m CAi.cn Kalenders en Almanakken „Intermezzo KINKHOEST LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 December 1936 Zesde Blad No. 23548 Pola Negri in „Moskou-Shanghai" 77ste Jaargang Door I. A. van Milligen CALOR WENSCHT HAAR KLANTEN VEEL GELUK EN WARMTE VICKS Wij stervelingen van de twintigste eeuw, wij versieren de wanden van onze huiska mers met kalenders. Wij krijgen ze cadeau of wij koopen ze. Deze nuttige gebruiks voorwerpen bestaan uit twaalf maand bladen twee-en-vijftig weekbladen of drie- honderd-vijf-en-zestig (in schrikkeljaren driehonderd-zes-en-zestig) blaadjes, die resp. iedere maand, week of dag afge scheurd behooren te worden. De kalenders varieeren van koel zake lijke tot buitengewoon artistieke. Zij, die tot het ordelijke gedeelte van de maat schappij behooren, scheuren den 31sten Dec. om twaalf uur 's avonds het laatste blad van den kalender af en vervangen deze door een nieuwe. Men zucht eens en maakt bij zichzelf of hardop de niet van eenige banaliteit vrij te pleiten opmer king: „Al weer een jaar voorbij". Onze zakalmanak wie bezit er geen? behoort eveneens door een nieuwe ver vangen. te worden. Zij, die er op Sinter klaas of Kerstmis geen ten geschenke ge kregen hebben, schaffen er zich een aan. Gemakkelijk, die almanakjes. Je weet pre cies op welke dagen Paschen, Pinksteren en Hemelvaartsdag vallen. Je kunt er al lerlei practische aanteekeningen in ma ken, van je' telefoonnummer tot. het num mer van je boord of schoenen toe. Kunt u zich voorstellen, waarde lezeres sen en lezers, dat de mensch heeft kun nen leven zonder almanak of kalender? En toch was er eens een tijd, dat deze tijdmeters nog niet noodzakelijk waren en dei halve nog niet bestonden. Het leven was toen nog niet zoo gehaast als thans. Ieder een had de tijd. en de geschiedenisboekjes met jaartallen waren ook nog niet uitge vonden. Men kende het verschil tusschen dag en nacht. Een leeperd kwam tot de ontdekking, dat de schaduwen, door de zon veroorzaakt, voortdurend van lengte ver anderden Hij was de uitvinder van den eer sten tijdmeter. Hij plaatste een staf lood recht in den grond, trok eenige cirkels er omheen, en vanaf dien dag kon hij ieder een zeggen hoe laat het was Hiermede was tevens het wettige en overtuigende be wijs geleverd, dat de dagen in leangte ver schillen. Toen men eenmaal uitgemaakt had, welke dag de langste was, nam men dezen als midden van het jaar aan. In die tijden had de zon, zooals gezegd, reeds dezelfde gewoonten als op 't oogen- blik. Dies keek men. als de zon onderge gaan was, naar de maan. Bij onderlinge overeenkomst werden de vier schijnge stalten van de maan als weken vastgesteld terwijl de volle maan als midden van de maand beschouwd werd. In het oude Egypte, dat groote wiskun stenaars heeft voortgebracht, begon de dag te middernacht. Naar de twaalf tee- kc-ns van den Dierenriem werd de dag door hen in twaalf uur verdeeld, terwijl de nacht hetzelfde aantal toebedeeld kreeg. Door de afwisselende heerschappij der ze ven planeten kreeg: de week zeven dagen, terwijl de maand uit dertig dagen bestond. Het jaar telde derhalve driehonderd zestig dagen. Daar dit aantal dagen te klein was voor het jaar, werden aan de laatste maand vijf dagen toegevoegd, op welke dagen de geboortefeesten van de Egyptische goden gevierd werden. Hdt jaar was echter nog 1/4 dag te kort, want het begon met het verschijnen van de Hondster (Sirius) aan den ochtendhemel. Om de vier jaar zou de jaarwisseling daarom nog één dag verscho ven moeten worden, of om de 4 x 365 of 1460 jaar een geheel jaar. Vanuit Egypte verspreidde zich deze methode van tijd-» rekening over de geheele beschaafde we reld van dien tijd. De eerste kalender in Europa, waarvan de geschiedenis ons verhaalt, was die van Meton (433 v. Chr.) Deze kalender was ge maakt voor een periode van negentien jaar. Alle feesten, zonnestanden en nacht eveningen waren hierin opgeteekend. Het burgerlijke jaar der Atheners begon in aen zomer en telde 365 5/19 dag Omstreeks honderd jaar later vond Calippus een ver schil van 1/76 dag tusschen het Meton- sche en het zonnejaar en voerde een 76- jarige periode in. Doch ook zijn methode was niet zonder fouten en werd tweehon derd jaren later weer verbeterd door Hip- parchus. die constateerde, dat het tropi sche jaar (zonnejaar) 1/300 te lang was genomen. Zijn kalender maakte echter geen opgang. Ten tijde van Julius Caesar was de Ro- meinsche tijdrekening zoodanig in de war, dat bij besloot een nieuwe tijdrekening in te voeren. Met behulp van den Egypti- schen astronoom Sosigenes voerde hij een zonnejaar in van 365 dagen, terwijl de overblijvende zes uur om de vier jaar, tus schen 23 en 24 Februari een schrikkeldag vormden. Na Caesars dood verordende men door een misverstand om de drie jaar een schrikkeldag, zoodat er wederom een ver warring ontstond, die echter door keizer Augustus hersteld werd. doordat deze ge lastte, dat in de eerste volgende twaalf ja ren geen schrikkeldag zou worden inge voerd. Zoo was dus het jaar vrijwel nauw keurig vastgesteld. Let wel, vrijwel, want in de zestiende eeuw constateerde men, dat het jaar elf minuten te groot was genomen Paus Gregorius XIII belastte daarom den sterrekundige Aloysius Lilli met de ver betering van den kalender, die in 1582 tot stand kwam. Volgens den Gregoriaanschen kalender heeft men wel om de vier jaar een schrikkeljaar, doch het schrikkeljaar valt weg in ieder eeuwjaar, behalve in eeuwja ren waarvan de honderdtallen door vier deelbaar zijn. Het jaar is zoodoende vast gesteld op 365 dagen, 5 uur, 48 minuten en 45 seconden, zoodat de fout na 3300 jaar slechts één dag bedraagt. De Christelijke jaartelling vangt aan met de geboorte van Christus of 753 jaar na de stichting van Rome. terwijl de Chr. kalender, zooals wij die thans kennen, zich ontwikkeld heeft uit den oud-Romeinschen Kalender. Het woord kalender is afkomstig uit het Latijn. Calendae beteekende den eer sten dag van de maand en is afgeleid van calare, d. i. roepen, omdat op dien dag het volk van Rome op het- capitool geroepen werd om het aantal dagen van de maand te vernemen. Hoewel bij de Romeinen de maand niet in weken ingedeeld was. hebben de Christenen, in verband met de feestdagen, de week van zeven dagen ingevoerd, die aan 't Jodendom ontleend is en waarbij de laat ste dag als rustdag beschouwd werd. Toen de scheiding tusschen Joden en Christenen grooter werd. namen de laatsten den eer sten dag van de week als rustdag aan. De vaststelling van den datum van het Paaschfeest is een der belangrijkste fei- OE'KACHEL IN H IN'ÉLK ZUINIG HUISGEZIN GAAN in *1937. CALOR - H. MORSCHWEG 148 TEL. 2760 (2 lijnen) LEIDEN. 4461 (Ingez. Med.l ten van den Chr. kalender. Oorspronkelijk werd het Paaschfeest gevierd gelijk met het Joodsche, dat in het midden van de maand Nissan, bij volle maan. gevierd wordt. Het Consilie van Nicaea (325) bracht hierin verandering, doch de vaststelling van den datum was onnauwkeurig, ten gevolge waarvan het Paaschfeest op ver schillende data gevierd werd. Langzamer hand verkreeg de Alexandrijnsche me thode burgerrecht, waardoor de vroegste datum van het Paaschfeest de 22ste Maart en dc laatste datum de 25ste April werd. De verklaring hiervan is als volgt: De eer ste volle maan na het Lente-equinoctium kan op zijn vroegst op 21 Maart vallen. Is dit een Zaterdag, dan valt Paschen, dat op den lsten Zondag na deze volle maan vastgesteld is. dus op 22 Maart. Valt daar entegen de volle maan op 20 Maart, dan is de eerste volle maan na het equinoctium. dus 29 dagen later, d. i. 18 April. Is deze dag bovendien een Zondag, dan moet Pa schen den volgenden Zondag gevierd wor den, dus op 25 April. Vroeger had men uit gebreide tabellen om den datum van het Paaschfeest te berekenen. Thans is dit veel eenvoudiger geworden. Zooals bovenvermeld, ontdekte men in de 16de eeuw, dat de Juliaansche kalender foutief was. Ter verklaring hiervan diene het volgende: men had berekend, dat ten tijde van het Concilie van Nicaea het Paaschfeest op 21 Maart viel en wilde de zen datum weer invoeren. Men bemerkte toen, dat 't lente equinoctium tien dagen te laat kwam m. a. w.: men was tien da gen te vroeg. Hoe zijn wij nu aan onze almanakken gekomen? Wel, die hebben wij van de Ara bieren overgenomen. De eerste almanak, die in druk verscheen, droeg den naam van „Pro annis pluribus" (voor meerdere ja ren) en werd vervaardigd omstreeks 1460 door George von Purbach te Weenen. De jaarlijksch almanakken verschenen voor het eerst in den loop van de 16de eeuw. In de 17de eeuw werden bij de almanak astrologische bijdragen, weervoorspellingen en andere wetenswaardigheden gevoegd. In de „Almanach Royale", die in 1679 te Pa- rij werd uitgegeven, vindt men voor het eerst een en ander over posterijen, hof feesten en jaarmarkten. Dit vond elders, ook in ons land, navolging. Sinds 1763 ver schijnt geregeld de „Almanach de Gotha", welke behalve de kalender, ook de namen van regeerende vorsten, adellijke geslach ten en opgaven betreffende gezantschap pen en consulaten bevat. Weldra plaatste men in de almanak kleine verhalen, anecdoten en gedichten. De kalender werd bijzaak en de almanak ken zochten zich door een keur van proza en poëzie te verheffen. Hier te lande ver scheen in de eerste helft van de 19de eeuw de Muzen-Almanak, de Almanak voor het Schoone en Goede, de Tesselschade-, Aurora-, Miniatuur- en Christelijke Alma nak, alsmede een groot aantal provinci ale almanakken. Enkele hiervan zijn heden ten dage nog in gebruik, zooals de Enk- liuizer- en Deventer Almanak, waarin ten gerieve van reizende kooplieden alle jaar markten en kermissen zijn opgeteekend. In Frankrijk wordt nog steeds de Alma nach Hachette. een lijvig boekdeel uitge geven. Geen "geneesmiddel"—maar helpt de vlagen verminderen WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK Varo Rub 4452 (Ingez. Med.) door verschillende lichteffecten kunnen be reiken. Het economisch effect illustreert zich bij de nachtelijke opnamen. Het infra rood kan men overdag, nachtopnamen ma ken, omdat infra-rood stralen onzichtbaar zijn. Ofschoon zij aan den anderen kant de duisternis doorboren, heeft men overdag minder kunstbelichting noodig bij het ma ken van films met infra-rood Een nacht- gevecht-scène, kan b.v. in het volle dag licht gemaakt worden, zonder de noodza kelijkheid van een ingewikkeld belich tingssysteem. Het ihira-rood bij daglicht is er om de juiste belichting te vinden. Ook bij mist. nevel of stof kail men wer ken met infra-rood. Speciale- en ongewone effecten van artistieke waarde zijn moge lijk geworden door het gebruik van infra- roode fotografie." Het gebruik van infra-roode fotografie vindt thans in Hollywood meer en meer ingang. Pola Negri, reeds filmster in een vroe gere periode, die wij jarenlang geleden reeds als kinderen bewonderden, hand haaft ook in de sprekende film haar roem van eertijds. Wij wijdden reeds onlangs een bespreking aan haar persoonlijkheid In verband met Pola's nieuwe optreden in de film „MoskouShanghai", die deze week hier zeker veel belangstelling zal trekken. Wolfgang Keppler, Gustav Diessl en Susi Lanner zijn haar partners in dit verhaal, dat na de Russische revolutie speelt. De regisseur Paul Wegener presenteert hier Pola Negri als een liefhebbende moe der, aan wie het lijden niet bespaard wordt EEN NIEUWE FOTOGRAFISCHE ONTDEKKING VINDT TOEPASSING BIJ DE FILM. Er bestaat misschien geen moeilijker probleem bij het maken van een film, dan dat van de camera. Iedere nieuwe vinding, die een verbetering is, wordt door de film industrie dankbaar aanvaard. De nieuwste vinding, welke thans het laboratorium heeft verlaten en waarvan de filmindustrie zich gaat bedienen is het infra-rood voor de camera. Practisch is deze vinding nu voor het eerst toegepast bij de verfilming van „Mountain Justice", met Josephine Hutchinson en George Brent. De chef- camera-man, Ernest Halier, heeft de laat ste maanden geëxperimenteerd met infra- roode belichting. „Het staat vast", zegt hij, „dat wij hier- VAN HET AMATEUR-TOONEEL NAAR DE FILM. Madeleine Carroll de bekoorlijke en.de zakelijke. Blond, fascineerend. een zekere aristo cratische gereserveerdheid dat is Ma deleine Carroll! Madeleine Carroll een vrouw, waar charme van uitgaat, maar die daarnaast een zakelijke allure heeft, aan de beko ring waarvan men zich niet kan onttrek ken. Madeleine Carroll. Haar prachtige vertolkingen in „Chineesch Goud", waarin zij onlangs met Gary Coo per speelde, en in „Het proces tegen me vrouw Ames", een Paramount-film, die weldra haar tocht door ons land zal begin nen, rechtvaardigen een nadere beschou wing van haar carrière. Madeleine Carroll is een van die ster ren, die klein beginnen, het met hard wer ken tot een groote hoogte brengen en dan niet, zooals zoovelen, spoedig „op den te rugweg" zijn. Madeleine houdt haar plaats aan het sterrenfirmament en men mag veilig aannemen, dat haar loopbaan zich in stijgende lijn zal blijven bewegen. Onderwijzeres en amateur-actrice. Madeleine is Engelsche. Ze werd in West Bromwich geboren uit Iersch-Fransche ouders. Aanvankelijk was ze.... onderwij zeres aan een meisjes-school in Brighton. Reeds toen bleek zij een actrice te zijn: Een nieuwe film met den acteur Albrecht Schoenhals: men weet, wat dat zeggen wil! Ditmaal is een nieuwe actrice, n.l. Tresi Rudolph zijn tegenspeelster. Beiden zijn hier deze week in de boeiende film „Intermezzo", geregisseerd door Josef von Baky, te zien. als lid van een amateur-tooneelgezelschap vertolkte ze eens de hoofdrol in „Salma" en de pers was zoo goed over haar spel te spreken, dat ze besloot, de liefhebberij tot beroep te maken. Eerst was er geen geld om naar Londen te gaan en er eeni- gen tijd rond te komen. Botje werd bij botje gelegd en eindelijk kon ze de klas vaarwel zeggen en naar Londen trekken. Honderdvijftig mededingsters. De „struggle for life" begon, maar hij zou niet lang duren. Terwijl zij bezig was met repetities voor een West End-show, waarin ze met Robert Lorraine optrad, werden er proefopnamen van haar ge maakt en zij werd uit honderdvijftig con currenten uitgezocht om de hoofdrol te spelen in „Guns of Loos", een oorlogs film. Als men bedenkt, dat Madeleine nóóit eerder tegenover een camera gestaan of zelfs maar een filmstudio bezocht had, is dit eerste optreden min of meer uniek. Het begin was er en een groot aantal films volgde. In 1931 trouwde Madeleine met captain Philip Astley, wiens familie eens eigena resse was van het landhuis „Chequers", dat den Engelschen premiers tot domicilie gegeven wordt. Madeleine's echtgenoot is een oud-officier van de Life-Guards en 'n vriend van koning Edward VIII. Madeleine en captain Astley trouwden in een klein plaatsje aan den oever van het Como Meer, waar Astley een aardige villa bezit. Voordat zij naar Hollywood ging. maakte Madeleine in Engeland verschillende films, die 2onder uitzondering groote successen geboekt hebben. Zoo maakte zij onder Alfred Hitchcock's regie „Thirty-nine steps" met Robert Donat en, nog niet lang gele den, „Secret Agent" met den bekenden Duitschen acteur Peter Lorre en Robert Young. Een nieuwe dramatische rol. Nu zal men Madeleine dan binnenkor kunnen zien in „Het proces tegen me vrouw Ames", een Walter Wanger-produc- tie, geregisseerd door William A. Seiter. Madeleine Carroll geeft in deze film, die zoowel liefhebbers van een goede detective- story als bewonderaars van aangrijpend spel het hunne geeft, opnieuw blijk van haar uitzonderlijke talenten. Haar tegenspelers zijn o.a. George Brent, Beulah Bondi en Arthur Treacher, MARTA EGGERTH IN „HOFKONZERT". Hierboven Marta Eggerth, die met on zen landgenoot Johan Heesters, de hoofd rol speelt, in de nieuwe U.F.A.-film „Das Hofkonzert", naar het bekende Duitsche tooneelstuk „Das Kleine Hofkonzert". Een groote schare bekende acteurs en actrices werkt verder nog mede. o.a. Otto Treszier (bekend uit „Episode"i. Een tijd vol vrien delijkheid en gemoedelijkheid, zooaLs wij die alleen nog maar uit boeken en platen kennen, herleeft in deze film.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 21