CHIEF WHIP Zaterdag 2 Januari 1937 lESDS'H DAGBLAD - EersSe 'n Goede tip voor 1937 ga over op «Heette Kennisgevingen Buitenland Verkouden Dampo lucht op en geneest I Grieperig I Uit de Omstreken DE BIOSCOPEN VIRGINIA CIGARETTES DE VERBREEDING VAN DE HAAGBRUG. Het werk hervat. In afwachting van de beslissing der vraag, wie aansprakelijk is voor de schade, ontstaan als gevolg van het volloopen van de werkput nabij de Haagbrug. hebben de aannemers H. C. Heemskerk en W. Ouds hoorn en Zn. alhier hedenmorgen de werk- zaamheden ter plaatse doen hervatten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Kindervoorstelling met ...Alleen op de Wereld Op Oudejaarsmiddag gaf de af deeling Lelden van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een filmvoorstelling voor de kinderen harer leden in het Luxor-theater, dat geheel uitverkocht was. Reeds dadelijk bij den aanvang heerschte er een vroolijke stemming door de opwek kende muziek. Met een kort woord riep de afdeelingsvoorzitter de kinderen een wel kom toe. Daarna draaide een aardig kleu- renteekenfilmpje. gevolgd door de bekende film: „Alleen op de Wereld". En mochten de allerkleinste nog niet alles volkomen be grijpen, ze leefden toch mee met dé avon turen van den ouden Vitalis en zijn jongen reisgenoot Rémi, en werden heel stil bij den droeven dood van den ouden zanger. En mochten Joli-Coeur. het aapje of Capi. de witte poedel hun kunsten vertoonen. dan waren de uitroepen van verrukking niet van de lucht. Kortom, de kinderen genoten. Een prettige verrassing wachtte hun nog bij den uitgang, waar de kleinen een heer lijke reep chocolade ln ontvangst mochten nemen, zoodat ook deze kinderbij eenkomst in alle opzichten voldoening gaf en ge slaagd mag heeten. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de ge meentelijke bureaux, zoomede het Stedelijk Museum De Lakenhal en het badhuis aan de Van der Werffstraat op 4 Januari a.s. en 7 Januari d.a.v. den geheelen das dag gesloten zullen zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal beide dagen geopend zijn van des v.m. 9 tot 10 uur. A. V. d. SANDE BAKHUYZEN. 4648 Burgemeester. J. A. v. d. STOK. lo. Secretaris. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken waren ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3. be hangers 28. betonvlechters 31, betonwer kers 72, funaeeringswerkers 1. glazenma kers 2. gtazenw3sschers 8. granietwerkers 15, grondwerkers 106, heiers 1, metselaars 172. opperlieden 129. schilders 251. sloopers 10. steenhouwers 2. straatmakers 9. hulp- straatmakers 15, stucadoors-witters 96. timmerlieden 309. uitvoerders 13. voegers 31. ongesch. bcuwarb. 11. Totaal 1315. Fabrieksarbeiders: bleekers 16. lompen- sorteerders 18, veiienblooters 5. steenfabr. arb. 152. zeepfabr. arb. 5. ongesch. fabr. arb. 66. Totaal 262. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 99. reizigers, colp. 47, winkelbedienden 43, etaleurs 2, incasseerders 13. musici 7, on derwijzers 8. overheidspersoneel 9, verple gers 5. Totaal 233. Hotel- en café-personeel: huispersoneel 9. kellners 56. koks 10. Totaal 75 Houtbewerkers: beddenmakers 4. hout bewerkers 96. kistenmakers 6, kuipers 9. lijstenmakers 4, mandenmakers 2. meubel stoffeerders 16, meubelmakers 30. politoer- ders 1, ongesch. arbeiders 34. Totaal 202. Kleermakers: kleermakers 79. kappers 9, schoenmakers e.a. 13. Totaal 101. Land- en tuin arbeiders: bloemisten 41. landarbeiders 26. tuinlieden 39. warmoe- ziers 13, ongesch. landarb. 10. Totaal 129. Metaalbewerkers: bankwerkers 110, blik- bewerkers 29. burgersmeden 49. electriciens 55. gasfitters 13, gasmetermakers 4, instru mentmakers 6. isoleerders 9. kernmakers 3, kettingsmeden 27. klinkers 10, koperslagers 2. lab. bedienden 2, lasschers 8. loodgieters 67. machinisten 22. metaalboorders 7. metaaldraaiers 12. metaalslijpers 5, metaal zagers 1. monteurs 20. pianostemmers 3, polijsters 1. ponsers 5, rijwielherstellers 21, rijtuigschilders 3, scheepstimmerl. 8, stokers 27. tegenhouders 18. verw. monteurs 16, voorslaanders 9, voorwarmers 6, vulcani- seurs 1. vuurwerkers 8. wagenmakers 5. ijzerwerkers 55. zandspuiters 4, zandvor- mers 3. ongesch. arbeiders 41. Totaal 692. Sigarenmakers: Sigarenmakers 9, slga- De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren Lange- gracht 70 en Hooigracht 14. op 4 en 7 Januari a.s. den geheelen dag gesloten zullen zijn, terwijl op die dagen ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake de gas- en elec- trieiteitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Langegracht 70, Tel. 1220. 4647 De Directeur voornoemd. G. A. VAN KLINKENBERG. rensorteerders 1. sigarenstrippers 1. To taal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 4. technikers 7, teïkenaars. opz. 18. werkmeesters 14. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoen drukkers 24. kluwers e.a. 8. luikers 12. plaatsnijders 23, schrobbelaars 1, spinners 44. spoelers 3. staaldraaddraaiers 3. ster kers 2, strijkers 13, wevers 113, wolbewer kers 40. ongesch. textielarb. 60. Totaal 352. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 151. exp. knechten 20. koetsiers 17. loopknechten 51. schippers 101. magazijn knechten 64, spoor- en trampersoneel 66, wakers 5. transportarbeiders 66, losse ar beiders 549 Totaal 1045. Typografen: boekbinders 26, boekdruk kers 14. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 21. steendrukkers 2. Totaal 70. Voedingsmidaelenarb.: bakkers 84, mole naars 1. ovenisten 5, slagers 55. suiker werkers 22, wijnkooperskn 10, zoutzieders 3, zuivelbereiders 2. ongesch. arb. faDr. 46. Totaal 228 Vrouwen, apothekersass. 1. kapsters 2. naaisters 17. maasters 1, winkeljuffrouwen 22. serveersters en buffetjuffrouwen 8. strijksters 1. linnenjuffrouwen kantoor bedienden 31. verpleegsters 3, teekenares- sen 1. bedrijfsleidsters 1. onderwijzeressen 4. huisel. diensten 128. fabr. arbeidsters 48, boekhoudsters 1. Totaal 269. Alg. totaal 5034 27 Dec. 1935 4833 29 Dec 1934 4356 Ben. 38 ged. werkloozen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verdere ontspanning op den Balkan. Er is een vriendschapsverbond op til tus- schen Zuid-Slavtë en Bulgarije. Officieel wordt daarover nog gemeld, dat de Joego slavische regeering, alvorens een definitief antwoord te kunnen geven op het Bulgaar- sche voorstel, eerst haar vrienden en bond- genooten heeft moeten consulteeren. Nadat deze consultaties dezer dagen be ëindigd zijn en Griekenland, Roemenië. Turklj en Tsjecho-Slowakije zich voor aan neming van het Bulgaarsche voorstel heb ben uitgesproken, heeft de Joego-Slavische regeering de Bulgaarsche regeering mede gedeeld. dat zij haar voorstel met de groot ste voldoening aanvaardt. FRANKRIJK. Oorlogsverklaring: van 1914 verdwenen. Volgens de ..Matin" is bij een onderzoek in de archieven van het Fransche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken geble ken. dat het document, dat de oorlogsver klaring van Duitschland aan Frankrijk inhield, verdwenen is. Deze ontdekking heeft men gedaan toen men een onderzoek instelde naar de affaire Linder. De zaak Linder houdt verband met de clandestiene wapenzendingen uit Frank rijk naar Spanje, naar aanleiding waar van de stenotypiste van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Suzanne Linder en een zekere Michel Rosenefeld gearresteerd zijn. GRIEKENLAND. Turkseh bezoek. Naar Havas verneemt, heeft de Turksche I minister van buitenl. ?aken. Roesjdl Aras eenige bezoeken gebracht aan Metaxas. Na afloop is een officieel communiqué gepu bliceerd. dat zegt: „De uiteenzetting van Rcesjdi Aras over den toestand op den Balkan toonde nogmaals de vastheid van de betrekkingen tusschen de bondgenoo- ten op den Balkan. Men bleek volmaakt één van inzichten te zijn." Be bijeenkomst van den raad van de Balkan-entente, die: op 5 Februari was vastgesteld, ls uitgesteld tot 15 Februari, wegens de reis van Antonescu naar Ankara en Athene. De toestand van den heer Ginjaar, onzen stadgenoot, die ernstig gewond werd bij het spoorwegongeluk te Woerden gaat thans goed vooruit zoodat hij spoedig uit het ziekenhuis za!""Wordep ontslagen. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum in gemeentedienst is hedenmorgen de heer C. Glasbergen, hulpstraatmaker. ln waardeerende bewoordingen toegespro ken door den directeur van Gemeentewer ken. den heer A M. de Blauw, die hem daarbij de gebruikelijke enveloppe met In houd overhandigde. Gisteravond is de 13-jarige A. S. met zijn rijwiel op de tramrails van den Hooge- Rijndijk geslipt, waardoor hij viel en den linkerpols brak. De E.H.D. vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. Als verdacht van diefstal van lood uit een perceel aan de Oude Vest zijn door de politie alhier aangehouden de 23-jarige W. G. en de evenoude S. K., beiden alhier. RUSLAND. Ambtenaren weigerden terugkeer naar Rusland. Hét óffici&ele sovjtfê-Russische dagblad ..Prawda" meldt, daj twee geleerden. nJ. ;de ingenieurs Cicibanin en Ipatieff, ambte naren van de gasafdeeling van het volks commissariaat voor oorlog, uit Rusland vertrokken waren, om een studiereis te maken in Amerika. Ofschoon de beide ambtenaren volbloed communist waren, j weigerden zij toch om naar sovjet-Rusland terug te keeren. Zij zijn daarom ontslagen. Dan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth en Drogisten. 4562 (Ingez. Med OOSTENRIJK. Kwestie in Stiermarken. De stadhouder van Stiermarken, graaf Berthold Suerck is afgetreden, evenals Pnbitzer. lid der landsregeering. Dit be sluit wordt niet gemotiveerd. Volgens een mededeellng van den persdienst der lands regeering van Stiermarken, heeft de Lan- cieshauptmann voor Stiermarken. Stefan, den leider der boeren, Hollersbacher, be noemd tot opvolger van Stuerck. De bondsregeering heeft officieel mede-' gedeeld, dat de benoeming van den nieu wen stadhouder van Stiermarken in strijd is met de grondwet, omdat de toestemming van den bondskanselier pas achteraf werd verzocht De bondskanselier behoudt zich derhalve zijn nadere beslissingen voor. Volgens welingelichte kringen zou Ste- phan zich bij zijn optreden hebben laten leiden door het initiatief van den gou verneur van Beneden-Oostenrijk, den vroe- geren minister van landbouw Reither, die ai le provinciale stadhouders, die tot de Helmatschutz hebben behoord, zou willen vervangen zien door leden van den Boe renbond. De positie van Stephan schijnt ernstig geschokt te zijn en men verwacht, dal hij zal aftreden. UIT HET VERRE OOSTEN. De verooröeeling van Tsjang Hsoe Liang. Uit Nanking wordt nog vernomen, dat Tsjang Hsoe Liang, behalve tot tien jaren gevangenisstraf, veroordeeld is tot het ver lies zijner burgerrechten gedurende vijf laren. De verleening van gratie geschiedt op verzoek van Tsjang Kai Sjek. De gratie is echter uitgesteld tot volgende week. AALSMEER. De veilingomzetten. Uit de voorloopige gegevens blijkt, dat de omzetten aan de beide plaatselijke vei- iingen over 1936 belangrijk gunstiger zijn gweest dan over 1935. Wat de Centrale Veiling betreft, werd in 1936 voor een be drag van f. 158.588.79 meer omgezet dan in 1935 aan „Bloemenlust" (pl.m.) f, 215.000 meer De totale omzetbedragen voor beide veilingen waren over 1936: Centrale Veiling f 2.466.239,93 en „Bloe menlust" (pl.m.) f. 1.904.000, zoodat er dus ongeveer f. 375.000 meer geveild is dan over 1935. Ongetwijfeld een verheugend verschijnsel, al zal uit de statistische ge gevens eerst later kunnen blijken of de opbrengst der producten beter ls gewor den of dat een sterke uitbreiding van aan voer de verhoogde omzetten hebben ver oorzaakt. HILLEGOM. 4574 (lngez Mea.» VEREENIGDE STATEN. Onrust in de auto-industrie. De oppositioneele arbeldersleider John Lewis heeft in den sta^t Michigan een campagne op touw gezet, om de arbeiders in de automobiel-Industrie te organisecren volgens zijn principe van „organisatie vol gens industrieën", hetgeen ln tegenstelling is met de organisatie in corporaties, wer.ee de Amerikaansche Labour nastreeft. Tengevolge van deze campagne van Lewis is een groote staking uitgebroken bij de General Motors: een staking met ge kruiste armen werd georganiseerd in de carrosseriefabriek Fischer Body te Flint in Michigan in de Chevroletfabrleken. In deze laatste staken 8200 man. Aange zien verscheidene andere fabrieken, zooals Buick, Cadillac en Pontiac van deze fabrie ken hun onderdeelen betrekken, is hier gelast het productieproces te vertragen. Buick, waar 16.000 man werken, zou zelfs bij gebrek aan materiaal, geheel hebben moeten sluiten. Men overweegt de volledige sluiting van alle fabrieken der General Motors, waarbij dan 211.000 arbeiders betrokken zullen zijn. Kerkdiensten vóór het vorstelijk huwelijk. In alle kerken worden hier op Woens dag 6 Jan. bid- en dankdiensten gehouden voor het vorstelijk bruidspaar. Alle dien sten vangen om 7.30 uur aan, ook in de afd, van den Ned. Protestantenbond, waar in ds. van Wijngaarden zal voorgaan. In de Ned. Herv. zal medewerking verleend wor den door twee zangkoren, n.I. „Zingt den Heer" en „Soli Deo Gloria". Het feest-co- mité heeft alle neringdoenden verzocht, hun zaken van 7 tot 8.30 uur te sluiten. De gemeente in Bruidstooi. De straatversiering ter eere van 't vor stelijk huwelijk wordt met den dag groo- ter en fraaier. Als de Havenbewoners, waarover reeds eerder bericht is, de „gang makers" geweest zijn, heeft hun voorbeeld trouwe navolging gevonden! De Leidsche straat staat al van vóór Kerstmis vol met Kerstboomen, de Hoofdstraat hangt vol groene slingers, de van Meerbeekstraat ziet er fleurig uit. de Krochtstraatomgeving met Hofstraat en Raadhuisstraat is groen ge sierd met een eerepoort in het midden: de Molenstraat en Wilhelminalaan ooidón zich met vlaggetjes, eerepoorten en zui len; Meerstraat en Hoogewerfstraat bleven lang niet achter, terwijl de Stationsweg en de Weeresteinstraat lang aarzelden, maar toch ook goed voor den dag zullen komen. Nabij de Beekbrug in de doorgetrokken van den Endelaan, waar de Juliana- en de Bcmhard-boomen geplant zullen worden, wordt vanwege de gemeente versiering door middel van zuilen aangebracht. Het Raadhuis zal met schijnwerpers verlicht worden, gelijk reeds een paar groote bloe mistgebouwen verlicht zijn. Verder zijn tai van winkel puien en vele particuliere woningen versierd. De gemeente heeft zich in bruidstooi gestoken! Het Nieuwe Roxy-Theater. Buster Kea- ton, de man. die nooit lacht, viert triom fen in de première van „De Koning van de straat", een product van Fransch makelij. Buster is hierin een bediende, die origi- neele reclamebiljetten rondstrooit in den vorm van bankbiljetten, waarop aan den achterkant een reclamebon gedrukt is. Door een misverstand deelt hij echter met een sierlijk gebaar bankbiljetten uit ln piaats van de met reclame bedrukte, zoo dat een lieftallig meiske hem voor een millionair houdt, wat op zichzelf geen on logische gedachte is, want wie kan in de zen tijd zich de luxe permitteeren, aan vreemde menschen op de Parijsche boule vards zoo maar bankbiljetten rond te dee- len? Natuurlijk wordt hij ontslagen en de verdrietige kerel loopt reeds met zelf moordplannen rond, die overigens jam merlijk mislukken. Immers, juist op het oogenblik, dat hij het gaskraantje heeft opengedraaid, komt een gasfitter binnen, om de gasleiding af te snijden. En hiermee komt meteen een ommekeer in zijn leven, want hij krijgt een klein rolletje in een theater, alwaar hij in gevangeniskleedij moet opkomen. Nu heeft de pechvogel een dubbelganger in de gedaante van een be- ruchten boef. die uitbreekt en zoo volgen de dolste persoonsverwikkelingen, ten ge volge waarvan de arme Buster in het gangstermilieu terecht komt. Met meer ge luk dan wijsheid levert hij de boeven aan de politie over en ontvangt zelf het lieve meiske uit den aanvang als belooning en hier in deze laatste meter film doet zich het groote wonder voor. nl. dat we Buster Keaton voor het eerst op de film zien lachen.... In een geheel eigen stijl speelt hij deze rol en de lachsalvo's doen de mu ren van het theater dreunen. Als tweede film vermeldt het program „Love me to-night", een buitengewoon amusante rolprent met Jeannette Mac Do nald en Maurice Chevalier, die onder regie van den kunstenaar Mamoulian zichzelf overtreffen. Hun samenspel is van voor treffelijke allure en alleen al een gang naar dit theater waard, Casino-Theater. Lou Bandy is een op merkelijke filmfiguur. Indertijd heeit hij in een vroegere film het pleit reeds verre in zijn voordeel beslecht en thans komt hij ln „Het leven is niet zoo kwaad", zijn plaats op het witte doek nog eens uitdruk kelijk bevestigen. Het lijdt geen twijfel; zooals hij op de planken zijn publiek weet mee te nemen, zoo is hij ook in deze film de centrale figuur, die met hoofd en schou ders boven de rest uitsteekt. Zijn vlotheid en charme, gepaard aan een zwierigheid en losheid, maken hem bij uitstek geschikt voor een luchtige amusementsfilm, een terrein overigens, waarop de Nederlandsche film zich al goed thuis begint te voelen. In „Het leven is niet zoo kwaad" is Lou Bandy een marktkoopman, die door een revuester ontdekt wordt en zijn marktstal letje verwisselt met plankenland. doch na tal van wederwaardigheden weer in zijn markttentje terecht komt. De w ijze, waar op hij deze figuur weet levend te maken, verraadt zijn talent en hoe hij zijn liedjes lanceert, getuigt van een flair, zooals slechts weinigen bezitten. Er loopt voorts een aardige intrige door de film en meer dere artisten van naam vullen het geheel aan; we denken slechts aan Fientje de la Mar als de revuester, Cees Laseur. Aaf Bouber en de jongste ontdekking Dolly Moilinger. Tegader hebben ze een genoeg lijke rolprent gemaakt van deze nationale film. Voor de pauze draait een pittige sen satiefilm „De schrik van Texas" met den sympathieken John Wayne in de hoofdrol. Casino's eerste programma in het nieuwe jaar neemt alzoo een eervolle plaats in. Lido-Theater. Amerika bezit eenige pracht-komieken, die hier te lande nog te weinig bekendheid genieten en welker prestaties van een ongekende superioriteit zijn. We bedoelen de „Marx brothers", vroeger vier in getal, thans door het ver laten van het métier van één hunner, nog uit drie„broers" bestaande Doch al moge hun aantal verminderd zijn, hun uitzon derlijke grappen hebben niets aan origina liteit en geestigheid Ingeboet. Hun clowne rie. acrobatiek en niet te vergeten hun mu zikaliteit, hebben ze met een ongeëvenaar de perfectie op elkander ingesteld. In een bliksemsnel tempo strooien ze hun lach- pastilles door de zaal. Toch moet men een oogenblik aan deze specifiek Amerikaan sche humor wennen, welke op het eerste gezicht wat te uitbundig lijkt, maar bij nader analyseeren voelt ge spoedig, hoe volmaakt gebaar en mimiek met elkander in harmonie zijn, en hoe beheerscht deze meesters de toetsen van de vroolijkheid bespelen. Het verhaal van „Een avond in de opera" biedt hun volop gelegenheid, hun pijlen in ongelimiteerd aantal op het pu bliek af te schieten. Eerst maken we even kennis met hen in de opera en dan gaan we gezamenlijk aan boord van een Oceaan stoomer: de Marx brothers, een zangeres, die op weg is om beroemd te worden, een mijnheer, die niet zingen kan en toch be roemd is en nog een mijnheer, die wel zin gen kan en niet beroemd is. En zoo beleeft ge daar aan boord sublieme momenten, doch de grootste dwaasheden komen aan het einde, wanneer we weer naar de opera zijn teruggekeerd. In de orkestbak, in de loge's, als moderne Tarzans over het too- nee'. vliegend, overal doen ze hun lachbom- men ontploffen en het effect daarvan geeft de daverende zaal aan. want zelden of nooit hebben we zoo smakelijk hooren lachen. De toekomst van de kleurenfilm is nabij en iedere rolprent in de natuurlijke kleu ren beteekt een stap dichter bij de vol maakte kleurenwerkeiijkheid. „Ramona", de tweede hoofdfilm, leent zich bijzonder goed voor een gloedvol kleurenschouwspel. Fleurige costumes, feesten temidden van schilderachtige landschappen en kleurige pampasbeelden wisselen elkander af ln een verhaal, dat wat „zoetjes" is, doch dit be zwaar is uiterst gering, want daartegen over staat zooveel kleurenpracht, dat het ten waar genoegen is, deze kleurenfilm te volgen Loretta Young speelt de voornaam ste rol en haar keuze lijkt een zeer ge lukkige. Lido heeft derhalve het nieuwe jaar goed ingezet. Trianon-Theater. Pola Negri boeit nog steeds: ditmaal in de dramatische rol van een vrouw, die door het noodlot wèl zwaar getroffen wordt. Wij zien haar aanvanke lijk in het feestelijke leven van het Rus sische Tzarenrijk, waar zij als Jonge moe der, die sinds enkele jaren haar man ver loren heeft, voor 't eerst weer op een of ficiersbal verschijnt. Zij ontmoet haar vroe- geren jeugdvriend ritmeester Sergei Smir- now door wien zij wordt voorgesteld aan den jongen officier Alexander Repin. Vlak daarop barst de verschrikking van de Russische revolutie los en 't is Repin, die haar tijdelijk van de moordende han den der rooden verre weet te houden. Tus- schein beiden groeit een groote liefde op en Olga Petrowna (Pola Negri) zegt tijdens de vlucht voor het tierende geweld: „Er zijn twee menschen, die ik nooit zou willen missen; Alexander en mijn dochtertje Maria, dat ik in Moskou heb moeten ach terlaten". De revolutie speelt haar barbaarsch spel en wij volgen gespannen de avonturen, die Smirnow, Alexander en Olga ondergaan, tot zij ieder afzonderlijk over de grens weten te komen.Wij zien dan ein delijk Olga in 1930 als emigrante in Shan ghai. waar zij als chansonnière optreedt, terug. Ook Smirnow, die haar trouw is ge bleven en haar zoo graag zou willen trou wen. Maar Olga kan nóch Alexander, nóch haar dochtertje vergeten, wijst alle hulp, die zij dringend noodig heeft van de hand er. leeft in eenzaamheid haar tragisch leven van verdoolde, zonder den man en het kind, die zij zoo innig liefheeft en waarvan zij altijd hoopt, dat zij hen één maal nog terug zal zien. Die hoop gaat in vervulling: tot haar onuitsprekelijke vreugde ontdekt zij Alexan der, die tijdens een emigrantenfeest mee zingt in het beroemde Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff (indertijd trad dit koor ook in Leiden op). Het we derzien wordt voor haar, die lange jaren wachtte, zooals slechts een vrouw wach ten kan, tot een feest voor hart en ziel. Teleurstelling opnieuw: Alexander blijkt verloofd met een jonge vrouw en tijdens een korte, maar bewogen uiteenzetting tusschen haar. die reeds een gansch leven van lijden en opoffering achter zich heeft en het jonge meisje, dat vol verwachting een gelukkige toekomst tegemoet denkt te gaan, blijkt, de oudere vrouw, dat de me dedingster haar eigen dochter is, die zij jarenlang tevergeefsch gezocht heeft Nieuwe verstoring /an geluk: Olga, wie de toekomst van haar dochter boven alles gaat, laat niets blijken van deze noodlot tige samenloop van omstandigheden. Zij trekt zich terug, offert opnieuw en laat Alexander en Maria aan hun geluk over, blijft zelve in Shanghai, gesteund door Smirnow. die haar ook nu, tijdens deze nieuwe beproeving, niet aan haar lot over laat. En de film laat ons de illusie, dat het ook eenmaal wel tusschen hen beiden goed zal worden Deze door Paul Wegener knap geregis seerde film wordt eveneens knap en zon der te veel theatraal effectbejag gespeeld door Pola Negri, wier verschijning nog steeds fascineert, door Wolfgang Keppler (Alexander), Gustav Diessl (Sergei Smir now) en Susl Lanner (Maria), terwijl wij meermalen het Don-kozakkenkoor in prachtigen koorzang mogen bewonderen. De aparte sfeer van dit in Rusland en China spelende verhaal wordt door bui tengewoon fraaie opnamen en décors ge accentueerd. Voor de pauze de waarlijk vermakelijke film „Een verloving met hindernissen", met den levendigen en geestlgen Jack Bucha nan in de hoofdrol, die een aanhoudend gullen lach waarborgt, mede door het ge slaagde en vondstenrijke spel zijner part ners. Luxor-theater. Kent u Joe E. Brown? Indien ja, dan ls iedere verdere aanbeve ling overbodig, maar zoo niet, draal dan ook niet langer en ga deze week met hem kennis maken in de film .„Zaken zijn za ken", waarin hij op on onverbeterlijke wijze de rol vervult van den handelsreiziger Alexander Botts, een kracht, zooals hij zelf zegt, met een aangeboren talent tot ver- koopen. waarbij het weinig ter zake doet of het door hem aangeprezen artikel luci ferhoutjes dan wel spoorwegbruggen be treft. In deze rolprent bewandelt hij den gulden middenweg en ontpopt zich als grossier in tractors met rupswielen. Dit laatste is in zooverre een gelukkige omstan digheid, dat het er nu cok weinig aan toe doet, dat zijn pad nu niet bepaald altijd over rozen gaat. Maar zoo diep kunnen de effectieve en moreele kuilen in zijn levens weg niet zijn of Joe E. Brcwn komt er weer bovenop. Zijn onverstoorbaar goed humeur en breede lach helpen hem over alle moei lijkheden heen en werken op zijn meest weerbarstigen klant als olie op de golven. En of hij er nu in den beginne bij Johnson uitgegooid of bij Jackson uitgeschopt wordt, uiteindelijk behaalt zijn grenzenloos opti misme toch de overwinning en zoo heeft deze rolprent, waarmee wij ons kostelijk hebben geamuseerd nog de prijzenswaar dige moraal om ons niet door tegenspoed al te gauw uit het veld te laten slaan. „Intermezzo" is de titel van de tweede hoofdfilm, waarin Albrecht Schcenhais met als tegenspeelster Tresi Rudolph de hoofd rollen vervu'len. Tresi is een nieuwe ster aan het filmfirmanent en onze eerste observatie doet ons haar direct plaatsen in de rij van sterren der eerste groette. Zij ziet er bekoorlijk uit, acteert uitstekend en zingt, nog beter, drie factoren, welke haar op die plaats recht geven. Voeg daarbij een aardig gegeven, dat op vlotte wijze is uit gewerkt; een mooie entourige en een alles zins bevredigende oplossing der schijnbaar onoverkomelijke mceil"khedcn en men kan zich indenken, dat „Intermezzo" meer is dan een onderbreking in ons filmgeheugen, maar daarin blijvend een plaatsje inneemt. Het geheel vormt dus een vroolijke inzet van het bioscoopjaar 1937 2—

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2