieten schallen. Een feestelijk versierde carrier vertolkte de gelukwenschen van de Leidsche Midden standscentrale aan het koninklijk bruids paar. Hierna volgden twee rijtuigen met de officieele personen en daarachter schaar den zich de deelnemende groepen. De Stedelijke Lichtfabrieken openden de rij met een wagen, waarop het gebruik van gas en electriciteit werd gepropageerd, ter wijl de Leidsohe erkende gas- en water - fitters eveneens een lans braken voor meerder waterverbruik. Radio is in onzen tegenwoordigen tijd onAThhbaar en de radiohandslare bleven dan ook niet in gebreke om de leuze „een radio-apparaat in iedere woning" naar voren te brengen. De gezamenlijke Leidsohe schilders demonstreerden onder de zinspreuk: .Sneeuw en regen, verf houdt tegen", ter wijl de tuinders, grossiers en de georgani seerde groenten- en fruithandelaren op even smaakvolle als smakelijke wijze voor den dag kwamen met een grooten wagen, hoog opgetast met tuinbouwproducten. En, tot besluit van de deelnemers in groepsverband, reed een wagen van de Vereenigde Melkhandelaren. waarop werd gewezen op de voordeelen van natuurboter. In den achterwand van dit voertuig was een projectiescherm aangebracht, waarop beelden werden vertoond. Afgewisseld met de noodige muziek korpsen volgden daarachter vele reclame- en vrachtauto's van Leidsche fabrikanten en winkeliers, waarvan wij hier moeilijk een opsomming kunnen geven. Er waren eenige zeer fraai versierde wagens bij. die langs de geheele route aandacht trokken en de bewondering opwekten. In volmaakte orde werd het eindpunt bereikt. Op het terrein van de Groentenveiling aan den Zoetenvoudsche weg had inmid dels ook de opstelling plaats van den BINNENLAND. Bij het prinselijk huwelijk zal H. M. de Koningin meerijden in een glazen koets. (4e Blad). Hulp aan kleine tuinders en boeren. (4e Blad). Auto op den weg ArnhemEde tegen een boom gereden; vijf gewonden. (Ge mengd, 4e Blad). Doodelijke aanrijding te Zwammerdam. (Rijnstreek, 2e Blad). Auto botst tegen een boom; echtpaar en twee kinderen ernstig gewond. (Rijn streek, 2e Blad). Auto omgeslagen te Oegstgeest; drie ge wonden. (Omstreken, 2e Blad). Te Den Haag is, 57 jaar oud, overleden, de heer W. P. F. van Deventer, directeur der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer. (Ie Blad). Dc poging tot doodslag te Waddinxveen; verdachte veroordeeld tot lVs jaar ge vangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Door het aanhouden van Spaansche sche pen door Duitsche oorlogsschepen, wordt de verhouding tusschen Duitsch land en Valencia precair. (4e en le BI.) Het schijnt, dat op Madrid een nieuwe aanval is geopend. (4e Blad). Wat het Engelsch-Italiaansch gentlemcn'3 agreement omvat. (Buitenland, le BI.) Gratie aan Tsjang Hsoe Liang verleend. (Buitenland, le Blad). Dreigende staking der mijnwerkers in Bel gië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Sinds 1 Januari hebben wil correspondenten aangesteld te Londen, Brussel en Parijs. Den eersten brief van den Londenschen correspondent zal men heden in het 4e Blad vinden. Door deze actueele speciale berichtgeving zullen wij in staat zijn onzen lezers nog beter dan vroeger op de hoogte te brengen van de voornaamste gebeurlijkheden. Spoedig zal men bemerken, dat ook verdere redactioneele uitbreidingen in ons Blad zijn aangebracht. tje in gezelschap van een schoorsteenveger een Leidsche weesjongen, een tweetal tan dems op waarlijk smaakvolle wijze ver sie: a met kleurig wintergroen en een Cow girl, die voor dezen keer den bijbehooren- ucn cowboy in den steek had gelaten en net een vermakelijk toegetakelde Mickey- Mouse op stap was. Maar1 de grootste belangstelling concen treerde zich op de groep der Oranje Garde, waarvan de deelnemers allen voorzien waren van een schild met de emblemen,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1