Huwelij ksgeschenken aangeboden beste °°ie C 77ste Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Woensdag 30 December 1936 Derde Blad No. 23547 oïAeVet* doof vet* De Nederlandsch-Duitsche goederen en clearing-verdragen IgjbW Het bruidspaar diep onder den indruk a.totte» rut en da* <*e ,otste aa° Weinig verandering in de nieuwe overeenkomsten GISTERMIDDAG, na den rijtoer van Koningin, Prinses en Prins langs de huldebrengende vereenigingen, heeft het Vorstelijke Bruidspaar ten paleize Noordeinde verschillende 'delegaties en personen in audiëntie ontvanqen, die huwelijks geschenken kwamen aanbieden, waaronder het nationale huwelijksgeschenk en het huldeblijk der schooljeugd. Verder werden cadeaux overhandigd uit Ned. Oost-Indië en enkele, hieronder nader genoemde, Europeesche staten. De aanbieding van huldeblijken is hiermede bij lange na nog niet geëindigd; ook heden zullen verschillende comités en deputaties daartoe in de gelegenheid gesteld worden. Allereerst om 4 uur, dr. Meyer Rauneft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederlandsche commissie van vertegen woordiging van het Centrale Comité in NederlandschIndlë, in audiëntie ontvan gen door Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Het betrof allereerst een paar vazen, af komstig van een aantal Chineesche inge zetenen van Nederlandsch-Indië. Behalve het Chineesche geschenk betrof de audiëntie geschenken, aangeboden door Javaansche vrouwenvereeniglngen en een borduurwerk, aangeboden door de Roemer Vissc'ner-vereeniging. Nationaal huwelijksgeschenk. Te half vijf arriveerden de leden van het Uitvoerend comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijksgeschenk, waar voor allerwege in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het gToote ge schenk van het Nederlandsche volk be schouwd kan worden. Geschenk onzer schooljeugd. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet, bestaat uit een bi bliotheek voor het paleis te Soestdijk en de inrichting van een sportterrein bij dit paleis. De aanbieding van dit geschenk ge schiedde in den vorm van overhandiging van een oorkonde. De heeren van het nationaal huwelijks geschenk hadden het Paleis nog niet ver laten, toen het comité van aanbieding van het geschenik der Nederlandsche school jeugd in twee auto's arriveerde, bestaande uit Joh. H. van Burkom. A. P. Jungcurt en dr. M. van der Wijk, resp. voorzitter, secre taris en penningmeester van het comité van de Nederlandsche schooljeugd, en de scholieren Elsje Boon, Lydia Mayer, Lucie Walter, Joh. H. M. Derksen, Dick Janssen en Joop Waterreus. Als voorzitter van het comité bood dr. Joh. H. van Burkom het Prmselijk Bruids paar de gelukwenschen aan van de Neder landsche schooljeugd. Hij hield daarbij een toespraak, aan het einde waarvan hij tot het bruidspaar zeide: „We hopen van ganscher harte, dat Uwe Koninklijke Moeder nog vele jaren voor U en voor ons volk gespaard moge blijven. Maar wanneer Uwe Koninklijke Hoogheid eens tot de regeering geroe pen zal worden, dan zal de jeugd van thans opgegroeid zijn tot volwassen mannen en vrouwen, en zal het jeug dig enthousiasme zich verdiept hebben tot een oprechte liefde en hechte trouw, waarop uw Koninklijk Huis zal kunnen bouwen." Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met een kort toe spraakje. De Prinses en de Prins dankten zeer onder den indruk voor het jeugdgeschenk, waaTbij de Prinses den voorzitter verzocht, vooral te willen trachten, Haar dank over te brengen aan eiken Nederlandschen scho lier en aan alle groepen der Nederlandsche schooljeugd, die aan het geschenk hadden bijgedragen. Oosterijksche geschenken. Kort voor vijf uur arriveerde de Oosten- rijksche gezant te 's-GTavenhage, Georg Alexich, ter aanbieding van het huwelijks geschenk der Oostenrijksche bondsregee- rtng, bestaande uit een fraai bewerkte leeren cassette met zilveren deksel, waarin op fraaie wijze een kaaTt van Oostenrijk is gegraveerd, die de voornaamste centra van kunst en kunstnij verheid in dit land toont. De gezant werd vergezeld door de in nationaal costuum gekleede Oostenrijksche dames Schmidhuber en Bruckmayer en door freiherr von Redtwitz-Jordan, die het gesohenk kwamen aanbieden der in Neder land wonende Oostenrijkers. Het geschenk der Oostenrijksche kolonie bestaat uit een glasservies in den stijl van Oud-Oostenrijksche glazen uit de achttien de eeuw, met ingebrande jachtscènes naar Riedinger, en is vervaardigd in de ateliers van J. en L. Lohmeyr te Weenen. Geschenk der Zwitsersche regeering. Vervolgens ontvingen Prinses Juliana en Prins Berrthard in audiëntie den Zwitser- schen gezant te 's-Gravenhage, A. de Pry, die de Prinses namens de Zwitsersche bondsregeering een prachtige platina arm bandhorloge als huwelijksgeschenk kwam aanbieden. Het horloge, dat fraai bewerkt is en syejid vervaardigd in de Omega-fabrie ken te Bielhin, bevat een der kleinste uurwerken die in Zwitserland vervaar digd zijn. Het uurwerk is nJ. 6.5 m.m. breed, 20.5 m.m. lang, 2.7 m.m. hoog en weegt 2.13 gram. Het balansje weegt 0.023 gram en beweegt per uur 21.000 maal heen en weer op een asje, dat een diameter heeft van 0.07 m.m. De kleine veer van het uurwerk bestaat uit een zeer fijne staalschilfer met een dikte van 0.008 m.m., en is dus 4 of 5 maal zoo dun als een normale haar. De kleinste tandradertjes in dit wel zeer bijzondere uurwerk hebben een door snede van 0.50 m.m. en bevatten nog 6 tandjes. Uit Polen. Tegen half zes ontvingen de Prinses en de Prins den Poolschen gezant te 's-Gra venhage. dr. W. Babinskl, die een geschenk kwam aanbieden namens den Poolschen staatspresident, dr. Moscicki. Dit geschenk bestaat uit een fraaie collectie zeer fijn, met de hand vervaardigd kostbaar borduur werk volgens oude Poolsche motieven. Een armband namens geheel Nederl. Indië. Hedenochtend te tien uur is aan Prinses Juliana ten paleize aangeboden het ge schenk namens geheel Ned.-Indië, door de daarvoor aangewezen commissie. Deze bestond uit de heeren mr. J. W. Meyer Ranneft, oud vice-president van den Raad van Nederlandsch Indië, Pan- geran Ario Adipati Koesomo Joedo, oud-lid van den raad, den oud-regent R. A. A. Soejono en den heer Van der Leeuw, di recteur der Handelsvereeniging Amster dam. Men weet dat de keuze der Prinses gevallen was op een armband, welk kleinood door haar gedragen zal wor den bij de huwelijksplechtigheid. Ook later echter zal de Indische Ju- liana-armband nog als het ware een der sieraden van de Kroon kunnen zijn. In de teekening van den armband waarbij vooral dankbaar gebruik is ge maakt van de suggesties van Pangeran Adipatie Ario Koesomo Joedo, is het speciale Nederlandsche Indische ka rakter van het kleinood tot uiting ge komen. In de teekening van de doos is uitgedrukt, dat het een huwelijksge schenk is. De beschrijving, welke overgelegd werd bij het geschenk, luidt als volgt: Het sieraad bestaat uit brillanten, gezet in platina, het is een armband van breed model, bestaande uit drie vakken. In de bovenste helft van het middenstuk staat de Nederlandsche kroon. Daaronder zijn aan beide zijden de uitgeslagen vleugels van een garoeda, den bekenden mystieken Indischen vogel. Elk der belde zijvakken wordt gevuld door een garoeda, gekeerd naar het middenvak. Tusschen de groote figuren zijn arabesken aangebracht vol gens oud-Javaansche motieven, de rand versiering is ontleend aan een motief van den Boroboedoer. De diamanten zijn alle volstrekt loupe zuiver. Zij zijn van de helderste blauw witte kleur, alle afkomstig uit Zuid-Afrika. De 34 groote steenen vertoonen alle het moderne vierkante slijpsel, de verhoudin gen van het slijpsel bedoelen de levendig ste schittering te geven. De figuren zijn geheel bezet met bril lanten, allen geslepen in den ronden vorm met 58 facetten. Het geheele aantal stee nen is meer dan 1700. De doos is vervaardigd van een speciaal alliage waaraan in Indië groote waarde wordt gehecht. Op het deksel zijn in be trekkelijk kleine afmeting de wapens ge plaatst van de prinses en van den prins, terwijl links en rechts in twee vignetten de Indische gelukwenschen in symbool zijn gebracht door de afbeelding van rijst- aren, buigend van rijpheid, de vrucht en bloesem van den cocospalm en andere ge wassen, een tros pisang, sirih-ranken en een tros van den pinang noot, alle tot uitdrukking brengend wenschen van voor spoed, welvaart en geluk. De wapens en versiering zijn aangebracht in email in natuurlijke kleuren. De binnenzijde van de doos is bekleed met donker blauw fluweel, waarop de zui vere blauw witte brillanten rusten. In opdracht van de commissie is de arm band ontworpen en uitgevoerd door den juwelier N.V. A. P. Bouman, directeur de heer J. Asschers Jzn. te 's-Gravenhage, de brillanten zijn geleverd door de firma I. J. Asscher te Amsterdam. De ontwerp-teekening is in samenwer king met den heer J. Asscher Jzn. ver vaardigd door den heer W. Röhrig te 's-Gravenhage. De teekening is naar het oordeel van deskundigen bijzonder geluk kig uitgevallen. t vet^e bbi «to 4uCte» ywalWe»' deo °oV" 4341 (Ingez. Med.) Zooals reeds is gemeld, zijn den 23en December te 's Gravenhage nieuwe verdra gen tusschen Nederland en Duitschland be treffende het goederen- en het betalings verkeer tot stand gekomen, welke beide op 1 Januari in werking treden en voor den tijd van één jaar zijn gesloten. In een persconferentie, in het gebouw van het departement van Buitenlandsche Zaken gisteren gehouden heeft dr. H. M. Hirschfeld. directeur-generaal van Handel en Nijverheid, die namens de Nederlandsche Regeering met de Duitsche delegatie, onder leiding van den Legationsrat Felix Benzier, de besprekingen voerde eenige verklarende mededeelingen over beide verdragen ge daan. Vooral bii de clearing met Duitsch land ln 't algemeeri en bij de clearing-ver dragen in het biizoriöer stond hij stil, om dat er in sommige kringen daaromtrent eenig misverstand blijkt te bestaan. Deze mededeelingen komen op het vol gende neer. Het eerste clearing-verdrag met Duitsch land van Dec. 1934 liep in December van dit iaar af. Het werd tot stand gebracht omdat de situatie op het gebied van het betalingsverkeer onhoudbaar was. Het heeft dit resultaat gehad, dat het gestelde pro gram vrijwel geheel kon worden verwezen lijkt en een bedrag van ongeveer f. 70 millioen afgewikkeld. Er resteert nog een ZEND EEN TELEGRAFISCHEN NIEUW JAARSWENSCH AAN FAMILIE. VRIENDEN EN BEKENDEN IN NEDERLAND 4352 (Ingez. Med.) De doos is belangeloos ontworpen door den heer C. A. Lion Cachet te Vreeland. De vervaardiging van de doos geschiedde door de N.V. Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist. De fraaie oorkonde werd vervaardigd door den typografischen dienst van het Koninklijke Oost-Indische leger en per vliegtuig overgebracht. Zij bevat onder meer de namen van alle comité's en sub- comité's. Een gecalligrafeerde beschrijving van het geschenk werd bijgevoegd. Behalve de armband zal als nevenge schenk worden aangeboden een film van de huwelijksfeesten door geheel Nederl.- Indië. Ook hieraan wordt door geheel Ne- derlandsch-Indië medegewerkt. Amateurs werden door prijzen aangemoedigd en door de medewerking van de filmkeurings commissie en de firma's Luyks en Kodak Lmtd. is, dank zij ook de leiding van den heer Brandenburg van Ooltsende, directeur van Aneta, een geslaagd geheel zeker. Oorkonde der Vrijmetselaren. Hedenmorgen is namens de Nederland sche Orde van Vrijmetselaren een oorjsop- de aangeboden. klein bedrag dat in het begin van het nieuwe jaar kan worden terugbetaald, zoo dat dan de oude schuldvorderingen gedelgd zullen zijn. Na het tot stand komen van de clearing is echter een nieuwe achterstand ontstaan, welke op 1 Januari 1935 f. 11.5 millioen bedroeg en einde 1935 f35.6 millioen. In 1936 vertoonde de stand der clearing ups and downs. Op 24 Dec. j.l. was er een ach terstand van 33 1/3 millioen gulden. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat er nog uitstaande verplichtingen van Ne derlandsche importeurs zijn. die hun be dragen nog niet hebben gestort, omdat huri vorderingen nog niet vervielen. Deze bedra gen zün grooter dan de achterstand op de clearing Het bedrag dat dus nog in de clearing zit. is niet weg. Ook zijn er Nederlanders die goederen naar Duitschland geëxporteerd hebben, welke nog verrekend moeten worden bij de Verrechnungskasse. Dit bedrag, dat nog niet gestort is. is echter veel kleiner dan dat der bovengenoemde Nederlandsche im porteurs. Het resultaat is op 't oogenblik derhalve zóó, dat van een evenwicht-toestand kan worden gesproken en 1936 dus aanleiding geeft tot een zekere bevrediging: de oude handelsschulden ziin praktisch afgelost. Er is één schaduwzijde, n.l. dat de uit voer in 1936 kleiner was dan in 1935. De betallngscontingenten behoefden in het 2e en 3e kwartaal echter niet meer verlaagd te worden, in het 4e kwartaal wél. hetgeen door de depreciatie van den gulden werd veroorzaakt, in verband met de gestegen markenwaarde. Het. guldensbedrag mocht immers niet wezenlijk worden vergroot. Risico in sterke mate overschat. Er wordt weieens beweerd, dat de handel beter zou zijn. als er geen clearing was, doch dan verwart men oorzaak en gevolg. Bovendien komt in de clearing tot uidruk- king dat de betalingscapaciteit van Duitsch land niet onbeperkt ls. Dr. Hirschfeld zette in dat verband uit een. dat de clearing een grootere betalings zekerheid heeft verschaft. Het risico is door velen in zeer sterke mate vergroot. Deze overschatting moet toegeschreven worden aan gebrek aan inzicht en aan ge brek aan feitelijke gegevens om de situatie te beoordeelen. Dat de handelsbalans in het voordeel van Duitschland doorslaat, vindt zijn oorzaak hierin, dat Nederland. Ned Oost- en West- Indië als Rijkseenheid worden opgevat het geen in de clearing tot uitdrukking komt. Maar Nederland heeft niet alleen een goe deren- maar ook een diensten-ruil met Duitschland. En die „diensten-balans" nu is actief, d.w.v. dat Nederland voor scheeps wachten. over zee en langs den Rijn, voor transitokosten e.d. van Duitschland meer te vorderen heeft dan het aan dat land betalen moet. In dit licht beschouwd kan worden geconstateerd, dat onze handels- en dienstenbalans met Duitschland in 1936 in evenwicht is geweest. Het inhalen van den nieuwen achterstand. Welke vooruitzichten zijn er nu voor het inhalen van den nieuwen achterstand? Wat gebeurt er met de middelen, welke in 1937 vrij komen. Nu de oude achterstand is geliquideerd? Er is reeds besloten, dat de 14 pCt. welke van de oude clearing werden gereserveerd om den ouden achterstand in te halen, ge bruikt zullen worden om de 35 millioen in te loopen. Zoodra de omstandigheden het veroor loven zal een gedeelte van die 14 pCt. wor den aangewend om nieuwen export uit derland en Ned.-Indië naar Duitschland mogelijk te maken. Wanneer dit het geval zal kunnen zijn, is, na de depreciatie van den gulden moeilijk te bepalen. Men moet eerst afwachten, hoe het handelsverkeer met Duitschland zich zal ontwikkelen, zoo dat concrete mededeelingen daarover niet konden worden gedaan. Maar zoodra de kansen gunstig lljjten, kan men daarover eens gaan praten, Het nieuwe clearingverdrag. Wat nu het pas gesloten Clearingverdrag zelf betreft, hierin zijn geen belangrijke wijzigingen gekomen. Alleen op het nieu we art, 4 waaromtrent een publicatie van het Ned. Clearing Instituut is ver schenen moge nog de aandacht worden gevestigd. Hierin wordt de wijze van be taling geregeld en de wijziging betreft dan ook slechts een kwestie over betalingstech niek. Dat dit artikel niet reeds op 1 Ja nuari doch eerst op 15 Januari in werking treedt, is ter wille van den handel ge schied. teneinde dezen in de gelegenheid te stellen, zich op den nieuwen toestand in te richten. De door het Ned. Clearing Instituut vast te stellen Reichsmark-koer- sen voor stortingen van verplichtingen uit gedrukt in Reichsmarken, zullen in den regel slechts weinig afwijken van de offi- cieele noteeringen voor Reichsmarken op de beurzen van Amsterdam en Rotterdam. In de praktijk zal het nieuwe clearingver drag niet veel van het vroegere verschil len. Er is na 15 Januari een guldens-reke ning en een markenrekening, resp. voor vorderingen en schulden in guldens en in marken. Voor Indië beteekent het nieuwe verdrag eenige verbetering. Er zijn met de Duit sche vertegenwoordigers nog besprekingen gevoerd over extra-tabakleveringen vopr 1937, langs den weg van compensatie. Doét» daarover kan nog niets in concrete wor den medegedeed. Aan dr. Hirschfeld werd nog gevraagd: of de doorvoerhandel niet van die 14 pCt. zou kunnen profiteeren, maar hij noemde dit onmogelijk. Voor den tusschenhandel, die b.v. uit Zuid-Afrika wol via Nederland naar Duitschland exporteert, kan geen geld op de clearing beschikbaar worden gesteld. Het is een moeilijk vraagstuk.dat echter niet op te lossen is, zoolang er bi laterale betalingsverdragen zijn. De Neder landsche tusschenhandel doet echter nog vrij belangrijke zaken met Duitschland door vervoer van Indische producten. Hirschfeld. Het reizigersverkeer is nog niet bij de onderhandelingen ter sprake gekomen. Dit komt later aan de orde. Het handelsverdrag. Het verdrag inzake het goederenverkeer biedt weinig stof voor opmerkingen. Aan den tekst is niet veel veranderd. Het is weer voor den tijd van één jaar afgeslo ten. De situatie is voor landbouwproducten in beginsel onveranderd gebleven. Ten aanzien van de prijzen is men aan Duitschland tegemoet gekomen: dit betee kent echter dat grootere hoeveelheden kunnen worden geleverd. In principe wordt daarmede de het vorige jaar ingeslagen weg verder gevolgd. Men had rekening te houden met de beperkte betalingsmoge lijkheden van Duitschland. De centrale levering van landbouwpro ducten heeft praktisch ook geen wijziging ondergaan, evenmin als over het algemeen de invoer-contingenten van Duitschland veel zijn veranderd. Verlaagd zijn de co: ii.ige.nten voor da- mesconfectie, badkuipen, muur- en wand- tegels, eenige verruiming hebben onder gaan die voor tricotage, pluche, fluweel en trijp.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9