LEIOSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 31 December 1936 VAN 2 JANUARI AF Peek Cloppenburg De omgeving REEDS VERLAAGDE PRIJZEN LEIDEN: BREESTRAAT De firma ^Loeb bestond een halve eeuw en de firma Bernard zelfs honderd jaar. De Decembermaand bracht nog twee zil veren jubilea, nl. van den heer Th. B. J. Wllmer, hoofdredacteur van de „Leldsche Courant" en van dr. J. R. F. Rassers als arts. De bekende suppoost P. M. Bleekstijn herdacht zijn gouden jubileum als bode bij het studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo". De keerzijde van de medaille vertoont het droeve 'beeld met de namen der veie hoogst verdienstelijke burgers en burgeres sen. die In den looo van het jaar door den dood werden weggerukt uit hun gezin en werkkring. Zij, die gingen De lange Utst wordt geopend met een oud-stadgenoot, den heer J. J IJdo. hoofd commies ten Departemente van Defensie (52 jaar); dan de oud-secretaris van ..Nut en Vermaak" de heer J. G. Wijnbeek; ir. R. J. Verwijs, directeur van de school van het Kon. Genootschap ..Mathesis Sclentia- rum Genltrix" (02 jaar); mr. R. Siegenbeek van Heukelom. een oud-stadgenoot en be kende figuur bii de rechterlijke macht ln Indlë (51 Jaar): mej. A. C. van Manen, leerares aan de Vakschool voor Meisjes (35 jaar); J. A. Bots. oud-wethouder dezer ge meente (80 jaar); mej. A. C. Oudshoorn, sedert de oprichting, bestuurslid van den Leidschen Kunstkrng „Voor Allen"; A. M. Biegman. oud-leeraar aan de school van M.S.G. en lid van verdienste van dat Ge nootschap (83 jaar); J, Zwerus. vader van het Geref. Minnehuls in de Kaarsemakers- steeg (51 iaar); A. Terpstra. oprichter der firma Batteljee en Terpstra (73 iaar); mr. H G. Gordon, advocaat en procureur te dezer stede (81 jaar); E. Th. Witte, oud- hortulanus (70 jaar); mevr. Tine Brink- ure vc-Wiche rink. bekend schrijfster van meisjesboeken (56 jaar); kolonel A. E. Kist, oud-commandant van 6e R.V.A.; G. Pel, oprichter-directeur der bekende sulkerwa- renfabriek (62 jaar); Carl. Th. Driessen. oud-directeur van de N.V. Leldsche Katoen mij (78 Jaar); G. J. van Deene. secretaris van „de Hanze" (58 jaar); lr. W. J. Mod derman. chef van exploitatie der N.Z H.T.M. (54 jaar); majoor P J. Brasser, hoofd- lnstructeur bii 6e R.V.A. (53 jaar); oud- liotaxis B J H. N. Troost; notaris M G. Bon (63 jaar)A. J. J. Verbrugge. oud directeur van .Kennis Is Macht" (68 iaar): mevr. L. C. van Essen, bekend philantrope; P. J. Verhoog, oud-commandant van de (Leidsche Brandweer (63 Jaar); J. B. Meynen oud-wethouder dezer gemeente en een zeer bekende figuur in onderwijskringen (78 jaar): Joh. Karstens, oud-directeur van de N.V. Nieuwe Leidsche Courant en directeur van de N.V. Leldsche Handelsdrukkerij (56 Jaar): P. A. van der Heide lid van de firma H. E. van der Heide en Zn., bekende ijzer handel te dezer stede (56 jaari; Jac. Creyghton, vooraanstaande figuur in R.K, en algemeen philantropische kringen (69 Jaar): L. Hoogeveen. secretaris van de Woningbouwver. „Tuinstadwiik" (50 jaar): F H. A. Driessen. oud-directeur van de N.V. Leidsche Katoenmii.. oud-secretaris en eerelid der 3 Octoberver. (81 jaar); F. C. Zuurdeeg, oud-directeur van de Dekenfa- briek „De blauwe klok" (63 jaar); IJ. Kui pers. lid van den gemeenteraad (60 jaar): A. Couvée P.J.zn.. penningmeester van het Dlaconessenhuls en ook overigens een veel zijdig verdienstelijk stadgenoot (64 jaar): dr. M. Rutgers, oud-chirurg te dezer stede (70 jaar): Fons van der Velde, kunstschil der: dr. J. D. Filippo. oud-directeur van den Keuringsdienst alhier (67 iaar); P. S. Anes. oud-voorzitter der Brandstoffenhandelaren- ver. „Ons Belang" en een bekende figuur in Gereformeerde kringen (53 jaar); mej. Oc- tavla Parmentler leerares in boekhouden aan vele onderwijsinrichtingen (64 iaar); J. Noordanus Sr., directeur van vele plaat selijke muzlekvereenigingen (66 jaar); J. A. Verhoog, oud-hoofdopzichter bii Ge meentewerken (71 laar); Fred. A. Wempe Sr.. secretaris der Ver. tot bev. der Bouw kunst: (68 jaar); mr. F. J. G. van Tricht, oud-Kantonrechter te Enschedé (76 iaar) en P. M. J. van Oerle. bekend bouwkundige, (69 jaar). Hun aller nagedachtenis worde op dit laatste uur van het scheidende jaar met warme erkentelijkheid voor hun verdiensten jegens de stad hunner en onzer Inwoning nogmaals dankbaar geëerd. Zij rusten in vrede Een tweede even belangrijk centrum van het Leidsche gebeuren als het Stadhuis, vormt de Academie. Er bestaat tusschen beide middelpunten deze overeenkomst, dat zij alle twee ln de meest letterlijke beteekenis van hel woord, bezig zijn zich uit te breiden, doch gelukkig is de aanleidende oorzaak ten aanzien van de verbouwing en vergrooting der Univer siteit minder tragisch dan ten opzichte van het Stadhuis. De Leldsche Alma Mater was sedert Jaren te klein geworden en alle pogingen om in andere gebouwen de be schikking over meer collegeruimte te krij gen, waren per saldo slechts lapmiddelen. Door bij trekking en verbouwing van drie aan het Rijk toebehoorende perceelen aan het Rapenburg aan de noordzijde van de toegangspoort, hoopt men, althans voor de eerste jaren ,in de dreigende behoefte aan meer collegezalen, te kunnen voorzien, ter wijl bovendien het lofwaardig streven dient gememoreerd om het uiterlijk aspect dier fraaie patriciërshuizen zooveel mogelijk on gerept te laten. De verbouwing zal vermoe delijk in den loop van 1938 gereed zijn. In de samenstelling van den Academl- schen Senaat vallen verscheidene mutaties te vermelden. Allereerst ontvielen hem twee oud-hoog- leeraaren door den dood, n.l. prof. mr. H. Krabbe, oud-hoogleeraar in het staats- en administratief recht, die op 4 Februari op 79-jarigen leeftijd overleed en prof. dr. C. Snouck Hurgronje, oud-hoogleeraar in het Arabisch ln den Islam, adviseur der regee ring voor Inlandsche en Arabische zaken, een man, die aan de Universiteit, welke hem zoo lief was en aan zijn land onschat bare diensten heeft bewezen. Prof. Snouck Hurgronje vermaakte zijn geheele boekerij, omvattende meer dan 10.000 deelen aan de Universiteitsbibliotheek, welke schenking door de regeering uiteraard met groote I erkentelijkheid jegens den erflater werd aanvaard. Prof. dr. L. van Itallie, hoog leeraar in de artsenijbereidkunde en vergif- leer, die op 12 Maart den 70-jarigen leeftijd bereikte, legde deswege aan het eind van den academischen cursus zijn ambt neer. Zijn medewerkers, leerlingen en oud-leer- gen schonken hem zijn bronzen plaquette, welke ter blijvende herinnering aan zijn zeer belangrijk wetenschappelijk werk in het Pharmaceutisch Laboratorium werd aangebracht. Tot zijn opvolger werd benoemd dr. J. J. Lljnst Zwlkker, gemeente-apotheker te Rot terdam, die zijn nieuwe ambt op 30 Octo ber aanvaardde met het uitspreken van een rede over „De wording van den artsenij- schat". Op 14 Februari inaugureerde prof. dr. H. Slnzheimer, benoemd tot bijzonder hoog leeraar in de sociologie van het arbeids recht met een rede over „Rechtssociologie en arbeidsrecht" terwijl dr. C. W. Lun- slngh Scheurleer, door den Universiteits raad benoemd tot bijzonder hoogleeraar ln de Grieksche archaeologle, dit ambt nog niet heeft aanvaard. Prof. mr. B. M. Telders. tot dusverre bij zonder hoogleeraar in het volkenrecht werd bij Kon. besluit van 14 December j.l. be noemd tot gewoon hoogleeraar. Hem werd het onderwijs in de volkenkunde en de inleiding tot de rechtswetenschap opgedra gen. Het door den oud-hoogleeraar dr. R. P. van Calcar ingestelde beroep tegen zijn ontslag per 1 Januari 1936 „wegens bezuini ging" werd door het Ambtenarengerecht ln zijn zitting van 1 April ongegrond ver klaard. Dr. E. C. Wlersma, conservator aan het Kamerllngh Onneslaboratorlum werd bij K. B. van 25 Augustus benoemd tot Delftsch hoogleeraar, belast met het onderwijs ln de theoretische en toegepaste natuurkunde. Tot zijn opvolger werd benoemd dr. H. B. G. Casimir, wiens inzending op de prijsvraag over de wisselwerking tusschen atoomkernen en electronen. uitgeschreven door Teylers Stichting en Teylers Tweede Genootschap met de gouden medaille werd bekroond. Het korps der docenten leed voorts nog een verlies door het overlijden van dr. J. G. de Lint, bijzonder lector in de geschiedenis der geneeskunde. Aan een drietal hoogleeraren werd een eeredoctoraat toegekend. Prof. dr. P. C. Flu, hoogleeraar in de tropische hygiëne en de bacteriologie werd eere-doctor van Utrecht; prof. mr. A. S. de Blécourt. hoogleeraar in het oud-vaderlandsch recht en zijn ge schiedenis werd doctor honoris causa van de Parljsche Universiteit en prof. dr. D. C. Hesseling, oud-hoogleeraar in het Grieksch eeredoctor van de Universiteit te Pretoria. Van de persoonlijke jubilea vermelden wij verder nog, dat prof. dr. W. van der Woude op 15 Januari 60 jaar werd, de oud- hoogleeraar prof. mr. G. André de la Porte op 25 Februari 70 Jaar; prof. dr. W. H. Keesom op 21 Juni 60 jaar en de oud-hoog- leeraar prof. dr. C. C. Uhlenbeck op 18 October 70 jaar De voornaamste bijeenkomsten in acade misch verband waren het 8ste congres vari het Oostersch Genootschap in Nederland op 6, 7 en 8 Januari; de Dies hatalls der Universiteit op 8 Februari, bij welke gele genheid de toenmalige rector magnificus, prof. mr. A. de Blécourt een rede hield over „Het historisch en juridisch bewijs"; de herdenking van den 400sten sterfdag van Erasmus op 27 Februari, het 2de congres der philosophische en technologische stu denten op 6, 7 en 8 April en de overdracht van het rectoraat door prof. dr. Blécourt aan prof. dr. J. van der Hoeve op 21 Sep tember. De studentensociteit „Minerva" bestond ln Februari 125 jaar. Een Jaar zonder „kwestie's" zou niet goed denkbaar zijn. Ook 1936 was daar niet vrij van: zoo herinneren wij o.a. aan het schoolconflict te Waddinxveen, het vraag stuk eener eventueele opheffing der open bare lagere school te Rijnsburg, de gevoer de besprekingen over het waterleiding bedrijf te Bodegraven die welke voorafgin gen aan de opening van het algemeene zwembad te Ter-Aar en betreffende de samenvoeging der gemeenten Stompwijx- Veur. Voor de gemeenten rond onze stad is het afgeloopen Jaar in menig opzicht weer moeilijk geweest, want het op peil houden der gemeentelijke financiën kostte op nieuw het noodige hoofdbreken. Dit nam niet weg, dat hier en daar diverse besluiten o.a. die tot den bouw van nieuwe Raad- hulzen te Alphen en'Nleuwveen e.d. of tot aanleg of vert>etering van wegen weer getuigde van de activiteit der onderschei dene gemeentebesturen, welke nimmer na laten, om, als het maar eenigszins kan, het aanzien hunner plaatsen te verhoogen en met hun tijden medegaan. Het jaar 1936 was voor velen voor de zoo- veelste maal zwaar, maar het opende voor diverse categorieën toch ook betere pers pectieven: inde kringen onzer bloembollen handelaren bijv. beluisterden wij op diverse vergaderingen der afdeelingen voor Bloem bollencultuur een iets optimistischer toon en zoo zouden er ook wel andere voorbeel den te noemen zijn. Men gaat dus vol goe den moed het nieuwe jaar tegemoet: ook tijdens de behandeling der gemeente- begrootingen Is in meerdere gemeenten ge tuigd van groot-er vertrouwen voor 1937. Intusschen mag toch niet een woord van medeleven met den toestand der tallooze werkloozen in onze omstreken ontbreken: ln den winter is hun aantal in verscheidene plaatsen opnieuw schrikbarend aange groeid. Moge het komende jaar ook voor hen uitkomst brengen! Wanneer wij de gebeurtenissen in de bui tengemeenten in vogelvlucht overzien, dan komen wij dit Jaar niet tot feiten, die zeer bijzondere aandacht trokken; al waren zij dikwijls voor de dorpen zélf, wel degelijk van groot belang. Tot de belangrijkste behooren wel de installatie's van twee Burgemeesters, t,w. ln Nleuwveen en in Voorschoten. Het waren resp de heeren J. A. Bakhuizen, burge meester van Leimuiden en M. F. Berkhout, secr. van Uithoorn, die tot deze functie's werden benoemd en door de bevolking al lerhartelijkst zijn Ingehaald. De heer Ver- nède, die lange jaren burgervader van Voorschoten was. heeft tijdens zijn afscheid van meerdere kanten vernomen, hoe zeer men zijn verdiensten op prijs stelde. Wij willen in dit verband tevens vermelden de installatie van den gemeente-secretaris van Noordwijk den "eer A. G. Delen, tot burgemeester van Ti'-ergen (Gelderland). Noordwijk is aan den heer Delen die opge volgd werd door den heer B. Ike véél ver plicht geweest! In verschillende gemeenten werden werken in werkverschaffing uitgevoerd. De aanleg van den orachtlgen nieuwen ver keersweg Sassenhelir.-Amsterdam door de Haarlemmermeer en achter de Kaag om, ls ln vollen gang; de bouw der viaducten vordert goed. Ook is in diverse gemeenten een kleine opleving ln de bouwbedrijvlg- heid te constateeren. Veel lief en leed ls in onze omgeving voorgevallen, waarvan hieronder een kort overzicht. Wat de feiten in Katwijk betreft, memo- reeren wij o.a. de volgende: Teraarde bestelling van den heer D. v. Egmond. po- lltle-agent op 2 Jan.: opening der verbouw de Chr. Opleidingsschool te Katwijk Zee op 3 Jan.; afscheid van mej. A. de Voogd, die 28 jaren werkzaam was als onderwijze res aan de le Herv. School te Katwijk Zee; op 5 Febr. herdacht de oud-rijksontvanger de heer L. H. Slotemaker onder groote be langstelling zijn 70sten verjaardag; op den morgen van 12 Febr. te ongeveer kwart voor zes kwam de gestrande logger de G.D.Y. 132, die zoo veel bezoekers naar den boulevard getrokken had, uiteindelijk vrij; de heer Jac. Glasbergen herdacht op 1 April zijn 25 j. Jub. als brugwachter der N.Z.H.T.M.; 10 April nam de heer W. Ver loop afscheid als directeur der Ambacht- teekenschool te Katwijk Zee; de Coöp. Boerenleenbank te Katwijk Rijn vierde op 18 April het 25-jarig jubileum; op 18 April vond de onthulling plaats van de ge denksteen op het graf van wijlen den be kenden paedagoog, den heer G. L. Wal- ther. oud-hoofd der Openbare Burger school te Katwijk aan Zee; 29 April: Zil veren jubileum der Oranjever. te Katwijk aan Zee, 20 Mei: benoeming van den heer H. v. a Wijngaart, hoofdinspecteur van po litie tot commissaris te Harderwijk, op- KC-vol'; door mr. R. Warmoltz uit Utrecht; 23 Juni: Jac. v Duyn overleden, regent Herv. Gasthuis; 1 Juli; 25-jarig jubileum van den heer A. B. Edeling. brievenbestel ler tc Katwijk Zee; op 23 Juli vond een druk bezochte receptie plaats ter gelegen heid van het 25-jarig predikantsjubileum van ds. R. P. A. Rutgers te Katwijk Zee; dr. J. F. J. Broeyer hield op 26 Juli zijn in treerede in óe Ned. Herv. Kerk te Katwijk Zee, op 2 Aug. sprak ds. Rutgers zijn ge dachtenisrede uit in verband met zijn zil veren jubileum: de rustende pastoor Hout man herdacht te Katwijk Rijn zijn 40-j. priesterfeest, op 9 Aug 12 Sept.: overlij den van den heer J. Kraal, 57 Jaar, hoofd der openbare lagere school; 16 Sept.: Eer ste steenlegging der nieuwe Ned. Herv. Pastorie te Katwijk Zee door ds. Rutgers; 15 Oct.: afscheid van pastoor Buys, die ODgevolgd werd door pastoor Hesp: op 20 Cct. overleed op 77-jarigen leeftijd de be kende Katwijker. de heer Teun Nljgh, oud- vader van het Gasthuis te Katwijk Zee; cp 17 Nov. werd de nieuwe luidklok ge plaatst in de Ned. Herv. Kerk te Katwijk Rijn; 22 Dec.: afscheid van het school hoofd de heer W B. Hofman. Uit de omstreken willen wij nog het vol gende memoreeren: Op 1 Febr. herdacht de gemeenteopzich- tcr J. F R. Gevers te Hoofddorp zijn 25- jarig jubileum; met ingang van 1 Maart werd de heer A. P. Schram de Jong be noemd tot secretaris van Voorschoten als opvolger van burgemeester Vernède; 7 Febr. was de datum der opening van de nieuwe kerk der Geref, Gem. te Lisse; 11 Febr. werd op eenvoudige wijze het zilve ren Jubileum der Voorschotensche water leiding herdacht; 13 Febr.: 25-jarig jubi leum van den heer H. C. van Leeuwen te Oegstgeest als chauffeur-wegwerker; 18 Febr.: opening door minister Deckers van de groote Narcissententoonstelling „Bloem- lust" te Sassenheim; 23 Febr.: Afschcids- prédikztle van ds. D. Bouman van de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep; op 27 Febr. overleed de te Noordwijkerhout zeer be minde pastoor Quant; 28 Febr.: overlijden van den heer W. Vis, hoofd der O. L. en U. L. O.-school tee Hoofddorp; 1 Maart: zilveren jubileum van den heer J. v. d. Kwaak in dienst bij de Fa. Jac. Uittenbo- •:aard te Oegstgeest, 4 Maart; huldiging van weth Oudshoorn te Warmond in ver band met zijn 12'/i-J. jubileum; 14 Maart: plechtige onthulling van het Koningm Emmamonument te Oegstgeest; 25 Maart: afscheid ds. P van Strien, Geref. pred. te Hoofddorp; 30 Maart afscheid van den heer B. J. v. d. Meene als hoofd der Chr. School te Oegstgeest, die als zoodanig werd opgevolgd door den heer J. T. v. Veen op 8 Juni; 30 Maart: overlijden van den heer II. Wullings, dir. der Bijz. H.B.S te Voor schoten' ds. G. Henneman ontving eervol ontslag als hulpprediker der Ned. Herv. Gem. te Oegstgeest (opvolger de heer J. Streefland); omstreeks half April overleed d< heer H. A. de Mooy Czn., bestuurslid der Vereen. .Flcra" te Rijnsburg; op 15 April was de heer A. Cozijn 50 jaar mole naar van den Zwanenburgpolder te War mond; op 30 April vond te Noordwijk het afscheid plaats van den heer W. Eshuis als brigade commandant der Rijksveldwacht: half Juli nam de heer J. Dekker afscheid als hoofd der Ned. Herv. School te Lisse; 21 Mei; overlijden van den heer N v. d. Zwaan (47 jaar), bekende persoonlijkheid ln het R. K. vereenigingsleven te Lisse; 25 Mei: overlijden van den heer R. Veldhuy- zen var. Zanten (75 jaar), zeer bekend in de bloembollenwereld: 27 Mei: ingebruik neming nieuwe Chr. Geref. Kerk te Aals meer. met een predicatle van ds. Heerma; overlijden van den heer P. Kort Sr. <77 J.) in leven o.a. voorz. Ned Herv. Sehoolver. en raadslid te Rijnsburg; 12 Juni: gouden jubileum van den heer Hoogervoorst bij de ■N.V. C. J. Speelman te Sassenheim; 10 Juni: zilveren jubileum der Vereen. Het Groene Kruis te Wassenaar; 10 Aug.; 30- jarlg Jubileum van mej. D. de Groot, ver bonden aan het kinderhuis te Voorschoten; 15 Aug.: overlijden van den heer B. J. M Kortmann, oud-raadslid van Oogstgeest, oir. der N.V. Zoutziederij „Het Anker"; 20 Aug.: plechtige herdooping van den Zuid- Boulevard te Noordwijk Zee ln Koningin Astrid-boulevard: 23 Aug.: afscheid van den heer L. W. van Hellemond, dir. post kantoor te Noordwijk; 1 Sept.: afscheid van het hoofd der R.K. Lagere en U.L.O.- school te Sassenheim. den heer J. O. Matze; 5 Sept.; 25-jarlg jub. van den heer L. M. van Noort als raadslid te Noordwij kerhout; 13 Sept.; bevestiging en intrede van ds. J. de Vries bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep; Inwijding van het Mau- 4449 (Ingez. Med.) soleum te Noordwijk ter nagedachtenis van den zanger Jac. Urlus; 21 Sept.: over lijden van den heer Casper Ludwlg (86 j.), indertijd bestuurslid der afd. Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; 22 Sep tember: overlijden van den heer J. Pijn- acker, raadslid te Lisse; 30 Oct.: 40-jarig Jubileum van den heer M Sikking. post beambte te Warmond; 27 Sept.: overlijden van den heer P. W. de Jong, oud-hoofd der O. L. school te Oegstgeest (82 j.); 15 Oct.: 60-jarig jubileum van den heer H. de Graaf bij de familie Deurloo te Voorscho ten; 16 Oct.; overlijden van den heer B. P. Roest, oud-wethouder van Sassenheim; IS Oct.: 25-jarlg jubileum van den heer J. ten Haken te Rijnsburg, ln dienst der N. Z. H. T. M.; 25 Oct.: overlijden van den heer G. Delwei, bekend uitgever te Wasse naar; 30 Oct.: afscheid van zuster H. van Vreeswijk na 18-Jarlge werkzaamheid te Rijnsburg; 1 Nov.: intrede van ds. J. de Bruyne bij de Chr. Geref. Kerk te Sassen heim, overlijden van den heer Klaas Kis- temaker. zeer bekende figuur in de Haar lemmermeer. die talrijke functie's hekleed- de; 15 Nov.: intrede van ds. C. G. Bos bij öe Geref. Kerk te Aarlanderveen; 2 Dec.: overlijden van den heer J. van Leeuwen te Aalsmeer; 3 Dec.: 12'/i-Jarig jubileum van wijkzuster J. E. H. J. Barmen 't Loo te Voorschoten; 8 Dec.: zilveren jub. der Cobp. Vêlllngsver. „Bloemenlust" te Aals meer. wier voorzitter, de heer v. d. Meer be noemd werd tot ridder in de Orde van Cranje-Nassau; 23 Dec.: 40-jarlg Jubileum van den heer H. Gordijn in dienst der Fa. G. N. v. d. Ameele te Oegstgeest; Wat de gemeente Alphen betreft, her inneren wij aan het 25-jarig jubileum van den vrachtrijder Dirk Venvey (Oom Dirk) op 9 Jan.; 7 Jan.: 40-jarig jubileum van den molenaar den heer J. Spruytenburg; 1 Febr.: afscheid van den heer J. Tuin man als hoofd der Koningin Wilhelmlna- school: 9 Maart Inwijding niet Jeugdge- bouw ..Rehoboth"; 24 Maart: overlijden van notaris R. v. d. Berg in het zieken huis te Leiden, pp 68-jarigen leeftijd; 31 Maart; 25-jarig jubileum vaö den heer P. v. d. Bosch, in dienst bij de Fa. v. d. Kloot Meyburgh; 6 April: overlijden van den be kenden heer S. Dompeling, 76 jaar; 50- jarig jubileum der Fa. C. Jongenburger; 18.en 19 Mei: herdenking van het gouden jubileum der St. Bonlfaciuskerk: op 20 Mei bood de burgerij aan de Marthastichting een monumentale bank aan, ter gelegen heid van het afscheid van ds. Voors als di recteur dier inrichting; 15 Juli: 25-jarig jubileum van den heer M. den Hollander in gemeentedienst; 21 Juli: herdenking 25-jarlg jubileum der St. Vincentiusver.; 20 Aug.; 25-jarig jubileum van den heer J. Burggraaf bij de fa. H. Th. Kooy; 31 Aug.: afscheid en huldiging van den heer A. Maaskant als hoofd der Muloschool; 13 Sept.: 40-jarig jubileum van den heer F. van Leeuwen, in dienst van het „Tegel huis"; 18 Sept.: de heer J. M. Welvaars neemt afscheid als adj.-dir. der Martha stichting; 1 Oct.; 25-jarig jubileum van dr. W. van Wermeskerken5 Oct.: over lijden van den oudsten inwoner, den heer J. v. d. Akker Sr. op 99-jarigen leeftijd; 8 Oct. afscheid van kapelaan P. Jong; 11 Oct.: afscheldspredikatie van ds. J. Scho- neveld, die naar Groningen vertrok; 1 Nov. gouden jubileum van den heer R. W. de Grauw, in dienst bij de Fa. N. Samson en oH 7 Dec.: 40-jarig Jubileum van den heer J. P. Leenen bij genoemde firma, dlc te vens daar zijn afscheid nam. Betreffende de overige gemeenten in de Rijnstreek, gaan onze gedachten o.m. te rug naar het afscheid van ds. dr. J. Nauta, benoemd tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit van de Geref. Gem. te Wou- brugge op 5 Jan.; 5 Febr.: overlijden van dr. F. Schreuder. geneesheer te Zwammer- dam; 7 Febr.: zilveren jubileum van wet houder de Jong te Alkemade; 28 Febr.: overlijden van den directeur der Coop. Boerenleenbank „Ter Aar", den heer A. Breedijk; 29 Febr.; overlijden van den heer C. van Muiswinkel, bekende persoonlijk heid, o.a. raadslid te Zwammerdam, op 70-jarigen leeftijd; 1 Maart: intrede van do. Pel bij de Luth. Gem. te Bodegraven; overlijden van den heer A. van Wijngaar den, raadslid te Zwammerdam; 1 Maart: eervol ontslag verleend aan den burge meester van Nleuwveen, den heer J. W. Geesink; 8 Maart: intrede van ds. J. J. Doomenbal bij de Ned. Herv. Gem. te Woubrugge; 15 Maart: grootsche huldi ging van dr. J. J. Persant Snoep te Lei derdorp: in Maart werd ds. P. L. Klehl te Hazerswoude op diverse bijeenkomsten ge huldigd in verband met zijn zilveren ju bileum; 1 April; 40-jarig jubileum van den heer J. Blijleven, kantoorhouder der P.T.T. te Hazerswoude; ln de raadsverga dering van 6 April van Leiderdorp nam deze gemeente de Leiderdorpsche brug over van Leiden; 15 April: benoeming van den heer J. W. de Ren tot secretaris van Lei muiden en Rijnsaterwoude; 21 April: hu welijk van mr. E. P. Verkerk van Boskoop met mej. M. A. Biesheuvel; 25 April: over lijden van den heer L. J. Windhorst, kos ter der Ned. Herv. Kerk te Hazerswoude (70 jaar); eind April: feestelijke opening door mr. Peek, burgemeester van Alke made, van de voorm. spoorbrug te Oude- Wetering, van groot belang voor het door gaand verkeer; 2 Mei; 25-jarlg jubileum van den heer B. Offrlnga, hoofd der Chr. School te Hazerswoude; omstreeks half Mei stichting sportpark „De Munnik" te Lei derdorp en openstelling van den geheel vernieuwden Zijldijk onder die gemeente; 9 Mei: overlijden van den heer N. Wage naar, dir. der Groentenvelling te Roelof- arendsveen; 12 Mei: huldiging van den heer E. J. Kerkhoven als onderwijzer der Herv. School te Ter Aar; 17 Mei: intrede var. ds, Vrielink bij de Ned. Herv. Gem. te Hoogmade; 28 Mei: feestelijke incomste van burgemeester v. d. Weyden met zijn cchtgenoote te Nieuwkoop; 28 Mei: Huwe lijk van burgemeester Kwint van Koude kerk met mej. E. Doran te Zeist; 29 Mei: afscheid van den heer P. M. Oostlander als hoofd der Bijz. Chr. School te Oude Wetering: 6 Juni: plaatsing van de nieuwe hefbrug tc Waddinxveen; 1 Juli: opening van het Alg. Zwembad te Ter Aar; 25- jarlg jubileum van dr. Loth te Woubrugge; •j Juli- onthulling monument wijlen dr. Schreuder te Zwammerdam; 9 Juli: fees telijke opening der geheel verbouwde Jo- hannastichtlng te Nleuwveen; 24 Juli: af scheid van den heer St. de Man als hoofd der Ned Herv. School te Ter Aar; half Augustus: afscheid van ds. Lamain van de Geref. Gem. te Benthuizen; 17 Aug.: her denking 700-jarig bestaan der Krulshee- icnorde te Zoeterwoude; 26 Aug.: intrede van ds. S. van StuyVenberg bij de Geref. Gem. te Benthuizen; 29 Aug.: 50 jarig ju bileum van den heer A. v. d. Muyden als leider der Zondagsschool en voorlezer der Ned. Herv. Kerk te Leiderdorp; 12 Sept.: plaatsing der nieuwe hefbrug te Boskoop die op 7 Oct. opengesteld werd; 17 Sept.: Huldiging van den heer A. Schuling, als hoofd der C. L. School te Bodegraven; 14 Oct.: 40-jarig én 60-jarig jubileum resp. van de Chr. Zangvei. „Excelsior" te Lei- Jerdorp en de Geref. Jongelings Vereen. „Soli Deo Gloria" te Oude Wetering; 23 Óct 25-jarig jubileum van den heer J. H. Linschoten, cheffltter te Bodegraven', 8 Nov afscheid van ds. D. Warninck van de Geref Gem. te Ter Aar; 15 Nov.; Intrede van ds. C. G. Bos bij de Geref. Kerk te Aarlanderveen; 17 Nov.: droevig overlijden van kapelaan Ph. Hoogervorst te Ter Aar tengevolge van auto-ongeluk; 5 Dec.: leestelijke Ingebruikneming der vier „ver- dekkerde" molens in den drooggemaakten polder te Aarlanderveen; 1 Dec. afscheid en huldiging van mej. Kentie als kantoor- houdster der P.T.T. te Ter Aar; 10 Dec.: plechtige opening der nieuwe alg. begraaf plaats te Hazerswoude; 22 Dec.: afscheid van mevr. K. Riechersvan 't Wout, on derwijzeres aan de O. L. school te Zwam merdam. Moge het komende jaar voor allen, die ln de Leidsche buitengemeenten wonen, veel geluk en voorspoed brengen, en de toe stand der dorpen zelve zich ln opgaande lijn bewegen! Wanneer krijg ik nu eens opslag? Maar man, wat heb Je te klagen, vroeger was Je de achterpooten, en nu ben Je de kop. (Humoristick Llsty) 3—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 15