STADSNIEUWS A 15 2 3 A M |7ste jaargang DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 No. 23548 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN het De getuigen bij Prinselijk Huwelijk Huwelijksreis naar Oostenrijk Dit nummer bestaat uit ACHT bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk dager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2(jn: per 3 maanden f. 2.35 per week .Tlf. 0.18 franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) De Leidsche feestelijkheden. Op Maandag a.s. Nogmaals de vlaggen uit De Contaot-Commissie van Organisaties op Nationalen Grondslag te Leiden ver zoekt ons in verband met de feestviering op 4 Januari as. het volgende te willen berichten lo. De Contact-Commissie zal het bij zonder op prijs stellen, indien de werk gevers op dien datum den werknemers vrijaf gaven. Voor fabrieken heeft de Minister bepaald, dat in overwerk mag worden ingehaald. Voor het winkelpersoneel zal het, ge zien den aard der festiviteiten, welke in vbrband met het jaargetijde slechts voor een gedeelte buiten zullen kunnen plaats vinden, desnoods voldoende zijn, indien het vrijaf heeft van 9.30 uur voorm. tot 3 uur nam. 2o. De Contact-Commissie verzoekt de burgerij op 4 Januari a.s. alle vlaggen te willen uitsteken! Nog te vaak komt het voor. dat een huis wel voorzien is van een vlaggestok, doch niet van een vlag! De versiering der stad begint ook meer en meer haar voltooiing tè naderen. Op vele punten van de stad is men nog druk bezig palen in den grond te slaan en slingers dennengroen aan te brengen, zoodat verwacht mag worden, dat hedenavond de geheele versiering der binnenstad gereed zal zijn. Ook verschil lende rijksgebouwen hebben een bijzondere attractie. De versiering van het Rapenburg houdt na de verdwijning der statige iepen- boomen lang niet zooveel mogelijkheden in als vroeger, doch daar staat tegenover, dat de vele bewaard gebleven fraaie ge vels ook zonder verdere aankleeding onze bewondering opwekken. Het oude Acade miegebouw (en ook Kamerlingh Onnes- laboratorium) prijkt des avonds in volle schoonheid onder het witte licht der sterke schijnwerpers. Uit den aard der zaak beperkt de ver siering zich het meest tot de binnenstad, waar niet alleen de buurtcommissies zich hebben beijverd om zoo goed mogelijk voor den dag te komen, maar ook vele particu lieren zich allerminst onbetuigd hebben gelaten. Bijzonder fraai zijn bij avond o.m. het gebouw van de Nederlandsche Bank en dat van de Leidsche Levensverzekeringsmij. hoek Noordeinde. Maar ook in enkele buitenwijken heeft men met de bescheiden middelen gewoe kerd. Heel aardige resultaten zijn o.a. be reikt in het Zijlsingel-kwartier van „Eens gezindheid" en in de Vogelwijk. Wij zijn er benieuwd naar, welke straat of buurt de jury den eersten prijs waardig zal keuren. Dinsdagavond valt dienaangaande de be slissing. Bakkersarbeid. De minister van Sociale Zaken heeft onder bepaalde voorwaarden vergund, dat in verband met feestelijkheden ter gelegen heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana, in de gemeente Leiden en Oegst- geest op Maandag 4 Januari 1937 door hoofden of bestuurders van broodbakkeriien en door bakkersgezellen te 3 uur des voor middags met den bakkersarbeid wordt aan gevangen. met dien verstande, dat. voor zoover betreft broodbakkeriien voor welke een vergunning als bedoeld in artikel 37. eerste lid. der Arbeidswet 1919 is verleend, van 1 uur des voormiddags af met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen. En voorts, dat in de genoemde gemeenten od Maandag 4 Januari 1937 deeg of brood dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebak ken of opgewarmd is. van 7.30 uur des voor middags af uit het gebouw met aanhoorig- heden. waarin zich de broodbakkerij be vindt mag worden vervoerd en van 8 uur der voormiddags af verkocht of afgeleverd. De commissie voor den optocht van versierde rijwielen, welke zal worden gehouden a.s. Maandag, deelt aan belanghebbenden mede. dat zli uiterlijk óm 1 uur aanwezig moeten zijn op het veilingsterrein aan den Zoeterwoud- sche-weg. De prijzen, welke voor dezen optocht ziin aangekocht, zijn geëtaleerd bij de firma van Rossum du Chattel en Driessen. Bree- straat 95. De gelegenheid tot inschrijving sluit uiterlijk Zaterdag 2 Januari. 4 uur nam. De foto- en filmwedstrijd. Men v/eet, dat een foto- en smalfilm wedstrijd. oorspronkelijk uitgeschreven is voor foto's en smalfilms van al, wat ver band houdt met de Leidsche viering van het as. Prinselijk huwelijk. Wij vernemen thans, dat het onderwenp voor de spia^r films is uitgebreid: zij behoeven nu 'niet meer uitsluitend Leiden te betreffen, aan gezien anders een aardige film bijna' al leen op 4 Januari te maken zou zijn; voor de foto's zijn echter door de komende ver sieringen en vooral de verlichtingen, vol doende onderwerpen mogelijk, terwijl men daarbij niet tot één dag is beperkt. Naast de twee penningen, door de Con tact-Commissie beschikbaar gesteld, zijn nu 9 prijzen afgestaan door verschillende foto-handelaren, in wier étalages deze prijzen liggen tentoongesteld. De secretaris der Buurtcommissie Oude Singel—Oude Vest bericht ons, dat de reeds aangekondigde boottocht met mu ziek in overleg met de Contact-Commissie niet zal worden gehouden op 8 Januari, maar eveneens op Maandag 4 Januari, des avonds tusschen half acht en 11 uur. Oud-studiegenooten bij de Prinses. Ten Paleize ontvangen. Zij boden het Paar een tafelkleed aan Gisteren heeft het Prinselijk Paar een aantal oud-meisjesstudenten uit Leiden, jaargenooten van de Prinses, ontvangen. De deputatie stond onder leiding van de reunie-commissaresse voor het jaar 1927, mevr. Van HeesLand en bestond verder uit de dames jkvr. mr. Van Rheineck Leys- sius, jkvr. Van Panthaleon van Eek. mej. mr. Van der Slooten, mej. Van Mourik Broekman, mevr. Verkade—Bruining, mej. Van Hille, mej. Perelaer, mej. Tazelaar en mej. mr. Hoogenboom. De dames boden aan een naturel linnen tafelkleed, vervaardigd naar het ontwerp van mej. dr. J. F. Franssen, die wegens verblijff in het buitenland, evenals mej. dr. A. J. Varenkamp, de initlatief-neem- ster, niet aanwezig kon zijn. Het kleed is 1.60 meter in het vierkant en is geborduurd in drie kleuren blauw. In het midden is de banier van de V.V.SL. met het jaartal 1927 aangebracht. Daar omheen op een breeden rand zijn gebor duurd de woorden uit het bekende „zweet kamertje" in de Leidsche academie: „his sudavit. sed non frustra" (hier heeft ge zweet, doch niet vergeefs....). De randen van het kleed zijn geborduurd met een 25-tal tafereelen uit het leven der meisjes studenten uit Leiden, zooals academie, pedel, club, studentenkamer, examen en fakkeloptocht. Enkele tafereelen hebben in het bijzonder betrekking op den studen tentijd van Prinses Juliana, zooals de villa 'tWaerle", welke zij te Katwijk bewoon de, de opvoering van het door de Prinses destijds vervaardigde tooneelstuk „Blauw baard", de boot van de V.V.S.L. bij de jaar- lijksche studentenroeiwedstrijden, waar H.K.H. zich geregeld aan boord bevond, een schare novieten uit 1927, zingend het door de Prinses gedichte jaarlied. en de rijtocht met bepluimde paarden ter eere van de promotie. Op de 15 bijpassende servetten zijn af beeldingen in denzelfden geest aange bracht. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Nagekomen giften. (13e verantwoording). R. v. B. f 0.50; Fam. A f 1.—; L. A. W. R. v .S. f2.50; L. J. S. K. f2.— Mr. H. B. f2.50: A. F. graaf v. R. L. f25.—. DE HEER ESKENS EXIT. Als getuigen van Prinses Juliana bij de a.s. huwelijks voltrekking zullen lungeeren: Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; Vorst Friedrich von Wied; Jkvr. L. P. van de Poll en Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. De getuigen van Prins Bern- hard zullen zijn: Prins Ernst Aschwin zur LippeBiester- feld; Prins Julius zur Lippe; Graaf von Oeynhausen Sierstorpff; Overste von Pant- schulidzew. Waarschijnlijk naar Igls. Het A.N.P. meldt uit Weenen: Naar hier verluidt, zou het in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard lig gen om na de huwelijksvol trekking op 7 Januari a.s. voor eenigen tijd naar Oostenrijk te vertrekken. Waarschijnlijk zal het prinse lijk paar zich naar Igls bege ven. CHR. HIST. JONGERENGROEP. De heer A. P. A. Eskens, hoofdinspecteur van politie, wien met ingang van morgen op zijn verzoek eervol ontslag uit den ge meentedienst is verleend. De heer Eskens trad in 1904 in dienst bij de Leidsche politie als adjunct-inspecteur, in 1909 werd hij bevorderd tot inspecteur en in 1930 tot hoofd-inspecteur. Onze stadgenoot, de heer J F. Meyeuaan slaagde te Den Haag voor het examen «boekhouden M O. (akte K XII en Q). Jaarsluiting. Met een aantrekkelijk programma heeft gisteravond de Chr. Hist. Jongerengroep haar jaarsluiting gehouden. De secretaris, de heer H. de Geus, open de met een woord van welkom deze ver gadering, welke in het Gebouw Prediker werd gehouden. Spr. spoorde voorts aan om vooral in het jaar 1937, dat met het oog cp de a.s. verkiezingen in alle opzich ten zulk een belangrijk jaar zal zijn, trouw in het vereenigingsverband mede te wer ken. De voorzitter van de Chr. Hist. Unie, de heer Y. Fijnstra, wees er op, dat de groep in. het afgeloopen jaar een geweldige acti viteit heeft ontwikkeld. Er is veel verga derd, besproken en gedaan. Spr. herinner de in dit verband aan de viering van het vijf-jarig bestaan der groep. Spr. waarschuwde er verder voor, dat de groep de fout niet zal begaan om het bijwerk tot hoofdzaak te maken. De uiter lijkheid mag geen tekort aan innerlijkheid in zich dragen. Het doel zal bij al ons werk blijven om op wettige wijze jonge menschen te brengen tot de Chr. Hist, be ginselen. De jongeren in onzen kring zul len zich hebben te bezinnen op hetgeen er in den Staat en maatschappij is te doen en zich hierbij laten voorlichten door het Chr. Hist, beginsel, dat aan Gods Woord is getoetst. Spr. wees voorts op den strijd tusschen de oude en jonge generatie. Hebben wij het jonge geslacht voor de stuwkracht noodig, hierbij dienen zeker de ouderen als rem op te treden. Met de ervaring der ouderen kan de jeugd te allen tijde haar voordeel doen. Spr. schetste het als een plicht van hen, die zich lid van een christelijke vereeni- ging weten, dat zij ook in hun dagelijksche leven zich door hun wandel hiervan reken schap geven. Dan wordt het ook een van zelfsprekend feit, dat zij op Zondag de kerk niet voorbij loopen. De jeugd, die dit wel doet, ontloopt op deze wijze een groo- ten zegen. Onmogelijk is het, dat de jeugd buiten God leven kan, Die ook eens de jeugd tot verantwoording zal roepen. Spr. eindigde met op te wekken om met frissche moed en kracht het jaar 1937 in te gaan, daarbij alleen vertrouwende op Jezus Christus. Deze jaarsluiting werd verder afgewis seld met zang van mej. A. Spaanderman, mechanische muziek van den heer Th Welling en de opvoering van een detective- b'ijspel „Voor de derde maal", verzorgd door de Abelspelers o.l.v. den heer D. Hen driks. Daar de heer H. de Geus zich genood zaakt ziet per 1 Januari om studieredenen het secretariaat neer te leggen, zal dit van dien datum af worden waargenomen dóór den heer G. J. van Houten, RJjnzjfljt.. straat 24. De heer G. L. de Goederen. Afscheid als hoofdopzichter bij Gemeentewerken. Na 41-jarigen dienst. De heer G. L. de Goederen. In de vroolijk met groen en bloemen ver sierde kleine Stadszaal heeft de heer G. L. de Goederen, hoofdopzichter van alge- meene zaken en gebouwen bij den dienst van Gemeentewerken, gisteravond afscheid genomen van het personeel van genoemden dienst. De heer de Goederen, zal met in gang van morgen, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie neerleggen. Onder de talrijke aanwezigen, die zich hier hadden verzameld, merkten wij o.a. op ir. G. L. Driessen oud-directeur van ge meentewerken, den heer G. P. Weyer, refe rendaris ter secretarie, den directeur van Gemeentewerken, den heer A. M. de Blauw, benevens verschillende oud-collega's van den heer de Goederen en vele leden van het personeel van Gemeentewerken, amb tenaren zoowel als werklieden. Afscheidswoord van den directeur. Nadat koffie en gebak waren rondge diend, nam de heer A. M. de Blauw het woord. Nu de heer de Goederen, zoo zeide spr., na 41 jaar bij de gemeente werkzaam te zijn geweest, den dienst met pensioen ver laat, is het mij een groot genoegen tot hem eenige woorden te mogen spreken. Namens ambtenaren en werklieden bracht spr. den scheidenden hoofdopzich ter dank. niet alleen voor de vele en uitste kende diensten der gemeente bewezen, maar ook voor de kameraadschappelijke wijze, waarop hij steeds met allen heeft omgegaan.. Op 24-jarigen leeftijd kwam de heer de Goederen als buitengewoon opzichter in dienst van de gemeente. Na werkzaam te zijn geweest bij den bouw van de gestichts gebouwen van Endegeest, volgde zijn be noeming tot gemeente-opzichter. In deze functie was het. dat de heer de Goederen zijn groote werkkracht en tact om met allerlei slag menschen om te gaan. tot ontplooiing kon brengen. Altijd wist hij op de juiste wijze de moeilijkste kwesties op te lossen. Op elk uur van den dag. hoe on gelegen het ook mocht zijn, steeds was hij bereid de gemeente te dienen. Spr. herinnerde aan den noodlottigen Stadhuisbrand. De heer de Goederen was daarbij een van de eersten, die het gebouw binnendrong om te redden wat er te red den viel. Altijd, zoo zeide spr., werkte gij hard en plichtsgetrouw, nooit was U iets te veel en daarbij hadt gij het voorrecht, U in een groote opgewektheid, een sterk gestel en goede gezondheid te mogen verheugen. Toen wijlen de heer Verhoog zes jaar geleden den dienst verliet, was het niet moeilijk te beslissen wie hem als hoofdop zichter zou opvolgen. Met Uw benoeming tot hoofdopzichter, aldus spr.. hebt gij het hoogste bereikt wat voor U in gemeente dienst te bereiken viel. Ook in deze functie heeft de heer de Goederen het in hem ge stelde vertrouwen nooit beschaamd. Persoonlijk dankte de heer De Blauw den scheidenden gemeente-ambtenaar voor de vele en uitstekende adviezen, waarmede hij spr. steeds ter zijde heeft gestaan. Namens alle ambtenaren en enkele oud ambtenaren. bood spr. tenslotte een rijwiel aan, vergezeld gaande van een oorkonde, vermeldende de namen der schenkers. De heer A. C. van der Woerd, die hierna het woord voerde, namens de werklieden, dankte den heer De Goederen voor de pret tige samenwerking en overhandigde hem een wandelstok. Nadat de adjunct-directeur van gemeen tewerken, ir: D Boogerd enkele \vasrd:c- rende woorden had gesproken, dankte de heer De Goederen voor de door hem op hoogen prijs gestelde hartelijke woorden van sympathie en de aangeboden stoffe lijke blijken van gedegenheid. BINNENLAND. Den Haag in het volle feestlicht. (3e Blad). De aanbieding van geschenken aan het Prinselijk Paar. (3e Bladi. Orde- en verkeersmaatregelen op 7 Ja nuari. (7e Blad). Een nieuwe toelichting van Sir Henri De- terding op z'n plannen (3e Blad). Jaaroverzichten over 1936. (4e en 5e Blad). BUITENLAND. De sovjets aanvaarden onder voorwaarden de Engelsch-Fransche voorstellen in zake het tegengaan van het zenden van vrijwilligers naar Spanje. (3e BI.) De levering van Amerikaansche vliegtuigen aan Spanje. (3e Blad). Besluiten van den Franschen Senaat. (Bui tenland, le Blad). Tsjang Hsoe Liang veroordeeld tot 10 jaar gev.straf, doch hij krijgt morgen gratie (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Veel heil en zegen met Domaniale NOORDEINDE 34 4460 CIngez. Med.) Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. OPHALEN HUISVUIL. De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter alge- meene kennis, dat op Vrijdag 1 Januari en Maandag 4 Januari 1937 geen huisvuil zal worden opgehaald. In verband hiermede zullen op Zaterdag 2 Januari 1937 alle perceelen worden be diend. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 31 December 1936. 4459 Bijzonderen dank bracht spr. aan het college van B. en W. en de commissie van fabricage, die de vorige week reeds af scheid van hem hebben genomen, terwijl ook de heeren Driessen, De Blauw. Boogerd en Weyer in deze woorden van erkentelijk heid werden betrokken. Gaarne, zoo zeide spr., zou ik mijn func tie nog langer hebben waargenomen; dat dit zoo is pleit voor de prettige samenwer king bij Gemeentewerken. Spr. hoopte, dat deze prettige geest ook in de toekomst be waard zal blijven. Spontaan zongen de aanwezigen vervol gens een „Lang zal hij leven!", gevolgd door een driewerf „hoera". Nadat onder leiding van den heer Van der Woerd een voordrachtje was opge voerd, sprak de oud-directeur van gemeen tewerken, ir. G. L. Driessen. Spr. wees er op, dat de heer De Goederen zich ook on der zijn directeurschap uitstekend van zijn taak had gekweten en dat door den vriendschappeiijken omgang een hechte vriendschapsband was ontstaan. Spr. uitte zijn voldoening over het feit, dat ook na ziin directeurschap het werk zoo voortreffelijk is voortgezet Bij zijn vele wandelingen door de stad heeft spr. dit met genoegen kunnen constateeren. Onder het genot van een glas wijn is men nog egijige uren genoegejijk bijeen gebleven.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1