LEIDSCH DAGBLAD - Vijlde Blad Donderdag 31 December 1936 Buitenland arts en roel-expert, TO jaar; 11 Maart; Pro Juventute bestaat 40 Jaar, herdenking te Amsterdam; 18 Maart: jhr. dr. J. Loudon, de Nederlandsehe gezant te Parijs, 70 jaar, 3 April: mr, H J. Bool. te Hilversum, be kende figuur uit de tabakswereld, 70 jaar; 17 April: Sir Henri Deterding, te Londen, 70 jaar. 2 Mei: 50-jarig bestaan der Verkade- fabrieken te Zaandam; 7 Mei: dr. C. J. K. van Aalst, te Hoevelaken, de oud-presi dent der Nederl. Handel-maatschappij, 70 jaar; 16 Mei: zilveren jubileum A. H. G. Fokker, Amsterdam; 23 Mei' Johannes de Heer, te Rijsenburg, de man van de Maranatha-beweglng, 70 jaar; 26 Mei: Jan Eigenhuis, te Apeldoorn, de bekende schrij ver, 70 jaar. 13 Juni: de beeldhouwer L. Zijl, te Bus- sum, 70 jaar; 23 Juni: derde eeuwfeest der Utrechteche Universiteit: 27 Juni: 50-jarlg bestaan van de Nederl. Ver. voor Spoor- en Trampersoneel. 3 Juli: ds. C. B. Bavinck, te Amersfoort, em. pred. der Geref. Kerk van Rotterdam, 70 jaar; 15 Juli: F. M. L. baron van Geen, te Den Haag, oud-part. seer, van H. M. de Koningin, 70 jaar. 1 Sept.: ir. A. C. van de Stadt 40 jaaT ver bonden aan het rijkstoezicht op het stoom wezen te Den Haag; 18 Sept.: honderdjarig bestaan van de verzekerings-maatschappij „Oude Haagsche van 1836" 8 Oct.: 75-jarig bestaan der Alk. Ontzet- Vereeniging; 14 Oct.: de bekende filosoof, dr. J. D. Bierens de Haan. te Aerdenhout, 70 jaar; idem: prof. dr. J. Kraus, te Delft, de oud-minister van Waterstaat, 75 jaar: 16 Oct.: dr. C. J Kromsigt, em. pred. der Ned. Herv. Gemeente te Den Haag, 70 jaar: 17 Oct.: ds. J. Schrijver, te Apeldoorn, aan vaardde voor 50 iaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk: 28 Oct.: 40-jarig bestaan van het district ZuidHolland van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereenlging; 31 Oct.: de Nieuwe Waterweg bestaat 70 jaar. 2 November: A. J. Bothenius Brouwer, te Wassenaar, oud-hoofdred. der Nieuwe Courant, 75 jaar; 5 Nov.: dr. J. Duursema. te Groningen, werd voor 65 jaar predikant bij de Geref Kerk; 9 Nov.: 50-jarig bestaan van de vereenlging „Tot Steun"; 30 Nov.: C. Smeenk, te Utrecht. 25 jaar redacteur van het weekblad „Patrimonium". 9 December: Ida Heyermans, te Rotter dam. de schrijfster en oeadagoge, 70 Jaar: 15 Dec.: mej. Joh. Westerman, oud-lid Tweede Kamer, Den Haag, 70 Jaar; 20 Dec.: J. Douwes Jr., te Amsterdam, oud-lid Eerste Kamer, 70 jaar. Zij, die heengingen. Ons overzicht van de binnenlandsche ge beurtenissen in 1936 besluiten wij met een lijst van namen van vooraanstaande per sonen, die in de afgeloopen periode over leden zijn. 2 Januari: J. L. van Dalen, te Dordrecht, oud-archivaris aldaar. 71 jaar; 7 Januari: August Falise, te Wageningen. bekend beeldhouwer, 60 jaar; 12 Jan.: Oh. Pleines. Den Dolder. stichter der zeepfabrieken al daar, 78 jaar (overleden gedurende een tijdelijk verblijf te Schaan, in Liechten stein; 13 Jan.: I. C Henkes, te Den Haag, arts. 64 jaar; 18 Jan.: jhr. mr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Den Haag, oud-commissaris der Koningin in Groningen, 75 jaar; 19 Jan.: gep. vlce- admiraal J. A M. Bron, Driebergen, oud commandant der zeemacht in Indlë, 73 Jaar; 20 Jan.: prof. dr. T. Hoekstra, Kam pen, 55 Jaar; 23 Jan.: J. Stamperius, Zeist, schrijver van kinderboeken, 77 jaar: 24 Jan.: gep. luit.-gen. P. J. von Steln Callen- fels. Den Haag. oud-commandant 6e reg. veldartillerie, 92 jaar; idem: W. F. Bre mer, Haarlem, oud-hoofdbestuurslid Ne derlandsehe Reisvereeniging, 71 jaar. 5 Februari: ds. L. J. van Leeuwen, Den Haag, Ned. Herv. predikant en geestelijk verzorger van Bronovo, 54 jaar; 10 Febr.: J. Hulshoff Poll, Den Haag, oud-lid Raad van Indië; 12 Febr.: mr. E. O. J. W. baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in Limburg, overleden te Bosch voorde bij Brussel, 58 Jaar; 16 Febr.: jhr. J. W. Schorer, Den Haag, secretaris N. B. L. O. en oud-burgemeester van Sassenheim; 18 Febr.: H. Pander, Den Haag, meubel fabrikant, 64 Jaar; 20 Febr.: J M. K. Pen- nink, Nijmegen, oud-directeur gemeente lijke waterleiding Amsterdam. 82 jaar; 22 Febr.: mr. F F Beukeman, Groningen, fa brikant. 69 jaar; 25 Febr prof. L. Bou- man. Utrecht, 66 jaar. 4 Maart: Piet Hesse, Bussum. tooneel- speler, 63 jaar; 10 Maart: ds. Joh. Kloots, Zeist, em. pred, Ned. Herv. Kerk; 19 Maart: Martin Heuckeroth, Amsterdam, musicus, 82 jaar; 26 Maart: generaal-majoor J F. de Meester Velp, oud-hoofdintendant, 82 Jaar; 30 Maart: F. A. J. M. van Spaen- donck, Tilburg, fabrikant, 54 jaar. 9 April: J. P. J. Wierts. Den Haag. com ponist. 70 jaar; 12 Aoril: L. Groen Jr., Am sterdam. bekende figuur in de visscheri.i- wereld, 69 jaar; 17 April: jhr. Ruys de Beerenbrouck, Utrecht, voorzitter Tweede Kamer en oud-mintster-president. 62 Jaar; 18 April: mr. dr. C. W. Maris, Arnhem, pre sident gerechtshof aldaar, 68 jaar; 29 April: dr. F. M. Wlbaut, Amsterdam, oud-lid Eerste Kamer en van den Hoogen Raad van Arbeid, 76 Jaar; 30 April: Samuel Duits, Den Haag, eertijds bekend kunsthandelaar te Amsterdam, 80 jaar. 7 Mel: mr. C. Bake, Den Haag, oud-secre taris Raad van State, 80 jaar; 17 Mei: mgr. J. H. G. Jansen, oud-aartsbisschop van Utrecht, 68 jaar; 21 Mei: ds. J van Giffen, Ned. Herv. predikant, te Den Haag. 84 jaar. 4 Juni: mr. E. Fokker, Den Haag, oud- voorzitter Centr. Raad van Beroep. 86 jaar; 8 Juni: mr. G. W. H. baron van Imhoff, Groningen, Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M, de Koningin, 60 jaar; 20 Juni: N. H. ter Kuile, Hilversum, oud- directeur Handelsvereniging Amsterdam, 70 jaar; 21 Juni: Flor la Roche, acteur, ge dood bij auto-ongeluk in Duitschland, 47 jaar; 23 Juni: mr. Frans Coenen, Amster dam, litterator, 70 jaar; 25 Juni: J H. Veder, Rotterdam, oud-president-dlrecteur bijbank Nederl. Bank, 90 jaar; 27 Juni: Th. M. Ketelaar, Amsterdam, lid Tweede Ka mer, 72 jaar; 30 Juni: mr. J. J. Croles, Leeuwarden, oud-president gerechtshof al daar, 66 jaar. 30 Juli: J. F. C Arntz, Nijmegen, oud-lid Eerste Kamer, 58 jaar. 9 Augustus: G. D Crommelin, Amster dam, oud-directeur Bataafsche Hypotheek bank, 90 jaar; 18 Aug.: prof. dr. A. A. Nij- land, Utrecht, sterrenkundige, 67 Jaar; 21 Aug.: J. E. A. R. van Helden. Haarlem, gep. hoofdinspecteur van weg en werken der Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaat schappij, 67 jaar; 25 Aug.: dr. G. H. Coops, Den Haag, oud-inspecteur gymnasiaal onderwijs. 1 September: Albert Pronk, Schevenin- gen, oud-reeder, 74 jaar; 10 Sept.: A. P. van Geelkerken, Voorburg, oud-directeur De Lever's Zeep-Maatschappij Vlaardingen, 86 jaar; 11 Sept.: prof dr. H. Haga. Zeist, oud-hoogleeraar te Groningen, 84 jaar; 16 Sept.: ds. A. Wlnckel, Apeldoorn, rector op- leidings-school Vrije Evang. Gemeenten in Nederland, 51 jaar; 20 Sept.: dr. W. J. H. Leuring. Mook. leider medische diensten bij de vierdaagsche afstandsmarschen te Nij megen, 72 jaar; 24 Sept.: A. W. J. J. baron van Nagell. Barneveld, voorzitter Neder landsehe Heide-maatschappij, 84 jaar; 29 Sept.: mr. H. Rahder, Den Haag, oud-pre sident Raad van Justitie te Medan, 70 jaar. 4 October: mr. dr. C. J H. Schepel, Den Haag, oud-president Hoog Militair Ge rechtshof, 65 Jaar; idem: jhr. A. S. E. van Tets, Den Haag, Kamerheer en adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, 84 Jaar; 11 Oct.: H. Stulemeyer, Rotterdam, oud-burgemeester van Schie dam; 15 Oct.: dr. W. P. Hubert van Blijen- burg, Utrecht, oud-directeur militaire gym nastiek en sportschool. 55 jaar: idem: D. Bakker, Groningen, inspecteur voor de scheepvaart. 44 jaar; idem: H. C. Wester- veld, Londen, onder-voorzitter Ned. Kamer voor Koophandel. 74 iaar; 20 Oct.: N. G Jannlnk, Hengelo, textiel-fabrikant, 59 jaar; 22 Oct.: Harm Tiesing, Borger, Drentsch schrijver. 9 November: jhr. ir. R. R. C. de Muralt, oud-Kamerlid en oud-burgemeester van Borculo, 65 jaar; 15 Nov.: G J. Staal, Den Haag, oud-gouverneur van Suriname, 66 jaar; 16 Novx jkvr E. G. Baronesse van Itersjim, Den Haag, hofdame van wijlen H M de Koningin-Moeder. 85 jaar; 22 Nov.: Lbuis Apol. Den Haag, kunstschilder, 86 jaar; 25 Nov.: W. G. van Wettum, Den Haag, oud-chef van den dienst der opium regie. 64 Jaar; 29 Nov.: Frank Luns, Am sterdam, R.K. tooneelkundige, 50 jaar. 1 December: G. Velthuysen, Amsterdam, secretaris Nederlandsehe Middernachtzen- dmgsvereenlging. 71 jaar; 9 Dec.: T. Schel- tens, Haarlem, uitgever, 58 jaar; 12 Dec.: H. Menko, textielfabrikant te Enschede, te vTvsel bij een auto-ongeluk gedood, 58 'p~": 16 Dec.: gep. luit.-generaal J. L ten "r.'Sh, Den Haag. eveneens bij een auto ongeluk gedood, 69 jaar; 18 Dec.: prof. N. van der Waay, kunstschilder, Amsterdam, 81 jaar. ALGEMEEN OVERZICHT. In tegenstelling tot het vorigë jaar zette 1936 in vol moeilijkheden, waarvan het ergste was te vreezen, terwijl het eindigt met een straaltje hoop! 't Is waar, het is maar 'n heel zwak schijnsel, doch in de som bere tijden van het oogenblik verwarmt men zich al daaraan. Het vreeseltjke, de oorlog, is totdusver vermeden, waarvan allen als om strijd het nuttelooze zeggen in te zien; maar. vraagt men zich af, waartoe dient dan die bewa pening tot een niveau, dat verre de draag kracht van de landen te boven gaat? Af weer heet het; doch het is bekend, hoe Wei nig afweer soms kan verschillen van aan val Zonder ons schuldig te maken aan te zwart pessimisme durven we zeggen, dat Europa danst op een vulkaan en dat een of andere onverwachte gebeurlijkheid in staat is, heel ons werelddeel in vuur en vlam te zetten! Met ontzettende snelheid volgen de rei zen der diplomaten elkaar op en telkens wisselt weer het beeld der bondgenoot schappen en allianties. Wie weet nog, op wie het kan vertrouwen? De oorlog in Abessynië heeft een onver wacht einde genomen. Toen de Volkenbond niet van zins bleek om, bang voor het Itallaansche dreigement, daarin een casus belli te zien. het petroleum-embargo toe te passen, viel te velde, spoediger, dan gedacht was. de eindbeslissing. De modern uitge ruste Itallaansche legers, bovendien nog geholpen door omkooperlj en verraad, wa ren de Abessljnsche legermacht verre de baas en onder leiding van maarschalk Badoglio werd den Abessijnen slag op slag toegebracht, eindigend met de bezetting van Addis Abeba, nadat de Negus de vlucht naar Europa had genomen. Zijn rijk was verloren. Onder den naam keizerrijk Ethio pië is het thans vast aan het Itallaansche koninkrijk geklonken. Een droeve episode in dezen oorlog was de vernieling uit de lucht van de Zweedsche ambulance, waar op nog eenige ambulances waren getroffen, zij het gelukkig minder ernstig. Maarschalk Badoglio was de eerste Itallaansche onderkoning, doch weldra maakte hij plaats voor Grazlani, die blijk baar het land zal moeten exploiteeren, wan neer hij daartoe de middelen althans zal verkrijgen; Italië alleen zal ze niet kunnen leveren! Italië's Achilleshiel! Voor den Volkenbond was de gang van zaken de meest gevoelige nederlaag, die hij nog had geleden en, feitelijk is hij deze nooit te boven gekomen. Commissie van Dertien, Commissie van Achttien en Vol kenbondsraad hebben volkomen gefaald en het weigeren om zich bij de realiteit neer te leggen had slechts tot gevolg het zich terugtrekken van Italië van de Volken bondsaangelegenheden, al werd het lid maatschap niet opgezegd. De onvoldoende en slecht uitgevoerde sancties zijn-»echter opgeheven. Droef was de laatste vertooning te Genève, toen de Negus nog werd toege laten tot de Volkenbondszitting, uitgeflo ten door Itallaansche journalisten, die des wege uit Zwitserland werden gezet, doch later mochten terugkeeren. Het zal wel de laatste verschijning van den Negus in dit gezelschap zijn geweest, want langzaam schikt men zich in het onvermijdelijke. Duitschland. Oostenrijk, Hongarije, Bulga rije, Zwitserland, Japan en een paar Zuid- Amerikaansche staten hebben het Itallaan sche Imperium reeds erkend en de benoe ming door Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten van consuls-generaal in plaats van gezanten gaat in die richting. Het fait accompli is niet verre meer! De Volkenbond is in een crisis, algemeen is deze erkenning en dientengevolge wordt naar wijziging in het statuut gestreefd. Zooals steeds staan de ideeën omtrent reor ganisatie echter pal tegenover elkaar. Aan de eene zijde zij, die den Volkenbond wil len maken tot een levend lichaam met macht om zijn wil op te leggen, aan den anderen kant zij, die integendeel de macht willen beknotten. Winnen de laatsten, dan rijst- de vraag, of men niet beter doet, den Volkenbond maar op te heffen. Aan schoo- nen schijn heeft men niets, zie naar Abes synië! Een oud spreekwoord zegt: alle goede dingen komen langzaam; laat ons ons daaraan vastklampen. Hondura en Nicaragua verlieten den Bond, doch dit verlies is te dragen. Begin 1936 mislukte de Londensche vloot- conferentie, daar Japan zich terugtrok al werd inzake den duikbootoorlog later een regeling getroffen. Het was een reden te meer voor de bewapening, waarvan wij reeds even gewaagden. Een Engelsch-Rus- sisch vlootaccoord in aansluiting op het Engelsch-Duitsche beteekent daarbij niets. De bewapeningswedstrijd is in vollen gang te land en ter zee en Engeland geeft daar bij momenteel wellicht den toon aan. Mede door het gevaar, dat van Italiaansche zijde was gebleken wel had de Engelsche vloot de Italiaansche aangekund, doch dit had zooveel gekost, dat Engeland elders grootendeels ontbloot zou zijn geweest! is het Britsche rijk wakker geschrokken en het zet nu alle zeilen bij om de schade in te halen. En wanneer Engeland zich eenmaal zoo iets voorneemt, dan doet het dat gron dig. Maar de rest volgt. Frankrijk voelde zich al onbehaaglijker en de sovjets wisten het te brengen tot een defensief verbond met de Franschen. Duitschland maakte dit weer tot aanleiding voor een van zijn bekende Zaterdagsche „zetten1' en zei eenzijdig het Locarno-ver- drag, dat Hitier nog kort tevoren had ver klaard te erkennen, in tegenstelling tot Versailles, op. Een bom werd in Europa ge worpen. doch ontplofte, gelukkig, niet! Achteraf is gebleken, dat het slechts wei nig heeft gescheeld, of Frankrijk had een militaire actie ingezet, doch het bleef ach terwege en Hitier heeft een pracht-troot binnen gehaald, die hem bij de handig ge organiseerde „Volksstemming" 99 pet. der uitgebrachte stemmen opleverde. Engeland heeft zijn uiterste best gedaan om tot een nieuw Locarno te geraken, doch het is totnutoe tot pogen gebleven. Opgege ven is het goede doel echter nog niet. Iedere poging stuitte af op de onwilligheid van Duitschland en Italië, die elkaar ten zeer ste schenen te naderen, doch er komt kans op wijziging in de houding van Italië, waar over straks nader. Duitschland is in een uitzonderlijk geisoleerde positie beland, waarin het zich weinig behagelijk moet ge voelen. Dë overgebleven Locarno-landen hebben elkaar over en weer beslist steun toege zegd bij een niet-uitgelokten aanval; Frankrijk voor het eerst ook aan Enge land! Deze beide landen, de bolwerken der democratie in het Westen, staan vriend- schappelijker tegenover elkaar dan sinds langen tijd het geval was. Zeer beslist was speciaal de Engelsche steun-verklaring aan België, trots het feit, dat dit land langzamerhand tot de erkenning is ge komen, zooals koning Leopold in eigen persoon, deed uitkomen, boven zijn stand te hebben geleefd als mede-gerechtigde in het koor der groote mogendheden, tot schade en gevahr &|>ot zich zelf. Met hand having van de bestaande verplichtingen trekt het zich nu daaruit terug, overigens doende wat het kan, door zijn weermacht op te voeren tot de uiterste draagkracht om te toonen, <iat het zijn zelfstandig heid wil verdedigen als in 1914. In dit laatste streven staat het trouwens" niet alleen; zie naar Zwitserland, Zweden, ja, welk land niet! Groot of klein, ieder be wapent zich als in koorts, tegen elkaar opbiedend door verlenging van den dienst tijd etc. Frankrijk zal de Maginot-linie zelfs doortrekken langs zijn Noordgrens! En te midden van de verwarring en be wapeningswedloop is het Spaansche avon tuur gekomen, waarbij de ideologieën in ons werelddeel opnieuw gevaarlijk tegen elkaar opbotsten. Toen Duitschland en Italië, beide fascistische landen, overgin gen tot de erkenning van de regeering Franco, leek het zelfs een oogenblik alsof de non-interventie, waartoe onder leiding van Frankrijk was besloten, aan den kant zou worden gezet, doch deze erkenning was slechts theoretisch van waarde en de kapstok der non-interventie kon verder worden gebezigd tot momenteel een nieuw gevaar opdoemt, dat der aanwer ving van vreemdelingen voor den Spaan- schen burgerstrijd. Duizenden Duitschers schijnen reeds in de gelederen der Spaan sche nationalisten mede te strijden, ter wijl Russen aan de overzijde staan. Italië heeft zich echter los gemaakt van Spanje, zulks op nadrukkelijk verlangen van En geland, dat de vriendschap met Italië juist tegen het eind van het jaar heeft hersteld door het afsluiten van een verdrag over de Middellandsche Zee, waarbij beiden eikaars belangen daar volkomen erkennen. Dit laatste lijkt een reusachtige ver betering en versterking van den vrede! Vermoedelijk is zoodoende immers voor Italië de weg terug naar Genève gebaand en tevens de mogelijkheid van herstel van den band met het Westen! Voor Duitschland is het een tegenvaller te meer; door den nood gedrongen had Italië zich tot Duitschland gewend, tijdens het Abessijnsche avontuur, thans keert het terug op zijn schreden, al breekt het na tuurlijk niet volledig met Duitschland; hetgeen het ook moeilijk zou kunnen doen met het oog op Midden-Europa, waar Italië overigens het pact van Rome ge ducht heeft versterkt. De band met Oos tenrijk en Hongarije vooral met het laatste land, waarvan de rechten op her ziening der vredesverdragen ronduit door Rome zijn erkend! Onder pressie van Rome heeft Duitschland zelfs de onafhankelijk heid van Oostenrijk erkend, hetgeen be teekent een afzien van den Anschluss, doch hartelijk zijn de Duitsch-Oosten- rijksche betrekkingen nog altijd niet en slechts langzaam vorderen de pogingen om het economisch met elkaar eens te worden. De Nazi-actie ln Oostenrijk is trouwens nog nimmer geheel Stop gezet! Volledig vertrouwen doet Rome Berlijn in dit opzicht dan ook niet. Daarentegen is de verhouding van Rome tot de Kleine Entente heel wat verbeterd; zelfs met Bel grado is duidelijk toenadering te bespeu ren. Niettemin blijft het probleem van Midden-Europa een der gevaarlijkste aspecten in ons werelddeel. Na de pressie op Italië die Engeland ge lukt schijnt, doet het Britsche rijk thans pogingen om ook Berlijn te beïnvloeden en het spreekt daarbij zeer duidelijke taal. Nadat Hitler het stelsel van de voldongen feiten nog eens had toegepast de bepa lingen van Versailles inzake de rivieren werden eenvoudig ter zijde gesteld, zoodat van Versailles, goed beschouwd, feitelijk alleen de grensregeling is overgebleven heeft Eden ronduit verklaard, dat het nu uit moet zijn met de eenzijdige opzegging van verdragen, waardoor het recht met voeten wordt getreden en is aan von Rlb- bentrop, welke vertrouweling van Hitier thans den post van Duitsche gezant te Lon den bezet, te kennen gegeven, dat ook de hulpverleening aan Spanje in den vorm van vrijwilligers moet ophouden. Het laatste woord is daarover nog niet gewisseld! Genoemde eenzijdige opzeggingen van verdragen hebben Duitschland ook verder geen goed gedaan. Uit den aard der zaak gaat leder land zich afvragen, of een ver drag met Duitschland nog wel practische beteekenis heeft. Zoo ook Polen, dat, mede gelet op den gang van zaken in Danzig, waar de nationaal-socialisten steeds meer de „gelijkschakeling" als ln Duitschland zelf toepassen, met het kennelijk doel Dan zig weer bij het Rijk te voegen, de bakens weer heeft verzet en toenadering met Frankrijk heeft gezocht en bereikt, terwljr het bovendien Engeland heeft weten te interesseeren voor het Oosten van Europa. De Duitschers hebben Lester als Hooge Commissaris van den Volkenbond uit Dan zig weten weg te werken Lester is nu tweede secretaris van den Volkenbond naast Avenol doch Greiser's optreden te Ge nève (men denke aan zijn lange-neus- maken!) heeft Duitschland geen goede beurt doen slaan; ook al miskent men het werk van den Volkenbond, toch behoeft men nimmer beleedigend te worden! Aan een terugkeer naar Genève denkt Duitschland blijkbaar nog altijd niet, al zou het daar thans als gelijkgerechtigde gaarne worden begroet. Of de eisch naar koloniën, die Juist krachtiger wordt ge steld dan ooit tevoren Schacht sprak zelfs van de kans op een „explosie" bij nlet-inwilllging misschien als hefboom zal worden gebezigd? Hoe die eisch naar koloniën overigens zou moeten worden in gewilligd, ziet neg niemand, daar geen der mandatarissen der vroegere Duitsche koloniën aan afstand daarvan denkt en vrijwillig ook andere koloniën niet zullen worden afgestaan. De Duitsche eisch lijkt practisch gesproken ook meer voor bin- nenlandsch prestige der Nazi-regeering, die voor geregelde afleiding moet zorgen, speciaal ook met het oog op de economi sche verhoudingen, die inwendig verre van rooskleurig zijn. Intusschen wekt deze eisch algemeen onrust en wantrouwen, waaraan de wereld toch al geen gebrek heeft. Engeland heeft aangeboden te confe- r:ercn over het toelaten van alle landen tot de algemeene wereldproductie, opdat ieder zou kunnen betrekken waaraan hij behoefte heeft, doch daarvoor zijn de tijden blijkbaar nog niet rijp. Economisch heerscht immers nog vrijwel stilstand in de algemeene betrekkingen, al is er tenge volge van de jongste devaluatie in diverse landen als Frankrijk, België en Zwitser land in zeker opzicht toenadering geko men. Deze toenadering is evenwel nog te beperkt en te zeer groepsgewijs om van doorslaanden invloed te kunnen zijn op de wereldeconomie. Finland is altijd nog het eenige land, dat zijn schulden aan Amerika betaalt! Alle anderen doen nog hooren 't: wij kunnen niet. Ook al valt over het al gemeen een kleine opleving te bespeuren, in Amerika zelfs een zeer krachtige. Te midden van dit alles speelt Sovjet- Rusland een eigen rol. Het stelt zich naar buiten vreeseüjk ongevaarlijk voor, zoo dat het te Genève zelfs een merkwaardig goede rol kan vervullen, doch intusschen gaat het kalm verder overal een spel van afbraak te volgen. Het doet dit .speciaal via den vorm van een Volksfront, hetgeen te minder opvalt, daar het communisme dan slechts naar buiten een rol van wei nig beteekenis schijnt te vervullen; in werkelijkheid evenwel staat 't anders, daar de uitersten dan den toon plegen aan te geven. Reden waarom noch ii> België, noch in Engeland wordt gedacht aan een der gelijke instelling. Zulks in tegenstelling tot Frankrijk waar wel een Volksfront be staat met alle slechte gevolgen van dien, zoodat de Fransche binnenlandsche politiek een onopgeloste rebus blijft. Van Duitsche zijde, waar het commu nisme immers de groote vijand heet, is getracht om een algemeen front daartegen te vormen, doch het vond daarbij geen weerklank. Slechts wanneer men bereid zou zijn om tegen de Sovjets een kruis tocht te openen, zou zoo'n actie zin heb ben, doch wie denkt daaraan? Zelfs niet Japan, het eenige land, dat inderdaad met Duitschland een anti-communistisch ver drag is aangegaan. Het Duitsch-Japansch accoord heet trouwens niet tegen de Sov jets gericht doch tegen de Komintern. Het verschil ls practisch wel niet aan te geven, maar in theorie bestaat 't wel! Italië heeft zelfs niet willen deelnemen! Niet omdat het den strijd tegen het communisme niet deelt, doch omdat het begrijpt, dat ieder land zelf dien strijd heeft te strijden. De Duitsche actie in dezen heeft dan ook slechts nieuwe argwaan kunnen wekken: een verbond met. Japan.hoever gaat dat? Dat overigens niet alleen langs den weg van eenzijdige verdragsopzegging succes is te behalen, toonde de conferentie van Montreux. Turkije meende, dat aan de ontwapening der zee-engten niet langer de hand kon worden gehouden en eischte de herbewapening op. In onderling overleg tusschen alle betrokkenen is aan den Turkschen eisch volkomen genoegdoening geschonken en de zee-engten zijn reeds weer bezet en versterkt. Amerika blijft zich bij voortduring ont trekken aan iedere deelneming in de Europeesche moeilijkheden, hoewel het zelf moet erkennen, dat het daarbij toch niet onverschillig kan'blijven. Neutraliteit tot iederen prijs is het wachtwoord, doch zou hier iets gebeuren, dan zal kleur be kend moeten worden.Hoeveel meer In vloed ten goede zou daarom niet geoefend kunnen worden, zoo deel werd genomen aan het streven van den Volkenbond! In die richting streeft men trouwens reeds, wat Amerika betreft, zie de Pan-Ameri- kaansche conferentie van Buenos Aires, doch het is alles half Hoeveel achterdocht zal niet moeten worden weggevaagd, voor iets te bereiken zal vallen op internationaal gebied 1 Ook in het Verre Oosten, waar de toe stand precair blijft. Japan streeft nog steeds naar penetratie in China, al is het dan niet direct militair en de verhouding .met Ohlna blijft moeilijk. DOOR DE LANDEN. België. Een vrij onstuimig jaar heeft het land doorleefd. Nadat aan de regee ring-Van Zeeland uitgebreide volmachten waren verleend, bracht de Rex-beweglng onder leiding van Degrelle onrust teweeg bij de verkiezingen. De uitslag van deze verkiezingscampagne was winst voor Rex, de Vlaamsch-nationalisten en voor de com munisten, doch toch niet van dien aard, dat de regeering der drie groote, oude par tijen haar meerderheid kwijt was. Niette min meende het kabinet, onder den druk van allerlei omstandigheden, te moeten af treden, om tenslotte, nadat Van Zeeland aanvankelijk geweigerd had wederom als kabinetsformateur op te treden, toch in groote lijn aan te blijven. Vandervelde, de leider der socialisten, vermocht toch niet te slagen. Rex bleef zich roeren, maar toen de regeering dit onvervaard beantwoordde, door zich ook regelrecht tot het volk te wenden, sloeg de stemming om, vooral ook na het echec van Degrelle inzake zijn Brus- selsche pocherij. De verwerping door de socialisten van een Volksfront deed even eens gunstige aspecten naar voren komen, speciaal na de dreiging der stakingen, die uit Frankrijk was overgeslagen, doch, ge lukkig, vrij spoedig kon worden afgewend. De regeering zit stevig in het zadel! De combinatie tusschen Rex en de Vlaamsch- nationalisten, gevolgd door een overeen komst tusschen Rex en de Vlaamsch-ka- tholieken, schijnt eerder een monster-ver bond dan een succes. Frankrijk. - Natuurlijk heeft dit land de noodige regeeringscrises gehad. Eind Jan. zag het kabinet-Laval zich genoodzaakt af te treden om te worden opgevolgd door een ministerie-Sarraut, dat verkiezingen moest „maken". De overwinning was daarbij aan het Volksfront en Sarraut moest plaats maken voor het huidige kabinet-Blum, dat zich geheel gebonden heeft aan het Volks front-program Enkele malen braken zich de politieke hartstochten fel baan, we denken b.v. aan de mishandeling van Blum door de camelots du Rol, hetgeen tenge volge had de ontbinding van de partij van kolonel De la Roque, die echter onder an deren naam inmiddels is herrezen en aan aanhang wint, mede tengevolge van de noodlottige stakingen, die het land teiste ren. Onder den druk der communisten, durft de regeering daartegen niet forsch op te treden, integendeel kan zij zelfs de wet ten niet handhaven, zooals maar al te duidelijk blijkt uit het oogluikend toelaten van bezetting der fabrieken en werkplaat sen bij stakingen etc. Op den duur moet dit echter een wig drijven tusschen de par tijen van het Volksfront, dat steeds meer onder invloed van de uiterst linkschen komt, gelijk onafwendbaar is. Blum heeft zich nog weten te handhaven, maar zijn gezag is afnemend, al bracht hij de 40- urige werkweek en andere sterk in de eco nomische verhoudingen ingrijpende maat regelen, waarvan de gevolgen nog niet te o\ erzien zijn. Ook hier zocht de politiek voor een deel uiting in laster-campagnes en alles, wat daaraan vastzit. De minister van binnen landsche zaken, Salengro, is daarvan de dupe geworden en bleek niet opgewassen tegen de tegen hem gevoerde actie: hij sloeg de hand aan zich zelf! Deze uit den aard der zaak geruchtmakende gebeurte nis heeft een strengere perswet gebracht en scherpere wetsbepalingen, waardoor men het euvel van den laster beter hoopt te kunnen beteugelen. D'Ormoy is Salengro opgevolgd. Duitschland. Met kracht is de „gelijk schakeling" voortgezet, doch in den strijd met de Kerk is de oplossing nog nimmer gevonden. Integendeel, de kerkstrijd is ver scherpt, trots eenige concessies van den laatsten tijd, door de leiders gedaan. De gansche jeugd is thans ondergebracht in de Hitler-'Jugend. De economische toestand is in een woord slecht, doch onder nationalistische leuzen wordt het volk tot rust gemaand en rustig gehouden. Alles is daarbij op de bewape ning ingesteld, zooals ook de spreuk van Goering: „liever kanonnen dan boter" aan geeft. Goerlng is trouwens aangesteld tot economisch dictator voor een vierjaren plan, dat de bedoeling heeft Duitschland inzake zijn voorziening aan levens- en andere middelen onafhankelijk te maken van het buitenland. Schacht schijnt het onmogelijke daarvan evenwel in te zien en is leider voor de groote beweging voor ko loniën, waarover reeds is gesproken. Het is nog ondoenlijk te zeggen, waarop dit alles moet uitloopen. Vredelievend heet de Duitsche politiek, alle leiders verzekeren het om strijd, doch alles wordt geofferd aan de herbewapening. Is dat op den duur met elkaar in overeenstemming te houden? Vrees is gewettigd! Het jaarlijksch congres der partij te Neurenberg stond geheel in het teeken van strijd tegen het bolsjewisme; is dat bin nenslands dan zoo noodig? Een bekend spreekwoord zegt: alles, wat te veel is, schaadt! Moge dit voor Duitschland niet opgaan Engeland. Slecht begon het jaar voor het Britsche imperium: de alom geliefde koning George V is op 70-jarigen leeftijd op 20 Januari overleden. Diep was de rouw, maar men verheugde zich over de opvol ging van den Prins-van Wales als koning Edward VIII. Hoezeer men aan hem ge hecht, was, bleek bij den aanslag van Mc- Mahoh, die tot 1. Jaar dwang-arbeid werd veroordeeld. Weinig bevroedde men op dat oogenblik, dat het eind van het jaar een koningsdrama zou brengen als het Brit sche rijk nog nimmer had beleefd! De vroegere Prince Charming, dien men zoo gaarne in het huwelijksbootje zag stappen, kwam te staan voor de moeilijke keus t-an: troon of de geliefde zijns harten en koos tot algemeene teleurstelling het laatste. Deze jammer ligt nog te versch in het ge heugen om er nog veel van te zeggen. Ko ning Edward, legde nog binnen het jaar zijn koningschap neer om te worden opge volgd door zijn broeder, den hertog van Vork onder den naam George VI. Het laat zich aanzien, dat het Engelsche koning schap en de dynastie den zwaren slag spoe dig te boven zullen zijn. Gelukkig was het 3—5

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 19