LEIDSCH DAf'BUD - Derde Blad Donderdag 31 December 1936 De strijd in Spanje Deterding over zijn motieven KERK- EN SCH00LNIEUWS PARLEMENTAIR OVERZICHT SPORT EERSTE KAMER. De kwestie der vrijwilligers. In antwoord op het voorstel van de En- gelsche en de Fransche regeering ten aan zien van de kwestie der vrijwilligers heelt de volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinofl, tegenover den Engelschen en den Franschen ambassadeur de volgende verklaring afgelegd uit naam van de Sovjet-regeering De Sovjet-regeering- deelt de bezorgd heid van de Britsche en de Fransche re geering, welke gewekt is door de ontwikke ling van de gebeurtenissen in Spanje en haar vrees, dat een zoodanige ontwikkeling een ernstig gevaar vormt voor den vrede in Europa. De Sovjet-regeering acht het feit onweer legbaar. dat de strijdkrachten der opstan delingen, die tegen het Spaansche republi- keinsche leger strijden, voor een overwe gend gedeelte bestaan uit buitenlandsche elementen, onder wie de Spanjaarden een uiterst nietige rol spelen. De strijdkrachten der opstandelingen bestonden sedert den aanvang der strijd hoofdzakelijk uit Ma rokkanen en het z.g. vreemdelingenlegioen. De strijdkrachten der opstandelingen werden in belangrijk aantal door Duitsche en Italiaansche staatsburgers versterkt, gedurende den laatsten tijd ln groote massa's. Berichten, waarover de Sovjet- regeering beschikt, wijzen er op, dat men hier niet met vrijwilligers te doen heeft. Al is ook een verwijdering van de bui tenlandsche elementen uit de rijen der strijdende partijen onmogelijk, toch blijft het doelmatig dat maatregelen getroffen -worden tegen een vermeerdering der strij denden met niet-Spaansche elementen. Een voorstel, als thans de Engelsche en Fransche regeeringen doen, is reeds ge daan door den Sovjet-vertegenwoordiger ln de niet-inmengingscommissie op 4 De cember. Het verbod van wapenuitvoer naar Spanje heeft bewezen dat onder de tegen woordige omstandigheden verdere over eenkomsten zonder een gelijktijdig con trolestelsel slechts voordeelen voor de op standelingen kunnen scheppen. Derhalve is de Sovjet-regeering bereid tot het Engelsch-Fransche voorstel toe te treden onder de volgende voorwaarden: 1. dat de deelnemers aan de nieuwe over eenkomst zich bereid verklaren een effec tief controlestelsel op de uitvoering van de overeenkomst aan te gaan. 2. dat de controle-maatregelen zoo spoe dig mogelijk getroffen worden. 3. dat de deelnemers zich moreel ver plichten tot de Invoering van het controle stelsel door hun plaatselijke officieele en nlet-officieele vertegenwoordigers toezicht uit te doen oefenen op het binnenkomen van zoogenaamde vrijwilligers. Het Italiaansche antwoord op de Fran sche en Britsche nota's betreffende het uitzenden van vrijwilligers naar Spanje kan elk oogenblik verwacht worden. Poli tieke kringen te Rome geven de verzeke ring, dat het zooal niet gelijkluidend, dan toch van gelijke beteekenis zal zijn als het antwoord van Dultschland en dat het wel het beginsel zal aanvaarden van uit breiding van de niet-inmenging tot het uitzenden van vrijwilligers, maar dat dit beginsel gematigd zal worden door realis tische overwegingen. Eind Januari zullen denkelijk vijfhon derd Schotten in Spanje strijden aan de zijde der regeering. De Amerikaansche vliegtuigen. Ambtenaren van het Amerikaansche staatsde parlement hebben bekend ge maakt, dat de naam der maatschappij, die de licentie heeft gekregen, tot uitvoer van vliegtuigen en motoren naar Spanje, voor komt in de archieven der enquête, die het congres in 1930 heeft ingesteld naar de be drijvigheid der communisten in de Ver- eenigde Staten. Deze maatschappij, die zich „speciale organisatie" noemt, is in de Vereenigde Staten gevestigd ten behoeve van het her stel van motoren en vliegtuigen, welke in de Vereenigde Staten werden opgekocht en die heimelijk naar Rusland werden uitge voerd, om in het leger gebruikt te worden. De ambtenaren van het staatsdeparte- ment verklaarden verder nog, dat niet besloten was tot het instellen van een of ficieele enquête aangezien de maatschappij de licentie voor den uitvoer naar Spanje in overeenstemming met de wet verkregen heeft. De waarnemende minister van buiten- landsch zaken, Moore, heeft medegedeeld, dat het departement van buitenlandsche zaken telegrafisch aan de Amerikaansche ambassades te Berlijn, Rome, Moskou en Valencia, voor doorgeving aan de respec tieve regeeringen een uiteenzetting heeft gegeven van de feiten ten aanzien van de verleening van een vergunning aan een Amerikaansche firma voor den uitvoer van Amerikaansche vliegtuigen en motoren naar Spanje. Moore verklaarde, dat dit is gedaan, teneinde iederen indruk weg te nemen, die de buitenlandsche regeeringen zouden kunnen hebben, als zouden de Ver eenigde Staten wiiziging gebracht hebben in hun houding, welke beoogt den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje te ont moedigen. In een officieele verklaring erkent het ministerie van oorlog, dat begin Januari jl. een partij oude militaire vliegtuigmoto ren is verkocht aan de Vimalert Company en een andere partij in November aan een New Yorksche makelaarsfirma, doch deze laatste partii is roe niet afgeleverd en het is mogelijk, dat de levering voor onbepaal- den tijd wordt nl'Trteld. Pittncn eo i'i- v>ovo->irl? onderscheide- Hjk nr® 'doo' van de comm'^'pe'van buiten landsche zaken van Senoat en Huis van Afgevaardigden hebben na een onderhoud met president Roo'evelt verklaard dat resoluties aanzaande een embargo gereed ziin en oo 6 Januari bii het congres zullen worden Ingediend In de kringen van het Caoltool geeft men te kennen datde^e o-r**oo p-miic vuVen zlin aan die welke d;-ndpp> voor d°n oo-lo- in den Cbaco coch dat den nre~>dent vol machten zu'len worden gegeven om naar goedvinden te besHssen ooflat hii een em bargo zal kunnen uitvaardigen ingeval een land in staat van burgeroorlog verkeert. VOETBAL. HET ELFTAL VAN D.S.O. II. As Zondag speelt D.S.O. II een thuis wedstrijd tegen Lugdunum IV te Lelden. ■Vangezien D S.O. II nog ongeslagen ls en Lugdunum de 2e plaats bezet, belooft het een belangrijke wedstrijd te worden. D. S. O n komt met het volgende elftal uit: Doel: A. Kamps: achter: F. Moerkerken en J. de Wit; midden: M. Melnsma, A. Hoogendoorn en A. Henneken; voor: J. tvindmeyer. J. den Hertog, Jac. v. d. Buig, J. Koster, L. Wieriks. ONS CLUBJE I—WOUBRUGGE I. Zaterdag speelt Ons Clubje een oefen wedstrijd tegen Woubrugge. Het elftal ls als volgt samengesteld: Doel: J. Amoldus; achter: J. de Jong, J. Sieval; midden: L, Hakkebrak, B. Zitman, J. Gordijn; voor: C. Boot, J. v. Alphen, D. Hakkebrak, H. Botermans, A. Blom. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE (CADRE) De eindstand luidt: G. C. Degger: 32 p.; gemidd. 5.03; C. Th. Duivenvoorden: resp. 32. 6.25; J. Schrama resp. 28. 6.07; Alph. Duivenvoorden, resp. 24. 4.12: P. Duivenvoorden Jr.. 22. 4.26: J. Duivenvoorden, resp. 22. 3.80; C. Kortekaas resp. 22. 3.56; B. Mastenbroek, resp. 20, 3.62; A. Elfering. resp. 15, 3 07; S van Rijn. resp. 13. 3.11: B Elfering. resn. 13. 3.04; J. van Kampen, reso. 12. 3.31; Th. Duivenvoorden resp 12, 2.98: P. Duivenvoorden Sr., resp. 10, 3.05; H. Verdel, resp. 10. 2.84; Mar. van Dijk. resp. 7. 2.77: A. van Dijk, resp. 6, 3.22; P. Halfschepel. resp. 6. 2.77. Kampioen: G. C. Degger, na een barrage oartii. Hoogste serie 53. hoogste gemiddel de 6.25 over alle partijen. De poedelprijs voor de minste poedels ln één partij, en voor het hoogste movenne in één partij, 9.37 zijn gewonnen door C. Fl. Duiven voorden. VRIENDENKRING—EXCELSIOR 1—3. Voor de competitie van den F.B.H.O. Ie klasse speelden te Haarlem Excelsior I (Lisse) en Vriendenkring (Haarlem). Deze ontmoeting eindigde ln een mooie over winning voor het bezoekende Excelsior. Het resultaat was: pnt. brt. h.s. gem. A. Duivenvoorden (149) 149 21 34 7.09 Excelsior. 5.15 C. Philippo, Vr.kr. (162) 103 20 25 J. Duivenvoorden (135) 97 24 21 4.04 A. Steegstra (90) 90 24 15 3.75 P. Duivenv. Sr. (115) 115 34 14 3.38 O. v. d. Gevel (68) 58 34 1.70 Th. Duivenvoorden (105) 105 24 24 4.37 M. Roefs (68) 47 24 10 2.05 Excelsior, Lisse, 3 gew. partijen. Vrien den kring, Haarlem, 1 gew. partij. SCHAKEN. SECRETARIAAT TAVENO. Vanaf heden berust het secretariaat van de schaakclub TAVENO bij den heer P. Barkema, Hansenstraat 16. De aanhouding van de „Palos". De Spaansche ambassade te Parijs deelt het volgende mede: „Na het vertrek van het Duitsche stoom schip „Palos" zonder het krijgstuig dat het vervoerde en zonder den Spaanschen pas sagier die zich met bepaalde documenten aan boord bevond, heeft de commandant van den Duitschen kruiser „Kocnlngsberg" draadloos uit naam der Duitsche regeering aan den president der Baskische regeering. Aguirre, een ultlmatum-achtig bericht ge zonden waarin beweerd werd. dat het schip op 23 mijl van de kust was doorzocht en dat de in beslag genomen goederen en de Spaansche passagier onmiddellijk in vrlihe'd moesten worden gesteld. In geval van een negatief antwoord zou de Baskische rezeerlng de gevolgen moeten dragen. De president van de Baskische re- geerlne heeft geantwoord, dat het schip ls doorzocht in de Spaansche territoriale wateren, dat de Engelsche toroedoiagers die er bii tegenwoordig waren dit konden beamen en dat de ln beslag neming van de achtergehouden lading volkomen in over eenstemming was met het internationale recht, daar het onomstootelijk oorlogscon trabande betrof. Het ls beslag genomen materiaal bestond namellik uit een hoeveel heid celluloid welke reeds gereed was ge maakt voor de vervaardiging van munitie voor kanonnen en elf complete draadlooze veldtelefoontoestellen. Van 't front. Nog steeds heerscht er rust. Het heet thans opnieuw, dat Franco een reorganisa tie heeft doorgevoerd. Tegen roode lectuur. In een officieel bulletin van de nationa listische autoriteiten wordt het drukken. verkooDen en verspreiden van boeken, brochures en kranten, benevens prenten, foto's en alle verdere socialistische en com munistische litteratuur onwettig verklaard. Binnen acht en veertig uur moeten be zitters of uitgevers van dergellike werken etc hun voorraden bli de autoriteiten ln- 'everen. Zekere werken zullen voor wetenschap- neliike doeleinden bewaard worden Oo overtreding staat een boete van 5000 pesetas Benoemingen. Pedro Garcia Conde y Mendez. gevol machtigd minister en Luis Alvarez de Estrada v Luaue secretaris der ambassade, ziin nnderschelden'iik benoemd tot zaak- rpzep-ing van Burgos bli de n-'H^nsrhe en Du'tsche Tf7P-"lnZ. De gevolmachtigde min ster Jose Nunez Varzas is tot consul-generaal te Genève benoemd. De Burgos-regeerlng heeft even eens consuls-generaal te Hamburg. Frank fort. Muenchen en Triest benoemd. Er bestaat slechts één welvaart: de productie van den arbeid. Sir Henry Deterding's toelichting op z'n plannen inzake aankoop van vee- en land bouwproducten, heeft blijkbaar nog al eenlg misverstand gewekt. Hij heeft daar om aan den correspondent te Berlijn van de „Tel." nog een nadere verklaring ge geven, waarin hij zegt: „De strekking van mijn Initiatief is, aan te toonen, dat juist het kleine Holland de wereld hier zoo goed een voorbeeld kan geven. De mogelijkheid ls daardoor ge opend, dat ons land blijk geeft tot het voe ren van een gezonde politiek ln staat te zijn. Tot een politiek van reëele samenwer king, van toenadering van de Westelijke mogendheden, waarbij Holland vooraan gaat en het buitenland den weg wijst, hoe uit de economische zoowel als politieke moeilijkheden te komen. In September 1919 heb ik ln de „Finan cial Times" reeds geschreven, dat in lan den, waar geen goudvoorraden zijn, de werkloonen onvermijdelijk laag zullen zijn. Deze landen moet men dus helpen. Wat zien wij echter? In plaats van te helpen, maakt men het hun nog moeilijker, waar door het loonniveau er nog verder daalt, hetgeen weer ten gevolge heeft, dat de loonen over de geheele wereld naar bene den gaan. Hoe deze landen nu te helpen? Hun goud geven? Neen, vertrouwen en cre- diet. Crediet, dat Dultschland er weer eco nomisch bovenop moet helpen! Men moet niet zeggen: Zorg, dat er wel stand bij u komt, dan zullen wij wel cre diet geven, maar omgekeerd: Wij zullen u helpen, opdat weer welvaart bij u ontstaat. Duitschland moet economisch en ln ieder opzicht weer „ebenbürtlg" worden, boven dien hebben wij er anders zelf het meest onder te lijden. Duitschland heeft, vergeleken met vele andere Europeesche landen een overbevol king, het heeft ons dus noodlg, omdat een deel van den Duitschen bodem niet rijk genoeg is, om die overbevolking voldoende te voeden. Anderzijds produceeren wij veel meer levensmiddelen dan wij zelf kunnen verbruiken, waaronder voor een groot deel producten, die snel voor bederf vatbaar zijn, en hebben dus onzen Oostelijken na buur noodig, Het ls bijvoorbeeld toch te onzinnig, dat in Nederland de beste en mooiste landbouwproducten op de mest vaalt worden gegooid, terwijl op eenlge kilometers afstand van dienzelfden mest hoop een volk woont, dat de allergrootste behoefte aan die levensmiddelen heeft! Men moet een eind maken aan de poli tiek van: „Ik wil alleen betaald worden ln die en die munt". Dat ls fout. Wanneer de landbouwer ln Nederland de producten, die hij verbouwt, niet kan uitwisselen tegen producten, die de Duitsche arbeider ver vaardigt, dan deugt er iets niet aan onze geldpolitiek. Sprekende over de landbouwrestrlctie en de mogelijke opheffing daarvan onder In vloed van zijn plan, merkte Sir Henry op: Het ls aan de Nederlandsche regeering, om over de al of niet opheffing der restric tiemaatregelen te beslissen. Daarover heb lk niets te zeggen, maar wanneer er geen surplus meer bestaat, dan is er ook geen restrictie meer noodig. Ik heb met mijn plan slechts den weg aangewezen, om uit de restrlctlemaatregelen te komen, door mij bereid te verklaren, het thans bestaan de surplus, dat Dultschland consumeeren kan, te doen opkoopen, hetgeen op het oogenblik ook geschiedt. Hoe groot het hierbij genoemde bedrag zal zijn, laat zich moeilijk vooruit zeggen, daar dit afhangt van het aanwezige sur plus. In leder geval zal zooals gezegd het geheele surplus, dat Dultschland con sumeeren kan, ln Nederland worden op gekocht. Wat den prijs betreft, die voor de in aan merking komende producten door ons be taald zal worden, heb ik dat geheel ln handen van de heeren Dijt en anderen ge legd. Wel kan lk bij voorbaat zeggen, dat geenszins getracht zal worden, goedkooper te koopen dan de prijzen, waarvoor Ne derland zelf ln het buitenland netto heeft verkocht. Toen Sir Henry de kwestie aanroerde, of zijn actie ln Nederland niet ten gevolge zal hebben, dat de prijzen der Nederland sche producten op de buitenlandsche markten stijgen, verklaarde hij: „Hoe kan een land er nu rijker van worden door minder te produceeren en hoogere prijzen te verlangen voor het verminderde deel, terwijl er vraag naar alles bestaat. Wanneer de prijzen echter stijgen zon der dat er restrictie ls. dan beteekent dat ook, dat er geen surplus meer is. Laten wij bijvoorbeeld zeggen, dat onze boter te Londen voor 60 cent wordt verkocht. Wij betalen zelf ln Nederland f. 1.60. Dus door de restrictie in het binnenland moeten wij zelf meer betalen, om aan het buitenland goedkoop te kunnen leveren. Kan een land ooit rijker worden door aan het buiten land met verlies te verkoopen? Ik hoop. dat de menschen door het door ons gestelde voorbeeld, gezond verstand zullen krijgen. De heele wereld lijdt er on der, dat men zich blind staart op de pro ductie ln plaats van alle aandacht aan de consumptie te besteden. De menschen moe ten er zich van bewust worden, dat er ln de wereld onderconsumptie bestaat in plaats van steeds over overproductie te praten. Er bestaat slechts één welvaart en dat ls: de productie van den arbeid!" PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 31 DECEMBER EN VRIJDAG 1 JANUARI. LEIDEN.- Doopsgez. Gem.: Donderdag nam. 7 uur, as. ten Cate. Eglise Wallonne; aujour d'hul 19 heures de soir, Mr. Bresson. Evang, Luth. Gem.: Donderdag nam. 7 uur, ds. de Meljere. Rem, Geref. Gem.: Donderd. nam. 7 u., ds. Mispelblom Beijer. Ver. van Vrijz. Herv. (Valkshuls)Don derdag nam. 7 uur, dr Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Donderd. nam. 8 uur, H. Lof; Vrijdag v.m. half elf, Gez. Mis. AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur ds. Alkema Ned. Herv. Kerk Oost: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. van der Linde. Geref. Kerk: Donderd. nam. half acht cn Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Knoppersen. Doopsgez. Kerk: Donderd. nam. 7 uur, ds. de Lange. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam 7 uur en Vrijdag voorm half tien, ds. G. Th. van Beusekom'. Geref. Kerk: Donderd. nam. half zeven, ds. H. Moolhulzen; Vrijdag voorm half tien de heer P. Rullmann van Utrecht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Julianastraat; Donderd. nam. 7 uur, ds. J. de Bruin; Vrijdag v.m. 10 uur, ds. J. Stehouwer. Ned. Herv. Kerk: Oudsh.weg: Donderd. nam. 7 uur. dr. J. P. Cannegleter. Evangelisatie Hooftstraat: Donderd. n.m. 7.15 uur en Vrijdag nam. half tien, de heer A J Dekker Geref. Kerk Hooftstraat: DondeTd. nam. half acht en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. J. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk, van Reedestraat: Don derdag nam. 7 uur, leesdlenst; Vrijdag n.m. half drie. de heer Visser van Apeldoorn. Geref. Kerk, Raadhulsstr.; Donderd. n.m. nalf acht, ds. G. Mulder; Vrijdag voorm. 10 uur gemeenschappelijke dienst, ds. J. H. A, Bosch. Geref. Kerk. De Ruyterstraat: Donderd. nam. half acht, ds. J. H. A. Bosch. Martha-StlchtingDonderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half elf, ds. Meijer. Lokaal van Mandersloostraat: Donderd, nam 7.15 uur, leesdlenst; Vrijdag nam. half zeven, ds. v. 't Hoog van Utrecht. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Donderd. nam. half zeven en Vrijdag voorm. 10 uur. ds. Stulvenberg BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. Klüsener. Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. Dam. Evang, Luth. Kerk: Donderd. nam. 7 uur, ds. Pel. Geref. Gem.: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, leesdienst. Lokaal Willemstraat: DondeTd. nam. nalf acht, de heer E. van der Kamp van Barneveld. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Donderd nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur. ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk; Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Hendriksen KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. Warmolts Geref. Kerk: Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur. ds. Zuldema; Vrijdag voorm. 10 u„ ds. Ing- wersen. Geref. Gem. (Remisestraat): Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur, lees dienst. Oude Kerk: Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Brocyer. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. A. J. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur, lees dienst; Vrijdag voorm. 10 uur. ds. Speel man van Nieuwveen. Remonstr. Kerk: Donderd. nam. half acht, ds. L. W. van Wijngaarden. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: geen dienst. Geref. Kerk: Vrijdag voorm. 10 uur. ds. Speelman. Evangelisatie: Vrijdag voorm. half tien, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk; Vrijdag voorm. half tien, de heer Wilschut van Rotterdam. Geref. Kerk: Vrijdag voorm. half tien, leesdlenst. NOORDWIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur. ds. Visser. Ned. Prot. Bond: Donderd. nam. half acht, ds. D. Drijver van Den Haag. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. half acht en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Cupedo Geref. Kerk; Donderd. nam. half acht en Vrijdag voorm. 10 uur. ds. Bouma. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Pras van Katwijk aan zee. Geref. Kerk (Rapenburg): Vrijdag v.m. 10 uur, ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Baan. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur, de heer J. C. Rullman, cand. te Utrecht; Vrij dag voorm. half tien, ds. Moolhulzen van Aarlanderven. VÖORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam 7 uur en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Donderd. nam. half acht en Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Houtzagers. Ver. van Vrijz. Herv. (Zaal Raadhuis) Ponderd. nam. 7 uur, ds. Elink Schuurman VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. Gisteren heeft de Senaat, na eenlg debat, verschillende wetsontwerpen, waarbij haast was, afgedaan. Zoo werd ook hier het ontwerp betref fende de tijdelijke korting der Indische pensioenen (verlenging der korting tot I Mei a s.) aangenomen, na het afleggen van enkele verklaringen. De goedkeuring ge schiedde met 26 tegen 13 stemmen; tegen waren de sociaal-democraten, de natio- naal-sociallsten en de katholieken Andrles- sen en Nlvard. Eveneens goedgekeurd werd (zonder hoofdelijke stemming) het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot bescher ming van ln het wild levende vogels. De heer Polak, het ontwerp toejuichend, be treurde dat er ook geen bepalingen waren gemaakt tegen het houden van vogels ln kooien. Dat menschen hiervan VTeugde hebben moge waar zijn, maar dat geschiedt ten koste van het lijden van dieren! Het geen minister Deckers bestreed. Hij achtte deze liefhebberij volstrekt geen dierenmis handeling. Het vaccinatie-wetje (verdere opschor ting van den inentingsplicht tot 1 Januari 1938) leverde evenmin in het debat Iets bij zonders op. Er werd slechts kort over ge sproken en minister Slingenberg herhaal de, dat de betrokken commissie uit den Gezondheidsraad zich met algemeene stemmen heeft uitgesproken voor een dl- recten vaccinatle-pllcht beneden 2 jaar, maar dat dit kabinet daartoe, gezien zijn karakter, geen maatregelen kan nemen. In de discussie werd de hoop uitgesproken, dat het volgend ministerie tijdig met een definitieve oplossing zal komen. Het ont werp werd goedgekeurd. De voorzitter heeft dit parlementaire kalender-jaar met een korte toespraak be sloten. HAGENAAR. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur ën Vrijdag voorm. 10 uur, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur, ds. Bramer van Maasland; Vrijdag voorm. 10 uur, dezelfde. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Vrijdag voorm. half tien. de heer van Teylingen van Lelden. Geref. Kerk: Vrijdag voorm. half tien, ds. W. van Dijk. Chr. Geref. Kerk (Polder)Vrijdag v.m. half tien, leesdlenst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. v. Woerden Geref. Kerk: Donderd. nam. 7 uur en Vrijdag voorm. half tien, ds. Zwaan. Rem. Geref Gem Donderd. nam. 7 u.- niej. ds. Gunther; Vrijdag geen dienst. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Westervoort (als hulppred.), J. Lafeber, cand. te Gouda. OUD-GER. GEM. Beroepen: Te Nleuw-Beljerland, C. de Grulter te Oostburg. ONDERWIJZEND PERSONEEL AAN PJtOT, CHR. KWEEKSCHOLEN. De algemeene vergadering. In de te Utrecht voortgezette besloten jaarvergadering van de Vereenlging van Onderwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen, werd tot bestuurslid geko zen ln de plaats van den heer J. H. Fran ken te Zwolle, die aftredend en niet her kiesbaar was, de heer A. L. J. Wijtzes, dir. van de Chr. Kweekschool te Sneek die reeds eerder de vereenlging als bestuurslid diende. Tot adviseerende leden in het bestuur van den bond van besturen van Prot. Chr. Kweekscholen werden benoemd de heeren J. Brinkman te Rotterdam en W. J. Vis ser te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van het 's middags door den voorzitter, dr. G. Kalsbeek van Zetten, gehouden referaat over de Driejarige Kweekschool, werd besloten ten einde voor de toekomst nuttig werk te kunnen ver richten, verschillende commissies te benoe men die voor één of meer vakken een ont- werp-leerplan zullen samenstellen. Beslo ten werd dat deze commissies hun ontwer pen in Mei '37 bij het bestuur zullen In dienen, dan kan dit college dit nader over wegen en e.v. in de volgende algemeene vergadering aan de orde stellen. In het orgaan zullen e.v. details en gerezen vraag punten door de leden kunnen besproken worden. De vergadering werd vriendelijk toege sproken door de heeren v. Leeuwen voor den Rijkskweekschoolbond en den R.Kath. Kweekschoolbond; J. Jac. v. Zeist voor de Ver. voor Chr Mulo en de Unie van Chr. Onderwijzers en ds. H. C. v. d. Brink, em.- predikant te Hilversum, voor den Bond van besturen van Chr. Kweekscholen, die aandrong op een goede samenwerking tus- schen belde organisaties voor den thans aangevangen arbeid. Dr. G. Kalsbeek sloot de geslaagde ver gadering met dankgebed. RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM BESTAAT 75 JAAR. Tegelijk met die in Groningen bestaat de rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Haarlem thans vijf en zeventig jaar en ter Inleiding van de her denking van dit feit hebben deputaties van leeraren, oud-leeraren en kweekellngen kransen gelegd op de graven van oua- directeuren en oud-leeraren in Haarlem, Westerveld en Heemstede. Op de begraaf plaats in Zandvoort hebben oud-klassege- nooten bloemen gelegd op het grai van een leerling, die eenige jaren geleden bij een schoolreisje om het leven is gekomen, i het gemeentelijk concertgebouw is daarna een feestelijke bijeenkomst gehouden. 23

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10