Hulp voor kleine boeren en tuinders De wrijving tusschen Duitschland en Spanje LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 4 Januari 1937 Spierpijn? Nieuw offensief der nationalisten bij Madrid GEMENGD NIEUWS Sloan's Liniment SPREEKCEL FAILLISSEMENTEN Plaatsing in werkverschaffing en op eigen bedrijf. In 3 gemeenten van elke inspectie wordt een proef genomen O Het Duitsche ministerie van propaganda heeft thans officieel bevestigd, dat er nabij Spanje twee incidenten zijn voorgevallen: t:n eerste het vuren op het s.s. „Soton" door den kruiser „Koenigsberg" en het stranden van de ..Soton" en ten tweede het opbrengen van een Spaansch schip, naar men meent de „Aragon". De „Aragon" moet een schip zijn van "900 ton en het is aangehouden door het miniatuur slagschip de „Graf Spee". groot 10.000 ton. De Duitschers zouden een prijs- bemanning op de „Aragon" hebben ge plaatst en beide schepen moeten zich nu in de Golf van Cadiz bevinden. „De Baskische regeering heeft, in overeenstemming met de regeering der republiek, de regeeringen der bevrien de landen doen weten, dat zij haar vlootstrijdkrachten bevel heeft gegeven tot het gebruiken van de meest ener gieke middelen ter verzekering van de bescherming der koopvaardijschepen in de territoriale wateren van Basken land." Tevens stelde ze dezelfde regeeringen ervan in kennis, dat verscheidene eenhe den der Duitsche oorlogsvloot zich op het oogenblik in de haven Guetaria bevinden. De Baskische regeering zal niet de min ste inbreuk dulden op de regels van het internationale recht ten aanzien van de scheepvaart." De commandant van den Duitschen krui ser „Koenigsberg" heeft aan de Spaansche regeering het volgende radiogram gezon den: „De Duitsche admiraal in de Spaan sche wateren is bereid, als de passagier, gearresteerd aan boord van de „Palos is vrijgelaten en het gedeelte van de lading van dat schip, dat in beslag is genomen, la vrijgegeven, zijnerzijds het Spaansche schip „Aragon", dat hij in beslag heeft ge nomen. terug te geven en elke nieuwe re presaille op te schorten. Hij wacht op een antwoord per radio aan de „Koenigsberg De regeering der Spaansche republiek is onmiddellijk bijeengekomen, om het op dat telegram te geven antwoord te bestudee- ren. Na een bestudeering van den toestand heeft de Spaansche regeering echter be sloten te weigeren zich te onderwerpen aan den druk van den Duitschen admiraal. De practijk van het legitieme recht is in strijd met de verwezenlijking van een aan- vals- en oorlogsdaad. De regeering zal op de boodschap zeiis niet antwoorden, niet alleen wegens naar vorm. doch ook wegens haar toon, welke zij slechts bestemd acht voor niet-souve- reine staten. Tegenover deze feiten wordt de spaan sche opvatting, dat het gevaar voor een conflict meer en meer toeneemt, beves tigd. Indien de oorzaken voor conflicten niet snel worden weggenomen, vreest de regeering, dat de gevolgen onher stelbaar zullen zijn. Tegenover de nieu we situatie en haar buitengewonen ernst, heeft de regeering derhalve be sloten de noodige diplomatieke stappen te ondernemen. In verantwoordelijke kringen te Londen vreest men. dat de Duitsche beslagleggin gen op Spaansche schepen kunnen aan duiden, dat Hitier ruzie zoekt met de re geering van Valencia, hetgeen hem zou In staat stellen de Duitsche inmenging m Spanje van haar vermomming te ontdoen. Nieuwe wrijving. Intusschen is nieuwe wrijving tusschen Duitschland en Spanje ingetreden. Een bericht uit Duitsche bron be schuldigt de Baskische regeering er van na een schijnproces den Duitschen onderdaan Gudde ter dood te hebben veroordeeld. Volgens officieele inlichtingen, medege deeld tijdens een proces van 9 November te Bilbao en gepubliceerd in een brochure, die getiteld is: „Inlichtingen omtrent da den van vijandschap tegen de wettige macht in het Baskische gebied" blijkt, dat de Duitscher Lothar Gudde, geboren 9 October 1917 te Barmen in het Rijnland, ongehuwd op 5 October j.l. gevangen is genomen aan het front van Otchandia.no, terwijl hij met de wapens in de hand strij ders aanvoerde tegen de regeeringstroepen. Gudde erkende trouwens als vrijwilliger dienst te hebben genomen bij de Spaan sche phalanx, waar hij tot korporaal werd benoemd. Hij werd 9 November door de rechtbank ter dood veroordeeld en twee dagen daarna gefusilleerd. Tien andere beklaagden, onder wie nog een Duitscher, Wolfand van Eupel, en een Zwitser, Her mann Maurer Lehmann werden veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. De „Voelkische Beobachter" spreekt van een nieuwen schakel in de reeks van on gehoorde gebeurtenissen, die Duitschland gedwongen hebben de betrekkingen met de „roode machthebbers" van Spanje te ver breken; de ..Berliner Boersenzeitung schrijft, dat deze moord doet concludeeren dat „de bolsjewisten van Bilbao" het voor zien hebben op openlijke provocaties. „Wij vragen de mogendheden," aldus het blad, „wij vragen Engeland en Frankrijk, hoe lang zij dit misdadig drijven nog werkloos willen aanzien." Aanhouding van schepen. Van Britsche zijde wordt bij de natio nalistische regeering geprotesteerd tegen de beschieting van het s.s. „Blackhill" door een gewapend vaartuig der nationalisten. Een Fransch schip, dat op ongeveer vijf mijl van Elanchove voer, is door drie sche pen der nationalisten achtervolgd en door hen met ruim twintig kanonschoten be stookt. Echter zonder resultaat. Voorts zijn nog een Belgisch en een Rus sisch schip door de nationalisten aange houden, opgebracht, doch later weer vrij gegeven. Heftig rechtsch offensief nabij Madrid. De nationalisten hebben gistermor gen een zeer feilen aanval op het front van Madrid ingezet. Naar Havas ver neemt is dit de heftigste aanval op de roede stellingen, sinds generaal Varela met zijn troepen voor Madrid is aan gekomen. Aan het geheele front bij Madrid wordt intensief gevuurd. De aanval wordt begunstigd door mooi helder weer. Reeds meer dan een week was dit offensief verwacht. Het schijnt voornamelijk gericht te zijn tegen Vallecas (ten O. van Madrid aan den wég naar Valencia: en tegen Las Rosas (ten N.W. van Madrid aan den weg naar het Escorial). Het nationalistische opper bevel had aanzienlijke strijdkrachten voor deze operaties verzameld. Wat het hoofd doel is. wordt zorgvuldig geheim gehou den. Lijk van Belgisch diplomaat gevonden. De „Libre Belgique" meldt, dat de Bel gische consul, die in het dorp Fuencaral een onderzoek heeft ingesteld, het lijk heeft gevonden van den bij de Belgische ambassade te Madrid geaccrediteerden ba ron Jacques Borchgrave. die eenige dagen geleden, tijdens een bezoek aan het gebied ten Noorden van Madrid om zich op de hoogte te stellen van den toestand zijner landgenooten. plotseling is verdwenen. Volgens het blad lag het lijk in een sloot en kon het alleen geïdentificeerd worden aan de kleeren. Het neergeschoten Fransche vliegtuig. Volgens de „Oeuvre" ontkent de Spaan sche regeering. dat een Fransch vliegtuig door regeeringsvliegtuigen zou zijn neerge schoten, waarbij de journalist de la Prée den dood vond. Valencia vraagt een nieuw onderzoek. Amerika geeft geen passen voor Spanje meer uit. Naar eerst thans bekend wordt heeft de Amerikaansche regeering reeds eenige we ken bepaald, dat aan Amerikaansche on derdanen alleen nog reispassen mogen worden uitgereikt met uitdrukkelijke aan- teekening: „ongeldig voor Spanje". Voorts worden de houders der passen er opmerk zaam op gemaakt, dat zij op geenerlei be scherming kunnen rekenen, wanneer zij desondanks r.aar Spanje gaan. Een decreet van Franco. Generaal Franco heeft een bevel onder teekend tot vorming binnen een termijn van tien dagen in iedere plaats van een commissie, bestaande uit den alcalde, den oudsten priester, een gemeentelijken in specteur van gezondheid en den oudsten onderwijzer. De taak van deze junta's zal zijn zich bezig te houden met het lot van de zwervende of aan hun lot overgelaten kinderen. De kinderen zullen slechts wor den toevertrouwd aan gezinnen, die waar borgen kunnen bieden betreffende zede lijkheid. religie, hygiëne en gezondheid. Generaal Franco heeft in zijn waardig heid van staatshoofd, die hem door de Junta te Burgos is toegekend, zestig per sonen. die wegens politieke misdrijven ter dood waren veroordeeld, gratie verleend. DOODSLAG TE AMSTERDAM? Aan het bureau Warmoesstraat tc Am sterdam heeft zich Zaterdagmiddag een varensgezel van 34 jaar gemeld. De man. die geen vaste woonplaats heeft en den laatsten tijd op verschillende adressen te Amsterdam heeft vertoefd, deelde aan de politie mede, dat hij Vrijdagavond tusschen zes uur en half zeven met een Duitscher, eveneens zonder vaste woonplaats, hoog- loopende ruzie heeft gehad op de Weesper- zijde bij de Grensstraat. Beide twistenden verkeerden onder den invloed van sterken drank. De varensgezel heeft toen. volgens zijn verhaal aan de politie, den Duitscher in den Amstel geduwd. De man kwam niet meer boven en moet terstond zijn ver dronken De politie is onmiddellijk op de aangege ven plaats gaan dreggen, doch heeft geen lijk gevonden. De varensgezel is in voorloopig arrest ge steld. DRIE WONINGEN AFGEBRAND TE MEDEMBLIK. In den afgeloopen nacht om één uur is door nog onbekende oorzaak brand ont staan hl de woning van de familie de Vries aan de Kromhoutsteeg te Medemblik. De bewoners waren afwezig. De brand werd door de buren ontdekt, die onmiddel lijk de brandweer waarschuwden. Toen deze ter plaatse arriveerde, stond de wo ning reeds in lichter laaie Aan blusschen viel niet te denken en in korten tijd sloeg het vuur over naar twee aangrenzende per- ceelen. De brandweer kon niet verhinderen, dat ook deze twee huizen een prooi der vlammen werden. Zij moest zich tenslotte bepalen tot het nathouden van de in de nabijheid staande lak- en verfwaren- fabriek van de firma Kool en Co. De schade, welke aanzienlijk is. wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. KORENMOLEN AFGEBRAND TE OUDE TONGE. Te Oude Tonge is gistermorgen omstreeks half vier brand uitgebroken in den koren molen van den heer C. A. Jacobs. De molen en de daarin opgeslagen voor raden lijnkoeken, boonen. erwten, tarwe, meel, verschillende molenaarswerktuigen en eenige rijwielen gingen in de vlammen op. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. slaagde erin twee naast den molen staande schuren te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. VERDRONKEN. In den Oudejaarsnacht was de vijftig jarige smid M. C. Bek, wonende aan den Nieuwen Singel te Schoonhoven niet thuis gekomen. S. woonde samen met zijn broer, die de politie Zaterdagmiddag van de ver missing in kennis stelde. Gisteren is het lijk uit de Singelgracht opgehaald. De man moet door de duisternis te water zijn ge raakt, Auto tegen een boom gereden. De vijf inzittenden gewond. Zaterdagavond laat is op den weg Arn hemEde een auto van den aannemer M. Kropman te Nijmegen geslipt en tegen een boom te pletter gereden. In den wagen bevonden zich behalve de heer Kropman, die aan het stuur zat, zijn echtgenoote en een tienjarig dochtertje, alsmede een 25-jarige zoon en diens ver loofde, mej. Haukes uit Nijmegen. Allen liepen min of meer ernstige ver wondingen op. Mej. Haukes bekwam een hersenschudding en werd inwendig ge kneusd. Ook het tienjarige kind had inwen dige kneuzingen opgeloopen. De heer Krop man Jr. had een lichte hersenschudding, terwijl zijn vader schaafwonden aan het hoofd had. Mevr. Kropman tenslotte brak een pols en ook bij haar constateerde men inwendige kneuzingen. De gewonden zijn opgenomen in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem. Hun toestand was gisteren rede lijk wel. ONDER DE TRAM GERAAKT. Zaterdagnamiddag omstreeks vier uur is op de Ganzenweide te Heerlerheide een cou- rantenbesteller uit Heerlerheide, die op de fiets plotseling van rechts naar links den rijweg overstak, door de electrische tram gegrepen en daarbij zoo zwaar gewond, dat overbrenging naar het St. Josephsziekenhuis te Heerlen noodzakelijk was. Korten tijd na aankomst aldaar is de man overleden. HOLLANDER OP SKI-TOCHT VERONGÉLUKT. Tijdens een skitocht bij Leysin-Feydey in Zwitserland is, naar de Neue Zürcher Zei- tung meldt, de jonge Nederlander Van Haa- ren van zijn kameraden afgeraakt. Toen hij 's avonds nog niet in zijn pension was te ruggekeerd. rukte de Skiclub van Leysin ter opsporing uit. 's Nachts vond men het lijk van v. Haa- ren in de sneeuw. Waarschijnlijk is hij ver dwaald en op een gevaarlijke plaats beland, waar hij neergestort is. Vad. GEMEENTE-AMBTENAAR AANGEHOUDEN UIT OOSTSTELLINGWERF. Te Oosterwolde heeft de politie aangehou den den 41-jarigen H. H chef-commies ter secretarie van de gemeente Ooststelling werf, onder verdenking van verduistering en valschheid in geschrifte in dienstbetrekking gepleegd. De aangehoudene zal naar Leeuwarden worden overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. DERTIG KISTEN DYNAMIET ONTPLOFT Dertig kisten dynamiet, bestemd voor werkzaamheden bij het aanleggen van wegen, zijn te Santo Domingo in Mexico in de lucht gevlogen, tengevolge waarvan de onderkomens der arbeiders vernield werden. Twintig arbeiders vonden hierbij den dood. Een schilderijen-schenking. Waarde van 19 millioen dollar. President Roosevelt heeft een briefwisse ling gepubliceerd met den vroegeren am bassadeur der Vereenigde Staten te Londen en vroegeren minister van financiën, den milliardair Andrew Mellon, volgens welke deze zijn schilderijenverzameling, een der waardevolste en volgens kunstkenners een der meest veelzijdige verzamelingen der wereld, aan het Amerikaansche volk wil schenken. De totale waarde der collectie wordt op ongeveer 19 millioen dollar ge schat. BRUTALE ROOFOVERVAL TE NEW-YORK. Toen de Zaterdagavonddrukte in een der grootste New-Yorksche warenhuizen op zijn hoogst was, drongen plotseling acht met revolvers gewapende mannen binnen, die de 70 klanten en 30 bedienden, die op dat oogenblik aanwezig waren, in bedwang hielden en van hun kostbaarheden beroof den. Binnen acht minuten waren de heeren weer verdwenen met medeneming van een brandkast, welke 22.000 dollar aan baar geld inhield, alsmede juweelen met een waarde van naar schatting 7.000 dollar. Een uur later vond men een der leden van de bende dood op een gemeubileerde kamer. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van een twist bij de verdeeling van den buit. METHYL ALCOHOL EISCHT WEER SLACHTOFFERS. Tijdens een Nieuwjaarsfeest te Boeda pest is bij vergissing methyl-alcohol ge schonken in plaats van likeur. Het gevolg was. dat 14 personen een vergiftiging op liepen; twee van hen zijn inmiddels over leden, de twaalf overigen zijn stervend. BRAND IN EEN LEERLOOIERIJ. Te Rubnek nabij Kattowitz in Silezië is brand uitgebroken in een leerlooierij. De schade wordt op een millioen zloty ge raamd. 775 Sloan's aanwendenNiet wrijt ven - alleen maar betten. Dat brengt onmiddellijk verlichting Sloan's zorgt voor nieuwe cir culatie van frisch bloed door de spierweefsels, waardoor de pijn snel verdwijnt! Prys 80 ct. - doodt pijn! (Ingez. Med.) SLECHTE TROTTOIRS. Een lezer klaagt over den slechten toe stand, waarin de trottoirs van de Koe- poortbrug aan het einde van de Doeza- straat verkeeren en verzoekt daarin ver betering te willen brengen. In de week van 28 Dec. 1936 t/m. 2 Jan. werden in Nederland 83 faillissementen uitgesproken. NIEUWE PLANNEN VAN SIR HUBERT WILKINS. Met een duikboot naar de Noordpool. Te Southampton is uit New-York de be kende ontdekkingsreiziger sir Hubert Wil- kins aangekomen, die van plan is in Juli van dit of van het volgend jaar te trachten, zich met een duikboot van Spitsbergen naar de Beringzee te begeven. Deze expeditie zal volgens Wilkins twee maanden duren en een bedrag van ongeveer 35.000 pond ster ling kosten. De duikboot zal zoodanig ingericht zijn, dat zij langen tijd achtereen tot vijf da gen toe onder water zal kunnen blijven. Zooals men zich zal herinneren, heeft sir Hubert reeds in 1931 een dergelijke poging ondernomen, welke evenwel geen succes had. GEEN WOORD GEHOUDEN. De Amerikaansche millionnair dr. Matt- son had 28.000 dollar ter hand gesteld aan een vertrouwensman van de bandieten, die zijn zoon hadden ontvoerd. Desniette min is de jongen nog niet uitgeleverd en heeft men zelfs geen teeken van leven van hem vernomen. In de couranten wordt de vrees te kennen gegeven, dat de jongen al dood is. De minister van Sociale Zaken heeft een rondschrijven gericht tot de 13 inspecties voor de werkverschaffing, waarin dc minister mededeelt, dat de regeering besloten heeft, dc mogelijk heid onder de oogen te zien, om te ko men tot uitbreiding van de hulp aan kleine boeren en tuinders door plaat sing van deze in werkverschaffing en waar mogelijk en verantwoord, op eigen bedrijf. Het gaat hier om een proef, waarvoor in elke inspectie 3 ge meenten zullen worden aangewezen. Er is voor deze proef een nauwe samen werking tot stand gebracht tusschen den dienst van de kleine boeren bij 't Departement van Landbouw en Vis- scherij, waarvan directeur is de heer ir. Const. Stevens en dc afd. werkver schaffing van het departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaf fing. is door den minister van Sociale Zaken in het bijzonder aangewezen voor het te voeren overleg. De bedrijfsconsulenten, verbonden aan •jen dienst van de kleine boeren, zullen voor het organiseeren van deze proef samen werken met de inspecteurs voor de werk verschaffing en gemeenschappelijk verbin ding zoeken met B. en W. van de gekozen proefgemeenten en met deze colleges na gaan, welke kleine boeren en tuinders voor hulp. als hiervoren bedoeld, in aanmer king komen. Onder kleine boeren en kleine tuinders worden verstaan zij, die. hoewel zij een eigen bedrijf hebben, onder de ge geven omstandigheden op dat bedrijf geen of onvoldoende inkomsten kunnen verkrij gen en derhalve arbeidskracht „over" heb ben. Hoofd voor hoofd wordt vastgesteld, •velke kleine boeren c.q. tuinders zullen moeten worden geholpen. De bedrijfsconsulent en diens assistent gaan bij de aangewezen kleine boeren en/of tuinder na. of en zoo ja, welk dui delijk en controleerbaar werk in werkver schaffing op het bedrijf kan worden ver richt. Hiervan wordt een lijst opgemaakt. Onder „zichtbaar werk" worden verstaan die werkzaamheden, welke een duidelijk, overzichtelijk, op zich zelf staand en af gerond geheel vormen. Hiermede worden bedoeld le. Het ontginnen van een stuk heide; 2e. Het omspitten van weiland tot bouw land; 3e. Het draineeren van het land en 4e. Het opbrengen van bagger. Als een duidelijk, overzichtelijk en op zich zelf staand en afgerond stuk werkver schaffing zullen in bepaalde gevallen ook kunnen worden beschouwd het graven van nieuwe slooten, het in orde maken van een weg en het in orde maken van een houtwal De minister wijst in zijn aanschrijving erop. dat werkzaamheden als het inhalen van den oogst, het wieden van de gewas sen. kortom alle normale arbeid welke bij en op de boerderij moet worden verricht, niet als zichtbaar werk, waarvoor subsidie kan worden verlend, mogen worden be schouwd. Voor werkzaamheden, anders dan hier voren genoemd onder 1. 2. 3 en 4. moet af zonderlijk toestemming van den minister van sociale zaken worden gevraagd. In de aanschrijving van den minister wordt dan verder met voorbeelden toege licht, hoe de regeling in de practijk zal kunnen werken. Als voorbeeld wordt o.a. genoemd het ontginnen van een stuk heide De bedrijfsconsulent geeft aan. dat 't spit ten van deze heide (dus een zichtbaar stuk werk) in vrij werk naar raming f. 100. zal kosten. De bijdrage van de overheid, dus van het werkioosheidssubsidiefonds en de gemeente, zal hier bij wijze van voor beeld dienen te bedragen 757" van het door den bedrijfsconsulent aangegeven bedrag. Wanneer de bedrijfsconsulenten bezig zijn na te gaan. welk zichtbaar werk bij de aangewezen boeren en tuinders kan worden verricht, worden gelijktijdig door burgemeester en wethouders op de gebrui kelijke wijze de gewone aanvraagkaarten opgemaakt en bij de Inspectie voor de werkverschaffing ingediend. Aan de hand van deze kaarten stelt de inspectie vast, in welke mate de betrokkenen moeten wor den geholpen, bijvoorbeeld door plaatsing gedurende 3 dagen per week. of om de an dere week, of 2 dagen per week. of 4 van de 5 weken, enz. Wanneer nu verder wordt aangehouden het hiervorengenoemde voorbeeld van f. 100.werk bij een kleinen boer, waar voor een overheidssubsidie noodig is van 75(71). dan kan aan den betrokken boer een subsidietoezegging worden gedaan van 757» van de geraamde f. 100.is f. 75.Door de inspectie is verder bepaald (ook weer slechts als voorbeeld) dat de betrokken kleine boer (tuinden in aanmerking komt voor hulp, welk overeenkomt met 3 dagen plaatsing per week. De hierbedoelde kleine boer (tuinder) moet dus om f. 75.te kun nen ontvangen en aangenomen, dat het loon bij 3 dagen werken ongeveer f6. bedraagt, geacht worden 12 a 13 weken door deze hulp op zijn bedrijf te kunnen werken. In dit geval wordt dus voor dezen boer (tuinder) bepaald, dat dit bedrag en de toegestane hulp geldt voor een periode, gelijk aan 13 weken (elke werkweek in dit geval genomen op 3 hulpdagen) ingaande den dag waarop burgemeester en wethou ders van den minister bericht hebben ont vangen, dat de lijst, hiervoren bedoeld, geheel of gedeeltelijk is goedgekeurd. Bur gemeester en wethouders weten dan ook, voor hoe lang de hulp geldt. De bedrijfsconsulent moet regelmatig controleeren. of de kleine boer (tuinder) de werkzaamheden naar behooren ver richt. Mochten deze binnen de vastgestel de periode, waarvoor de hulp is verleend, met het werk klaar zijn. dan wordt in die periode geen nieuwe hulp verleend. De minister wijst er nog op, dat de plaat sing op het eigen bedrijf geenszins uitsluit, dat de betrokkene ook nog bij de gewone werkverschaffing wordt geplaatst. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn met een kleinen boer die op den zandgrond een bedrijfje heeft van circa l'lt H A. De man is hoofd van een groot gezin, zijn bedrijfje is al aardig in orde. zoodat daarop, voor een heel iaar genomen niet meer dan f 50 „zicht baar" werk kan worden verricht. Ook al wordt in een dergelijk geval zelfs 807" toe- gekend, dan is de betrokkene niet in staat daarvan te leven. In een dergelijk geval kan tevens plaatsing bij de gewone werk verschaffing geschieden De minister wijst er nadrukkelijk op dat medewerking van het gemeentebestuur onontbeerlijk Is, om- dat hier subsidieering uit het werkloos- I hcidssubsidiefonds zal plaats vinden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14