BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN Het Prinselijk Huwelijk LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 December 1936 SPORT Steeds meer geschenken worden aangeboden Binnenland EERSTE KAMER. HANDELSREGISTER KAMER A AN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. „Rovano" Wolhuis, Wasstraat 56. Leiden, wol. handwerken, kousen, ondergoederen. Eigenaar: E. E. Rosin. Leiden Wijziging, W. van Driel Dorpsstraat 24a, Benthuizen, graanhandel. Overleden Eige naar: W. van Driel. dd 21 Dec. 1936. Wijzi ging handelsnaam in: firma W van Driel. Nieuwe Eigenaar: A. van Driel Benthuizen. Op den huwelijksdag van Z. D. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Juliana zullen alle stoomtreinen op het baanvak Leiden-Wbërden-Utrècht vervallen, en ver vangen worden door Dieseltrelnen Deze Dieseltrelnen zullen niet verder loopen dan Woerden zoodat voor Utrecht bij alle treinen te Woerden overgestapt moet worden. Van Leiden vertrekt de laatste trein om 22.50 naar Utrecht en van Utrecht (Woerden overstappen) vertrekt de laatste trein om 23.20, aank. Leiden 0.15. Hedenmorgen omstreeks 8 uur :s In het Noordeinde de 25-jarige J. van T. uit Oegstgeest tengevolge van het silozen van ziln rijwiel zoodanig gevallen, dat hti ver moedelijk een lichte hersenschudding ou- lieD. benevens vrii ernstige ontvellingen aan gelaat en handen. Gistermiddag te ruim 4 uur is ten huize van I. C. van N. in de van Speyk- straat een brandende kaars van de Kerst versiering in aanraking gekomen met een gordijn dat daarOD vlam vatte Een burger wist het begin van brand te blusschen zoo dat de uitgerukte motorspuit geen dienst behoefde te doen. De schade is gering. De eerste-luitenant P Gips van het 4de regiment infanterie alhier is gedeta cheerd ten bureele van den commandant der stelling Den Helder. BELGIË. Een besproken fusie. In politieke kringen wordt druk commen taar geleverd op een besluit van de „jonge Socialistische garde" tot fusie over te gaan met de „communistische jeugd", ondanks den zeer uitgesproken tegenstand van het partijbestuur en de vakvereenigingscom- missie. Het besluit is slechts door een deel van de jonge socialisten aanvaard; vooral de Vlamingen hebben zich onthouden. Voor de partij en vooral voor de vakver- eenigingscommissie ontstaat door het be sluit een moeilijke toestand. De leidende socialistische instanties zullen zich onge twijfeld binnenkort hieroyer uitspreken en de mogelijkheid bestaat, dat zij besluiten zullen tot uitsluitingen, die den soclalisti- schen samenhang zouden versterken, maar den aanhang zouden verminderen en de ledenwerving zouden belemmeren Hoewel de fusie geen onmiddellijke gevol gen schijnt te hebben, verzwakt zij in zeke- '."3 mate het gezag der socialistische leiders, 'ie zitting hebben in de regeering. DUIVENSPORT. POSTDUIVEN-VER. „DE BONTE DUIF". Deze Vereeniging heeft een tentoonstel ling gehouden in de versierde zaal van de Groote Vink, welke in alle opzichten is ge slaagd. Er waren ingezonden 150 vogels, welke onderling een zwaren strijd hebben geleverd om de diverse bekroningen te be machtigen. Als keurmeester trad op de heer C. J. Saarloos uit Monster, die een moeilijke taak had. waarvan hij zich zeer goed heeft gekweten. De prijzen werden als volgt gewonnen: W. van der Steen 4 eerste en 1 tweede; Gebr. v. d. Oord 3 eerste. 2 tweede, 3 derde en 3 z.e.v.: J. Vliegenthart 3 eerste, 1 twee de. 2 derde, 1 vierde en 1 zevende; J. Bai- leij 2 eerste. 3 tweede, 2 derde, 1 vierde en 3 z.e.v.; P. van Zijp 1 eerste, 1 tweede. 1 vierde en 1 vijfde; H. v. d. Steen 1 eerste. 1 tweede, 1 derde en 1 vierde; H. van Riet 1 eerste, 1 zesde, en 1 z.e.v.: A. Schouten 1 eerste, 1 derde en 1 vierde; D. Roest 2 tweede. 2 derde, I vijfde, 1 zesde, 1 achtste en 1 z.e.v.: A. P. Kroon 2 tweede. 1 vierde, 1 vijfde en 1 zevende; A. v. d. Made 1 twee de, 1 vierde en 1 vijfde; R. P. de Graaf 1 derde. 1 vierde en I z.e.v.; H. S. Bos 1 vierde en 1 z.e.v. De beste oude Doffer had Gebr. v. d. Oord. De beste oude Duivin had P. van Zijp. De beste jonge doffer had W. v. d. Steen. De beste jonge Duivin had W. v. d. Steen. De vogels werden gedurende de tentoon stelling gratis gevoederd door den heer J. de la Beye. De Bonte Duif mocht zich tijdens de tentoonstelling in een zeer druk bezoek verheugen. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN SASSENHEEM. De stand van het toornooi om het per soonlijk kampioenschap van Sassenheim luidt: G. Zandbergen 10 gesp., 16 pnt.; C. Gul- demond 9 gesp., 14 pnt.; A. H. Copini 9 gesp., 14 pnt.; G. van Diest 9 gesp., 12 pnt.; B. Schreuder 9 gesp,, 11 pnt.; J. van Réi zen 9 gesp., 10 pnt E. Postma 8 gesp., 9 pnt.; H. Schoo 9 gesp., 8 pnt.; J. Gerdien 8 gesp., 7 pnt.; Th. Landweer 8 gesp., 5 pnt.; A. J. v .d. Wiel 8 gesp., 4 pnt.; Chr. Homan 8 gesp., 4 pnt.; Th. van Velzen 10 gesp., 4 pnt. De beste partij speelde ditmaal B. Schreuder met een gemiddelde van 6.57. Hoogste serie was 36 in deze partij, dat Is slechts twee onder de bestaande hoogste serie van 38 welke nog steeds op naam staat van G. Zandbergen. Van de 91 par tijen zijn er thans 61 gespeeld. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. We schrijven thans het laatste overzicht van het nu bijna afgeloopen jaar en wij kunnen dit jaar besluiten met een heel wat gunstiger beweging in den veehandel dan het vorige Jaar. 1935 bracht verlies voor den boer, verlies voor den vetweider en verlies voor den koopman. Voor de belde laatsten is 1936 aanzienlijk beter geweest De weiders hebben beslist een behoorlijk rendement geboekt op het vetweidersbe- drijf en ook de fokkers maakten het niet slecht. De melkerij kon zich echter nog niet verheffen uit het moeras waarin ze sedert 1932 is geraakt. Zelfs de waardever mindering van den gulden, waarvan men verbetering verwachtte, bracht zulks niet. Integendeel, de hoogere voederprijzen brachten nog eenig nadeel. Maar hoe het zij, in dcorsnee is er eenige vooruitgang te constateeren. Onze export was in vele ge vallen Iets beter. Vleeschexport bracht de siachtveeprijzen iets omhoog en van re- geerlngswege behoefde geen vee meer te worden overgenomen. De scheepvaart maatschappijen namen flinke kwantums vleesch ai. al was het met restitutie van accijnzen en heffingen, terwijl sedert en kele maanden nogal beteekenende kwar.- tums mager vee voor de Conservenfabrie- ken, tevens voor exportdoelemdm worden aangekocht. Deze aankoopen zullen voor- loopig nog niet worden stop gezet Thans komen de aankoopen van Sir Henry De- tcrdlng, die wellicht de belangen van den DUITSCHLAND. Generaal von Seeckt ter aarde besteld. Kolonel-generaal Hans von Seeckt is met militaire eer op staatskosten ter aarde be steld op het Invalidenfriedhof bij Berlijn. Hitler was met de leden der regeering en een groot aantal vertegenwoordigers van partij en staat aanwezig. Tevoren was in het sterfhuis een korte godsdienstoefening gehouden. Duizenden stonden langs den weg, welke de lijkstatle zou volgen, opgesteld. ENGELAND. Verplaatsing van munitiefabrieken. Een groot deel van de munltle-fabrleken van den Staat en van het Arsenaal van Woolwich, bij Londen, zal eerlang naar Isvine (Schotland, Chorley, graafschap Lancashire), Hereford and Bridgend (Zuld- Wales) worden verplaatst. Als reden wordt aangegeven, dat Wool wich veel meer aan eventueele luchtaan vallen in tijd van oorlog zou zijn blootge steld als hooger genoemde andere plaat sen. Het departement van oorlog zal waar schijnlijk zeer binnenkort mededeelen, dat met den bouw van het arsenaal in Chorley reeds begin 1937 zal worden begonnen. Alleen de oprichting van de nieuwe ge bouwen en de spoorwegaansluitingen zul len vijf millioen p. st. kosten. DANZIG. Onderhandelingen met Polen hervat. De besprekingen tusschen Polen en Dan zig, die door de ziekte van senaatspresi dent Greiser waren onderbroken, zijn her vat. Greiser bood een afscheidsdiner aan ter eere van den Poolschen commissaris- generaal Papee. die de vrije stad verlaat. In een rede onderstreepte hij de vriend schappelijke samenwerking in het streven naar toenadering tusschen het Duitsche en het Poolsche volk. De Danziger Senaat heeft van den Vol kenbondssecretaris bericht ontvangen, dat de Danziger kwestie in de eerstkomende zitting van den Volkenbondsraad zal wor den behandeld. Het nationaal-socialisti- sche orgaan „Vorposten" meldt dat de Se naat waarschijnlijk geen afgevaardigde naar Genève zal zenden. Wat betreft de persoon van den nieuwen hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig, die binnenkort door den Vol kenbondsraad zal worden benoemd, is reeds tusschen Polen en Danzig van ge dachten gewisseld. De tegenwoordige hooge commissaris, Lester, vertoeft nog te Dan zig in afwachting van de benoeming van zijn opvolger. Zijn gezin heeft de vrije stad reeds verlaten. DE VATICAANSCHE STAAT. De toestand van den Paus ernstiger. Gisteravond werd uit Vaticaanstad ge meld, dat de toestand van den Paus ern stiger was geworden. Dit bericht vormde de bevestiging van geruchten, die de laatste dagen met hardnekkigheid de ronde deden, volgens welke de toestand groote zorg baarde. In de kringen van het Vaticaan werden deze geruchten tegengesproken, doch dezelfde kringen gaven toe, dat de toestand van het door jicht aangetaste been van den Paus zóó was, dat de verbe tering ln den algemeenen gezondheidstoe stand er nauwelijks merkbaar door werd. Door deze pijnen kon de Paus slechts wei nig rust genieten en daarbij kwam dat hij zich niet wilde ontzien en dat hij met groote energie zijn bezigheden wilde blij ven verrichten. Nederlandschen landbouw en de Zuivel industrie groote diensten zal bewijzen. De slachtveemarkt was begin dezer week beduidend vlugger en de prijzen gingen met minstens 2 a 3 cent per KG. om hoog. Trouwens, alle slachtvee werd ver kocht. Vette kalveren van 22 tol 36 cent per pond levend gewicht. Nuchtere kalve ren brachten f 7f. 13 per stuk op. Ook de Wolveemarkt was weer ln een iets beter doen en flink prijshoudend. We noteerden voor oude schapen van f. 18 f 24 en voor lammeren f. 13f. 19 per stuk' De schapenfokkerij en de weiderij was in het afgeloopen jaar ook vrij gunstig Met de varkenshouderij wilde het nog niet zoo vlotten. Deze tak van bedrijf was nog steeds niet rendabel; zelfs op 't oogen- blil: werkt men nog met verlies. Begin dezer week waren de markten wat vaster en indien volgens het groote plan- De'erding ook varkens voor Duitschlar.d zullen worden aangekocht, zal het surplus spoedig verdwijnen en kan eenige stijging tegemoet worden gezien. FRANKRIJK. De Kamer bijeen De stakingsellende. De Kamer heeft in nachtzitting de be raadslagingen voortgezet over het wets ontwerp tot fiscale hervorming. Het ont werp werd ten slotte aangenomen met 362 tegen 226 stemmen. De Kamer heeft vervol gens het iets gewijzigd wetsontwerp inzake verzoening en arbitrage aangenomen met 446 tegen 125 stemmen, nadat verschillende amendementen waren verworpen. De Kamer zal vanavond om negen uur weer bijeenkomen ter bespreking van de dan van den Senaat terugontvangen be grooting. In een communiqué van het minister presidium wordt het einde bekend gemaakt van de staking in de levensmlddelenbedrij- ven, waarbij er nadruk op wordt gelegd, dat de werkgeversdelegatie zich verbindt geen verlaging aan te brengen in de loonen, zoo als die op het oogenblik door de employe's in de ondernemingen verdiend worden. De delegaties van werknemers en werkgevers zijn overeengekomen een paritaire commis sie te benoemen, belast met het waken over de eerbiediging en toepassing van de col lectieve overeenkomst door belde partijen. Daartegenover verbindt de arbeidersdele gatie zich zonder verwijl het werk te doen hervatten, ln alle winkels, opslagplaatsen, magazijnen en andere werkplaatsen. Het personeel van verschillende openbare diensten te Parijs heeft gistermorgen ge durende een uur het werk gestaakt, o.a. staakte het gemeentelijk personeel van den vuilnisdienst van zes tot zeven uur, dat der gasfabrieken eveneens van zes tot zeven uur, terwijl de arbeiders van de gemeente slachtplaatsen van la Villette het werk van zeven tot acht uur neerlegden. In den loop van den dag hebben de arbeiders van ver scheidene andere openbare diensten ook nog een uur lang het werk neergelegd. In geen enkel geval echter trad er stoornis in de functionneering der noodzakelijke be drijven in. Gisteravond begonnen na half zes de afgevaardigden van de vakvereeniglngen van het personeel in openbare diensten samen te komen in de buurt van het stad huis, teneinde hun eischen omtrent ver betering van loonen bij de autoriteiten kenbaar te maken. Er werd geschreeuwd en de Internationale werd eenige malen ge zongen. De politie handhaafde de orde. Eenige kleine relletjes werden onderdrukt Te kwart over zes drongen de betoogers door tot vlak bij het stadhuis, waarvan de hekken echter gesloten waren. De politie verspreidde de betoogers en hierdoor ont stond eenige onrust maar korten tijd later werd een delegatie tot het stadhuis toe gelaten, hetgeen met gejuich en met het zingen van de Internationale ontvangen werd. De rust keerde toen weer. Politie te paard hield, toen de dplegatie naar binnen was gegaan, de overige betoogers op een afstand. Om twintig minuten over zeven kwam de minister van binnenlandsche za ken, Dormoy bij het stadhuis aan. Hij werd toegejuicht. Eenigen tijd later kwam de delegatie weer naar buiten. Haar leden verzekerden de menigte voor het stadhuis, dat de eischen van de betoogers in den loop van den avond met welwillendheid on derzocht zouden worden. Zij verzochten verder den betoogers zich rustig te verwij deren. Dit geschiedde en na eenige oogen- blikken was de kalmte geheel terugge keerd Tijdens de demonstratie voor het stad huis vergaderde de Parijsche gemeente raad juist over de begrooting. De voorzit ter van den raad, Raymond Laurent, pro testeerde er tegen dat betoogers waren toegelaten op het pltln voor het stadhuis, die kreten slaakten, die tegen het gemeen tebestuur gericht waren en die telkens de Internationale zongen. Hij voegde hieraan toe, dat de raad weigerde te beraadslagen onder bedreiging van de straat. De ge meenteraad heeft altijd blijk gegeven van een ruim begrip voor de verlangens van het personeel van de gemeente, doch hij zal zich geen enkel besluit door intimi datie af laten persen. Laurent stelde vervolgens voor de zit ting op te heffen, aangezien het den raad onwaardig zou zijn in dergelijke omstan digheden verder te vergaderen. Zoodra de kalmte hersteld was werden de beraadsla gingen hervat Volgens den offlcieelen uitslag van de volkstelling bedroeg het aantal Inwoners in Frankrijk 41.905.968 (vorige telling 41.835.0001, waarvan 39.452.000 Franschen. Algérie telt 7.234.000, waarvan 6.240.000 in boorlingen en 987.000 Europeanen. Het aan tal buitenlanders in Frankrijk is sedert 1931 met 437.416 afgenomen. Het prinselijk bruidspaar heeft ook hedenochtend en hedenmiddag in het paleis Kneuterdijk deputaties ontvan gen, welke geschenken kwamen aan bieden. Voor het gebouw had de politie ruim baan gemaakt, ten einde het schier onafgebroken voor- en wegrijden van auto's mogelijk te maken. Op de trot toirs en aan de overzijde van het paleis stonden den geheelen dag rijen nieuws gierigen, die vol belangstelling de schitterende uniformen en uit- en inheemsche kleederdrachten gadesloe gen. Even na 10 uur er was toen nog slechts geringe publieke belangstelling reden prinses Juliana en prins Bernhard in een gesloten hofauto voor het palels. De delegatie ter aanbieding van het Indische geschenk (men zie hiervoor in het 3e Blad), welke het voorrecht genoot, als eerste delegatie in audiëntie te worden ontvangen, antichambreerde toen reeds ln een van de salons van het palels. Een kamerscherm van de Kon. Landmacht. Daarna heeft de voorlooplge aanbieding plaats gehad van de schetsteekening van het door de koninklijke landmacht aan het vorstelijk paar aan te bieden geschenk, namelijk een door den architect Kropholler ontworpen Kamerscherm, bestaande uit 5 paneelen, waarvan het middelste Is versierd met de koninklijke kroon. De hoogte van het scherm zal ruim 2 meter bedragen. De Inrichting van de scharnieren maakt het mogelijk, het scherm naar alle zijden te doen ombuigen. De metalen pooten maken het meubel stabiel en toch gemakkelijk verplaatsbaar. De versiering bestaat aan de eene zijde: op het middenpaneel uit een schilderij, voorstellende de ontvangst van het vorste lijk paar ten palelze aan het Noordeinde te 's-Gravenhage; op de andere paneelen '*t in het hout gesneden emblemen, de onderdeelen van het leger voorstellende. Aan de andere zijde worden op de panee len geschilderd de wapens van Nederland, van prinses Juliana en prins Bernhard als mede twee aquarellen, voorstellende his torische groepen van militairen, onder scheidenlijk van Nederland en Lippe. bel den van den gep. reserve-kolonel J. W. van Oorschot, voorzitter en artistiek leider der werkcommlssle. Zilveren piece de milieu van de Kón. Marine-- Namens de Kon. Marine werd aangeboden een zilveren pièce de milieu voor tafelver siering, vervaardigd door de N.V. Begeer, van Kempen en Vos naar een ontwerp van Charles Eyk De ontwerper is geïnspireerd door de Neotunus-figuur. voorkomende op de ko- nlnklilke statlesloep te Amsterdam, welke reeds door koning Willem I ls gebruikt. In dit tafelstuk. dat den vorm van een bak heeft, bevindt zich een bal. van cristal de roche waarop de Neptunus-figuur op zilveren golven in een schelpachtigen wa gen en omringd door najaden ls verwerkt. Het geheel rust op een splegel-plateau. Een album namens Indische leeer. hef Een deputatie uit het Indische leger kwam met een album, bevattende foto's, welke betrekking hebben oo de verschillen de onderdeelen van het Indische leger. Dit album is verpakt in een doos van sonoke- ling-hout, dat is Indisch pallisanderhout, dat oa. voorkomt In midden-Java Op het deksel dat van kunstig snijwerk is voorzien, ls het hoofdmotief de garoeda (reuzen-arend)het rijdier van den Hindoe god Wishnoe. De doos is van binnen be kleed met zilde batik en het album-is ln krokodillenleer gebonden, met de hand ge looid en bewerkt. De afwerking van de hoeken van het al bum geschiedde met zilveren belegsels. In het dekse) van de doos (binnenin) ls een zilveren plaat bevestigd, waarop in druk letters te lezen is: KoninklUk Nederlandsch Indisch leger. Schilderij Bijz. Vrijw. Landstorm. Namens den Bijzonder Vrljw. Landstorm werd een schilderij aangeboden, geschil derd door den Haagschen kunstschilder Willy Sluiter, voorstellende het défilé voor H.M. de Koningin op den landdag van den B.V.L. te Bameveld op 7 Juli 1935. Een Friesch costuum Een aantal Friesche vrouwen, allen ln Friesch costuum, boden aan een Friesch costuum voor Prinses Juliana en voor Prins Bernhard een Friesche bruidegomspijp met comfoor en tabaksdoos. Andere geschenken De vrouwen van Amsterdam boden een album met oorkonde aan. die van Rotter dam, zoowel als van IJsselmonde een ta pijt, een groep jongedames uit Utrecht twee salonstoelen, het Delftsche Vrouwen- Comité „Ramen Nieuwe Kerk" een gedeel te van een glas-ln-lood-raam; de Jeugdige werkloozen te Rotterdam een groote no tenhouten archiefkast. Bereiken van huizen en tribunes. De Haagsche hoofdcommissaris van poli tie verzocht ons de volgende samenvatting te publiceeren van de regeling voor het be reiken van huizen en tribunes op 7 Januari: Voor huizen gelegen langs: de Park straat, de Oranjestraat, de Paleisstraat, het Noordeinde, de Heulstraat, den Kneuter dijk. de Plaats, het Buitenhof, de Graven straat, de Groenmarkt, de Riviervisch- markt en de Torenstraat van het Kerkplein tot de Zuilingstraat tot 9 uur. Voor hulzen gelegen langs: de Toren straat, van de Zuilingstraat tot den Noord- wal, en de overkluizing tusschen den Noordwal en de Veenkade tot 10 uur. Voor hulzen gelegen langs, de Bllderdijk- straat, de Vondelstraat, de Elandstraat, Piet Heinplein, de Anna Paulownastraat, het Anna Paulownaplein, de Laan Copes van Cattenburch, het Nassauplein, de Ja- vastraat, de Alexanderstraat en het Plein 1813 tot 11 uur. De bovengenoemde uren gelden ook voor de op het terrein der bedoelde huizen ge legen particuliere tribunes. Tot 11 uur te bereiken offlcieele tribu nes: Alexanderpleln, Vondelstraat, Toren- straat hoek Zuilingstraat, mits via Zui lingstraat; Torenstraat hoek Noordwal, mits via Snoekstraat, OOSTENRIJK. Aartshertog Frederik van Habsburg overleden. Aartshertog Frederik van Habsburg, de vroegere opperbevelhebber van het Oos- tenrijksch-Hongaarsche leger, is op zijn landgoed Magyargvar (Hongarije) op 80- Jarigen leeftijd overleden. CHINA. Tsjang Kai Sjek met ziekteverlof. Men meldt, dat de politieke raad Tsjang Kai Sjek een maand ziekteverlof heeft toegestaan. De „Sjanghai Dispatch" en de „Koku- min Shimbun" voorspellen, dat de maar schalk toe zal geven aan de verlangens van het volk en voorzitter van den natio- nalen militairen raad zal blijven, doch beide bladen achten het vrijwel zeker, dat hij af zal treden als voorzitter van de uit voerende yuan. Verder wordt gemeld, dat de centrale politieke raad besloten heeft dat Tsjang Hsoe Llang voor den krijgsraad terecht zal staan, om gestraft te worden overeenkom stig de wetten van den staat. DE TIJDELIJKE KORTING OP INDISCHB PENSIOENEN. De Eerste Kamer heeft heden vergaderd over het wetsontwerp tot tijdelijke kor ting der pensioenen, onderstanden en ga- gementen van gewezen Indische landsdie naren, locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten De heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) verklaart dat hij op dezelfde gron den als vroeger bij een soortgeijlk wets ontwerp zijn stem er niet aan kan geven, temeer geldt dit na de devaluatie. De heer Mendels (Soc. Dem.) zegt dat er geen reden is, Incidenteel Inbreuk te ma ken op het meermalen uiteengezette stand punt te dezer zake. Spr.'s fractie zal te genstemmen De minister van koloniën de heer Colijn zal niet in een gedachtenwisseling treden, waartoe eerstdaags principieel gelegenheid zai bestaan Het wetsontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 13 stemmen (de soc.- dem., de N.S.B. alsmede de heeren An- driessen en Nivard; de beide laatsten R. Kath. Een groot aantal wetsontwerpen wordt verder z. h. st. aangenomen. JONGETJE VERDRONKEN TE SMILDE. Hedenmorgen is het 2-jarig zoontje van den heer G. Loman, wonende aan de Meesterswijk te Boven-Smilde, nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. DE POSTVLUCHTEN. De „Perkoetoet" is heden om 13,40 uur op Schiphol geland. De „Nachtegaal" is heden van het vlieg veld Tjililitan vertrokken met medeneming van 228 kilogram post, 32 kilogram pakket- post en 130 kilogram goederen. Voor deze vlucht zijn 16 passagiers voor tusschentrajeoben geboekt. DE HEER VAN ZWANENBERG ONDERSCHEIDEN. Heden heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. Gelissen, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, mr. Van Rhijn en den directeur-generaal van Handel en Nijver heid, dr. Hirschfeld een bezoek gebracht aan Van Zwanenberg's fabrieken te Oss. Bij deze gelegenheid heeft de minister den heer Van Zwanenberg mededeellng ge daan van een Koninklijk besluit, waarbij hij is benoemd tot ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw. INSTORTING OP DE STAATSMIJN „WILHELMINA". Ingesloten arbeiders bevrijd. Gisteravond om negen uur, tegen het einde van den middagdienst, had in een pijler op de staatsmijn „Wilhelmina" te Heerlen een instorting plaats. Hierdoor werden de houwers Muellenberg uit Ter- winselen, van Rossum en Reumkens uit Nieuwenhagen, Wetzels uit Bochholtz en de hulp-houwer Vromen uit Spekholzer- heide ingesloten. Spoedig na de instorting had men con tact met de mannen door een in de pijler aanwezige leiding. Het bleek, dat geen hunner eenig letsel bekomen had. Onmiddellijk begon men met het maken van een verbinding naar de plaats waar de ingeslotenen zich bevonden. Na eenige uren was men daarmede gereed en waren de houwers weder bevrijd. BOTERNOTEERING. De commisslenoteering voor Nederland- sche boter ls heden vastgesteld op f. 0.62 per kilogram. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2